Horeca Hulst stelt stappers regels PZC PZC Skeeleren in Terneuzen geen pretje zeeland 17 Campagne tegen overlast begint dit weekeinde Preventief strooien bij gladheid loopt flink in de papieren Ontslagen medewerker Van Gelder akkoord met regeling provincie Jat doet Breskens aan tijdens bijbelestafette Mexicaanse jeugd maakt kennis met Nederlandse cultuur vrijdag 16 juli 1999 door Barend Pelgrim HULST - „Een paar weken ge leden is het nog gebeurd dat een jongen hier op straat een boete van tachtig gulden kreeg omdat hij met een glas in zijn hand rondliep. Op het politiebureau beweerde hij dat hij niet wist dat dat niet mocht. Dat punt tien op de affiche, glaswerk moet binnen blijven, vinden wij persoonlijk erg belangrijk." Ca fébazen Eric d'Hooghe en Ben Picavet zijn erg trots op de cam pagne die dit weekend van start gaat in Hulst. Onder de titel 'Er zijn Regels, Punt Uit!' hangt vanaf dan overal in de kroegen een poster, waarmee de horeca-exploitan- ten hun klanten wijzen op een tiental elementaire zaken in het uitgaansleven. „Normen en waarden, daar gaat het om", al dus de twee ondernemers. De horeca presenteerde giste renmiddag in het Stadhuis van Hulst de campagne, die is opge zet in samenwerking met ge meente, politie en Horeca Ne derland. Centraal staat een vriendelijk geel gezichtje dat met één hand een stopteken geeft en dat symbool is terug te vinden op poster, bijbehorende folder en raamsticker. Op de be wuste affiche staan tien punten waar de uitgaanders zich aan dienen te houden en het papier komt goed zichtbaar in elk café te hangen. Primeur De invoering van zichtbare huis- en gedragsregels betekent een primeur voor Zeeland. De kroegeigenaren hebben drie weken geleden de koppen bijeen gestoken na de mishandeling van een 45-jarige Hulstenaar door vijf jongeren. „Op dat moment hebben we ge zegd: ditkanniet meer", verdui delijken Picavet en d'Hooghe. door Rolf Bosboom GOES - Op de Zeeuwse platte landswegen boven de Wester- schelde is de laatste winterpe riode aanzienlijk meer gestrooid dan in het jaar daar voor. In totaal gaat het om 9003 kilometer, 6424 kilometer meer dan in de voorgaande winter. De kosten voor de beheerder van de wegen, het waterschap Zeeuwse Eilanden, stegen aanzienlijk: van 245.000 tot 426.000 gulden. Dat blijkt uit een evaluatie van het seizoen 1998-1999. Zeeuwse Eilanden is verant woordelijk voor het beheer en onderhoud van ongeveer 2200 kilometer wegen buiten de be bouwde kom. Het waterschap strooit niet op basis van voor spellingen, maar komt alleen in actie als het daadwerkelijk glad is. Alleen op Tholen, Neeltje Jans en bij Vlissingen-Oost ge beurt dat ook vooraf. Dit „Met ons initiatief willen we in feite gemeente en politie de hel pende hand toesteken om dit soort zaken te voorkomen en eventuele overlast beteugelen. Begrijp ons goed: we zijn niet verantwoordelijk voor die hele affaire maar als een paar jonge gasten een man van 45 in elkaar trappen is het genoeg geweest." Fatsoen Als ervaren horeca-onderne- mers willen de twee heren niet doen alsof het nu allemaal peis en vree wordt, wel vinden ze dat zelfs stappend publiek het fat soen dient te houden. Picavet: „Uitsluiten kun je een knokpartijtje niet, maar dat is ook nooit anders geweest, dat geldt overal. Maar je kunt als café-eigenaar wel met een indi vidu afrekenen op ongewenste zaken. Er is toch geen enkele on dernemer die op rotzooizoekers zit te wachten? Helaas is er de laatste