Kate Winslet van sprongen houdt niet in duister kunst cultuur Heldin van Titanic nu moeder in woestijn doe ik het voor 100 procent. Nooit halfhartig. Ik wil wel risico's nemen, maar dat moeten gecalculeerde risico's zijn. Ik houd niet van sprongen in het duister. Ik wil altijd zo precies mogelijk weten wat er op me afkomt. Daarom houd ik er niet van om dronken te worden. Ik zie mezelf niet als een kalm persoon. Ik dien mijn energie te minderen om controle te houden. Ik ben niet naïef in 1 m n vrijdag 16 juli 1999 Q De koning van Tuzla: een Nathan Englander biedt Fotograaf Alfred van Liesbeth List is met verve soldaat die geen soldaat kijkje in de wereld van het Sprang was de lens in de in de Nederlandse pop- meer wilde zijn orthodoxe jodendom roze bril van Nederland scene gedoken A" 11 1*/ -L e wil geen filmster zijn en daarom verhuist ze niet naar Amerika maar blijft in Engeland wonen. Actrice Kate Winslet werd wereldberoemd als de heldin van Titanic, de meest succesvolle liefdesfilm aller tijden. „Ik probeer te leven zoals ieder gewoon mens. Ik ben dol op winkelen en ik zie dan wel dat mensen achter hun hand mensen." „Mijn succes, mijn carrière, dat heb ik nooit kunnen controleren. Ik heb er ook nooit een agenda voor gehad en zoiets laat zich trouwens toch niet plannen. Elk eerste succes van een acteur heeft altijd vooral te maken met mazzel. Ik heb dat gehad met Heavenly Creatures, waarin ik een zeer jeugdige moordenares heb gepeeld. Want er waren toen erg veel meisjes in de aanbieding voor die rol. Maar ik had me in mijn kop gezet dat ik dit aan kon en dat ik de enige was die dit precies begreep. En ik kreeg de rol en het pakte uit als een heel bijzondere film. En dat leidde tot andere dingen. Ik grijp naar wat me voor handen komt en me bevalt. Ik heb Titanic nooit zien aankomen als de grootste 'blockbuster' aller tijden. Maar ik vond het scenario zo ontroerend. En daarin heb ik me niet vergist. Mensen geloven in dat liefdesverhaal, drie uur lang. En ze voelen dan iets wat ze misschien nooit meer in hun hele leven zo zullen voelen." „Maar meen niet dat alles me makkelijk af gaat. Er zijn dagen dat je zo zeker weet dat je het kunt. Maar er zijn ook net zo goed die andere dagen; dat je denkt helemaal niets te kunnen. Dan wil je alleen maar bij je vrienden zijn. Het is het gemiddelde dat telt en van dat algemeen gemiddelde kan ik zeggen dat ik er gek op ben. En uiteindelijk overheerste aan het einde daar het euforische gevoel: We did it! En ik ben ei- persoonlijk heel erg trots op." Voor de opnamen van Titanic verbleef Kate Winslet langdurig in Mexico, voor Hideous Kinky in Marokko, voor Holy Smoke in India en Australië. Als er iets is wat de actrice uitzonderlijk waardeert aan haar professie, dan is dat wel de mogelijkheid om veel te reizen. „En wat het meeste opvalt is dat - al wijken de levensomstandigheden onderling enorm af - de mensen overal zo ontzettend hetzelfde zijn als wij. Ze vloeken, roken, zijn aardig of minder aardig, het zijn macho's of niet, maar in wezen is er geen verschil met gemiddelde Britten. Maar de bewoners van Asram bewonder ik enorm, want ze moeten zich geweldig inspannen voor een zeer bescheiden bestaan. Ze zijn erg dapper. Het is fantastisch zoals je in dit vak van verschillende culturen kennis kunt nemen. Toch blijf ik nog dol op mijn eigen Engeland. Ik ben gek op het platteland en ik hou van de kou. Echt waar. Overal waar ik kom, zet ik onmiddellijk de cv een paar graden lager." Pieter van Lierop Hideous Kinky is te zien in Lanta ren/Venster in Rotterdam fluisteren, maar ik doe of ik niets in de gaten heb. Je moet zorgen dat beroemdheid geen vat krijgt op je leven." Kate Winslet (23 jaar) moet zich meer dan normale inspanningen getroosten om als inwoonster van de stad Reading een normaal leven te blijven leiden; gewoon het zwembad blijven bezoeken, gewoon even postzegels gaan