Visagiste kleurt Land van Ooit Vrijheid voor iedereen en een sprankje hoop voor de toekomst 1900-2000 Bedrijven gebundeld op Internet Pee-Rock brengt breed programma Middelburgs Ajax vier jaar heerser in het voetbal Bloedbank heeft nieuwe stek in Goes' kantorencentrum Provincie Zeeland leent geen geld uit zeeland zaterdag 17 juli 1999 1 2 Mireille Rentenaar ontwerpt gezichten ondernemend zeeland kunst +cultuur In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. door Ann-Marie Knegt KOUDEKERKE - Expressief en dynamisch. Groene ogen in een vriendelijk gezicht. Vrolij ke, heldere kleuren omringen haar. Mireille Hentenaar (30) straalt inspiratie en energie uit en dat komt tot uiting in haar werk als visagiste, grimeuse en bodypaintster. Het is geen toe val dat ze haar bedrijf Le Ca- méléon heeft genoemd. Op het moment werkt ze aan een pro ject voor het Land van Ooit. Ze zorgt voor kleur op de gezich ten van de acteurs in het pret park. Mireille zit nooit stil. Ze ont werpt de grime voor de acteurs in het Land van Ooit, een thea terpark in de buurt van Drunen in Brabant. Om te worden uitgekozen moest ze door een pittige selec tie. Mireille: ,,Ik had geluk dat ik zelf al als acteur voor het pretpark heb gewerkt. Ik woonde toen nog in Tilburg en reageerde op een advertentie van het Land van Ooit. Eigen lijk wilde ik daar als kindergri meur aan de slag, maar in plaats daarvan kreeg ik de rol De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelin gen kunnen schriftelijk wor den aangeboden aan de re dactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. van een Freule. In het Land van Ooit lopen allerlei personages rond. Het jaar toneelschool dat ik had gevolgd kwam daarbij goed van pas." Haar echte liefde was het toch niet. Na die zomerbij het Land van Ooit verhuisde ze naar Koudekerke. Zij kreeg een baan als visagiste aangeboden bij Omroep Zeeland. Toen bel de Het Land van Ooit haar weer. Mireille: ,,Ze hadden nieuwe personages bedacht. Ze vroegen mij of ik een aantal proefontwerpen wilde opstu ren, gebaseerd op het karakter van de Hertogin van de Hoog moed en Stor de Bostor. Perso nages uit het Land van Ooit. Ik had al meteen een beeld in mijn hoofd. Mijn voordeel was na tuurlijk ook dat ik wist wat voor sfeer het Land van Ooit wilde. Het moeilijke aan de ontwerpen is dat de acteur zichzelf moet kunnen schmin ken. Ik kan natuurlijk wel een hele mooie ingewikkelde grime maken, maar dat heeft geen zin. De ontwerpen die ik voor het pretpark maak moeten simpel maar mooi zijn." Aan de hand van een karakter beschrijving ontwerpt ze nu de gezichten. Ze maakt schetsen met een aantal losse monden, ogen of neuzen. „De opdracht gever kan op die manier zelf combineren en uitzoeken wat hij het beste vindt", zegt Mireille. Het Land van Ooit is niet Mireilles enige project. Twee keer per j aar werkt ze achter de schermen van de Parijse cat walk voor de Belgische ont werpster Ann Demeulemees- ter. Mireille heeft onder andere topmodel Kate Moss al eens on der handen genomen. In 1996 kwam de bodypaint ster in het Guinness Book of Records. Samen met een aantal anderen maakte zij op Ero Life in Utrecht de grootste 'vuur spuwende vulkaan' van ge- bodypainte mensen ter wereld. Mireille doet ook veel proj ecten op eigen initiatief. Zaterdag 18 juli is zij te zien op het strand bij Vrouwenpolder in Bree- zand. Zij maakt drie bodypain- tings, die zand, zee en zout ver tegenwoordigen. Eén persoon schildert ze in de kleuren van de zee, een andere smeert ze in met allerlei soorten zand. „De persoon die zout vertegen woordigt beschilder ik niet met zout, want dat houdt hij geen halve minuut vol. Zout bijt de huid uit. Ik gebruik daarvoor witte materialen die op zout lij ken." Ander werk van Mireille, het body-art projekt 'Zoek de mens in de natuur', te zien in