bergop De erfenis van de eerste stap op de maan reportage zaterdag 24 juli 1999 RUDEN RIEMENS Dat is een kleine stap voor een mens, maar een reuzensprong voor de mensheid. Woorden van Neil Armstrong, toen hij in de nacht van 20 op 21 juli 1969 als eerste voet op de maan zette. Maar, vragen velen zich dertig jaar later af, wat heeft De Stap eigenlijk opgeleverd? De zegeningen van de ruimtevaart in ons dagelijks leven. Glinsterend staat de Apollo 11- maanlander op de stoffige maanbodem. De sterren in het verder pikdonkere heelal laten het met aluminiumfolie beklede voer tuig af en toe oplichten. In het vage licht verschijnen twee mannen in spierwitte ruimtepakken. Edwin 'Buzz' Aldrin daalt van de ladder af naar de rotsige en stoffige maanbodem. Zijn commandant Neil Armstrong staat al beneden met de Amerikaanse vlag in zijn handen, klaar om die te planten. Net daarvoor heeft hij zijn legen darische woorden uitgesproken. Het is alsof je weer in pyjama op de bank met je ouders naar tv zit te kijken, net zoals toen in die nacht, dertig jaar geleden. Jeugdherin neringen komen boven in de Space Expo in Noordwijk. Hier is het be zoekerscentrum van ESTEC ge vestigd, de grootste technische vestiging van de European Space Agency (ESA), zeg maar de Euro pese NASA Ruim veertig jaar ruimtevaartgeschiedenis is er ten toongesteld op de omvangrijkste ruimtevaartexpositie in Europa. De landing van de Apollo 11 op de maan neemt er nog steeds een pro minente plaats in. Huppelen Voor de missie van de Apollo 11 is in Noordwijk een aparte exposi tieruimte ingericht. Daar is te zien hoe Neil Armstrong als eerste mens voet op de maan zette in de nacht van 20 op 21 juli 1969 om 3.56 uur Nederlandse tij d. Wereld wij d keken destijds 600 miljoen mensen naar de rechtstreekse tv- uitzending. Een record voor die tijd. Heel veel Nederlanders kwa men midden in de nacht hun bed uit om, begeleid door commentaar van presentator Henk Terlingen, Armstrong het eerste stukje op de maanbodem te zien huppelen. Tot deze stappen had president John F. Kennedy acht jaar eerder de beslissende aanzet gegeven. ,,Ik ben van mening dat deze natie zich moet verplichten om voor het ein de van dit decennium een mens op de maan te laten landen en hem weer veilig naar de aarde terug te brengen," zei Kennedy op 25 mei 1961. Niet zonder reien, want in de ruimtewedloop met de Sovjet- Unie hadden de Verenigde Staten een gevoelige nederlaag geleden. De Russen hadden immers Yuri Gagarin als eerste mens in een baan rond de aarde weten te bren gen. Kennedy zelf zou de Amerikaanse overwinning trouwens niet meer meemaken. De moord op de presi dent op 22 november 1963 werd zes jaar eerder dan de landing op de maan een moment in de wereld geschiedenis dat iedereen kent. Kennedy's droom werd werkelijk heid. Nog tien Amerikanen zouden in de voetsporen van Arm strong en Aldrin treden. Oor spronkelijk was het de bedoeling twintig Apollo's richting de maan te sturen, maar geldgebrek van wege de oorlog in Vietnam zorgde ervoor er uiteindelijk voor dat het project bij 'slechts' zeventien stok te. Toen het Apollo-project in de cember 1972 werd beëindigd, had het de Amerikaanse belastingbe taler de lieve som van 25,4 miljard dollar gekost. Plus drie doden: de bemanning van de Apollo 4 kwam bij een brand om het leven. Race Veel mensen waren sceptisch over het nut van de Apollo-missies. Zij zagen het ruimtevaartproject vooral als een peperdure Koude- Oorlogsstunt. De Verenigde Sta ten waren tot dan toe in de ruimte immers afgetroefd door de Sovjet- Unie en de oorlog in Vietnam ver liep desastreus. Door de eerste maanlanding zouden de Amerika nen weer wat zelfvertrouwen op doen. De drie bemanningsleden Neil Armstrong, Edwin Aldrin en Michael Collins van de Apollo 11 zorgden daar zonder twijfel voor. Maar behalve dat, een beetje pres tige en een berg van 385 kilo maanstenen hebben de maanmis sies nauwelijks iets opgeleverd, vinden de criticasters van weleer nog steeds. ,,Het Apollo-project was in de eerste plaats politiek," geeft ruimtevaartdeskundige Bussey toe. „Het was een race wie het eerst een mens op de maan kon brengen. Bovendien wilden de Amerikanen de Russen laten zien dat ze alles wat die deden konden beantwoorden, en beter. Maar hij is het absoluut niet eens met de stelling dat Apollo verder niets heeft opgeleverd. „Dat is juist het grappige," zegt Bussey, die onder meer onderzoek verricht naar de toepassingen van'kennis uit de ruimtevaart in de aardse maatschappij. „Het was niet het eerste doel, maar het project heeft ook ontzettend veel technologie en wetenschappelijke gegevens opgeleverd. Vóór het Apollo-pro ject was er bijvoorbeeld nauwe lijks sprake van computertechno logie. Die heeft een enorme vlucht genomen. Vóór Apollo waren com puters nog zo groot als een huis." Ervaring Ook nu nog, nadat de mens het heelal steeds verder heeft ver