N-Beveland krijgt tik op vingers Zonnig steekspel op Zeeuwse folkloredag Daane houdt de herinnering levend Scouting te water wil plekje behouden op Scheldeterrein Preventief strooien bij gladheid loopt flink in de papieren zeeland geslaagd vrijdag 16 juli 1999 Gedeputeerde: orde op zaken door René Schrier KORTGENE - Het is hoog tijd dat het gemeentebestuur van Noord-Beveland orde op zaken stelt. Door het falen van de ge meente dreigen initiatieven vanuit de bevolking en maat schappelijke organisaties op een dood spoor terecht te ko men. Dat is de schuld van de ge meente, die het duidelijk laat afweten. Het gemeentebestuur moet dan ook met spoed zorgen dat het zijn eigen huishouding en interne organisatie op orde heeft. Die waarschuwing gaf gedeputeerde A J. G. Poppe- laars het gemeentebestuur van Noord-Beveland. Hij deed dat bij de officiële ope ning van de havendagen in Kortgene. Poppelaars haakte met zijn toespraak in op de pro blemen en conflicten die zich in het Noord-Bevelandse gemeen tehuis tussen bestuurders en ambtenaren voordoen. Recent Grasmaaier voor Zilveren Schor ARNEMUIDEN - De gemeente Borsele heeft voor het symboli sche bedrag van één gulden een maaimachine aan het Zilveren Schor in Arnemuiden geschon ken. De Borselse wethouder A E R. van Opdorp droeg de maaier donderdag over. Het apparaat is afgeschreven bij de gemeente Borsele, maar nog prima bruikbaar. Daarom hebben de gemeente en leveran cier Tramper besloten het appa raat weg te geven. Hij wordt klaar voor gebruik, voorzien van extra olie en met het voor uitzicht van een extra onder houdsbeurt overgedragen. Het Zilveren Schor is een ontmoe tingscentrum voor zwakkeren in de samenleving. Het Zilveren Schor is onderdeel van het Na tionaal Jeugdfonds Jantje Be ton. nog daagden de ambtenaren de bestuurders voor de rechter. Hij zei niet met een opgeheven vin ger te will en staan, maar had het over een goed bedoelde aanspo ring. Hij constateerde dat de maat schappelijke betrokkenheid op Noord-Beveland groot is. Als positieve voorbeelden daarvan noemde hij het Platform Noord- Beveland Ondernemend en het Pilot Project Maatschappelijk Ondernemen. Ruimte geven Volgens de gedeputeerde zijn het niet de ambtenaren achter hun bureau of de bestuurders die bepalen waar een regio be hoefte aan heeft. Zij moeten fa- ciliterend, richtinggevend en kaderscheppend zijn. De bevol king en de maatschappelijke or ganisaties weten waai- behoefte aan bestaat en zij komen met plannen, ideeën en tonen creati viteit. Het is vervolgens aan de overheid om dat op te pakken. Dat de burgers en maatschap pelijke organisaties op Noord- Beveland goed bezig zijn, blijkt wel uit het feit dat binnen één jaar al 25 concrete onderne mersplannen zijn ingediend, constateerde Poppelaars. Die plannen kunnen een prima bouwsteen vormen voor een breed opgezette gemeentelijke structuurvisie, vond hij. Dat dreigt echter te stagneren door de interne problemen bij de ge meente. De gedeputeerde vond het dan ook noodzakelijk dat het ge meentebestuur de plannen ade quaat oppakt. Hij noemde dat absoluut noodzakelijk. Derge lijke vormen van samenwerking tussen burgers, organisaties en gemeente zijn gebaseerd op een 'keten- of kettinggedachte' en die ketting is zo sterk als de zwakste schakel, voegde hij er aan toe. Ieder schakel in de ket ting dient zijn eigen huishouden en interne organisatie op orde te hebben, aldus Poppelaars. foto Ruben