Fransen bijten weer in het stof IK PSV ziet kansen in Champions League Toch prijs voor Nederlander De Ritter grijpt net naast nationale titel Achtste zege voor Mondini McEwen gooit eigen glazen in Telekom krijgt gelijk van rechter Italiaan Mondini troeft thuisrijders afin achttiende etappe ille sport zaterdag 24 juli 1999 17 Taument twee jaar bij Kreta de trance fel999 i Van kilometer tot kilometer De Bruijne mist brons Poule-indelingen beker Toptien klassement gecontroleerd Cipollini start in Draai van de Kaai Ullrich verwacht weinig van Vuelta Zeezeilers winnen Admiral's Cup Matthijsse Europees kampioen Irvine eerste man bij Ferrari Boogert sterk als kopvrouw FUTUROSCOPE - Gianpaolo Mondini, de winnaar van de achttiende etappe, is de grootste onbekende op het erepodium van deze Tour. Toch won de 27-jarige Italiaan eerder al zeven wedstrijden, al waren ze alle veel kleiner van kaliber. Erelijst: 1996: Eén overwinning: etappe Ronde van Polen 1997: Drie overwinningen: etappe Circuit des Mines en Ronde van Zweden met een etappezege. 1998: Twee overwinningen: Grote Prijs Carnaghese en etappe in Clas- ica Norte Santander in Colombia. 1999: Twee overwinningen: etappe Ronde van Japan en achttiende etappe Ronde van Frankrijk. ANP van onze sportredactie FUTUROSCOPE - Rabo- bank-ploegleider Theo de Rooy heeft gisteren met ver ontwaardiging gereageerd op de kritiek van Robbie McE- De Australische sprinter zei donderdag na de f i nish in Bor deaux dat zijn ploeggenoten weigeren voor hem de spurt aan te trekken. Volgens McE wen, wiens contract aan het einde van dit seizoen afloopt, is ook de sfeer in de ploeg ui termate slecht. De Rooy: „In de eerste week heeft Mc Ewen steeds mensen om zich heen gehad die iets voor hem konden doen in de sprint. Door zijn kritiek heeft hij zich geïsoleerd van de ploeg. Zijn opmerkingen zijn niet verstandig geweest. We zouden na de Tour over een eventuele verlenging van zijn contract praten, maar op deze manier gooit hij zijn eigen gla zen in." GPD van onze sportredactie HAMBURG - De Duitse wieier- formatie Telekom is gisteren in de rechtszaak tegen het tijd schrift Der Spiegel in het gelijk gesteld. Der Spiegel achtervolgde de ploeg de laatste maanden met verhalen over dopinggebruik bij Telekom. De rechter heeft beslist dat de gronden voor die beschuldigingen ontbraken en dat het blad in het eerstvolgen de nummer een rectificatie moet plaatsen. De tekst van die mede deling is opgesteld door ploeg leider Walter Godefroot. Hij schrijft„Bij Telekom werd en wordt geen dope gebruikt. En zeker is er geen sprake van het gebruik van EPO." Het tijdschrift heeft beroep aangetekend tegen de uit- spraak. Daarover wordt vrijdag beslist. In de publicaties open baarde Der Spiegel onder meer trainingsschema's waarop aan wijzingen voor dopinggebruik stonden. SID door Fred FUTUROSCOPE - Frédéric J Bessy waagde een kans. En toen hij weer was ingerekend had Frankrijk in Francois Simon, Jean-Cyrill Robin, Claude La- mour en Thierry Bourguignon nog vier andere ijzers in het vuur voor de fel begeerde ritze- ge. Maar de dagwinst ging giste- ren in Futuroscope naar een Ita- 3 liaan: Gianpaolo Mondini (27) uit de Cantina Tollo-formatie. 