SP vreest projectontwikkelaars Korenmolen smeekt om onderhoud PZC Zelfgemaakte kunst brengt bewoners Griffioen samen Jat doet Westkapelle aan in Bijbelestafette PZC zeeland 17 Partij waarschuwt Middelburg voor verlies invloed bij grote plannen Ontslagen medewerker Van Gelder akkoord met regeling provincie vrijdag 16 juli 1999 door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De Socialisti sche Partij in Middelburg ziet de afwikkeling van de Middel burgse toekomstplannen van adviesbureau BVR met angst te gemoet. „Nu het adviesbureau zes projecten wil verkopen aan projectontwikkelaars, vrees ik dat Middelburg in de uitver koop komt", zegt H. Elzenga, voorzitter van de SP. De Middelburgse gemeenteraad heeft maandag besloten verder te gaan met het adviesbureau van Riek Bakker. BVR gaat voor zes van de elf strategische pro jecten grote bedrijven of pro jectontwikkelaars aantrekken. Dat kan volgens Elzenga nooit goed gaan. „We weten allemaal dat het bij projectontwikke laars te doen is om geld. Wat mij beangstigt, is dat de invloed van het gemeentebestuur bij de uit voering van die projecten bijna nihil wordt." In de raadsvergadering ant woordde Bruinooge maandag op soortgelijke vragen van PvdA en D66, dat niet een be drijf of projectontwikkelaar bepaalt wat er gebeurt in het Stationsgebied of de Edelste- nenbuurt. „De gemeenteraad neemt de uiteindelijke beslis sing", aldus Bruinooge. Risico's De wethouder erkende dat Mid delburg risico's aangaat, maar stelt dat de gemeente de plan nen niet alleen kan ontwikke len. „Deze woorden getuigen helaas niet van een krachtig ge meentebestuur maar eerder van naïviteit en volksverlakkerij", schrijft de SP'er donderdag in een brief. „De gemeente weet donders goed dat Middelburg in een harde concurrentiestrijd verwikkeld is om de mensen met geld vast te houden en binnen te halen. Daar stemmen ze hun he le huisvestingsbeleid op af. En ze sluiten de ogen voor de pro blemen die ze hierdoor veroor zaken." Edelstenenbuurt Eén van die problemen is vol gens Elzenga de Edelstenen- buurt. In de toekomstvisie staat die wijk aangeduid als een grij ze vlek. Als de Stationsbuurt helemaal volgebouwd is, kan in dat grijze gebied gezocht wor den naar andere plaatsen voor bedrijven. De SP'er is er zeker van dat de huizen in de Edelstenenbuurt tegen de vlakte gaan. „Die buurt wordt een bijzonder interessant gebied. Zeker gezien de plannen die de gemeente heeft met de Stationsbuurt, het Veerse Meer en de verbindingen bij het Ka naal door Walcheren. De buurt ligt daar precies tussen. De ar gumenten voor de sloop zijn vooral het doorbreken van de eenzijdigheid van de wijk en de dreigende leegstand. Maar er dreigt geen leegstand." Om erachter te komen hoe de bewoners tegen hun wijk en de plannen van de gemeente kij ken, heeft Elzenga een paar maanden geleden een enquête onder 7 5 gezinnen in de Edelste nenbuurt gehouden. Daaruit blijkt dat de bewoners vinden dat ze daar prettig wonen. Maar ze hebben weinig vertrouwen in de toekomst van hun buurt. Op de vraag of ze voldoende infor matie krijgen over de plannen van BVR antwoordt 69 procent negatief. Toch verwachten de meeste inwoners (76 procent) dat hun huizen niet gesloopt worden. door Guido van der Heijden MIDDELBURG - In twee klappen is de Middelburgse wijk Griffioen honderden kunstwerken rijker. Sinds een paar dagen is het resultaat van de campagne Kunst in de Wijk op twee kruispunten (in de wijk te zien. Buurtbewoners beschilderden ongeveer 750 tegeltjes in de drie thema's Lucht, Water en Land. Nadat de tegels gegla zuurd en gebakken waren, werden ze op twee betonnen zuilen bevestigd die nu in de wijk staan. Hans de Bel, Remco van den Berg, Marco Paauw en Johan Ouwerkerk, verenigd in Stich ting Griffioen, namen het initi atief voor de twee kunstwer- De pilaar op het kruispunt Berkenstraat/Olmenstraat geeft van boven naar beneden de drie thema's voor de zuilen in de Griffioenwijk te zien: Lucht, water en zand. foto Lex de Meester ken. Tevreden kijkt Hans de Bel naar het resultaat terwijl Remco van den Berg op de ach tergrond nog wat kalkvegen met een natte vinger van de te- geltjes poetst. „Het is echt iets wat de wijk nu verbindt" stelt De Bel.Mensen komen kijken waar hun tegeltje is gebleven en raken met elkaar aan