Race om logo kind vriendelijkheid Stadhuis Axel ongemerkt groter Steiger biedt vaargasten veilige opstap Muziek en folklore op festival in Hulst Verkenningen in de Z-Vlaamse natuur zeeland zaterdag 17 juli 1999 z 13 Rijontzegging voor drankrijder Bestelen redder in nood bestraft Snelheidsovertreders bekeurd Hardleerse drankrijder gesnapt Boete voor uitslaan voortanden West-Zeeuws-Vlaanderen stimuleert sterrensysteem voor toerisme Orgelconcert Bloemdijk komt mooi van pas in strijd tegen uitbreiding varkensstal Zomerbrunch voor 55-plussers in De Lieve TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft vrijdag een 39-jarige man uit Sas van Gent conform de eis veroor deeld tot negen maanden rij ontzegging, 2.200 gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte weigerde 3 april vorig jaar een blaastest, omdat hij meende dat hij eerst recht had op een advocaat. „In het Nederlands rechtsysteem gaat dit niet op", verzekerde de officier van justitie. De Sassenaar was die dag betrokken bij een ongeval in Terneuzen. Hij had zelf de politie gebeld. Politierechter W. ter Berg benadrukte dat de politie niet hoeft te wachten met het ademonderzoek totdat er een advocaat is. „Je kunt daarop niet wachten, want alcohol breekt in je li chaam af", merkte Ter Berg op. TERNEUZEN - Het gebaar van een Sassenaar, om zijn wo ning aan twee in nood verkerende mensen uit te lenen, pakte vorig jaar desastreus uit. Terwijl de Sasse huurder vanaf fe bruari enkele maanden straf moest uitzitten werd zijn inboe del door de twee, een 65-jarige man en een 40-jarige vrouw uit Terneuzen, uit zijn huis gehaald en doorverkocht aan ande ren. De Terneuzense politierechter bestrafte deze handelwij ze met twee weken gevangenisstraf voor de vrouw. De 65-jari- ge verdachte kreeg, mede vanwege zijn fors strafblad, vier weken cel opgelegd. TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse politie heeft donderdag bekeuringen uitgedeeld bij een aantal snelheidscontroles. Op de rijksweg 61 bij Terneuzen controleerde de politie tussen 13.30 en 15.30 uur met behulp van een snelheidsradar. Van de 565 voertuigen die passeerden, reden 43 bestuurders te hard. Op deze weg geldt een maximumsnelheid van tachtig kilome ter per uur. De hoogst gemeten snelheid was 112 kilometer per uur. In Oostburg was op de rijksweg 58 van 10.10 tot en met 15.45 een snelheidsmeter geposteerd, waarlangs 2213 auto mobilisten reden. Van de 282 bestuurders die uiteindelijk een bekeuring thuis mogen verwachten, reed de snelste 141 kilo meter per uur. In Koewacht op de Emmabaan, binnen de be bouwde kom, overtraden 31 van de 101 automobilisten de maximale snelheid van vijftig kilometer per uur. Eén persoon reed 94 kilometer per uur. HULST - Een 27-jarige Hulstenaar werd donderdagavond aangehouden door de politie op de Zoutestraat in Hulst. Het rijbewijs van de man was reeds op 8 juli 1999 ingetrokken we gens overmatig drankgebruik. Toentertijd had hij zijn rijbe wijs niet bij zich en ook nadien heeft hij volgens een politie woordvoerder nooit meer aan de vordering voldaan. De man had donderdag wederom een flinke borrel achter de kiezen. Deze keer werd het rijbewijs alsnog direct ingenomen. Er is proces-verbaal tegen de man opgemaakt. TERNEUZEN - Een 28-jarige man uit Clinge is vrijdag door de Terneuzense politierechter conform de eis veroordeeld tot duizend gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf. De Clingenaar had 22 augustus vorig jaar in Hulst zonder enige aanleiding een man een klap in het gezicht ver kocht. De klap kostte het slachtoffer twee voortanden. De verdachte, die gisteren niet op de zitting verscheen, had te genover de politie verklaard op een slaande beweging van het slachtoffer te hebben gereageerd. Getuigen hadden het an ders gezien. Officier van justitie D van der Bel vond de reactie hoe dan ook buiten proporties en liet dat tot uitdrukking ko men in de eis. De politierechter deelde die mening. