Tourist Shop concurrent voor VVV Stil, mooi en harmonieus PZC QwesTDMobiel Goes prikkelt verbeelding Zeeland's Roem brengt mosselgala naar Amsterdam Rooms-katholiek Zeeland verenigd in bisdom Breda T oeristenstroom komt goed op gang zeeland 16 Roompot heeft eigen winkels voor toerist in Middelburg en Domburg ondernemend zeeland in detail 1900-2000 kunst cultuur Mark van der Feen in finale Zwitsers pianoconcours vrijdag 16 juli 1999 door Claudia Sondervan DOMBURG - De Waleherse toeristisch ondernemers heb ben sinds kort een tweede dienstverlener naast de Kust- VW Walcheren. Roompot Re creatie BV stichtte begin dit jaar twee Tourist Shops waar toeristen terecht kunnen voor boeking van overnachtings plaatsen, dagattracties en con certen. De winkels openden begin dit jaar om de Roompot vakantieparken als De Ban- jaard bij Kamperland en Hof Domburg te promoten en de toerist service te bieden, legt coördinator Perry Kentin uit. De shops bemiddelen voor ho tels en pensions en verkopen plattegronden en fietsroutes. De Tourist Shops, met als on dertitel Vakantie, wonen en vrije tijd' zijn ondergebracht in het gebouw van de oude pro vinciale WV aan de Markt in Middelburg en in het voorma lig postkantoor aan de Singel in Domburg. Perry Kentin be nadrukt dat de Tourist Shops niet zijn opgericht uit onvrede met de prestaties van de Kust- VW Walcheren. „Van een beetje concurrentie is nooit ie mand slechter geworden. Wij moeten .draaien zonder subsi die van de opbrengsten van on ze inzet." Makelaar Voor Orisant Makelaardij pre senteert Tourist Shops vakan tiehuizen in aan- en verkoop. In Middelburg is de makelaar dij gevestigd boven de Tourist Shop aan de Markt. Geïnteres seerden kunnen via Tourist Shops een afspraak maken met de makelaar of nemen in Mid delburg direct de lift naar bo ven. Kentin wil ook gaan be middelen voor particuliere vakantiewoningen in de ver huur. De Middelburgse en Domburgse winkel kennen beiden een vaste bezetting van twee mensen. „Maar gezien het werkaanbod moeten daar deze zomer misschien meer mensen bij." Directeur Hans Broekmeulen currentie houdt je alert. Maar het is niet slim van Roompot. Zij betalen ook voor hun lid maatschap van de Kust-WV. Van dat geld promoten wij de hele kuststreek en halen daar- van de Kust-WV Walcheren beaamt: „Dit is uniek in Neder land. Enkel in Amsterdam werkt naast de WV het Grens wisselkantoor. Een beetje con- mee de mensen hierheen. Ver volgens gaat Roompot hier overnachtingen bemiddelen a acht procent. Wij doen dat voor vijf procent. We zouden beter samenwerken. Met de parken van Roompot, Kustlicht, Bree- zand en de Kust-VW met al onze woningen zijn we bere sterk. Ik kan het Roompot niet kwalijk nemen: de gast moet beter bediend wordenIk wil de partijen daarom binnenkort uitnodigen voor een gesprek. Langer open Dat de Toerist Shops nu langer open zijn dan de VW's veront rust Broekmeulen niet. De Tourist Shops zijn open tot 20.00 uur en later als de vraag Aannemersbedrijf Duvekot BV in Vrouwenpolder is door de NVOB, brancheorganisatie voor bouwbedrijven, gecertifi ceerd als Erkend Hoofdaanne mer. Zeeland telt nu dertien er kende hoofdaannemers. s Om ook volwassenen te inte resseren voor de scooter als vervoermiddel houdt de RAI- vereniging de SLIM-campag- ne. Morgen, zaterdag, wordt de scooter gepresenteerd op de Markt in Middelburg tussen 10 en 17 uur. De campagne roept mensen op een proefrit te ma ken bij de dealers. Boerderijwinkel De Fruit hoek bij het bedrijf van maat schap Hoekman-De Witte aan de 's-Gravenpolderseweg in Goes heeft als eerste het raam- vignet gekregen met het beeld merk 'Van het