Spanning stijgt over Taiwan Vredesplan Ethiopië en Eritrea lijkt onhaalbaar PZC Sirius langer aan ketting Wrak SS Waratha gevonden voor Afrikaanse kust buitenland Turkije is verontrust over dooi tussen Israël en Syrië VS waarschuwen China Grieken beëindigen buskaping met geweld Omstreden Rugova wijkt niet voor UQK Internetstudenten halen vaak de beste resultaten Generaals Ceausescu cel in Gorillapark Rwanda weer open Bosbranden verdrijven Jeltsin Nep-priester berooft bank Rusland prijst Lets veto taalwet Veel joden trekken naar Duitsland vrijdag 16 juli 1999 van onze redactie buitenland ANKARA - Turkije maakt zich zorgen over de toenade ring van de Israëlische rege ring van premier Barak je gens Syrië. De Turkse president Demirel is momen teel op bezoek in Israël. Demirel zal Barak vragen de samenwerking met Turkije niet op te offeren voor vrede met Syrië, aldus de Turkse krant De Ster gisteren. Israël en Turkije werken eco nomisch en militair samen. Israëlische gevechtspiloten trainen in het Turkse lucht ruim. Turkse gevechtsvlieg tuigen kunnen op hun beurt oefenen in het Israëlische luchtruim. Turkije en Syrië liggen met elkaar overhoop over de ver deling van het water uit de ri vier de Eufraat en over de steun van Syrië aan Koerdi sche rebellen van de PKK. Demirel belooft Israël nu om jaarlijks vier miljard kubie ke meter water leveren, waarmee dat land in een klap van zijn tekort af zou zijn. Dat water zou via een pijlei ding komen uit de rivier de Manavgat. „Israël zou dit in overweging moeten nemen", zei Demirel. „Het is een kwestie van prijs en voor waarden." AP Conflict in Hoorn van Afrika kostte 50.000 levens van onze redactie buitenland ADDIS ABEBA - De Ethiopi sche premier Meles Zenawi heeft Eritrea er gisteren van be schuldigd nieuwe voorwaarden te hebben gesteld aan het beëin digen van hun grensoorlog, die naar schatting aan vijftigdui zend mensen het leven heeft ge kost. De uitvoering van het vre desplan dat beide landen hebben geaccepteerd, lijkt daarmee nog even onbereikbaar als voorheen. Meles uitte de beschuldiging bij terugkeer van de top van de Or- van onze redactie buitenland STA VANGER - Een rechter in de Noorse haven stad Stavanger heeft gistermiddag de politie toe stemming gegeven het Greenpeace-schip Sirius langer vast te houden. De Noorse kustwacht bracht het schip maandag op na acties waarbij de milieuorganisatie de wal visvaarder Kato tijdens het jagen probeerde te be lemmeren. De Sirius ligt sinds dinsdag aan de ket ting. De rechtbank achtte het volgens het Noorse pers bureau NTB waarschijnlijk dat bij de actie de Si rius dichter dan 500 meter in de buurt van de Kato is gekomen. Daarmee kwam het binnen de veilig heidszone die op zee geldt rond schepen die zich bezighouden met visvangst en walvisvaart. Daarnaast was de rechter van mening dat het schip 'moedwillig en systematisch heeft gepro beerd de wettelijk toegestane walvisvangst in de Noorse economische zone te verhinderen'. Het seizoen voor de walvisvaart loopt af op 1 au gustus. De Noorse politie wil het schip zolang vasthouden. De kapitein van het Greenpeace- schip kreeg eerder op de dag een boete opgelegd van 30.000 kronen (ongeveer 8000 gulden). Zes actievoerders hebben boetes gekregen variërend van 15.000 tot 18.000 kronen. Een woordvoerder van de milieuorganisatie wees de boetes van de hand.Wij menen dat we het recht hebben vreed zaam te protesteren tegen activiteiten die tegen de internationale wetten indruisen." De milieuorganisatie diende eerder op de dag bij de politie een aanklacht in tegen de kapitein van de Kato wegens een schietincident waarbij een van de rubberboten van Greenpeace kapotge schoten zou zijn. De politie heeft de zaak in onder zoek. Uit voorlopige uitslagen blijkt inderdaad dat een van de boten is geraakt door kogels. De opvarenden van de Kato verklaarden