kend, twijfelen velen aan de zin van de ruimtevaart. Maar volgens Bussey plukken we dagelijks de vruchten van de investeringen in de ruimte. Zo heeft de vliegtuigin dustrie volop geprofiteerd van de ervaring uit de ruimtevaart met het gebruik van lichtere materia len, zegt hij. „En wat denk je van de communicatiemogelijkheden? Je moet aan mensen die zich afvra gen wat de ruimtevaart voor het leven op aarde heeft opgeleverd maar eens vragen wat er zou ge beuren als we alle satellieten een dagje uit zouden zetten." De voordelen die we ondervinden van de reizen naar de maan lopen in de vele miljarden guldens, vol gens Bussey. „Collins heeft ooit eens uitgerekend dat voor elke dollar die in de ruimtevaart werd gestoken er vijf zouden terug vloeien." Of dat helemaal waar is, weet hij niet, zegt hij grinnikend. Maar de revenuen zijn fors, daar is Een 'maanwandelaar' - zoals der tig jaar geleden - op de tentoon stelling Space-Expo in Noord wijk. foto G PD hij van overtuigd. En dan heeft hij het nog niet gehad over zaken die niet in geld zijn uit te drukken. „We zouden heel andere mensen zijn als we niet naar de maan zou den zijn gegaan," beweert hij stel lig. „Mensen realiseerden zich door deze operatie dat. we eigen lijk alles kunnen, als we maar wil len." Het zijn woorden van dezelfde strekking als Aldrin vorige maand in Washington uitsprak. „Nu er zoveel tijd overheen is gegaan, ben ik gaan beseffen dat de echte waarde van de Apollo niet de ste nen en de gegevens zijn die we mee terug namen. Het was het wereld wijde gevoel van deelname, van al die mensen die zich nog herinne ren waar zij op dat moment waren en hoe betrokken zij zich voelden bij een menselijk avontuur dat in ons allemaal het beste naar boven bracht." Bussey vervolgt: „Bovendien heb ben we door de ruimte in te gaan een veel beter beeld van de waarde van onze aarde gekregen. Door er vanaf die enorme afstand naar te kijken zijn we gaan beseffen dat de aarde ons thuis is, waar we beter voor zouden moeten zorgen. Van uit de ruimte kunnen we de aarde ook veel beter in de gaten houden dan vanaf hier," wijst de ruimte wetenschapper op het levensechte model van de Envisat-satelliet, die bij de ingang van Space-expo staat. Deze satelliet zal straks na de ruimte te zijn ingeschoten on der meer gegevens verzamelen over de ozonlaag en het verschijn sel El Nino. Scheppingsverhaal Voordelen genoeg dus. Maar waarom blijven veel mensen dan toch kritisch over de betekenis van de ruimtevaart? „Het pro bleem is dat veel mensen zich de voordelen ervan niet realiseren, omdat ze inmiddels zo 'gewoon' zijn," zegt Bussey. Hij somt nog enkele 'afgeleiden' op: zonnepa nelen, het mobiele telefoontje, de betere weersvoorspellingen. Er zit trouwens nog veel meer 'spin-off' aan te komen sinds de ruimte vaartsector het initiatief heeft ge nomen om technologie te gebrui ken voor 'aardse' sectoren. Zo staan ruimtvaarttechnologie- en op het punt te worden aange past en ingezet voor gezondheids- veiligheids- en transportdoelein den. Aan de auto van de toekomst, een die rijdt op waterstof, wordt bij Mercedes inmiddels hard ge werkt. De stof kevlar uit het astro- nautenpak is al verwerkt in kogel vrije vesten voor politiemensen. 'Slimme' materialen uit de ruim tevaart worden al gebruikt als beugel om de tanden van mensen recht te zetten. Voor de ruimte vaart ontwikkelde computerpro gramma's worden ingezet om kan kercellen vroegtijdig op te sporen. Bussey: „We zijn juist op de grens. We kunnen nog veel meer vruch ten gaan plukken." Bussey gelooft niet dat de scepsis van het grote publiek voortkomt uit teleurstelling dat er tij dens alle ruimtereizen nog steeds geen an dere vorm van leven is gevonden. „Ook het ontdekken van ander le ven zou negatieve reacties oproe pen," zegt hij. „Het hele schep pingsverhaal zou immers op zijn kop komen te staan." Ruimtewetenschappers blijven trouwens onverminderd doorgaan met zoeken naar andere vormen van leven. Door de Hubble-tele- scoop is ontdekt dat ook in andere zonnestelsels planeten zijn. Dus stijgt de kans dat öok daar leven is Zit een ruimtereisje naar andere zonnestelsels er over pakweg een jaartje of vijftig in? Bussey: „Als je ziet dat we al zestig jaar na de eer ste vliegtuigvlucht van de gebroe ders Wright op de maan stonden weet ik niet wat er allemaal nog mogelijk is." Volgens Bussey moet de speur tocht in de ruimte niet alleen ver der gaan met het doel ander leven te ontdekken. „We kunnen nog zo veel andere dingen leren uit het heelal. Mensen willen nu eenmaal leren en begrijpen. Wekunnenniet stoppen. Met zo'n instelling had den we Amerika niet eens ont dekt." Michael Collins zei al in 1969: „Het ligt in de aard van de mens besloten om te reiken, te gaan, te zien, te begrijpen. Verkenning is eigenlijk geen keuze, het is een moeten." Hans Geurens

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 20