1 Mondini ontsnapte ruim vier ki lometer voor de finish van de achttiende etappe uit een kop- 3 groep en werd niet meer achter haald. Het was de zevende Itali- 51 aanse ritwinst in deze Tour. Na Mario Cipollini, die vier keer op rij won, Salvatore Commesso en Giuseppe Guerini ging de over winning nu naar een ldeine ren ner uit een kleine ploeg. Mondini kwam via Amoree Vita en het in Oost-Europa gevestig de Kross bij het team van ploeg leider Giuseppe Petito terecht. De ploeg van kopman Bo Ham burger en sprinter Nicola Mina- li, die beiden al uit koers zijn, heeft in de Tour nog weinig laten zien. De dagzege van Mondini maakte de Ronde van Frankrijk echter in één klap goed. Frankrijk stevent intussen al' op een herhaling van de Tour van 1926, het jaar waarin het gast land geen enkele etappe won. In de tijdrit van vandaag mogen geen wonderen worden ver wacht van Christophe Moreau of Richard Virenque en de tradi tionele slotetappe in Parijs, die morgen op het programma staat, eindigt negen van de tien keer in een massasprint. Sinds Jimmy Casper naar huis is, heb ben de Fransen geen sprinter meer in huis. De Fransen zelf wijten hun plaats in de schaduw aan de strenge controles die sinds de Tour van vorig jaar door de ei gen wielerbond zijn ingevoerd. Renners uit andere landen zou den het minder nauw nemen. Daaruit is ook de heksenjacht op geletruidrager Lance Arm strong te verklaren. Volgens Once-ploegleider Manoio Saiz moeten de Franse renners de schuld echter bij zichzelf zoeken. „Ze moeten he lemaal opnieuw beginnen, want het wielrennen in Frankrijk is doodziek." GPD JONZAC - De Nederlandse renners grepen gisteren opnieuw naast de dagzege in de Tour de France, In de schaduw van de sportieve strijd was er toch succes voor een Nederlander. Hennie Kuiper (rechts), die zich voor de start in Jonzac even onderhield met de etende Michael Boogerd, werd door Tourdirecteur Jean- Marie Leblanc onderscheiden omdat hij bezig is aan zijn twin tigste Ronde van Frankrijk. Kuiper reed de Tour twaalf keer als renner, vijf keer als ploegleider en drie keer als chauffeur van een van de gastenwagens. foto George Nusmeijer/GPD FUTUROSCOPE - In Jonzac starten 141 renners voor de achttiende etappe van de Tour se de France over 187 kilometer es naar Futuroscope. Het is warm n_ onder een bewolkte hemel. Ze- ,n ventien renners hebben voor de jp start gezondheidscontroles van de UCI ondergaan. Alle renners aj mogen starten. 3n 1 km: Het peloton wordt even je opgehouden door demonstre- g_ rende wijnbouwers. ie 25 km: Eerste tussensprint: 1. Zabel, 2. O'Grady, 3.Vogels. 26 km: Een kopgroep met Siva- kov, Wuyts, Bessy en Mengin springt weg. 27 km: Vijftien renners, onder wie Dekker, voegen zich bij de kopgroep. ij. 33 km: Zabel, O'Grady en Mi- chaelsen laten zich terugzak- es k™- n 48 km: Bramati, Bessy, Mengin, 1(j Sivakov en Wuyts zetten de vlucht door. De rest valt terug in het peloton. e_ 82 km: De voorsprong van de ie! kopgroep is 2.50. je 94 km: Een valpartij in het pelo- I ton met O'Grady, Barbero en rJ Hurillo heeft geen ernstige ge- _2 volgen. jk 101 km: Sivakov laat zich terug ei, zakken in het peloton. De overi- >1 ge vier gaan verder. De voor- Ie sprong is gedaald naar 1.00. n 120 km: Bessy demarreert uit de ar kopgroep. De anderen worden >j bijgehaald door het peloton. 131 km: Doorkomst op de Cote Pamproux (4e categorie): 1. Bessy, 2. Piccoli, 3. Robin. 132 km: Bessy geeft zijn vlucht poging op. 133 km: Dertien renners vormen een nieuwe kopgroep: Vino- koerov, Bourguignon, Aggiano, Solaun, Robin, Simon, Lamour, Garzelli, Mondini, Piccoli, Jak- sche, Garcia-Acosta en Bessy. V 166 km: Tweede tussensprint: 1 Lamour, 2. Mondini, 3. Simon. De voorsprong van de kopgroep is 2.30. !n 184 km: Mondini demarreert uit de kopgroep. 