de praat. Het is hier constant druk geweest en er zijn al verschil lende mensen geweest die nu vragen of ze nóg een tegeltje kunnen beschilderen. Het is niet mogelijk. De tegel tjes zitten inmiddels rotsvast aan de zuil vast. Monument De Bels stelling dat de zuilen de banden tussen de bewoners van de wijk Griffioen aanha len, wordt ter plekke bewezen. „Da's leuk, dat jullie voor mij een monument oprichten", schertst een inwoonster van Griffioen die belangstellend op de fiets komt aansteppen. Ze heeft geen tegeltje beschil derd en ze heeft er spijt van. „Kan dat niet alsnog?" De Bel en Van den Berg leggen uit dat echt niet meer kan. „Weljajoh! Dat kan best", beweert de vrouw, „gewoon een plak plaatjeerbij." „Mijn moeder stond laatst bij de andere zuil te kijken", gaat De Bel verder, „toen ze aan de praat raakte met een onbeken de man uit de wijk. 'Dat is nu precies de bedoeling van de zuil', zei die man tegen haar." De Bel is zichtbaar trots op zijn succes. Samenhang Het gaat goed met de wijk, me nen zowel De Bel als Van den Berg. „Wij proberen door dit soort projecten en straatfees ten als de Sijsjesdag meer sa menhang in de wijk te brengen. De gemeente stopt eigenlijk al leen maar geld in probleem wijken. Wij willen liever pro blemen voorkomen door pre ventief te werken. Wanneer je meer samenhang in de wijk hebt, krijg je vanzelf dat men sen elkaar gaan corrigeren wanneer iets verkeerds gedaan wordt." door Lukas Fransen WESTKAPELLE - De Bijbeles tafette doet vandaag (vrijdag) de Moriakerk op de Markt in Westkapelle aan. Er wordt tussen 16 en 20 uur door diverse personen, waaron der wethouder J. Houmes, voor gelezen uit verschillende bijbel vertalingen. Ab Hoogstrate begeleidt het geheel op klave cimbel en orgel. De Bijbelestafette is een lande lijk initiatief van het bureau Jaar met de Bijbel, met als doel gedurende een heel j aar in open bare ruimtes uit de Bijbel te le zen. Het estafettestokje in de vorm van een jat, een Joods aan wijsstokje met een zilveren handje, reist het hele land door en strijkt vandaag neer in West kapelle. De estafette in Westka pelle is georganiseerd door het plaatselijke Nederlands Bijbel genootschap. De Moriakerk is iedere vrijdag in juli en augustus tijdens de toeristenmarkt van 16 tot 20 uur is opengesteld voor het publiek. Behalve de kerk zelf is er ook een tentoonstelling te zien on der de titel 'Wat was en wat is'. Aan de hand van kaarten, teke ningen, oude foto's en fotoko pieën van archiefstukken wordt een beeld geschetst van alle kerkgebouwen, die in Westka pelle staan of stonden en hun bewogen geschiedenis door de eeuwen heen. Het orgel wordt iedere vrijdag bespeeld door de eigen organisten en diverse gas- torganisten. De Bethelkerk in de Noordstraat is op aanvraag ook te bezichtigen. Een en ander wordt georganiseerd door SOW-evangelisatiecommissie De Sprankel. Tractor verdwijnt na aanrijding MIDDELBURG - Een 30-jarige tractorbestuurder uit Kou- dekerke heeft woensdagmiddag omstreeks 17.20 uur een aan rijding veroorzaakt op de kruising van de Koningsbrug met de Houtkaai in Middelburg en is daarna doorgereden. De Koudekerkenaar reed met zijn tractor met aanhangwagen over de Londensekaai en sloeg op de Houtkaai linksaf de Ko ningsbrug op. Hij verleende hierbij geen voorrang aan een hem tegemoetkomende 20-jarige fietser uit Middelburg, die op de genoemde kruising rechtdoor wilde gaan. De fiets is door de aanrijding totaal vernield. De tractorbestuurder reed na de aanrijding door, maar kon bij de Schroebrug staande worden gehouden. Hij is vervolgens aangehouden en overge bracht naar het politiebureau. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt voor het doorrijden na het veroorzaken van een ongeval en het niet verlenen van voorrang. Baldadige dronkelap gepakt MIDDELBURG - Bij de Stationsbrug in Middelburg is don derdagmorgen omstreeks 00.30 uur een 19-jarige Middelbur ger aangehouden. Hij had een fiets in de rondte gesmeten, waarbij deze overigens niet werd beschadigd. Omdat de man ook nog te veel had gedronken, is hij ter ontnuchtering inge sloten. De Middelburger kreeg een proces-verbaal voor bal dadigheid en openbare dronkenschap. Winkeldief (13) naar Halt-bureau MIDDELBURG - Een 13-jarige jongen uit Middelburg is donderdagmiddag in zijn