Wethouders verder met Spahr Gewoon lekker voor de tent hangen met een biertje erbij Kabinet voert concurrentie in bij loodswezen Oude glorie in Zierikzeese haven Justitie stuurt per abuis vertrouwelijke fax naar staalhandel Politiek reageert verdeeld op verklaring Middelburgs college Al zes mensen vast voor fatale schietpartij Zoutelande Gcijtcnbeek zeeuwse almanak Bezopen Eigenaar haan Joris stapt naar de rechter Herhaald pleidooi voor autovrije zondag Het is net na het middaguur, maar in het jongerengedeelte op camping 't Hoekje in Westkapelle is het nog rus tig. Hier en daar wordt een tent open- geritst. Jongeren rollen slaperig naar buiten. Struikelend over een aantal bierkratten lopen ze naar de douches. Iets frisser dan eerst komen ze terug bij hun tenten. Het is tijd voor een nieuwe dag. door Jeroen Vliegenberg MIDDELBURG - Het ging jaren goed, maar vrijdagmiddag ging het weer mis. De Middelburgse staalhandel Herstaco ontving per abuis een fax afkomstig van het Arrondissementsparket in Assen die eigenlijk bestemd was voor penitentiaire inrichting Torentijd in Middelburg. De fax bevat persoonlijke gegevens van een in Torentijd verblijven de gedetineerde. De staalhandel heeft een fax nummer dat jaren geleden door Torentijd gebruikt werd. Tussen 1995 en 1998 kwamen gegevens van veroordeelden, bevelen tot insluiting en vonnissen ver schillende keren bij Herstaco terecht. De rechtbank in Leeu warden en in Rotterdam en an dere instanties gebruikten het oude faxnummer. Directeur P. Hermsen van Hers taco noemt de situatie pijnlijk. ZOUTELANDE - De politie heeft donderdagavond en don derdagnacht opnieuw twee Vlissingers aangehouden in ver band met de schietpartij van vo rige week zaterdag in Zoutelan de. Het gaat om twee Vlissingers van 20 en 27 jaar oud. Bij de schietpartij kwam een 28- jarige man uit Rotterdam om het leven. Diezelfde dag werden een man en een vrouw uit Vlis- singen aangehouden en woens dag werden nog twee verdach ten uit Vlissingen aangehouden. Over wat er zich voor de schiet partij heeft afgespeeld, doet de politie nog geen uitlatingen in het kader van het nog lopende onderzoek. „Sommige officieren van justi tie zijn kennelijk hardleers. Ik maak me zorgen om de privacy bescherming. Een officier van justitie is verantwoordelijk voor die bescherming. Hij moet niet alleen maar officiertje spe len, maar ook zorgen dat hij de zaak op orde heeft. Dat moet ik ook." Luchtig Een medewerkster van het par ket in Assen reageert erg luch tig. „Ik heb de fax zelf gestuurd. Tsja, wij hebben weinig klantjes in Middelburg zitten. Ik zal wel een oud faxnummer hebben ge bruikt." N. van den Akker, algemeen di recteur van Torentijd, is onaan genaam verrast. „Dit is nieuw voor mij. Het is waarschijnlijk een incident, want het gaat nu al jaren goed. Ik vind het buiten gewoon onzorgvuldig. De reac tie vanuit Assen vind ik te laco niek." In 1994 heeft Van den Akker een grote campagne gevoerd om alle rechtbanken, parketten en poli tiebureaus van de nieuwe tele foon- en faxnummers op de hoogte te brengen. „Het had ge noegzaam bekend moeten zijn." De directeur laat het er niet bij zitten. „Het is natuurlijk niet onze verantwoordelijkheid, maar dit zijn pijnlijke toestan den die niet passen bij de zorg vuldigheid die justitie moet nastreven. Ik neem zo snel mo gelijk contact op met Assen." (Advertentie) da's in goede handen (0113) 230 230 door Arjen Nijmeijer DEN HAAG - De ministerraad heeft vrijdag definitief besloten tot invoering van concurrentie bij het loodsen van zeeschepen. Het is de bekrachtiging van een beginselbesluit van april 1998. Op korte termijn zal minister Netelenbos (Verkeer en Water staat) een voorstel aan de Twee de Kamer sturen. Het ligt in de bedoeling om het nieuwe sys teem eind 2001 in te voeren. Regionale overheden zoals de regio Scheldemond krijgen meer verantwoordelijkheid voor de veilige en vlotte afwik keling van het scheepvaartver keer en meer zeggenschap over de daarvoor noodzakelijke diensten, zoals loodsen en ver- keersbegeleiding. De beslissing houdt ook in dat de bestaande monopoliepositie van het in 1988 verzelfstandig de Loodswezen verdwijnt. Al ternatieve