Camping dreigt met asielzoekers PZC PZC Spel rond viswijven en zeebonken Garage in Ellemeet staat niet te dicht bij woning buurman Visserijdagen in Bruinisse met kermis en goedkope mossels Transferium in de zomer startpunt voor bijzondere tochten Graanmolen staat te koop in Kloetinge zeeland 13 Uitbater richt opvangcentrum in als gemeente hem niet tegemoet komt zaterdag 17 juli 1999 door Nils ten Brinke BRUINISSE - De eigenaar van Onze Hoeve in Bruinisse dreigt zijn camping en caravanpark aan te bieden als tijdelijk op vangcentrum voor asielzoekers als de gemeente zich niet soepe ler opstelt. Campinghouder J. Collie heeft zo'n 120 cara- vansbezitters laten weten dat de vaste standplaatscontracten niet worden verlengd. Woordvoerder D. Wilhelm van het Centraal Orgaan Opvang Asielzoeker (COA) verklaart overigens nog geen aanbod van Collie te hebben ontvangen. Van de gemeente Schouwen-Duive- land kon niemand op de kwestie reageren. Voor Collie is de maat vol. Hij is campinghouder geworden om dat het 'vrijbuitersberoep' hem zo aansprak. Maar nu over weegt hij 120 standplaatsen voor toercaravans en 110 staca ravans aan de COA te verhuren, omdat de gemeente Schouwen- Duiveland hem het werk naar eigen zeggen 'onmogelijk maakt'.Collie leeft al geruime tijd in onmin met de gemeente Schouwen-Duiveland. Hij wacht nog steeds op een nieuwe formele vergunning voor zijn camping. Volgens Collie heeft wethouder C. Veerhoek van toe risme die vergunning in 1997 na de gemeentelijke samenvoeging al toegezegd, maar is die er na zes aanvragen nog steeds niet. Belachelijk De verhouding is verder ver slechterd nu de gemeente eist dat alle toercaravans tussen 1 november en 31 maart van het terrein worden gehaald. Vol gens Collie is dit onmogelijk, omdat een aantal wagens niet meer kan rijden. Bovendien vindt hij het argument voor de verplichte verwijdering bela chelijk. „Ze moeten weg om landschapsvervuiling tegen te gaan, zo is me verzekerd.. Maar als die caravans elders bij boe ren op het erf worden gestald, zijn ze net zo goed landschap- vervuilend." Naast de verplichte winterstal- door Jan van Ommen DEN HAAG - Het gemeentebe stuur van Schouwen Duiveland heeft aan M. Glopper aan de Kuijerdamseweg in Ellemeet terecht toestemming gegeven voor de bouw van een garage op twee meter afstand van het per ceel van zijn buurman, L. van de Ven. Dat heeft de Raad van State de ze week in een schriftelijke uit spraak bepaald. De uitspraak is een forse tegenvaller voor Van de Ven, omdat die eerder wel in gelijk was gesteld door de recht bank in Middelburg. Die oor deelde dat het gemeentebestuur was afgeweken van de eerder verleende bouwvergunning voor de woning van Glopper. De woning mocht niet dichter dan vijf meter bij het perceel van Van de Ven komen en de strook door Marcel Modde BRUINISSE - Bakken mosselen voor slechts één piek, paling- rookwedstrijden, gratis meeva ren met de vlootschouw en tal van andere activiteiten vormen de hoofdingrediënten van de 38ste editie van de Visserijda gen in Bruinisse. Het driedaagse festijn begint donderdag 22 juli met een creativiteitsmarkt en een kermis en eindigt traditie getrouw zaterdagavond met een groot vuurwerk. Het centrum en het havenge bied zijn tijdens de festiviteiten afgesloten voor doorgaand ver keer. Bezoekers worden vanaf de parkeerterrein met busjes gratis naar het feestterrein ver voerd. De festiviteiten worden donder dag om 14 uur officieel ingeluid door de nieuwe Miss Visserij en loco-burgemeester G. van de Velde-de Wilde in de haven van Bruinisse. Direct aansluitend gaan de markt in de Nieuw- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl ling zijn er problemen met het aantal kampeerplaatsen dat Collie mag verhuren. Op basis van tellingen tijdens het Pink- sterweekeinde constateerden gemeentelijke controleurs dat Collie 125 plaatsen verhuurde, 25 meer dan toegestaan. „Maar ik snap niet hoe men aan die ge tallen komt. Er is geen