Indonesiërs zijn niets wijzer PZC PZC Eurokoning Duisenberg kan wel eens wat spraakwater gebruiken Affaires Maand juli steeds weer nachtmerrie voor Dutchbatters PERJUANG feiten en meningen Rijk raadt provincies risicomijdend gedrag aan Strijd om presidentschap ondanks verkiezingsuitslag niet beslist 16 juli 1949 vrijdag 16 juli 1999 Provincies en andere la gere overheden krij gen over enige tijd te ma ken met een nieuwe wet die een kader biedt voor hun financiële handelen. Het ontwerp van de wet ligt nu nog voor advies bij de Raad van State, maar enkele hoofdlijnen zijn al te geven. In de herziene Wet Finan ciering Lagere Overheid (bijgenaamd FILO-2000) zijn twee zaken van groot belang. De overheden moeten risicomijdend te werk gaan als ze zich op de financiële markt begeven. Daarnaast moet hun han delen in dienst staan van de publieke taak, die ze als overheid hebben Die publieke taak betreft uiteraard ook het goed be heren van publiek geld, waarbij gestreefd mag worden naar een behoor lijk rendement. Maar hierbij geldt dus dat er geen risico's genomen mo gen worden. De wet geeft de lagere overheden daar naast een verregaande vorm van autonomie. De wet FELO-2000 is ove rigens niet ontworpen uit zorg over de \yijze waarop lagere overheden met hun financiële middelen om springen. De behoefte om de bestaande wet aan te passen vloeit voort uit het feit dat vanaf 2002 de eu ro-kapitaalmarkt ont staat. Op deze markt zal een veel groter gebruik en aanbod van financiële diensten mogelijk zijn dan op de huidige gulden- kapitaalmarkt. Voor het bankieren be staat de Wet Toezicht Kre dietwezen. Deze is echter volgens een woordvoerder van het ministerie van Fi nanciën niet van toepas sing op de praktijken bij de provincie Zuid-Hol land. Ambtenaren hebben 'bankje' gespeeld door geld te lenen en dit tegen hogere rentes weer elders uit te lenen. De Wet Toe zicht Kredietwezen 'staat dit niet in de weg', aldus de woordvoerder. GPD doorTheo Haerkens Met de verkiezingsoverwin ning van de Strijdende PDI van Megawati Soekarno- putri is opnieuw een stapje ge zet in de richting van democra tisering van Indonesië. Maar de zege - zelfs met een ruime voor sprong op nummer twee - bete kent niet dat Megawati zeker is van de presidentszetel waaruit haar vader bijna vijfendertig jaar geleden werd verdreven. Bij het tellen van de stemmen werd steeds duidelijker dat re geringspartij Golkar, die decen nialang de voormalige presi dent Soeharto in het zadel hield, nog lang niet was verslagen. Golkar eindigde op de tweede plaats, wat vooral te danken zou zijn aan de kiezers in de verre buitengewesten die nauwelijks op de hoogte zijn van het wel en wee in het regeringscentrum in Jakarta en traditiegetrouw en voor de zekerheid Golkar stem den. De grote vraag is hoe het nu ver der moet. De leiders van de grote partijen hebben de afgelopen weken gebruikt om de moge lijkheden voor coalitievorming af te tasten. Ze heten de spier ballen rollen en taxeerden de kracht van de anderen. Mega wati's PDI, al na korte tijd de ge doodverfde winnaar, deed daar echter niet aan mee. Dat maakte de zaak lastig, want om de grootste speler kun je niet heen. Verdeeld Golkar, dat tweede werd. koes tert nog steeds ambities om de impopulaire Habibie op het schild te houden. Niettemin kan hij rekenen op de moslimpartij PPP, die vierde werd en ernstige bezwaren heeft tegen een vrouw als leider van het grootste mos limland in de wereld. Daarin staat de PPP niet alleen. Ook een deel van de aanhang van de hervormingsgezinde partijen van de moslimleiders Abdur rahman Wahid en Amien Rais zal om die reden eerder de kan didatuur van Habibie steunen dan die van Megawati. In die zin is het akkoord dat Megawati eerder met hen sloot van relatie ve betekenis. "Verder is de vraag aan wie de 38 niet-gekozen parlementariërs uit het leger hun stem zullen ge ven. Officieel stelt het leger zich neutraal op, maar wat dat in de praktijk betekent is