Critici Milosevic sluiten alliantie Moord scoort 4,6 op schaal van Duckworth, kettingroken 7,1 Russen geplaagd door bosbranden en droogte Wij denbosch negeert vraag oppositie bij datum stembusgang Speurwerk in Monfort BEELDHUIS buitenland zaterdag 17 juli 1999 Libië betaalt smartengeld aanslag Veerboten Oslo-Kiel uit de vaart Levenslang voor veertienjarige Nieuwe studie naar atoomproeven Jemenieten ontvoeren Belgen Mars naar Belgrado en algemene staking in voorbereiding KLM fors beboet voor wangedrag passagier Verbod op acties tegen nucleaire transporten Mitchell wil Noord-Ierse vrede redden Barak noemt datum akkoord met buurlanden Parlementair onderzoek naar dioxinecrisis België van onze redactie buitenland MOSKOU - In Rusland is 452.000 hectare bos afge brand en droogte heeft de oogst van 800.000 hectare in Midden-Rusland verwoest. Dat meldde gisteren Rus sische media. Gisteren zijn maar liefst 763 bosbranden geteld. Elke dag breken honderden nieuwe branden uit door het kurkdroge weer dat sinds mei aanhoudt. Omdat de Russische overheden bijna blut zijn kan het vuur niet goed worden bestreden. De brandweer vreest dat er straks geen houden meer aan is, berichtte de televisie omroep ORT. In Moskou hangen sterk verhoogde con centraties stikstof en ammoniak in de lucht als gevolg van de rook. Artsen raden de bevolking aan zoveel mogelijk binnen te blijven. De oogst zal door de branden en droogte dit jaar we derom slecht zijn, is de prognose. De ergste schade wordt geleden in de vruchtbare gebieden langs de Wolga en in het zuidenzei het Ministerie van Voedsel voorziening en Landbouw. AP PARIJS - Libië heeft een bedrag van omgerekend 60 miljoen gulden overgemaakt aan Frankrijk als smartengeld voor de nabestaanden van de 170 doden door de bomaanslag in 1989 op een Frans UTA-vliegtuig boven Afrika. Dat deelde het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken gis teren mee. Een Frans gerechtshof had Libië eerder dit jaar be volen het geld te betalen. De DC-10 van de Franse luchtvaartmaatschappij UTA ver dween op 19 september 1989 boven Niger van de schermen. Dat gebeurde op een moment van grote spanning tussen Frankrijk en Libië om de Libische bedreiging van Tsjaad. Onderzoek van de wrakstukken in de woestijn toonde aan dat het vliegtuig was neergehaald met een bom. Libische functionarissen in Brazzaville hadden een jonge ge heim agent de bom laten plaatsen. De agent kwam ook om door de explosie. RTR OSLO - Voor het eerst sinds 1961 was er gisteren geen veer dienst tussen Oslo en Kiel. Een veerboot van rederij Color Li ne was donderdag aan de grond gelopen. Het Noorse schip wist op eigen kracht de haven van Moss te bereiken, waar de passagiers van boord werden gehaald. Alle opvarenden ble ven ongedeerd. Het schip is naar Emden vertrokken waar het zal worden gerepareerd. Vorige week brak er in de andere veerboot van Color Line brand uit in een van de machinekamers. Bijna 1.200 opvaren den moesten toen voor de Zweedse kust worden geevacueerd. Een van hen bezweek aan een hartstilstand nadat ze urenlang in een reddingssloep had doorgebracht. AP JACKSON - Een rechtbank in Jackson in de Amerikaanse staat Michigan heeft de veertienjarige Martez Stewart giste ren wegens moord tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Nog nooit heeft een veertienjarige inwoner van Michi gan zo'n hoge straf gekregen. De rechtbank achtte bewezen dat Stewert een klasgenote met 33 messteken om het leven heeft gebracht. Het motief is on duidelijk gebleven. DPA CANBERRA - Er komt een nieuw onderzoek naar de gevolgen van de atoomproeven die Groot-Brittannië in de jaren vijftig en zestig in Australië