eerder dat ze schoten om een walvis te doden. Greenpeace stuurt over de behandeling een pro testbrief naar de Noorse ambassade in Neder land. Ook wordt het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken gevraagd te bemiddelen. ANP ganisatie voor Afrikaanse Een heid (OAE) in Algiers. Daar stond de strijd tussen Ethiopië en Eritrea hoog op de agenda. De Eritrese president Isaias Af- eworki had Ethiopië woensdag beschuldigd van het opwerpen van nieuwe obstakels voor de vrede. Compensatie Ook eiste Eritrea compensatie van Ethiopië voor de tiendui zenden Eritreërs die Ethiopië zijn uitgezet sinds het begin van de oorlog, mei vorig jaar. Inter nationale mensenrechtenorga nisaties hebben de uitzetting bevestigd. Op de top in Algiers is het al eer der opgestelde vredesplan vol gens Meles aangepast aan de nieuwe oorlogssituatie. Het oorspronkelijke plan voorzag in de terugtrekking van Eritrese toepen uit de regio rond Badme, die Eritrea in mei vorig jaar be zette. In februari heroverde Ethiopië de regio echter. Dat leidde kennelijk tot verwarring over het plan. Veiligheidsraad In de nieuwe vredesovereen komst is vastgelegd dat Ethio pië zijn troepen moet terugtrek ken uit Eritrese gebieden die het bij de herovering van Badme heeft bezet. „We moeten nu wachten tot de Eritreërs het nieuwe plan accepteren", zo verklaarde premier Meles giste ren sceptisch. Volgens een OAE-diplomaat overweegt de OAE om het con flict voor te leggen aan de VN- Veiligheidsraad. Deze zou moe ten beslissen welk land verant woordelijk is voor de voortzet ting van de oorlog. Volgens de diplomaat zou Eritrea de schuld krijgen. De oorlog begon toen Eritrese soldaten een grensgebied bin nentrokken dat door Ethiopië werd bestuurd. Zij wilden laten zien dat ze niet met zich lieten sollen. De Ethiopische premier Meles - een goede vriend en ver wante van Afeworki stond in eigen land te boek als een ma rionet van de Eritreërs. Hij voel de zich verplicht hard terug te slaan. Frontoorlog Ethiopië noch Eritrea hadden zich voorbereid op zo'n groot conflict. Ze hadden na de eerste gevechten en sporadische lucht aanvallen maanden nodig om wapens te kopen en ook een groot leger op de been te bren gen. Begin februari barstte de strijd pas goed los. Het front is om schreven als 'het Verdun van Afrika' wegens de stellingen en het relatief zeer grote aantal do den. Een waarnemer zei dat de landen vechten met wapens uit de Koreaanse oorlog, met de loopgraaf-tactieken van de Eerste Wereldoorlog en met een medische verzorging uit de 19e eeuw. Er zijn naar schating 50.000 mensen om het leven ge komen in korte tijd. Bovendien zijn honderdduizenden burgers ontheemd geraakt als gevolg van het conflict. AP/RTR/ANP AUTO ACCELL Amundsen weg 53. Goes, Telefoon 0! 13 - 245293 GARAGE RIDA TERNEUZEN B.V. Me. F.j. Haarmanwcg 4. Terneuzen, Telefoon 0115 - 613690 van onze redactie buitenland WASHINGTON - Washington heeft China gisteren gewaar schuwd dat het niet zal tolere ren dat China geweld gebruikt om een oplossing te vinden voor de toekomst van Taiwan. „Elke poging om de toekomst van Taiwan te bepalen langs an dere dan vreedzame weg zullen wij beschouwen als bedreiging van de vrede en veiligheid in het westelijke gebied van de Stille Oceaan. De VS zouden zich dat zeer aantrekken. Sterker dan dit kan ik mij niet uitdrukken", zei woordvoerder James Rubin van het ministerie van Buiten landse Zaken in Washington. Hij voegde er aan toe dat de Ver enigde Staten geen verband zien tussen de kwestie-Taiwan en China's mededeling van gis teren dat het in staat is de neu tronenbom te maken. Het Witte Huis wimpelde bij monde van woordvoerder Joe Lockhart weg dat dat enig ge vaar inhoudt. „Het Amerikaan se potentieel aan kernwapens kan elke aanval neutraliseren. China beschikt over enkele tientallen kernwapens voor de lange afstand. De