Peuter mag nog gewoon peuter zijn Kortere openingstijden treffen VVV pijnlijk PZC Tuincentrum- medewerker zeeland zaterdag 17 juli 1999 s 14 FLEXl leisure1- GroenRijk Habo Renesse f De sprinter van Mercedes voor vliegensvlug veilig vervoer. Maak nu een proefrit. Woud aan regels dwingt speelzalen tot samenwerking Automobielbedrijf P. Louwerse B.V. Een zwembad in uw eigen tuin. Dat is pas écht genieten volgens Flexileisure. Zwemmen dobberen, spartelen, ontspannen... genieten. U kunt kiezen uit talloze jbnnaten. Zelf bouwen of die mensen van Flexi liun werk laten doen. Het is betaalbaar! En het kan snel. Graag vertellen u ook meer over onze bubbelbaden en massage baden. Het toppunt van genieten... De Roterij 4 Buigh-Haamstede 01II6523011 hurt, ontspannen knutselen. Daar is het hem en vele anderen om te doen tij dens zijn twee keer twee uurtjes per week. Het peuterwerk is met name de laatste jaren in snel tempo een inhaalslag begonnen. Het vrij willige karakter zit hem enkel nog" in de meeste besturen en een vast groepje hulpleidsters, waar de meeste speelzalen niet zon der kunnen. Professionalisering Een verdere professionalisering is onontkoombaar, gezien de enorme berg regels en voor waarden die de stichtinkjes lan delijk over zich heen krijgen uitgestort. ,,Ik vind dat ook heel belangrijk", zegt Doeleman. ,,Je gaat om met een cruciale leef tijdsgroep. Tussen hun tweede en vierde jaar zijn kinderen heel bevattelijk voor invloeden van buitenaf. Dat betekent dat je als leidster medeverantwoordelijk bent voor een stukje opvoeding. Kinderen hebben tegenwoordig ook veel vaker psychische pro blemen. Hét beeld van deze tijd gaat ook niet aan de speelzalen voorbij. Je bent veel meer een politieagent. Best wel beangsti gend." Hoewel spelen nog steeds tot de primaire bezigheid hoort van de twee tot vierjarige bezoekers, is stap voor stap de nadruk komen te liggen op het pedagogische element. Een opstapje voor het basisonderwijs. Op Schouwen- Duiveland bezoekt bij benade ring zeker tachtig procent van de kinderen de speelzaal. Volgens Doeleman en Van Nieu- wenhuijzen is bij de rest in het eerste jaar van de 'grote school' zeker te merken dat ze een stuk je voorbereiding hebben gemist. Dat laatste geldt bijvoorbeeld voor allochtone kinderen, die de Nederlandse taal nog niet machtig zijn, maar ook valt over het algemeen enig verschil te merken in de dagelijkse om- gangvormen van het kind. Maar gelukkig, verzuchten bei den, is de speelzaal nog geen verkapte vorm van de goede ou de kleuterschool geworden. Een peuter magnogpeuterzijn, con stateert Van Nieuwenhuijzen tevreden. „Graag zelfs. Een maal op de basisschool moeten kleuters al zo veel. Bij ons leren ze ook wel luisteren, maar dat gaat toch nog net even anders. Basisprincipes Wat dat betreft geldt over de brede linie op Schouwen-Dui- veland dezelfde invalshoek. Of je nu een speelzaal in Zierikzee of in Oosterland pakt, aldus be- stuurssecretaris Trudy Greef- horst van 't Kraaienest. „De peuters wordt een aantal basis principes bijgebracht: leren op ruimen, delen, luisteren en wat routine. Dat is toch weer heel anders dan wanneer dat in de huiselijke sfeer gebeurt. Kort- Harlekijn om, het voegt iets toe aan de op voeding. Het kind leert rekening te houden met anderen. Ik denk niet dat er na de harmonisatie iets voor de peuter veranderd. Als alles doorgaat tenminste, want dat weet je bij deze ge meente toch nooit helemaal ze ker. De fusie op zich is wel goed. Er komt meer lijn in de organi satie, meer duidelijkheid voor Uitvaartverzorging Schouwen-Duiveland Voor algehele begrafenissen en crematie Begrafenis- en crematie verzekering Vervoer binnen- en buitenland 0111 - 462600 J.W. de Keyzer Hogezoom 144 4325 CM Renesse foto Marijke Folkertsma de leidsters. En die moeten uit eindelijk toch het werk doen." De dreumes houdt het voor ge zien. Ma verdringt zich voor het raam van de Kwibus. Even later neemt hij een aanloop en springt welgemikt in moeders armen. „Was het leuk?" De krullebol knikt driftig van ja en duwt z'n plakwerk onder haar neus. „Hier! Voor jouw, mama." LANDINRICHTINGSCOMMISSIE SCHOUWEN-WEST De openbare vergaderingen van 22 juli en 26 augus tus 1999 komen te