N-Beveland op de vingers getikt PZC Speeltuin Borssele op vuilnisbelt PZC Goes verrast door aanbiedingen uit Middelburg voor nieuwbouw schap zeeland ,17 Gedeputeerde Poppelaars: gemeente moet orde op zaken stellen Steun voor uitbreiding van bedrijventerrein Nishoek in Kruiningen Van de Broeke winnaar bij sjezenrijden Ontslagen medewerker Van Gelder akkoord met regeling provincie vrijdag 16 juli 1999 doorRenéSchrier KORTGENE - Het is hoog tijd dat het gemeentebestuur van Noord-Beveland orde op zaken stelt. Door het falen van de ge meente dreigen initiatieven vanuit de bevolking en maat schappelijke organisaties op een dood spoor terecht te ko men. Dat is de schuld van de ge meente, die het duidelijk Iaat afweten. Het gemeentebestuur moet dan ook met spoed zorgen dat het zijn eigen huishouding en interne organisatie op orde heeft. Die waarschuwing gaf gedeputeerde A J. G. Poppe laars het gemeentebestuur van Noord-Beveland. Hij deed dat bij de officiële ope ning van de havendagen in Kortgene. Poppelaars haakte met zijn toespraak in op de pro blemen en conflicten die zich in het Noord-Bevelanclse gemeen tehuis tussen bestuurders en ambtenaren voordoen. Recent nog daagden de ambtenaren de bestuurders voor de rechter. Hij zei niet met een opgeheven vin ger te willen staanmaar had het over een goed bedoelde aanspo ring. Hij constateerde dat de maat schappelijke betrokkenheid op Noord-Beveland groot is. Als positieve voorbeelden daarvan noemde hij het Platform Noord- Demonstratie handboogschieten GOES - Leden van schutterij St. Sebastiaan in Yerseke - de ver eniging bestaat dit jaar 375 jaar - geven zaterdag 24 juli achter het museum voor Zuid- en Noord-Beveland een demon stratie handboogschieten. In het museum is nog tot en met 18 september een tentoonstel ling over de geschiedenis van de drie Goese schutterijen te zien. Waar nu het winkelcentrum Schuttershof is, lagen tot 1798 de schuttershoven, of schietba nen, van St. Joris (kruisboog schutters) en St. Sebastiaan (handboogschutters). Op de tentoonstelling is te zien hoe die schuttershoven precies waren ingericht. De demonstratie kan tussen 13.00 uur en 16.00 uur vanachter hekken worden be keken. Beveland Ondernemend en het Pilot Project Maatschappelijk Ondernemen. Ruimte geven Volgens de gedeputeerde zijn het niet de ambtenaren achter hun bureau of de bestuurders die bepalen waar een regio be hoefte aan heeft. Zij moeten fa- ciliterend, richtinggevend en kaderscheppend zijn. De bevol king en de maatschappelijke or ganisaties weten waar behoefte aan bestaat en zij komen met plannen, ideeën en tonen creati viteit. Het is vervolgens aan de overheid om dat op te pakken. Dat de burgers en maatschap pelijke organisaties op Noord- Beveland goed bezig zijn, blijkt wel uit het feit dat binnen één jaar al 25 concrete onderne mersplannen zijn ingediend, constateerde Poppelaars. Die plannen kunnen een prima bouwsteen vormen voor een breed opgezette gemeentelijke structuurvisie, vond hij. Dat dreigt echter te stagneren door de interne problemen bij de ge meente. Samenwerking De gedeputeerde vond het dan ook noodzakelijk dat het ge meentebestuur de plannen ade quaat oppakt. Hij noemde dat absoluut noodzakelijk. Derge lijke vormen van samenwerking tussen burgers, organisaties en gemeente zijn gebaseerd op een 'keten- of kettinggedachte' en die ketting is zo sterk als de zwakste schakel, voegde hij er aan toe. Ieder schakel in de ket ting dient zijn eigen huishouden en interne organisatie op orde te hebben, aldus Poppelaars. Slechts dan leidt het samenwer kingsproces tot het gewenste re sultaat. In het geval van Noord- Beveland is dat een economisch vitaal Noord-Beveland, besloot hij. Het is niet de eerste keer dat de bestuurlijke problemen de aan dacht trekken van het provinci aal bestuur. Commissaris van de koningin W. T. van Gelder heeft er de Noord-Bevelandse burge meester M. L. Everaers eerderal over