Ajax behoort nog steeds tot de top Zeilers zakken naar derde plaats Rol Waterreus lijkt uitgespeeld bij PSV PZC sport vrijdag 16 juli 1999 28 SC Heerenveen wil weer eens een prijs in de wacht slepen Voorzitter Michael van Praag hoopt weer te kunnen genieten van zijn club Rompelberg moet absolute rust houden Brazilië in finale Copa America Manager Schalke eist plaats bij eerste zes door Anton Lippold AMSTERDAM - Natuurlijk be hoort Ajax nog steeds bij de Eu ropese top. Dat de club vorig seizoen op de zesde plaats in de Nederlandse competitie eindig de en alleen een troostprijs won (de beker), ach, dat overkomt el ke club weieens. Kijk maar naar Juventus. „Maar van wanbeleid is absoluut geen sprake", zegt voorzitter Michael van Praag. Wel erkent hij dat er fouten zijn gemaakt. Getergd zegt hij: „Een maand geleden waren we door bijna ie dereen afgeschreven, als ik nu de verhalen mag geloven hoeven we niet eens meer te spelen om het kampioenschap. Ik kan tien afgestudeerde musici van het conservatorium bij elkaar zet ten, maar dat betekent niet au tomatisch dat ik een goed orkest heb. Neemt niet weg dat we goed hebben ingekocht, maar dat was ook noodzakelijk. We kunnen het ons niet veroorloven nog een keer de Champions Lea gue te missen." Ajax kende een dramatisch sei zoen, waarbij vooral het aan- en verkoopbeleid ter discussie stond. Van Praag: „Er zijn in schattingsfouten gemaakt in de scouting, zoals met het aantrek ken van Kinkladze voor 15 mil joen gulden. De directie draagt daarvoor de eindverantwoorde lijkheid, met de Raad van Com missarissen als toezichthouder. Maar er zijn ook spelers die wel voldoen, anderen hadden moei te met het spelsysteem en de an dere cultuur. Dus om van wan beleid te spreken, vind ik zo kort door de bocht. Juventus speelt dit seizoen helemaal geen Euro pees voetbal, terwijl dat toch een van de grootste clubs is. Wel is het zo dat we met D anny Blind als directeur spelersbeieid meer stabiliteit in de organisatie heb ben." Cultuurbewaker Met Blind als cultuurbewaker en trainer Jan Wouters, die in december Olsen opvolgde, moet Ajax volgens Van Praag weer mooie tijden tegemoet gaan. „Jan past in het rijtje Michels, Cruijff, Van Gaal. Mensen die er verstand van hebben, zeggen dat ook. Dus ook Cruijff. Maar we leggen Wouters geen druk op, hij krijgt de tijd. Jan begint Moratti terug als voorzitter Inter MILAAN - Massimo Moratti is teruggekeerd als president van Internazionale. De zoon van de legendarische voorzitter van de club uit de Se rie A trad eind vorig seizoen af wegens de slechte resultaten. Maar donderdag werd hij op nieuw benoemd door de directie van Inter. De drijfveer van Mo ratti terug te komen is met Inter het kampioenschap te verove ren. Daartoe trok de club voor 100 miljoen gulden spits Chris tian Vieri van Lazio Roma en coach Marcello Lippi aan. RTR door Mark Caldenhoven EINDHOVEN - Ronald Water reus is de opvallendste afwezige in de selectie van PSV, die sinds gisteren een trainingskamp heeft belegd in het Brabantse Oisterwijk. Onder leiding van Erwin Koeman is de Limburgse doelman de komende week ver oordeeld tot trainingen op De Herdgang. Maar Waterreus wil nog van geen wijken weten. „Ik blijf m'n best doen." Eric Gerets, de nieuwe trainer, heeft de laatst dagen zijn voor keur duidelijk kenbaar ge maakt. De Belg gaat het seizoen vrijwel zeker in met de Joego slaaf Ivica Kralj en Patrick Lo- dewijks, die bij zijn overgang van FC Groningen naar PSV contractueel heeft vastgelegd dat hij tweede doelman is. Voor Waterreus rest niets anders dan een rol op het derde plan. MAASTRICHT - Fred Rompel berg heeft de ziekte van Pfeiffer. Zijn arts John Husken heeft de oudste Nederlandse beroeps renner absolute rust voorge schreven. Toch wil de coureur de aanval op zijn eigen wereldsnelheids record (263 km/u) laten door gaan in de laatste week van ok tober. Plaats van handeling is de zoutvlakte van Bonneville in de Amerikaanse staat Utah waar hij in 1995 John Howard ont troonde. Vanwege de voorge schreven rust heeft Rompelberg de naar hem genoemde 'classic' voor liefhebbers op 21 augustus afgelast. ANP pas, maar hij heeft het in zich een heel grote trainer te worden Toen Van Gaal bij ons begon, was hij ook niets." Maar Co Adriaanse, oud-hoofd opleidingen van Ajax, liet her haaldelijk weten het onbegrij pelijk te vinden dat oud-profs als Blind en Wouters zo kort na htm actieve loopbaan zo'n be langrijke functie krijgen bij zo'n grote club. Van Praag bitst: „Ik heb veel waardering voor wat Co bij Ajax heeft gedaan en nu bij Willem II. Maar het succes stijgt hem naar het hoofd. Door te pas en te onpas dingen te roe pen over andere trainers, daalt zijn ster. Maar ik luister alleen naar oud-Ajacieden als Michels en Cruijff, en niet naar oud werknemers." Is Ajax na twee magere seizoe nen nog wel een Europese top- Waterreus trainde gistermiddag met zes ploeggenoten op De Herdgang. Net als Tomek Iwan, Andrei Skerla, Rob Wielaert, Igor Demo, Giorgi Gakhokidze en de vrijwel zeker naar Celta de club? Natuurlijk, roept de voor zitter. „Wij behoren niet voor niets tot de G14, het verbond van Europese topclubs. De UEFA nodigt ons ook uit om mee praten over hervormingen van de Europa-Cuptoernooien, terwijl het Nederlands club voetbal commercieel gezien niets voorstelt in EuropaVan de inkomsten van de Champions League komt slechts 2,5 procent uit Nederland, tegen bijvoor beeld 25 procent uit Duitsland. We hebben dus nog steeds een grote naam." Maar ook Van Praag vond het vorig seizoen bepaald niet gezellig in de Arena. Zo'n ramp seizoen wil hij niet meer mee maken. Dat het stadion sfeer loos is, wuift hij echter weg. Alles valt of staat met de presta ties, riposteert hij Vigo vertrekkende Abel Xavier lijkt de doelverdediger zijn langste tijd in Eindhoven te hebben gehad. Kees Ploegsma, zaakwaarnemer van Waterreus: „Als je de laatste anderhalve „Dacht je dat ik lekker zat te kijken als het weer eens niet liep? En dan gaan de mensen zeuren over de cola, de koffie, noem maar op. Als ik bij een ver jaardag ben en ik heb het niet naar m'n zin, ja, dan let ik ook op de planten en de gordijnen. In zo'n geval ga je je ergeren aan bijzaken, zo was het ook bij Ajax. Als de show van Freek de Jonge niets is, maakt het niet uit waar hij optreedt. In De Meer kon je soms ook een vogel horen vliegen. Ik hoop dat we weer kunnen genieten van Ajax." Maar toch. Sinds Ajax in de Arena speelt en aan de beurs is genoteerd, is de club verzake lijkt. Het verenigingsgevoel lijkt te zijn verdwenen. Van Praag countert: „Bij topsport horen regels. De ploeg is met de trainers de hele week intensief week de revue laat passeren, ziet het er inderdaad vrij uitzicht loos uit. Maar Ronald probeert positief aan de gang te blijven." Waterreus: „Ik speel bij PSV, ik blijf bij PSV en doe m'n best bezig met teambuilding en dan mag het niet zo zijn dat iedereen maar om hen heen loopt. Het be stuur komt doordeweeks toch ook niet in het spelershome. Maar het valt wel mee met die verzakelijking. Onze trainingen zijn openbaar en na afloop lo pen de spelers tussen het pu bhek door naar de kleedkamers. Niets is afgeschermd. Moet je dat eens vergelijken met AC Mi - lan, daar staan overal hoge hek ken. Daar zie je niets van de trainingen." Ommezwaai Niettemin plaatst ook de preses kanttekeningen bij het imago van zijn club. „De afgelopen ja ren kwam Ajax te hooghartig over. Als mensen een brief s clue ven, of supporters'hadden een vraag over hun seizoen voor PSV." Gerets verbindt vooralsnog geen conclusies aan de scheiding der machten in het Eindhovense kamp. „Die jon gens die nu zijn