niet duide lijk. Stemmen doen deze be noemde volksvertegenwoordi gers in elk geval wel. Om de president te kiezen wordt het parlement aangevuld met nog eens tweehonderd benoem de volksvertegenwoordigers: vijf voor elk van de 27 provin cies en 65 van uiteenlopende groepen in de samenleving. Van de 135 provincieleden rekent Golkar er zeventig tot het eigen kamp omdat ze in veertien pro vincies won. De PDI overheers te in elf provincies, wat Mega wati 55 stemmen extra oplevert. Maar een woordvoerder van Golkar legde onlangs uit er toch wel op te rekenen dat de verte genwoordigers van de maat schappelijke groepen uit haar geledingen voortkomen en Ha bibie zullen steunen. Het Raad gevend Volkscongres dat de pre sident kiest en de beleidslijnen voor de toekomst aangeeft, komt in november bijeen. Tot die tijd kan er nog flink on derhandeld worden en sommige waarnemers vrezen dat dit ge beurt met een flink pak geld in de binnenzak. De stemming is geheim en dus gevoelig voor 'money politics'. Golkar had daar in het veiieden het patent op en ook in de afgelopen perio de is de partij daarvan beschul digd. Van de andere kant wordt gesteld dat een geheime stem ming de leden de vrijheid geeft zich te onttrekken aan fractie discipline. Megawati trekt zich van al dat geharrewar niets aan. Zij claim de vorige week de overwinning Aanhangers van Megawati Soekarnoputri bekijken de uitslagen van de verkiezingen onder toeziend oog van de politica. foto Maya Vidon/EPA door eenvoudig te stellen dat 'het volk heeft gesproken'. Veel van haar aanhangers voelen dat ook zo en hebben in de afgelo pen dagen met hun eigen bloed een vingerafdruk geplaatst on der een steunbetuiging. Menig een maakt zich daarover ernsti ge zorgen. Mocht Megawati uit eindelijk geen president wor den, dan zou haar militante aanhang wel eens woedend de straat op kunnen gaan en dan kan er er, zo wordt gevreesd, wel eens veel meer bloed gaan vloei en. GPD De affaires-Spahr leiden tot onderzoek op uit- J eenlopend niveau. Of de uitkomsten ook tot j zelfonderzoek zullen leiden? De verwachtingen j zijn niet zeer hoog gespannen. De stellingen zijn im mers betrokken en de meningen verstrekt. Minister Pe- per, die zich eerder geconfronteerd zag met een samen- gaan van de begrippen horkerigheid en burgemeester schap, ontpopt zich thans als handtekeningenjager. Hij heeft een - herhaald - onderzoek gelast naar gedragin gen van de Middelburgse burgemeester, waarbij dit maal niet zozeer 's mans vérgaande grofheid maar diens naamsaanneming in het geding is. Wat is de waarde van de handtekening van de burgemeester? De minister verwacht op korte termijn een puntig naamdicht van de Commissaris van de Koningin. De andere onderzoeken spelen zich af op het erf der gemeente. Ze betreffen - van Broodje Gezond tot Limousine - het declaratiege- I drag en het gebruik van 'nadere regelingen'. De Commissaris moet het onderzoek nog opleveren maar heeft zich niettemin, naar beproefd gebruik, vroegtijdig uitgesproken over aspecten van de affaires. Hij heeft Spahr, in het spel van plussen van minnen, per saldo van een pluimpje voorzien en is van mening dat - binnen zijn declaratiemoraal - plaats moet zijn voor enige ruimhartigheid. Daar zou een onbedoelde aan sporing aan ontleend kunnen worden: neem het niet al te nauw, de kas is geduldig. Het college van B en W heeft een onderzoek naar het (eigen) declaratiegedrag opge- dragen aan de (eigen) accountant. Die opdracht bleef bij ontstentenis van de PvdA-schepenen Strous (vrijaf) en Brakman (acute ziekmelding) voorbehouden aan de burgemeester en de wethouders van WD en CDA Van Dijk en Bruinooge hadden liever een écht externe ac countant gezien maar wilden de verhouding met de te genstrevende voorzitter niet verder op scherp zetten. I Het getuigt niet van hoge wijsheid. In deze zaken is het, met respect voor de integriteit van een huisaccountant, beter zelfs de schijn van betrokkenheid of verstrenge ling