vervallen. De eerstvolgende vergadering vindt plaats op donderdag 23 september om 14.00 uur in het Dorpshuis te Serooskerke, (Dorpsplein 13). Wij nodigen u van harte uit daarbij aanwezig te zijn. De secretaris, A.M.E.G. Emonts dienst landelijk gebied voor ontwikkeling en beheer LANDINRICHTINGSCOMMISSIE SCHOUWEN-OOST De openbare vergadering van 22 juli a.s. komt te ver vallen. De eerstvolgende vergadering vindt plaats op donderdag 26 augustus om 9.00 uur in het Ddrpshuis te Serooskerke, (Dorpsplein 13). Wij nodigen u van harte uit daarbij aanwezig te zijn. De secretaris, A.M.E.G. Emonts dienst landelijk gebied voor ontwikkeling en beheer Pret met de juf in Harlekijn. foto Marijke Folkertsma Ook nevenactiviteiten de dupe door Ali Pankow ZIERIKZEE - De inkrimping van de openingsuren van diver se WV-kantoren op Schouwen- Duiveland doet zeer. De pijn van deze bezuinigingsmaatre gel wegens het begrotingstekort van dertig mille doet zich vooral in Brouwershaven sterk voelen. Dit drukbezochte kantoor was voorgaande jaren nog dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Dit jaar kunnen de bezoekers er alleen 's ochtends tussen 10.00 en 13.00 uur terecht. Het kan toor is nu elke middag en op donderdag de gehele dag geslo ten. Voor de huidige top weken levert dat problemen op. Talloze toe risten kloppen vaak tevergeefs aan bij het WV-kantoor in Brouwershaven dat gevestigd is in het voormalige stadhuis. Se nior-medewerker S. den Haan van het gemeentearchief dat in hetzelfde gebouw is onderge bracht, kan 's middags zijn neus niet buiten de deur steken of hij wordt aangeklampt door bezoe kers met allerlei vragen. Dichte deur Diezelfde ervaring heeft me vrouw W. van Roon van de Cul turele Commissie Brouwersha ven. Zij is vaak betrokken bij de inrichting van de zomerexposi- ties in de hal van Brouwse stad huis. „Er staan vaak toeristen voor de dichte deur die op zoek zijn naar accommodatie. Ik ver wijs ze meestal maar naar Zie rikzee in de hoop dat ze die moeite nemen en daar meer in formatie zullen krijgen." Volgens Van Roon is de culturele commissie bepaald niet geluk kig met de huidige situatie. De ze club nodigt al ruim vijf jaar jonge kunstenaars uit in de zo mermaanden te exposeren in de voorzaal van het stadhuis.Tot vorig jaar werden de praktische zaken altijd in nauwe samen werking met VW-informatrice M. Bakker-Midavaine geregeld. Tentoonstellingen Met de inkrimping van de ope ningstijden van de VW worden ook de tentoonstellingen de du pe. „Als de kunstenaar niet zelf aanwezig kan zijn, blijft de ex positie 's middags en donder dags de gehele dag gesloten. Vroeger hadden belangstellen den doorlopend toegang via het WV-kantoor", aldus Van Roon. Volgens haar werd de culturele commissie dit seizoen pas te elf der op de hoogte gesteld van de nieuwe situatie. Afspraken met de exposanten waren toen al lang gemaakt. Eén van hen heeft zich vanwege de beperkte openingstijden teruggetrokken. Van Roon wil de VW Schou wen-Duiveland niet verant woordelijk stellen voor het wel slagen van de exposities, maar vindt wel dat de zaken voorheen beter geregeld waren. Ze sluit niet uit dat er volgend jaar hele maal geen tentoonstellingen meer worden gehouden in het stadhuis. Volgens Van Roon gaat het WV- kantoor in Brouwershaven ove rigens al om half één dicht in plaats van om één uur zoals staat aangekondigd. „Dat kan ook niet anders want de infor- matriee moet om één uur al weer op het WV-kantoor in Zierik zee aan het werk zijn." De informatrice zelf is niet ge lukkig met de situatie, maar wil er verder niks over zeggen. „Over openingstijden dient de directie het woord te voeren, zo is mij gezegd", aldus Bakker. Ook de informatrices op het WV-kantoor in Scharendijke zwijgen als het gaat om de aan gekondigde inkrimping van openstellingsuren. Deze vesti ging is nu nog de gehele week geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Volgens N. Sommen van de VW Schouwen-Duiveland wordt ook hier een drastische inkrim ping overwogen. „We zitten hier met een contract met de PTT omdat in hetzelfde gebouw ook het postkantoor is gevestigd. We hopen binnen twee weken een voor ieder be vredigende oplossing te hebben gevonden", zegt VW-directeur B. Roessingh, Hij benadrukt dat de VW ondanks de financiële problemen probeert de belan gen van leden en toeristen zo op timaal mogelijk te behartigen. Groenrijk HAB.'O, t.a.v. dhr. J.M. Bolle, 4-eeaéeva yya-ti-e.'