Zeeuwse Land'. Onder die naam hebben zich 2 8 producenten van Zeeuwse streekproducten geschaard. Het beeldmerk staat op ruim honderd producten van jam en bier tot appelchutney. Neeltje en Adri de Zeeuw van Groot handel De Zeeuw in 's-Graven polder verzorgen de distribu tie. De organisatie is onderge bracht bij het ZLTO in Goes. In de Middelburgse toeristenwinkel kunnen vakantiegangers terecht voor boeking van overnach tingsplaatsen, dagattracties en concerten. foto Lex de Meester door Claudia Sondervan YERSEKE - Reizigers op Schiphol krij gen vandaag (vrijdag) en zaterdag maaltjes Zeeuwse Mosselen aangereikt door een kok van mosselproducent Roem van Yerseke. In het Amsterdamse vijfsterrenhotel The Grand werd de nieuwe vangst Zee land's Roemmosselen woensdag ont haald. Producent Roem van Yerseke het de Franse meesterkok Albert Roux mosselen bereiden op onder meer Zeeuwse, Aziatische en Europese wij zen voor een gezelschap waarvan Cees Priem, Jan Cremer,Vivian Boelen, Mar tin Schroder en diverse meesterkoks deel uitmaakten. Want de introductie van de 'Zeeuwse Nieuwe' verdient meer dan het Zuidelijke feestje dat het mos selseizoen tot nog toe kenmerkte, vindt Roem van Yerseke. Het Amsterdamse premièrefeest moet volgens initiatiefnemers Roem van Yerseke, Versvishandel Jan van As, wijnimporteur J. Bart en Hotel The Grand een jaarlijks evenement worden. van toeristen aanhoudt. „Vaak zie je 's avonds om tien, elf uur nog mensen rondlopen op zoek naar een overnachtingsplaats, Daar blijven we voor open. Ze ker op aankomstdagen als vrij dag en maandag", vertelt Ken tin. Vanaf volgend jaar komt ook de Kust-VW de toerist op vrijdagavonden en in het weekeinde tegemoet, stelt Broekmeulen. „En je hoeft niet open te zijn om de toerist te be dienen. Een goed afgestemde elektronische bediening kan dat ook.Woensdag werden in de Rabobanlckantoren in Veere en WestkapeUe twee informa tiezuilen opgesteld die dit sei zoen als experiment de toerist informatie als vrije accommo datie en fietsverhuur geeft. Broekmeulen wil een verbeter de versie van het Zeeland- Zien-systeem voor de Kust- VW. „Een paneel met platte gronden en reserveringsmoge lijkheid op de plek waar de bin nenkomende toerist dat wil. Dat kan in Middelburg zijn of in Dishoek." Internetsite De Kust-WV wil eind dit jaar samen met Zeelandnet de par ticuliere woningen in verhuur bemiddeling op een internetsi te presenteren. Net begonnen aan zijn eerste seizoen als di- 'recteur van de recent gefuseer de Kust-VW Walcheren wil Broekmeulen per april 2000 dienstverlening op maat bie den. „Ik wil bijvoorbeeld alle bedrijven een apart bemidde lingscontract aanbieden. Cam pings hoeven niet mee te beta len aan de promotie voor hotels en omgekeerd. Dan is de dienstverlening helder. En dan zijn over een of twee jaar de Tourist Shops ook niet meer nodig." Tijdens het eerste mosself eest in The Grand werd S. E. Wiebenga, directeur van de Koninklijkle Nederlandse Red- dings Maatschappij KNRM een cheque overhandigd van 5150 gulden, te beste den aan nieuwe overlevingspakken. Zeeland's Roem/Roem van Yerseke deed de schenking omdat het bedrijf zelf twaalf mosselkotters op zee heeft. