Noodkreet over golf mazelen Torens tellen op weg naar de haven van Yerseke Jagers voorspellen invasie van vossen Wanhoop niet, zegt het KNMI Belgen wijten daling aanvoer garnalen aan baggerwerken 11 GGD waarschuwt huisartsen Lucht boven polderdorp Doel zwaar verontreinigd zeeuwse almanak Honger .PZ( zeel lanc zaterdag 24 juli 1999 door Arjan van Westen GOES - De GGD-Zeeland heeft huisartsen gewaarschuwd voor een mazelenepidemie. Vanwege besmettingen bij kinderen in Gelderland en Overijssel die om principiële reden niet zijn inge ënt, heeft de Inspectie voor de Volksgezondheid hierop aange drongen. De Zeeuwse gezond heidsorganisatie acht de situa tie niet zo ernstig dat er verplicht moet worden ingeënt. In het zuidoosten van de provin cie Utrecht en in de Betuwe is sprake van een mazelenepide mie. Huisartsen hebben al der tig gevallen geregistreerd. Allen kinderen die om religieuze rede nen niet zijn ingeënt. De GGD's hebben op gezag van minister Borst van Volksgezondheid huisartsen gevraagd waakzaam te zijn voor de mazelen. De va kantie van de scholen in Mid den-Nederland begint deze week; de kans op verspreiding van de mazelen wordt dan ook niet uitgesloten. „In Zeeland is het nog lang geen probleem hoor", zegt GGD-di- recteur V. Slenter. Geen enkel geval van besmetting is hier be kend. Maar omdat vakantie land Zeeland procentueel een hoog aantal principiële weige raars kent, wordt er serieus re kening mee gehouden dat de epidemie hier de kop opsteekt. De laatste mazelenepidemie in Nederland was in 1988. Medici vinden de ziekte niet meer van deze tijd. Kinderen worden doorgaans ingeënt als ze veer tien maanden oud zijn. Proble men ontstaan alleen als dat niet gebeurt. Met name in gereformeerde hoek worden de vaccinaties vaak geweigerd. Zo zit de ge meente Tholen ver onder de vac cinatiegraad van negentig pro*- cent ter bestrijding van mazelen en polio. H. Maas, specialist infectieziek ten namens de Landelijke Ver eniging GGD's en adjunct-di recteur van de GGD Midden- Brabant, vindt het onnodig dat de mazelen nog voorkomen. „Nu hebben we het over maze len, een tamelijk onschuldige kinderziekte; anders wordt dat bij polio, waar de gevolgen voor kinderen veel ernstiger zijn." Maas geeft toe daar als medicus erg veel moeite mee te hebben. ,.We respecteren elke levens overtuiging, maar men moet be seffen dat het om kinderen gaat." Hepatitis B Vanuit het oogpunt van preven tie vindt de arts de publiciteit wel goed. Maar er zijn volgens Maas andere, ernstiger virussen die nu aandacht moeten krijgen. „TBC wordt een toenemend probleem. Hepatitis B en de dis cussie of artsen zich hier ver plicht tegen moeten laten inen ten. Dan is er nog het probleem dat mensen steeds meer resis tent worden tegen antibiotica. Kortom, we moeten alert blijven en niet denken dat infectieziek ten tot het verleden behoren.", aldus de infectieziektenspecia- list. doorOndine van der Vleuten VLISSINGEN - Afgelopen zondag was nog een topper met 28.1 graden in de scha duw, daarbij amper wind en 14,1 uur zalige zonneschijn. Donderdag trok de zomer even een nors gezicht, maar inmid dels zit er weer zon in de lucht. De klap kwam donderdag ex tra hard aan, na 'dagen om door een ringetje te halen', zo als Harry Geurts van het KNMI het omschrijft. Ver waaide gezinnen en stelletjes die met de moed der wanhoop dan maar een sportieve strandwandeling maakten, hoopvol naar de hemel staar den, op een beschut terrasje kropen of in een