Oreel Walcheren 1944 geeft een realistisch beeld van de bevrijding. Expositie geeft volledig beeld van bevrijding Walcheren door Lukas Fransen WESTKAPELLE - Engelse commando's bestormen met een landingsvoertuig een met mijnen bezaaid strand. De Duitse soldaten wachten in een geschutsbunker en een mortierstelling hun vijand op. De expositie Walcheren 1944 in het Polderhuis in Westka- pelle neemt het publiek mee naar de aanval van de gealli eerde troepen in november 1944 op Walcheren. Voor het Polderhuis staat een meterslange eenmansonder- zeeër en achter het gebouw zijn twee kanonnen en een ko lossaal landingsvoertuig op gesteld als blikvangers. De bezoeker die het Polderhuis binnenkomt, loopt recht op een stuk strand af, waarop een situatie is nagebootst van de landing van de geallieerde troepen op het strand bij West- kapelle. De foto's aan de muur geven een goede indruk van wat zich werkelijk heeft afge speeld tijdens de bevrijding van Walcheren. De Duitsers hadden tijdens de bezetting de dijk omgevormd tot een schijnbaar ondoor dringbaar verdedigingswerk. Om een indruk te geven van de Duitse weerstand is in het Pol derhuis een mortiernest en een geschutsbunker nagebouwd. Er is zelfs een authentieke Westkappelse boerenwoning te zien, die door de Duitsers is gevorderd. De poppen dragen uniformen, die door de bezet ters op Walcheren gedragen werden. Tevens toont de expo sitie een groot scala aan mi trailleurs, geweren, munitie en andere zaken, die door de Duitsers en geallieerden tij dens de slag om Walcheren zijn gebruikt. De man achter de expositie is verwoed verzamelaar John Daane. Hij is vanaf jonge leef tijd gefascineerd door wat zich in de Tweede Wereldoorlog heeft afgespeeld en loopt rom melmarkten en beurzen in binnen- en buitenland af op zoek naar authentiek materi aal. ,,Ik heb alle wapens, die in de bunkers om het landfront om Koudekerke stonden. Ik heb alles compleet en het is hier allemaal te zien." Het verzamelen van materiaal uit de Tweede Wereldoorlog is voor Daane een hobby, die een groot deel van zijn leven in be slag neemt.„Je bent nooit uit verzameld. Het is een puzzel die helemaal in elkaar valt. Ik probeer de puzzel zo compleet mogelijk te krijgen en met elk stuk dat ik in handen krijg, kom ik een stap dichterbijMet deze expositie probeer ik een zo getrouw mogelijk beeld van de werkelijkheid te schetsen." De'exposit ie van Daane geeft zelfs zo'n waarheidsgetrouw beeld weer van de situatie op Walcheren in november 1944, dat reeds diverse oud-strijders die bij de landing in Westka- pelle zijn geweest, een kijkje zijn komen nemen. „Die man nen waren heel positief," zegt Daane trots. „Ze vinden het geweldig dat er nog steeds aandacht aan wordt besteed, zodat het niet wordt vergeten. De landing van de geallieer den op het strand bij Westka- pelle is een van de ingrijpend ste gebeurtenissen geweest, sinds de mens hier rondloopt. Dat is voor mij een van de drijfveren voor deze exposi tie." De expositie is iedere dag tot en met 31 juli te bezichtigen van 10 tot 18 uur en van 19 tot 21 uur. Als de belangstelling voor de expositie groot is, zal deze ook nog in augus tus te bewonderen zijn. door Miriam van der Schot VLISSINGEN - De drie Vlis- singse scoutinggroepen te water hebben het college van Vlissin- gen om ruimte gevraagd voor hun vloot als het vrijkomend Scheldeterrein heringericht wordt. De ruim dertig schepen van de scouting liggen