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragentips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. --^1«»«,/-»- In het laatste jae de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws- feiten uit Zeeland. ■HzmoEm door Marqreetvan den Broek Op 16 juli 1955 werd Zeeland bij het bisdom van Breda ondergebracht. Voor het eerst viel Zeeland nu onder één kerk provincie, en niet langer onder twee verschillende. Voor het bisdom van Breda bracht het pauselijk besluit van 1955 een ingrijpende gebiedsuitbreiding teweeg. De geschiedenis van de rooms- katholieke kerk in Zeeland is veelbewogen. Machtsstrijd, herverdelingen, en godsdiensti ge conflicten hielden het katho lieke gedeelte van de provincie langdurig in hun greep. Tot 1559 was Zeeland verdeeld onder verschillende bisdommen die behoorden tot de kerkpro vincies van Keulen en Reims. Na een slepende voorgeschiedenis werd in dat jaar het bisdom Middelburg uiteindelijk ge sticht. Landvoogdes Margareta van Oostenrijk had aanvanke lijk een kerkelijk herindelings plan aangeboden aan. keizer Karei V. Zij stelde in haar plan onder andere de afscheiding van Zeeland van het Bisdom van Utrecht voor. De opvolger van Karei V, koning Filips II wil de echter het totale aantal bis dommen uitbreiden om een nauwer toezicht op de gelovigen bewerkstelligen. Zo wilde hij de ketterij beperken. Lobby De paus maakte op 12 mei 1559 de weg vrij voor de vorming van achttien nieuwe Nederlandse bisdommen, waaronder dat van Middelburg. Het lag in de be doeling dat de nieuwe bisschop tevens het ambt van abt van Middelburg zou gaan bekleden. Vanuit hogere kringen werd een lobby gehouden voor de Utrechtse kanunnik Nicolaas de Castro, die het uiteindelijk in 1561 inderdaad tot bisschop bracht. Naast Middelburg wer den ook de Bisdommen Brugge en Gent opgericht, waar West en Oost Zeeuws-Vlaanderen wer den ondergebracht. De Franse Revolu tie had binnen Zeeland aanvankelijk alleen consequenties voor Zeeuws- Vlaanderen. De regio werd in 1803 in het nieuwe bisdom van Gent ondergebracht. In 1808 werd dit vreemd genoeg uitge breid met de stad Vlissingen. Deze kerkelijke indeling bleef bestaan, zolang Nederland en België één waren. Decreet In 1848 werd met de Nederland se grondwetswijziging de gods dienstvrijheid vastgelegd. Vijf jaar later werd Nederland per pauselijk decreet een afzonder lijke kerkprovincie, met vier bisdommen, In de praktijk viel Zeeland onder twee bisdom men. Tot aan de Westerschelde viel het gebied onder Haarlem, Zeeuws-Vlaanderen onder Bre da. Op 16 juli 1955 tenslotte, werd Rooms-katholiek Zeeland verenigd in het bisdom Breda. Tot op heden is katholiek Zee land flink in beweging. Nog in het midden van de jaren negen tig verrichtte het wetenschap pelijk bureau KAKSI in opdracht van het bisdom onder zoek naar pastoraal-organisa- torische problemen in Zeeuws- Vlaanderen en Walcheren. Ont kerkelijking, financiële proble men en gebrek aan pastores zouden volgens het bureau moe ten leiden tot sluiting van ver schillende Zeeuwse parochies. door ErnstJan Rozendaal GOES - De komende week verschijnt de QwesTD Mobiel van het kunste naarscollectief Trechter 5 verschillen de keren in het Goese straatbeeld. De wagen van de kunstenaars is vrij toe gankelijk. Er kunnen video's in worden vertoond, de wagen wordt als podium gebruikt en er worden kortdurende tentoonstellingen in ingericht. Dat al les om mensen tot verbeelding uit te no digen naar aanleiding van de gemeen telijke toekomstvisie Goes 2030. Zaterdag staat de wagen vanaf 11.00 uur op de Grote Markt in Goes. Er is een tentoonstelling te zien uit het persoon lijke krantenarchief van Adrie Burgs en een glas-in-loodraam van Leo Fran se. Om 13.00 uur doen Goesenaren ou der dan 65 en jonger dan 30 hun verhaal met medewerking van Adrie Burgs en Han Lindenbergh. Donderdag 22 juli is de QwesTD Mo biel op de Beestenmarkt in Goes het to neel van het festival compact mix mu- sic-film-dj, dat is georganiseerd in samenwerking met koffieshop Aarden en de Stichting Ujung. Er vindt een op treden plaats van de groep Indigo. Die