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - West-Zeeuws- Vlaanderen moet volgend jaar als eerste regio in Nederland het door de ANWB erkende predi kaat 'Gezins-kindvriendelijk vakantieland' krijgen. De ge meenten Oostburg, Sluis-Aar- denburg en de VVV's werken samen met de ANWB aan een classificatie van verblijfsac- commodaties, dagattracties, bezienswaardigheden en hore cagelegenheden. Ook gemeen telijke voorzieningen en de ruimtelijke omgeving worden beoordeeld op de mate van ge- zins- en kindvriendelijkheid. Zijn er een kinderbedje en -stoel in de vakantiewoning aanwe zig? Hangt er geen prikkeldraad langs de duinen? Is er een moge lijkheid tot kinderopvang in restaurants en recreatieparken? Het zijn slechts enkele criteria die gaan gelden om als verhuur der van vakantiewoningen of restauranthouder het logo ge- zins-kindvriendelijk te krijgen. Bij nieuwe projecten wordt nu al rekening gehouden met die kindvriendelijkheid. De inter actieve objecten die mettertijd in het centrum van Oostburg worden geplaatst, zijn daar een goed voorbeeld van. In het plan van eisen staat dat de kunstob jecten door kinderen te bedie nen moeten zijn en dus vooral veilig moeten zijn. Dit najaar wordt een projectteam gefor meerd dat toeristisch-recreatief West-Zeeuws-Vlaanderen met deze bril op onder de loep gaat nemen. Het is de bedoeling dat het thema consequent wordt doorgevoerd in alle nieuwe pro jecten. Vooruitlopend op de uitwerking van het thema gezins-kind vriendelijk vakantieland krij gen alle eigenaren van vakan tiewoningen in de gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg deze zomer de uitnodiging om deel te nemen aan een ANWB- KAPELLE - Organist Karl Maureen uit München speelt za terdag 31 juli in de Nederlands Hei-vormde kerk in Kapelle. Het concert begint om 20.00 uur. classificatieproject. Zij kunnen voor deze gelegenheid een gra tis, objectieve analyse krijgen door de ANWB van hun vakan tieverblijf. Het gaat daarbij zo wel om particuliere woningen als om verhuurbureaus en va kantieparken. Verhuurders kunnen deze waardering, uitge drukt in sterren, gebruiken in hun eigen promotie of laten op nemen bijvoorbeeld in de ac- commodatiegids. Het is in West-Zeeuws-Vlaan- deren op dit moment nog nau welijks gebruikelijk om een er kenning aan te vragen. Nog geen tien procent van de ver- blijfsaccommdaties beschikt over een vorm van erkenning. Volgens T. Maenhout, manager toerisme en recreatie in de ge meente Oostburg, is dat schrik barend laag. De oorzaak ligt niet zozeer in de angst om niet aan de normen te voldoen, maar heeft eerder te maken met het feit dat de eigenaars er de nood zaak niet van inzien. „Een ver huurder kan zelf wel heel tevre den zijn, de klant van vandaag laat zich bij zijn vakantiekeuze leiden door objectieve normen. Die wens, of beter gezegd: de eis, kan tegenwoordig niet worden genegeerd." Objectief Maenhout denkt dat een kwali ficatie - of dat nu met nul of in het uiterste geval met vijf ster ren is - alleen maar in het voor deel van de verhuurder kan werken. „De klant weet wat hij kan verwachten. Bij één ster verwacht hij ook niet zo veel. Anderzijds zijn met een hoger aantal sterren de verwachtin gen ook hoger." Het is volgens haar dan ook helemaal niet erg om een laag aantal sterren op geplakt te krijgen. „Dan hoeft de klant zich ook niet teleurge steld te voelen." Zij geeft aan dat het niet de bedoeling is om de sfeer, de mate van gastvrij heid of de betrouwbaarheid van de ondernemer te meten. Ook de vraag of de meubels nog wel mo dern zijn, doet er niet toe. De normen gaan uit van een louter objectieve waarneming: hoe groot zijn de