momen teel bij de Koninklijke Schelde Groep. Waar de vloot heen moet als de Schelde verhuist, is onbe kend. „De schepen van de scouting groepen Watergeuzen, Golfbre kers en Scheldezwervers liggen daar dankzij de 'goodwill' van de Schelde", vertelt D. Beerens van de Watergeuzen. „Bijna ie dere week maken ongeveer tweehonderd mensen gebruik van die diverse boten. Dat aan tal is niet gering. We moeten dus nu al zorgen dat we iets achter de hand hebben voor in de na bije toekomst." In eerdere ge sprekken over de herinrichting van het Scheldeterrein in de binnenstad, heeft de gemeente raad eens gesproken over een nieuwe jachthaven. „Als die ontwikkeling in gang wordt ge zet, zullen ligplaatsen waar schijnlijk al op voorhand ver huurd worden. We willen niet tot dan wachten, maar vanaf het begin zorgen dat er rekening met ons wordt gehouden. Zo zullen we niet te laat komen aankloppen met meer dan der tig boten. Bij de doop van ons grootste schip heeft wethouder Poppe-de Looff ons verzekerd dat ze altijd voor ons klaar zal staan", zegt Beerens. Het college heeft de scouting in een brief laten weten dat ze in dit stadium geen enkele toezeg ging kan doen. Daarvoor zijn er i nog te veel onduidelijkheden over de verplaatsing van de Schelde uit de binnenstad. door Rolf Bosboom GOES - Op de Zeeuwse platte landswegen boven de Wester- schelde is de laatste winterpe riode aanzienlijk meer gestrooid dan in het jaar daar voor. In totaal gaat het om 9003 kilometer, 6424 kilometer meer dan in de voorgaande winter. De kosten voor de beheerder van de wegen, het waterschap Zeeuwse Eilanden, stegen aanzienlijk: van 245.000 tot 426.000 gulden. Dat blijkt uit een evaluatie van het seizoen 1998-1999. Zeeuwse Eilanden is verant woordelijk voor het beheer en onderhoud van ongeveer 2200 kilometer wegen buiten de be bouwde kom. Het waterschap strooit niet op basis van voor spellingen, maar komt alleen in actie als het daadwerkelijk glad is. Alleen op Tholen, Neeltje Jans en bij Vlissingen-Oost ge beurt dat ook vooraf. Dit preventieve beleid is de belang rijkste oorzaak van het fors ge stegen aantal 'strooiacties' in de afgelopen winter. Voor het grootste deel besteedt het waterschap de gladheidsbe- strijding uit aan de betrokken gemeenten (Borsele, Goes, Ka- pelle, Reimerswaal, Noord-Be veland en Schouwen-Duive- land), Rijkswaterstaat, Zeeland Seaports (Vlissingen-Oost) en een loonbedrijf op Noord-Beve land. Zeeuwse Eilanden strooit alleen zelf op Schouwen-Duiveland (samen met de gemeente), op Tholen (samen met de provincie op Walcheren en sinds vorig jaar ook binnen de bebouwde kom van de gemeente Veere. In Veere werd 36 kilometer door gaande route en 57 kilometer woonstraat gepekeld. Door de relatief zachte winter zijn er nauwelijks klachten ge meld over het strooibeleid. Er kwam één schadeclaim uit Bor sele binnen, die is doorverwezen naar de gemeente. Aan de Hogeschool Zeeland in Vlis- singen zijn de volgende leerlingen geslaagd voor de opleiding ver pleegkunde (HBO-V): Elly op den Brouw, Middelburg; Liesbeth Derksen, Poortvliet; Walda de Dreu, Vlissingen; Janneke van Dijke, Zierikzee; Miranda Duïjves- tijn, Vlissingen; Jolanda Hage, Sint Maartensdijk; Miekevan den Hoek, Zierikzee; Karin Janse, Goes; Da- nïëlle Jansen, Kloosterzande; Gejo Jansen, Koudekerke; Jozien de Jonge, Borssele; Saskia de Jonge, Hoek; Annet Kroes, Nieuw- en St. Joosland; Mirjam van der Leij, Vlis