aanbieders van navigatie-ondersteunende dienstverlening mogen nu ook op de markt komen, als ze ten minste voldoen aan bepaalde kwaliteitseisen. Ook zullen de tarieven voor navigatie-onder steunende dienstverlening in de toekomst op de vrije markt wor den bepaald. Daarbij zullen de nu nog bestaande kruissubsi- dies tussen de havens, nodig om de kosten in niet-rendabele ge bieden zoals Vlissingen te dek ken, worden afgebouwd. „Het besluit verrast ons niet", reageert vice-voorzitter M. Groothuis van het Loodswezen in Vlissingen. Hij meldt dat het Loodswezen in principe niet te gen marktwerking in de sector is, maar dat er nog wel enkele problemen moeten worden op gelost. Het eerste punt is dat het landelijke Loodswezen nog een last van 450 miljoen gulden aan pensioenrechten meetorst. Dat stamt nog uit de tijd dat de lood sen ambtenaren waren, maar door de druk van die uitgaven is het voor het Loodswezen moei lijker om concurrerende tarie ven te hanteren. Veiligheid Het tweede probleem is dat de loodsen in Vlissingen moeten concurreren met hun Vlaamse collega's. En die laatste vormen, in tegenstelling tot de Neder landse loodsen, nog wél een staatsbedrijf; met andere woor den, de Vlissingers draaien zelf voor verliezen op, terwijl de Vlamingen bij de overheid kun nen aankloppen. Bovendien wenst Groothuis een goede re geling om de veiligheid te ga randeren, ook als concurrentie zijn intrede doet. „Je zou bij voorbeeld moeten verplichten dat er alleen met hoog gekwali ficeerd personeel wordt ge werkt." (Advertentie) HET BETOVERDE PLEIN Abdijplein/Zeeuws Museum Elke zondag 11.30 uur RONDLEIDING Nico Out Aanmelden: Informatiekiosk Info: (0118) 62 66 55 Er is weer een 'leuke' actie om de jeugd met drank te le ren omgaan. Of liever gezegd om ze bij te brengen datje ook best eens een biertje of cola tic mag laten staan. Om leef tijdgenoten te behoeden voor eenvroegtijdige gang naar de Anonieme Alcoholisten doen studenten, die toch niet be kend staan om hun sobere drinkgewoonten, het uit gaansleven aan de Neder landse stranden aan. Ook de barmannen helpen een hand je. Stoere pubers en twinti gers die te diep in het glaasje hebben gekeken, worden daar voortaan door het hore- capersoneel op aangespro ken. En hoe? Ze krijgen eensnoepje, waar op staat:Doe me een 'LOL- ly, take a break'. Over bezopen gesproken. RILLAND - De eigenaresse van haan Joris uit Rilland stapt naar de rechter. Het baasje van het beest, dat van de gemeente Rei- merswaal zijn ren in een achter tuin aan de Bathseweg in Ril land moet verlaten, vecht het besluit van de gemeente aan. Naar aanleiding van klachten van omwonenden heeft de ge meente kenbaar gemaakt dat Joris niet langer welkom is in het dorp. Eigenaresse van de haan, W. J. van de Griek, heeft hiertegen een bezwaarschrift ingediend dat ongegrond is verklaard. Jo ris kreeg bestuursdwang opge legd en werd gesommeerd bin nen vijf dagen te vertrekken. Zoniet, dan onderneemt de ge meente stappen en haalt zij de haan zelf weg. Van de Griek heeft inmiddels een advocaat ingeschakeld, die beroep aantekent bij de rechter lin Middelburg. Zolang de pro cedure loopt, blijft Joris onver stoorbaar in zijn Rillandse ren - zitten. Eerder werden door de eigena resse al verschillende maatrege len genomen om aan de klachten van buurtbewoners te gemoet te komen. Zo moest Jo ris tot negen uur 's ochtends in zijn nachthok blijven om het ge- kukel in te dammen. Volgens de gemeente was dat niet afdoen de. GOES - De Zeeuwse Milieufe deratie (ZMF) en de fietsers bond Enfb willen dat alle gemeenten in Zeeland mee gaan doen aan een autovrije zondag. Op een eerdere oproep van het Landelijk Overleg Autovrije Zondag is nauwelijks gerea geerd. Alleen het gemeentebe stuur van Goes overweegt een aantal autovrije gebieden aan te wijzen op zondag 19 september. Volgens de ZMF en de Enfb moeten de overige Zeeuwse ge meenten politieke moed en durf tonen. „Bewustwording moet ergens beginnen." Ongeveer dertig Nederlandse gemeenten hebben al aangegeven mee te willen doen aan de autoloze zondag. Onder hen zijn onder meer Tilburg, Haarlem, Utrecht en Groningen. door Maurits Sep MIDDELBURG - Burgemeester L. II. B. Spahr van