hield. De Australische minister van Ve teranenzaken Scott heeft gisteren bekendgemaakt dat bestu deerd zal worden in welke mate de Australische militairen, soldaten en burgers die bij de proeven betrokken waren daar gezondheidsklachten aan hebben overgehouden. Ook zal de gezondheid van aboriginals en boeren worden onderzocht. Groot-Brittannië bracht in totaal twaalf bommen van maxi maal 27 kiloton tot ontploffing in Maralinga en op de Monte Bello Islands. Meer dan 20.000 soldaten moesten zich in de open lucht rond het proefterrein opstellen. Hun enige bescherming vormde het bevel dat ze hun hoofd van de 'rode paddestoel' moesten afwenden. AP SANA'A - Een Jemenitische stam heeft vier Belgische toeris ten, twee mannen en twee vrouwen, ontvoerd. Dat heeft een Jemenitische functionaris gisteren gezegd. De Belgen werden ontvoerd in de stad Omrane, zestig kilome ter ten noorden van de hoofdstad Sana'a. In Jemen zijn ont voeringen van toeristen aan de orde van de dag. De vorige ont voering was in januari van dit jaar, toen drie Duitsers werden meegenomen. AFP/Belga foto Ivan Sekretarev/AP Landbouwarbeiders bedekken geoogst gewas om het te beschermen tegen de enorme hitte die grote delen van Rusland teistert. van onze redactie buitenland BELGRADO - Meer dan dertig groepen die het vertrek van de Joegoslavische president Milo sevic eisen, hebben besloten tot samenwerking. Zij willen een mars naar Belgrado organiseren en in september een algemene staking houden om de president ten val te brengen. De Alliantie voor Verandering, een verband van dertig groepen die door de Democratische Par tij van Zoran Djindjic wordt ge domineerd, sloot gisteren een akkoord met de Alliantie van Democratische Partijen, waar in zes groepen samenwerken. Beide groeperingen hopen dat de Servische Vernieuwingsbe weging van de vroegere vice- premier Vuk Draskovic zich bij hen aansluit. Draskovic houdt vandaag in Kragujevac een gro te demonstratie tegen Milose vic. Djindjic zei donderdagavond tijdens een manifestatie van zijn organisatie in Kragujevac dat de oppositie „dit keer tot het einde doorgaat. Wij geven niet toe tot Milosevic weg is". Ruim twee jaar geleden waren er da gelijks manifestaties tegen Milosevic, maar die leverden niets op, doordat de oppositie groepen uit elkaar vielen. Kosovo Secretaris-generaal Solana van de NAVO heeft gisteren de Kos- ovaarse politieke leiders opge roepen hun geschillen bij te leg gen en samen de verwoeste provincie weer op te bouwen. „Het is van fundamenteel be lang dat de politieke leiders van Kosovo zich scharen achter een gezamenlijk plan voor de eco nomische, politieke en morele wederopbouw van het land, met andere woorden, een verzoe ning", zei Solana. De Democratische Liga van de gematigde Albanese leider Ibrahim Rugova bleef gisteren weg bij een bijeenkomst van de overgangsraad van Kosovo. Een woordvoerster van de Liga zei dat haar partij niet wilde sa menwerken met het Kosovo Be vrijdingsleger (U£K). Rugova werd donderdag als een held onthaald in Kosovo maar ver trok zoals gemeld prompt naar Italië. Solana meldde tegenover de pers dat 85 procent van de Koso- vaarse vluchtelingen naar hun land is teruggekeerd, vijf weken na het einde van de NAVO- luchtaanvallen. „De snelheid van de terugkeer is spectaculair. Er blijft niemand achter in de vluchtelingenkampen", aldus de secretaris-generaal. Solana herhaalde dat de wes terse alliantie Kosovo blijft zien als autonome provincie binnen Joegoslavië en dat een onafhan kelijk Kosovo een bedreiging is voor de vrede in Europa. De se cretaris-generaal voegde eraan toe dat de Joegoslavische presi dent Milosevic moet aftreden voordat