elk-weer- voorziening vluchtten. Zeil boten die in de file hingen voor de zoveelste brug, met de drei ging van de zoveelste regenbui boven het hoofd. Wat hangt er de komende da gen boven het hoofd? Zie de in ternetsite van het KNMI, waar na jaren voorbereiding vrijdag een hele lange termijn weers verwachting in de lucht ging. Tot en met woensdag is het droog en zijn er zonnige perio den met temperaturen oplo pend tot 25 graden. En dan tot en met zondag: zonnig en warm met toenemende kans op onweer. Harry Geurts weet zeker dat juli warmer wordt dan normaal. Weersite De internetsite van het KNMI bestaat al sinds begin jaren tachtig, maar tot nu toe waag de het weerinstituut zich al leen aan voorspellingen tot vijf dagen vooruit. Daarbij was 80 tot 90 procent juist voorspeld. De lange-termijn- voorspelling die sinds gisteren wordt gepubliceerd, kijkt ne gen dagen vooruit. Hoe verder vooruit, hoe globa ler de voorspelling wordt, dus details als waar de wolken precies hangen en hoe laat het gaat regenen zullen er niet te vinden zijn. Volgens Geurts is de 'trendvoorspelling' voor de zesde tot en met negende dag in 60 tot 65 procent van de ge vallen juist. Het adres van de KNMI-inter- nestite is: www.knmi.nl. foto Lex de Meester door Richard Hoving AMERSFOORT - Zeeland moet rekening houden met een vos- seninvasie. Dat de provincie tot dusverre is gevrijwaard van een flinke populatie vossen is vol gens wildbioloog S. Siebenga meer geluk dan wijsheid. Siebenga, verbonden aan de landelijke jacht- en wildbe- heerorganisatie KNJV, schat dat Nederland ongeveer dertig duizend vossen telt. In Zeeland komen er tussen de vijftig en zestig voor. De bioloog acht de kans dat de populatie in Zee land de komende jaren fors toe neemt reëel. „Overal in het land rukt de vos op. Alleen in het zuidwesten van ons land zijn nog gebieden waar het dier nau welijks voorkomt. Maar het lijkt een kwestie van tijd totdat ook daar de vossenpopulatie fors groeit." Volgens Siebenga is de kans groot dat Zeeland het lot van de provincies Flevoland en Fries land ondergaat. In beide pro vincies kwamen jarenlang nau welijks vossen voor. De laatste jaren stijgt de populatie flink. Beheer De bijzondere positie van Zee land is deels geluk, zegt Sieben ga. Aan de andere kant wordt in het westen van Noord-Brabant een goed vossenbeheer gevoerd, voegt hij er aan toe. „Alleen vo rig jaar al werden er daar 1600 afgeschoten." Ondanks dat ja gers in heel Nederland ruim 14.000 vossen per jaar afschie ten, is de groei volgens de jagers niet te stuiten. De KNJV, vindt dat het aantal vossen in sommige plekken 'op het randje' is. „Ze roven vogels uit de hokken. In Noord-Hol land en rondom de Lauwers- meerpolder zijn zelfs meldingen van gedode lammetjes en scha pen. Verder eet de vos in heel Nederland weidevogels zoals kieviten en meeuwen", somt Siebenga de nadelen op. Natuurorganisaties hebben weinig moeite met de vossen. Volgens de organisaties horen ze bij de natuur. Vossen hebben bijvoorbeeld de lepelaars uit het Naardermeer verjaagd, zegt een woordvoerder van Vogelbe scherming Nederland. „Dat bleek heel positief. Lepelaars hebben zich daardoor over heel Nederland verspreid." De vereniging Natuurmonu menten is in principe tegen de jacht op vossen, tenzij de dieren ecologische schade aanrichten in een gebied waar dat niet ge wenst is. „Als ergens geen hou den meer aan is, grijpen jagers van onze stichting in", laat een woordvoerster weten. KNJV-medewerker