Praten en eten met kunstkaakgewricht PZC wetenschap en techniek zaterdag 17 juli 1999 39 Scannen kleurnegatief ook voor amateur betaalbaar Eerste goed werkende systeem Praktijkproef met PhotoSmart S20 postzegels puzzel Bij een enkeling slijt het kaakgewricht zo sterk, dat zelfs praten, eten en zingen een opgave wordt. In zo'n geval kan een kunstkaakgewricht uitkomst bieden. In Groningen is tien jaar gewerkt aan een goed passend, soepel bewegend kaakgewricht. Open dicht, open dicht. Ingeni eur Jan-Paul van Loon de monstreert aan de hand van een driedimensionaal schedelmodel hoe het door hem ontwikkelde kunstkaakgewricht werkt. De glimmende kop, verbonden met de onderkaak, draait in de discus. De discus wordt tegen een plaatje aangeperst dat aan het schedel- deel is bevestigd met kleine schroefjes. Als alles op z'n plek zit, is schuiven en rammelen niet meer mogelijk. Van Loon is tevreden. Tien jaar is er aan het simpel ogend stukje me dische techniek gewerkt. Woens dag promoveerde hij op zijn ont werp aan de Rijksuniversiteit Groningen. Een Duitse fabrikant gaat het kunstgewricht produce ren. In augustus krijgt de eerste patiënt het gewricht in haar kaak geplaatst. In Nederland is er maar een hele kleine groep patiënten die voor een kunstkaakgewricht in aan merking komt. Het gaat om men sen met hevige slijtage en veel pijn. Van Loon noemt het de 'pech- groep'. „Ze hebben van alles ge probeerd, maar niets helpt. Ze reageren nergens op, maar hebben wel veel pijn en kunnen nauwe lijks nog praten en eten." De internationale belangstelling voor het gewricht is groot. Tot nu toe was het voor kaakchirurgen behelpen. Er was geen goed wer kend gewricht op de markt. In het verleden zijn verschillende pogin gen gedaan zo'n gewricht te ont wikkelen, maar die zijn mislukt of veel te kostbaar. Schadeclaims In Amerika was een kaakgewricht ontwikkeld waarvan de kom be stond uit teflon. „Het leek heel mooi, maar teflon slijt ontzettend snel. Mensen kregen grote infec ties in hun kaak door allemaallos- se teflondeeltjes. Binnen drie jaar Ingenieur Jan-Paul van Loon en een driedimensionaal schedelmodel met het door hem ontwikkelde kunst kaakgewricht. foto Reyer Boxem begon het bot af te breken en 'op te lossen'. De patiënten waren daar door nog verder van huis." Het regende schadeclaims. Dat maakte bedrijven huiverig iets nieuws te ontwikkelen. Nieuwe pogingen liepen vaak stuk op ge bruik van verkeerd materiaal. Er werd teruggegrepen op oude kunstkaakgewrichten, maar die waren voor de patiënt veiTe van ideaal. Van Loon kwam met iets nieuws. Hij ontwikkelde een techniek die de werking van het natuurlijk ge wricht heel dicht benadert. De kop van het gewricht zit met een tita nium plaatje verankerd in de on derkaak. Tussen het schedeldeel en de kop van het gewricht zit een kunststof discus. Bij gezonde mensen is dit een kraakbeenlaag je, vergelijkbaar met de meniscus in de knie, die ervoor zorgt dat het gewricht soepel kan draaien en minder snel slijt. Als eerste is Van Loon erin ge slaagd een kunstgewricht te ma ken met een discus. Die discus ligt los tegen het schedeldeel en de kop kan er vrij in draaien. Doordat er binnen de kaak grote krachten ac tief zijn, kan de discus nooit van het schedeldeel wegschieten. Dit is uitgebreid getest in schapen. In totaal veertien schapen kregen het kunstkaakgewricht geïm planteerd. „Dat was wel span nend. Het waren gezonde schapen die hun kaken uitstekend konden bewegen. Die kun je niet zeggen dat ze na de ingreep even rustig aan moeten doen. Ze komen bij en beginnen gelijk weer enthousiast te kauwen. Het ging goed. Ze kon den hun kaak met het gewricht goed bewegen." Materialen Over de materialen is lang nage dacht. De kop is van keramiek en de discus van polyethyleen. „Het slijt wel, maar veel minder. De pa tiënt moet er een leven lang mee kunnen doen." Voor het vastzetten van de plaat jes in de botdelen zijn speciale schroefjes ontwikkeld met een schroefdraad in de vorm van een kerstboom. De