slaapkamers en an dere vertrekken, zijn er een tele visie, magnetron, wasmachine en fietsen aanwezig of beschikt de woning over voldoende ser vies, bestek en glaswerk? door René Hoonhorst AXEL - Veel mensen zien niet eens dat het Axelse stadhuis wordt verbouwd, heeft wethouder J. van Schaik geconstateerd. Hoewel de gemeente meer dan vijf milj oen gulden in de verbouwing steekt, ziet de waarnemend burgemeester dat als com pliment. Van Schaik: „De gemeenteraad wilde de vorm, de bouwstijl en het karakter van het stadhuis graag bewaren. De twee nieuwe vleugels dienen alleen als uitbreiding, maar hoeven er niet per se nieuw uit te zien. Het is juist aardig dat ondanks de schaalvergroting het oude, vertrouwde gebouw blijft." De vergrote en nieuwe vleugels aan de kant van het Szydlow- skiplein en de Gentsevaartstraat waren vrijdag, de laatste dag voor de bouw- vakantie van de uitvoerende aannemer, zo goed als af. Over vier weken begint de in terne verbouwing. Dan begint ook het werk aan de nieuwe entree met de klant vriendelijke balie, waar burgers met al hun vragen terecht kunnen. Tegen de herfst wordt ook het bestuursge- deelte van het gemeentehuis onder han den genomen. Burgemeester, wethouders en gemeentesecretaris verkassen tijdelijk naar de andere kant van het gebouw. „In die ruimten zou je alweer ambtelijke af delingen kunnen huisvesten. Maar voor lopig zal er nog heel wat bouwlawaai te horen zijn in en om het stadhuis. Wi^kun nen als bestuurders wat makkelijker ver kassen en de meeste ambtenaren zitten redelijk op hun tijdelijke plek in het voor malige Hemapand", aldus de wethouder, die ook personeelszaken in zijn porte feuille heeft. Minister Het stadhuis moet officieel worden opge leverd op 31 maart volgend jaar. Een offi ciële opening zal enige weken daarna plaatsvinden, verwacht Van Schaik. Als het aan hem ligt, verricht minister Peper van Binnenlandse Zaken, druk bezig om kleinere gemeenten in grotere verbanden onder te brengen, de opening. „Kan-ie zelf zien wat kleinere gemeenten allemaal voor elkaar kunnen krijgen en daarnaast mij nog eens proberen uit te leggen wat nou concrete voorbeelden van herinde ling en schaalvergroting zijn." De gemeente Axel wil de karakteristieken van het stadhuis bewaren. foto Peter Nicolai door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Het is een pretti ge bijkomstigheid, maar niet het doel. De aanwijzing van de dijk langs de Maagdenbergweg in Oostburg is bedoeld om de be scherming van 'verzuringsge- voelige' waardevolle gebieden af te dwingen. Tegelijkertijd wordt een eventuele uitbreiding van de naastgelegen varkens houderij van Van Sleuwen de weg afgesneden. Voor de gemeenteraad van Oostburg was het deze week niet meer dan een hamerstuk. Het voorstel om de verordening voor verzuringsgevoelige gebie den vast te stellen, was op het laatste moment aan de agenda toegevoegd. Maar het onder werp was blijkbaar goed door gesproken, want de fracties maakten er geen woorden aan vuil. De stichting tot Behoud van de leefbaarheid en het mi lieu in de gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg toonde zich na afloop verheugd dat de REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEIM Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Intemet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl beslissing eindelijk was geval len. Daarvoor heeft zij veel lob bywerk moeten verrichten. Al in 1993 en 1998 concludeerde de stichting Het Zeeuwse Land schap dat er in de gemeente Oostburg weliswaar geen voor verzuring gevoelige grond is, maar dat op de dijk langs de Maagdenbergweg in Oostburg, in eigendom en beheer bij de stichting, plantensoorten voor komen die bescherming verdie nen. Planten zoals klavervreter, knopig doornzaad en rode ogen troost. Onder een bloemdijk