woonplaats aangehouden voor winkeldiefstal. Hij had in een warenhuis aan de Lange Delft een portemonnee ter waarde van 24,95 gulden weggenomen zonder deze af te rekenen aan de kassa. Gelet op zijn jonge leeftijd, is de jongen voor het ondergaan van een alternatieve straf doorverwezen naar het Halt-bureau. Stroomstoring treft Tholen THOLEN - Het centrum van Tholen-stad heeft donderdag morgen te kampen gehad met een stroomstoring van ongeveer een uur. De storing werd veroorzaakt door rioleringswerk zaamheden aan de Molenvlietsestraat in Tholen-stad. Meer dere kabels sneuvelden bij deze werkzaamheden. Naast kabels bestemd voor interne communicatie werd ook de voe dingskabel van het Thoolse centrum geraakt. Bedrijven en woningen in ongeveer zes straten moesten het vanaf tien voor half elf zonder stroom stellen. Volgens een medewerker van Delta Nutsbedrijven veroorzaakte dit veel overlast. De scha de kon echter ter plekke worden hersteld. Onder meer het postkantoor aan de Dalemsestraat moest het tot die tijd stel len zonder computers en licht. Voor medewerker Martin de Bruyn reden om direct de deuren te sluiten. „Uit veiligheids overwegingen. Ik heb één keer een overval meegemaakt, dus daar ben ik heel voorzichtig mee." Ook de pinautomaat was buiten gebruik. Klanten konden uitsluitend terecht bij de postbussen. Verkeersstremming bij Rilland RILLAND-BATH - In verband met werkzaamheden aan het brugdek van de viaducten over de rijksweg A58 en de provin ciale weg N289 nabij Rilland worden enkele wegen afgeslo ten. Het gaat om de noordelijke toerit (richting Vlissingen) naar de rijksweg A58 te Rilland, ter hoogte van kilometerpaal 125,2, en het gedeelte van de Valkenisseweg tussen Rijksweg A58 en deprovinciale weg. Die zijn gestremd voor alle verkeer van maandag 16 augustus vanaf 7.00 uur tot vrijdag 27 au gustus 18.00 of zoveel langer dan nodig of korter dan mogelijk zal blijken te zijn. Het verkeer richting Goes en Bergen op Zoom zal gedurende de stremming via met borden aangedui de routes worden omgeleid. REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Foto-expositie VLISSINGEN - Onder de titel 'Kieken in Zeeland' exposeert Ad Verdonk exposeert tot eind augustus foto's in het café-res taurant van het Arsenaalthea ter in Vlissingen. De Goese amateurfotograaf toont werk van voornamelijk Zeeuwse landschappen, ver spreid over de provincie. Moluks feest met zaalvoetbal MIDDELBURG - De Molukse vereniging Lorihua organiseert zaterdag een zaalvoetbaltoer nooi in sporthal de Kruitmolen bij voetbalvereniging Jong Am- bon in Middelburg. De Sulinezen uit het dorp Suli op het eiland Ambon vieren dit jaar het 40-jarig bestaan van Lorihua in Nederland en daar om hebben de Zeeuwse Suline zen het zaalvoetbaltoernooi ge organiseerd. Uit het hele land komen ongeveer honderd vijftig voetballende reünisten, die on der meer afkomstig zijn uit de dorpen Suli en Waai op het ei land Ambon en het dorp Kaibo- bu op het eiland Ceram. Zij ko men in Middelburg bij elkaar om de contacten aan te halen. Het toernooi begint om 9 uur en de finale is gepland om 17 uur. door Richard Hoving MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft een financiële re geling getroffen met een ontsla gen naaste medewerker van commissaris van de koningin W. T. van Gelder. Over het be drag dat hiermee gemoeid is. worden geen mededelingen ge daan. Beleidsmedewerker A J. M. Wil- lemse kreeg in maart van dit jaar zijn ontslag aangezegd. Volgens de inwoner van West kapelle was hij bekneld geraakt tussen de benoemde (Van Gel der) en de gekozen (de gedepu teerden) leden van het dagelijks provinciebestuur. „Door het werk dat ik voor de commissaris verrichtte, was hij naar de zin van de gekozen leden van het college van GS te goed in staat zich te profileren." De provincie verweet Willemse onder meer dat hij tijdens een ziekteperiode voor derden had gewerkt. Begin vorige maand vocht Willemse zijn ontslag aan voor de rechtbank in Middel burg. De bestuursrechter wei gerde een uitspraak te doen en riep beide partijen op om rond de tafel te gaan zitten. De raads man van Willemse, J. Wind, wei gerde donderdag uitvoerig in te gaan op de afloop van de onder handelingen. Wind erkent dat de provincie heeft bedongen dat er verder geen mededeling wor