Siebenga verwacht de komende jaren ook door veranderende wetgeving een verdere toename van het aantal vossen in Nederland. In de Flora- en Faunawet die vol gend jaar in werking treedt, zijn vossen niet meer algemeen be- jaagbaar. Zeven gewonden bij aanrijding in Oud-V ossemeer OUD-VOSSEMEER - Bij een aanrijding vrijdagmiddag rond half vier op de Krabbenkreek- weg in Oud-Vossemeer zijn vrij - dagmiddag zeven gewonden ge vallen. De Sint-Annalandse bestuur der van een personenauto reed even na half vier van de Broeksedijk de Krabbenkreek- weg op. Hij verleende daarbij geen voorrang aan een Papen- drechtse automobilist. Door de aanrijding die volgde belandde een van de auto's, met drie inzit tenden, in de sloot. De andere auto, waarin vier personen za ten, botste tegen een ver- keerspaal. De traumahelikop ter, twee brandweerkorpsen en diverse ambulances werden in gezet. De slachtoffers zijn over gebracht naar ziekenhuizen in Bergen op Zoom, Roosendaal en Rotterdam. door Wout Bareman DOEL - Onderzoek van de Vlaamse Milieumaatschappij heeft uitgewezen dat de lucht boven het polderdorp Doel op de linker Scheldeoever zwaar verontreinigd is. Het gaat om chemische stoffen. Volgens de VVM is de concen tratie vergelijkbaar met die bo ven de drukke Antwerpse Ring bij Borgerhout. Op piekmomen ten krijgen de Doelenaars hon derd keer meer schadelijke stof fen binnen dan tijdens één urn- aanschuiven in de file. Reactoroperator L. Brands van de kerncentrale Doel woont in het dorp en meet in opdracht van zijn werkgever dagelijks de concentratie van chemische stoffen in de lucht. Hij meent dat het onverantwoord is Doel nog langer te laten voortbestaan. Brands trekt de vergelijking met de Neerlandwijk in Wilrijk, ook onder de 'rook' van Antwer pen. „De rechter hanteerde het voorzorgsprincipe om de ver brandingsoven daar te sluiten. De Vlaamse regering moet zich hierop ook baseren en Doel niet langer als woongebied beschou wen', meent Brands. Hij heeft de meetgegevens mede op verzoek van een groep bewoners doorge speeld aan de Vlaamse regering. Bij de provincie Zeeland en de gemeente Hulst blijken de meetgegevens niet bekend, maar ze worden zo snel mogelijk opgevraagd. Volgens de actie- j groep Doel 2020, die ijvert voor behoud van het polderdorp, houdt de luchtvervuiling niet op bij de grens van Doel, maar wordt de hele streek bedreigd. En daarbij wordt ook grens overschrijdende vervuiling niet uitgesloten. 1 Containerhaven Doel 202 0 maakt zich sterk voor behoud van het dorp, dat zou moeten wijken voor de aanleg van het Deurganckdok, een containerhaven pal zuidelijk van Doel. De actiegroep put moed uit het besluit van de nieu we Vlaamse regering nader on derzoek te plegen naar het mo gelijke voortbestaan van het dorp. Een woordvoerder van Doel 2020: „De overheid moet vol doende maatregelen nemen om deze industriële vervuiling te gen te gaan en te doen ophou den. Pleiten voor het schrappen van een dorp wegens vervuilen de industriële activiteiten in de omgeving is de zaken op z'n kop zetten." door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De aanvoer van garnalen in de vismijnen van Zeebrugge, Oostende en Nieuw- poort is tijdens de eerste zes maanden van dit jaar met een derde teruggelopen in vergelij king met dezelfde periode vorig jaar. Vissers zetten het eerste half jaar in totaal 37 ton op de kade. De visserijorganisaties in België luiden de noodklok. Ze wijzen met de beschuldigende vinger naar de grootschalige