wordt een op klei gelegen, sla pende dijk bedoeld van tenmin ste 25 meter lengte die begroeid is met waardevolle vegetatie. De Maagdenbergweg voldoet aan deze criteria. Een bloem dijk hoeft nog niet per se een landschappelijk waardevolle dijk te zijn. Ammoniak De ammoniakuitstoot van een veehouderij wordt, behalve door het aantal varkens en het stalsysteem, ook bepaald door de afstand tot een verzuringsge- voelig gebied. Daarom moeten aanvragen voor milieuvergun ningen onder meer worden ge toetst aan de interimwet ammo niak en veehouderij. Voor een bedrijf dat meer dan drie kilo meter van een verzuringsgevoe- lig gebied ligt, geldt deze rege ling niet meer. HULST - In het Hulster dien stencentrum De Lieve kunnen 55-plussers woensdag 21 juli aanschuiven voor een zomer brunch. Het dienstencentrum kent nor maal op woensdagen speciale koffie-ochtenden, waarop ver halen worden voorgelezen. Maar twee keer per jaar (voor de kerst- en de zomervakantie) wordt een brunch gehouden waar alle Zeeuws-Vlaamse ou deren aandeel kunnen nemen. De bijeenkomst begint woens dag om 10.30 uur met het voor lezen van een verhaal en vanaf elf uur komen broodjes, koffie en thee op tafel. Belangstellenden kunnen zich maandag en dinsdag nog aan melden bij de Stichting Welzijn voor Ouderen in Hulst in het dienstencentrum door Sheila van Doorsselaer BRESKENS - De nieuwe drij vende steiger in de Handelsha ven van Breskens werd vrijdagmiddag door de Oost- burgse burgemeester G. Noor dewier gedoopt zoals dat in visserskringen hoort. Een gro te fles champagne aan het uit einde van een felrood lint moest eraan geloven. „Het lijkt misschien op veel kapsones, al dat gedoe voor een steiger, maar het is wel de eerste aanzet voor de Toe komstvisie van Breskens", zei Noordewier. De ruim twintigduizend pas sagiers die jaarlijks een tocht je met de sportvis- en rond vaartboten maken, kunnen nu eindelijk veilig aan en van boord gaan. Ook voor verdere uitbreiding van de activiteiten rondom het water was de nieuwe faciliteit noodzakelijk. De steiger was bepaald niet goedkoop, 100.000 gulden, waarvan veertig procent met Europese subsidie werd betaaldD e stei ger is tweeënhalve meter breed en veertien meter lang; door de breedte is hij ook geschikt voor rolstoelen. Twee buispalen houden de drijvende steiger op zijn plaats en een scharnieren de loopbrug staat in verbin ding met een bordes op de ka de. Na afloop van de officiële in gebruikname volgde een kort boottochtje op De Festijn. Aan boord vertelde Noordewier dat volgende week duidelijk wordt of Breskens een miljoe nensubsidie van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij krijgt voor het aan brengen van een achtenhalve meter diepe kadewand en het weghalen van de vervuilde za te. Dit project, dat de Handels haven toegankelijk moet ma ken voor grotere schepen, kost in totaal tien miljoen gulden. Rijkswaterstaat neemt de helft voor rekening, de andere helft wordt mogelijk opge hoest door LNV. Tegelijkertijd zal duidelijk worden of Bx-eskens ook nog eens twee ton subsidie van het I ministerie krijgt voor de aan- schaf van een viskistenspoel- machine en een koelinstallatie voor de vismijn. Zowel het project van de zate en de kade- wand als de benodigdheden voor de vismijn werden aange meld voor de subsidieregeling 'Verbetering uitrusting visser shavensvan het ministerie. De subsidiepot voor deze rege ling bedraagt in totaal 43 mil- t joen gulden. Noordewier heeft goede hoop j dat de tweede subsidie ook wordt gegund. In Breskens j staat verder de opruiming van l de bankhelling op het pro- gramma. HULST - Dit weekend vindt in Hulst het twaalfde Muziek- en Folkfestival plaats. Op zondag staan de binnenstad en het Sta tionsplein in het teken van op tredens met dans en muziek. De regionale bands Hava Nagi- la