onderhouden. De alsmaar voortdurende troebelen leiden er nu ook toe dat GS zich in het openbaar over de gang van za ken bij het Noord-Bevelandse gemeentebestuur beklagen. Het nieuwe speeltoestel is met hekken afgezet, in afwachting van de uiteindelijke plaatsing. foto Willem Mïeras door Esme Soesman BORSSELE - De grote opknapbeurt van de speeltuin in Borssele laat nog even op zich wachten. Bij de plaatsing van een nieuw speeltoestel zijn de vrijwilligers van speeltuinvereniging Kindervreugd op een oude stortplaats van huisvuil gestuit. De sanering, die pas na de zomervakantie uitgevoerd wordt, komt voor rekening van de gemeente Borsele. Toen vrijwilligers vorige week bezig wa ren met de fundering te leggen voor een nieuwe zeshoekschommel stuitten zij op een voorwerp dat veel leek weg te hebben van een granaat. De politie en de Explo sieven Opruimingsdienst (EOD) werden ingeschakeld. Nader onderzoek wees uit dat het om een onderdeel van een oude olielamp ging. Behalve de lamp zijn ook glas- en steen- scherven aangetroffen. Het gebied is me teen door de gemeente afgezet om te voor komen dat kinderen zich aan de scherven zouden bezeren. Bovendien is de locatie aan een historisch onderzoek onderwor pen. Daaruit is naar voren gekomen dat vermoedelijk precies onder de plaats waar het nieuwe toestel zou komen een oude vuilbelt ligt. Deze stamt uit de jaren 1910-1915. Vuil uit het dorp werd in de laagten gestort van wat toen nog een wei land was. Veel van het vuilnis is inmiddels gecomposteerd. Alleen pannen, potten en glaswerk zijn bewaard gebleven. Onderzoek Bureau SMA is in opdracht van de ge meente een onderzoek begonnen naar de omvang en diepte van de verontreiniging. De verwachting is dat er geen sprake is van chemisch afval. Op basis van de rap portage van SMA zal de gemeente Borsele een saneringsplan opstellen. Dit zal ech ter pas na de vakantie worden uitgevoerd. Pech voor de vrijwilligers van Kinder vreugd. Vandaag, vrijdag, ontvangen zij een cheque van de Stichting Kinderpost zegels Nederland van 20.000 gulden be doeld als tegemoetkoming in de kosten van de vernieuwing van de speeltuin. Het nieuwe toestel is nu echter niet in gebruik te zien. De vereniging is bezig met een ingrijpen de renovatie van het terrein. Aanleiding hiervoor zijn de strengere veiligheidsei sen die door het Rijk werden opgelegd. Het bestuur heeft zich hiertoe niet be perkt. Zij streeft ook naar het geschikt maken van de speeltuin voor kinderen met een functiebeperking. Dat betekent onder meer, licht penningmeester W. P. Zweemer toe, dat 350 vierkante meter verharding wordt aangelegd om het ter rein voor rolstoelers toegankelijk te ma ken. Behalve de zeshoekschommel kan ook de verdiepte zandbak door kinderen met een handicap worden gebruikt. In totaal kost de vernieuwing 160.000 gulden. Behalve de bijdrage van de stichting kinderpost zegels, is er geld binnengekomen van on der meer de middenstands- en voetbal vereniging van Borssele en vanJantje Beton. Opslag fruitkisten verboden KRABBENDIJKE - Een bewoner van de Verlengde Noord- weg in Krabbendijke moet binnen twee weken de opslag van fruitkisten aan de voorzijde van perceel staken. Doet hij dat niet, dan past de gemeente Reimerswaal bestuursdwang toe. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders deze week besloten. „Hij moet zich een keer aan de afspraken hou den", zegt burgemeester A Verbree. De betrokkene heeft re cent een loods op zijn terrein gebouwd. In de milieuvergun ning daarvoor is de voorwaarde opgenomen dat hij lege fruitkisten niet aan de straatkant opslaat, maar aan de ach terzijde. Desondanks komen er klachten uit de omgeving bin nen dat er toch kisten aan de voorkant staan. Stroomstoring treft Tholen THOLEN - Het centrum van Tholen-stad heeft donderdag morgen te kampen gehad met een stroomstoring van ongeveer een uur. De storing werd veroorzaakt door rioleringswerk zaamheden aan de