^ce- t GroenRijk HABO groeit de laatste jaren gestaag. Als on- S derdeel van de GroenRijk-keten voert het tuincentrum 5 een volledig assortiment tuinproducten en kamerplan- ten. Omdat wij verwachten dat de groei de komende ja- ren zal aanhouden zijn wij op korte termijn op zoek naar t) een voor de afdeling hout en bestrating m/v t t p- De functie f Het in teamverband runnen van de buitenafdeling. Verzorgen f en presenteren van hout en bestrating. Adviseren en helpen van consumenten. O* f Functie-eösen J Brede kennis van tuinhout en sierbestrating. Commercieel fh- zicht en enthousiasme. Klantvriendelijkheid en inzet. Geboden Een baan met toekomstperspectief in een groeiend bedrijf. Een plezierig team om in te werken. Honorering en arbeids- ^5 voorwaarden in overeenstemming met de zwaarte van de <3 functie (per CAO geregeld). Denk je de juiste jongen of meid te zijn voor deze functie, solliciteer dan schriftelijk. Je sollicitatiebrief, voorzien van CV, <0 .V kan je richten aan: Hogezoom 100, 4325 CJ, Renesse Hogezoom 100, 4325 CJ RENESSE <p> telefoon (011146 27 91Fax (01 II46 20 94 RIJKE TUINLEVEN Punt Geconfronteerd met de vele ja ren die Van Nieuwenhuijzen van het latere Harlekijn en col lega Marijke Doeleman van Kwibus (de tweede speelzaal van stichting sociaal cultureel werk De Lichtboei in Zierikzee) al actief zijn in de peuterwereld, nemen ze snel een slok van de hete koffie. Beiden hebben - na respectievelijk 27 en 19 jaar - besloten een punt te zetten ach ter hun letterlijk drukke carri ère. Hoog tijd om de bakens te ver zetten, zo verklaren beiden hun besluit. Juffrouw Joke tovert een tevreden glimlach tevoor schijn: „Mijn oudste peuter is inmiddels 31 jaar. Tien kinderen van nu, zijn van peuters van toen." Het vertrek heeft verder niets te maken met de gemeen telijke aanzet tot fusering van de overige negen speelzalen op Schouwen-Duiveland tot één grote organisatie, benadrukken Doeleman en Van Nieuwenhuij zen. Him stichting, nog steeds gelieerd aan het Leger des Heils, blijft immers gewoon bestaan naast de nieuwe club. De driejarige Enrico heeft van dat alles geen weet. Gelukkig hoeft hij dat ook niet te hebben. Racen met de tractor door de hal, of gewoon even lekker ra votten met een kameraadje. Koppetje duikelen, roetsjen van de glijbaan of ruzie maken om net die ene auto waar een ander er mee vandoor wil. Maar net zo goed een moment van rust tij dens de gezamenlijk genoten appel en een slokje drinkyog- door Marcel Modde ZIERIKZEE - Wat ooit begon als een gezellig initiatief van een groepje vooruitstrevende moe ders. is niet meer. Van lieverlee werden de peuterspeelzalen omkleed met een woud aan re gels. Inmiddels al zoveel dat het voor bevlogen vrijwilligers am per is te doen de boel draaiende te houden, want ook ouders stel len vandaag de dag hogere ei sen. Kwaliteit en veiligheid vooral. Gewoon een beetje spe len met leeftijdsgenootjes vol doet niet langer. De peuters gaan professioneel. Zierikzee, bijna dertig jaar gele den. In de Poststraat dromt een handvol klein grut samen voor gebouw De Lichtboei van het Leger des Heils.In de grote zaal vinden ze een klein speelpara- dijs, speciaal voor hen inge richt. Blokken om te bouwen, papier om te plakken en poppen om te wiegen, wat wil je nog meer... Een 'primitief gedoe', weet leidster Joke van Nieu wenhuijzen nog goed, maar net zo goed beregezellig. Omdat de zaal door het Leger in gemeen schappelijk gebruik was aange boden als onderkomen, was ie dere ochtend een ritueel van spullen opzetten en afbreken noodzakelijk. Alles ging op het podium achter het gordijn, daar waar ook de twee chemische toi letjes stonden in geval van hoge nood bij de kinderen. Ouders betaalden per keer vier gulden en twee kwartjes. Alleen de hoogte van de bijdrage is na al die tijd onveranderd gebleven. foto Marijke Folkertsma Roterij 7, 4328 BB Burgh Haamstede telefoon: 0111-654292, fax: 0111-654493

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 46