Oostburg gunt Unitron lening Rubberblokken pesten sluipverkeer Jongerenorkest krijgt nieuwe plek in Hulster Steenstraat Axel ziet van dure 'eigen' politiehulp af zeeland vrijdag 16 juli 1999 z 18 Anderhalf miljoen waarborgt voortbestaan IJzendijkse vestiging geslaagd door René Hoonhorst TERHOLE - Automobilisten die tijdwinst willen boeken door het dorp Terhole links te laten liggen om over de Ha- vendijk naar Temeuzen of Hulst te rijden, zullen tijdens de spitsuren 's morgens en 's avonds op hun neus kijken. De rubberen wegversmalling die het voormalige waterschap Hulster Ambacht vorig jaar al wilde aanleggen, is deze week eindelijk geplaatst. Het Waterschap Zeeuws- Vlaanderen heeft de strook 'rammelstrips', waar de ge routineerde sluipverkeers- deelnemers het afgelopen jaar in vliegende vaart overheen reden, met zestien meter uitge breid. Tussen de strips zijn nu rubberen scheidingsblokken van veertig centimeter lang en vijf centimeter hoog aange bracht. Door de scheidings blokken kunnen er geen twee auto's naast elkaar passeren. Een bord dat de wegversmal ling aangeeft, moet de wegge bruikers erop attenderen dat ze flink vaart dienen te ver minderen. De bedoeling van de wegver smalling is dat - zeker tijdens de drukkere spitsuren van fo rensen en scholieren die naar werk, school of huis rijden - meer verkeersdeelnemers op hun gemak door het dorp Ter hole rijden. Door de rotonde aan de noordkant van dat dorp en de 'druppel' aan de zuid kant kunnen mensen niet meer zo hard de bebouwde kom bin- nenrijden. Uitstel Door de slechte weersomstan digheden slaagde Hulster Am bacht er niet in om de ver keersremmer op de sluipweg vorig jaar te plaatsen. Water schap Zeeuws-Vlaanderen wachtte even af of een recon structie van de Havendijk op het prioriteitenschema voor onderhoud stond. „Toen dat niet het geval bleek, is besloten nog voor de bouwvakvakantie de beloofde verkeersremmer aan te brengen", aldus woord voerster M. van de Pas. Een geliefde sluiproute via de Turkeyeweg, Philipsweg en Ketelaarstraat die IJzendijke met Waterlandkerkj eSint Kruis en Oostburg verbinden zijn, wordt de komende week juist drempelarm gemaakt. Het verwijderen en verlagen van de omstreden verkeers remmers brengt met zich mee dat de wegen opnieuw geasfal teerd moeten worden. Wie de route per se wil nemen of be stemmingsverkeer, kan er nog wel door, maar overig verkeer wordt omgeleid via Schoon- dijke en Oostburg. Vanaf 23 ju li worden de wegen weer vrij gegeven. door Barend Pelgrim HULST - Het Jongerenorkest The Young Ones gaat akkoord met een verhuizing naar de bo venverdieping van het winkel pand Van Etten Wonen in de Steenstraat. Een overbrug gingsoplossing is echter nog niet gevonden en daarom maakt het orkestbestuur zich nog steeds grote zorgen over de pe riode na 24 september. De af spraak is dat de Young Ones tot die datum mogen repeteren in gemeenschapscentrum Den Dullaert. Het jongerenorkest zit op de schopstoel omdat him oude on derkomen in basisschool De Nobelhorst nodig is voor andere doeleinden. Doordat de ruimte boven de woonwinkel echter nog ingrijpend aangepast moet worden en het college van B en W pas 30 september een raads voorstel doet voor de financie ring van een ander repetitielo kaal, voelt het gezelschap nattigheid. Donderdagochtend vond een gesprek plaats met burgemees ter A Kessen en wethouder van cultuur en welzijn, P Weemaes, over het tot nu tumultueuze tra ject van onderhandelen en het vinden van een voorlopig on derdak. Brandbrief Vorige week donderdag kreeg Weemaes in de gemeenteraad de wind van voren naar aanleiding van een brief van de Young Ones aan de raadsfracties waarin ze hun woningnood aankaartten. Young Ones-bestuurder A Kra mers betreurt de gang van zaken en