Lotz lichtpuntje in zwarte Tour Franse vraagtekens rond Armstrong 1999 Bloedcontroles opnieuw negatief sfN Omstreden Bassons knijpt remmen dicht sport zaterdag 17 juli 1999 17 Kus op kale kop Debutant geeft flets optreden Rabobank-ploeg kleur met achtste plaats de fra nee Van kilometer tot kilometer Gotti stapt af SAINT-GALMIER - De Belgen hebben er een nieuwe volks held bij: Ludo Dierckxsens. De nationaal kampioen, die don derdag de beste was in de elfde etappe van de Tour de France, wordt zelfs door de Belgische politici op handen gedragen. Jean-Marie Dedecker, de succesvolle judoeoach die sinds kort voor de liberale partij VLD zitting heeft in de senaat, kuste Dierckxsens gisteren voor de start in Saint-Galmier liefdevol op zijn kale kop. foto Michel Spingler/AP van onze sportredactie SAINT-GALMIER - De medi sche commissie van de interna tionale wielrenunie (UCI) heeft gisterochtend voor het begin van de twaalfde etappe van de Tour bloedcontroles uitgevoerd bij ongeveer veertig renners. De renners van Rabobank, Sae- co, Kelme, US Postal (met ge letruidrager Lance Armstrong), Lotto, Telekom, BigMat en Polti bleken niet over een te hoge he- matocrietwaarde te beschik ken. Dat maakte Tourdirecteur Jean-Marie Leblanc bekend. De controles werden tussen 7.00 en 8.20 uur uitgevoerd. Woens dag moesten 51 renners uit tien ploegen eveneens een test afleg gen. Ook deze waren negatief. De UCI heeft inmiddels van alle ploegen toestemming gekregen om op de rustdag, maandag in Saint-Gaudens, onderzoek te doen naar het gebruik van PFC. Dat is de afkorting van perflu- rocarbone, een zeer gevaarlijk dopingmiddel. PFC verhoogt de zuurstof opname in het bloed, zonder dat - zoals bij epo het ge val is - de hematocrietwaarde omhoog gaat. Het onderzoek gaat via een ademtest, die lijkt op een alcoholcontrole. Sanc ties zullen niet worden uitge sproken, omdat het onderzoek nog in een experimenteel stadi um verkeert. ANP/SID Zware schorsing Laurent Roux SAINT-FLEUR - De Franse wielrenner Laurent Roux wordt voor zes maanden geschorst we gens het gebruik van doping. Door de nieuwe richtlijnen van de UCI, die de winter als geslo ten seizoen heeft verklaard, is hij pas op 1 april 2000 weer startgerechtigd. De 26-jarige Roux werd in april bij de Waalse Pijl betrapt op het gebruik van amfetamine. De renner van Ca sino, die in verband met de do- pingaffaire werd uitgesloten van deelname aan de Tour de France, heeft twee weken de tijd om beroep aan te tekenen tegen de straf. AFP door Fred Segaar SAINT-FLOUR - De renner van wie de Rabobank het minst ver wachtte, zorgde gisteren voor bet enige lichtpuntje in een tot dusver aardedonkere Tour. In de etappe van Saint-Galmier naar Saint-Flour mocht Mare Lotz zijn knechtenwerk voor Mi chael Boogerd staken en voor zijn eigen kansen rijden. I Dat kwam mooi uit, want het parkoers van de twaalfde rit deed de coureur uit Cadier en Keer sterk denken aan zijn ei gen provincie. Het was Limburg in het groot. Lotz is de enige ren- I ner van de Rabobank-ploeg die de laatste dagen niet ziek is ge weest. Hij werd als laatste aan de Tourploeg toegevoegd omdat I Niki Aebersold een blessure had opgelopen. Hij was de eerste die 1 een lach deed doorbreken op de I gezichten van zijn geplaagde l ploegleiders. Lotz, die achtste werd, maakte deel uit van een kopgroep van tien, onder wie ook de latere winnaar David Etxebarria. De Spaanse Once-renner ontsnap te 22 kilometer voor de finish. Hij haalde uit minimale inspan ningen het maximale resultaat, vond Lotz, want Etxebarria deed het minste werk. Grappen „Manoio Saiz (de ploegleider van Once) heeft altijd van die grappen. Die Etxebarria heeft zich zitten sparen om later met twee vingers in de neus te kun nen winnen. Op het ijspaleis (de gladde passage in Gois waar het halve peloton door een val op vele minuten werd gereden) had hij ook zo'n geintje. Vlak voor die weg over het wad liet hij zijn Mare Lotz streed lange tijd mee om de