VS hebben er ruim 6000. Onze afschrikking is dus voldoende om het nationale belang te beschermen", aldus Lockhart. N-bom China heeft met de mededeling over de N-bom in de eerste plaats zijn macht willen tonen tegenover Taiwan en de VS. Het Volksbevrijdingsleger dreigde al eerder met militair geweld te zullen ingrijpen, als Taiwan zijn koers in de richting van onaf hankelijkheid voortzet. Maar China haastte zich giste ren tevens te verklaren dat het niet van plan is de bom tegen zijn 'landslieden' in Taiwan te gebruiken. Een N-bom is een tactisch wapen dat mensen doodt door zware straling, maar gebouwen en tanks intact laat. Dat China de bom kan maken werd al lange tijd vermoed. Door nu te dreigen, hoopt de communistische leiding meer tijd te winnen om zich te bera den op de koers tegenover Tai wan. Dat land zwoer een paar dagen geleden bij monde van president Le Teng-hui plots het één-Chi- naprincipe af. Taipei wijst op het voorbeeld van de vreedzame coëxistentie indertijd van de twee Duitse staten, waarbij uit eindelijke hereniging niet werd uitgesloten. Maar dat wil Lee pas als China een democratie is geworden. Vanuit Peking is geen toegeef lijkheid te verwachten. Op het punt van soevereiniteit laat China geen manoeuvreerruimte over. De 'klap in het gezicht' door Lee Teng-hui moet worden beantwoord, aldus een diplo maat. RTR/ANP/DPA KAAPSTAD - Elf kilometer van de Zuid-Afrikaanse oostkust, tussen East London en Durban, is het wrak gevonden van het passagierschip SS Waratha. Dat vaartuig zonk bijna 90 jaar geleden tij dens stormach tig weer. Daarbij kwamen alle 211 passagiers en 109 bemanningsleden om het leven. De SS Waratha was op de terugweg van zijn eerste reis van Groot-Brittan- nië naar Australië. De passagiers waren terugkerende Australische en Zuid-Afrikaanse emigranten, de be manning bestond overwegend uit Britten. illustratie Richard W DeRosset/RTR van onze redactie buitenland TORONTO - Studenten die via Internet universiteitscursussen volgen, blijken vaak beter te presteren dan zij die dat niet doen. Dat heeft de York-univer- siteit in Toronto gisteren meege deeld. Als uitvallers niet worden mee geteld, zijn de resultaten zelfs nagenoeg altijd beter. Tal van cursussen van hoge- THESSALONIKI - Griekse po litiemannen hebben gister avond een buskaping met ge weld beëindigd. Bij de bestorming van het voertuig werd de Albanese kaper ge dood. De vijf nog resterende ge gijzelden bleven daarbij onge deerd. De kaping begon woensdag toen de Albanees in Noord-Grieken land een bus met vijftig passa giers in gijzeling nam. Het me rendeel van de passagiers werd eergisteren al snel vrijgelaten. De kaper eiste omgerekend cir ca 1,7 miljoen gulden, twee au tomatische wapens en een vrije doortocht naar Albanië. Hij dreigde de bus met granaten op te blazen, als niet op zijn eisen zou worden ingegaan. Met vijf passagiers, de chauf feur en de conducteur ging de man op weg naar Albanië. Tira na weigerde de kaper echter el ke toegang. Bij het stadje Fiori na, in de buurt van de Albanese grens, omsingelde de Griekse politie de bus. Daar begonnen toen onderhandelingen met de gijzelnemer over het vrijlaten van de gevangenen. In de loop van de dag liet hij er twee vrij. Kort daarop bestormde de poli tie de bus. Met de kaping protesteerde de Albanees naar eigen zeggen te gen de hardhandige wijze waar op de Griekse autoriteiten hem hebben geprobeerd te deporte ren, nadat hij negen jaar zonder problemen in het land had ge woond. Griekenland is deze maand een landelijke politieactie begon nen met het doel duizenden ille gale Albanese immigranten te deporteren. Een groot deel van de bevolking houdt hen verant woordelijk voor de stijgende criminaliteit. RTR/AFP/DPA van onze redactie buitenland PRISTINA - Ibrahim Rugova, leider van de gematigde Alba nezen in Kosovo, wenst niet te