singen; Kim van der Maat, Kamper land; Yvonne Maat, Vlissingen; Dominique Moerman, Middelburg; Sigrid Mulders, Halsteren; Rob van Netten, Middelburg; Jessica Otte, Nieuwdorp;MariëllePattenier, Vlis singen; Angelique Polderman, Yerseke; Nicole Quïntens, Knokke; Marcel Reinhoudt, Middelburg; Margriet Rous, Philippine; Judith Roose, Terneuzen; Leana Schroe- vers, Vlissingen; Linda Schuilwer- ve, Vlissingen; Miranda Sinke, Yerseke; Antoinette van Sorgen, Middelburg; Irene Vroonhof, Oost- -Souburg en Jolanda van Vuuren, Schore. Aan de Hogeschool Zeeland facul teit Economie in Vlissingen behaal den de volgende leerlingen het di ploma: Bedrijfseconomie: Menno Aarsen, WouterBaaij,Pim van Baaien, Karin Bauwer, Marina Beernink, Sabine van den Bergh, Richard van den Bergh, Mohamed Bobouh, Loen Boendermaker, Wietze Bouwsma, Marjan van Dam, Jacco Driessen, Laura Eijsackers, Reinier Geijs, Jac- ky Hollestelle, Patrice van Land schoot, Jacqueline Leendertse, Je roen van Leeuwen, Maurice Maas, Pascal de Potter, Robert de Ruiter, Michel de Seijn, Nico Sol, Bianca Verstraete, Boudewïjn Welleman, Jaco van Westenbrugge, Wilma Weststrate en Stella Willemse Commerciële economie: Maddy Bolhuisllja van Bremen, Mark Co- lijn, Ruben Colijn, Jasper van Delft, Michel Dieleman, Miranda van Doorn, Perry van Heese, Ingrid de Koning, Dennis Lievense, Mariëla Marree, Asier Marquina Sanchez, Niek Mast, Ronald Rijnbout, John de Schipper, Fatma Taskesen, Jo hannes Toutenhoofd en Rob Wiele- maker Communicatie: Michel Acda, Cees Adriaansen, Suzanne Appelman, René van Broekhoven, René van Donschot, Marian Hage, Mirjam Jongejan, Marcella Koomen, Elisa beth Koppejan, Henricus Leijs, Iwan van der Logt, Sabine Oomen, Da nielle Risseeuw, Kees Schuit, Silvia Verhoosel, Nicole Versteeg en Ta mara Zanbergen Managament, economie en recht: Pascal Bartels, Joris Blom, Phyllis Franceschi,MoniekLindenberg,Le- ontien Poppe, Manon Riphagen, Suzie Salhuteru, Machteld van der Slot, Rabia Soebhan, Nadine Tim merman, Kees Verheije, Esmé de Voogd, Annemarie van Voorden, Esthervan Vugt, Saskia van derWa- gen, Natasja Warnier, Nelleke Wou ters en Erik-jan Zopfi Economisch lingüistisch: Daniél Aznar-Krastman, Christel Bekkers, Pascale Bekkers, Nancy Bruijns, Noortje van Diessen, Ingrid ter Hu- erne, Esther IJzer, Ingrid Jansen, Tamar Jonkman, Fiona Koevoets, Monique Leijten, Judith Matthijs- sen, Esther Mullaert, Mathieu Pas- quier, Anouk van Roosendaal, Han- nie Rosseel. Harmen Sas, Melanie Scheuer, Dennis Temmerman, Mi randa Verburg, Annemieke Ver- straaten, Gino Vink, Lucie Visser en Moniek Waterschoot. Aan het ROC Zeeland sectoren mid delbaar technisch en economisch onderwijs, behaalden de volgende deelnemers het diploma: Administratie Assistent secretaresse: Elena van Beusekom, Vlissingen; Willemien den Boer, Burgh Haamstede; Nata lie Booij, Vlissingen; Silvia Cosijn, Oost-Souburg; Laurian de Koning, Middelburg; Susie Lucia, Vlissin gen; Jacqueline Paauwe, Kapelle; Kirna de Ridder, Arnemuiden; Mile- na Telehala, Oost-Souburg; Leonie Tolhoek, Kruiningen en Jolanda Tramper, Goes Administratief medewerker: Bar bara van Adrichem, Borssele; Onur Dora, Oost-Souburg; Purnima Kal- loe, Middelburg; Monique Lam- mers, Middelburg; Harmen Louws, Schoondijke; Ylette Mambre, Vlis singen; Ben de Punder, Oost-Sou burg; Nathalie Sanstra, Colijns- plaat; Carolien Schrooten, Goes; Sammy Sinaij, Middelburg; Bianca Swartele, Breskens; Diren