kopen zonder een zonnebril op te zetten. ben ik ineens weer een meisje van negentien. Karakterologisch zitten er echter beslist gemeenschappelijke elementen in deze twee rollen. En ik wijk het meest van ze af doordat ik een uitgesproken 'controle freak' ben. Als ik iets doe, dan succesrijke projecten en volop nieuwe regisseurs. Ik wil daar mijn bijdragen aan blijven leveren en Gillis MacKinnon gaf me daar met dit script een voortreffelijke mogelijkheid voor." „Je kunt deze productie eigenlijk niet eens vergelijken met de vorige, zoals je de ervaring van mijn deelname aan lekker bruin worden." „Ik wist dat we ons als een familie unit moesten inzetten en dat sprak me aan. Hideous Kinky zou zich volledig afspelen in Marokko. Ik kon niet wachten dat te zien en te ruiken. Ik wilde mee locaties gaan zoeken en heb dat ook gedaan. Met een jeep de woestijn of de bergen in, naar een meer en Hamlet ook niet kunt vergelijken met Jude of Sense And Sensibility. Maar een verschil van Hideous Kinky met al mijn vorige films is dat ik deze keer gewoon in de zon mocht zitten. Ik had achter elkaar vijf kostuumfilms gedaan waar ik op mijn teint moest letten en tot aan mijn nek in lange jurken verpakt moest blijven, ook al was het zo heet dat de mussen van het dak vielen. Eindelijk mocht ik nu een keer gewoon watervallen. Verbluffend, zo mooi. Tweeëneenhalf uur buiten Marakech is er een fantastische kust. Ik heb genoten. Ik vond het ook nuttig om meer van dat land te zien in plaats dat je - pats! boem! - in zo'n vreemde cultuur neerstrijkt om meteen te gaan acteren dat je er al j aren woont. Kon Kate Winslet zich makkelijk identificeren met deze Julia, die als moeder van twee jonge kinderen wel erg Kate Winslet met Leonardo di Caprio in Titanic. grote risico's neemt en zich bijna dweepzuchtig stort in oosterse spiritualiteit en rituelen? „Ze gaat heel diep voor de dingen die ze bereiken wil en dat doe ik net zo. Op die manier heb ik in het verleden ook vaak genoeg mijn neus gestoten, maar zelfs als mij iets beroerds overkomt, zie ik dat als iets waarvan ik kan leren. Ikzelf heb nooit de prikkel gevoeld in exotische landen te gaan zoeken naar bijzondere geestelijke waarden. Op dat punt heb ik gewoon thuis al genoeg van mijn ouders meegekregen. Ik heb door deze ervaring wel meer begrip gekregen voor Islam en Soefisme." „De manier waarop Julia haar dochtertjes behandelt, lijkt wel een klein beetje op de manier waarop mijn ouders omgingen met ons; ik heb twee zussen en een broer, Ana, Bethen Joss. We waren heel erg hecht met elkaar. Mijn ouders waren geen hippies, geen rommelaars, maar ze hadden wel alle twee een artistieke achtergrond. We gingen vroeger vaak samen naar jazzfestivals of klassieke concerten. Vakanties brachten we nooit in hotels door; daar hadden we het geld niet voor. Wel veel logeren op boerderijen en kamperen in Frankrijk. Mijn moeder had wel iets van Julia. Ze liet ons wie we waren. Nooit zoergvamjemagnietzusofzo." Of voor straf drie weken dit niet mogen of dat. Nooit deed ze dat. Ze vertrouwde ons en gaf je gevoel voor verantwoordelijkheid. Zo doet Julia het ook. En kijk wat er van haar dochters is geworden: de een is nu een bekend ontwerpster en de ander schrijft met groot succes boeken." Dat familie-gevoel waarmee Hideous Kinky werd gemaakt, is Kate Winslet ook om andere redenen goed bevallen. Ze hield er de liefde aan over voor regie assistent Jim Treapleton, met wie ze nu sinds een half jaar is getrouwd. Ze zegt dat het nog even niet aan de orde is, maar ooit wil Kate beslist moeder worden. „Ik weet al een beetje hoe het is. Ik had in Jude al een keer in het kraambed gelegen en met kinderen getutteld en voor Hideous Kinky liep ik opnieuw met die verantwoordelijkheid opgescheept. Want je spéélt dat moederschap weliswaar, maar je voelt het óók. Die altijd aanwezige bezorgdheid om wat een kind de volgende minuut in