Dierckxsens kan z'n geluk niet op Pleidooi voor gediplomeerde soigneurs Erik Dekker ziet het weer zitten Belg pakt na nationale titel nu ook een ritzege in de Tour de France Fotograferende fan biedt Guerini zijn excuses aan Van kilometer tot kilometer Pantani wil hoofdrol op het WK vrijdag 16 juli 1999 Erik Dekker lest zijn dorst na afloop van de etappe. foto George Nusmeijer van onze sportredactie SAINT-ETIENNE - Erik Dekker had er nog eens een nachtje over geslapen, voel de zich gisterochtend zowaar een stuk beter en besloot daarom toch maar van start te gaan in de elfde etappe van de Tour de France. Het was een rit die geen wijzigingen in de top van het klassement teweegbracht. Lance Arm strong blijft stevig in het geel, Richard Virenque in de bolletjestrui en Stuart O'Grady in het groene tricot. Het peloton kwam binnen op ruim 22 minuten van win naar Ludo Dierckxsens. Aan de staart van de grote groep bevonden zich de renners van de Rabobank. Erik Dekker was na de etap pe naar l'Alpe d'Huez hui lend in de armen van zijn vrouw gevallen. Hij was vol komen uitgeput gearriveerd op de top van de col die voor heen bekend stond als de Hollandse berg. „Als ik me zo had gevoeld als in de rit naar l'Alpe d'Huez, dan was ik vandaag afge stapt. Dat houd je gewoon niet nog eens tien dagen vol. Ik was volkomen uitgeput. Ik had het gevoel dat ik over vermoeid was. Gelukkig ging het vandaag een stuk beter." Hij was niet de enige die zich slecht voelde in de ploeg. „Ik weet niet wat het is, maar bij na iedereen had er last van. Misschien is het eenbacterië- le infectie geweest of zo. De enige die niet ziek was, is Le on van Bon. Maar die zit al thuis." Met Dekker eindigde ook Lotz, Den Bakker, Jonker en Boogerd in de schoot van het peloton. Boogerd zei zich goed te voelen en het geloof in een etappezege nog niet te hebben opgegeven. „De ko mende dagen ga ik meesprin gen met groepjes. Wie weet wat dat nog oplevert." GPD van onze sportredactie L'ALPE D'HUEZ - De fan die woensdag de val van ritwinnaar Giuseppe Guerini op weg naar l'Alpe d'Huez veroorzaakte, heeft zijn excuses aangeboden. Volgens de Tour-leiding heeft de man zich nog dezelfde avond gemeld bij het hotel van de ploeg van de Italiaan. „Een mooi gebaar", vond Guerini. De beide mannen schudden hierna elkaar de hand. De Italiaanse renner had nog wel één brandende vraag: „Is de foto gelukt?" De man moest het antwoord schuldig blijven: „Ik weet het niet, want ik heb het rolletj e nog niet laten ontwikke len." RTR/GPD door Fred Segaar SAINT-ETIENNE - Hij is van een ont wapenende eenvoud en geniet de repu tatie een onnozele, onoordeelkundige wielrenner te zijn. Het is niet alleen daarom dat de supportersclub van Lu- do Dierckxsens in Geel, in de Vlaamse Kempen, een ledenstop heeft moeten afroepen. Dierckxsens immers blijkt op bijna 35-jarige leeftijd ook te kun nen winnen, iets dat zijn fans tot voor kort nooit achter hem hebben gezocht. Ilij is een wielrenner die met zijn krachten smijt, die demarreert op de meest onlogische momenten en daar door altijd tekortkwam op het moment dat de prijzen werden verdeeld. Gisteren in de elfde Tourrit van Le Bourg-d'Oisans naar Saint-Etienne koos hij voor de verandering de juiste plaats, halverwege de beklimming van de col de la Croix de Chabouret, een berg van tweede categorie. Hij trapte al snel een voorsprong van een tiental se conden bijeen op zijn medevluchters Konisjev, Verbrugge, Belli, Vinokour- ov, Forconi en Lefevre. En zijn fans we ten: als Ludo eenmaal een paar meter heeft, dan geeft hij die niet snel prijs. Zijn ploegleider Pietro Algeri van Lampre had hem in cle eerste week van de Tour nog een uitbrander gegeven omdat Dierckxsens weer eens met zijn krachten had gesmeten. Hij reed twee kilometer lang tien meter vóór hét pe loton, dat met een snelheid