ovexgebleven trainen té goed en té enthousi- kaart, dan kregen ze geen ant woord. Dat kwam ook doordat onze vorige algemeen directeur- Maarten Oldenhof, vrij star was. Als een directeur zo'n hou ding heeft, straalt dat uit over het hele bedrijf. Onze nieuwe directeur Frank Kales zorgt wat dat betreft voor een omme zwaai." De manier waarop spelers met pers en publiek omgaan moet ook beter, vindt Van Praag. „Die contacten moeten beter. Dat gaan we in de nabije toekomst zelfs vastleggen in de contrac ten. Spelers willen bij Ajax voetballen en ook een Ajax-sa- laiïs hebben, dus hebben ze ook de plicht via de media te com municeren met de supporters. Hun populariteit danken ze voor een groot deel aan media." ANP ast. De spirit bij die zeven is enorm. We moeten ze zelfs af remmen. Iemand als Iwan reken ik ook zeker niet als één der af vallers. Hij heeft zeker recht, op uitleg. En Waterreus? We moe ten het niet steeds over hem heb ben. Als hij niet vertrekt, brengt-ie me in een luxe-pro bleem. Nou, prima toch. We moeten dit menselijk oplossen." Afstand Het is evenwel boven alle twijfel verheven dat Gerets zo snel mo gelijk afstand wil doen van het zevental. Marciano Vink (einde contract), Marcos dos Santos (Sporting Lissabon), Jorghino (Udinese), Gilles de Bilde (Shef field Wednesday), Theo Lucius (FC Utrecht) en Davy Oyen (An- derlecht) zijn al verkocht of ver huurd en Gerets wil niets liever dan dat de zeven overblijvers dezelfde weg volgen, Gisteren reisden 21 PSV-ers naar Oisterwijk. Johann Vogel, de Zwitserse aanwinst, maakt de trip niet mee. Zijn vrouw staat op het punt van bevallen. De Ghanese jeugdinternational Godwin Attram, voor wie on langs een werkvergunning werd verkregen, verblijft nog steeds in zijn geboorteland en ont breekt daardoor ook in de selec tie van PSV. Valckx Gerets' nieuwe ploeg staat daardoor zo goed als vast. Ver rassend daarin is de rentree van Stan Valckx. In eerste instantie werd het contract van de verde diger niet verlengd, maar omge zet in een verbintenis voor drie maanden. Met zijn 'uitverkie zing' voor het trainingskamp in Oisterwijk, dat PSV de komen de week gebruikt als uitvalsba sis voor drie oefenwedstrijden, lijkt de fitte Valckx echter zeker van een nieuwe overeenkomst van één seizoen. GPD door Evert de Jong HEERENVEEN - Met een opge schroefde begroting' (van bijna 19 miljoen naar 22 miljoen gul den wil SC Heerenveen in hel nieuwe seizoen weer eens een prijs proberen te pakken. Twee jaar geleden werd voor bet eerst internationaal voetbal afge dwongen. Toen werd de club al in de tweede ronde van het toer nooi voor bekerwinnaars uitge schakeld. Vorig seizoen viel Heerenveen buiten alle prijzen. „Er had meer ingezeten, maar we hebben het net niet ge maakt", aldus voorzitter Rie- mer van der Velde gisteren op de druk bezochte persdag. Ondanks het tegenvallende sportieve succes gaathet de club zakelijk gezien nog altijd voor de wind. Volgend jaar hoopt Heerenveen een begin te kunnen maken met een grootscheepse uitbreiding van het stadion complex. Niet alleen wordt de toeschouwerscapaciteit uitge breid van 13.000 naar 22.000 zitplaatsen, er zijn ook plannen voor de bouw van een zwembad, drie sporthallen, scholen en kantoren. In het stadion komen 52 peperdure 'business units', waarvoor zich volgens Van der Velde inmiddels al 54 serieuze gegadigden hebben gemeld. Verkassen De sportieve doelstelling moet worden bereikt onder leiding van Foppe de Haan, die aan zijn veertiende seizoen bij SC Hee renveen begint. Even zag het er naar uit dat de oefenmeester voor een aantrekkelijk salaris zou verkassen naar een andere eredivieclub (welke wilde De Haan niet te verklappen), maar hij hoefde er niet lang over na te denken om toch weer voor Hee renveen te kiezen. Slechts één basisspeler heeft Heerenveen verlaten. Jan