Anonymi doen Bouterse das om Megawati is het zwijgend idool van arm Indonesië PZC PZC Chronologie van proces tegen ex-legerleider Rechtbank laat verklaringen van zich verschuilende getuigen zwaar wegen feiten en meningen mr Manieren Manieren-II PvdA verlangt openheid over incidenten in het vliegverkeer zaterdag 17 juli 1999 door Dirk Mellema Voordat rechtbankpresident nir. Punt gistermiddag het vonnis tegen de Surinaamse ex- legerleider Bouterse in een overvolle rechtszaal voorlas, durfde niemand de uitkomst te voorspellen. Er waren veel be lastende verklaringen tegen de leider van het Suri-kartel, maar de beschuldigingen waren afge legd door anonieme getuigen en zogenaamde kroongetuigen, die in ruil voor him verklaring strafvermindering kregen. Hoeveel waarde zou de recht bank aan dat soort beschuldi gingen hechten? Heel veel, bleek gisteren. Zo zei Punt dat Bou terse zelf poolshoogte ging ne men op plekken waar dekladin gen zoals hout en vis klaar lagen. Dat hebben twee getui gen verklaard, zei Punt. En ook de kroongetuige, die in Zwolle acht j aar straf uitzit we gens de invoer van 474 kilo co caïne, kwam volgens de recht bank geloofwaardig over. Deze Belg legde in ruil voor twee jaar strafvermindering, een uiterst belastende en gedetailleerde verklaring af tegen Bouterse, die deze partij had geleverd. Bo vendien vertelde hij verbaasde rechercheurs dat hij ook een nog nooit ontdekt tweede transport met hulp van de oud-legerleider naar Groot-Britannië had geor ganiseerd. Maar toen deze kroongetuige vorige maand voor de rechter verscheen, wilde hij niets meer verklaren, omdat zijn familie en hijzelf waren bedreigd. Zijn twee jaar strafvermindering werd ingetrokken. Toch zei Punt gisteren dat de man eenbe- trouwbare indruk maakte. Al lereerst omdat hij achter zijn verklaring bij de politie bleef staan, terwijl zijn strafvermin dering was ingetrokken en ook omdat hij zo eerlijk was het tweede transport op te biechten waarmee hij zichzelf ook be lastte. Bovendien was zijn ver klaring over de gang van zaken, zijn ontmoetingen met Bouterse in Suriname, de wijze van smokkelen, zeer gedetailleerd. Zijn verklaring werd ook door anderen bevestigd, zei Punt. Hoewel Bouterse en zijn twee medeverdachten op onderdelen van de beschuldigingen in de 17 juli 1949 Ruzie In de hele werèldis er fel verzet tegen het besluit van de katho lieke kerk om alle gelovige communisten in de ban te doen. In het communistische Tsjecho-Slowakije betekent het waarschijnlijk zelfs hét einde van de kerk. De protes tantse beweging denkt intus sen over eenzelfde maatregel. Zwavelzuurmoord In het Engelse stadje Lewes begint vandaag het beruchte zwavelzuurproces tegen de 69-jarige fabrieksdirecteur John George Haigh. Deze wordt ervan beschuldigd een schatrijke Londense weduwe in zwavelzuur te hebben opge lost. Daarnaast wordt hij ver dagvaarding werden vrijge sproken, vielen de straffen ho ger uit dan een ieder, inclusief het Openbaar Ministerie, had verwacht. dacht van nog zeven soortge lijke moorden. De zaak mag zich verheugen in immense be langstelling van de pers Van Dongen In het Middelburgse Kunst museum is deze dagen een ten toonstelling van schilder Kees van Dongen te bezichtigen. De bruk bezochte expositie is een initiatief van de vereniging Voor de Kunst, die eerder een Van Gogh-tentoonstelling or ganiseerde. Kruiningen Theo Middelkamp heeft de Ronde van Kruiningen een voudig gewonnen. Het was voor de prof de zoveelste zege in zijn succesvolle loopbaan. Direct na de uitspraak reageer de aanklager mr. Harderwijk blij verrast, maar de reactie van de woordvoerder Tjon van het comité 'Handen af van Surina- doorTheo Haerkens Niet iedereen in Indonesië is gecharmeerd van Megawa ti Soekarnoputri. „Het lijkt er op dat het de meeste mensen hier niet kan schelen of de poli tici die ze steunen leven als reac tionaire aristocraten, zolang him vaders maar charisma had den." De schrijver van het hoofdredactioneel commentaar in het Engelstalige dagblad The Jakarta Post luchtte zijn ge moed nadat Megawati (52) wei gerde mee te doen aan een debat tussen