natuurgebied De Manteling van Walcheren op de zondagen 15 en 22 augustus. Visagiste, grimeuse en body paintster Mireille Hentenaar. foto Lex de Meester door Guido van der Heijden VLISSINGEN - Met het aan wezig zijn op Internet alleen ben je er als midden- of klein bedrijf nog niet. Om enig nut te hebben, moet de site van de on derneming op zijn minst wor den gevonden en bezocht. Steeds meer organisaties en bedrijven hebben zich nu op het bundelen van sites van be drijven gestort. Trefpunten voor bedrijven op Internet schieten als paddestoelen uit de grond. Op 1 september gaat de bedrij- vendatabank van start. Alle Nederlandse bedrijven zijn dan via www.register.nl te vin den. Wél al in de lucht is het Zeeuwse NHI/Zeelandonline. Het bedrijf wil met haar site www.zeelandonline.comeen portal worden. Een portal is een site die als toegang/start punt voor Internet moet die nen. Naast economisch nieuws is er ook een groot aantal na men en adressen van Zeeuwse ondernemingen op de site aan wezig. Kleinere en grotere on dernemers uit de provincie Zeeland kunnen zonder al te veel moeite en kosten een plek je krijgen op de site van Zee- landonline. Zeelandonline werkt met zogenaamde Busi ness Cards. Voor 295,- per jaar krijgt een bedrijf een digi taal visitekaartje waar rele vante bedrijfsgegevens op te rug te vinden zijn. Volgens Bob van Laere van Zeelandonline is een doosje echte visitekaartjes net zo duur als de virtuele ver sie maar levert de laatste veel meer op. Er zijn verschillende typen cards. Op de Restocard bijvoorbeeld kan de restau ranthouder de menu's presen teren. Het onderhouden van de informatie op de card kan aan Zeelandonline uitbesteed wor den maar de bedrijven kunnen het ook zelf doen. Waldo Bien, Hilarius Hofstede (liggend), Jacobus Kloppenburg en Patrick Healy. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal OOST-SOUBURG - Ze vormen een vreemd en vrolijk gezel schap. Sinds een week zijn de kunstenaars Hilarius Hofstede (1965), Waldo Bien (1949), Jaco bus Kloppenburg (1929) en Pa trick Healy - die aangeeft dat zijn leeftijd ergens tussen de 40 en de 55 ligt - druk bezig met de inrichting van him expositie The Lightfactory. a journey into Paleo Psycho Pop, die zondag opengaat. Het is een project dat terug grijpt op de prehistorie en de poort opent naar het nieuwe millennium. Het is kunst die misschien een 'sprankje hoop' biedt voor de toekomst, maar - benadrukken de makers - in niets lijkt op een museale pre sentatie. Bien: „Musea werpen een dam op tussen kunst en le ven." Hofstede: „Niet voor niets zien de meeste musea eruit als de wachtkamer van de tand arts." Healy: „Nee. als een mor tuarium." Sinds vier jaar werken ze samen binnen het door Hofstede be dachte concept van Paleo Psy cho Pop (PPP). „We zijn al jaren vrienden van elkaar, maar het werk dat iedereen hier in de Wa tertoren levert is hoogst indivi dueel". zegt Healy. „Het is een samenkomst van vrije geesten", vult Bien aan. „We vormen geen club." Hofstede: „Ikben wel een club." De vier kunstenaars vormen de kern van een nog grotere groep die onder de titel PPP ook een krant uitgeeft. Ter gelegenheid van de expositie in de Waterto ren is een speciaal nummer - het negende - verschenen. Hoewel ze samen ook tentoonstellingen maken, discussiëren ze onder ling nooit over het PPP-con- cept, bezweert Healy. Dit inter view is de eerste aanleiding daarvoor. Serieus en vaak asso ciatief betogen Hofstede, Bien en Healy over wat hen bezig houdt. Kloppenburg zwijgt, maar is vol aandacht. „Hij is de jongste van ons", zegt Bien over de zeventigjarige kunstenaar. Healy: .Hij is het beste voor beeld dat je je hele leven vrij kunt zijn om nieuwe ervaringen doorRené Schrier COLIJNSPLAAT - Dezomerac- tiviteiten in Colijnsplaat zijn niet compleet zonder een pop festival. Daarom wordt