van zestig kilometer per uur de sprint aan het voorbereiden was. Denkwerk In de aankomstplaats Saint-Etienne was gistermiddag al snel duidelijk dat Dierckxsens' benen dit keer zó sterk waren, dat er geen denkwerk aan te pas hoefde te komen en zijn demarrage be slissend zou zijn. Na een prachtige solo vierde hij de overwinning met cle blijd schap van een nieuweling. „Dit is de mooiste dag van mijn leven", jubelde hij na afloop. „Nóg schoner clan mijn zege in het Belgisch kampioenschap. Sinds ik de nationale trui om mijn schouders heb, voel mij echt coureur. Het parcours van de Belgisch titelstrijd was allesbehalve op het 70 kilo zware lijf van Dierckxsens geschrevenIn Ge- raardsbergen moest vijftien keer de Kloosterstraat worden beklommen. Hij had zich desondanks voorgenomen meteen in de aanval te gaan. Daarom wrong Dierckxsens zich naar de eerste startrij. Daar bleek David Verreth, een onbeduidende kermiscoureur, dezelfde plannen te hebben. Na vijfhonderd me ter werd Verreth al achterhaald door Dierckxsens, die daarna net zo lang bleef demarreren tot hij uiteindelijk al leen over was. Als ze hem na het passe ren van de eindstreep niet van de fiets hadden gehaald, was hij waarschijn lijk nu nóg aan het demarreren ge weest. Dierckxsens werd pas op 29-jarige leeftijd prof. Daarvoor werkte hij als lakspuiter in de vrachtwagenfabriek van D AF in Kasterlee.Pistoolschilder was ik, best een mooi jobke, ik heb het tien jaar gedaan." Zijn hart lag echter bij de fiets. Het probleem was alleen dat Dierckxsens te weinig talent had om met wielrennen de kost te verdie nen. Christel, zijn vrouw, raadde hem het onzekere bestaan van profcoureur af. Maar zijn schoonmoeder heeft haar op zekere dag overgehaald. Dierckxsens nam onbetaald verlof om bij Saxon, verreweg de kleinste en slechtst georganiseerde Belgische ploeg, aan de slag te gaan. Daar dreigde hij een doorsnee kermiscoureur te wor den. Via Collstrop kwam hij bij Tönis- steiner onder de hoede van Gerard Bulens, die wel iets in hem zag. Dierckxsens mocht een internationaal programma rijden. Winnen deed hij zelden, demarreren des te meer. Een jaar later bij Lotto viel hij op in Parijs- Roubaix, waar hij na een monsteront snapping werd bijgehaald door Franco Ballerini, de latere winnaar. De twee zijn nu teammakkers bij Lampre. Rechter Dierckxsens dwong zijn overgang naar Italië af via tussenkomst van de rechter. Hij had bij Lotto nog een doorlopend contract, maar kon bij Lampre twee keer zoveel verdienen. Op basis van die positieverbeteiing werd hij in het ge lijk gesteld. De Italiaanse ploeg heeft sinds gisteren nog maar vier renners in de Tour de France. De Vlaming maakte het optreden van de ploeg in één keer goed. En hijzelf gaat volgend seizoen nóg meer verdienen. Oorring Hij is een renner die kleur geeft aan het wielrennen. Niet alleen door zijn aan vallende manier van rijden, ook door zijn gedrag buiten de koers. De gouden oorring die hij draagt is een erfenis van een verloren weddenschap met zijn voormalige ploeggenoten Kurt Vande- wouwer en Mario Aerts. Zijn kale hoofd is het gevolg van een mislukte poging z'n haar te blonderen. Echtgenote Christel, kapster van be roep, adviseerde haar man een tijdje terug een andere haarkleur. „Maar het pakte niet echt goed uit," aldus de cou reur met een brede grijns. „Het was een lelijk gezicht. Toen zei Christel: 'haal dan alles er maar af, dan lijkt het nog wat." GPD Met de blik op oneindig gaat Ludo Dierckxsens op weg naar de fi- Ludo Dierckxsens kan het nauwelijks geloven dat hij als eerste over Ludo Dierckxsens drinkt zijn bidon leeg na zijn overwinning, nish. foto Patrick Kovarik/AFP de finish gaat. foto Ed Oudenaarden/ANP foto Ed Oudenaarden/ANP ROME - Marco Pantani wil in oktober bij de wereldtitelstrijd in Italië een hoofdrol spelen. Hij zal zijn