der Hoek en zijn vier wethouders willen sa men verder met het besturen van hun stad Middelburg. In een vrijdagmiddag uitgegeven ver klaring stellen de collegeleden dat zij 'ondubbelzinnig hebben uitgesproken met elkaar door te willen gaan met de uitvoering van de bestuurlijke opdracht'. Aan de verklaring ging een 'uitvoerig, indringend en open hartig' gesprek vooraf. De belangrijkste uitkomst is dat de wethouders P. Bruinooge (CDA), J. van Dijk-Sturm (WD), P. Brakman en T. Strous '(beiden PvdA) verder willen sa menwerken met burgemeester Spahr van der Hoek (WD). De PvdA-fractie vroeg de wethou ders eerder deze week naar aan leiding van publicaties in de media het vertrouwen in de bur gemeester uit te spreken, of op te zeggen als dat er niet meer is. Hoewel het woord vertrouwen in de verklaring niet één keer wordt genoemd, lijken de ran gen gesloten, de geschillen bij gelegd. B en W stellen vast dat 'er geen redenen zijn om te twij felen aan ieders intentie om constructief en collegiaal met elkaar samen te werken'. Over de koers voor de komende jaren zijn zij het geheel eens en zij zullen zich inspannen om 'de beeldvorming over het college en de stad in een positieve rich ting om te buigen'. Volgens burgemeester Spahr van der Hoek zijn over de ver klaring geen misverstanden mogelijk. „Die is heel construc tief. Er is veel zorg besteed aan de redactie, de tekst is niet omfloerst." Toch lopen de reacties van de fractievoorzitters sterk uiteen. Coalitiepartijen PvdA en WD zijn blij met de eensluidende verklaring en vinden die aller minst vaag. Dat de term ver trouwen ontbreekt, vindt PvdA-fractievoorzitter B. de Reu niet bezwaarlijk. „Dat is een lastig begrip, dat iedereen gevoelsmatig anders invult. De strekking van de verklaring komt tegemoet aan wat wij heb ben gevraagd." Bovendien is vertrouwen niet eens noodzakelijk om goed sa men te kunnen werken, zegt WD-voorman P. de Visser. „Vijf volwassen mensen kunnen pri ma afspraken maken om samen aan het product Middelburg te werken." De voorzitter van de derde collegepartij, CDA'er S. Buisman, onthoudt zich 'vol gens afspraak met mijn wethou der' van commentaar. Collegiaal De oppositiepartijen zijn ver deeld. „Ik heb gevraagd of ze collegiaal kunnen samenwer ken. Dit antwoord is dus prettig om te lezen", zegt R. Visser, voorzitter van de fractie AOV/Unie55+. De SGP geeft het college niet meer dan het voordeel van de twijfel. „Ze zul len wel goed moeten tonen dat ze het nu goed met elkaar kun nen vinden. Duidelijke taal, duidelijke daden", zegt fractie voorzitter L. Kodde. RPF/GPV- collega L. Luitwieler heeft er een hard hoofd in of dat gaat lukken. Hij mist het vertrouwen in elkaar. Ronduit ontevreden zijn D66 en GroenLinks. „Leeg", oordeelt L. de Kraker (D66). „Mager. Er is geen woord te veel geko zen" meent JGoetheer (Groen Links). Beiden vinden boven dien het tijdstip verkeerd. Er lopen immers nog onderzoeken naar de naam en de declaraties van de burgemeester. Ook vol gens T. Jacobs van ambtenaren bond AbvaKabo heeft het colle ge voor zijn beurt gesproken. „Ze hadden moeten wachten tot ze inzicht hadden in de resulta ten van de onderzoeken." Dit eerste ijkmoment is het col lege goed doorgekomen, stelt WD 'er De Visser tevreden vast. „Maar", waarschuwt hij, „er volgen er nog twee: het onder zoek naar de spelling van de naam Spahr van der Hoek en het onderzoek naar de declaraties van de burgemeester." Mis schien, filosofeert, De Kraker, is de verklaring juist wel zo vaag om een deur open te houden. „Ingeval het voor de burge meester niet goed afloopt met die onderzoeken." Ester, Rob, Bob, Noortje, Lesley, Bart en Joost (vlnr). foto Ruben Oreel door Miriam van der Schot Ester en Noortje zijn allebei achttien jaar en komen uit Roosendaal. Ze heb ben net hun eindexamen achter de rug en zijn naar de camping aan de Zeeuw se kust getrokken. Ze vonden gezel schap in Rob, Bart en Joost uit Rietho ven die met hun tent naast die van de dames staan. Deze ochtend hebben de dames, die al wel vroeg uit de veren waren, een ontbijtje voor de heren ge maakt: een omelet, gebakken op de van huis meegebrachte elektrische kookplaat. ,Dat was wel een uitzondering. Meest