vrijdag 30 juli alweer voor de zesde maal het zogenaamde Pee-Rock festival gehouden. Met in totaal acht bands uit binnen- en bui tenland. De organisatie heeft gezorgd voor een gevarieerd program ma. Een gelegenheids sessie- op te doen." Vrijheid, daarom draait het bij Paleo Psycho Pop. De mens van vandaag de dag heeft geen con tact meer met de natuur. Daar door heeft hij ook geen contact meer met de schepping die tot op de huidige dag voortgaat. Bien: „We zijn natuur, maar we praten erover als iets buiten ons. Als we ons ervan bewust waren dat we natuur zijn, zou een groot probleem zijn opgelost, want dan zouden we de natuur be handelen als ons eigen li chaam." band uit het eigen dorp, Zeeuw se inbreng en een band van over de landsgrenzen. Als hoofdact van het festival wordt de band Billy the Kid be schouwd. Deze groep stond al in het voorprogramma van Anouk en The Golden Earring. De band maakt ongecompliceerde rock, geïnspireerd op de muziek van Paleo, Psycho en Pop zijn aan duidingen voor gebieden waar de link met de natuur kan wor den gelegd. „Pop is een gids tot de natuur", betoogt Hofstede. „Popmuziek biedt veel mensen de vrijheid die hen dicht tot de natuur brengt. Ik denk dat John Lennon dicht bij de natuur stond. Vicky Leandros niet." Bien: „Rudi Fuchs ook niet." Healy: „Of Nana Mouskouri." Popmuziek verklankt het ver langen naar vrijheid, aldus Bien. „Pop is een belangrijke motor. Pop is een voortdurend Peter Frampton en Rod Ste wart. Het optreden van Billy the Kid staat voor rond 22.00 uur op het programma. Pee-Rock begint om 18.30 uur met een optreden van de Colijn Sessie Band, die traditioneel het festival opent. De band bestaat uit muzikanten van het eerste uur, afkomstig van Colijns- streven naar vrijheid en de snel ste manier om die te breiken. Pop is de permanente avant- garde, de hartklop van 'het le ven." Helaas is de popmuziek in de greep van de commercie ge raakt. „Zoals alles ten prooi valt aan de pornografische indu strie", zegt Hofstede. „De speel goedindustrie is daarvan het vroegste voorbeeld. Het kind wordt aangezet speelgoed te ko pen en ermee te slapen." Healy: „Als kind wordt de mens al tot een verslaafde van de consump- plaat. Daarna is het de beurt aan Nodal Point (19.10 uur) uit het Brabantse Halsteren. Deze groep maakt muziek die vari eert van ballads tot rock en af en toe (soft) metal. Stagger Lee treedt om 19.50 op, met zowel eigen werk als covers in de sfeer van ballads en rock. Omstreeks 20.30 uur is het de beurt aan tie gemaakt. Wij protesteren daartegen."De kunstenaars zijn op zoek naar dat wat de mensen in oorsprong tot mensen maakt: het vermogen door taal en beel den met elkaar te communice ren. Wordt er over kunst gespro ken, dan gaat het doorgaans over wat de laatste tweeduizend jaar is gemaakt, niet over muur schilderingen van veertigdui zend jaar geleden. Juist die kunst, die ontstond uit verwon dering en angst over de zon die elke dag tot een nieuwe geboor te maakt, ligt aan de oorsprong StickS 'N' StoneS met werk dat is geïnspireerd op The Black Crowes, Spin Docters en Grandfunk Railroad. Iets heel anders is om 21.30 uur het optreden van Willem Alexander's Harem. Vier jonge meiden die met prikkelende en gewaagde teksten mensen aan het lachen brengen, maar ook van de mythes die voor de met PPP verbonden kunstenaars van groot belang zijn. Evenals dromen, door Freud en zijn na volgers in systemen gepropt, maar volgens Healy een terrein bij uitstek van vrije verbeel ding. In de Watertoren hebben de vier hun verbeelding de vrije loop gelaten. De kelder is eenpaleon- tische ruimte met zes levende kaaimannen en muurtekenin- gen in krijt van Kloppenburg. Vervolgens kunnen drie etages worden bestegen met onder meer slogans over pop, kunst en commercie, onderdelen van een walvisgeraamte, uit gevonden