vindt dat de oppositie in de gemeenteraad de oproep van het orkest heeft gebruikt om po litiek te scoren. „Onze opzet was niet om de wethouder aan te vallen. Ik wil echter wel stellen dat wij zijn voorstellen niet naar de vuilnisbak hebben verwezen uit onwil. De Muziekschool, Den Dullaert. en het Houten kwartier bieden voor ons nu eenmaal geen passende oplos singen. Vergis je niet, het is een orkest van zo'n zeventig man en inclusief de slagwerksectie vergt dat enorm veel ruimte. Met Van Etten Wonen zijn we het echter wel volkomen eens. De vraag is alleen: hoe verder na september? Dat zijn wij nu aan het bekijken." Wethouder Weemaes blijft erbij dat de brief van de Young Ones de heibel heeft uitgelokt. „Ik heb er alle begrip voor dat de oppositie gaten probeert te schieten in het collegebeleid maar de gang van zaken afgelo pen donderdag vind ik onte recht." De perikelen rond het orkest werden rechtstreeks in verband gebracht met het al dan niet (op termijn) sluiten van het Aktivi- teitencentrum Hountenkwar- tier. Weemaes kan wel verklaren waarom. „Dat ligt aan het feit dat mensen niet logisch, ratio neel nadenken over de toekomst van de huisvesting voor vereni gingen in Hulst. Iedereen denkt maar dat de huidige situatie de beste is. Ik denk dat er onvol doende politiek vertrouwen be staat in mijn streven naar kwa litatieve huisvesting. Gelukkig heb ik een brede rug. Nee, ik heb geen moment overwogen om mijn portefeuille ter beschik king te stellen en terug te tre den." Imago Young Ones-bestuurder Kra mers vreest dat hun imago door de raadsruzie besmeurd is. „De opmerkingen die gemaakt zijn schaden ons (Weemaes noemde het orkest 'een verwend zootje', red). Wat zullen onze sponsors en donateurs hier van vinden? Ik vind het overigens niet kies dat de oppositie over de rug van on ze vereniging rekeningen veref fent met de wethouder. Ook daar zijn wij niet mee gediend. Ook Weemaes laakt de opstel ling van CDA en Progressief Hulst: „Als de oppositie twijfelt aan het beleid moeten ze eens rondfietsen door de diverse dor pen en kijken naar het voorzie ningenniveau in de centra. De oppositie hobbelt gewoonweg achter verenigingen aan die waarschijnlijk niet méér huur willen betalen. Ze hebben ech ter geen goed beeld van de mo derne vereisten en actuele huur prijzen. Ik weet zeker dat ik in september met een huisves- tingsvoorstel voor verenigingen kom wat gunstig zal uitvallen." door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Unitron bv in IJ zendijke krijgt van de gemeente Oostburg een lening van ander half miljoen gulden. Daarmee is het zelfstandig voortbestaan van de IJzendijkse vestiging, nu nog onderdeel van Nedworks Electronics Group, gewaar borgd. De gemeenteraad van Oostburg stemde donderdag met behoor lijk wat tegenzin in met het voorstel; de vergelijking met de provincie Zuid-Holland die voor vijftig miljoen het schip in ging, lag op ieders lippen. Al leen de WD bleef mordicus te gen. ondanks de verwoede poging van burgemeester G. Noordewier om de fractie mee te krijgen. De gemeente is geen bank, oor deelde de WD-fractie, bang voor precedentwerking. En ook de andere fracties waren er niet zo happig op om die bankiersrol te vervullen. W erkgelegenheid PvdA, Dorpsbelangen en Toeris me en CDA lieten zich in him de finitieve oordeel echter leiden door het werkgelegenheidsas pect. Zij vinden het behoud en de uitbreiding daarvan van zo'n groot belang voor de streek, dat zij bereid zijn het risico dat aan een achtergestelde lening kleeft, te nemen. Dat betekent dat wanneer het bedrijf zijn be- talingsverplichtingen niet kan nakomen, de gemeente als schuldeiser als laatste in de rij staat. Het standpunt van de fracties werd mede bepaald door het feit dat de gemeente nu