Molenvlietsestraat in Tholen-stad. Meer dere kabels sneuvelden bij deze werkzaamheden. Naast kabels bestemd voor interne communicatie werd ook de voe dingskabel van het Thoolse centrum geraakt. Bedrijven en woningen in ongeveer zes straten moesten het vanaf tien voor half elf zonder stroom stellen. Volgens een medewerker van Delta Nutsbedrijven veroorzaakte dit veel overlast. De scha de kon echter ter plekke worden hersteld. Onder meer het postkantoor aan de Dalemsestraat moest het tot die tijd stel len zonder computers en licht. Voor medewerker Martin de Bruyn reden om direct de deuren te sluiten. „Uit veiligheids overwegingen. Ik heb één keer een overval meegemaakt, dus daar ben ik heel voorzichtig mee." Ook de pinautomaat was buiten gebruik. Klanten konden uitsluitend terecht bij de postbussen. Verkeersstremming bij Rilland RILLAND-BATH - In verband met werkzaamheden aan het brugdek van de viaducten over de rijksweg A58 en de provin ciale weg N289 nabij Rilland worden enkele wegen afgeslo ten. Het gaat om de noordelijke toerit (richting Vlissingen) naar de rijksweg A58 te Rilland, ter hoogte van küometerpaal 125,2, en het gedeelte van de Valkenisseweg tussen Rijksweg A5 8 en de provinciale weg. Die zijn gestremd voor alle verkeer van maandag 16 augustus vanaf 7.00 uur tot vrijdag 27 au gustus 1800 of zoveel langer dan nodig of korter dan mogelijk zal blijken te zijn. Het verkeer richting Goes en Bergen op Zoom zal gedurende de stremming via met borden aangedui de routes worden omgeleid. Maaier cadeau ARNEMUIDEN - De gemeente Borsele heeft voor het symbo lische bedrag van één gulden een maaimachine aan het Zilve ren Schor in Arnemuiden geschonken. De Borselse wethou der A F. R. van Opdorp droeg de maaier donderdag over. Het apparaat is afgeschreven bij de gemeente Borsele, maar nog prima bruikbaar. Daarom hebben de gemeente en leverancier Tramper besloten het apparaat weg te geven. Hij wordt klaar voor gebruik, voorzien van extra olie en met het vooruitzicht van een extra onderhoudsbeurt overgedragen. Het Zilveren Schor is een ontmoetingscentrum voor zwakkeren in de sa menleving. Het Zilveren Schor is onderdeel van het Nationaal Jeugdfonds Jantje Beton. Winkeldief (13) naar Halt-bureau MIDDELBURG - Een 13-jarige jongen uit Middelburg is donderdagmiddag in zijn woonplaats na een winkeldiefstal naar het Halt-bureau gestuurd. Hij had in een warenhuis aan de Lange Delft een portemonnee ter waarde van 24,95 gulden weggenomen zonder deze af te rekenen aan de kassa. door Inqrid Huibers KRUININGEN - Een meerder heid van de commissie wonen en milieu van de gemeente Rei merswaal kon zich donderdag avond vinden in de financiële onderbouwing van de uitbrei ding van bedrijventerrein Nis- hoek in Kruiningen. Daardoor is het nu zo goed als zeker dat het door aardappelverwerker Lamb-Weston/Meijer (LWM) gewenste dertig meter hoge vrieshuis, daadwerkelijk ge bouwd gaat worden. Door het verzoek van LWM, af gelopen najaar, om zo'n vries huis te mogen bouwen, ging het balletje rollen. Het college, die de frietfabrikant wel ter wille wilde zijn, zag daarop meteen de kans schoon om een groot scheepse uitbreiding van het be drijventerrein te regelen. Direct werd daar ook de sloop van een zevental woningen aan de Zanddijk aan verbonden. De REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl milieubelasting bij een sterk uitgebreid bedrijventerrein zou voor die woningen te groot wor den, zo stelde het college. Een meerderheid van commissie en raad ging daar afgelopen no vember al mee akkoord. Tekort Gisteravond stond de herzie ning van het bestemmingsplan en de voorlopige exploitatiebe rekening ter discussie. Daaruit blijkt dat de hele operatie in eer ste instantie een tekort van 2,7 miljoen op zou leveren. De ge meente neemt daarvan negen ton voor haar rekening. Nog eens negen ton - zo zijn de be stuurders mondeling met LWM overeengekomen - wordt door de