Tulek, Meliskerke; Nur Ucar,Middelburg; Indio Uranie, Vlissingen en Erica Vasseur, Breskens Brood en banketbakken Assistent bakker: Herma Akers- hoek, Ouddorp; Tessa Braas, Krui ningen; Arjan Eggebeen, Westka- pelle; Barry de Kooning, Lewedorp; Josinus Peursen, Wilhelminadorp; Jasper de Regt, Oud-Vossemeer; Joost Schipper, Goes en Daan Vos, Bergen op Zoom Banketbakker: Pascal van Loo, Goes Mode en kleding Mode Handel: Rosalie Bardolf, Wis- senkerke; Jacomiene Boelaars, Ouddorp; Willeke Bosschaart, Kou dekerke; Frederick Cambier, Sluis; llonka Izeboud, Serooskerke; Joyce de Korte, Middelburg; Merian Kwakkelaar, Vlissingen; Jerney Louwerse, Middelburg; Naftalie Mahulette, Middelburg; Fleur Miermans, Kapelle; Hoa Nguyen, Hansweert; Sharon Ploegaert, Vlis singen; Quirine Scherpenzeel, Zie rikzee; Deborah Schoute, Zierikzee; Odette van Tilborg, Arnemuiden en llonka Vermeulen, Breskens Mode Handel Management Jessi ca Witvoet, Vlissingen Detail- en groothandel Winkelassistent: Sharita Behary, Middelburg; Wendy Blokpoel, Oost-Souburg; Achraf Elhrouz, Oost-Souburg; Denny de Graaf, Middelburg; Mark-Peter de Kam, Domburg; Bonny van der Linden, 's-Gravenpolder; Amandi Quaak, Zierikzee; Esther de Rooij, Goes; Ruby Scheijbeler, Middelburg; Haluk Tamambay, Middelburg; Je roen Timmermans, Middelburg en Nicole van 't Westeinde, Kloetinge Verkoopmedewerker: Martine ter Beek, Goes; Joke Begijn, Eede; Su- rekha Borgs, Vlissingen; Chantal Gilde, Middelburg; Mieke Goos- sens, Eede; Robin de Kam, Middel burg; Sander Meeuwse, Vlissingen; Martijn van de Velde, Kloetinge en Celeste van de Vijver, Breskens Verkoopchef: Natasja Dielemans, Middelburg Schilderen Schilder: Bastiaan van Duivenbo- de, Oost-Souburg; Marcel Eland, Nw St. Joosland; Serge Geleedst, Heinkenszand; Isabellevan Katwijk, Goes; Amer Poles, Goes; Peter Tromper, Zierikzee; Marin. v.d. Wekken, Bruinisse en R. van deZan- de, Ouwerkerk Gezel schilder: Peter Baaijens, Goes; Henk de Graaf, Zierikzee; Pe ter de Jonge, Driewegen; Mare de Kreek, Middelburg; Ramon Puma, Middelburg en Raoul Weststrate, Middelburg Horeca Horeca-assistent: Nancy Aerts, Roosendaal; Sabine Bolier, Vlissin gen; Silva Fernando, Mïddelburg; Patricia Groeneveld, Terneuzen; Abdinasir Gulled, Goes; Michael Hageman, Vlissingen; Jan van der Have, Bruinisse; Erik van Hoorn, Heinkenszand; Marloes Kallemein, Middelburg; Umar Kleppe, Oost- Souburg; Geeske Maris, Grijpsker- ke; Mirjam van Duijn, Goes; Rien Houmes, Goes en Jimmy Meijvo- gel, Yerseke Omscholingscursus horeca-assis tent: Lieneke van de Berge, Goes; Karin Joosse, Vlissingen; Angeli que van de Kerkhof, Vlissingen en Annie Schanck, Vlissingen Korte opleiding kok: Leandra Boog aard, Aagtekerke; Johan Dagevos, Serooskerke; Martijn Sohier, Arne muiden en Nienke van de Velde, Wouwse Plantage Kok: Sheng Chen, Vlissingen; Je roen van den Dries, Kloetinge; Lisette van Eikeren, Goes; Emanue- la Minheere, Nw St. Joosland; An gelique Moll, Breskens; Diederik Neefs, Bergen op Zoom; Sjaak Rie- mens, Vrouwenpolder; Sjaak Schell, Zierikzee; Robbert Schoen makers, Middelburg; Bas van Splunder, Oost- Souburg; Michiel Sturm, Westkapelle; Mare Wisse- link, Heinkenszand; Wendy Won- dergem, Biggekerke Marcel van Belzen, Colijnsplaat; Sandra van Dijke, Tholen; Wilco van der Does, Heinkenszand; Juri Dooremaal, Halsteren; Erik Drijdijk, Middelburg; Ernest de Feyter, Middelburg; Dan ny Groenenveld, Kapelle; Jaya