al een subsi die van tienduizend gulden op elke nieuwe arbeidsplaats geeft. Die subsidie komt met deze le ning te vervallen. Risico WD-fractievoorzitier J. Pro voost vond het risico echter veel te groot. Hij toonde zich boven dien niet overtuigd van het feit dat de zestig arbeidsplaatsen die sinds 1995 zijn gecreëerd bij Unitron, zonder de lening in het geding zouden komen. Hij vroeg zich ook af waarom Unitron niet bij Dethon, een van de belang rijkste afnemers, om steun had aangeklopt. D66'er A Verhage vond, hoewel hij wel akkoord ging, dat de ge meente beter voorwaarden scheppend bezig kon zijn voor bedrijven, in plaats van subsi dies en leningen te verstrekken. Hij liet in zijn overweging mee spelen dat de gemeente er met een rente van zes procent finan cieel niet echt slechter van wordt, maar hechtte vooral be lang aan de centrale positie die Unitron inneemt voor het te ontwikkelen high-tech-bedrij- venpark in IJzendijke. Openheid Noordewier reageerde fel op de vergelijking met Zuid-Holland waar de provincie de mist in ging met een lening. „Hier ge beurt het allemaal open. We leg gen alles op tafel." Hij gaf D66 gelijk dat de gemeente meer in devoorwaardenmoetdoen. „We zijn al afgestapt van de subsidie op arbeidsplaatsen." R. Jacobs (CDA) beantwoordde voor hem de vraag van Provoost over De thon: „Dethon heeft er zijn han den vol aan om de eigen tegen vallers op te vangen. Daar hebben ze een bedrijf als Uni tron hard bij nodig." Detailhandel Evenmin met veel overtuiging ging de raad akkoord met het collegevoorstel om de firma Vermue toestemming te geven een agrarische handelsonder neming op te richten aan de Wa- tervlietseweg in IJzendijke. D &T uitte de vrees dat er ondanks de schriftelijke toezegging van het bedrij ftoch detailhandel op deze locatie zal plaatsvinden. PvdA'er J. Wielakker wilde de harde garantie van wethouder C. Bolijn dat er geen winkelver- koop zou plaatshebben. Hij twijfelde openlijk aan de op rechtheid van de brief en maak te dan ook een voorbehoud voor het eindoordeel van de raad, dat volgt wanneer de provincie een verklaring van geen bezwaar heeft afgegeven. Danmoeten al le bezwaren van omwonenden nog eens worden afgewogen. Ook de WD was nog niet zeker van haar ja-stem dan. De fractie verwachtte een toename van de verkeersdruk op de Watervliet- seweg. Bolijn bracht in dat deze toename niet onevenredig groot is en dat detailhandel via het be- riemmingsplan is uitgesloten. Tussen de zogenaamde 'rammelstrips' zijn nu rubberen scheidingsblokken aangebracht, waardoor auto's elkaar niet kunnen passe ren. foto Peter Nicolai Oostburgse raad vol lof over recreatievisie OOSTBURG - Projectontwik kelaars en investeerders staan op de stoep bij de gemeente Oostburg om aan de slag te gaan in de gemeente. „Het kost ons moeite om de investeerders van het lijf te houden", zegt burge meester G. Noordewier. De vrees dat de toetsingscriteria die de gemeente wil opstellen voor nieuwe recreatieprojecten elk initiatief in de kiem smoren, is volgens hem dan ook onge grond. Wel kondigde hij aan dat de gemeente financiële deskun digen in de arm wil nemen om haar bij te staan. De angst voor een te stringente regelgeving was zo'n beetje het enige vraagteken dat er donder dag in de gemeenteraad werd gezet bij de Recreatievisie West- Zeeuws-Vlaanderen. De be leidsnota, waarin een toekom stig beeld van de recreatie en het toerisme in de streek wordt ge schetst, kreeg van de raadsleden vooral veel lof. De samenwerking met de ge meente Sluis-Aardenburg was prima geweest en de inspraak van de maatschappelijke groe peringen kon niet beter. Daar door is het draagvlak voor het stuk nu zo groot, zo oordeelde de raad. Ambities De WD-fractie toonde zich en kel beducht voor de hoge