tijd een beeld ontstaan dat je in Hulst nauwelijks nog veilig op straat kunt gaan in het weekeinde. Dat is totale flau wekul. Als zich vergelijkbare zaken voordoen in Temeuzen, Goes of Middelburg kraait er geen haan naar maar hier wordt het tot voorpaginanieuws opge blazen." Picavet en d'Hooghe twijfelen er niet aan dat het initiatief goed ontvangen zal worden. „Elke horeca-ondernemer zal zich - in positieve zin - in deze regels herkennen. Je staat im mers niet alleen maar achter de toog om zoveel mogelijk drank te verkopen, je staat primair voor gastheerschap en gezellig heid. Kijk, mensen vinden het soms nodig om met ontbloot bo- venlijf in het café te zitten en dat kan gewoon niet. En bij het punt 'Geen ongewenste intimiteiten' moet je niet alleen denken aan het ongevraagd in billen knij pen. Als er aan de bar een stel onge geneerd een potje staat te vrijen en dat stoort andere bezoekers, dan mag daar echt iets van ge zegd worden." preventieve beleid is de belang rijkste oorzaak van het fors ge stegen aantal 'strooiacties' in de afgelopen winter. Voor het grootste deel besteedt het waterschap de gladheidsbe- strijding uit aan de betrokken gemeenten Rijkswaterstaat, Zeeland Seaports (Vlissingen- Oost) en een loonbedrijf op Noord-Beveland. Zeeuwse Eilanden strooit alleen zelf op Schouwen-Duiveland (samen met de gemeente), op Tholen (samen met de provincie op Walcheren en sinds vorig jaar ook binnen de bebouwde kom van de gemeente Veere.Het waterschap zegt in de evaluatie te willen praten met de gemeen te Schouwen-Duiveland over een gezamenlijke zoutloods. Ook wil Zeeuwse Eilanden de mogelijkheid bezien om op Tho len samen met de gemeente de gladheidsbestrijding op te zet ten. Daarvoor is ook een geza menlijke zoutloods nodig. Horecamedewerkers maken burgemeester A Kessen van Hulst bij de presentatie van de campagne de regels voor fatsoenlijk stappen dui delijk. foto Peter Nicolai Dronken bromfietser gesnapt TERNEUZEN - Een 17-jarige dronken bromfietser uit Ter- neuzen had woensdagnacht net een val gemaakt op de Bin- nenvaartweg in zijn woonplaats, toen een paar politieagenten hem opmerkte. Hij kreeg een waarschuwing en beloofde ver der te zullen lopen. Een kwartier later kwamen de agenten hem rijdend over de Kennedylaan weer tegen. Hij moest een blaastest doen die uitwees dat hij ruim teveel had gedronken. Met een dagvaarding en een rijverbod op zak mocht hij verder naar huis lopen. Drankrijder zonder rijbewijs TERNEUZEN - De Koninklijke marechaussee heeft in de nacht van woensdag op donderdag een 40-jarige Terneuzense automobilist aangehouden. Het bleek een oude bekende te zijn want de man was in drie jaar tijd al drie keer aangehou den wegens het rijden onder invloed en dat ook nog eens zonder geldig rijbewijs. De Terneuzenaar werd nu weer gear resteerd voor hetzelfde feit. De auto van de man werd in be slaggenomen. Zwerver opgepakt in Terneuzen TERNEUZEN - Een patrouille van de Koninklijke mare chaussee heeft in de nacht van woensdag op donderdag een zwerver aangehouden. De man werd aangetroffen op de Ter neuzense Scheldeboulevard terwijl hij lag te slapen in een bushokje. De zwerver, die slechts Russisch en gebroken En gels sprak is overgedragen aan de Terneuzense politie. Daar bleek dat hij niet in het bezit was van een geldig visum en werd ingesloten. Navraag bij de vreemdelingendienst leverde op dat de man in juni voor de tweede keer asiel had aangevraagd. Tot