vergun ning, er zijn alleen maar boetes die me boven het hoofd hangen. Maar de toeristenbelasting die ik moet betalen, 16.000 gul den, is weer gebaseerd op een getal van 140 eenheden." Toen gemeentelijke controleurs verleden week zaterdag weer kwamen tellen, weigerde Collie elke medewerking en besloot hij om de jaarcontracten van zijn vaste gasten niet te verlengen. Daarbij heeft hij een aantal kampeerders ingelicht dat hij met de COA in zee zou gaan. Collie wil geen verdere medede lingen doen over het asielzoe kersplan. De eerste stap is inmiddels ge zet. Hij heeft zo'n 120 caravan- bezitters, waarvan de meeste hun wagens al jaren permanent op het terrein hebben staan, meegedeeld dat de jaarcontrac ten niet worden verlengd. Op 1 november dit jaar moeten die caravans weg zijn. Ook worden de 110 stacaravans elders op het terrein van Bruiand Internatio nal waar Collie directeur van is voor het volgende seizoen voor lopig niet verhuurd. In totaal gaat het dus om 230 plaatsen die hij voor de COA in de aanbie ding heeft. De verblijfsrecreanten reageren geschokt op Collie's besluit. ,.We hebben geen poot om op te staan", verzucht C. Drijholt uit Breda. „We komen hier al der tienjaar. maar opeens wordt ons jaarcontract niet meer ver lengd." Collie wil verder geen mededelingen doen. Wel laat hij doorschemeren dat hij van zijn aanbod aan de CAO afziet, als de gemeente de eis voor de ver plichte winterstalling intrekt en de kampeervergunning alsnog verstrekt. moest bovendien beplant blij ven met een dichte bosschage. Volgens de rechtbank had voor de garage hetzelfde moeten gel den. De Raad van State ziet het ech ter anders. Die stelt dat Glopper vooral de plicht had een dicht- beplante strook tussen zijn per ceel en dat van Van de Ven te handhaven. Aangezien Glopper een dichte coniferenhaag tussen de garage en Van de Vens erf- grens heeft beplant en mede in aanmerking genomen dat de af stand tussen de garage en Van de Vens woning elf meter bedraagt, ziet het rechtscollege geen pro bleem in de garage van Glopper, Volgens de Raad van State is het gebruik van een garage ook van een geheel ander aard dan het gebruik van een woning, waar door de privacy van Van de Ven veel meer verzekerd is. Als de gemeente zich niet soepeler tegenover camping Onze Hoeve in Bruinisse opstelt, biedt eigenaar J. Collie een groot deel voor huisves ting van asielzoekers aan. foto Marijke Folkertsma straat en de kermis rond het Kerkplein van start. Op het Ha venplein kunnen kinderen erva ren hoe het is om met een brand weerspuit om te gaan. Om 19 uur begint er in de feesttent een kinderplaybackshow. Na afloop zijn er optredens van de feest bands Liquid Chain en De Hei- neken Band (café 't Oekje) en het Trio Lennard Hoekman (drie avonden achtereen in café Storm). De vrijdag staat voor het groot ste deel in het teken van de pa lingvisserij. Naast de braderie in het dorpscentrum beginnen om 11 uur op het havenplateau de voorbereidingen voor het open Bruse kampioenschap pa- lingroken. Het concours wordt opgeluisterd met verschillende muzikale optredens van de f olk- oregroep Zeeuwsche Rei, trou badour Coen van der Kamp en de vertolkster van het Vlaamse levenslied Yvonne Leliaert. Oude films Vanaf 20 uur wordt in het jeugd- gebouw van de hervormde gemeente op een groot scherm oude films vertoond over de mosselvisserij op de Grevelin- gen. In de feesttent en de omlig gende cafés geven onder meer de Bruse formatie Bostrock en de coverband Just a Dream een concert. De braderie gaat op zaterdag gewoon verder. Rond 10.30 uur begint een presentatie van de visserijbedrijven uit Bruinisse en Stellendam en een kleder drachtshow door de folklore- groep Arke. Vanaf 11 uur kunnen de mannen bovendien aanschuiven bij barbier Van Liempt voor een ouderwetse scheerbeurt en pakt de Rotter damse Harley Davidsonclub Chapter op de dijk bij het ha venplateau uit met een show van zo'n vijftig motoren. Om 13.30 kunnen