wijken voor het Kosovo Bevrij dingsleger U(pK. Hij wil dat alle politieke krachten een 'billijke vertegenwoordiging' krijgen in het overgangsbestuur voor de Servische provincie. Het U£K, dat de Serviërs met geweld bestreed, wierp zich de afgelopen tijd op als de verte genwoordiging van de Albanese meerderheid in Kosovo. Het wil dat Rugova, die in 1992 bij on dergrondse verkiezingen door de Albanezen tot 'president' van Kosovo is gekozen, geen zitting neemt in de overgangsregeling en zich uit de politiek terug trekt. Maar UQK-leider Hasim Tha?i zei dat er in de provincie voldoende ruimte voor Rugova is. „Ik zal naar hem luisteren, ik zal naar zij n mening over de toe komst van Kosovo luisteren." Rugova keerde gistermiddag in Kosovo terug, maar vertrok al na acht uur weer naar Rome. Sympathisanten en leden van zijn Democratische Liga voor Kosovo verwelkomden hem. Langs de route van de grens naar de hoofdstad Pristina stonden duizenden mensen op hem te wachten. Passief verzet Rugova voerde een decennium lang een campagne van passief verzet tegen het repressieve Servische bewind in Kosovo. Volgens het U£K leverden die geweldloze acties niets op. Rug ova maakte zich bovendien on populair door met de Joegosla vische president Milosevic te spreken nadat de NAVO was be gonnen met haar luchtacties. Rugova zei vorige week dat hij zich nog steeds als de gekozen president van Kosovo be schouwt. Zijn aanhang is nog steeds aanzienlijk en volgens waarnemers heeft hij nog alle kansen om het U£K naar de achtergrond te dringen als hij zich als sterk leider weet te pre senteren. Voor de niet-Albane- zen zijn de politici rond U£K- leider Hashim Thaci geen ge loofwaardige onderhandelings- partners meer. Leden van het bevrijdingsleger wordt verwe ten dat zij achter de intimidatie van de zigeuners en Serviërs zit ten en dat zij hun huizen in brand steken. AFP/DPA/RTR scholen en universiteiten zijn via de internetsites te volgen. Volgens de York-universiteit gaat het om een aantal van mi nimaal 12.500 wereldwijd. Ca nadese instituten nemen daar van zestien procent voor hun rekening. Deze studiemethode begint het volgen van schrifte lijke cursussen (afstandsonder wijs) snel in te halen. De concur rentie om de student is het felst tussen Noord-Amerikaanse universiteiten. Er zijn er zelfs die de mogelijkheid bieden via Internet compleet af te stude ren. York vergeleek de resultaten van gewone studenten met die van 1100 studenten die dezelfde cursussen via Internet volgden. Daaruit bleek, als uitvallers niet worden meegerekend dat de internetstudent aanmerke lijk hogere beoordelingen haalt. Studenten die schriftelijke les sen volgden, doen het het slechtst. Dat komt volgens de onderzoe kers vooral doordat internet- cursussen de mogelijkheid bie den discussies te voeren via e- mail. Bijna iedereen heeft daar door contact met de docent en met andere studenten. In een collegezaal worden vaak slechts door enkele aanwezigen vragen gesteld of discussies aangegaan. En schriftelijk onderwijs nodigt in het geheel niet uit tot contact. Bovendien is Internetonderwijs te volgen op momenten dat het de student het beste uitkomt en op plaatsen waar dat het meest comfortabel is. Resultaten en beoordelingen zijn per omgaan de of zeer snel beschikbaar. Er is sprake van veel meer inter actie met het studiemateriaal. Ook de docenten en professoren toonden zich positief over de rechtstreekse contacten met de internetstudenten. ANP BOEKAREST - Twee Roemeense generaals moeten vijftien jaar de cel in omdat zij in opdracht van de voormalige dictator Nicolae Ceausescu demonstranten lieten neerschieten. Het gerecht achtte bewezen dat de generaals Mihai Chitac en Vic tor Stanculescu medeschuldig zijn aan de moord op 72 men sen in het west-Roemeense Timisoara in 1989. Bij de betogingen in Timisoara raakten 253 mensen