juli, als de beslissing wordt genomen of hij in Nederland mag blijven, moet de man in eigen onderhoud voorzien. Leden van de marechaussee hebben inmiddels al onderdak voor de man gevonden, waar hij tot de uitspraak kan blijven. Verkeersstremming bij Rilland RILLAND-BATH - In verband met werkzaamheden aan het brugdek van de viaducten over de rijksweg A58 en de provin ciale weg N289 nabij Rilland worden enkele wegen afgeslo ten. Het gaat om de noordelijke toerit (richting Vlissingen) naar de rij ksweg A5 8 te Rillandter hoogte van kilometerpaal 125,2, en het gedeelte van de Valkenisseweg tussen Rijksweg A5 8 en de provinciale weg. Die zijn gestremd voor alle verkeer van maandag 16 augustus vanaf 7.00 uur tot vrijdag 27 au gustus 18.00 of zoveel langer dan nodig of korter dan mogelijk zal blijken te zijn. Het verkeer richting Goes en Bergen op Zoom zal gedurende de stremming via met borden aangedui de routes worden omgeleid. Stroomstoring treft Tholen THOLEN - Het centrum van Tholen-stad heeft donderdag morgen te kampen gehad met een stroomstoring van ongeveer een uur. De storing werd veroorzaakt door rioleringswerk zaamheden aan de Molenvlietsestraat in Tholen-stad. Meer dere kabels sneuvelden bij deze werkzaamheden. Naast kabels bestemd voor interne communicatie werd ook de voe dingskabel van het Thoolse centrum geraakt. Bedrijven en woningen in ongeveer zes straten moesten het vanaf 102 0 uur zonder stroom stellen. Volgens een medewerker van Delta Nutsbedrijven veroorzaakte dit veel overlast. De schade kon echter ter plekke worden hersteld. Onder meer het postkan toor aan de Dalemsestraat moest het tot die tijd stellen zonder computers en licht. Voor medewerker Martin de Bruyn reden om direct de deuren te sluiten. „Uit veiligheidsoverwegingen. Ik heb één keer een overval meegemaakt, dus daar ben ik heel voorzichtig mee." Ook de pinautomaat was buiten gebruik. Klanten konden alleen terecht bij de postbussen. door Richard Hoving MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft een financiële re geling getroffen met een ontsla gen naaste medewerker van commissaris van de koningin W. T. van Gelder. Over het be drag dat hiermee gemoeid is, worden geen mededelingen ge daan. Beleidsmedewerker A J. M. Wil- lemse kreeg in maart van dit jaar zijn ontslag aangezegd. Volgens de inwoner van West- kapelle was hij bekneld geraakt tussen de benoemde (Van Gel der) en de gekozen (de gedepu teerden) leden van het dagelijks provinciebestuur. „Door het werk dat ik voorde commissaris verrichtte, was hij naar de zin van de gekozen leden van het college van GS te goed in staat zich te profileren." De provincie verweet Willemse onder meer dat hij tijdens een ziekteperiode voor derden had gewerkt. Begin vorige maand vocht de REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl naaste medewerker van de Zeeuwse commissaris zijn ont slag aan voor de rechtbank in Middelburg. De bestuursrech ter weigerde een uitspraak te doen en riep beide partijen op om rond de tafel te gaan zitten. Willemse en de provincie stem den hier mee in. De raadsman van Willemse, J. Wind, weigerde donderdag uitvoerig in te gaan op de afloop van de onderhan delingen. „Er is een regeling ge troffen waarin beide partijen zich kunnen vinden Wind erkent dat de provincie heeft bedongen dat er verder geen mededeling worden ge daan over de financiële tege moetkoming. Eerder werd al duidelijk dat Willemse zich mede beroept op