zijn hoofd kan halen. Zelfs op de première liep ik voort durend om me heen te kijken naar mijn filmkinderen; Waar is Bella? Waar is Car? Waar zijn de kids?" Overigens heeft Kate Winslet ook al weer de opnamen achter de rug van weer een andere film, Holy Smoke. Regisseur is Jane Campion die eerder Oscars en de Gouden Palm van Cannes won met The Piano. Opmerkelijk is dat Winslet opnieuw een jonge vrouw speelt die zich voelt aangetrokken door de mystiek van de Oriënt. Ze komt terecht in een sekte, met Harvey Keitel als een goeroe op wie ze verliefd wordt, waarna ze door haar familie wordt ontvoerd om gedeprogrammeerd te worden. De opnamen vonden plaats in India, in Pushkar, Asram. „Ook dat is een geweldige ervaring voor me geweest. Het is een bijzonder emotioneel verhaal, het script is geniaal en de rol is schitterend. Harvey is een briljant acteur. Hij gedraagt zich bescheiden, werkt keihard en is zeer consciëntieus. Ik ook. We werken een beetje met dezelfde methode. Ik had een auditie voor die rol moeten doen, maar na 10 minuten wisten we al dat het zou werken. En ik had altijd al willen werken met Jane Campion. Hax*vey en zij hadden samen al The Piano gedaan en bleken een perfecte verstandhouding te hebben. Echt chemie. Jane is bovendien een geweldige teamleidster. „In Hideous Kinky was ik dus een heel jonge moeder van twee kinderen, maar in Holy Smoke Kate Winslet (I) in Hideous Kinky: „Ik mocht gewoon in de zon gaan zitten." Ze wil graag gewoon blijven omgaan met de oude vrienden en kennissen. „Maal ais ik vanwege filmopnamen een goede vriendin een tijd lang niet heb gezien, dan blijkt die persoon soms ineens schrik voor me te hebben opgelopen. Die vriendschap moet opnieuw opgewarmd worden en dan zorg ik dat het ook gebeurt." De rol in Titanic leverde Kate Winslet naast ontelbare fanclubs en Internet-sites een Oscar-nominatie op toen ze nog maar 21 jaar oud was. Terwijl haar als 19-jarige ook al een Oscar-nominatie ten deel was gevallen voor haar spel in Setise And Sensibility, van Ang Lee. Tussen die twee films in speelde ze Ophelia in de Hamiet- verfilming van Branagh en bovendien de vrouwelijke hoofdrol in het veel geprezen historische drama Jude van Michael Winterbottom. Hartstocht is wat al deze filmrollen bindt en het is tevens de voornaamste karaktertrek van Julia, de jonge moeder die ze speelt in Hideous Kinky, haar nieuwe film die sinds deze maand in Nederland draait. Hideous Kinky speelt in Marokko. Winslet is als alleenstaande hippie-moeder naar Noord-Afrika getrokken op zoek naar avontuur. Samen met twee dochtertjes leeft ze van de ene dag in de andere, laaft haar in westerse waarden teleurgestelde ziel aan Arabische poëzie en zoekt naar de geheimen van de Soefi- mystiek. Een straatacrobaat wordt haar minnaar. Gillies MacKinnons 'road movie' is gebaseerd op het gelijknamige boek van Esther Freud die daarin beschrijft wat ze als achtjarig meisje ervaren heeft met haar moeder en zesjarige zusje, zo'n 25 jaar geleden. Hideous Kinky is een kleurrijke maar bescheiden productie die werd gemaakt voor slechts een fractie van wat Titanic kostte, maar dat was dan ook de duurste film aller tijden. Zo'n overgang van het ene uiterste naar het andere, dat is iets wat Kate Winslet aansprak. „Het was een enorme sprong, ja. Niet alleen van de ijskoude oceaan naar de snoeihete woestijn, maar ook van een uitputtende, bijna industriële megaproductie naar een filmende vriendenclub. Ik wilde heel erg graag iets doen op een kleinere schaal en raakte daarom opgetogen toen ik dit script had gelezen." „Er kwam bovendien bij dat ik als Brits actrice deel wil blijven uitmaken van de Britse filmindustrie die momenteel een opwindende revival doormaakt met bijzondere en Kate Winslet en Said Taghmaoui in Hideous Kinky. In Jude speelde Kate Winslet met Christopher Eccleston.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 9