schroefjes zetten zich vast, zowel in het bot als in het titanium. Met name dit soort vondsten en de kop van keramiek maken het gewricht prijzig: onge veer ƒ6000. Die prijs is ook hoog, omdat er uit eindelijk maar kleine aantallen van worden geproduceerd. In Ne derland gaat het om ongeveer tien patiënten per jaar. Wereldwijd zijn dat er duizenden. Vooral in Amerika liggen volgens Van Loon grote mogelijkheden. Zo moeten nog duizenden kunstkaakge wrichten worden vervangen bij patiënten die ooit een verkeerd ge wricht kregen. Met een kunstkaakgewricht kan de patiënt zijn kaak weer goed openen en kan hij fatsoenlijk eten en praten. Hij mag echter geen heftige dingen doen. „Niet in een appel of wortel bijten", waar schuwt Van Loon. Maar kauwen mag wel. Gerard Akkerman Digitale fotografie is populair. Steeds meer mensen kopen een digitale camera voor het maken van foto's die direct in de computer kunnen worden bewerkt en vervolgens op een webpagina gezet of - met een geschikte printer - op papier afgedrukt. Dergelijke camera's zijn nog behoorlijk duur, terwijl de kwaliteit van de digitale fotogra fie het nog lang niet haalt bij tra ditioneel opgenomen foto's. Er is een goed alternatief: het scannen en digitaliseren van normaal op film opgenomen foto's, zodat de beelden alsnog met de computer kunnen worden verwerkt. Daar mee combineer je het beste van twee werelden: de kwaliteit en veelzijdigheid van de gewone fo tografie en het gemak van digitale beeldbewerking. De beste resultaten krijg je als niet de afdrukken worden gescand, maar de negatieven. Over het al gemeen zijn negatiefscanners be hoorlijk kostbaar, maar Hewlett Packard kwam onlangs met een apparaat dat ook voor de ama teurfotograaf bereikbaar is: de HP PhotoSmart S20. Deze scanner kan foto's aan tot het maximale formaat van 13 bij 18, en daar naast ook 35 mm filmstroken - zo wel dia's als negatieven - alsmede ingeraamde dia's. De scanner doet dit in een behoor lijk hoge resolutie: maximaal 2400 pixels per inch met een kleur- dichtheid van 36 bit. Die laatste waarde zegt iets over het aantal bits dat wordt gebruikt om de ba- siskleuren waaruit elke afbeel ding is opgebouwd (rood, groen en blauw) op te tekenen. Hoe meer bits per kleur, hoe nauwkeuriger de oorspronkelijke kleur wordt gedigitaliseerd. HP stelde de scanner enkele we ken ter beschikking voor een praktijkproef. Hoewel we ook enkele foto's en dia's hebben uit geprobeerd, ging onze belangstel ling toch vooral uit naar het scan nen van kleurnegatieven, een mogelijkheid waar fotoliefheb bers vermoedelijk ook de meeste belangstelling voor hebben als ze zo'n apparaat aanschaffen. Het installeren van de Photosmart S20 is een fluitje van een cent. Het apparaat, een grijs kastje van ongeveer twintig bij dertig centi meter, wordt op de computer aan gesloten via de usb-poort. Van tevoren moet de bijbehorende software worden geïnstalleerd. Verdere instellingen zijn niet no dig: na het inprikken van de usb- plug wordt het ding direct her kend door het besturingssysteem en door de Photosmart-software. Wel is het nodig om de scanner eerst te calibreren. Dat gebeurt door een meegeleverde kaart met zwart-witte vlakken en streepjes codes te scannen. Het apparaat stelt zichzelf aan de hand van die informatie juist in. Het te digitaliseren materiaal moet aan de voorkant van het ap paraat in een gleuf worden inge voerd. Dat is dus anders dan bij een zogenaamde flatbedscanner, waarbij een foto op een glasplaat wordt gelegd. HP heeft de scanner voorzien van een ingenieus me chaniek, dat zorgt voor de invoer van de verschillende soorten ma teriaal die kunnen worden ver werkt. Met een knop voor op het toestel moet worden gekozen voor het formaat: foto's, filmstroken of in geraamde dia's. Foto's gaan ge woon in een platte gleuf, maar kies je voor stroken of dia's, dan wordt een bijpassend invoervenster naar voren gekanteld. In het inwendige van het apparaat worden ook de spiegels en andere onderdelen die voor het scannen