den gedaan over de financiële tegemoetkoming. Eerder werd al duidelijk dat Willemse zich mede beroept op een uitspraak van griffier H. Lander, vastgelegd in een vertrouwelijk stuk. Hierin staat: „De heer Lander onder kent de positie van de heer Wil lemse en stelt zich op het stand punt dat een en ander te maken heeft met de aversie van gekoze nen tegen benoemden." Gedeputeerde D. J. P. Bruinooge (PvdA, personeelszaken) beves tigde dat er met Willemse een re geling is getroffen. Ook hij wilde niet ingaan op de details. Het verhaal van Willemse dat hij het slachtoffer is geworden van de verstoorde verhoudingen tus sen de commissaris van de ko ningin en de gedeputeerden, deed Bruinooge als onzin van de hand. (Advertentie) toe te laten, foto Lex de Meester De balken in de korenmolen zijn aange tast door boktorren en ander ongedierte. door Lukas Fransen ZOUTELANDE - De korenmolen aan de Molenweg in Zoutelande wordt na de zo mervakantie gedeeltelijk gerestaureerd. De gemeente Veere trekt 65.000 gulden uit voor de herstelwerkzaamheden. De zolders van de monumentale molen ver zakken, omdat de in de stenen muur ste kende uiteinden van de dragende eiken houten balken helemaal verrot zijn. Hierdoor dreigt het mechaniek van de molen in de knel te komen. De korenmolen is in 1722 als ambachts molen gebouwd door de stad Vlissingen. Tussen 1983 en 1985 is de molen geres taureerd. Zes jaar geleden is een onder zoek uitgevoerd naar de gesteldheid van de molen, maar omdat de gemeentelijke herindeling er aan zat te komen, heeft de voormalige gemeente Valkenisse de her stelwerkzaamheden niet meer ter hand genomen. „Het is sindsdien alleen maar slechter geworden", zegt molenaar Jan de Witte. De Witte heeft vorig jaar contact opge nomen met de gemeente, omdat de zolder van de molen verzakte, waardoor de draaiende onderdelen in de verdrukking komen. „Ik heb de boel provisorisch ge stut, anders had de molen vanaf vorig jaar augustus stilgestaan. Er ligt vier ton aan maalstenen op zolder. Als er te veel toeristen zijn, doe ik de molen niet eens meer open. Dat kan de zolder niet meer hebben." De molenaar is blij dat nu vaart wordt gemaakt met de herstelwerkzaamheden. Hij hoopt dat de eikenhouten balken niet helemaal vervangen hoeven te worden. „Dat zou jammer zijn, want die balken zitten er al vanaf het begin in en het is heel veel werk om ze te vervangen. Maar omdat er boktorren of andere klevers in zitten, is het onbekend hoe de balken er van binnen uitzien." Wethouder J. Houmes zegt dat het in eer ste instantie de bedoeling was de herstel werkzaamheden pas in 2000 of 2001 uit te voeren. „Maar onderzoek heeft uitge wezen dat we niet meer zolang kunnen wachten. De verschillende zolders in de molen worden ondersteund door grote eiken balken. De koppen van de balken, die in de stenen muren zitten, zijn ver rot." Kruirad De rotte balkkoppen bieden te weinig steun, waardoor de zolders verzakken en een aantal draaiende onderdelen in de knel komen. Houmes: „Als de zolders nog verder verzakken, komt het totale me chaniek in de knel. Het houten kruirad, waarmee je de kop van de molen in de wind draait, is ook totaal verrot en de roeden van de wieken zijn sterk verroest. Als we er nu niets aan doen, hebben we straks zoveel meer kosten." Met de 65.000 gulden is de molen voorlo pig gered. „Dan kunnen in ieder geval de balkkoppen worden hersteld"zegt Hou mes. „Er wordt een soort harslegering in de koppen gespoten, waardoor ze ge woon in de muur kunnen blijven zitten." De wethouder verwacht dat direct na de zomervakantie met de werkzaamheden wordt begonnen, zodat voor de winter al le belangrijke onderdelen zijn gerestau reerd. De zolders van de korenmolen (achter) aan de Molenweg in Zoutelande zijn zo verzakt dat de molenaar nog maar een beperkt aantal toeristen durft Seizoenen wieken door hel jaar. Veranderend licht, wolkenpatronen... Ze tekenen voor de dynamiek buiten. En binnen? Daar moet je zelf iets aan doen. Verslepen, omzetten, soms een heleboel eruit gooien en nieuwe dingen binnen halen. Dat laatste gebeurt ook af en toe bij Kees den Herder. Dan ruimt hij op. Zoals riu. Daar kunnen anderen geweldig van profiteren. Ook u Kees den Herder "I Interieurstylinq .Walcheren Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17