het land zich van de oorlog kan herstellen. „Servië heeft recht op een toekomst en Milosevic is geschiedenis", zei de NAVO-topman. RTR/DPA/ANP Onderzoeksrechter Leger (rechts) en verdachte Salah bij aankomst op de plaats waar de moorden zijn gepleegd. foto Jean-Loup Gautreau/EPA door Armand Snijders PARAMARIBO - De Surinaam se president Wijdenbosch heeft aangekondigd dat zijn land op 25 mei van het volgend jaar naar de stembus gaat om een nieuw parlement te kiezen. De opposi tie heeft woedend gereageerd, omdat zij wil dat de verkiezin gen ruim drie maanden eerder worden gehouden. Wijdenbosch maakte enkele weken geleden bekend dat de oorspronkelijk voor mei 2001 geplande verkiezingen mini maal een jaar eerder zouden worden gehouden. Hij deed dat DEN HAAG - Greenpeace mag op geen enkele wijze actie voe ren tegen het laden en het ver trek van schepen die binnenkort nucleaire transporten vanuit Engeland en Frankrijk naar Ja pan ondernemen. Dat heeft een Britse rechter gisteren bepaald. Twee nucleaire bedrijven had den de rechtszaak aangespan nen. In de Franse stad Cherbourg be paalde de rechter dat de milieu organisatie in een straal van honderd meter van het schip vandaan moet blijven wanneer het in de haven aan de ketting ligt. Het beslag op het Green- peaceschip Sirius is gisteren op geheven na betaling van 200.000 Noorse kronen (ruim 50.000 gulden). ANP door Jan-Cor Jacobs LONDEN - Gevaren liggen in het dagelijkse leven overal op de loer. Maar hoe groot is ei genlijk het risico dat ze ook een eind aan je leven maken? De kans dat iemand sterft aan een beet of prik van een of ander beest, is één op de 300.000. Het zijn dit soort astronomische getallen die de Britse statisti cus Frank Duckworth aan het denken hebben gezet. Want wie kan zich hierbij nog een voorstelling maken van het concrete risico? Deze week presenteerde Duck worth een heuse 'risicoschaal' tijdens de jaarvergadering van na massademonstraties tegen zijn regering. Wijdenbosch leg de begin juni de eis van een krappe meerderheid van het parlement naast zich neer om zelf direct af te treden en plaats te maken voor een crisisrege ring, die de grote economische problemen in het land zou moe ten aanpakken. De oppositie had gepleit voor 22 februari als datum voor de stembusgang. Maar volgens Wijdenbosch, die als president de bevoegdheid heeft om een de finitieve datum vast te stellen, is die dag organisatorisch niet haalbaar door de administra tieve puinhoop bij de burgerlij ke stand. Vooral de bevolkings registratie in het binnenland laat flink te wensen over. De oppsositie toonde zich te leurgesteld na de aankondiging van Wijdenbosch. Parlementa riër Derby reageerde woedend. „Met deze regering praten wij niet meer over beleid, alleen maar over afronding en beëin diging van het beleid. Alles wat deze president heeft beloofd, is hij niet nagekomen. Als hij een beetje wijsheid aan de dag had gelegd, zou hij nooit met 25 mei zijn gekomen. Ik weet wat er kan en gaat gebeuren in het land. Hij mag het zien als een advies, maar ook als een bedrei ging." Het te kiezen parlement zou uit eindelijk een nieuwe president en vice-president moeten aan wijzen. Die proceduren neemt enkele maanden in beslag. „Zo krijgt Wijdenbosch toch nog zijn zin en kan hij de rit bijna volledig uitzitten", zei opposi tieleider Rodgers. GPD de Royal Statistical Society, de Britse vereniging van statisti ci. Wat cijfertjes: Russische roulette scoort 7,2 op zijn schaal. Wie aan dit spelletje meedoet, is al bijna dood. Dan is voor een 35-jarige man het roken van veertig sigaretten per dag al een stuk veiliger: 7.1. Twintig sigaretten scoort slechts 0,2 punt