zege, maar had geen antwoord op de demarrage van Etxebarria. foto Michel Spingler/AP mannen opeens volle bak rij den." Lotz had zich bij de start van de Tour ten doel gesteld Michael Boogerd zoveel mogelijk van steun te zijn én de Tour uit te rij den. „Dat eerste is heel anders gelopen doordat Michael niet optimaal is. Parijs halen zit er in. Dat ik nu meezat in een kop groep, maakt de Tour voor mij meer dan geslaagd." Het was voor het eerst in zijn loopbaan dat de tweedejaars beroepsren ner deel uitmaakte van een kop- David Etxebarria is op weg naar de overwinning in de twaalfde etappe. foto Charles Platiau/Reuters In het algemeen klassement liep Alex Zülle twee seconden in op Abraham Olano, doordat het peloton, dat meer dan twaalf minuten achterstand had op winnaar Etxebarria, in de laat ste meters brak. Het verschil tussen de twee in het algemeen klassement is nu nog twee se conden in het voordeel van Ola no. Erik Zabel nam de groene trui over van Stuart O'Grady, die op bijna twintig minuten van de winnaar binnenkwam. GPD groep. „Ik wist niet wat ik mee maakte, fantastisch. Er stonden heel veel Nederlanders langs de weg. Niet dat ze wisten wie ik was. Dus schreeuwden ze maar 'hup Holland'. Daar krijg je enorm veel moraal van. Het idee dat miljoenen mensen je in de huiskamer aan het werk zien, is geweldig." Ontwikkeling De 25-jarige Lotz werd aan het begin van het vorige seizoen sa men met zijn leeftijdsgenoten Bert Hiemstra en Johan Bruins- ma van de amateurploeg van de Rabobank overgeheveld naar het profteam. Van de drie is hij het verst in zijn ontwikkeling. „En wat hij hier nu meemaakt, helpt hem weer een stap voor uit", zei ploegleider Theo de Rooy. „De Tour is met geen en kele andere wedstrijd te verge lijken. Met wat vandaag is ge beurd, moet hij zijn voordeel doen." Dat geldt niet alleen voor de renner zelf. De Rooy denkt dat het goede optreden van Lotz een stimulerende uitwerking zal hebben op de ploeg. „De laatste dagen waren dodelijk saai. Je rijdt van punt a naar punt b, je gaat naar je hotel en gaat sla pen. Vandaag deden we weer eens mee en dat maakte het alle maal een stuk aangenamer. Je ziet het ook aan de gezichten van de jongens. Ze kunnen weer een beetje lachen. Ik zeg niet dat Lotz de hele Tour goedmaakt, maar het zijn wel van die brood nodige momenten." het goede optreden van Lotz een stimulerende uitwerking zal hebben op de ploeg. „De laatste dagen waren dodelijk saai. Je rijdt van punt a naar punt b, je gaat naar je hotel en gaat sla pen. Vandaag deden we weer eens mee en dat maakte het alle maal een stuk aangenamer. Je ziet het ook aan de gezichten van de jongens. Ze kunnen weer een beetje lachen. Ik zeg niet dat Lotz de hele Tour goedmaakt, maar het zijn wel van die brood nodige momenten." SAINT-FLOUR - In Saint-Gal- mier starten 158 renners voor de twaalfde etappe van de Tour de France over 201,5 kilometer naar Saint-Flour. Ze moeten over vijf hellingen bij een tem peratuur van meer dan dertig graden. Christophe Bassons start niet meer. Lance Arm strong draagt de gele trui. 7 km: Aanval van Elli en Lelli. McEwen en Brochard gaan mee. 10 km: Brochard valt terug. 20 km: Backstedt stapt af. 21 km: Voorsprong van de vluchters is 1.20. McEwen lost uit de kopgroep. 36 km: Doorkomst op de Croix de l'Homme Mort (2e categorie): 1. Lelli, 2. Elli, 3. Armin Meier, 4. Gines, 5. Roland Meier. 51 km: Doorkomst op de Col des Pradeaux (3e categorie): 1. Lel li, 2. Elli, 3. Bessy op 1.30. 55 km: Desbiens, De Wolf, Cas- telblanco, Simon, Gouvenou, Rous, Lotz, Bessy, Gougot, Mondini, Heulot en Etxebarri gaan op zoek naar de twee lei ders. 60 km: Veertien renners vormen de kopgroep. 82 km: Eerste tussensprint: 1. Simon, 2. Bessy, 3. Gouvenou. 90 km: Gotti stapt af. 95 km: Doorkomst op de Cote du Procureur (3e categorie): 1. Lel li, 2. Mondini, 3. Bessy. 104 km: Voorsprong van de kop groep is 5.30. 123 km: Doorkomst op de Col de Fix-Saint-Geneys (3e categorie 1. Mondini, 2. De Wolf, 3. Des biens. Het peloton volgt op 9.00. 