ambi ties van de gemeenten. W. Ver- herbrugge van de liberalen dacht dat de lat misschien te hoog lag, waardoor investeer ders zullen afhaken omdat ze er geen brood in zien. De WD was echter vooral benieuwd naar het stappenplan dat nu volgt. Ook L. Flikweert van het CDA was nieuwsgierig naar het ver volgtraject en de mogelijkheden om subsidie aan te vragen. D66 gaf aan enigszins bang te zijn dat de planologische invulling nog op problemen zal stuiten, bijvoorbeeld bij de provincie. Subsidie Burgemeester Noordewier zei op het ogenblik wordt geïnven tariseerd wélke subsidiepotten aan te spreken zijn en wanneer de projectvoorstellen moeten worden ingediend. Wethouder C. Bolijn voegde daar aan toe dat op korte ter mijn een toetsingscommissie in het leven wordt geroepen die nieuwe uitbreidingsplannen gaat beoordelen. Deelplannen blijven een zaak van het college en de raad. Op dat moment moe ten ook de criteria op papier staan. Aan de Hogeschool Zeeland in Vlis- singen zijn de volgende leerlingen geslaagd voor de opleiding ver pleegkunde (HBO-V): Elly op den Brouw, Middelburg; Ldesbeth Derksen, Poortvliet: Wal- da de Dreu, Vlissingen; Janneke van Dijke, Zierikzee; Miranda Duijves- tijn, Vlissingen; Jolanda Hage, Sint Maartensdijk; Mieke van den Hoek, Zierikzee; Karin Janse, Goes; Da nielle Jansen, Kloosterzande; Gejo Jansen, Koudekerke; Jozien de Jon ge, Borssele; Saskia de Jonge, Hoek; Annet Kroes, Nieuw- en St. Joos- land; Mirjam van der Leij, Vlissin gen; Kim van der Maat, Kamper land; Yvonne Maat, Vlissingen; Dominique Moerman, Middelburg; Sigrid Mulders, Halsteren; Rob van Netten, Middelburg; Jessica Otte, Nieuwdorp; Mariëlle Pattenier, Vlissingen; Angelique Polderman, Yerseke; Nicole Quintens, Knokke; Marcel Reinhoudt, Middelburg; Margriet Rous, Philippine; Judith Roose, Temeuzen; Leana Schroe- vers, Vlissingen; Linda Schuilwer- ve, Vlissingen; Miranda Sinke, Yerseke; Antoinette van Sorgen, Middelburg; Irene Vroonhof, Oost- -Souburg en Jolanda van Vuuren, Schore. Aan de Hogeschool Zeeland facul teit Economie in Vlissingen behaal den de volgende leerlingen het di ploma: Bedrijfseconomie: Menno Aarsen, Wouter Baaij, Pirn van Baaien, Ka- rinBauwer, Marina Beemink, Sabi ne van den Bergh, Richard van den Bergh, Mohamed Bobouh, Loen Boendermaker, Wïetze Bouwsma, Marjan van Dam, Jacco Driessen, Laura Eijsackers, Reinler Geijs, Jacky Hollestelle, Patrice van Landschoot, Jacqueline Leendert- se, Jeroen van Leeuwen, Maurice Maas, Pascal de Potter, Robert de Ruiter, Michel de Seijn, Nico Sol, Bi- anca Verstraete, Boudewijn Welle- man, Jaco van Westenbrugge, Wil- ma Weststrate en Stella Willemse Commerciële economie: Maddy Bolhuisüja van Bremen, Mark Co- lijn, Ruben Colijn, Jasper van Delft, Michel Dieleman, Miranda van Doom, Perry van Heese, Ingrid de Koning, Dennis Lievense, Mariëla Marree, Asier Marquina Sanchez, Niek Mast, Ronald Rijnbout, John de Schipper, Fatma Taskesen, Jo hannes Toutenhoofd en Rob Wiele- maker Communicatie: Michel Acda, Cees Adriaansen, Suzanne Appelman, René van Broekhoven, René van Donschot, Marian Hage, Mirjam Jongejan, Marcella Koomen, Elisa beth Koppejan, Henricus Leijs, Iwan van der Logt, Sabine Oomen, Danielle Risseeuw, Kees Schuit, Sil via Verhoosel, Nicole Versteeg en 1 Tamara Zanbergen Managament, economie en recht: Pascal Bartels, Joris Blom, Phyllis Franceschi, Moniek Lindenberg, Leontien Poppe, Manon Riphagen, Suzie Salhuteru, Machteld van der Slot, Rabia Soebhan, Nadine Tim merman, Kees Verheije, Esmé de Voogd, Annemarie van Voorden, Es ther van Vugt, Saskia van der Wa gen, Natasja Warnier, Nelleke Wou ters en Erik-jan Zopfi Economisch lingüistisch: Daniél Aznar-Krastman, Christel Bekkers, Pascale Bekkers, Nancy Bruijns, Noortje van Diessen, Ingrid