frietfabrikant betaald. Voor de laatste negen ton hoopt het college een beroep op provincie en Rijk te kunnen doen. Toezeg gingen zijn er nog niet. „Dat kan ook niet op zo'n korte termijn", gaf verantwoordelijk wethouder M. van Overloop desgevraagd aan. Hij beloofde er zo snel mogelijk duidelijk heid over te geven. Ook de fi nanciële toezegging van LWM zal op korte termijn in een ex ploitatieovereenkomst moeten worden omgezet. Zanddijk Tenslotte zal er met de huiseige naren van de woningen aan de Zanddijk onderhandeld moeten worden. Van Overloop: „Dat konden we niet eei'der doen. Als u vanavond de plannen afkeurt, zouden die onderhandelingen immers voor niets geweest zi jn De discussie werd enigszins vertroebeld door een zeer emo tionele bijdrage van A Jumelet (RPF)Hij verweet de gemeente bestuurders onder meer een ge makkelijk zwichten voor 'chan tage' van LWM, omdat het bedrijf de beloofde negen ton al leen op tafel wil leggen als het vrieshuis daadwerkelijk ge bouwd kan worden. „Uw ver koopt uw erfdeel voor een bord linzenmoes, voor een gift van een multinational", beet hij de bestuurders toe. Waarop hij een groot deel van de commissie over zich heen kreeg. Jumelet gaat 'te ver', was een veel gehoord verwijt. Ook bur gemeester A Verbree voelde zich in zijn integriteit aange tast. „We sluiten zo vaak een ex ploitatieovereenkomst met een bedrijf. Dat is nu niet anders", zei hij door Rolf Bosboom GOES - De Goese wethouder C. R. M. M. Linssen is onaangenaam verrast door de poging van Middelburg om het water schap Zeeuwse Eilanden naar die ge meente te halen. Hij gaat ervan uit dat het gaat om een initiatief van het Middel burgse ambtenarenapparaat en niet van het college van burgemeester en wethou ders. „Ik kan me niet voorstellen dat van uit het gemeentebestuur wordt gepro beerd een partij uit de buurgemeente weg te praten, want op die manier ga je niet als bestuurders met elkaar om." F. Faber, account manager economische zaken bij de gemeente Middelburg, wil 'bevestigen noch ontkennen' dat de ac quisitie in opdracht van het college - en dan met name burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek - is gebeurd. „Ik doe daar geen uitspraken over. Wij doen nooit mededelingen over bedrijfscontacten." Middelburg heeft waterschap Zeeuwse Eilanden drie locaties in de aanbieding gedaan: het Stationsgebied, het plan Veldzigt langs de Schroeweg en bedrij venterrein Mortiere in Middelburg-Zuid. De laatste optie viel, vooral vanwege de slechte bereikbaarheid met het openbaar vervoer, meteen af. Goese locaties De toenadering is eind juni tot stand ge komen, toen al duidelijk was dat Zeeuwse Eilanden grote belangstelling heeft om een nieuw kantoor in het Bekhofgebied te realiseren. Het waterschap, dat met groot ruimtegebrek kampt, bekijkt de moge lijkheden van het Stationsgebied en Veld zigt. In Goes zijn op dit moment, naast nieuwbouw in het Bekhofnog twee opties in beeld: uitbreiding op de zogeheten ka vel-Pik - aan de overkant van het huidige kantoor - aan de Piet Heinstraat en nieuwbouw op de plaats waar tot voor kort garage Zwartepoorte was gevestigd, aan de M. A de Ruijterlaan. De interesse vanuit Middelburg is 'voor honderd procent nieuw' voor wethouder Linssen, die zich binnen het Goese college bezighoudt met de invulling van het Bek hofgebied. Pro j ectont wikkelaar Delta Ei landen BV gaat daar onder de naam Stadspoort Goes volgend jaar woningen, kantoren en parkeerruimte realiseren. Bij de presentatie van de plannen aan de com missie binnenstad, drie weken geleden, leek de komst van het waterschap naar het Bekhof in kannen en kruiken. „We wisten in elk geval dat het een zeer geïnte resseerde partij is", zegt Linssen nu. Kanshebber De wethouder blijft 'zeer optimistisch' over de kans dat Zeeuwse Eilanden kiest voor nieuwbouw in het Bekhof, omdat hij uit de contacten met het dagelijks bestuur opmaakt dat die locatie en de huidige