lager. van onze redactie buitenland MONFORT - Rechter-commis- saris Catherine Leger uit Aucli, belast met het onderzoek naar de moord op vier Nederlanders in het Zuid-Franse Monfort, heeft gisteren enkele uren ge speurd in La Boupillère: het huis van Artie en Marianne van Hulst uit Oss. Op 2 0 mei zijn zij daar om het le ven gebracht samen met de zus van Marianne en haar man, Do- ra en JohanNieuwenhuis uit Vi- anen. Ook de belangrijkste verdachte Duckworths schema is geënt op de bekende Schaal van Richter, waarmee de intensiteit van aardbevingen wordt aan gegeven. Nul op de schaal van Duckworth betekent dat er geen enkel gevaar dreigt. Wie echter in een trein stapt om een tocht van pakweg 150 kilome ter te maken, loopt al een risi co: 0,3. en enige arrestant in de zaak, de 35-jarige Kamel Ben Salah was voor de gelegenheid naar Mon fort overgebracht. De man blijft in alle toonaarden ontkennen iets met de moorden te maken te hebben, maar wil justitie niet in de wielen rijden. Begin deze week besliste het Hof in Agen dat hij in voorarrest blijft. De politie houdt er serieus reke ning mee dat de verdachte in elk geval zijdelings bij de moorden betrokken is geweest. Hij was de laatste die de vier Nederlanders in leven heeft gezien, vlak voor zij werden omgebracht. De man Dat treintochtje stelt nog niet veel voor. De kans dat je om het leven komt door een inslag van een meteoriet is namelijk al een stuk groter: 1,6 op de risico- schaal. En wie als een rustige man van middelbare leeftijd achter het stuur kruipt om een autorit van 150 kilometer te gaan maken, moet al iets meer rekening met zijn naderende werkte zwart voor Van Hulst bij het opknappen van diens huis in Monfort. Belangrijkste onopgehelderde punt lijkt dat de klusjesman en zijn vriendin zaterdag na de moorden voor 5000 francs (1650 gulden) aan kleding en sieraden hebben uitgegeven in een super markt bij Toulouse. Kort daar voor waren in de buurt 2400 francs (800 gulden) opgenomen. Beide keren gebeurde dat in de buurt van Monfort met bank- pasjes van de Nederlanders. Er is geen bewijs dat de verdachte het geld opnam. ANP einde houden: 1,9. Net als de Schaal van Richter is de Duck worths risicoschaal logarit misch. Levert een risco tien keer meer gevaar op, dan stijgt het pas een vol punt op de schaal. Duckworths methode maakt het mogelijk om ver schillende risico 's met elkaar te vergelijken. Wie wil weten of hij meer kans loopt om ver- LONDEN - De Amerikaanse se nator George Mitchell is bereid 'een rol te spelen' in het vredes proces in Noord-Ierland. Dat liet hij gisteravond weten. De Britse en Ierse premier Blair en Ahern hebben Mitchell ge vraagd dinsdag in Londen met hen over de situatie in de Britse provincie te overleggen. De se nator was voorzitter van de be sprekingen die in april 1998 leidden tot het akkoord van Goede Vrijdag. De Britse regering wil het vre desproces herzien, nu de be langrijkste protestantse partij, de UUP, heeft geweigerd zitting te nemen in de regering voor Noord-Ierland. De partij van beoogd premier Trimble wil dat het katholieke Ierse Republi keinse Leger (IRA) zich ontwa pent, voordat leden van de poli tieke vleugel van de IRA in de regering zitting nemen. AFP JERUZALEM - De Israëlische premier Barak streeft ernaar in november 2000 vredesakkoor den met de Palestijnen, Syrië en Libanon te hebben gesloten. Dit meldde de Israëlische televi sie gisteren. Barak zou tijdens zijn ontmoeting met de Ameri kaanse president Clinton deze termijn hebben vastgelegd. Het is het eerst sinds het begin van het overleg met de Palestijnen dat een leider van de joodse staat een datum vaststelt voor de vrede. De televisie