voorwerpen opgebouwde kunstobjecten van Kloppen burg en Hofstede en uiteinde lijk, in het ronde waterreservoir, de verbeelding door Bien van het huwelijk tussen de regen boog en de slang - een mytholo gisch gegeven dat staat voor een nieuw begin - en een opening naar de hemel. „Als je PPP spie gelt, krijg je de drie laatste cij fers van 1999", verklaart Hof stede. „Dit is een mooi moment om onze ideeën over een over gang naar een nieuwe tijd weer te geven." Vonkje Zondag tijdens de opening en in september tijdens de slotdag zal Healy voorlezen uit Hofstedes boek De markies van water, een hoogst associatief relaas waarin ook Zeeland een rol speelt. De kunstenaars noemen de Water toren daarom een bij uitstek ge schikte locatie voor hun proj eet, waarvan ze hopen dat het ieders verbeelding prikkelt. Healy: „Joseph Beuys zei al: 'Iedereen is een kunstenaar.' Dat was geen provocatie, dat meende hij. Wij hopen dat mensen die hier naar buiten lopen vervuld zijn van creativiteit. Misschien dat deze expositie een vonkje van hoop is voor een betere toekomst. Uit een vonk kan een groot vuur ontstaan." Hofstede: „Tony Blair kan de wereld niet beter maken. Wij wel." De expositie opent zondag om 16 uur en is te zien t/m 5 sept, do-zo van 12-17 uur. aan het denken zetten. The Old Firm is een Keltische rockband (23.30 uur) die zijn naam dankt aan de voetbalderby tussen Glasgow Rangers en Celtic. Rhythm Bombs sluit het festival om 24.00 uur af. Dit is een gloed nieuwe Belgisch-Limburgse band die is opgericht in 1998. De groep speelt verschillende stij len, zoals boogie, swing, shuffle en mambo jump. Het Pee-Rock festival wordt gehouden op de Oude Haven in Coli jnsplaat. door Arjan van Westen GOES - De Bloedbank ZWN Rotterdam heeft een nieuw do norcentrum in Goes. Pure nood zaak want in het Oosterschelde Ziekenhuis te Goes was niet langer plaats voor een donor centrum. In Middelburg is de bank nog steeds op zoek naar een geschikte locatie voor een Walchers centrum. Per 1 augustus zal de Bloedbank ZWN Rotterdam de locatie in het Oosterschelde ziekenhuis verlaten en doet de bloedbank zijn intrede in het kantorencen trum De Tol aan de 's-Graven- polderseweg. De officiële ope ning volgt in het najaar. Onverwacht De Bloedbank ZWN heeft er nooit een geheim van gemaakt dat ze het geven van bloed uit de 'beklemmende sfeer' van het ziekenhuis wilde halen. Toch kwam de verhuizing in Goes nog onverwacht. „We moesten onze locatie in het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes verlaten. Eerst per 1 april, maar we heb ben dat nog kunnen rekken tot 1 augustus", aldus A Habraken, woordvoerster namens de Bloedbank ZWN in Rotter dam. J.C. Broertjes, voorzitter van de raad van bestuur van de Ooster schelde Ziekenhuizen, legt uit dat vanwege de aanstaande komst van een MRI-installatie, (een kostbaar en groot apparaat voor inwendig onderzoek met magnetische golven) er geen plaats meer voor een donorcen- tum in het ziekenhuis is. De re latie met de Bloedbank ZWN heeft onder de breuk, volgens Broertjes niet te lijden gehad. „We blijven natuurlijk gewoon bloed van ze afnemen. Splinternieuw Ook de Bloedbank is nu tevre den. Habraken: „We krijgen een prachtlocatie. Het gebouw is spiksplinternieuw, in eigen be heer en heeft een grote parkeer plaats. Zo'n plek zijn we dat ook verplicht aan onze drieduizend donateurs in Goes." Op Walcheren, waar nu nog twee donatiepunten zijn, wil de Bloedbank een modern centrum inrichten, dat vijf dagdelen per week geopend moet zijn. Make laars zoeken in opdracht van de bank een pand in Middelburg. Hoewel de directie van de Bloedbank al een half jaar gele den verkondigen dat het cen trum er op korte termijn moest komen, is er nog steeds geen zicht op een nieuwe locatie. De Bloedbank ZWN Rotterdam is met meer dan 100.000 donors de