187 km: Mondini wint de acht- tiende etappe voor Robin en I Vinokoerov. Armstrong be- I houdt de gele trui. ANP doorSven Remijnsen ALKMAAR - Mario de Ritter uit Hoek heeft gisteren net naast de nationale titel gegrepen op de drie kilometer achtervolging bij de junioren. De Ritter werd tij dens de finale van het NK op de wielerbaan van Alkmaar in de slotmeters verslagen door Hans Dekkers uit Eindhoven. De Zeeuwse districtstrainer Pierre Vermeule sprak na afloop van 'een bittere pil'. De Ritter, die als favoriet was gestart, ver loor de finale met het minieme verschil van achttienhonderd ste van een seconde. De Ritter deed 3.41.36 minuten over de drie kilometer, Dekkers 3.41.18. De Ritter begon furieus aan de finale, die hij had bereikt na een overwinning in de halve eind strijd op Bas Giling. Mario opende bewust heel snel, want hij wilde voorsprong nemen", aldus Vermeule. „Dekkers staat immers bekend om zijn sterke laatste kilometer." In de slotronde van 250 meter maakte Dekkers zijn faam waar. Hij kwam op gelijke hoogte met De Ritter en versloeg de Zeeuws-Vlaming in de laatste meters. Op het WK, dat in au gustus in Athene wordt gehou den, krijgt De Ritter een nieuwe kans. Later op de avond eindigde De Ritter als zesde in de klasse- mentswedstrijd over 24 kilome ter. De Ritter maakte deel uit van een groep die één ronde voorsprong had op de overige twintig deelnemers. Jeroen Lu- ten werd Nederlands kampioen. LEEUWARDEN - Andy de Bruijne heeft op het K2-jeugd- toernooi in Leeuwarden genoe gen moeten nemen met de vierde plaats. De tennisser uit Oostburg ver loor bij de zestienjarigen de troostfinale om de derde en vier de plaats van Groninger Anne de Jong: 2-6 6-3 6-2. De Bruijne kwam in de troostfinale terecht omdat hij in de halve eindstrijd tegen Hagenaar Bas van der Valk met tweemaal 6-4 ten on der was gegaan. In het dubbel spel kwam De Bruijne uit met Johnny Quaak. Met de speler uit Burgh-Haamstede reikte de Oostburger weliswaar tot de eindstrijd, maar die moest hij vanwege blessures laten schie ten. van onze sportredactie VLISSINGEN - De KNVB (voetbalbond) heeft de poule indelingen bekendgemaakt voor de eerste ronde van de be kercompetitie van het district Zuid I. De wedstrijden worden gespeeld in de weekeinden van 21 en 22 en 28 en 29 augustus en op dinsdag 31 augustus. Hoek en Kloetinge zijn niet in gedeeld, omdat beide hoofd klassers uitkomen in het lande lijke bekertoernooi. Hoek speelt daarin tegen RKC, Leonidas en Halsteren, terwijl Kloetinge NAC, TOP en Baronie treft. Poule 1: l.SKNWK, 2. DFS, 3. Brou wershaven, 4. Bruse Boys. Poule 2:1. WIK'57, 2. Colijnsplaatse Boys, 3. Yerseke, 4. Zierikzee. Poule 3:1. Pa trijzen, 2. Goes, 3. Kruiningen, 4. SSV'65. Poule 4:1. Apollo'69,2. Ka- pelle, 3. Rillandia, 4. Heinkenszand. Poule 5:1. Wolfaartsdijk, 2. 's-Heer Arendskerke, 3. Bevelanders, 4. Nieuwdorp. Poule 6: 1. RCS, 2. Ar- nemuiden, 3. VCK, 4. Middelburg (zaterdag). Poule 7: 1. Oostkapelle, 2. Vlissingen, 3. Veere. 4. FC Dau- wendaele. Poule 8: 1. AZW, 2. Ter- neuzense Boys, 3. Zaamslag, 4. Ter- neuzen. Poule 9: 1. Dreischor, 2. Mevo, 3. Duiveland, 4. Ouwerkerk. Poule 10:1. Middelburg, 2. ZSC'62, 3. Wissenkerke, 4. Renesse. Poule 11: 1. Robur, 2. Wemeldinge, 3. Krabbendijke, 4, Hansweertse Boys. Poule 12: 1. Kwadendamme, 2. Hoedekenskerke, 3. Waarde, 4. SVD, Poule 13: 1. Borssele, 2. Luc- tor'88,3. Volharding, 4. Lewedorpse Boys. Poule 14:1 Meeuwen, 2. Dom burg, 3. Noormannen, 4. Seroosker- ke. Poule 15: 1. Nieuwland, 2. Zee- landia, 3 Zeeland Sport, 4. Jong Ambon. Poule 16:1. Groede, 2. SVR, 3. Walcheren. 