al bestaat ons ontbijt uit vacuüm ver pakte gehaktballetjes op brood en een glas melk. Maar hagelslag, pindakaas en chips doen het ook goed", zegt Rob. Zodra het voedsel is weggewerkt, ver ruilen de jongens melk voor bier. „Gis teren hebben we met zes man één krat Heineken en twee kratjes Bavaria ge dronken. Dat ging best snel. Daarna zijn we gaan stappen en hebben we nog een paar biertjes gedronken." Van een actieve of culturele vakantie houden de jongeren niet. Ook in at tracties, musea of wandelingen zijn ze niet geïnteresseerd. „We waren op de kermis in Westkapelle, maar dat was niet leuk. Misschien gaan we nog kar- ten in Goes. Verder hangen we hier ge woon een beetje voor de tent met een biertje erbij en bekijken we alles wat voorbij komt lopen. En als het mooi weer is, gaan we naar het strand." Goed of slecht weer, het uitgaan gaat altijd door. „Gisteravond zijn we naar Jojo's geweest, een kroeg in Zoutelan de. Dat was gezellig. Ik denk dat we vanavond weer daarheen gaan. Dat café sluit om twee uur. Dan pakken we de bus naar discotheek De Hooizolder. Meestal rijden we om vier of vijf uur met een taxi terug naar de camping." Op meiden- of jongensjacht gaan de Brabanders naar eigen zeggen niet. Bijna iedereen heeft thuis nog een vriend of vriendin. Waarom die niet mee mochten? „Ze komen nu voor twee dagen op visite. Dat vind ik meer dan zat", zegt één van de meiden. „Ze mogen volgende maand al mee naar Salou." Plots steekt een jongen uit Rietveld zijn hoofd uit de tent. „Moeten we ei genlijk nog boodschappen doen Rob reageert: „Ja, we hebben geen bier meer en we zijn bijna door de gehakt ballen heen.Meestal gaan ze naar een supermarkt in het dorp, vertelt hij. „We hebben een busje. Dat maakt het makkelijker om een aantal kratten te gelijk mee te brengen. Maar als we geen zin hebben om te gaan, lopen we naar de campingwinkel." Over het avondeten wordt niet gesproken. „Ach, we verzinnen wel wat. De eerste dagen haalden we friet en gisteren Chinees. Waarschijnlijk wordt het vanavond shoarma." Ester slaakt een diepe zucht. „Het is weer geen strandweer. Als het mooi weer is wil ik zo snel mogelijk naar de zee. Bij bewolking lig ik graag lang in mijn bed. Helaas werd ik vanochtend al om negen uur uit mijn bed gekrijst door een kind. Dat is het vervelendste aan de camping. Wij moeten 's avonds stil zijn, maar kinderen mogen al om acht uur gillen." Alle jongeren vinden de regels op de camping streng.,Tot tien uur 's avonds mogen we douchen. Als je net even iets later komt, heb je pech. Om half elf mogen we geen geluid meer maken en moeten de radio's uit. Dat begrijpen we wel, maar we vinden het niet leuk. Een paar dagen geleden waren we dronken en maakten we herrie tot diep in de nacht. Toen hebben we een waar schuwing gekregen. De volgende keer worden we van de camping gezet." Op de vraag of hun ouders weten dat hun kroost in Zeeland de boel op stel ten zet, antwoorden de vakantiegan gers instemmend. „Ja hoor, dat weten ze bestVorig j aar waren we ook hier en toen hebben we al onze ouders een dagje uitgenodigd. Dat was best leuk, maar we hebben besloten dat ze dit jaar thuis mogen blijven." door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Als voorbode van de H. W. van Loonrace, die vandaag, zaterdag, op het Veerse Meer wordt gehouden, heeft de vloot van zo'n 25 schepen een bezoek ge bracht aan de Zierikzeese haven. Donderdagavond voeren de schepen de Zierikzeese haven binnen. Ze meerden af aan de Engelse kade en de Nieuwe Haven. De vloot bestond voornamelijk uit hoog- aarsen, vissersvoertuigen die vroeger voor de mosselvangst werden gebruikt. Maar ook typen als de hengst, de schouw en de lemsteraak waren donderdavond, versierd en verlicht, uitgebreid te bewon deren. Even leek de Zierikzeese havenkade het toneel van de dagelijkse vissersrituelen van eeuwen her. Maar vrijdagochtend moest er wel weer vroeg worden gevaren. Om half negen vond het palaver plaats, oftewel de briefing. Onder aanvoering van de luid fluitende 25 ton wegende stoomsleepboot Hercules verkozen de schepen het ruime sop richting Veere. fotoPieterHonhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 11