belangstel lenden inschepen vooreen tocht met de Bruse vloot over de Oos- terschelde, gevolgd door een op treden van het Bruinisser Vis serskoor met Johnny Hoes in de feesttent en de Nationale Touw trekwedstrijden tussen negen teams uit diverse vissersdorpen. De ska-band Jamma Tamma geeft de feestvreugde vanaf 20.30 een extra zwiep met een optreden in de tent, tussen de wedstrijden ankerlichten door. In café 't Oekje speelt dan Ro bert Sand. De festiviteiten wor den omstreeks 22.30 uur afge sloten met een groot vuurwerk. Ridders en Draken stonden vorig jaar centraal in het kindervakantie-programma. Deze zomer wordt er gefantaseerd rond het thema Gevaar op Zee. foto Marijke Folkertsma Kindervakantie-programma Drakenvuur door Ali Pankow ZIERIKZEE - Zeebonken, kapiteins, ka pers, Arabische prinsessen en viswijven spelen allemaal een rol in de verhalen over kapitein Cornelis Flodder en zijn koop vaardijschip De Palmboom uit Zierikzee. Logisch dat je als kind gefascineerd raakt door die spannende geschiedenis over de kaping van dat schip door Barbarijse zee rovers en over de oprichting van de Sla- venkas in Zierikzee om gegijzelde zeelie den te kunnen vrijkopen. Zoë Baart is in elk geval laaiend enthousi ast over het idee deze boeiende historie te gebruiken voor het kindervakantie-pro gramma van de Stichting Drakenvuur. Dat speelt zich af op 26 en 2 7 juli en op 2 en 3 augustus in de Vierschaar van het stad huis in Zierikzee. Zoë volgde de opleiding culturele maat schappelijke vorming in Rotterdam. De regie van Gevaar op Zee voor kinderen van vier tot elf jaar wordt haar eindexa menproject. Zij dook in de gemeentear chieven om materiaal te vinden voor dit tweedaags vakantieprogramma voor kin deren. Handvaardigheid en toneel vor men de belangrijkste ingrediënten. „De Slavenkas biedt veel mogelijkhe den", volgens de regisseuse. „Zierikzee onderscheidde zich met de oprichting van deze verzekering. Het is een ware geschie denis waar ik allerlei fantasieën op kan loslaten en het gegeven zal kinderen be slist aanspreken." Ervaring Zoë heeft ervaring met toneelmaken met kinderen. In Rotterdam regisseert ze een zelfde leeftijdsgroep. Ze schrijft een script in hoofdlijnen uit en laat daarin veel ruimte voor eigen inbreng van de kin deren. „Je krijgt ook de beste resultaten als je kinderen vanuit hun eigen bele vingswereld laat spelen. Bovendien kun nen ze veel beter hun teksten onthouden als ze die zelf hebben bedacht." Initiator van de Stichting Drakenvuur is Jolien Hemmes uit Zierikzee. De grootse opzet die ze aanvankelijk voor ogen had, heeft ze drastisch moeten terugschroeven „Als je hier nog maar kort woont, duurt het even voor je de juiste contacten hebt opgebouwd", zegt Jolien. Ze heeft talloze keren de doelstellingen van Drakenvuur moeten uitleggen om mondjesmaat wat subsidie van provincie en gemeente bin nen te halen. Ze is er overigens de persoon niet naar zich snel uit het veld te laten slaan. Soms moeten de kosten voor de baat uitgaan, heeft Jolien moeten erva ren. Bescheiden Met de beschikbare financiële middelen vorig jaar bleek het in elk geval mogelijk een bescheiden kindervakantie-pro gramma op touw te zetten. Thema toen was Ridders en Draken. Met Gevaar op Zee wil ze dit jaar vooral inspelen op de maritieme activiteiten in Zierikzee. Dit leverde samenwerking met Zierikzee Ak- tief op. „Gelukkig maar, want de subsidie van de gemeente is voor dit jaar weer aan zienlijk teruggedraaid en van de provin cie is er nog steeds geen bericht op een subsidie-aanvraag van zeven maanden geleden", verzucht Jolien. Na de goede ervaringen vorig jaar kan zij in het stadhuis in Zierikzee rekenen op een gastvrije ontvangst van de museum medewerkers. Op de kindervakantieda gen wordt er in de Vierschaar vol overgave gewerkt aan attributen en decors voor de voorstellingen van Gevaar op Zee. Bezoe kers aan het stadhuismuseum zullen het ongetwijfeld leuk vinden de kinderen aan