nodig zijn op het juiste formaat ingesteld. Een foto, dia of filmstrook die in de gleuf wordt gestopt, wordt door het ap paraat zelf naar binnengetrokken Vervelend We scanden voornamelijk kleur negatief stroken. Daarbij viel di rect een vervelend puntje op: de S20 scant in één keer maximaal vijf opnamen. Dat is er voor het gemak precies één te weinig, want filmstroken worden vrijwel altijd per zes beeldjes afgeknipt. Dat be tekent dus dat je elke strook na het verwerken nog een keer moet om draaien en invoeren om het ont brekende beeldje alsnog in te le zen. Het eigenlijke scanproces gebeurt in meerdere stappen. Eerst wordt een snelle proefscan gemaakt, waarna de opgenomen beelden al lemaal op het scherm verschijnen. De gebruiker kan van elk beeld af zonderlijk bepalen of het wel of niet moet worden gescand. Ook kan de uitsnede van de foto wor den aangegeven als maar een deel van de opname moet worden ge scand. Verder zijn er allerlei cor rectiemogelijkheden op het ge bied van kleur, helderheid en contrast, scherpte, formaat en dergelijke. Als alle opties eenmaal zijn inge steld, dan wordt de uiteindelijke scan gemaakt - en dat duurt af hankelijk van.de gekozen resolu tie wel even. Op de maximale resolutie van 2400 dpi bij 5 mm- stroken neemt het digitaliseren van een enkele beeldje en het doorsturen naar de pc wel een paar minuten in beslag. Filters Plezierig is dat de scansoftware voorziet in het zelf aanmaken van filters, waarin allerlei instellingen kunnen worden opgeslagen. Als bepaalde correcties op meerdere opnamen moeten worden toege past, bijvoorbeeld omdat je uit er varing weet dat een bepaalde soort negatieffilm altijd enigszins een blauwzweem geeft, of omdat helderheid of contrast bij een be paalde belichting altijd moeten worden aangepast, dan kan zo'n standaardcorrectie met een enke le druk op de knop worden uitge voerd. De S20 wordt aangeboden voor een adviesprijs van 1299 gulden inclusief BTW. In de winkel zal het apparaat vermoedelijk goedkoper worden neergezet. Met die prijs is het apparaat een alternatief voor mensen die hun opnamen op de computer willen verwerken, maar die hun spiegelreflexcamera niet graag inruilen voor een digitale camera. Paul Houkes De foto-, dia- en negatiefscanner is vooral geschikt voor amateurs die met een digitale camera willen werken. Op 5 mei 1949 ondertekenden België, Denemarken, Frank rijk, Groot-Brittannië, Ierland, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en Zweden in Londen het verdrag voor de oprichting van de Raad van Europa. Nu, vijftig jaar later, telt de organisatie veertig lidstaten (700 miljoen in woners) met als belangrijkste 'op drachten' democratie, mensen rechten en cultuur te beschermen, solidariteit te bevorderen en into lerantie tegen te gaan. Vijftig jaar Raad van Europa is, of wordt door veel van de lidstaten ook bezegeld. Zo verschenen reeds zegels in: Andorra/Frans, 5 mei, 3,80 fr.; Andorra/Spaans, 20 april, 35 ptas; Bulgarije, 5 mei, 180 1.; Cyprus, 6 mei, 30 c.; Denemarken, 28 april, 9,75 kr.; Duitsland, 4mei, 110 pf.Estland, 24 maart, 5,50 ekr.; Frankrijk, 22 maart, 3,00 fr.; Frankrijk, 9 september, dienstze- gels, 3,00 fr./0,46 e. en 3,80 fr./0,58 e.; Hongarije, 4 mei, 50 ft.; Ierland, 29 april, 45p; Itali, 5 mei, 800 l./0,41 e.; Kroati, 5 mei, 2,80 k.; Letland, 3 mei, 30s; Liechtenstein, 25 mei, 70 rp.; Litouwen, 1 mei, 70 ct.; Luxemburg, 8 maart, 16 franc. Macedonië, 5 mei, Malta, 6 april, 6c. en 16c.; Moldavi, 9 april, 2,20 mdl.; Oostenrijk, 7 mei, 14 s.; Po len, 5 mei, 1 zl.; Portugal, 5 mei, 100 esc./0,50 e.; Roemenië, 5 mei, 2300 1. vignet; Rusland, 5 mei, 3 r.; San Marino, 12 mei, 13001./0.67 e.; Slowakije, 5 mei, 16 sk.; Slowe- nië, 5 februari, 80 c.; Spanje, 28 mei, vel: 12 x 166 ptas; Tsjechi, 14 april, 7 kc.; Ukraine, 22 mei, 40 k.; IJsland, 15 april, 35 Ikr.; Zweden, 20 mei, 7,00 kr.; Zwitserland, 5 mei, 90 rappen. Guernsey lanceert 27 juli deel II van zijn in art deco stijl getekende maritieme permanente reeks. Op