de Jonge, Driewegen; Ramon Koens, Heinkenszand; Joost Kunnen, Mid delburg; Perry Lukus, Kerkwerve; Ricardo van Rattingen, Biervliet; Le on van de Sande, Zierikzee; Danny van Sorge, Middelburg; Martin Sturm, Arnemuiden; Dennis van Tuyl, Kapelle; Michiel Visser, Ter neuzen; Leon Wisse, Hansweert en Martin Zagers, Kapelle Omscholingscursus kok: Paul van der Burght, Vlissingen; Richard Gommers, Vlissingen; Michal Kol- le. Goes; Peter Lastdrager,Goes; Martin Roosenburg, Middelburg; Marina Savic, Vlissingen; Marcel Wilde, Borssele en Jeroen Wolkers, Oostkapelle; Gastheer/vrouw: Caroline van Eek, Kapelle; Nicolien Laws, Middel burg; Corina Poortvliet, Heinkens zand; Lieke Scherbeijn, Aarden burg; Anjella Seitzinger, Ossendrecht; Charlotte Wijers, Waarde; Karina Aarnoutse, Middel burg; Antoinette van Iwaarden, Goes; Wouter Lous, Goes; Kim van Staveren, Kapelle en Els Verboom, Goes Omscholingscursus gastheer- /vrouw: Marcel Berrevoets, Noordwelle; Corinna Boone, Middelburg; Hjrdis van der Breggen, Middelburg; Mel- lanie Groen, Vlissingen; Wilma van den Hoek, Renesse; Ineke van der Horst, Vlissingen; Gaab Hulsker, Zierikzee; Ans Knijnenburg-de Nijs, Zierikzee; Rob Lakerveld, Borssele; Ido Leenders, Domburg; Cateleine Schippers, Goedereede; Hannie Tramper-Schuït, Serooskerke; Saidja van de Woestijne, Middel burg en Franck van Woezik, Vlissin gen Zelfstandig werkend kok: Jeroen Beye, Goes; Arjan Davidse, Grijps- kerke; Raymond de Jonge, Vlissin gen; James Luteijn, Breskens; Dan ny Poortvliet, Zierikzee; Björn Sloof, Groningen; Gijs Vervenne, Wemel- dinge; Michiel Vollewens, Halste ren; AngeloAutïero, Oost-Souburg; Cornee de Bruyne, Philippine; Rene Drijdijk, Middelburg; Robert Goed- bloed, Vlissingen; Gert-Jan de Groene, Philippine; Jurgen Koens, Ijzendijke; Kevin Lems, Zierikzee; Ijah Lijnse, Koudekerke; Ruurd Ro- mijn, Middelburg; Alexander Ver- rips, Kapelle en Rudi Walraven, Vrouwenpolder Zelfstandigwerkend Gastheer- /vrouw: Isabel Brakeboer-Verdonk, Vlissingen; Joram Goedhart, Am sterdam en Jerzy Krijger, Vlissin gen Elektrotechniek Energietechniek: Edwin van Beek, Oost-Souburg; Mark Bolle, Middel burg; Hans van Eenenaam, Oost- -Souburg; Marco Lindenberg, Middelburg; Jos Riemens, Arne muiden; Marco Stouten, Zierikzee; Rob van 't Veen, Goes en Jasper Visser, Kloetinge Elektrische Installatie Techniek: Matthijs van Boven, Vlissingen; Pe ter Clement, Kamperland; Marcel van den Driest, Oost-Souburg; Wouter Ebbing, Yerseke; Ferry Hol lestelle, Oost-Souburg; Arnoud de Looff, Middelburg; Dennis de Meij, Oostburg; Dennis Temmerman, Hoofdplaat; Sam Verstraete, Oost- Souburg; Paul Walraven, Zuidzan- de en Bart Willemsen, Vlissingen Computer Interfave Techniek: Ed win Aarnoutse, Middelburg; Jur gen Adriaansen, Woensdrecht en Roy Kromdijk, Fijnaart Telematica: Marcel van den Bos, Bruinisse; Stefan Denton, Middel burg; Pieter Duvekot, Westkapelle; Sjors Gladdines, Bergen op Zoom; Krijn Grinwis, Ouddorp; Patrick Ja- cobse, Vlissingen; Martijn Kie- boom, Zierikzee; Arjan de Kramer, Stellendam; Martijn Linse, Oud dorp; Jan Louws, Meliskerke; Erwin van Maldegem, Heinkenszand; Col lin Sturm,Westkapelle en Christian de Vries, Goes Elektrotechniek Differentiatie Automatiserings Elektronica: Rutger van Dierendonck, Vlissin gen; Harry Gabrielse, Westkapelle; Esther Gideonse, Veere; Jeroen Jongerius, Vlissingen; Jos Jozias- se, Middelburg; Sander Joziasse, Middelburg; Marijn