PROVIM Beatrix valt over h'tje Spahr Bouterse krijgt zestien jaar cel Paarse gloed over Bevelandse akker Bonden voeren actie tegen misleidende prijzenfestivals SP ergert zich aan wildgroei tarieven bij de bibliotheken A Windsurfen onverminderd populair Eigenhandige naamsverandering door burgemeester mishaagt koningin JU- Heinenoordtunnel de trance Kok weigert oordeel over Leemhuis Bedevaart reinigt de geest 21 HOGE KORTINGEN OPRUIMING PZC ulnk oFFsst (drukt tot een formaat van 71 x 102 cm. 23° f 15° ZW3 Vrij zonnig Eerst vrij veel sluierbewolking, vanmiddag perioden met zon. Maximumtemperatuur tussen de 22 en 24 graden. 242e jaargang no. 167 zaterdag 17 juli 1999 losse nummers 2,60 ammam door Maurits Sep MIDDELBURG - De ei genhandige verandering van zijn naam door de Middelburgse burgemees ter L. H. B. Spahr van der Hoek heeft koningin Bea trix mishaagd. Het kabinet van de koningin I heeft het kabinet van commis saris van de koningin W. T. van Gelder op de hoogte gebracht I van het ongenoegen van de vor stin over de handelwijze van de burgemeester. Die heeft zelf de letter h toegevoegd aan zijn naam Spar, zoals hij officieel staat geregistreerd. Minister A Peper van Binnen landse Zaken droeg Van Gelder eerder deze week op te onder zoeken hoe het precies zit met de historische ontwikkeling van de naam van de Middelburgse bur gemeester. Spahr verklaarde eerder dat de h zo'n honderd jaar geleden ten onrechte uit de naam is verdwenen. Dat ook koningin Beatrix de zaak hoog opneemt, verandert volgens de commissaris van de koningin niets aan zijn onder zoek. Van Gelder: „De minister heeft om opheldering verzocht. Ik zal daarover rapporteren. Ik heb inmiddels overleg gehad met burgemeester Spahr van der Hoek. In mijn activiteiten komt geen verandering. Men wil geïnformeerd worden, de gege vens komen zo spoedig mogelijk op tafel." Ook voor minister Peper veran dert de interventie op aanwij zing van koningin Beatrix niets aan aard van en haast met het onderzoek. „Wij zijn niet be- (Advertentie) kend met een contact tussen het kabinet van de koningin en dat van de commissaris van Zee land. Maar aan de opdracht doet dat niets af of toe. Iets kan niet dringender dan dringend zijn en een opdracht van de mi nister is altijd dringend", laat een woordvoerder weten. RVD De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) laat weten evenmin op de hoogte te zijn van enig contact tussen de beide kabinetten. „Maar het staat het kabinet van de koningin vrij om informatie in te winnen over bepaalde za ken. Dat gebeurt wel vaker", verklaart hoofddirecteur E. Brouwers van de RVD. Toch zegt het heel veel over de ernst van een kwestie als konin gin Beatrix zich daarmee per soonlijk bemoeit, merkt kenner van het koningshuis F. Lammers op. Volgens de oud-Trouwjour- nalist, die in 1997 een boek uit bracht over de relatie van het koningshuis met de media, be moeit Zij zich zelden met burge meesters die een scheve schaats rijden. „Dat laat zij over aan de minister van Binnenlandse Za ken." Dat koningin Beatrix langs de kanalen die haar ten dienste staan wel uiting geeft van haar ongenoegen heeft er waar schijnlijk mee te maken dat Spahr van der Hoek zijn naam eigenhandig, dus zonder daar voor toestemming te hebben ge vraagd aan de koningin, veran derde. Naamsveranderingen dienen officieel te worden aan gevraagd en moeten worden goedgekeurd door de koningin. „Als er goede, praktische rede nen zijn, stemt de koningin daar wel mee in", zegt