149 km: Tweede tussensprint: 1. Bessy, 2. Desbiens, 3. Simon. 156 km: Doorkomst op de Cote de Lestival (2e categorie): 1. De Wolf, 2. Mondini, 3. Desbiens. 178 km: Etxebarria ontsnapt uit de kopgroep. 183 km: Doorkomst op de Cote i de Vedrines-Saint-Loup: 1. Et xebarria, 2. Elli op 0.25, 3. De 1 Wolf. 201,5 km: Etxebarria wint in I Saint-Flour de twaalfde etappe voor SimonLotz is de beste Ne derlander op de achtste plaats. Armstrong behoudt de gele trui. ANP LA CHAISE-DIEU - De Itali aan Ivan Gotti is gisteren afge stapt tijdens de twaalfde etappe van de Tour de France. De winnaar van de Ronde van Italië verliet het peloton tijdens de rit van Saint-Galmier naar 1 Saint Flour na 96,5 kilometer. Gotti stond in het algemeen klassement 23e op 22 minuten en 39 seconden van leider Lance Armstrong. AFP Gelelruidrager Lance Armstrong (links) overlegt voor de start van de twaalfde etappe in Saint-Galmier met Tourdirecteur Jean-Marie Leblanc. Armstrongs naam wordt in Frankrijk steeds nadrukkelijker in verband gebracht met doping. foto Michel Spingler/AP Media en publiek zoeken uitlaatklep voor frustraties door Fred Segaar SAINT-FLOUR - En opnieuw won er gisteren geen Fransman in de Tour. Frankrijk staat op het punt een record te breken. Het dateert van 1993 dat de Fransen zó lang hebben moe ten wachten op de eerste etap pezege van een landgenoot. In de Tour van dat jaar duurde het tot de vijftiende rit alvo rens ze hun eerste dagsucces konden begroeten. Pascal Lino was de renner die destijds een zucht van verlichting deed op gaan in het land waar het chauvinisme is uitgevonden én verbeterd. Lino is er dit keer niet bij in de Ronde van Frank rijk. Hij werd enkele maanden geleden bij Big Mat ontslagen omdat hij zich had bezondigd aan het gebruik van verboden middelen. Hoe wrang moet het niet zijn voor de Fransen dat de win naar van gisteren, de 25-jarige David Extebarria, het vak heeft geleerd van Laurent Ja- labert. De Franse kopman van Once heeft zijn land van her komst de rug toegekeerd, om dat hij zich niet wenst te on derwerpen aan de strenge, driemaandelijkse controles die de Franse wielerbond (FFC) naar aanleiding van de Festi- na-affaire vorig jaar heeft in gevoerd. Sindsdien is Jalabert de enige Franse coureur die ge durende langere tijd prestaties van niveau levert. Hij is óók de enige die de testen ontloopt. Jalabert heeft een Zwitserse li centie en staat om die reden onder het veel minder strin gente medisch toezicht van de nationale bond van dat land. Boemeltje Cyclisme a deux vitesses, noe men de Fransen het: wielren nen met twee snelheden. Door dat zij onder curatele zijn gesteld, hebben zij plaats moe ten nemen in een boemeltje. De anderen zitten in de TGV, hun TGV. De affaire-Festina stond niet op zichzelf. Het Franse wiel rennen is doodziek. Uit een on derzoek onder alle profcou reurs is begin dit jaar naar voren gekomen dat zeventig procent ernstige gezondheids problemen heeft. Van al die renners was, of is, Richard Vi- renque er misschien wel het slechtst aan toe. Hij werd in het begin van de Tour de France uitgejoeld door zijn landgeno ten, omdat hij de verpersoon lijking is van alles wat met do ping te maken heeft. Naarmate de Tour vordert, kan Virenque echter genoegzaam constate ren dat de kritiek in Frankrijk zich heeft verplaatst naar Lan ce Armstrong. Sinds de Texaan een derde ver snelling heeft toegevoegd aan de al bestaande twee snelhe den, worden in Frankrijk steeds meer vraagtekens ge plaatst bij zijn optreden. De kranten stellen zich steeds meer vragen over de, zoals ze het noemen, 'buitenaardse' prestaties van de Amerikaan. Op het eerste gezicht is dat slechts een onschuldige woordspeling, waarmee ver wezen wordt naar de achter naamgenoot van de geletrui drager: Neil Armstrong, de eerste man op de maan. In werkelijkheid trekken de Franse media met die vergelij king in twijfel dat de Ameri kaan zijn prestaties 'schoon' levert, dus zonder verboden middelen. De stemmingmake rij in de Franse media neemt weerzinwekkende vormen aan en wordt door het publiek gul zig geïnhaleerd. 