ter Hu- eme, Esther IJzer, Ingrid Jansen, Tamar Jonkman, Fiona Koevoets, Monique Leijten, Judith Matthijs- sen, Esther Mullaert, Mathieu Pas- quier, Anouk van Roosendaal, Han- nie Rosseel, Harmen Sas, Melanie Scheuer. Dennis Temmerman, Mi randa Vërburg, Annemieke Ver-; straaten, Gino Vink, Lucie Visser en Moniek Waterschoot. Aan het ROC Zeeland sectoren mid delbaar technisch en economisch onderwijs, behaalden de volgende deelnemers het diploma: Administratie Assistent secretaresse: Elena van Beusekom, Vlissingen; Willemien den Boer, Burgh Haamstede; Nata lie Booij, Vlissingen; Silvia Cosijn, Oost-Souburg; Laurian de Koning, Middelburg; Susie Lucia, Vlissin gen; Jacqueline Paauwe, Kapelle; Kirna de Ridder, Arnemuiden; Mile- na Telehala, Oost-Souburg; Leonie Tolhoek, Kruiningen en Jolanda Tramper, Goes Administratief medewerker: Bar bara van Adrichem, Borssele; Onur Dora, Oost-Souburg; Purnima Kal- loe, Middelburg; Monique Lam- mers, Middelburg; Harmen Louws, Schoondijke; Ylette Mambre, Vlis singen; Ben de Punder, Oost-Sou burg; Nathalie Sanstra, Colijns- plaat; Carolien Schrooten, Goes; Sammy Sinaij, Middelburg; Bianca Swartele, Breskens; Diren Tulek, Meliskerke: Nur Ucar,Middelburg; Indio Uranie, Vlissingen en Erica Vasseur, Breskens Brood en banketbakken Assistent bakker: Herma Akers- hoek, Ouddorp; Tessa Braas, Krui ningen; Arjan Eggebeen, Westka- pelle; Barry de Kooning, Lewedorp; Josïnus Peursen, Wilhelm inadorp; Jasper de Regt, Oud-Vossemeer; Joost Schipper, Goes en Daan Vos, Bergen op Zoom Banketbakker: Pascal van Loo, Goes Mode en kleding Mode Handel: Rosalie Bardolf, Wis- senkerke; Jacomiene Boelaars, Ouddorp; Willeke Bosschaart, Kou dekerke; Frederick Cambier, Sluis; Honka Izeboud, Serooskerke; Joyce de Korte, Middelburg; Merian Kwakkelaar, Vlissingen; Jemey Louwerse, Middelburg; Naftalie Mahulette, Middelburg; Fleur Miermans, Kapelle; Hoa Nguyen, Hansweert; Sharon Ploegaert, Vlis singen; Quirine Scherpenzeel, Zie rikzee; Deborah Schoute, Zierikzee; Odette van Tilborg, Arnemuiden en Honka Vermeulen, Breskens Mode Handel Management Jessica Witvoet, Vlissingen Detail- en groothandel Winkelassistent: Sharita Behary, Middelburg; Wendy Blokpoel, Oost- Souburg; Achraf Elhrouz, Oost-Souburg; Denny de Graaf, Middelburg; Mark-Peter de Kam, Domburg; Bonny van der Linden, 's- Gravenpolder; Amandi Quaak, Zie rikzee; Esther de Rooij, Goes; Ruby Scheijbeler, Middelburg; Haluk Ta- mambay. Middelburg; Jeroen Tim mermans, Middelburg en Nicole van 't Westeinde, Kloetinge Verkoopmedewerker: Martine ter Beek, Goes; Joke Begijn, Eede; Su- rekha Borgs, Vlissingen; Chantal Gilde, Middelburg; Mieke Goos- sens, Eede; Robin de Kam, Middel burg; Sander Meeuwse. Vlissingen; Martijn van de Velde, Kloetinge.en Celeste van de Vijver, Breskens Verkoopchef: Natasja Dielemans, Middelburg Schilderen Schilder: Bastiaan van Duivenbode, Oost-Souburg; Marcel Eland, Nw St. Joosland; Serge Geleedst, Hein kenszand; Isabelle van Katwijk, Goes; Amer Poles, Goes; Peter Tromper, Zierikzee; Marin. v.d. Wekken, Bruinisse en R. van de Zan- de, Ouwerkerk Gezel schilder: Peter Baaijens, Goes; Henk de Graaf, Zierikzee; Pe ter de Jonge, Driewegen; Mare de Kreek, Middelburg; Ramon Puma, Middelburg en Raoul Weststrate, Middelburg Horeca Horeca-assistent: Nancy Aerts, Roosendaal; Sabine Bolier, Vlissin gen; Silva Fernando, Middelburg; Patricia Groeneveld, Temeuzen; Abdinasir Gulled, Goes; Michael Hageman, Vlissingen; Jan van der Have, Bruinisse; Erik van Hoorn, Heinkenszand; Marloes Kallemein, Middelburg; Umar Kleppe, Oost- Souburg; Geeske Maris, Grijpsker- ke; Mirjam van Duijn, Goes; Rien Houmes, Goes en Jimmy Meijvogel, Yerseke Omscholingscursus horeca-assis tent: Lieneke van de Berge, Goes; Karin-Joosse, Vlissingen; Angelique