is ontstaan naar aanleiding van een muziekworkshop van de Stichting Ujung in Midgard in Middelburg. Tien muzikanten, zangeressen en rappers spelen R&B en reggae. Ook wordt de documentaire First Contact vertoond over een groep Australische goudzoe kers die in de jaren dertig in de binnen landen van Nieuw Guinea stuitten op mensen die nog in het stenen tijdperk leefden. Verder wordt de film Koyanisqatsi ver toond, een tripfilm over het effect van menselijk ingrijpen op de natuurlijke omgeving. Tijdens het Open Stage mo gen j ongeren iets zeggen over j ongeren- cultuur, een gedicht voordragen, mu ziek spelen of iets dergelijks. Zij moeten zich uiterlijk om 19.00 uur, als het festival begint, hebben aangemeld. Zaterdag 24 juli is de QwesTB Mobiel opnieuw op de Grote Markt. Onder de titel Ingekomen stukken wordt een vergadering gehouden waarbij verte genwoordigers van politieke partijen in Goes prikkelende stellingen krijgen voorgelegd over het jaartal 2030. Aan vang: 14.00 uur. door ErnstJan Rozendaal MIDDELBURG - De uit Middelburg afkomstige pianist Mark van der Feen speelt vanmiddag (vrijdag) in de finale van het internationale Piano Solo Im provisatie Concours van het prestigi euze Montreux Jazz Festival in Zwit serland. Tachtig pianisten hadden zich ingeschreven, van wie vijftien werden geselecteerd voor de competitie. Don derdagavond gingen er drie over naar de finale. Van der Feen: „Ik acht mijn kans om te winnen erg groot." Het Montreux Jazz Festival heeft in de wereld een vergelijkbare status als het North Sea Jazz Festival. Dit jaar is voor het eerst een solo jazzcompetitie geor ganiseerd voor pianisten van27 jaar en jonger. De 27-jarige Van der Feen schat zijn kansen hoog in. „Ik heb veel erva ring. Ik kon het verschil met de andere kandidaten horen. De overige twee fi nalisten, een Zwitser en een Hongaar die ik ken van het conservatorium in Hilversum, zijn hartstikke goed maar zij doen nog waar ik in het verleden vaak voor op mijn kop kreeg: technisch hele moeilijke dingen en daardoor te veel noten spelen. Ik heb inmiddels ge leerd vooral mooi en lyrisch te spelen." Van der Feen studeerde aan het Swee- linck Conservatorium in Amsterdam. Hij volgde masterclasses bij jazzpia nist Bert van den Brink. Met zijn drie broers vormt hij de Feenbrothers, met Mark van der Feen zijn zus Priscilla geeft hij klassieke re citals. Hij voelt zich verwant met de jazzpianist Keith Jarrett, die eveneens klassiek is geschoold. Hoofdprijs van het jazzeoncours is 10.000 Zwitserse francs en een optre den volgend jaar tijdens het Montreux Jazz Festival. De winnaar mag zich volgens Van der Feen de beste jonge jazzpianist ter wereld noemen. „Zeker in Amerika opent dat veel deuren." Tijdens de finale gaat Van der Feen zijn eigen compositie 'Etnarref' spelen en 'Sweet suite' van zijn broer Clemens. Jurry Groen verbeeldt in haar papiercollages vaak het getij, dat opkomt en zich terugtrekt. foto Lex de Meester Haagse galerie valt voor lijnenspel van Jurry Groen door Ernst Jan Rozendaal KOUDEKERKE - Het is een rij na men waartussen je als kunstenaar ge zien mag worden. Karei Appel, Joan Miro, Sol Lewitt, Pierre Alechinsky, Armando en.. Jurry Groen. De Kou- dekerkse kunstenares neemt deel aan een uitgebreide expositie van werk op papier in de gerenommeerde Haagse Galerie De Rijk. „Onze crite ria zijn simpel", zegt mede-eigenares Heieen de Rijk. „We kiezen werk waar we persoonlijk hebberig van worden. Werk dat we in onze eigen collectie zouden willen hebben." Eugène en Heieen de Rij k verzamelen al vijfentwintig jaar eigentijdse kunst. Vorig jaar deden ze hun in Friesland gevestigde