gewond. Na enkele dagen verbood Stanculescu, een vertrouweling van de dictator, zijn manschappen echter nog langer op de demon stranten te schieten. Kort daarna zijn Ceausescu en zijn echt genote Elena in Boekarest gevangen genomen en terechtge steld. Beide militairen moeten ook 500 miljoen lei (ruim 66.000 gulden) boete betalen aan de nabestaanden van de be togers. DPA/AFP KIGALI - Na een sluiting van twee jaar heeft Rwanda giste ren het Nationaal Vulkanen Park heropend. Het park in het noorden van het land is de woonplaats van circa driehonderd berggorilla's. Rwanda verbood in juni 1997 het gorilla-toerisme, als gevolg van de burgeroorlog in het Afrikaanse land. Het gebied is het afgelopen jaar veiliger geworden, doordat de Rwandese rege ring erin slaagde de strijd tussen Hutu-milities en het rege ringsleger te verleggen naar Congo. RTR ROES - De Russische president Jeltsin is gisteren door rook van bosbranden verdreven uit zijn vakantieoord en terugge keerd naar zijn ambtswoning in de buurt van Moskou. Jeltsin bracht sinds zaterdag zijn vakantiedagen door in het ontspanningsoord Roes, op ongeveer 120 kilometer buiten Moskou. De aanhoudende rook van bosbranden die al meer dan een maand in het gebied woeden verziekte zijn verblijf. Oorspronkelijk wilde de president zijn vrije dagen doorbren gen op een van zijn favoriete stekjes in Karelië in het noord oosten van Rusland. Hij besloot uiteindelijk zijn plannen te veranderen, omdat het weer in Roes beter zou zijn. AP RHODOS - De 50-jarige kleermaker Nikos Perakis heeft vol gens de politie van het Griekse eiland Rhodos een bank over vallen in een zelfgemaakt priestergewaad. Perakis zou in vol priesterlijk ornaat zijn aangekomen bij de bank, waar net een flinke zending geld was gearriveerd. Hoewel de bank tijdelijk gesloten was, wist Perakis in zijn uitdossing als christelijk- orthodox priester het bankpersoneel ertoe over te halen voor hem de deur te ontsluiten. Eenmaal binnen haalde Perakis van onder zijn habijt een geweer te voorschijn en eiste geld. Hij ging er van door met zevenig miljoen drachme (475.000 gulden), aldus de politie. De buit is teruggevonden. AP MOSKOU - Het Russische ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gisteren in een verklaring de Letse president Vaira Vike-Freiberga geprezen voor het veto dat zij woensdag uit sprak over een controversiële taalwet. De wet wordt door Rusland en de Europese Unie als discrimi nerend beschouwd voor de vele etnische Russen die in Let land wonen. Het parlement van de Baltische republiek nam het wetsvoorstel vorige week met een grote meerderheid aan. Vike-Freiberga sprak het veto uit nadat de Finse minister van Buitenlandse Zaken Tarja Halonen had gezegd dat de wet niet bevorderlijk zou zijn voor de toetreding van Letland tot de Europese Unie. Op grond van de taalwet zou zowel bij overheidsinstellingen als in bedrijven Lets gesproken moeten worden. AP FÜRTH - Ruim vijftig jaar na de holocaust groeit de joodse gemeenschap nergens ter wereld zo snel als in Duitsland, Isra el daargelaten. Dat zei de president van de Centrale Joodse Raad in Duitsland, Ignatz Bubis, gisteren bij de opening van een joods museum in Fürth. De laatste tien jaar groeide het aantal joden in Duitsland van 30.000 naar 75.000. De meeste immigranten komen uit de voormalige Sovjet-Unie. DPA (Advertentie) Carpoolen? Hogere accijnzen? Meer wegenbelasting? Rekeningrijden? De Rover 400 Oxford is de meesc notenhouten interieur, stoelen luxe uitvoering uit de 400 serie, met gekleurde piping en licht standaard is hij voorzien van metalen velgen. Hij is er al vanaf onder andere twee airbags, ABS fl 38.990,-. Vraagt u zich nog en mistlampen voor. Verder steeds af waarom geen enkele is hij uitgerust met wortel- \lgP maatregel helpt5 Rover 400

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5