te vermijden. Het spelletje van de PvdA is duidelijk. Haar wethou ders hebben zich niet gecommitteerd en dat kan in de kameraadschap met de burgemeester nog van pas ko men. De PvdA-fractievoorzitter heeft, eveneens vroeg tijdig, strak doen weten dat 'er niets aan de hand' is. Zijn fractie eist ter versterking van de positie van de burgemeester dat de wethouders zich uitspreken over de aard en mate van hun vertrouwen in deze functiona ris. Dat is een onmogelijke eis. Als de wethouders de lo pende onderzoeken ernstig nemen, zullen zij op basis van de uitkomsten oordelen en niet vooraf onder be- denkelijke druk. Er komt, als zij bovendien ook in ui terste consequentie handelen naar hun uitspraken en gevoelens, weldra een einde aan de Middelburgse coali tie. Dat zal de helderheid van een nieuw begin ver schaffen. door Monique de Knegt De Nederlandse militairen die gelegerd waren in Sre brenica en hun familie zijn de nasleep over de val van de mos limenclave spuugzat. Ze snak ken naar erkenning en afslui ting van het boek dat elke zomer weer een nieuw hoofdstuk krijgt. „Er moet nu eindelijk een heel goed onderzoek komen. Het kan niet zo zijn dat elk jaar in juli een doos van Pandora open gaat", aldus Dutchbatter luitenant J. Verplanken. Na elke buitenlandsemissiezijn er militairen die met problemen kampen, maar de nazorg aan de groep Dutchbatters die vier jaar geleden bij de val van de mos limenclave Srebrenica waren, is opmerkelijk groot. Dubbel zo veel militairen als normaal zijn onder behandeling bij de afde ling individuele hulpverlening (de Riagg van de Koninklijke Landmacht) of de Bond van Ne derlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers (BNMO). De problemen waarmee de Dutchbatters kampen hebben deels te maken met wat ze in Srebrenica hebben meege maakt maar zijn versterkt door de kritische bejegening na hun thuiskomstin Nederland. Kolo nel W. Martens, psycholoog en hoofd van de afdeling individu ele hulpverlening: „Veel mensen voelden zich in Srebrenica machteloos. Ze wilden iets doen, maar konden niets doen. Bij thuiskomst werd hen vervol gens verweten niets te hebben gedaan. Veel mensen zijn boos, voelen zich miskend. Ze hebben daar een half jaar gezeten, hun nek uitgestoken." Onbegrip Veel Dutchbatters hebben het gevoel dat ze met de nek worden aangekeken. Martens: ,,Ze worden niet seri eus genomen, uitgemaakt voor watjes of moeten meteen van al les uitleggen." Veel toehoorders zitten vol vooroordelen en onbe grip. Veel Dutchbatters voelen zich bij voorbaat aangevallen. „Voor elke missie geldt dat bui tenstaanders er niet bij zijn geweest. Maar bijkomend pro bleem in het geval van Srebreni ca is dat er ook geen journalis ten waren. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Kosovo kennen mensen geen beelden of verha len." Herkenning en erkenning zijn volgens Martens de sleutel woorden voor de militairen om ervaringen te verwerken. Maar iedere keer als het vuur in de winter lijkt gedoofd, laait het in de zomer weer op. Nu duikt er weer een rapport op over ver meende racistische uitlatingen en gedragingen van Dutchbat ters in Srebrenica. „Elk nieuws maakt littekens open van de be jegening die ze kregen bij thuis komst in Nederland. Dat ze niet sneuvelbereid waren en zo. We merken dat die lange nasleep een enorme zware belasting is voor mensen. Ze voelen zich machteloos en zijn het zat. De Dutchbatters en hun familie zijn het best gebaat bij een heel goed onderzoek. Dan wordt duidelijk dat ze met de rug tegen de muur hebben gestaan. Het maakt niet uit welk bataljon er had gezeten; het was zo gelopen zoals het is gelopen." Billen bloot Het maakt Dutchbatter luite nant J. Verplanken niet uit of het een parlementaire enquête is of een ander onderzoek. Als het maar snel en goed gebeurt. „Het is de taak van het ministe rie geruchten te ontkrachten. Defensie moet met de billen bloot en alle feiten op tafel leg gen." Hij zegt niet te lijden on der