zegels onder meer een vissersboot, een jacht, een kruiser, een red dingsboot, een ferry en op een 1 pond-zegel de Queen Elizabeth II, die Guernsey voor het laatst in 1997 bezocht. Deel II bestaat uit veertien waar den: lp, 2p, 3p, 4p, 5p, 6p, 7p, 8p, 9p, lOp, 40p, 50p, 75p en 1 pond. Deel I bestaat slechts uit één zegel van 5 pond met daarop de Britan nia, uitgegeven vorig jaar 11 au gustus. Met de komst van de maritieme reeks valt het doek over de perma nente bloemenreeks. Op 31 augus tus zullen alle zegels, met uitzon dering van de 3 pond-zegel, uit de roulatie worden genomen. De bloemenreeks bestaat in uit 24 ze gels: lp, 2p, 3p, 4p, 5p, 6p, 7p, 8p, 9p, lOp, 16p, 18p, 20p, 23p, 24p, 25p, 26p, 28p, 30p, 40p, 50p, 1 pond, 2 pond en 3 pond. Het is zin vol even te controleren of u alle ze gels wel heeft. Een misser is ach teraf altijd jammer. GUERNSEY Guernsey heeft op 19 juni ter gele genheid van het huwelijk van Ed ward en Sophie een sierlijk velle tje uitgegeven met daarin een zegel van 1 pond. Op het velletje: naast een boeket dat op een tafel ligt staat een foto van het paar. D e- ze foto en een deel van het boeket staan weer op de zegel. Een van de belangrijkste militaire academies ter wereld, de Royal Military Academy Sandhurst, be staat 200 jaar. Guernsey markeert 27 juli de herdenking met de uit gifte van zes markante zegels met daarop beelden van de academie, opleidingen, die men kan volgen, en portretten van de stichters en beroemdheden die hun opleiding op Sandhurst hebben genoten: majoor-generaal John Gaspard Le Marchant, de stichter van Landhurst. 1799 (20p), de Duke of York, Le Marchants geldschieter, 1802 (25p), veldmaarschalk Earl Haig, 1884/5 (30p), veldmaar schalk Montgomery, 1907/8 (38p), de acteur majoor David Niven, 1928/30 (44p) en Sir Winston Churchill, 1893/95 (64p). Jersey heeft 2 juli deel III van Vintage Cars uitgebracht. Op de zegels old timers die in de afgelo pen honderd jaar op het eiland hebben rondgereden: 1899 Jersey built Benz - JO (21p), 1910 Star Toures - J1909 (25p). i938 Citron 'Traction Avant' - J7 1938 (3lp), 1937 Talbot BG 110 Tourer - J5110 (37p), 1934 Morris Cowley Six Special Coup - J1934 6 (43p) en 1946 Ford AngliaE04A Saloon - J1 1958 (63p). Deel I verscheen 31 januari 1989, deel II 8 septem ber 1992. Hero Wit In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woor den verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden nog een woord. Stuur dit woord uitsluitend op een briefkaart naar: Puzzelredactie PZC Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van 50,-. Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bonvan 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. -a-s-s--1- zuipschuit -i-t-a-h--e- angora-olijf - -s-k-n-1--d- speelseizoen -r-u-b-n-n-a-k- waarde-generaal -a-i-na-c-p- aken-afzet-oven g-u-i-u-s-1- zwijn-uren -d-k-r--- --ezels -m-a-ij- botlek- -1-f--- Oplossing vorige week: De prijswinnaars van het cryptogram van afgelopen zaterdag zijn E. Diepstraten, Nadorstweg 32, Mid delburg (VVV-bon van 50,-); de drie VW-bonnen van 25,- gaan naar K. Krediet, Eendvogel- straat 17 te Heinkens- zand; A. Melis, St. Kruislaan 59 te Vlis- singen en J. Minder- houd. Oude Zeedijk 28 te Kattendijke. De prijzen worden zo spoedig mogelijk toe gezonden. R R E D N A R B S A G T N E E S R E P K U R D U 1 B I 0 L E E S N E P O E R T L N E M E I R P H T O R H L S M A P E R S T O A N E E G A N N G 1 A B A E L N T E A P A U N N K L E R 1 U s T A R G E N O P E R H E E G K Z E E M E B M E C L M L R T G T L B S M D A S P A S E K N A V T E D M S I S W A E W 1 w IJ R A N I N A H 0 Z F E T L L L E U K E H T 1 U P S T E V K R G C D R O B N E K E T E K S R E M A H W U A L K R drukpers emmer gasbrander gehaktmolen kettingzaag klauwhamer knipmes kruishout kruissleutel ladder lier maatglas nagelvijl niettang penseel pers priem rekenmachine schoenlepel snoer steenboor tekenbord vetspuit waterpas wegenkaart zwabber

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39