een uitspraak van griffier H. Lander, vastgelegd in een vertrouwelijk stuk. Hierin staat: „De heer Lander onder kent de positie van de heer Wil lemse en stelt zich op het stand punt dat een en ander te maken heeft met de aversie van gekoze nen tegen benoemden." Gedeputeerde D. J. P. Bruinooge (PvdA personeelszaken)beves- tigde gisteren dat er met de 'pro- vinciemedewerker Willemse' een regeling is getroffen. Ook hij wilde niet ingaan op de details. Het verhaal van Willemse dat hij het slachtoffer is geworden van de verstoorde verhoudingen tussen de commissaris van de koningin en de gedeputeerden, deed Bruinooge als onzin van de hand. „Er bestaat binnen het college van Gedeputeerde Sta ten geen conflict tussen de geko zen en benoemde leden." Braderie in Aardenburg AARDENBURG - Op het Kaai- plein en omliggende straten in Aardenburg wordt morgen, za terdag, en zondag 18 juli weer de jaarlijkse braderie en rommel markt gehouden. Het weekeinde staat in het te ken van ouderwetse gezellig heid, met veel muziek en kunst. Enkele galerieën houden open huis en het is mogelijk om per paardentram een ritje door de stad te maken. Een van de deel nemers aan de braderieloop, die zaterdag wordt gehouden, is meervoudig Zeeuws jeugdkam pioen Rutger Veerman. De volgende rommelmarkt in Aardenburg wordt gehouden op maandag 9 augustus. Fietspaden in de gemeente Terneuzen worden door het - noodzakelijke - instrooien met grind of rode split volgens de Skeelerclub in toenemende mate onbegaanbaar voor skeelers. foto Peter Nicolai door René van Stee TERNEUZEN - In Terneuzen vergaat je langzamerhand de lust tot skeeleren. Dit is althans de mening van Pia Verver, voor zitter van Skeelerclub de Snotneuzen, die stelt dat het skeeleren binnen de Terneu zense gemeentegrenzen haast onmogelijk wordt gemaakt. „Het ene na het andere pad wordt onbe gaanbaar gemaakt door er grind over te gooien of anderszins. Het padennet langs de Otheense Kreek is hiervan een goed voorbeeld. Het ergste was om op een kwa de dag te ontdekken dat het buitendijkse pad langs de Westerschelde richtingPerk- polder vol grind was gegooid. Ik vraag me af wanneer dit anti-skeelerbeleid eens op houdt. Ook omdat de gemeente Terneuzen in één van de afleveringen van Terneuzen Informatie benadrukt dat het zo heerlijk skeeleren is in haar omgeving", aldus Ver ver. Bovendien lijkt skeeleren in tegenstelling tot bijvoorbeeld het enige tijd geleden zeer populaire fietscrossen geen eendags vlieg te zijn. Ook daarom zou er volgens Vos meer oog moeten zijn voor de behoef ten van de beoefenaars van de haar zo ge liefde sport. Egalisering Gemeentewoordvoerder D. Timmers heeft begrip voor de klachten van Vexeer, maar benadrukt met klem dat er geen spi'ake is van een ontmoedigingsbeleid. De laatste weken is er het zogeheten rade split op de Terneuzense fietspaden aange legd dat dient ter egalisatie van de paden en ter vexwanging van de oude slijtlaag. ,Het is puur een kwestie van onderhoud", aldus Timmers, „En bovendien wordt vei ligheid vaxx de fietser duidelijk vergroot. De rode kleur geeft namelijk duidelijk aan dat het om fietspaden gaat en laat ook zien hoe de voorrang op de betreffende pa den is geregeld." K. de Regt van Waterschap Zeeuws Vlaanderen, verantwoordelijk voor het onderhoud van het pad langs de Wester- scheldedijk, spreekt eveneens over nood zakelijk onderhoud. „Er is geen sprake van vooropgezette bedoelingen. Trou wens, hoe intensiever