presidentskandidaten. Ze vond een openbare discussie 'te westers' en niet stroken met de oosterse cultuur. Het was niet voor het eerst dat Megawati geen zin had zich uit te laten over haar plannen. Ze geeft zelden interviews en tij dens de verkiezingscampagne bood de partijsecretaris de me dia excuses aan omdat 'Mega' weigerde vragen te beantwoor den. Megawati liet ook niets van zich horen toen studenten in mei vorig jaar Soeharto verdreven en evenmin toen in november studenten werden doodgescho ten in de straten van Jakarta. Schade heeft die zwijgzaam heid haar niet gedaan, politiek gezien werd ze slapend rijk. Te genstanders vinden haar poli tiek en intellectueel een lichtge wicht, maar de massa heeft vertrouwen in de vrouw met de montuurloze bril en het moe derlijk voorkomen. En daar gaat het om. Strijd Dat vertrouwen dankt Mega wati niet zozeer aan haar pro gressieve ideeën, als aan haar strijd tegen Soeharto. De voor malige president vond haar als voorzitter van de PDI, een afge dwongen samenwerkingsver band van christelijke en natio nalistische partijtjes, te lastig me' was veel verrassender. Hij zei dat Bouterse beter kan op stappen. Dit comité heeft tot nu toe altijd de sterke man in Suri name verdedigd, maar beseft -7 en liet haar in 1996 op een con gres in Medan afzetten. Dat bleek een vergissing. 'Huis vrouw' Megawati spande een eindeloze reeks rechtszaken aan, won er een handvol, maar elke zaak bleek een bouwsteen voor haar immense populari teit. Met haar martelaarschap werd ze een idool voor armen en rech telozen. Bovendien geldt Mega wati als 'schoon' en vrij van cor ruptie. Haar belangrijkste agendapunt is bestrijding van hohger en armoede. Ze wil sta biliteit zodat buitenlandse in vesteerders terug durven te ko men. Daarnaast wil ze dat wetten en regels worden nage leefd. Dat betekent dat rechters onafhankelijk hun werk doen en de corruptie - Indonesië voerde lange tijd de wereld ranglijst aan - verdwijnt. Megawati Soekarnoputri werd in 1947,.geboren als tweede kind van Fatmawati, de derde vrouw van Soekamo, de Indonesische vader des vaderlands die ander half jaar eerder de onafhanke lijkheid had uitgeroepen. Het wasgeengemakkelijketijd. Me gawati werd bij kaarslicht ge boren omdat een tropische plensbui op het laatste ogenblik het dak van de kraamkamer vernielde en ook de stroomtoe voer. Tegenslagen Hoewel Mega beschermd op groeide in het Merdeka-paleis weet ze wat tegenslag is. Ze nu, zo zei deze woordvoerder, dat Nederland nimmer de opge schorte hulp aan Suriname zal hervatten zolang Bouterse daar een machtspositie heeft. brak haar studie landbouwkun de af toen haar vader in 1965 in ongenade viel. Later slaagde ze er evenmin in de studie psycho logie te voltooien. Haar eerste echtgenoot verongelukte met zijn straaljager toen ze zwanger was. Een huwelijk met een Egyptische diplomaat kon niet doorgaan omdat het overlij- densdocument van haar eerste man zoek bleek. Nu woont ze sa men met haar tweede echtge noot in het zuiden van Jakarta. Ze heeft drie kinderen. De PDI van Megawati bepleit een staat waarin ras noch religie een rol spelen. Zelf is ze moslim, maar de PDI telt nogal wat christenen en Chinezen, wat de conservatieve moslims een doorn in het oog is. Hardliners vinden een vrouw per definitie ongeschikt als president, van het grootste moslimland in de we reld. Oud-militairen Megawati heeft nogal wat oud militairen om zich heen verza meld - die daarvoor overigens toestemming van hun baas vroegen - waardoor onwaar schijnlijk is dat ze de rol van het leger snel indamt. De eenheid van het land gaat haar aan het hart, van federalisme moet ze niets hebben. Velen geloven dat zij Indonesië bij een kan houden een klus die heel wat stuur manskunst vergt want de ellen dige economische situatie heeft de etnische en religieuze span ningen hoog opgejaagd. Op Am- Dat Bouterse nu (voorlopig) als een veroordeeld man door het leven moet gaan, komt onge twijfeld ook doordat hij in de rechtszaal niet werd verdedigd door zijn advocaat nu-. A Mosz kowicz. De raadsman meent dat het proces nietig was, omdat het