Krijger, Vlissin gen en Paul de Nooyer, Arnemui den Monteur Sterkstroominstallaties Randy de Dreu, 's-Gravenpolder; Youri Emor, Zierikzee; Jacco Fiere, Zierikzee; Maarten Hage, Kapelle; Remy Marteyn, Middelburg; Jan van Nguyen, Goes; Robert Schot, Zierikzee; Peter de Vrieze, Goes Frank Wielemaker, Middelburg Marien Catshoek, Zierikzee; Eelco- -Jan Janse,Zierikzee; Daniel Schijf, Veere en Raymond Sinke, Kapelle Monteur Elektrotechnische Pane len Jos Westerbeke, Borssele Monteur Elektrische Bedrijfinstal- laties Richard Allaart, Oost-Souburg; Martijn Eggebeen, ^-Gravenpol der; Ronald van Iwaarden, Waarde; Eelco de Kroo, Oost-Souburg; Fer ry Langezaal, Vlissingen; Frank Na- gelkerke, Heinkenszand; Jethro de Rooy, Oost-Souburg; Paul Sïjrier, Nieuwerkerk en Martijn Schouten, Vlissingen Monteur Consumentenelektronica Dominique Domnick, Goes Monteur Middenspanningsinstal- laties John Hollestelle, Colijnsplaat en Dietrïck Schipper, Wolphaartsdijk Eerste Monteur Sterkstroominstal laties Wim Allaart, Middelburg; Freddy Blaas, Oost-Kapelle; Herman Bos- selaar, Vrouwenpolder; Robby den Exter, Middelburg; Jaco Fiere, Zie rikzee en Danny op 't Hof, Brouwer shaven Eerste Monteur Elektrische Be- drijfsinstallaties Michael de Jong, Grijpskerke; Hugo Robijn, Breskens; Bob Spee, We- meldinge; William Timmerman, Heinkenszand en Wilbert Walraven, Middelburg Middenkaderfunctionaris Techni cus Elektrische Bedrijfsinstallaties Jaco van Hulst, Heinkenszand; Paul Kosten, Terneuzen; Enrico Melis, Oost-Souburg; Alexander Patte- nier, Zoutelande; Michel Steijvers, 's-Heerenhoek en Frans Vermeu len, Kwadendamme motorvoertuigen Korte opleiding Motorvoertuigen- en Carrosserietechniek Differentiatie Personenautotech niek Alexander Ridderbos, Grijpskerke Assistent Autotechnicus: Marnix Bosman, 's-Gravenpolder Autotechnicus: Francisco Godoy van de Velde, Middelburg Woningstoffeerder: Rene Butler, Vlissingen All-round woningstoffeerder: Le on Dorst, Stavenisse Facilitaire Dienstverlening (lang): Laurien Droogers, Oud-Vosse meer; llona van Lieren, Seroosker ke; EsterSnel, Goes; Ingrid Versluis, Wissenkerke en Kathinka van de Visser, Middelburg Facilitaire Dienstverlening (kort): Rianne Joosse, Middelburg Karin Kamp uit Philippine is aan de HEAO in Eindhoven afgestudeerd in de richting Bedrijfseconomie. Michael Bonnewei uitTerneuzen is aan de HEAO in Eindhoven afgestu deerd in de richting Management, Economieën Recht. Joost Goerée uit Goes, oud-leerling van het Sint Willibrord College, heeft aan de Universiteit Maastricht het doctoraal examen Internationa le Bedrijfskunde gehaald. H. P. Kakebeeke uit Kruiningen is aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam, geslaagd voor het accoun tantsexamen. door Guido van der Heijden MIDDELBURG - „Jahoooo!", klinkt het hard op het Middel burgse Abdijplein. Een Zeeuw se cowboy steekt zonder enige moeite de 38-millimeterring aan zijn lans. Triomfantelijk houdt hij zijn lans omhoog, een lach van oor tot oor. Hij is trots en laat het horen. Iets verderop dansen de opgetuigde sjezen door het poortje het plein op. Vader, moeder, kind en paard zijn allemaal opgetuigd in kle derdracht en bloemstukken maken het plaatje af. Op een volgepakt plein maakten toeris ten gisteren, onder een bran dende zon, kennis met de Zeeuwse folklore op de eerste Folklorische Dag. Een jongere deelnemer krijgt niet echt zijn paard goed op gang en mist de ring op een