plannen volledig beantwoorden aan de wensen van het waterschap. Daarnaast wijst Linssen erop dat er aanwijzingen zijn dat niet alleen binnen het dagelijks maar ook in het algemeen bestuur van het waterschap, dat uiteindelijk beslist over de huisvesting, enthousiasme bestaat over de locatie Bekhof. MIDDELBURG - Nel en Simon van de Broeke hebben tijdens de Eerste Folkloredag in Middel burg naast de prijs voor het best geklede paar, ook de publieks prijs van het versieringsklasse ment (mooist versierde sjees) gewonnen. De eerste prijs in het versie ringsklassement ging naar Mat ty en Rinus Moens uit Aagteker- ke. Corrie Tilroe en Ries de Visser wonnen de prijs voor het mooiste artistieke geheel. En dan waren er nog de prijzen voor de meest gestoken ringen. Janriie Louws en André Boog aard zorgden voor een verras sing door als enige van de 41 sje- zencombinaties alle 60 ringen te steken, waarmee ze de F.B. den Boer beker wonnen. Om de diverse ereprijzen stre den nog eens 27 individuele ringrijders. Winnaar van het ringrijden werd Cees Wisse uit Ritthem die alle 30 ringen wist te steken en in een mooie kamp Ai-jan Bosgra versloeg die twee de werd. De derde plaats was voor Dennis Willeboordse met 29 ringen. Ook bij de ringrijders waren er prijzen voor de mooi ste combinatie ruiter en paard. Hier ging Simon de Pagter er met de eerste prijs vandoor. Kees den Herder Interieurstyling Wcjcheren Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 Maquette van het plan Stadspoort Goes in het Bekhofgebied, gezien vanaf de rotonde in de Piet Heinstraat. foto Willem M ieras door Richard Hoving MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft een financiële re geling getroffen met een ontsla gen naaste medewerker van commissaris van de koningin W. T. van Gelder. Over het be drag dat hiermee gemoeid is, worden geen mededelingen ge daan. Beleidsmedewerker A J. M. Wil- lemse kreeg in maart van dit jaar zijn ontslag aangezegd. Volgens de inwoner van West- kapelle was hij bekneld geraakt tussen de benoemde (Van Gel der) en de gekozen (de gedepu teerden) leden van het dagelijks provinciebestuur. „Door het werk dat ik voor de commissaris verrichtte, was hij naar de zin van de gekozen leden van het college van GS te goed in staat zich te profileren. De provincie verweet Willemse onder meer dat hij tijdens een ziekteperiode voor derden had gewerkt. Begin vorige maand vocht Willemse zijn ontslag aan voor de rechtbank in Middel burg. De bestuursrechter wei gerde een uitspraak te doen en riep beide partijen op om rond de tafel te gaan zitten. De raads man van Willemse, J. Wind, wei gerde donderdag uitvoerig in te gaan op de afloop van de onder handelingen. Wind erkent dat de provincie heeft bedongen dat er verder geen mededeling wor den gedaan over de financiële tegemoetkoming. Eerder werd al duidelijk dat Willemse zich mede beroept op een uitspraak van griffier H. Lander, vastgelegd in een vertrouwelijk stuk. Hierin staat: „De heer Lander onder kent de positie van de heer Wil lemse en stelt zich op het stand punt dat een en ander te maken heeft met de aversie van gekoze nen tegen benoemden." Gedeputeerde D. J. P. Bruinooge (PvdA, personeelszaken) beves tigde dat er met Willemse een re geling is getroffen. Ook hij wilde niet ingaan op de details. Het verhaal van Willemse dat hij het slachtoffer is geworden van de verstoorde verhoudingen tus sen de commissaris van de ko ningin en de gedeputeerden, deed Bruinooge als onzin van de hand. (Advertentie) Seizoenen wieken door het jaar. Veranderend licht, wolkenpatronen... Ze tekenen voor de dynamiek buiten. En binnen? Daar moet je zelf iets aan doen. Verslepen, omzetten, soms een heleboel eruit gooien en nieuwe dingen binnen halen. Dat laatste gebeurt ook af en toe bij Kees den Herder. Dan ruimt hij op. Zoals nu. Daar kunnen anderen geweldig van profiteren. Ook u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29