GS Zuid-Holland onder vuur Veiligheid ie tunnelfabriek moet verbeteren van Arbeidsinspectie bemm Ipfemar' Herstel dijk bij Zierikzee begonnen VACATURES Partij Megawati wint officieus Indonesische parlementsverkiezing 4 WEKEN VOOR 16,00 Kate Winslet wil geen filmster zijn Auto Leasen? Commissaris tekende voor leningen, gedeputeerde financiën op vakantie Russen negeerden succes Apollo Verf schepen vervuilt water Vergoeding ex-arbeiders wapenfabriek Londen herziet vredesvoorstel Noord-Ierland JA, ik wil: dÊL 20° 15° ZW 4 Zonnige perioden Een bewolkte start, daarna flinke zonnige perioden. Maximumtemperatuur rond 20 graden bij een matige zuidwestenwind. 242e jaargang no. 166 vrijdag 16 juli 1999 losse nummers 1,80 PAGINA 9 op onze collectie verf, behang en andere wand- bekleding. TMC Goes VERF& Marconistraat 13 Telefoon: (0113) 25 05 01 (Advertentie) U least al een Peugeot 406 vanaf 649,- per maand Be\ voor een ottert*1 AUTO-LEASE Walcheren Tel.: 0118 424000 Fax.: 0118 416099 op 1.26 'H1 3. Vinokoerov(Kaz) op 1.33]'ij 57. Lotz (Ned) op 22.22 I.Armstrong (Vst) 51.10.28 2. Olano (Spa) Zülle(Zwi) op 7.47 47. Boogerd (Ned) op 46.25 j zie pagina 23 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het waterschap Zeeuwse Eilanden is donderdag begonnen met het herstel van de ingestorte dijk aan De Val bij Zierikzee. Het gat wordt in eerste instantie opgevuld met stortsteen uit de noodvoorraad van Rijkswaterstaat op Neeltje Jans. Pas vol gende week is aanvoer vanuit België mo gelijk, aldus afdelingshoofd beheer en on derhoud waterkeringen ing. B. van Liere. Onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat de vooroever van de westelijke nol bij de haveningang tot een diepte van twaalf meter onder water is weggezakt. In totaal gaat het om een oppervlakte van zeker tweehonderd vierkante meter. De veron derstelling dat de dijkval is veroorzaakt door kabelleggers van KPN-Telecom, is sinds maandagavond volgens Van Liere eerder versterkt dan afgezwakt. De situa tievan de dijk zelf is stabiel, aldus de inge nieur. „Zaak is nu zo snel mogelijk het gat vol te storten om verdere uitwassing van het nolletje te voorkomen." In totaal is zeker tienduizend ton steen nodig voor het herstel van het ingestorte gedeelte. Het gaat om het stuk tot aan de laagwaterlijn. Nadien wordt de nol zelf opgehoogd en kan de nieuwe basaltbekle ding worden aangebracht. Van Liere verwacht nog'zeker drie weken nodig te hebben om het euvel te kunnen verhelpen. foto Pieter Honhoff MIDDELBURG - Meer dan veertig sjezen en bijna dertig ringrijders deden donderdag mee aan de Eerste Folkloristische Dag in Middelburg. In en om het Abdijcomplex kon het toegestroomde pu bliek de bont versierde combinaties bewonderen. Er waren de nodige prijzen te verdelen. Naast de prijs voor de mooiste versiering waren er ook prijzen voor de artistiekste sjees, voor de beste kos tuums en een publieksprijs. Volgens ingewijden is die laatste prijs het gewildst door de deelnemers. „Daar doen ze het voor." foto's Ruben Oreel van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het dage lijks bestuur van Zuid- Holland ligt zwaar onder vuur. Gisteren erkende commissaris van de ko ningin J. M. Leemhuis- Stout dat zij besluiten over leningen van de pro vincie zelf heeft onderte kend. Leemhuis denkt overigens niet aan aftreden. Zij had er geen idee van dat het bankiertje spe len door ambtenaren een totaal bedrag betrof van 1,7 miljard gulden. De provincie raakte daarbij vermoedelijk 47,5 mil joen gulden kwijt door geld te lenen aan het met faillissement bedreigde handelshuis Ceteco. De WD in de Staten van Zuid- Holland stuurt aan op het aftre den van gedeputeerde van fi nanciën De Jong van de PvdA Fractievoorzitter Aptroot van de WD heeft grote kritiek op het wederom met vakantie gaan van De Jong 'terwijl het Provin ciehuis in brand staat'. De Jong (PvdA) ontbrak tot ve ler verbazing gisteren op een bijeenkomst waar de toestand werd toegelicht. Hij ging na de hectische gebeurtenissen van een dag eerder gewoon weer te rug naar zijn vakantieadres in Engeland. Intussen was mede door zijn toedoen wel de indruk gewekt dat het ambtenaren korps de zwarte piet zou krijgen toegespeeld. In de zaal vol toe hoorders was veel bijval voor de ambtenaar die zijn ergernis uit sprak over het