grootste bank van Neder land. Ze voorziet in de bloed- voorziening in Midden-Holland Rijnmond, Dordrecht, West- Brabant en Zeeland. MIDDELBURG - De provincie Zeeland leent geen geld uit. Fi nanciële reserves worden on dergebracht bij betrouwbare banken, zegt PvdA-gedeputeer- de D. J. P. Bruinooge van finan ciën. De provincie Zuid-Holland is in de problemen gekomen omdat ambtenaren op grote schaal geld hebben uitgeleend. Het uit staande bedrag is opgelopen tot 1,7 miljard gulden. Ongeveer vijftig miljoen gulden is Zuid- Holland bijna zeker kwijt, om dat het aan een noodlijdende handelsonderneming is uitge leend. Volgens Bruinooge weigert het Zeeuwse provinciebestuur gro te riscio's te lopen voor een half procent meer rente. „Ik vind dat je dat met belastingcenten ook niet kunt doen." Zeeland heeft het overtollige geld uitstaan bij banken die door de Nederlandse Bank worden gecontroleerd. Het gaat om enkele tientallen miljoenen guldens, aldusBruin- ooge. Een rondgang langs de Neder landse provinciehuizen leert dat Zuid-Holland een uitzonde ring is als het gaat om het uitle nen van grote bedragen. Noord- Brabant leent 'uit principe' geen geld uit, laat een woord voerder weten. De provincie heeft in het verleden wel eens overwogen om tijdelijk geld te verstrekken aan nutsbedrijven waai-van ze (mede-)eigenaar is. Noord-Brabant heeft net als Zeeland wel geld dat niet direct nodig is, gestort op depositore keningen bij een aantal grote Nederlandse banken door Jasper van der Bliek Iu de tweede helft van de jaren zestig waren er twee Ajaxen. Eentje gewoon in Amsterdam, de ander in Middelburg. Mid delburg? Goed, het team droeg niet de naam Ajax, maar voor de rest was de in die tijd leidende amateurclub (drie landstitels) in alles gelijk. De hele nationale pers had het erover. In de glorietijd zo aan het eind van de jaren zestig werd Mid delburg in vier jaar drie keer landskampioen bij de amateurs, de eerste keer op 17 juli 1966. Onder de bezielende leiding van de op twee fronten nuchtere trainer Piet Lindenberg - hi] lustte geen bier - speelde de hoofdstedelijke club fris, aan vallend voetbal a la de Amster damse topploeg. Het vergelijk met Ajax werd ver doorgetrokken. De bekende journalist Maarten de Vos ver geleek Arie Delmotte bij- vooi'beeld met Wim Suur- bier. „Een razendsnelle vleugelverdediger die met snelle uitvallen regelma tig scoort." Ook vanwege het voor die tijd ongekend aanvallende spel (4-2-4) werd Middelburg op één lijn met de Amsterdam mers gesteld. De eerste landstitel be reikte de Zeeuwse ploeg door Quick '20 uit Olden- zaal in een zenuwslopen de wedstrijd thuis op 0-0 te houden. De uitwed strijd was al met 0-3 ge wonnen. Vervolgens maakte een extatische eu forie zich van de spelers meester. Na een haast uit zichtloze positie in de competitie hadden aan voerder Anton Schoen makers en de zijnen het onmo gelijke gepresteerd én Zeeland in één klap op de voetbalkaart gezet. Het bleek slechts het begin, I want een jaar later deed Mid delburg het nog eens-dunnetjes over. Ditmaal werd het Amster damse AFC -onder het toeziend j oog van de voltallige Ajax-se- lectie en bondscoach Georg Kessler- twee keer overtuigend verslagen, 0-2 uit en 2-1 thuis. Alle Middelburg-doelpunten werden toen gemaakt door de talentvolle Bert Pentury. 1969 was het laatste gloriejaar. En- schede werd in de finale opzij gezet. Daarna ging het snel bergaf- waarts met Middelburg. In te- genstelling tot Aj ax kon het suc ces niet door blijven gaan. De hechte spelersgroep viel uit el kaar en het verval zette in. Maar wat waren het mooie jaren ge weest. Middelburg viert het behalen van het kampioenschap. Op de schouders met de krans om aanvoerder Anton Schoenmakers. Links van hem trainer Piet Lindenberg. foto archief PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 12