Hava en de Baréelen zullen zorg dragen voor de Nederland se inbreng. Uit Dresden (B) komt de groep Thea Maass, een zeer befaamd ensemble van zes muzikanten met dansers. Uit Georgië komt Karichali, een jeugdigde dans- en muziek groep. Een wereldvermaai'de deelne mer is de Bulgaarse dansgroep Naiden Kirov. Uit België af komstig is de Europees kampi oen graandorsen, de Dorsers uit Moerbeke-Waas. Terwijl hun vlegels roffelen dor sen ze op artiestiek-ambaehte- iijke wijze graan. Het festival begint om half drie met een op tocht door het centrum van Hulst. Daarna vinden ver spreidt het gezelschap zich. Er zijn optredens op het Sta tionsplein, bij de Willibrordus- basiliek, op de Vismarkt en in de Gentsestraat, Steenstraat, Van Waesberghestraat en op de Markt. Oostburgs burgemeester G. Noordewier (voor) geeft de drijvende steiger in de Handelshaven van Breskens de champagnedoop. foto Peter Nicolai door Lilian Dominicus TERNEUZEN - De gezamenlij ke Zeeuws-Vlaamse natuurver- enigingen hebben voor de komende week weer een aantal activiteiten op het programma staan. Vandaag (zaterdag) belichten leden van de insecten werkgroep van De Steltkluut tijdens een fietstocht rondom Hulst enkele plaatsen, waar in de voorgaan de jaren enkele (zeldzame) vlin ders werden gevonden. De tocht begint om 13.30 uur vanaf Zwembad Hulst. Landschapskunst in het kunst- bos op Smitsschorre in Axel is voor de één oogstrelend, maar de ander een doorn in het oog. Een ervaren natuurgids van Staatsbosbeheer zet tijdens een wandeling door Smitsschorre een discussie op over de vraag of kunst iets met natuur te maken heeft en vice versa. Ook deze ex cursie wordt op vandaag gehou den. Verzamelen op de parkeer plaats van Smitsschorre aan de Kinderdijk tegenover de ZWN- garage om 14 uur. Fietstocht Morgen, zondag, begint om 10 uur vanaf de Markt in IJzendij- ke een fietstocht van 20 a 25 ki lometer lang buiten de zoge naamde natuurgebieden. Een natuurgids van IVN wijst de fietsers op de natuur en het landschap, zoals wij die om ons heen beleven. Wederom kunnen belangstel lenden op dinsdag 20 en donder dag 22 juli mee op een twee uur durende excursie door natuur gebied 't Zwin. Vertrek op beide dagen is om 10 uur vanaf het be zoekerscentrum 't Zwin in Cad- zand-Bad. Het is verstandig laarzen mee te nemen. Dinsdagavond 20 juli probeert een ervaren Staatsbosbeheer- gids dichter bij vleermuizen en uilen, dieren die normaal ge sproken verborgen leven voor de mens, te komen. Om 21.30 uur wordt verzameld bij de par keerplaats Bos van Erasmus en de Knokkert tussen Cadzand en Nieuwvliet. Kinderen mogen niet zonder begeleiding van een volwassene mee. Het is aan te raden goed schoeisel mee te ne men. Vrijdagavond 23 juli zoekt de gids nachtdieren in De Braak man. Het vertrek is vanaf de re ceptie van recreatiecentrum De Braakman om 21.30 uur. Verzamelplaats De traditionele Saeftinge-ex- cursie van Stichting Het Zeeuwse Landschap vangt aan op woensdagmiddag 21 juli om 13.45 uur, verzamelplaats is het bezoekerscentrum. Vanwege de zwaarte van de tocht moeten de deelnemers in goede lichamelij ke conditie zijn. Kinderen onder de tien jaar mogen daarom ook niet mee. Aanmelden is -ver plicht en kan op telefoonnum mer 0114-633110. De voormalige boswachter van De Braakman, de heer Riem slag, vertelt over de geschiede nis, de bijzondere planten en de dieren. Woensdag 21 juli om 19 uur wordt per auto of fiets vanaf de receptie van het recreatie centrum op pad gegaan. Goed schoeisel is een aanrader. Rein Coster van IVN leidt vanaf de Platteweg in Terhofstede op donderdag 22 juli om 19.00 uur een wandeling buiten de wan delgebieden en richt daarbij de aandacht op de natuur en het landschap. De tocht is 4 a 5 kilo meter lang. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 51