uitzendorgani satie en personeeladviesbureau van de hand om zich uitsluitend aan hun liefhebberij te wijden. Ze openden een galerie in Den Haag die vanwege de kwaliteit van hun collectie binnen de kortste keren een klinkende naam heeft opgebouwd. We hebben een grote eigen verzame ling", aldus Heieen de Rijk. „We or ganiseren regelmatig solo- en groepstentoonstellingen. Uit Den Haag, maar ook van grotere afstand, uit binnen- en buitenland, komen kunstenaars hier hun werk laten zien. De naam van die kunstenaars interesseert ons niet, het werk moet het 'm doen. Bij Jurry waren we voor al gecharmeerd van haar werk op papier. Ze maakt hele mooie, stille collages die goed passen in de ten toonstelling die we wilden organise ren. Het is kwalitatief goed, er is over nagedacht, het is harmonieus. Het doet ons wat. Natuurlijk, het doet wat denken aan het vroegere werk van Schoonhoven, maar het spreekt ons aan. Eigenlijk is het heel simpel, je voelt iets bij een werk of niet." Grote broertjes Jurry (1955) is zeer ingenomen met de belangstelling. Het contact met De Rijk is voor haar gelegd door iemand van de Haagse kunstenaarsvereni ging Arti et Industriae, waarvan zij zelf ook lid is. „Het is een mooie ten toonstelling geworden en ik ben heel blij dat mijn werk daar hangt tussen allerlei grote broertjes in de kunst. Ik zou het arrogant vinden om te zeggen dat ik verwantschap met ze heb, maar ik voel me met enkelen wel ver bonden, zoals Sol Lewitt, Lucio Fontana, Jos van der Beek en Arnulf Rainer." Twee jaar geleden studeerde Jurry af aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam. Haar eind examenpresentatie was haar eerste tentoonstelling. In haar werk, dat be halve uit papiercollages bestaat uit combinaties van tekeningen en schil deringen op etspapier, speelt ze een spel met lijnen. Veel werken zijn geti teld Hoog en laag. Ze verbeeldt vaak het getij. Doordat ze weinig materi aal en kleur nodigt heeft, straalt haar werk rust en stilte uit. Jurry: „Meteen nadat ik hoorde dat ik bij De Rijk kwam te hangen, ben ik enorm gaan experimenteren. Ik wil de er zeker van zijn dan ik bezig ben met dingen die ik zelf wil. Daarom heb ik even alles op de schop gegooid. Het is mooi dat ik via de galerie direct bij liefhebbers van mijn soort kunst uitkom, maar dat besef staat volko men los van wat ik maak. Het werken in mij n atelier en het kunstcircuit van vraag en aanbod zijn twee aparte verhalen en dat wil ik zo houden. Het ligt voor de hand dat Galerie De Rijk ook in de toekomst met het werk van Jurry aan de slag gaat. „Als we iemand uitkiezen, willen we daar in principe vaker iets mee doen", ver klaart Heieen de Rijk. „Alle aanko mende kunstenaars waarmee we werken blijven we kritisch volgen. Het kan zijn dat ze zich niet verder ontwikkelen. Is dat wel het geval, dan willen wij him werk onder de aandacht brengen. Die beslissing is niet alleen afhankelijk van commer ciële overwegingen." De expositie in Galerie De Rijk duurt t/m 3 olct, do-za van 11-17 en zo van 13-17 uur. Van 2 t/m 19 sept gesloten. door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - Met de bouw vak voor de regio Midden-Ne derland en het begin van de schoolvakanties in de regio Noord komt de toeristenstroom in Zeeland het komende week einde pas goed op gang. De meeste hotels, pensions, cam pings en bungalows zijn nage noeg volgeboekt. De verwach ting is dat in de periode half juli- half augustus ruim 300.000 toe- ï'isten Zeeland bezoeken. De AVN, de binnenlandse pro motieorganisatie van het Bu reau voor Toerisme Zeeland, verwacht een goed seizoen. Het voorseizoen verliep voor Zee