terugkeer in het peloton op deze wedstrijd afstemmen. Pantani kwam niet meer in actie sinds hij in de Ronde van Italië werd uitgesloten. Hij had een te hoge hematocrietwaarde. De Italiaan heeft ontkend ook maar iets met bloeddoping te maken te hebben. Wel circuleerde het gerucht dat hij van plan was zijn loopbaan te beëindigen. Hoe hij zich gaat voorbereiden op het WK wist Pantani nog niet. „Maar tijdens de titelstrijd wil ik weer bij de top horen. Ik wil sterker terugkeren dan ik ben vertrokken." Italiaanse media speculeren er op dat Pantani, vorig seizoen winnaar van de Ronde van Frankrijk, in september in de Vuelta van start gaat. Ook Jan Ullrich keert terug in het peloton na een verplichte rustperiode. De Duitser miste door een knieblessure de Ronde van Frankrijk. Ullrich wil in au gustus deelnemen aan wereld bekerwedstrijden in San Sebas tian en Hamburg. De Telekom- renner heeft verder de Vuelta en het WK op zijn programma staan. RTR van onze sportredactie SAINT-ETIENNE (ANP) - In Bourg-d'Oisans starten 160 ren ners voor de elfde etappe van de 86e Ronde van Frankrijk over 198,5 kilometer naar Saint- Etienne. Het is warm weer on der een bewolkte hemel. Arm strong draagt de gele trui. 41 km: Aanval van Desbiens. 44 km: Hergroepering. 58 km: Eerste tussensprint: 1. Steels, 2. Zabel, 3. O'Grady. 74 km: Verbrugghe in de aanval. 80 km: Doorkomst op de Col Parmenie (2e cat): 1. Ver brugghe, 2. Konisjev, 3. Viren que. DeBiase gelost uit peloton. 82 km: Forconi, Konisjev, Dierckxsens, Belli en Lefevre in achtervolging. 84 km: Vinokoerov eveneens in achtervolging. 87 km: Vinokoerov bij groep Forconi. 91 km: Verbrugghe ingehaald door zes achtervolgers. Ill km: Voorsprong kopgroep van zeven 4.30. 120 km: De Biase stapt in be zemwagen. 145 km: Doorkomst op Cote de Barges (4e cat): 1. Konisjev, 2. Vinokoerov, 3. Forconi. Achter stand peloton 14.15. 156 km: Tweede tussensprint: 1. Verbrugge, 2. Dierckxsens, 3. Vinokoerov. 160 km: Ontsnappingspoging Vinokoerov mislukt. 161 km: Dierckxsens in de aan val. 180 km: Doorkomst op Croix de Chabouret (2e cat): 1. Dierckx sens, 2. Konisjev op 0.52. 3. Ver brugge, 4. Belli. 198,5 km: Dierckxsens wint elf de etappe met ruim een minuut voorsprong op Konisjev en Vinokoerov. Armstrong be houdt gele trui. ANP Lance Armstrong behield ook in de elfde etappe de gele trui. foto Joel Saget/AFP doorRené Banierink SAINT ETIENNE - Zeg soig- neur en iedereen denkt aan Willy Voet, epo, prikken en slikken. Aan doping dus. „Maar omdat Mare Dutroux een Waal is, zijn toch niet me teen alle Walen kinderver krachters?" Dirk Nachtergae- le kent de zware impact van een dergelijke vergelijking en maakt hem dus bewust. De soigneur van Mapei-Quick Step is nestor en woordvoerder van de collega's, waarvan de meesten naar zijn stellige over tuiging het goede voor hebben met de wielrenners. Openheid en deskundigheid is zijn credo. „We leven niet meer in het tijd perk dat we gemaskerd rond het kampvuur dansen." De Tour de France is bijna twee weken oud en de man die vorig jaar het lont in het doping- kruitvat stak, ex-wielerver- zorger Willy Voet, is alleen maar ter sprake gekomen toen hij dinsdag op een berg stond te kijken naar de passerende ren ners. Nee, Dirk Nachtergaele heeft naar eigen zeggen geen mo ment getwijfeld om dit jaar weer naar Frankrijk af te rei zen. De gebeurtenissen in de Tour van vorig jaar, waarbij renners, ploegleiders, docto ren en soigneurs vogelvrij ver klaard leken, zullen voor eeu wig in zijn gedachten gebrand zijn. Maar niet zoals wellicht menigeen denkt. „Er is veel ge praat, veel geschreven en veel voor waarheid aangenomen over wielrenners en de mensen er omheen. Maar clit is mijn 21ste Tour de France. Ik weet waar mijn werk begint en waar mijn werk ophoudt en dat geldt voor iedereen binnen de ploeg. Dan hoef je