meldde dat Barak denkt dat er binnen twaalf maanden vrede met Sy rië bereikt kan worden. AFP moord te worden dan te sterven bij een eenmalige bergbeklim- ming, hoeft Duckworth er maar op na te slaan. Moord scoort hoger: 4,6 tegenover 4,2. Maar wie twintig jaar lang de bergsport beoefent, zal eerder door een flinke val in een ravijn omkomen dan door moorde naarshand. Zijn hobby is na melijk goed voor 6,3. De hoogste schaal - een 8 - is weggelegd voor activiteiten die gelijk staan aan zelfmoord. Een sprong van de Eiffeltoren, gaan liggen voor een aanstor mende trein en natuurlijk Rus sische roulette. Maar dan wel met alle zes kogels in de cilin der. GPD van onze redactie buitenland MONTREAL - Een Canadese rechtbank heeft gisteren be paald dat de KLM een scha devergoeding van ongeveer 50.000 gulden aan een passa gier moet betalen. De zaken man Serge Recchia had de Nederlandse maatschappij aangeklaagd omdat hij tij dens een vlucht door een dronken passagier was mis handeld. De rechtbank oor deelde dat het cabineperso neel Recchia te weinig bescherming heeft geboden. Het incident gebeurde tij dens een vlucht van Amster dam naar Montreal in maart 1996. Een stewardess wei gerde een passagier, Martin Nichols, meer drank. De dronken man koelde toen zijn woede op zijn medepas sagiers die hij beledigde en zelfs met de dood bedreigde. Recchia wilde van plaats wisselen en kwam ongeluk kig in aanraking met de stoel van de man die hem daarop op de kaak sloeg. De verwonding was zo ern stig dat de zakenman een week lang niet kon praten. Hierdoor is hij verscheidene contracten misgelopen. Recchia had wegens verhes van inkomsten een hogere schadevergoeding geëist. De vergoeding die uiteindelijk is opgelegd, is het maximum bedrag volgens de Conventie van Warschau dat de algeme ne regels voor de verantwoordelijkheid van luchtvaartmaatschapijen vaststelt. Een woordvoerder van de KLM zei gisteravond nog niet op de hoogte te zijn van het oordeel van de Canadese rechtbank. „We gaan ons eerst verdiepen in de zaak. Daarna zullen we ons bera den of we in hoger beroep gaan tegen de uitspraak." AFP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Het Belgisch parle ment heeft gisteren een parle mentaire onderzoekscommissie ingesteld die de oorzaken van de dioxinecrisis moet onderzoe ken. De commissie bestaat uit vijf tien Kamerleden. Voorzitter wordt de Waalse socialist Char les Janssens. Hij beheerst het Nederlands niet en omdat de ge tuigen in hun eigen taal moeten kunnen spreken, is Annemie Van de Casteele van de Vlaamse Volksunie aangesteld als onder voorzitter. De dioxinecrisis, die kort voor de Belgische verkiezingen van 13 juni uitbrak, leidde tot het vertrek van de christen-demo cratische minister Pinxten en zijn socialistische collega Colla en vervolgens tot een verkie zingsnederlaag vpor (met name de Vlaamse) socialisten en voor al de christen-democratische CVP. Die laatste partij is nu in de oppositie beland. De groenen wonnen flink bij de verkiezin gen. Zij vormen nu met libera len en socialisten de federale regering. CVP-fractieleider Stefaan De Clerck maakt deel uit van de dioxinecommissie die in^ september met haar werk zaamheden zal beginnen en on geveer een half jaar daarvoor heeft uitgetrokken. ANP Advertentie Collectief voor Communicatie Drukkerij De Lange (0113) 215719 hllp://www.beefdhuis nl Photographies Fotografie en Grafische Vormgeving (0113) 251317 Touch! Reclame Marketing (0113) 231400 hHp://www.louchnet.nl Delta Automatisering (01 13) 230Ó30 hltp://www.deltaweb nl Deltabron Softwaremakers (0113) 252220 hltp//www.deltabron.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5