De onvermijdelijke dilemma's rond abortus vroeg of laat reportage Zij geen pijn en wij geen lijdensweg Mensheid moet lot in eigen hand nemen zaterdag 17 juli 1999 RUDEN RIEMENS Het is op de dag af twee maanden gele den dat Roxenna overleed. Precies één uur en 51 minuten nadat zij via een kunstmatig opgewekte geboorte ter we reld kwam. In de woonkamer van haar ouders staat haar foto tussen twee gele kaarsjes op de televisie. Een paars, gerim peld gezichtje, de oogjes dicht. Het is niet uit te maken of zij daar nog leeft of al is overleden. Roxenna stierf in de armen van haar moeder. Het was de 33ste week van de zwangerschap. Brigitte Sloos (21) zit er nu weer tamelijk monter bij. Het grote verlies van enkele maanden daarvoor lijkt goed verwerkt. „Mijn vriend Marco heeft het er moeilij ker mee. Vooral als hij de liedjes op de ra dio hoort die tijdens de crematiebijeen komst van Roxenna zijn gespeeld." Brigitte was 28 weken zwanger toen de artsen tijdens een routinecontrole ernsti ge gebreken aan de foetus constateerden. Een open ruggetje, water in het hoofd en klompvoetjes. Als het kind ter wereld kwam, zou het enkele uren tot hooguit zes jaar levenHet zou een waterhoofdje heb ben en geen enkele mogelijkheid hebben om ooit te kunnen communiceren. De ba by had binnen vierentwintig uur na de ge boorte vier ingrijpende operaties moeten ondergaan. „Ik voelde al eerder dat er iets niet goed zat," vertelt moeder Brigitte. „Het kind was voortdurend in beweging, geen mo ment' rustig." Maar toch kreeg ze van de controlerend artsen te horen dat er niets aan de hand was. 'Je krijgt een lekker dik kindje', is haar nog verschillende keren in het vooruitzicht gesteld: Tot die fatale controle i n de 2 8ste week van de zwanger schap, toen letterlijk alles mis bleek. „Wij zijn door een hel gegaan. Ik moest ook nog naar het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht. Daar moest worden vastgesteld hoe ernstig de gebreken aan de baby wa ren. Anders zou de kunstmatig opgewekte geboorte moord zijn, vertelden ze me in het ziekenhuis in Leiden." Brigitte staat nog steeds met volle over tuiging achter de beslissing de zwanger- vol vooral uit compassie met de ouders tot zijn uitspraken te zijn gekomen. „Mede lijden met hen is juist mijn hoofdmotief. Voor veel ouders is het een wrede en bitte re investering in een kind dat toch nooit goed wordt," legt hij uit. „Al die extra zorg is een verdrietige ervaring. Maar het blijkt moeilijk voor ouders om toe te ge ven: we hadden dit mongooltje eigenlijk liever niet gehad. In hun hart denken ze er volgens mij vaak wel zo over." Rietdijk kan zich echter ook goed voorstellen dat veel ouders van gehandicapte kinderen heel gelukkig met hen zijn. „Daarom be pleit ik ook niet anders dan ze de keuze mogelijkheid te bieden. In die mening staat hij allerminst alleen. Onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau uit 1997 leert dat 54 procent van de Nederlanders het met hem eens is. Dertig procent is tegen, de rest heeft geen mening. Kiezen De andere kant van de medaille is dat nieuwe ontwikkelingen de gemiddelde kwaliteit van de genen ook weer zouden kunnen verhogen. Hoewel politiek, opi nieleiders en ethici een angstvallig stil zwijgen rond het thema betrachten, wordt het steeds meer mogelijk diep in te grijpen bij de voortplanting. Grote be zwaren lijkt de samenleving er niet tegen te hebben. In de Verenigde Staten bij voorbeeld adverteren zaadbanken al openlijk op televisie met de hoge kwaliteit van hun product, want afkomstig van hoogbegaafden. Hiertegen bestaat vol gens de Amerikaanse klonendeskundige professor Lee Silver in de maatschappij weinig weerstand. Binnen tien jaar, voor spelt deze, zullen van een man en een vrouw vijfentwintig eicellen met even zo vele zaadcellen kimnen worden bevrucht. Aan het p£?ar vervolgens de keuze welke van die bevruchte eicellen met welke spe cifieke kwaliteiten in de baarmoeder zul len worden teruggeplaatst. „Dan kunnen ze kiezen uit karakter, intelligentie, kleur ogen, enz. enz. Tegen deze ontwikkeling laat de samenleving, althans de Ameri kaanse, geen luid nee horen." Uit een en ander blijkt volgens Rietdijk zonneklaar dat de mensheid haar lot in ei gen hand moet nemen. Alleen al vanwege de genenvervuiling is dit noodzakelijk, maar ook laatstgenoemde ontwikkeling stelt vragen die om antwoorden schreeu wen. Daarbij moeten grenzen worden verlegd. „Maar dat is. in de geschiedenis nooit anders geweest! Het