optreden van De Jong. „Zijn one-liners hebben mij als ambtenaar pijn gedaan", luidde de kritiek van de spreker. Tijdens politiek beraad werd gisteren duidelijk dat het colle ge van GS in 1995 besloot tot het creatief omgaan met geleend geld zonder de provinciale sta ten in te lichten of goedkeuring te vragen. De Tweede Kamer vindt dat Zuid-Holland zelf de financiële problemen moet oplossen. Het is niet de bedoeling dat inwoners van de provincie of de rijksover heid daarvoor opdraaien, aldus het CDA De christen-democra ten zijn net als de coalitiepartij en PvdA, WD en D66 'zeer ver ontrust' over de handelwijze van de provinciale ambtenaren. Ook minister Peper (Binnen-- landse Zaken) spreekt van een 'zeer ernstige zaak'. Hij kondig de aan dat Binnenlandse Zaken in ieder geval onderzoekt wat Zuid-Holland het departement gemeld heeft over de transac ties. „Het college van Zuid-Hol land is verantwoordelijk. Dat Leemhuis-Stout haar handte kening onder de leningen heeft gezet, zegt op zichzelf niets", al dus de minister.Dat is de routi ne van het beleid. Een handte kening is een technisch gebaar." De coalitiepartijen PvdA, WD en D66 willen nu van Peper pre cies weten wat er is gebeurd en in hoeverre de ambtenaren hun bevoegdheden hebben over schreden. GPD Slechts een kleine groep inwoners van de toenmalige Sovjet- Unie was dertig jaar geleden in staat om live op tv te zien hoe de Amerikaan Neil Armstrong voet op de maan zette. In de partijkranten werd de bevolking de dag na het sensa tionele succes van de Amerikanen in minuscule stuk- jes geïnformeerd. In de Zeeuwse Delta, het water voor de Noordzeekust en in de Waddenzee zijn verhoogde concentraties van het giftige tri- butyltin aangetroffen. Deze stof wordt aan verf voor schepen toegevoegd als middel om aangroei van algen te voorkomen. Staatssecretaris De Vries heeft een ver- f'J K bod van deze chemische stof aangekondigd. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 9,10,11,12,13 en 14; zeeland: 15,16,17,18 en 19;sport: 23, 25,27 en 28. WASHINGTON - Het Ameri kaanse ministerie van Energie beloofde gisteren een schade vergoedingsregeling voor ar beiders die in de Koude Oorlog in bedrijven werkten waar kernwapens werden gemaakt. Volgens het ministerie gaat het om bijna 20.000 mensen die zijn blootgesteld aan beryllium, een metaal dat in militaire kernre actoren wordt gebruikt. AFP (Advertentie) BELFAST - De Britse regering herziet het vredesvoorstel voor Noord-Ierland nu de belangrij ke protestantse partij, de UUP, heeft geweigerd zitting te ne men in de regering voor het ge biedsdeel. Het akkoord van Goede Vrijdag vorig jaar wordt niet aangepast. De Ulster Unionist Party van beoogd premier David Trimble boycotte gisteren de vergade ring van het Noord-Ierse parle ment, waardoor de installatie van een regering onmogelijk werd. Zij weigerde woensdag avond in te stemmen met de uit voering van het vredesakkoord, omdat het katholieke Ierse Re publikeinse Leger (IRA) zich niet wil ontwapenen. Seamus Mallon van de gematigde ka tholieke partij SDLP heeft ge zegd niet meer in de regering zitting te willen nemen. De Britse premier Blair zal in samenspraak met zijn Ierse ambtgenoot Ahern met nieuwe voorstellen komen die het UUP alsnog tot deelneming in de re gering moeten overhalen. Gerry Adams, eiste in een reac tie dat Trimble zich terugtrekt als beoogd premier. RTR/DPA Herrenknecht maakte afgelopen maanden potje van werktijden door René Hoonhorst TERNEUZEN - Volgens de Arbeidsnspectie zijn de veilig heidsmaatregelen in de beton- fabriek voor de Westerschelde- tunnel in Terneuzcn niet afdoende. De Arbeidsinspectie heeft in middels processen-verbaal opgemaakt tegen zowel de be- tonfabriek voor de Westerschel- detunnel als de Duitse bouwer van boormachines Herren knecht. De werknemers van de betonfabriek zijn niet goed voorbereid op het productiepro ces en Herrenknecht heeft de af gelopen tijd de Arbeidstijden wet met voeten getreden, meent de Rotterdamse inspectie. Aanleiding voor het onderzoek van de Arbeidsinspectie is een dood van een 27-jarige Duitse werknemer van de betonfa briek. De man kwam maandag bij een ongeval in de fabriek om het leven. De Arbeidsinspectie zette meteen vraagtekens bij het veiligheidsbeleid. Risico's Het onderzoek dat vervolgens door de