bagger werken voor de kust en op de Westei-schelde. Vooral de kleine kustvissers voelen zich het slachtoffer van het baggeren en dumpen van baggerspecie. Ze beschouwen de Westerschelde als kraamka mer voor de Noordzeegarnalen en stellen vast dat die functie door de baggerwerkzaamheden wordt verstoord. Maar de kust vissers beschuldigen ook de gro te Nederlandse vissersschepen, die visgronden voor de Belgi sche kust volledig zouden leeg vissen. De kustvissers en hun organisa ties vrezen voor hun toekomst. In april sloegen ze voor het eerst alarm, nadat de vangstgegevens van het eerste kwartaal bekend waren gemaakt. Verontrusting Daaruit bleek dat er die eerste maanden van het j aar 7 ton min der was aangevoerd dan het jaar daarvoor (toen nog 17 ton). Nu, na een halfjaar, spreken ook de handelaren hun verontrusting uit. Secretaris A Bul thé: „In de grootdistributie wordt de am bachtelijk gevangen grijze gar naal steeds meer vervangen door de industriële garnaal uit Nederland. Die is echter kleiner en minder van smaak. Ook de roze garnaal doet volop z'n in trede, maar is toch geen vol waardig vervangmiddel." De visserij organisaties vrezen nog meer schade op te lopen als wordt begonnen met eerder ge plande grote baggerwerken in de havengeulen tussen de Vlaamse zandbanken naar Zee- brugge en in de monding van de Westerschelde. Vangstcijfers De vangstcijfers uit Vlaanderen zijn vergelijkbaar met die van de Zeeuwse vismijnen. Het eer ste kwartaal werd in deze pro vincie met maar vier ton aan voer een historisch dieptepunt bereikt. In dezelfde periode het jaar daarvoor was nog twintig ton op de wal gezet. Ook de Westerscheldevissers leggen een direct verband tus sen de baggerwerken en de enorme terugloop van hun vangst. De vissers protesteren al meer dan een jaar tegen de uitdie ping. Ze voelen zich in de steek gelaten door zowel de Neder landse overheidsinstanties als de visserij organisaties en stel len vast dat de problematiek door de Belgische instanties veel serieuzer wordt genomen. Zo gaf de regering in Brussel al weer maanden geleden opdracht aan een aantal visse rijdeskundigen om nader on derzoek te verrichten naar de oorzaak van de enorme afname van de garnalenvangst en trou wens ook de vangst op bijvoor beeld tong op zowel de Wester schelde als voor de Vlaamse kust. Wanneer in Frankrijk, doe als de Fransen. En aldus trok het gezin naar een 'mooi' res taurant voor een 'mooi' glas wijn en een 'mooi' stuk vlees. Een toumedos moest het worden, want we zijn in Frankrijk. En als goed ge zant van Nederland proheer- den alle leden van het gezin de gargon zo goed en zo kwaad als het ging iti 's mans taal te ivoord te staan. Jeroen - veertien jaar, moet 'nog groeien en heeft daarom een chronische honger - was aan de beurt. Hoe wil monsi eur zijn tournedos? Saignant (rood), Medium of Bien Cuit (doorbakken)?. „Medium", koos Jeroen. „Of nee, Large, nee, Extra Large. door Ingrid Huibers Gebrom van de motor, afgewisseld met de bijna onaardse stilte van alleen de wind in de zeilen. Een stra lende zomerdag en toch een jas en zelfs een regenbroek aan tegen het opspat tende buiswater dat met liters tegelijk de boot binnengutst. Hoge rollers on der de kont. Links het roer, rechts een hammetje met salami en voor de punt de zon op het water. 'De Zeekoe' vaart uit. Bestemming: Yerseke. 08.30 uur. De wekker. We kijken elkaar verdwaasd aan, het is toch zaterdag? Dan naar buiten, de zon schijnt. De wind beukt vanuit het Zuid-Westen tegen de gevel. 