is alleen jam mer dat het verzet hiertegen de vooruit gang zo vertraagt." Het wetsvoorstel van minister Borst van Volksgezondheid om in uitzonderlijke gevallen abortus toe te staan na de 24ste week van de zwangerschap heeft veel beroering gewekt. De bewindsvrouw doelt op foetussen die nauwelijks levensvatbaar zijn, maar de Gehandicaptenraad vreest voor afglijden. „Worden blinden en doven straks eveneens de dupe?" Cultuurfilosoof Wim Rietdijk wil echter nog een stap verder gaan. „Waarom ouders van mongooltjes niet de keuze van abortus geven?" Moeilijke, maar misschien zelfs onvermijdelijke vragen. Met op termijn het menselijk voortbestaan als inzet. Hans Sonders De inmiddels overleden baby Roxenna in de armen van moeder Brigitte. Vader Marco kijkt toe. foto GPD schap voortijdig af te breken. „Het kind had alleen maar kunnen liggen, ze had niets duidelijk kunnen maken. Ookniet of ze pijn had, niets. Dat vond ik zielig. Maar Marco en ik hadden de opvoeding van zo'n kindje ook niet aan gekund. Het had wrijving tussen ons veroorzaakt. Ik had mijn werk moeten opgeven en daardoor hadden we ook ons huis moeten verkopen. Neen, Roxenna geen pijn en wij geen lij densweg, het is beter zo." Afscheid Bij de geboorte van hun dochtertje was de hele familie aanwezig. Een schoonzus had ze midden in de nacht allemaal opgebeld en binnen enkele minuten nadat de baby ter wereld kwam, stonden ze aan haar bed. „Ze wisten dat als ze Roxenna nog le vend wilden zien, ze meteen naar het zie kenhuis moesten komen. Er waren wel twintig mensen en ze hebben haar alle maal nog in hun armen gehouden." ,Voor de latere verwerking van het verlies is het heel belangrijk dat ook de familie het. kind heeft gezien," vertelt dr. Christi ne Vercammen, maatschappelijk werk ster van het Leidsch Universitair Medisch Centrum (LUMC) en gepromoveerd op een onderzoek naar de vroegtijdige afbre king van zwangerschappen. Zij heeft Bri gitte en Marco in het gehele proces bege leid en heeft nog steeds geregeld contact met ze. Ze raadt de ouders ook altijd aan het kind na de geboorte even vast te hou den. „Want je kunt geen afscheid nemen van iets dat je niet hebt gekend." Vercammen maakt zich er boos over dat in de publiciteit rond het wetsvoorstel van minister Borst wordt gesproken over abortus. „En dan zeggen ze ook nog: het plegen van abortus. Alsof het om een on gewenste zwangerschap gaat! Maar dat is het niet, integendeel. Het gaat vaak om zeer gewenste kinderen. Daarom spreek ik van zwangerschapsonderbreking." TTolgens cultuurfilosoof Wim Rietdijk V staat de mensheid aan de vooravond van ingrijpende beslissingen die zelfs op termijn het voortbestaan van het mense lijke ras behelzen. Want als gevolg van be tere voeding en medische verzorging zijn steeds meer kinderen in leven gebleven die vroeger zouden zijn overleden volgens het natuurlijke selectieproces, waarin al leen de sterksten overleven. Het gevolg is dat de gemiddelde kwaliteit van de men selijke genen, het erfelijke materiaal, minder is geworden. Rietdijk: „Genenvervuiling noem ik dat. Uit humanitaire overwegingen, betere voeding en verzorging, hebben we de evo lutie verstoord. Daarbij komt dat tot on geveer het midden van de vorige eeuw de hogere standen in de maatschappij de meeste nakomelingen voortbrachten. Dus die met het beste erfelijke materiaal. Dat is tegenwoordig volkomen omge draaid." Het wetsvoorstel van minister Borst dat onderbreking van de zwangerschap ook na 24 weken toestaat, is niet bij iedereen in goede aarde gevallen. De Gehandicap tenraad vreest voor afglijden. Voorzitter Troost: „Wat als de foetus doof blijkt te zijn of blind? Wordt dat in de toekomst ook reden de zwangerschap te beëindi gen?" Het gevaar van afglijden naar steeds min der ernstige tekortkomingen om een zwangerschap af te breken onderkent ook Rietdij k. Niettemin wil hij nog veel verder gaan. Ook bij mongoloïde kinderen bij voorbeeld wil hij de ouders de keuze ge ven dit niet ter wereld te laten komen. Zelfs voor euthanasie enige jaren na de geboorte schrikt hij niet terug. „Het mo ment dat een ernstig defect aan het licht komt, is het tijdstip voor zo'n beslissing," zegt hij,zelf s als dit enige j aren na de ge boorte is." Na zijn geruchtmakende uitspraken in fe bruari van dit jaar vielen veel ouders van gehandicapte kinderen over hem heen. De Gehandicaptenraad diende zelfs een strafklacht tegen hem in. Toch houdt hij

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 23