Arbeidsinspectie werd uitgevoerd, wees uit dat de be drijfsleiding onvoldoende heeft nagedacht over de risico's die werknemers lopen. Bovendien beschikt de betonfabriek niet over een door een Arbodienst goedgekeurde risico-inventari satie, liet hoofdinspecteur D. Kamerling donderdag desge vraagd weten. De bedrijfsleider van de beton fabriek stelde eerder deze week dat het bedrijf wel aan alle wet telijke veiligheidsnormen vol doet. Maar volgens de Arbeids inspectie moet er nog wel het een en ander worden verbeterd. Niet alleen de betonfabriek krijgt kritiek te verduren. De Duitse bouwer van de boorma chines heeft de afgelopen twee, drie maanden een potje ge maakt van de Arbeidstijden wet. Herrenknecht liet werkne mers soms meer dan veertien uur achter elkaar werken en was ook niet al te zorgvuldig met de administratie van de ge werkte uren, constateerde de Arbeidsinspectie. Volgens de inspectie is de krap pe personeelsbezetting één van de hoofdoorzaken. Ze waar schuwt daarom nu alvast de tunnelbouwers Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW). Kamerling: „Hun ar- beidsrooster zit zeer krap in el kaar. Als er eens een werknemer uitvalt, volgen er volautoma tisch overtredingen." Een topman van KMW vindt de conclusie van de Arbeidsin spectie wat kort door de bocht. Hij voerde aan dat er nog druk wordt onderhandeld over de de finitieve roosterinvulling. De processen-verbaal wordt door de Arbeidsinspectie naar de officier van justitie in Mid delburg gezonden. Als de boe king tot een veroordeling leidt, zal de officier een schikkings voorstel doen, verwacht hoofd inspecteur Kamerling. Hij rekent er op dat de veilig heidsmaatregelen in de beton fabriek snel worden aange scherpt en denkt dat de Arbeidsinspectie volgende week weer controles uitvoert. (Advertentie) MORGEN IN DEZE KRANT!! doorTheo Haerkens JAKARTA - De Indonesische verkiezingen zijn gewonnen door Megawati Soekarnoputri van de Strijdende PDI. Dit blijkt uit een voorlopige eind uitslag die gisteren bekend is gemaakt door een commissie van het centrale verkiezingsco mité. De PDI van Megawati haalde ruim 33 procent van de stem men. Regeiingspartij Golkar eindigde op de tweede plaats met 22 procent. PKB, de partij van de seculiere moslimleider Abdurrahman Wahid werd der de met ruim twaalf procent. Moslimpartij PPP behaalde ruim tien procent en PAN, de partij van moslimleider Amien Rais werd vijfde met zeven pro cent. Het tellen van de stemmen heeft bijna zes weken geduurd. Het gaat om een voorlopige uitslag, die 'theoretisch nog kan worden bijgesteld', aldus comitévoor zitter Jacob Tobing gister avond. De verdeling van de 500 parlementszetels is nog niet be kend, behalve dan de 38 'vaste' voor het leger. Vanwege de ge compliceerde verdeelsleutel zal de zetelverdeling zeker tot het eind van de maand op zich laten wachten. Stemmen buiten Java wegen bijvoorbeeld zwaarder dan die van het dichtst bevolkte eiland van de archipel. Hertellingen De uitslag werd na veel geharre war bereikt. Op veel plaatsen vonden hertellingen plaats. Ook waren er nogal wat meldingen van fraude, maar de meeste ver traging wordt toegeschreven aan onkunde van de mensen die de tellingen uitvoerden en machtsspelletjes van de deelne mende partijen. Over het alge meen hebben waarnemers de indruk dat de verkiezingen re delijk eerlijk zijn verlopen. De vijf grootste partijen waren goed voor ruim 87 procent van de stemmen. De 43 andere deel nemende partijen moesten zich tevreden stellen met de reste rende dertien procent. Golkar kwam in veertien van de 27 pro vincies als grootste partij uit de bus. De PDI van Megawati in elf. In Atjeh bleek moslimpartij PPP de grootste en op Oost-Ja va de PKB. De winst betekent niet dat Me gawati in november automa tisch tot president wordt geko zen. Geen van de partijen heeft een absolute meerderheid. Waarnemers menen dat de strijd zal gaan tussen de impopulaire Habibie en Megawati. De presi dent wordt niet gekozen door de 500 parlementariërs, maar door het Raadplegend Volkscongres. Dit bestaat uit het parlement en 200 benoemde vertegenwoordi gers. GPD zie ook pagina 2 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 of een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving 96,50 Naam: Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1