Lammers. „Maar als het gaat om een ver fraaiing van de naam, bijvoor beeld om je deftiger voor te doen dan je bent, dan stoort haar dat. Ze is daar zeer gevoelig voor." Dat het nu een burgemeester be treft, verergert het probleem, stelt Lammers. „Zo iemand te kent officiële documenten en Morgen is de Konmar in Middelburg geopend van 10.00 - 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel. jvturft cLL cLx/j, - door René Schrier OUDELANDE - Paars bloeiende aard appelplanten zijn op zich niet zo bij zonder. De kans dat het om het aardap pelras Diamant gaat is echter niet zo groot. Van dat ras zijn er op Zuid-Beveland maar twee perceeltjes. In Zeeuws- Vlaanderen en op Schouwen-Duive- land zijn ze op wat grotere schaal te vin den. De Diamant is vooral een pootaardap- pel voor de export. Trouwe klanten zijn te vinden in Egypte, Algerije en Saoedi Arabië. In Nederland zijn ze wel te koop als consumptie-aardappel, maar dan in het vroege voorjaar bij de nieuwe aard appels. Volgens R. de Jonge van de zaadhand el Jan B. de Jonge VOF in Goes heeft de Diamant een paarse bloem met een dui delijk geel hart. Hij stond vrijdag de he le dag tussen in het veld ergens tussen Oudelande en Ellewoutsdijk om te se lecteren. Dat wil zeggen, hij maakte nog een laatste inspectieronde maakt om te zien of er geen virusziekte in de aardappelen zit. Die ronde is nodig om dat volgende week de keurmeester komt. Die moet beslissen of de aardap pelen geschikt zijn als basis voor verde re teelt. Juist dat basismateriaal moet van optimale kwaliteit zijn. Phytophthora Dat die controle nodig is blijkt uit het feit dat op sommige percelen elders in Zeeland de besmettelijke aardappel ziekte phytophthora heeft opnieuw toegeslagen. De ziekte is verder opge doken in Noord-Holland, waar inmid dels dertig aardappelpercelen zijn aan getast, en in Zuid-Holland, Limburg, Flevoland en de drie noordelijke pro vincies. Vorig jaar tastte de schimmel alle aardappelvelden in West-Neder land aan. Phytophthora geldt als een agressieve schimmel die zich snel vermenigvuldigt bij warm en vochtig weer en is berucht om de snelheid waarmee hij percelen volledig kan vernietigen. foto Willem Mieras (Advertentie) CHRYSLER STRATUS CABRI0 NU IN ONZE SHOWROOM Onyvlcr officieel dealer voor Zeeland Jan Hop Chrysler/Jeep Goes DIRK DR0NKERSWEG 18, GOES, POEL III (0113) 250858 Advertentie van onze redactie binnenland DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de Su rinaamse ex-legerleider Dési Bouterse (53) tot de maximale gevangenisstraf van zestien jaar en een geldboete van ruim 4,5 miljoen gulden veroordeeld. Het vonnis is nagenoeg gelijk aan de eis van officier van justi tie Harderwijk. Daarnaast heeft de rechtbank een bevel tot aan houding voor Bouterse afgege ven. Dit laatste betekent dat de voormalig legerleider bij reizen naar het buitenland groot risico loopt dat hij wordt aangehou den. Bouterse denkt dat zijn veroor deling geen gevolgen heeft voor zijn politieke ambities. Hij acht het niet uitgesloten dat zijn Na tionale Democratische Partij (NDP) hem bij de vervroegde verkiezingen van 25 mei kandi daat stelt. De voormalige Suri naamse legerleider is er ook niet van onder de indruk dat hij een groot risico loopt bij eventuele buitenlandse reizen. Hij heeft naar eigen zeggen geen plannen de komende tien maanden op reis te gaan. De rechtbank oordeelde dat Bouterse de onbetwiste leider was van een criminele organisa tie, dat hij doorlopend met de handel in cocaïne