4. Breskens. Poule 17: 1. Sluis, 2. Aardenburg, 3. Cadzand, 4. Schoondijke. Poule 18: 1. Oost burg, 2. IJzendijke, 3. Biervliet, 4. Hoofdplaat. Poule 19: 1. Ria W, 2. Corn Boys, 3. Sluiskil, 4. Philippine. Poule 20:1. Spui, 2. HW'24,3. Clin- ge, 4. Axel. Poule 21: 1. Terhole, 2. Graauw, 3. Hulsterloo, 4. Hontenis- se. Poule 22:1. Koewacht, 2. Steen, 3. SDO'63, 4. Vogelwaarde. Poule 23: 1. Tholense Boys, 2. Dinteloord, 3. Kogelvangers, 4. SC Gastel. Poule 27:1. KaaiseBoys, 2.FSV, 3. WHS. 4. NVS. Poule 29:1. NOAD'67, 2. Vos meer, 3. SPS, 4. FC Bergen. Poule 33: 1. METO, 2. MOC'17, 3. Nieuw Borgvliet, 4. Smerdiek. JONZ AC - De internationale wielrenunie UCl heeft voor aan vang van de achttiende etappe in de Tour de France in Jonzac gezondheidscontroles uitgevoerd bij de eerste tien renners vanhet algemeen klassement. Bij geen van hen lag de hemato- crietwaarde, die de dikte van het bloed aangeeft, boven de vij ftig procent. In de Ronde van Italië constateerde de UCI be gin juni bij klassementsleider Marco Pantani wel een te hoge waarde: 52. De bond legde de Italiaan daarop een startverbod op. AFP ROOSENDAAL - Mario Cipollini neemt op maandag 2 au gustus deel aan het wielercriterium in Roosendaal. De Itali aanse sprinter heeft dat gisteren bevestigd. De organisatoren van de Draai van de Kaai hadden zich eerder al verzekerd van de deelname van Lance Armstrong, de Amerikaanse drager van de gele trui in de Tour de France. ANP HAMBURG - Jan Ullrich heeft gisteren verklaard deel te ne men aan de Ronde van Spanje. De Duitser denkt voldoende genezen te zijn van een knieblessure. Vanwege dit letsel moest hij de Tour de France aan zich voorbij laten gaan. De Ronde van Spanje begint op 4 september. Ullrich benadrukte dat hij in Spanje niet op een goede eindklassering rekent. „Ik zal slechts meerijden. Van een eindzege kan geen sprake zijn. Ik ben namelijk geen tovenaar", aldus de 25-jarige Duitser. SID COWES - Het Nederlands zeezeilteam heeft voor de eerste keer goud gewonnen bij de strijd om de Admiral's Cup, het of ficieuze wereldkampioenschap voor landenteams. De Neder landse ploeg bestond uit de jachten Innovision (Roy Heiner), Trust Computer (Jochem Visser) en Mean Machine (Bouwe Bekking)Nederland stond na zeven van de acht races nog ge lijk met titelhouder Groot-Brittannië, maar de Britten raak ten achterop met hun jacht in de Sydney 40-klasse. SID HAYLING ISLAND - Margriet Matthijsse is gisteren in Hay- ling Island Europees kampioene in de Europe-klasse gewor den. De zeilster uit Maasdam wist in de laatste twee races de marge van een punt met haar Engelse concurrente Shirley Robertson te behouden. ANP SPIELBERG - Eddie Irvine is gepromoveerd tot eerste cou reur bij Ferrari. Teambaas Jean Todt maakte bekend dat de Formule- 1-renstal Irvine heeft aangewezen om de wereldti tel binnen te halen. Michael Schumacher zal na zijn herstel niet meer dan tweede rijder zijn. Todt: „Als Eddie kansen heeft op de titel, zal het hele team hem helpen, ook Michael. We zijn geen Schumacher-team, maar een Ferrari-team.SID Gianpaolo Mondini gri jpt van geluk naar zijn hoofd: hij wint de achttiende etappe van de Tour de France in Futuroscope. De achtervolgers komen te laat. foto Ed Oudenaarden/ANP GOUDA - Gaston Taument speelt de komende twee jaar bij OFI Kreta. De 28-jarige aanvaller stond onder contract bij Anderlecht, maar kwam daar al maanden niet meer aan spe len toe. De voormalige rechtsbuiten van Feyenoord treft bij OFI Kreta landgenoot Géne Gerards, die trainer is bij de Griekse middenmoter. Begin april was Taument tien dagen op proef bij Newcastle United en ook Sparta toonde onlangs in teresse. Tot een contract kwam het niet. ANP AMSTERDAM - Het Neder lands tennisteam moet- alleen nog Australië verslaan, dan is het terug in de wereldgroep. Kristie Boogert (25) leidde de tennisploeg in Amsterdam naar de finale van het kwalificatie toernooi, die vanmiddag wordt gespeeld. Oranje verloor weliswaar giste ren met 2-1 van Slovenië, maai de winstpartij van Boogert was voldoende voor een