in Rotterdam had moeten plaatsvinden. De Hoge Raad gaf hem ongelijk. Toch handhaafde Moszkowicz zijn boycot. De Haagse rechtbank had volgens hem nooit aan het proces mogen beginnen, voordat de Hoge Raad uitspraak had gedaan over zijn verzoek de zitting naar Rotterdam te verplaatsen. Punt zei daar gisteren over, dat Mosz kowicz halverwege het proces, nadat de Hoge Raad uitspraak had gedaan, is aangeboden op nieuw te beginnen, maar dat de Amsterdamse advocaat daarop niet was ingegaan. En daarmee had hij zijn kansen vergooid. Hoger beroep Wie er gelijk heeft zal duidelijk worden zodra het gerechtshof begint met de behandeling van het hoger beroep, dat Moszko wicz zal aantekenen. Het huidi ge vonnis is niet meer dan een eerste stap in een lang proces, dat nog jaren kan duren. Maar door het vonnis van gisteren is de kans groot dat Bouterse al die j aren als een veroordeeld man te boek zal staan. Wat dat bete kent, bleek gisteren uit de reac tie van het comité 'Handen af van Suriname'. GPD bon en in West-Kalimantan vie len in het afgelopen jaar honderden doden. In Atheh vloeit nog dagelijks bloed. Me gawati heeft grote moeite met de gedachte dat Oost-Timor mogelijk begin 2000 zijn eigen weg gaat. Ze gedraagt zich als hoedster van het erfgoed van haar vader, die droomde van een groot door god gegeven eilandenrijk waar bij hij aanvankelijk ook aan de Filippijnen had gedacht. Wes ters individualisme en demo cratie waren hem een gruwel. Dat Megawati zich met hand en tand verzet tegen wijziging van de grondwet uit 1945 pastin dat beeld, maar stoort haar aan hang niet in het minst. Ironisch genoeg ontleende Soeharto, die haar vader geleidelijk de macht ontfutselde, daaraan de moge lijkheid zich keer op keer te la ten herkiezen. Zelfs regerings partij Golkar acht het tijd de grondwet te herzien. Charisma „Megawati heeft charisma, net als haar vader", luidt steevast de verklaring van haar aanhang alsof daar alles mee is gezegd. Een jonge onderneemster kijkt er wat anders tegenaan: „We hebben behoefte aan rust. Mega is heel goed, die praat niet zo veel en is dom. We hebben geen president nodig die van alles be looft, zoals Amien Rais. We moeten eerst onze schulden af betalen en daar is fust voor no dig." GPD van onze redactie binnenland De overheid moet alle inci denten en bijna-ongeluk- ken met verkeersvliegtuigen zelf naar buiten brengen. Dat stelt A Landewers van de lande lijke PvdA-werkgroep lucht vaart naar aanleiding van re cente problemen rond Schiphol. Volgens Landewers worden de meeste incidenten door Schip hol en de vliegmaatschappijen buiten de pers gehouden. Een Boeing 747 van het Indonesi sche Garuda zorgde afgelopen weekeinde voor opschudding door met een knallende motor- j over de Bijlmer te vliegen. Dit incident kwam in de publiciteit, maar volgens Landewers krij gen de media van de meeste voorvallen geen lucht. GPD Megawati Soekarnoputri, de dochter van de eerste president van Indonesië, heeft met een ruime meer derheid de eerste vrije verkiezingen in meer dan veertig jaar gewonnen. Wie is de vrouw die het hart van vele kiezers stal, maar zeker niet behoort tot de grote hervormers in het land? Een portret. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 434000 Fax. (0113)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115)686009 Huist: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114)373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag i/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 3.00 tot 10.30 uur City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur- op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00; franco per post 128,50; per maand 35,75; per jaar 372,50; franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.; 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm, minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV Ware Majesteit verdraagt geen onwaarachtig heid. In deze zin mag de BV Spar Vooruit in de ze dagen van gramschap rekenen op konink lijke afkeuring. Het Kabinet der Koningin heeft het Kabinet van de Commissaris van de Koningin in Zee