bezig was. Bouterse misbruikte het mili taire apparaat in Suriname. Zo zorgde hij er onder meer voor dat de transporten niet door de grensbewakers werden gecon troleerd. Ook rekent de recht bank het Bouterse zwaar aan dat hij in 1997 nog een cocaïne transport organiseerde, terwijl Eijsink weet wat telt gedeeltelijk afgesloten 23 juli t/m 16 aug. Ministerie van Verkeer en Waterstaat Kijk volgende week in deze krant van onze redactie binnenland DEN HAAG - Postorderbedrijven moeten him misleidende prijzenfestivals staken. Vooral minder draagkrachtige mensen voelen zich door de post gedupeerd. Dat zeggen de stich ting De Ombudsman en de Consumentenbond die een actie beginnen tegen de 'gefelicteerd- u-bent-miljonair-brieven'. De consumentenorganisaties willen de laatste drie grote acties voorleggen aan de Reclame Code Commissie. Die moet beoordelen of de bedrijven de code voor kansspelen overtreden. Volgens de consumentenorganisaties maken postorderbedrijven als Postina, Readers Digest, Garant-O-Matic en Silvana zich schul dig aan 'pure misleiding'. „Al jaren langkomen er klachten binnen. De laatste maanden wor den dat er steeds meer, waarschijnlijk doordat de bedrijven meer acties houden" aldus A van Heeringen van de Stichting Ombudsman. De bedrijven die de Consumentenbond wil aanpakken zijn lid van de Postorderbond. Vol gens een woordvoerder van deze organisatie valt het aantal klachten mee. „Vorig jaar wa ren dat 48 klachten over 25 verschillende ac ties", zegt hij. „Als die bedrijven zich niet aan de code houden, staan wij daar natuurlijk niet achter. Maar voorzover wij weten houden onze leden zich eraan. Juist om dit soort zaken te voorkomen hebben we de code voor bij de Re clame Code Commisie ondergebracht." ANP hij toen al wist dat er een onder zoek tegen hem liep. Rechtbankpresident Punt vond de maximum straf eigenlijk te laag. Twee medeverdachten kregen hogere straffen opgelegd dan was geëist. Een 56-jarige zakenman en vertrouweling van Bouterse werd veroordeeld tot vijftien jaar cel en een geldboete van twee miljoen gulden. Deze zakenman verblijft evenals Bouterse in Suriname. Ook van hem werd de onmiddellijke ar restatie gelast. Een 51-jarige geldwisselaar, met een ju weiiers winkelt je an nex wisselkantoortje in Rotter dam, kreeg zes jaar celstraf en een geldboete van 250.000 gul den. Hij fungeerde als een soort boekhouder voor het Suri-kar- tel in Nederland en waste tien tallen miljoenen guldens wit voor de handelaars in Surina me. Hij was de enige die het pro ces bijwoonde tot en met de uit spraak. De rechtbank achtte zijn onmiddellijke arrestatie niet nodig. GPD/ANP zie ook pagina 2 heeft een voorbeeldfunctie. Bo vendien is Middelburg geen achterafdorpje." Zolang de burgemeester van Middelburg object is van een onderzoek, zal de koningin zich niet in de Zeeuwse hoofdstad vertonen, meent Lammers. „Zeer zeker niet. Ze is daarin erg rechtlijnig. Ze houdt niet van kapsones. Ze wordt dan ge fotografeerd met die man en dat is compromitterend." zie ook pagina 2 en 11 TWAALFDE ETAPPE 1Etxebarria (foto) 4.53.50 Ta hf-rljc 2. Simon (Fra) op 0.25 3. Elli (Ita) op 0.33 8. Lotz (Ned) op 1.32 ALG. KLASSEMENT 1. Armstrong (Vst) 56.13.53 2.0lano(Spa) op 7.44 3. Zülle(Zwi) op 7.47: 49. Boogerd (Ned) op 46.27 j zie pagina 17 Premier Kok weigert een oor deel te vellen over de commissa ris van de koningin in Zuid- Holland, J. Leemhuis (foto), die de afgelopen jaren transacties tekende waarmee de provincie op risicovolle wijze probeerde geld te verdienen. Volgens de premier moeten Pro vinciale Staten het be- O leid beoordelen. O De Camino naar Santiago de Compostela in Spanje is mooi, lang en heeft een bijzondere in vloed op de pelgrims. Om het graf van de apostel Sint Jako bus te bezoeken moeten heel wat kilometers worden afge legd. In Vlissingen kan in de Sint Jacobskerk een stempel worden gehaald. Als bewijs van deelname. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8 en 9; zee land: 11,12,13 en 15; sport: 17,18 en 19; reportage: 21,23,25, 27 en 29; vrije tijd: 31bouwen en wonen: 33; tafel en trend: 35; auto motor fiets: 37; wetenschap en techniek: 39. door Jaco van Lambalqen DEN HAAG - Hoeveel je moet betalen voor de bibliotheek hangt sterk af van de plaats waar je woont. Er is de laatste jaren een ware wildgroei aan abonnementen en tarieven van openbare bibliotheken ont staan. Dat constateert de Socia listische Partij in het rapport 'Hoe openbaar is de bibliotheek nog'. De SP stoort zich er vooral aan dat steeds meer bibliotheken jongeren contributie vragen. Daardoor haken jeugdige lezers af. Van de 61 bibliotheken die het wetenschappelijk bureau van de partij onderzocht, vra gen 28 geen contributie van jon geren onder de 17 jaar. De ande re wel, maar dan zijn weer allerlei variaties mogelijk. Bij vijf bibliotheken moeten jonge ren vanaf hun dertiende gaan betalen. Dat kost ze in Utrecht en Markelo vijf gulden en in Bussum 25 gulden. Ook bij de gewone contributies zijn verschillende systemen mo gelijk. Zo is de contributie in Emmen vijftien gulden en be taal je daarnaast een leengeld van een gulden per boekIn Bus sum is het basis abonnement vijftig gulden, waarvoor je veer tig boeken mag lezen. Voor de superlezers is er ook een super- (Advertentie) MIDOELBURG/GOES I.V.M. abonnement van zeventig gul den, waarvoor ze onbeperkt de hele bibliotheek leeg kunnen le zen. De bibliotheken vallen sinds 1987 onder de verantwoorde lijkheid van gemeenten en pro vincies. Door die decentralisa tie en als gevolg van de bezuinigen bij de overheid zijn bibliotheken steeds vaker ge noodzaakt meer geld te vragen aan hun leden, bijvoorbeeld door leengeld per boek in te voe ren. De onderzoekers van de SP vin den dat de rijksbijdrage aan de gemeenten weer verhoogd moet worden, zodat de contributie niet meer dan 2 5 gulden per j aar hoeft te bedragen. Jongeren on der de achttien jaar zouden he lemaal niets moeten betalen. Ook het leengeld per boek moet van tafel. GPD Rusland lanceert module naar Mir MOSKOU - Rusland heeft gis teren een bevoorradingsmodule naar het ruimtestation Mir ge lanceerd. De module is gelanceerd vanuit Kazachstan, dat de lancering eerder deze week verbood. Het verbod hield officieel verband met de ontploffing van een Rus sische hulpraket kort na de lan cering op 5 juli. Toen Rusland had beloofd de bijna 250 mil joen gulden die het Kazachstan nog schuldig is aan huur voor de lanceerbasis Bajkonoer, kreeg het alsnog toestemming voor de lancering. Het is de bedoeling dat de drie bemanningsleden van de Mir op 28 augustus terugkeren op aar de, vijf dagen later dan aanvan kelijk de bedoeling was. Rusland heeft geen geld om een nieuwe bemanning naar het ruimtestation te sturen. AP Advertentie (Advertentie) De beawtifullcoltfUr tot in de Bel, voor een vrijblijvende scherpe offerte, met: Vink Offset/Axel/telefoon 0115-56 80 00 of Robbert-Jan Hanemaaijer 06 53 81 29 25 3214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1