plaats in de eindstrijd. Na zeges op de Ja panse Ai Sugiyama en de Wit- Russische Natasja Zvereva was Boogert ook te sterk voor de Sloveense Katarina Srebotnik, alledrie speelsters die veel hoger op de wereldranglijst staan. Het lijkt erop dat de persoonlij ke crisis, die drie jaar duurde, eindelijk is overwonnen. Nu wil Boogert eens twee jaar zonder tegenslag tennissen.Twee jaar waarin ik gezond en fit blijf en waarin ik niet terugval door ge dwongen pauzes." De kop vrouw van Oranje heeft er weer zin in. Boogert is sinds maandag met haar 83e plaats op de we reldranglijst de eerste Neder landse, tien plaatsen boven Mi riam Oremans. Gisteren, na haar derde zege in drie dagen had ze alleen last van zware be nen na drie dagen betontennis. Vandaag volgt de beslissende wedstrijd tegen Australië. In groep 2 bleven de Australische vrouwen ongeslagen. Toch acht coach Hans Felius zijn team niet kansloos. „Vooraf heb ik al ge zegd dat we alle wedstrijden met 2-1 kunnen winnen. Dat geldt ook voor dit duel." Dynamo Tbilisi of Zimbru Chisinau tegenstander in voorronde door Mare Caldenhoven EINDHOVEN - Als het aan trainer Eric Gerets ligt, wordt Dynamo Tbilisi de te genstandervan PSV in de derde voorron de van de Champions League. Het lijkt de Belgische trainer onwaarschijnlijk dat Zimbru Chisinau uit Moldavië het de Georgiërs in de tweede ronde lastig gaat maken. „Dynamo sla ik toch wel wat ho ger aan. Ik ga ervan uit dat we via die ploeg de Champions League kunnen ha len." Gerets was gematigd positief over de lo ting, die gisteren op het hoofdkwartier van de UEFA in Genève werd verricht. PSV ontliep als geplaatste ploeg welis waar grootmachten als Parma, Valencia, Dynamo Kiev en Olympique Lyon, maar de Belg had het toch het liever ander-s ge zien. ,Er zaten meer haalbare kaarten in. Vooral in de onbekendheid van beide ploegen schuilt een gevaar." Trainingskamp Dinsdag vertrekken de Brabanders voor een trainingskampje en een wedstrijd te gen PAOK naar Thessaloniki. Een dag later vliegen assistent Ernie Brandts en directeur Frank Arnesen door naar Tbi lisi om de eerste voetbalwedstrijd tussen Dynamo en Zimbru Chisinau bij te wo nen. Daar moet de kracht van vooral Dynamo Tbilisi, de voormalige club van de broer tjes Arveladze en de bij Ajaxuit de gratie geraakte Kinkladze, worden geanaly seerd. De Georgische landskampioen staat sinds een aantal maanden onder leiding van de Nederlandse trainer Jan Boskamp. De fraaiste affiche in de derde voorronde van de Champions League is Glasgow Rangers-Parma. De club vanDick Advo caat, Giovanni van Bronckhorst, Arthur Numan en Michael Mols moet voor het treffen met de Italianen in de tweede ron de (28 juli en 4 augustus) wel eerst afre kenen met het Finse Haka. Loting: Chelsea - Rapid Bukarest (Roe)/Skon- to Riga (Let), Rapid Wien (Oos)/Valletta (Mal) - Galatasaray (Tur), Fiorentina (Ita) - Liteks (Bul)/Widzew Lodz (Pol), Aalborg (Den) - Dy namo Kiev (Oek)/Zalgiris Vilnius (Lit), CSKA Moskou (Rus)/Molde (Noo) - Real Mallorca (Spa), Olympique Lyon (Fra) - Maribor (Slo)/ Racing Genk (Bel), Croatia Zagreb (Kro) - Ves- tmannyjar (IJs)/MTK Budapest (Hon), Haka (Fin)/Glasgow Rangers (Sch) - Parma (Ita), Sloga Jugomagnat (Mac)/Brondby (Den) - Bo avista (Por), AEK Athene (Gri) - Dnepr Mogi lev (Wit-R)/AIK Solna (Zwe), Besiktas (Tur)/ Hapoel Haifa (Isr) - Valencia (Spa), Hertha BSC (Dui)- Famagusta (Cyp)/Slovan Brati slava (Slo), Dynamo Tbilisi (Geo)/Zimbru Chisinau (Mol) - PSV (Ned), Spartak Moskou (Rus) - Partizan (Joe)/Rijeka (Kro), Sturm Graz (Oos) - Servette (Zwi), Teplice (Tsj) - Borussia Dortmund (Dui). GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17