nergens be vreesd voor te zijn of je schul dig over te voelen j De verzorger kan niet ontken nen dat de gebeurtenissen van vorig jaar en alles wat er op volgde zijn vak en indirect dus Dirk Nachtergaele: „Vorig jaar in de Tour werden we in de eerste week nog verketterd." foto George Nusmeijer/GPD ook de naam Nachtergaele in een twijfelachtig daglicht heb ben geplaatst. „Tuurlijk, er zullen altijd mensen zijn die jou op een lijn zetten met Voet. Het zij zo. de maatschappij zit nu eenmaal zo in elkaar." Maar Nachtergaele weet ook dat mensen snel vergeten. „Vorig j aar in de Tour werden we in de eerste week nog verketterd, in de tweede week was het nog half half en in de derde week werden we al weer toegejuicht. Ik hou van dit werk, ik hou van de wielrennerijAls ik het puur voor de centen moest doen, was ik er al lang uitgestapt." Hij laat zijn handen zien. „De soigneur werkt met zijn han den. Daarmee voelt hij, daar mee kijkt hij, daarmee spreekt hij. Dat is zijn vak. En verder zorgt hij dat de coureur op zijn gemak is." Slechte zaak Soigneur is een vrij beroep. In principe kan iedereen die dat wil zich die titel aanmeten. Een slechte zaak, vindt Nach tergaele. „Een renner die van daag stopt kan toch niet zo maar de volgende dag soigneur zijn? Ja, helaas komen dit soort toestanden nog steeds voor." Nachtergaele zelf volgt nog steeds cursussen en bijscholin gen. Dat zou iedereen moeten doen, vindt hij. De Belg heeft nog wel een goede tip voor Hein Verbruggen, de "voorzit ter van de internationale wiel- renunie. „De UCI zou ploegen moeten verplichten alleen ge diplomeerde soigneurs in dienst te nemen. Bij Mapei hanteren we die regel al." Het kon niet voorkomen dat het team in de Driedaagse van de Panne dit voorjaar in een do- pingschandaal werd meege sleurd. Een Italiaanse verzor ger, Tiziano Morassut, had vanuit het hotel van de ploeg in het Belgische Kortrijk amfeta minen verstuurd richting Ita lië. Ze werden echter onder schept door de douane. „Die jongen is ontzettend stom ge weest. Gelukkig heeft hij di rect toegegeven dat het een eenmansactie was. Ik hoop voor hem en de sport vooral dat ook de leveranciers gepakt worden." Nachtergaele heeft zijn manier van werken met kampioenen als Johan Museeuw ondermeer vastgelegd in twee boekjes. Helaas, zo geeft hij toe, lopen er nog mensen rond in het pelo- 5 ton die hele andere boekjes zouden schrijven wanneer ze hun praktijken op papier zou- j den vastleggen, „ik weet een beetje wat een dokter moet doen. Als ik dan toch hoor wat zo'n man als die Sainz allemaal kan uithalen. Als ze dat tegen- woordig allemaal als homeo- pathie beschouwen..." Dat soort mensen bezorgt de wielrennerij een slechte naam, meent Nachtergaele. En lokt I reacties uit die een averechts effect hebben. „Het is een beet- je een heksenjacht aan het i worden. Laten we nou wel we- ;i zen: wielrennen is geen biljar- 1 ten. Ik hoor van onze artsen dat j ze geen infuus meer mogen ge- j bruiken om de vocht- en vöe- dingsspiegel op peil te houden. Dan vraag ik U: als ge zoals ij woensdag bij na zeven uur in de hitte over de hoogste cols moet j rijden, dan kunt ge toch niet meer op krachten komen met een blikje cola en een broodje?" In de eerste week van de Tour werd bekend dat de spierver- sterkende corticosteroïden nu ook kunnen worden opge spoord. Een goede zaak, denkt Nachtergaele. „Des te meer er gevonden kan worden, des te beter. Maar het effect van som mige producten wordt over- schat, ook wat die corticoste- roïden betreft. De sterke beren blijven altijd de sterke beren." Maar hij vindt niet dat alle me dicamenten, puur omdat ze als doping zouden kunnen dienen, verboden moeten worden. „Dan zou je mensen die vei-- kouden worden tijdens een Tour ook al naar huis moeten sturen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 23