de Visser ging na zeven seizoenen in het Friese Haagje naar lands kampioen Feyenoord. Een flin ke aderlating, vindt ook trainer De Haan. Maar met de Deense aanwinst Allan Jepsen hoopt hij dat verlies te kunnen compense ren. De laatste twee jaar speelde de linksbenige Jepsen als verde diger of middenvelder bij Ham burger SV. De komst van doelman Berry ■i van onze sportredactie GELSENKIRCHEN - Manager Rudi Assauer zet hoog in met Schalke 04. Na een investering van ruim 25 miljoen gulden eist hij van Huub Stevens en zijn ploeg een klassering bij de eer ste zes. Na een teleurstellende tiende plaats moet de club uit Gelsenkrichen Europa weer in. Met zijn eis zet Assauer Stevens onder druk.,Maar druk is er al tijd", zei de voormalig oefen- meester van Roda JC. „Natuur lijk wil ook ik zo snel mogelijk weer op het internationale ni veau terugkeren. Ik weet dat er na het tegenvallende afgelopen seizoen veel wordt verwacht. Als in 2001 het nieuwe stadion klaar is, moet er een team staan dat jaren aan de top kan mee draaien". Voor dit seizoen versterkte Schalke 04 zich met Niels Oude Kamphuis (FC Twente), de Deen Ebbe Sand (Bröndby IF), de Pool Tomasz Waldoch (VfL Bochum) en de Duitser Gerald Asamoah (Hannover 96). Ste vens is tevreden met zijn aan winsten. „Het is belangrijk om het team te verjongen." Van buitenaf Gezien de tegenvallende presta ties leek zijn positie vorig sei zoen wankel. Volgens Stevens, Dennis Voshart leidt Oranje naar korfbalfinale WK ADELAIDE - Nederland heeft in Adelaide de finale van het WK korfbal bereikt. De ploeg van bondscoach Jan Hof ver sloeg in de halve eindstrijd En geland eenvoudig met 35-5. Bij rust leidde de titelverdediger al met 15-3. Zierikzeeënaar Dennis Voshart, die zijn 25e interland speelde, was topscorer met acht doel punten. Leon Simons en Mandy Loorij maakten zes, respectie velijk vijf treffers. Nederland moet het in de finale opnemen tegen België. Bondscoach Jan Hof koos voor zijn sterkste opstelling, in prin cipe de acht die zaterdag ook in de eindstrijd, zullen aantreden. De Nederlandse coach van En geland, Jan Piepers, deed dat niet. Hij zette voornamelijk re serves in om later met zijn 'ster spelers' het beoogde doel te bereiken: de derde plaats. De Britten moeten daartoe nog wel Duitsland verslaan, ANP Ditewig (van DQVO), de Deen Jesper Hakansson (FREM Ko penhagen), Harris Huizing'h (FC Groningen), Anthony Lurling (FC Den Bosch), Mika Nurmela (Emmen) en Ronnie Venema (Veendam) heeft in de ogen van De Haan de selectie in de breed te sterker gemaakt. „Er zit veel muziek in deze groep." Van de 36 contractspelers mag een aantal omzien naar een an dere werkgever. De Haan wil verder gaan met een selectie van 24 spelers. De afvallers zijn on der andere de Roemenen Radu Gusatu en Florin Constantino- vici, de Nigerianen Henri On- I wuzeruike en Godfrey Nwank- pa, de Macedoniër Mile Krstev J en Brian Tevreden. Ook de Fries Ronnie Pander, lange tijd de be oogd opvolger van Jan de Visser, mag vanwege de komst van Jep- sen naar een andere club. Het seizoen begint zaterdag se- i rieus met de eerste Intertoto- wedstrijd, thuis tegen het Zweedse Hammarby. GPD De Haan stelt prikklok in voor spelers HEEREN VEEN - SC Hee renveen gaat het allemaal preciezer doen. Dat was op de persdag van de Friese eredivisionist volgens trainer Foppe de Haan tenminste het tover woord. Preciezer het doel richten op de hoofdprij zen, preciezer werken met spelers en het uurwerk preciezer afstellen. Vooral dat laatste irriteerde De Haan vorig seizoen. Spe lers, die hij niet bij naam wilde noemen, kwamen dikwijls nipt of net niet op tijd. Om dat te voorkomen stelt De Haan nu een soort prikklok in. Iedereen moet zich op de trainings- dagen om 9 uur op het sta dion melden. „Net als in een bedrijf. We kunnen dan eerst de zaken