van de Kerkhof, Vlissingen en Annie Schanck, Vlissingen Korte opleidingkok: LeandraBoog- aard, Aagtekerke; Johan Dagevos, Serooskerke; Martijn Sohier, Arne muiden en Nienke van de Velde, Wouwse Plantage Kok: Sheng Chen, Vlissingen; Je roen van den Dries, Kloetinge; Lisette vanEikeren, Goes; Emanue- la Minheere, Nw StJoosland; An gelique Moll, Breskens; Diederik Neefs, Bergen op Zoom; Sjaak Rie- mens. Vrouwenpolder; Sjaak Schell, Zierikzee; Robbert Schoen makers, Middelburg; Bas van Splunder, Oost- Souburg; Michiel Sturm, Westkapelle; Mare Wisse- iink, Heinkenszand; Wendy Won- dergem, Biggekerke Marcel van Bel- zen, Colijnsplaat; Sandra van Dijke, Tholen; Wilco van der Does, Hein kenszand; Juri Dooremaal, Halste ren; Erik Drijdijk, Middelburg; Er- nest de Feyter, Middelburg; Danny Groenenveld, Kapelle; Jaya de Jonge, Driewegen; Ramon Koens, Heinkenszand; Joost Kunnen, Mid delburg; Perry Lukus, Kerkwerve; Rïcardo van Rattingen, Biervliet; Leon van de Sande, Zierikzee; Dan ny van Sorge, Middelburg; Martin Sturm, Arnemuiden; Dennis van Tuyl, Kapelle; Michiel Visser, Ter- neuzen; Leon Wisse, Hansweert en Martin Zagers, Kapelle Omscholingscursus kok: Paul van der Burght, Vlissingen; Richard Gommers, Vlissingen; MichalKolle, Goes; Peter Lastdrager,Goes; Mar tin Roosenburg, Middelburg; Mari na Savic, Vlissingen; Marcel Wilde, Borssele en Jeroen Wolkers, Oostka- pelle; Gastheer/vrouw: Caroline van Eek, Kapelle; Nicolien Laws, Middel burg; Corina Poortvliet, Heinkens zand; Lieke Scherbeijn, Aarden- burg; Anjella Seitzinger, Ossendrecht; Charlotte Wijers, Waarde; Karina Aamoutse, Middel burg; Antoinette van Iwaarden, Goes; Wouter Lous, Goes; Kim van Staveren, Kapelle en Els Verboom, Goes Omscholingscursus gastheer- /vrouw: Marcel Berrevoets, Noordwelle; Co- rinna Boone, Middelburg; Hjrdis van der Breggen, Middelburg; Mel- lanie Groen, Vlissingen; Wilma van den Hoek, Renesse; Ineke van der Horst, Vlissingen; Gaab Hulsker, Zierikzee; Ans Knijnenburg-de Nijs, Zierikzee; Rob Lakerveld, Borssele; Ido Leenders, Domburg; Cateleine Schippers, Goedereede; Hannie Tramper-Schuit, Seroos kerke; Saidja van de Woestijne, Middelburg en Franck van Woezik, Vlissingen Zelfstandig werkend kok: Jeroen Beye, Goes; Arjan Davidse, Grijps- kerke; Raymond de Jonge, Vlissin gen; James Luteijn, Breskens; Dan ny Poortvliet, Zierikzee; Björn Sloof, Groningen; Gijs Vervenne, Wemeldinge; Michiel Vollewens, Halsteren; Angelo Autiero, Oost- Souburg; Cornee de Bruyne, Philip pine; Rene Drijdijk, Middelburg; Robert Goedbloed, Vlissingen; Gert-Jan de Groene, Philippine; •Jurgen Koens, Ijzendijke; Kevin Lems, Zierikzee; Ijah Lijnse, Kou dekerke; Ruurd Romijn, Middel burg; Alexander Verrips, Kapelle en Rudi Walraven, Vrouwenpolder Zelfstandigwerkend Gastheer- /vrouw: Isabel Brakeboer-Verdonk, Vlissingen; Joram Goedhart, Am sterdam en Jerzy Krijger, Vlissingen Elektrotechniek Energietechniek: Edwin van Beek, Oost-Souburg; Mark Bolle, Middel burg; Hans van Eenenaam, Oost- -Souburg; Marco Lindenberg, Mid delburg; Jos Riemens, Arnemuiden; Marco Stouten, Zierikzee; Rob van 't Veen, Goes en Jasper Visser, Kloe tinge Elektrische Installatie Techniek: Matthijs van Boven, Vlissingen; Pe ter Clement, Kamperland; Marcel van den Driest, Oost-Souburg; Wouter Ebbing, Yerseke; Ferry Hol lestelle, Oost-Souburg; Amoud de Looff, Middelbrug; Dennis de Meij, Oostburg; Dennis Temmerman, Hoofdplaat; Sam Verstraete, Oost- Souburg; Paul Walraven, Zuidzan- de en Bart Willemsen, Vlissingen Computer Interfave Techniek: Ed win Aamoutse, Middelburg; Jurgen Adriaansen, Woensdrecht en Roy Kromdijk, Fijnaart Telematica: Marcel van den Bos, Bruinisse; Stefan Denton, Middel burg; Pieter Duvekot, Westkapelle; Sjors Gladdines, Bergen