'EPO PFC Armstrong' stond deze week ergens op de weg gekalkt. Tel de twee meest gewraakte do- pingpreparaten van dit mo ment bij elkaar op en je hebt de gele trui. De Fransen hebben een nieuwe vijand. Prettige bijkomstigheid: hij komt uit een ander land. Medicijnen Armstrong zou op grond van zijn overwonnen kanker over een doktersverklaring be schikken die gebruik van be paalde medicijnen toestaat, zo suggereren de media. Arm strong weerlegde het ook giste ren bij de start in Saint-Gal mier weer: „Ik heb geen medisch attest." Daniël Baal, de voorzitter van de Franse wielerbond en vice- voorzitter van de internatio nale wielrenunie (UCI), pookte het vuur op door te verklaren dat Armstrong er verstandig aan zou doen 'zijn medisch dossier op tafel te leggen.' Baal: „In principe moetje daar zeer terughoudend mee zijn, maar ik hoop oprecht dat hij zijn gele trui puur door hard werken om de schouders draagt." De geletruidrager ondervindt echter steun van alles wat niet Frans is. Van Walter Godefroot bijvoorbeeld, de ploegleider van Telekom. „Het is scanda leus wat de Fransen doen. Ze vergeten dat Armstrong een op en top sportman is. Gister avond vroegen Duitse journa listen naar mijn mening over hem. Ik heb ze een wedervraag gesteld: hoe zit het dan met Bo ris Becker? Alleen een kwestie van talent zeker. En Michael Schumacher-? Zelfde liedje? Armstrong is 25 procent beter dan hij was, maar is hij daarom verdacht? Hij heeft zijn hele le ven ingericht op deze Tour, is acht kilo lichter dan voor zijn ziekte. Dat zijn de punten die het verschil maken. Daar zou den de Fransen eens bij stil moeten staan." GPD M FRANCO van onze sportredactie SAINT-GALMIER - De Franse wielrenner Christophe Bassons is gisterochtend in Saint-Gal mier niet van start gegaan voor de twaalfde etappe van de Tour de France. Bassons had zich door zijn onophoudelijke kri tiek op renners die doping zou den hebben gebruikt, onmoge lijk gemaakt bij zijn collega's. Nadat Bassons in een krant ook openlijk vraagtekens had ge plaatst bij het rijden van ge letruidrager Lance Armstrong, werd hij door het peloton met de nek aangekeken. Onder druk van buitenaf besloot de 25-jari- ge renner van La Frangaise des Jeux gisterochtend niet meer van start te gaan. Christophe Bassons (25) verhief zichzelf de afgelopen weken tot het symbool van het schone wielrennen. Hij ging er prat op de Ronde van Frankrijk op lou ter water te kunnen volbrengen. De Franse krant Ajourd'hui gaf hem tijdens de Tour de ruimte om in een column zijn mening te ventileren. Die luidde onder meer dat het hele peloton de Franse renner Richard Virenq ue vanwege diens vermeende epo- gebruik zou moeten laten val len. Bassons zette in zijn rubriek ook vraagtekens bij het sterke op treden van Lance Armstrong. De Amerikaan haalde daarop donderdag tijdens de etappe verhaal bij de Fransman en ver telde hem dat hij op deze manier ook zijn eigen glazen ingooide. Bassons antwoordde Arm strong dat de mogelijke conse quenties hem 'niets uitmaakten, als hij maar met een schoon ge weten kon stoppen'. Ook binnen zijn eigen ploeg La Francaise des Jeux zou Bassons felle kritiek hebben gekregen op zijn handelwijze. Daardoor werd de druk op de jonge Frans man zo groot, dat hij gisteroch tend besloot van verdere deel name aan de Tour af te zien. Tour-directeur Jean-Marie Le blanc reageerde op de opgave van Bassons met de opmerking dat van de Franse renner geen martelaar moet worden ge maakt. „Het aantal schone cou reurs in de Ronde van Frankrijk is waarschijnlijk veel groter dan men denkt", aldus Leblanc. GPD/ANP De omstreden Fransman Christophe Bassons, hier voor de start van de zesde etappe, ging gisteren niet meer van start in de Tour. foto Patrick Kovarik/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 55