het werkte zien. Groepen De groep deelnemers wordt gesplitst in twee leeftij dsgroepenéén van 4 tot en met 6 jaar en één van 7 tot en met 11. De klein tjes knutselen vooral aan de hoeden en mutsen die voor het spel nodig zijn. Verder worden er enkele liedjes ingestudeerd en zijn er tal van kleine instrumenten om zelf te bespelen. „Het decor moet simpel, maar verrassend zijn", zegt Jolien. „We trekken er in op tocht mee naar het Havenplein dus we moeten het kunnen versjouwen." Het va kantieprogramma start maandag 26 juli om half tien. Op dinsdagmiddag 27 juli zijn er om 13.30 uur en om 14.30 uur voor stellingen van Gevaar op Zee voor de Beu- ze. Hetzelfde programma wordt een week later herhaald met andere deelnemers. Vooruitlopend op het vakantieprogram ma presenteert Jolien dinsdag 20 juli tij dens de eerste maritieme zomeractivitei- tendag in Zierikzee haar mobiele maritie me minimuseum. Dat is een uitklapbare stellage met kunstwerken die allemaal iets met de zee te maken hebben. Voor de jeugdige bezoekers is een kleine 'wandel route' uitgezet met tal van creatieve op- drachtjes. Wie er meer over wil weten, moet maar gewoon komen kijken, vindt Jolien. Kinderen die aan het vakantieprogram ma Gevaar op Zee willen meedoen, kun nen zich aanmelden bij de Stichting Dra- kenvuur, Tel. 0111-412380. De kosten voor deelname bedragen tien gulden. Jonge berovers aangehouden GOES - Twee jongens die bekend hebben betrokken te zijn ge weest bij vijf berovingen in Goes zijn aangehouden en in be waring gesteld. Het gaat om een 17 -jarige j ongen zonder vaste woon- of verblijfplaats en een 18-jarige inwoner van Goes. In de afgelopen weken beroofden zij oudere dames van hun tas. Het buitgemaakte geld is opgemaakt aan eten en drinken. Rijontzegging voor drankrijder TERNEUZEN - De Temeuzense politierechter heeft vrijdag een 39-jarige man uit Sas van Gent conform de eis veroor deeld tot negen maanden rijontzegging, 2.200 gulden boeteen twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte weigerde 3 april vorig jaar een blaastest, omdat hij meende dat hij eerst recht had op een advocaat. „In het Nederlands rechtsysteem gaat dit niet op", verzekerde de officier van justitie. De Sassenaar was die dag betrokken bij een ongeval in Temeuzen. Hij had zelf de politie gebeld. Politierechter W. ter Berg benadrukte dat de politie niet hoeft te wachten met het ademonderzoek totdat er een advocaat is. „Je kunt daar niet op wachten, want alcohol breekt in je li chaam af", merkte Ter Berg op. Bestelen redder in nood bestraft TERNEUZEN - Het gebaar van een Sassenaar, om zijn wo ning aan twee in nood verkerende mensen uit te lenen, pakte vorig jaar desastreus uit. Terwijl de Sasse huurder vanaf fe bruari enkele maanden straf moest uitzitten werd zijn inboe del door de twee, een 65-jarige man en een 40-jarige vrouw uit Temeuzen, uit zijn huis gehaald en doorverkocht aan ande ren. De Temeuzense politierechter bestrafte deze handelwij- zemettwee weken gevangenisstraf voor de vrouw. De 65-jari- ge verdachte kreeg, mede vanwege zijn fors strafblad, vier weken cel opgelegd. Snelheidsovertreders bekeurd TERNEUZEN - Op de rijksweg 61 bij Temeuzen zijn donder dagbij een snelheidscontrole 43 hardrijders gesnapt- In Oost burg passeerden op de rijksweg 58 282 overtreders de radar- apparatuur. In Koewacht vielen 31 bekeuringen. Hardleerse drankrijder gesnapt HULST - Een 27-jarige Hulstenaar werd donderdagavond aangehouden door de politie op de Zoutestraat in Hulst. Het rijbewijs van de man was reeds op 8 juli 1999 ingetrokken we gens overmatig drankgebruik. Toentertijd had hij zijn rijbe wijs niet bij zich en ook nadien heeft hij volgens een politie woordvoerder nooit meer aan de vordering voldaan. De man had donderdag wederom een flinke borrel achter de kiezen. Deze keer werd het rijbewijs alsnog direct ingenomen. Er is proces-verbaal tegen de man opgemaakt. Boete voor uitslaan voortanden TERNEUZEN - Een 28-jarige man uit Clinge is vrijdag door de Temeuzense politierechter conform de eis veroordeeld tot duizend gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf. De Clingenaar had 22 augustus vorig jaar in Hulst zonder enige aanleiding een man een klap in het gezicht ver kocht. De klap kostte het slachtoffer twee voortanden. De verdachte, die gisteren niet op de zitting verscheen, had te genover de politie verklaard op een slaande beweging van het slachtoffer te hebben gereageerd. Getuigen hadden het an ders gezien. Officier van justitie D van der Bel vond dereactie hoe dan ook buiten proporties en liet dat tot uitdrukking ko men in de eis. De politierechter deelde de mening van de offi cier. door Ali Pankow RENESSE - Het transferium in Renesse is tot eind augustus het startpunt voor bijzondere zo- mertochten die op initiatief van de VW Schouwen-Duiveland en Taxicentrale Renesse worden georganiseerd. Op het program ma staan zogeheten kroontoch- ten door agrarisch Schouwen- Duiveland. een boulevard bus cruise naar Vlissingen en een dagtocht naar Rotterdam. Aan de kroontochten werken ook drie boerderijen op Schou wen-Duiveland mee. Op vaste dagen in juli en augustus ver trekt om 13.30 uur vanaf het transferium een toerbus voor een rit door agrarisch Schou wen-Duiveland. Onderdeel van deze tocht is een bezoek aan een boerderij waar de passagiers kennis kunnen maken met streekgebonden activiteiten. De deelnemende bedrijven zijn zuivelboerderij De Westhoek in Burgh-Haamstede, recreatie boerderij Van Langeraad in Kerkwerve en boerderij De Stelle in Ouwerkerk. De tocht duurt tot circa 16.30 uur. Iedere vrijdagavond om 19.30 uur start op het transferium een zogenaamde boulevard-bus- cruise. Als het weer het toelaat wordt deze tocht met een ca- briobus gemaakt De tocht voert via de Oosterscheldekering en de Veersegatdam richting Vlis singen. Daar wordt de mogelijk heid geboden langs de boule vard te wandelen of op een terrasje te gaan zitten. Rond 23.00 uur is de bus weer terug in Renesse. Wie Rotterdam eens met fiets of op skeelers wil ontdekken, kan gebruik maken van een speciale dagtocht. Elke woensdag om 10.00 uur vertrekt de bus vanaf het transferium naar Rotter dam. Passagiers kunnen desge wenst hun eigen fiets of skeelers gratis meenemen. De bus gaat om 16.00 uur weer terug vanuit Rotterdam naar Renesse. Voor nadere informatie over de ze zomertochten kan men te recht bij de VW Schouwen- Duiveland in Zierikzee, tel. 0111-450524. door René Schrier KLOETINGE - De molen van Kloetinge is te koop. De graan molen stamt uit 1704 en is pas volledig gerestaureerd. De ko renmolen draait nog regelmatig en maakt meel voor bakker Boer in Kloetinge. Volgens eigenaar P. H. Mans is dat mede de drijf veer geweest om de molen in goede staat te houden. Hij verwacht dat de toekomsti ge eigenaar ook wel iets met mo lens zal hebben, anders kom je niet op zo'n object af. Overigens is er een jonge inwoner van Kloetinge, Jan Willem Bruël, die nu al op de molen als mole naar actief is en bereid is dat ook te doen als de molen verkocht is. Bruël heeft zijn opleiding van Mans gekregen. Dat is echter een kwestie van overleg met de nieuwe eigenaar. Mans heeft de molen en het bij behorende huis altijd be schouwd als tweede woning. Hij woont zelf in Frankrijk en is al tijd aan molens verknocht ge weest. Daarom wilde hij ook eerst de restauratie van de mo len afmaken en pas daarna de molen verkopen. Bij de restau ratie heeft Mans, zo zegt hijveel steun gehad van de gemeente Goes die volgens hem de molens een warm hart toedraagt. Naast de molen en de bijbeho rende woning zijn er ook twee kleine monumentale arbeiders- woningen die aan renovatie toe zijn. Daarnaast hoort er - aldus makelaar Boot te Kortgene - een tot de verbeelding sprekend pri eel en een charmant achterover leunende houten schuur bij jKoeHgn*.gH g ■Jjt&t UIT KI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45