land op de hoogte gesteld van het misnoegen van de Ma jesteit inzake de onreglementaire naamsaanneming door de Middelburgse burgemeester. Tussen de Korte Vijverberg en het Abdijplein is klare taal gebezigd. De Majesteit heeft haar handtekening geplaatst onder een koninklijk besluit dat de benoeming van een heer Spahr bekrachtigde. Nu deze heer in wettigheid niet blijkt te bestaan, kan de Koningin zich - op basis van in correcte informatie, gul verstrekt door een heer Spar - misleid voelen. Daarmee is zij gedwongen tot mede plichtigheid aan een vorm van onzin die op 'een fami lietraditie' geschraagd schijnt te zijn. Haar hoge ambt lijkt daarmee niet verbonden te mogen worden. De Ko ningin geeft er, in afwijking van haar minister van Bin nenlandse Zaken, blijk van een officiële handtekening niet als 'een technisch gebaar' te zien. Heer Spar heeft, in zijn onbegrepen zucht naar naamsverfraaiing, alles behalve de koninklijke weg bewandeld. Hij heeft zich met zijn eigenmachtig gedrag in feite boven de Konin gin gesteld. Dat kan, zo vindt men op Noordeinde en Korte Vijverberg, niet zonder reactie blijven. Daar is inmiddels duidelijk geworden dat in Middelburg - let terlijk - de verkeerde man is benoemd. Dat is te Middel burg reeds eerder gevoeld. De Commissaris van de Koningin heeft de koninklijke boodschap vernomen in de Parel van de Balkan, Slove nië. Hij heeft dapper laten weten, dat deze ongebruike lijke démarche van Het Paleis hem geenszins zal hinde ren bij zijn onderzoek naar de gedragingen van de burgemeester. Deze reactie is ten rechte gegeven: de Commissaris zal zich immers niet gehinderd doch juist gesterkt weten bij de uitvoering van de ministeriële op dracht. In Haagse Kiringen worden de ontwikkelingen in de Zeeuwse hoofdstad niet zonder zorg gevolgd. De contacten der Kabinetten worden niet ontkend. De (Plaagse) vraag blijft hoe het mogelijk is, dat de infor matie zo snel is verspreid. Wellicht zal de Commissaris ook in dezen om een nader onderzoek worden verzocht. De prietpraatnota 'Zo zijn onze manieren', die geacht wordt een blauwdruk voor communicatief Middelburg te verschaffen, stelt het imago van stad en gemeente centraal. Aan de pers wordt een cruciale rol toebedeeld. Tot de hoogste heerlijkheden lijkt een warme aandacht te behoren, zulks niet uitsluitend op lokaal en regionaal terrein, neen, Middelburg zal de natie en de verre bui tenlanden veroveren. Dat doel is bereikt: de heerlijkhe den zijn de Zeeuwse hoofdstad in ruime mate deelach tig geworden. Minder heerlijk maar nogal pijnlijk is de conclusie dat de manieren van een burgemeester het imago van een stad onder des konings- en des keizers kroon danig kunnen vernielen. Burgemeester en Wethouders van Middelburg hebben, voltallig en onverdeeld, een verklaring het licht doen zien die de hoop op een grootse toe komst doet herleven. De verklaring lijkt nog het meest op een doorzichtige poging om de aandacht af te leiden van het ware probleem: de burgemeester. De tegenstel lingen in het dagelijks bestuur zijn in bepalende mate te herleiden.tot de ongepaste gedragingen van zijn voor zitter. Met grote klem was bij de wethouders aange drongen om zich vóór of tegen de gewraakte preses van het hoog college uit te spreken. Duidelijk zou moeten worden wie nu wél of niet het volle vertrouwen wilde schenken. Die uitspraak is er niet gekomen. Aanhanke lijkheidsbetuigingen en verguizing zijn beide uitgebleven. De vragenstellers in de raad zullen het nogmaals moeten proberen. De wethouders houden de boot af en kunnen zo.op hun tijd beschikken of ze - in het aanschijn des burgemeesters - door de knieën gaan, op de tenen staan of met de tred der vastberadenen de eigen weg willen vervolgen. De onderzoeken naar het gaan en staan van de burgemeester zijn immers niet af gerond. Het zou idioot zijn als men de uitkomsten niet met een gerust hoof dzou wegen om al te vroeg, onder de druk van het moment, tot vérstrekkende besluiten te komen. De verklaring stelt, dat Middelburg bezig is met het tot stand brengen van ingrijpende veranderingen, die het karakter hebben van - men schrikke niet - 'een majeure ontwikkeling'. Er zal in en rond de Tuin van Zeeland wel niemand zijn die daarvan niet op de hoogte is. De recente publicaties en gebeurtenissen, waarvan het Edict van Middelburg gewag maakt, gaan niet - zoals de ernstige suggestie luidt - over deze 'majeure ontwik kelingen' maar over de zeer mineure ontwikkelingen in het gedrag van de burgemeester. De 'koers voor de ko mendejaren' is niet aan de orde gesteld, in tegenstelling tot de wijze waarop Kappie meent te moeten varen. De uitvoering van de (zelf verschafte) bestuurlijke op dracht is evenmin in het geding gebracht. 'De intentie' om zowel constructief als collegiaal samen te werken is neergelegd. Nu de immer weerbarstige praktijk nog. Daar valt zeer weinig eendracht van te verwachten als de burgemeester van mening blijft, dat alleen zijn 'stijl van besturen' de zielen kan louteren. De stijl der stijl loosheid levert immers slechts het beeld van een hou ding die geen inhoud kent. Vanaf heden, zo wordt na der verklaardzal veel worden gedaan om de beeldvorming over bestuur en stad in po sitieve richting om te buigen. Dat lijkt ten zeerste no dig, nu de roerganger bij een gebleken gebrek aan ma nieren en een teveel aan mallemanpraat, is ingelijfd bij de risée van het land en Middelburg het loon van de spot laat. Bouterse op een vorige maand foto Ed Oudenaarden/ANP van onze redactie binnenland 1983: De CRI ontvangt voor het eerst aanwijzingen dat Desi Bouterse in Su riname een organisatie leidt die cocaïne naar Nederland smokkelt. 24 maart 1986: De rechterhand van Bouterse, Etienne Boerenveen, wordt in de VS wegens cocaïnehandel gear resteerd. Uit het onderzoek blijkt dat Bouterse hierbij is betrokken. Boerenveen komt in 1991 weer vrij en wordt in Suriname in ere hersteld. Juni 1992:Het Copa-team begint van uit Den Haag na goedkeuring van mi nister van Justitie Hirsch Baffin offici eel met het opsporingsonderzoek tegen Bouterse en andere leden van het Su- rikartel. 9 mei 1994: Gelijktijdig vinden er in elf landen van Togo tot Miami in de VS en Nederland, invallen plaats. Er wor den talloze administraties in beslag ge nomen, die inzicht geven in de geldstro men van het Suri-kartel. Mei 1996: Copa-team presenteert on derzoeksgegevens aan minister van Justitie Sorgdrager. Volgens het OM kan worden bewezen dat Bouterse tus sen 1989 en 1992 verantwoordelijk was voor vijf drugstransporten en dat hij leiding geeft aan een criminele organi satie. 18 juli 1997: Nederland vaardigt via Interpol een internationaal arrestatie bevel uit tegen Bouterse. Hij wordt nu officieel gezocht wegens drugshandel. Ondanks het arrestatiebevel verhin dert minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo dat Bouterse wordt gearres teerd tijdens een bezoek aan Brazilië. 22 maart 1999: Het proces Bouterse begint in Den Haag met een verrassing: justitie verdenkt hem van een zesde vrij recent cocaïnetransport. In zomer 1997 is 474 kilo cocaïne in de ha ven van Stel lendam onderschept. De organisator van dit transport ver klaart in ruil voor strafvermindering dat Bouterse de leverancier is. Intussen boycot de advocaat van 'Bouta', mr. A Moszkowicz het proces omdat hij vindt dat het nietig is. 15 juni 1999: De kroongetuige durft voor de rechtbank geen verklaring af te leggen over het zesde recente transport. Hij en zijn familie zijn bedreigd. Veel van het overige bewijs komt voort uit verklaringen van anonieme getuigen die bij de onderzoeksrechter een ver klaring hebben afgelegd. 2 juli 1999: De aanklager eist zestien jaar cel en vijf miljoen gulden boete te gen Bouterse. Hij acht vijf van de zes transporten bewezen. In totaal gaat het om 1550 kilo cocaïne. Ook meent de of ficier van justitie bewezen datBouterse een criminele organisatie leidt. 16 juli 1999: De rechtbank veroor deelt Bouterse tot zestien jaar cel en een boete van ruim 4,5 miljoen. GPD Mannen uit Irian Jaya betuigen hun steun aan Megawati Soerkarnoputri tijdens een demonstratie voor het Nationale Verkiezingsbureau in Jakarta. foto RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2