op Zoom; Krijn Grinwis, Ouddorp; Patrick Jacobse, Vlissingen; Martijn Kie- boom, Zierikzee; Arjan de Kramer, Stellendam; Martijn Linse, Oud dorp; Jan Louws, Meliskerke; Ervvin van Maldegem, Heinkenszand; Col lin Sturm,Westkapelle en Christian de Vries, Goes Elektrotechniek Differentiatie Automatiserings Elektronica: Rutger van Dierendonck, Vlissin gen; Harry Gabrielse, Westkapelle; Esther Gideonse, Veere; Jeroen Jon- gerius, Vlissingen; Jos Joziasse, Middelburg; Sander Joziasse, Mid delburg; Marijn Krijger, Vlissingen en Paul de Nooyer, Arnemuiden Monteur Sterkstroominstallaties Randy de Dreu, 's-Gravenpolder; Youn Emor, Zierikzee; Jacco Fiere, Zierikzee; Maarten Hage, Kapelle; Remy Marteyn, Middelbrug; Jan van Nguyen, Goes; Robert Schot, Zierikzee; Peter de Vrieze, Goes Frank Wielemaker, Middelburg Marien Catshoek, Zierikzee; Eelco- -Jan Janse, Zierikzee; Daniel Schijf, Veere en Raymond Sinke, Kapelle Monteur Elektrotechnische Pane len Jos Westerbeke, Borssele Monteur Elektrische Bedrijfinstal- laties Richard Allaart, Oost-Souburg; Martijn Eggebeen, ^-Gravenpol der; Ronald van Iwaarden, Waarde; Eelco de Kroo, Oost-Souburg; Ferry Langezaal, Vlissingen; Frank Na- gelkerke, Heinkenszand; Jethro de Rooy, Oost-Souburg; Paul Sijrier, Nieuwerkerk en Martijn Schouten, Vlissingen Monteur Consumentenelektronica Dominique Domnick, Goes Monteur Middenspanningsinstalla- ties John Hollestelle, Colijnsplaat en Dietrick Schipper, Wolphaartsdijk Eerste Monteur Sterkstroominstal laties Wim Allaart, Middelburg; Freddy Blaas, Oost-Kapelle; Herman Bos- selaar, Vrouwenpolder; Robby den Exter, Middelburg; Jaco Fiere, Zie rikzee en Danny op 't Hof, Brouwer shaven Eerste Monteur Elektrische Be- drijfsinstallaties Michael de Jong, Grijpskerke; Hugo Robijn, Breskens; Bob Spee, Wemel dinge; William Timmerman, Hein kenszand en Wilbert Walraven, Middelburg Middenkaderfunctionaris Techni cus Elektrische Bedrijfsinstallaties Jaco van Hulst, Heinkenszand; Paul Kosten, Temeuzen; Enrico Melis, Oost-Souburg; Alexander Patte nier, Zoutelande; Michel Steijvers, 's-Heerenhoek en Frans Vermeulen, Kwadendamme motorvoertuigen Korte opleiding Motorvoertuigen en Carrosserietechniek Differentiatie Personenautotech niek Alexander Ridderbos, Grijpskerke Assistent Autotechnicus: Mamix Bosman, 's-Gravenpolder Autotechnicus: Francisco Godoy van de Velde, Middelburg Woningstoffeerder: Rene Butler, Vlissingen All-round woningstoffeerder: Leon Dorst, Stavenisse Facilitaire Dienstverlening (lang): Laurien Droogers, Oud-Vossemeer; Ilona van Lieren, Serooskerke; Es ter Snel, Goes; Ingrid Versluis, Wis- senkerke en Kathinka van de Visser, Middelburg Facilitaire Dienstverlening (kort): Rianne Joosse, Middelburg Karin Kamp uit Philippine is aan de HEAO in Eindhoven afgestudeerd in de richting Bedrijfseconomie. Michael Bonnewei uit Temeuzen is aan de HEAO in Eindhoven afgestu deerd in de richting Management, Economie en Recht. Joost Goerée uit Goes, oud-leerling van het Sint Willibrord College, heeft aan de Universiteit Maastricht het doctoraal examen Internationa le Bedrijfskunde gehaald. H. P. Kakebeeke uit Kruiningen is aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam, geslaagd voor het accoun tantsexamen. door René Hoonhorst AXEL - Axel maakte de laatste jaren zo'n tachtig mille vrij om een 'eigen' politiesurveillant in de gemeente te laten patrouille ren. Nu de voormalige honden wachter en parkeercontroleur in opleiding is om volwaardig agent te worden in plaats van surveillant zegt Axel het con tract op. De gemeente vindt dat ze te weinig zeggenschap meer over de door haar betaalde kracht heeft. Axel stelde een aantal jaren een gemeentelijk hondenwachter aan die er speciaal op moesttoe- zien dat honden hun