09.30 uur. We slaan de gebruikelijk 'zeilproviand' in. Oploskoffie, koekjes, salami, plakjes kaas, halfje bruin, chips, zak drop, twee flessen rode wijn en een paar blikjes bier. 10.45 uur. De auto geparkeerd aan de nieuwe haven in Zierikzee. We sjou wen de spullen de dijk over en laden de boot in. Verbazingwekkend volle weekendtassen. Voor een dagje zeilen - lange broek, korte broek, T-shirts, trui, zeiljas, bikini, droge schoenen, zeil- broek - pak je net zo in als voor een tweeweekse kampeervakantie. 11.15 uur. Vrienden uit Amsterdam komen opgetogen zwaaiend de dijk af. In één keer gevonden. Nadat ze onze drijvende 'Kip-de-luxe' ook van bin nen uitgebreid hebben bewonderd, maken we de landvasten los. 11.35 uur. Klapje achteruit. Even rem men in zijn vooruit. Op het roer letten. Punt langs de paal. Tikje vooruit. Stu ren. Niets geraakt. 11.40 uur. „Het waait", schreeuwt een kennis ons vanaf een imposant schip toe. Dat hadden we reeds gemerkt. Toch hijsen we ons snel nog even in jacks en zwemvesten. 11.45 uur. Vanuit het betrekkelijk rus tige havenkanaal in één keer de Oos- terschelde op. Hoge golven. Iemand moet het dek op om de onderkant van het zeil aan de juiste haak te slaan. Ver volgens kan de fok los van de reling en wordt ook dit zeil gehesen. De motor mag uit. Stilte. 11.50 uur. Ondanks flink gereefd zeil is de voorspelde windkracht zes goed voelbaar. Zodra het grootzeil en de fok wind pakken, ligt de boot schuin. Non chalance wordt meteen afgestraft, Zeiljachten in de Yersekse haven. foto Willem Mieras want binnen horen we van alles vallen Buiswater slaat met liters tegelij k naar binnen. Heerlijk. 12.00 uur. Zelfs met extreem hoog wa ter kan de boot onder de Zeelandbrug door. Toch wachten we bij elke passage met bonzend hart op de klap. 12.10 uur. Duik je op tijd weg voor een golf, krijgt je achterbuurman de volle laag. 12.20 uur. De kranen van Kats komen inzicht. Goed op de rode tonnen letten. De Vondelings- en Galgeplaat ligt hier maar net onder het wateroppervlak. 12.55 uur. Torens tellen. De Televisie toren van Goes wordt rechts gevolgd door de kerktorens van Kloetinge, Kattendijke en Wemeldinge. Links de torenspitsen van Stavenisse en Sint- Maartensdijk. We zijn bijgedraaid. Met de wind schuin van achter is de boot weer in balans. Tijd voor een bo terham. 13.05 uur. De doordringende salami- lucht is net iets te veel voor één van de gasten, die druk doende is zijn kater de baas te worden. Slapjes hangt hij ach terover. 14.10 uur. Het geurt naar vis, hennep- touw en peut. In de beschutting van de haven is het ineens warm. Waar de meeste mensen zich opmaken voor een vistochtje, meren wij tevreden aan. 14.25 uur. Niemand te zien bij de Oes terputten. Zuid-Europese magie van stapels oud ijzer en ogenschijnlijk nut teloze rommel die morgen onbetaal baar blijkt. 15.00 uur. We laten de 'Mexicaanse we ken' bij de plaatselijke snackbar aan ons voorbijgaan en houden het bij een broodje kroket. 15.55 uur. Naar huis. De wind is iets gaan liggen. Er kan dan ook wel een rifje uit, vinden we. 17.45 uur. Nog zeker een goed uur va ren. Iemand is over bier begonnen. We worden er stil van. 19.35 uur. 'Thuis'. Havenmeester Kees - blauwe broek, wit shirt en dito kapi teinspet - vangt ons op. Even gauw de zeilen opvouwen, de schoten oprollen en de vlag strijken. Klinkende glazen. Het is rosé geworden. Yerseke

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 11