land al goed en ook de meiva kantie leverde volgens Marjan de Kort, pr-medewerkster van het Bureau voor Toerisme, 'een leuke bezetting' op. De wekelijkse 'toeristische thermometer' van de boekings centrale van het Bureau voor Toerisme wijst op een hoge be zettingsgraad. Een lijst met prognoses over de logiesbezet- ting in Zeeland wordt elke week naar alle VW's gestuurd. Vol gens die gegevens bieden voor het weekend van 16 tot 18 juli hotels en pensions alleen in Tholen, Koudekerke, Oostka- pelle en Sluis-Retranchement nog plaats. Op campings in Re- nesse, Noord-Beveland, Dom burg, Koudekerke, Middelburg, Oostkapelle, Westkapelle, Zou- telande, Breskens en Cadzand is nog maar zeer beperkt plaats. Grillig Het gedrag van de toerist is gril liger geworden, meent Marjan de Kort. De toerist kiest voor een korter verblijf, gaat vaker en op minder vaste momenten op vakantie en is 'voor alles' in. Daarnaast beslissen mensen steeds vaker op het laatste mo ment hun vakantiebestemming. Volgens De Kort is dat deels het gevolg van de afgelopen natte zomer. „Bovendien is de doel groep minder afgebakend. Dat betekent dat we nog/meer ons best moeten doen om Zeeland te promoten. Eerst bleven ze hier drie weken, nu meestal een week, dus het vergt meer creati viteit om de accommodaties vol te boeken. In vergelijking met voorgaande jaren komen naast de vele Duit sers, Nederlanders en Belgen steeds meer Engelsen naar Zee land. Een mogelijke verklaring hiervoor is volgens De Kort de oversteek die door de toene mende concurrentie onder de veerdiensten goedkoper is ge worden. „Je ziet meer Engelse watersporters, maar ook veel Engelsen die toerend door Ne derland bij mooi weer graag een paar dagen naar de kust willen. Ook Spanjaarden, veelal in groepsverband, trekken met een bus door Europa en bezoeken een paar dagen ons land." Ook de dagattracties in Zeeland worden goed bezocht. Het Arse naal verwacht eind deze week de 85.000ste bezoeker. Vorig jaar trok de Vlissingse attractie zo'n 200,000 bezoekers en dat worden er dit jaar waarschijn lijk iets meer. Ook Miniatuur Walcheren is tevreden met de ruim duizend entreekaarten die dagelijks worden verkocht. Wa terland Neeltje Jans rekent in de maanden juli en augustus dage lijks op zo'n 3500 mensen. De maritieme attractie Het Portaal van Vlaanderen in Terneuzen trok vorig jaar in de zomer maanden 5000 bezoekers, maar vanwege de bouw van de Wes- terscheldetunnel denkt men meer publiek te kunnen lokken. Sportkantines mogen drank blijven schenken OOSTBURG - De gemeente Oostburg is voorlopig niet van plan om een brief te sturen naar de Vereniging van Nederlandse Gemeenten over het aangekon digde drankverbod in sportkan tines en sporthallen. De inspec teur drankwetgeving heeft de gemeente verzekerd dat het zo ver niet komt. In een motie van de fractie: Dorpsbelangen en Toerisme werd donderdag- in de raadsver gadering afkeuring uitgespro- i ken over het voornemen van het ministerie van Volksgezond- heid, Welzijn en Sport om de; verkoop van alcohol in stadions- en kantines te verbieden. Vol gens de fractie heeft deze maat regel vervelende gevolgen voor de sportclubs, die voor hun in komsten voor een groot deel af- hankelijk zijn van die verkoop. Navraag leerde het college dat de minister wel van plan is de verkoop van drank enigszins aan banden te leggen, maar dat dit niet direct van toepassing is op de sportkantines. De motie kon dan ook worden j teruggetrokken .Burgemeester G. Noordewier beloofde de ont wikkelingen goed in de gaten te houden en hierop terug te ko men in de commissie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 16