een pad wordt ge bruikt, hoe sneller er weer fatsoenlijk op geskeelerd kan worden. De liefhebbers moeten dus nog even geduld hebben", al dus de Regt. BRESKENS - De Evangelische gemeente en de SOW-gemeente uit Breskens zullen zondag 18 juli in een gezamenlijke dienst in de SOW-kerk aan de Bres- kense Dorpsstraat een 'jat' ge bruiken bij het lezen uit de bij bel. De 'jat' is een zilveren aanwijsstokje waarop een klei ne hand is bevestigd. In de Jood se geloofstraditie wordt dit aan- wijsstokje gebruikt in de synagoge om tekstregels aan te wijzen bij het voorlezen uit de Tora. Het gebruik van de jat geeft ex tra gestalte aan de bijbelesta fette in het kader van Het Jaar met de Bijbel. De bijbelestafette is ingegaan in september 1998. Door heel Nederland wordt een heel j aar lang voorgelezen uit de bijbel tijdens gesprekgroepen, door Pascalle Cappetti WESTDORPE - Drie Mexi caanse jongeren uit het bisdom Tehuantepec logeren de komen detwee weken in Westdorpe. Zij verblijven samen met twaalf anderen en drie begeleiders in het bisdom Breda bij gastgezin nen voor een uitwisseling met Brabantse en Zeeuwse jongeren in de leeftijd van zestien tot en met 25 jaar. Ze proeven hier aan de Nederlandse levenswijze. Ze komen naar Westdorpe op uitnodiging van Rieke Veimoet. Zij bracht voi"ig jaar met een groep jongeren een maand lang een bezoek aan de stad Tehuan tepec en de omliggende dorpen. Het bisdom Breda is sinds tien jaar verbroederd met het Mexi caanse bisdom en houdt regel matig zogenaamde Intercam- bio-uitwisselingen. Rieke Vermoet heeft er voor ge ijverd dat een deel van de groep twee weken naai' Westdoi'pe kon komen. Daanxa gaat het drietal nog twee weken naar een ander gastgezin in Brabant. Het programma begint zater dagavond om 19.00 uur met een eucharistieviering in de paro chiekerk in Westdorpe. De dienst heeft het thema 'Welkom - vreemden worden bekenden'. Dat is ook het ondei-werp van de jongerenpastoraatavond van dirxsdag, waarin gediscussieerd wordt over dit thema. „We laten ze zien hoe de zaken bij oixs georganiseerd zijn. Zo brengen we waarschijnlijk een bezoek aan de afvalverwerking in Zeeuws-Vlaanderen, want die vormt in Mexico een groot probleem. Ook gaan we een kijkje nemen bij de visserij in Breskens, omdat veel jongeren woonachtig zijn aan de kust- streek. Daarnaast- staat een tocht door het Verdronken Land van Saeftinghe, de Gentse Fees ten en het Folklox-efestival in Sas van Gent op het program ma. Ook doen we een bejaarden huis en een landbouwbedrijf aan en fietsen of wandelen door de polders." Tot slot is er een dagje Amster dam en een feest in de Volksab dij in Ossendrecht. (Advertentie) bijeenkomsten van jeugdver enigingen en op scholen. De jat zal het hele land doorrijzen, sa men met een icoon, speciaal ge schilderd voor Het Jaar met de Bijbel. Na de dienst in Breskens gaan de jat en het icoon door naar Terneuzen om half septem ber te eindigen in Utrecht. De dienst in de SOW-kerk be gint om 9.30 uur. Seizoenen wieken door het jaar. Veranderend licht, wolkenpatronen... Ze tekenen voor de dynamiek buiten. En binnen? Daar moet je zelf iets aan doen. Verslepen, omzetten, soms een heleboel eruit gooien en nieuwe dingen binnen halen. Dat laatste gebeurt ook af en toe bij Kees den Herder. Dan ruimt hij op. Zoals nu. Daar kunnen anderen geweldig van profiteren. Ook u. Kees den Herder pl Interieurstyling Walcheren Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39