van de dag doornemen, alvorens met de training te begin nen", aldus De Haan. ANP die met Schalke in 1997 de UEFA-beker won, kwam de druk vooral van buiten af. „In- tern hebben we de rust kunnen behouden. Ik heb mezelf hier over nooit zorgen gemaakt. De pech met de vele blessures was voor mij een dieptepunt. Ik hoop dat we daar nu van bespaard zullen blijven. Uiteindelijkheb- ben we er nog het maximale uit kunnen halen. Als het niet loopt, ligt dat meestal niet alleen aan één persoon. Maar ik loop niet weg voor mi]n verantwoorde lijkheid." SID Beenbreuk Schumacher duur grapje LONDEN - Michael Schumacher mag zich de best betaalde patiënt ter wereld noemen. De For mule I-coureur, die het af gelopen weekeinde zijn been brak, krijgt van de verzekering ruim 9000 gulden per uur uitbetaald. De Engelse krant The Ex press onthulde dat er sprake is van de duurste beenbreuk ter wereld. De Duitser krijgt de uitke ring van een verzeke ringsmaatschappij uit Londen, tot het moment dat hij weer kan plaatsne men in zijn Ferrari. Dat is mogelijk pas over drie maanden, zo heeft zijn manager Willi Weber don derdag verklaard. Het zou betekenen dat Schumacher alleen nog kan uitkomen in de laatste twee races van het sei zoen: de Grote Prijs van Maleisië en die van Japan. Volgens deskundigen is er geen sprake van een uitzonderlijk geval. Meer dere prominente personen hebben risico's op verge lijkbare wijze afgedekt. Schumacher betaalt per maand bijna 700.000 gul den aan verzekeringspre mies. De coureur geldt als één der best betaalde sporters ter wereld. Zijn jaarlijks inkomen bedraagt onge veer 80 miljoen gulden. DPA/RTR CIUDAD DEL ESTE - Bra zilië heeft voor de derde keer op rij de finale van de Copa America bereikt. De titelverdediger klopte in de halve eindstrijd Mexico met 2-0. In de finale moeten de Brazilianen het zondag opnemen tegen Uruguay, dat woensdag Chili ver sloeg. Beide doelpunten vielen in de eerste helft. Amoroso opende met zijn vierde tref fer van het toernooi in de 25e minuut de score. Rival- do bereidde de voorsprong drie minuten voor de rust uit tot 2-0. Op dat moment was de wedstrijd beslist. Mexico dv/ong weliswaar vele hoekschoppen en vrije trappen op gevaarlijke plekken af, maar de ongeïn spireerde Mexicanen wis ten de Braziliaanse doel man geen moment serieus te bedreigen. Ook Brazilië nam genoegen met de 2-0- stand en beperkte zich voornamelijk tot verdedi gen. RTR De Mexicaan Miguel Zepeda ontwijkt een tackle van een Braziliaan. Brazilië won met 2-0. foto Omar Torres/EPA Inno vision 7, het schip met stuurman Roy Heiner, rondt een boei tijdens de derde race van het WK voor landenteams. foto Dave Ca u I ki n/AP van onze sportredactie COWES - De Nederlandse zeilers zijn op de tweede dag van de Admiral's Cup, het WK voor landenteams, naar de derde plaats gezakt. De leiding is nog altijd in handen van de Engelsen. In totaal doen er acht landen mee. De drie Nederlandse racej achten kenden woensdag aan de Engelse zuidkust nog een superstart. Zo vielen er in de eerste race overwinningen voor de Innovision 7 met stuurman Roy Heiner en de Sydney 40 Trust Computer Products van Jochem Visser te noteren. In de tweede race, toen de wind flink was toegenomen, waren er een derde plaats voor Innovision (de equipe moest twee strafrondjes afleggen) en een twee plek voor Mean Machine met stuurman Bouwe Bekking. Pech was er voor Trust, dat een aanvaring kreeg mit het grote Amerikaanse jacht Idler. Met een zwaar ge havende mast werd de Nederlandse formatie tiende'. Gisteren, tijdens de derde race, konden de nationale zeilequipes geen eerste plaatsen bemachtigen. Het beste resultaat kwam van Innovision. Het schip stégit in de Bigboat-klasse nu tweede. Mean Machine wérd tot twee keer toe derde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 28