haartje. Er is wel duidelijk te horen dat hij iets geraakt heeft, maar de ring hangt nog steeds waar hij hing. Het Duitse gezin dat toekijkt, is niet onder de in druk van het ringrijden. „Dat ziet er simpel uit hoor, dat doe je toch zo?", schampert de moeder. Het zoontje lijkt van plan het meteen uit te gaan proberen. Tegelijkertijd is er een sjeesjes- wedstrijd gaande. Wie heeft de mooiste sjees? Maar zo simpel is het niet, legt Piet Provoost uit. Provoost is lid van de Zeeuwse Ringrij ders Vereniging die mede de Folkloristische dag organi seert. „Er zijn verschillende ca tegorieën, zoals de categorie versiering waarbij wordt geke ken naar de bloemen, naar de staat van de sjees en hoe een en ander bij elkaar past." Achter Provoost rijdt Simon van de Broeke het Abdijplein op. „Kijk, dat is nou iemand die er altijd goed in slaagt om een eenheid te maken." Provoost monstert de wagen en is vooral te spreken over de kleurencom binatie die Van de Broeke ge bruikt heeft. Over de kleine wollen pompoenen die hij als versiering op de spaken van de sjees bevestigde is hij minder enthousiast. „Ik zou bloemen gebruikt hebben", denkt hij hardop. Naast een prijs voor de mooiste versiering zijn er ook prijzen voor de meest artistieke sjees, voor de beste kostuums en er is een prijs van het publiek. „Dat is ook de meest gewilde prijs, dat hebben de mensen het liefst. Daar doen ze het voor. Dat hun wagen het meest in de smaak Kijken en bekeken worden, gold voor de deelnemers aan de eerste Folkloristische Dag in Middelburg. foto Ruben Oreel valt bij het publiek." Nel en Si mon van de Broeke slagen daar prima in: niet alleen winnen ze de prijs voor het best geklede paar, ook de publieksprijs van het versieringsklassement (mooist versierde sjees) mogen ze mee naar huis nemen. De tweede plaats voor de aankle ding was voor Ria en Kees Min- derhoud en derde werden Matty enRinus Moens. De eerste prijs in het versie ringsklassement ging naar Mat ty en Rinus Moens uit Aagteker ke. De tweede plaats was voor Lena en Bram Roose en derde werden Corrie Tilroe en Ries de Visser. Corrie Tilroe en Ries de Visser wonnen de prijs voor het mooiste artistieke geheel. En dan waren er nog de prijzen voor de meest gestoken ringen. Jannie Louws en André Boog aard zorgden voor een verras sing door als enige van de 41 sje- zencombinaties alle 60 ringen te steken, waarmee ze de F.B. den Boer beker wonnen. De tweede plaats leverde een kamp op tus sen drie combinaties die 59 van de 60 ringen wisten te steken. De tweede plaats ging naar Angeli na Francke en Chris Momberger derde werden Ria en Kees Min- derhoud en vierde Diny Krijger en Wim Duvekot. De vijfde en laatste beker ging na kamp naar Adrietta Willeboordse en Wim Maljers met 58 ringen. Om de diverse ereprijzen stre den nog eens 27 individuele ringrij ders. Winnaar van het ringrijden werd Cees Wisse uit Ritthem die alle 30 ringen wist te steken en in een mooie kamp Arjan Bosgra versloeg die twee de werd. De derde plaats was voor Dennis Willeboordse met 29 ringen. Ook bij de ringrij ders waren er prijzen voor de mooi ste combinatie ruiter en paard. Hier ging Simon de Pagter er met de eerste prijs vandoor, waardoor hij zijn misser in de laatste beurt, waardoor hij bui ten de ereprijzen viel, enigszins goed maakte. De tweede prijs was voor Marije Schreijenberg en derde werd Petra Coppoolse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 18