de zoveelste aantijging, maar wordt er wel 'pissig' van. „En wat denk je van de part ners? Die willen dit boek ook v/el sluiten", aldus Verplanken, die tijdens zijn missie een on derbeen verloor. Het irriteert hem dat de mogelijke misdra gingen van eenlingen opnieuw een hele groep militairen in een kwaad daglicht stellen. „De beerput van het ministerie blijft gesloten terwijl Jan Soldaat aan de schandpaal wordt genageld. „Oorlog is iets smerigs, daar ge beuren dingen. Maar dat mag de politiek niet in de schoenen schuiven van Jan Soldaat. Dat is asociaal." Verplanken pleit voor een on derzoek dat niet alleen uitsluit sel moet geven over wat erin Srebrenica is gebeurd, maar ook waarom de Nederlandse blauw helmen naar de plaats zijn gegaan. „Dat de enclave is ge vallen, kun je individuele Dutchbatters niet aanrekenen, dat is iets van de politiek en de militaire top." GPD door Frank Hendrickx Wim Duisenberg is altijd geroemd voor zijn 'ma nagement by speech'. De Ne derlandse centrale bankier kan met een paar woorden po litici en financiële markten in het gelid krijgen. Sinds hij de leiding heeft over de Europese Centrale Bank praat echter ie dereen over de almaar afglij dende Europese munt, behalve Wim Duisenberg. Zijn belang rijkste bijdrage aan de discus sie: „Eén euro is één euro." De euro is van iedereen en ie dereen heeft er dan ook een mening over. De nieuwe Duit se minister van Financiën Ei- chel liet vorige week weten dat de zwakke euro 'geen enkel probleem' is. Gevolg: de Euro pese munt verloor nog meer terrein op de dollar. Een paar dagen later probeerde de F ranse minister van Financiën Straus-Kahn de euro weer om hoog te praten. „Het is een sterke munt." Vervolgens spraken de minis ters af geen tegenstrijdige uit spraken meer te doen over de euro. Twee etmalen later deed een hoge Duitse regeringsad viseur zijn duit in het zakje. „De euro kan wel eens afzak ken naar 0,90 dollar." En zo schiet de waarde van de euro in een week tijd alle kanten op, voornamelijk omlaag, maar ook af en toe omhoog - zoals de afgelopen twee dagen. Hoewel gunstige cijfers uit de Verenigde Staten de euro weer enige lucht hebben gegeven, denken analisten te weten dat de pariteit - de één-op-één- verhouding met de dollar - er aan komt. En dat terwijl poli tici de euro altijd hebben aan geprezen met de belofte dat het één van de sterkste munten ter wereld zou worden. Vooral de Franse politici lijken geneigd de euro omhoog te praten, maar ze verliezen het vaak van de Duitse collega's. Die zijn in opperbeste stem ming door de spotgoedkope munt. Duitsland exporteert relatief veel naar niet-Europe- se landen en dat gaat een stuk beter als de euro laag staat. Stilzwijgen De politiek is ogenschijnlijk verdeeld, maar wat denkt de Europese Centrale Bank over de dalende euro? Weinig, is het Een controleur houdt bij drukkerij Johan Enschedé in Haarlem de druk van eurobiljetten in de gaten. De drukpersen begonnen gisteren te draaien. foto ANP enig mogelijke antwoord. Dui senberg heeft zich al tijden niet meer uitgelaten over de ruilverhouding van de munt. Het lijkt deel uit te maken van zijn nieuwe taktiek: 'Manage ment by silence'. Het machtig ste financiële instituut van Europa heeft zich onder zijn leiding in stilzwijgen gehuld. Illustratief daarvoor was Dui- senbergs besluit de notulen Wim Duisenberg van deECB-vergaderingen tot- in de lengte der dagen achter slot en grendel te houden. Op die manier zal niemand weten hoe de discussies in het gremi- um verlopen, laat staan of er wel degelijk zorgen zijn over de euro. Sinds de Duitse bemoeial La- f ontaine van het toneel is ver dwenen, heeft de bank ook weinig te duchten van buiten staanders. De tweewekelijkse persconferenties na de verga deringen in Frankfurt bieden evenmin veel soelaas. Duisen berg valt vooral op doordat hij niets zegt. Hier en daar valt er al wat kritiek te horen op die instelling..Markten zijn altij d het meest gebaat bij