behoefte deden in de goot of op een uit- laatterrein. Na enige tijd werkte aanspreken alleen niet meer en om de hondenwachter, die in tussen ook parkeercontroles uitvoerde, opsporingsbevoegd heid te geven besloot het ge meentebestuur om hem een op leiding tot surveillant te laten volgen. De opleiding verliep - zowel voor de gemeente, de politie, als de kandidaat-surveillant - be vredigend en Axel was blij met de eigen ordehandhaver. Inzet Het gemeenteb es tuur werd in de loop der tijd minder vrolijk om dat het geen zeggenschap over de surveillant had. De man werkte weliswaar meestal in de gemeente Axel, maar hij draai de mee in het politierooster. De politionele leiding bepaalde waar hij werd ingezet, niet de gemeente. „De man werd dus betaald door de gemeente Axel, maar was niet in dienst bij ons. We hadden met de politie een takenpakket afgesproken maar voor ons werd steeds minder zichtbaar wat hij daadwerkelijk deed. Daarom hebben we het contract met de politie onlangs officieel opgezegd", verklaarde wethou der J. van Schaik, die bij ont stentenis van burgemeester De Graaf en wethouder Van Waes waarnemend burgemeester is. Bereidheid Het Axelse gemeentebestuur blijft bereid geld te steken in ex tra toezichthoudende zorg, zei Van Schaik. „Maar we willen wel als ge meente de taken van onze mede werker aansturen. Vooral om onze burgers van dienst te zijn. Een gemeentelijk toezichthou der kan specifiek letten op de kleine ergernissen en irritaties in een stadje of dorp. Honden poep op de straat natuurlijk, maar ook een vrachtwagen die verkeerd staat geparkeerd, een puinstortplaatsje bij een wo ning, geluidsoverlast. Het blijft jammer dat de functionaris geen opsporingsbevoegdheid heeft en geen verbaal op kan maken als hij niet bij de politie- zit. Maar we hopen dat een toe zichthouder na herhaaldelijke overtredingen te hebben gecon stateerd een beroep op de politie kan doen. De burger merkt op die manier dat zijn klachten se rieus worden genomen." Wijkteams E. Kint, hoofd basiseenheid Ka naalzone stelt dat overleg altijd mogelijk is. Maar hij blijft van mening dat gemeenten hun geld beter in de opleiding van sur veillanten kunnen steken. De Zeeuwse politie is druk bezig met het opzetten van wijk- en gemeenteteams. Axel krijgt bij voorbeeld vijf functionarissen die vooral binnen de gemeente grenzen actief zullen zijn. „Als gemeenten daarnaast graag ex tra surveillanten voor bepaalde taken willen, zijn er altijd af spraken te maken", aldus de po litiechef. Kint bevestigde dat bij calami teiten of personeelstekort elders mensen altijd in een ander ge bied werkzaam kunnen zijn. „We maken tenslotte allemaal deel uit van het politiekorps Zeeuws-Vlaanderen. Maar dat laat onverlet dat de herken baarheid en aanspreekbaarheid voor de burger hoog in het vaan del staan. Bovendien mogen mensen in het algemeen wel wat meer denken aan zelfredzaam heid. Een gemeentebestuur en een burger mogen anderen best aanspraken op hun gedrag. Als de radio van de buren te hard staat, de kat in een hoge boom zit, of het onkruid van de over buurman te hoog staat, bellen mensen gelijk de politie. Pro beer dat soort kleine problemen eerst eens zelf op te lossen. Met een vriendelijk verzoek of een praatje zijn ergernissen in 99 van de 100 gevallen opgelost." Amokmakers De angst van mensen dat ze 'in deze tijd' direct door amokma kers in elkaar worden geslagen is volgens Kint ongerechtvaar digd. „Natuurlijk is dat ook in onze regio wel eens gebeurd. Maar dan hebben we het wel echt over heel zeldzame geval len. We willen politiemensen herkenbaar laten zijn in de di verse buurten van de regio maar dat is wat anders dan ze voor elk wissewasje op te roepen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 40