zoveel mogelijk transparantie en openheid. DeECB is op dat ge bied voor verbetering vat baar", aldus Mark Mobius van de Amerikaanse vermogens beheerder Templeton. Moeilijk Valutahandelaren hebben het dan ook moeilijk met de euro, De algemene verwachting was dat de Europese munt na de in troductie alleen maar zou stij gen. Het tegenovergestelde gebeurde. De munt zakte maandag zelfs even onder de 1,0120 dollar, ruim veertien procent onder de eerste koers in januari. Duisenbergs spraakzaamheid is even snel gedaald als de euro. Aan het begin van dit jaar zei hij nog 'blij en gelukkig' te zijn met het koersverloop. Vervolgens bagatelliseerde hij de daling. Inmiddels zwijgt Duisenberg vooral. Hoewel de geruchten voortdu rend oplaaien, heeft de ECB waarschijnlijk maar één keer steunaankopen gedaan. Vori ge maand verkocht de bank Japanse yens en kocht euro's. Dat gebeurde echter op ver zoek van de Japanse centrale bank. Het kwakkelende Japan heeft namelijk te leiden onder de zwakke euro. Het land kan daardoor moeilijker exporte ren, terwijl het de export juist hard nodig heeft om te herstel len van de crisis. De steunaan koop van juni kan dus moeilijk opgevat worden als een bewijs dat de ECB zenuwachtig wordt over de euro; de zorgen gaan eerder naar Japan. Val Consumenten hebben nog niets gemerkt van de val van de euro. De Amerikaanse eco nomie groeit nu wat harder, maar Europa zal zich op ter mijn herstellen en daarmee ook de euro. Van inflatie is in euroland nauwelijks sprake en dus is de munt eigenlijk kei hard. Het is een interpretatie die Duisenberg graag zal onder schrijven. Of de ECB inder daad zo nonchalant is over de kracht van de euro, blijft ech ter oncontroleerbaar. „Ik doe meestal wat Greenspan doet", zei Duisenberg op één van zijn persconferenties, verwijzend naar de al even zwijgzame Amerikaanse centrale ban kier. Het verschil is echter dat Greenspan zich regelmatig moet verantwoorden voor de Amerikaanse senaat en de Amerikaanse president. Dan móet hij wel praten. Duisen berg spreekt alleen als hij daar zelf zin in heeft. Dat was na de ECB-vergadering gisteren op nieuw niet het geval. „Er is een duidelijke potentie voor een sterkere euro", was zijn be langrijkste commentaar. Veel zwakker dan nu zal de Euro pese munt inderdaad niet wor den. GPD Crisis in België De crisis in het Belgische kabi net duurt steeds langer. De po gingen van informateur Van Cauwelaert om een nieuwe re gering te vormen lopen stee vast op niets uit. Omdat de socialisten alle voorstellen weigeren, zal een katholiek-li berale regering waarschijnlijk de enige oplossing zijn. Mensen ouder Uit nieuwe cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek blijkt dat de mensen steeds ouder worden. Het sterftecijfer stijgt weliswaar, maar dit is vrijwel uitsluitend het geval bij mensen boven de zestig. Muizenplaag Het zit de Brabantse boeren niet mee. Na zware regenval in het voorjaar wordt hun werk nu bemoeilijkt door een mui zenplaag. Zo'n tachtig miljoen bruine veldmuizen plunderen de toch al schrale oogst. Hier door lijden de agrariërs forse veiliezen. De gebeurtenis wordt door de media vergele ken met een Egyptische plaag. Bankfraude Tegen een 40-jarige werkne mer van een bank in Zierikzee is één j aar en drie maanden ge vangenisstraf geëist, omdat hij de instelling in een periode van drie jaar voor 50.000 gul den had Opgelicht. De man gaf de fraude tóe. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115)686000 Fax (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax.-(0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur- Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00, franco per post 128,50; per maand 35,75; per jaar 372,50; franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek nr3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer(excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contraclprijzefrop aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2