Verbod op gif in verf schepen Strandvertier en natuur in verdronken polder Bruse mosselhandel loopt voorop Eisen politie niet te hoog, niveau van sollicitanten te laag Eerste asielzoekers aan het werk in pizzeria Cadzand zeeuwse almanak Alcohol Concentratie TBT in Zeeuwse wateren te hoog eiskoffer PZC zeeland 5 vrijdag 16 juli 1999 In een onverklaarbare vlaag van opofferingsgezindheid besloot die Middelburger dat hij 's avonds, na verloop van een feestelijke bijeenkomst, huisivaarts zou rijden. En dat dus bij wijze van uitzon dering niet hij, maar zijn echtgenote onbekommerd het glas kon heffen. Met genoegen ontwaarde hij tijdens de rit naar huis, dat de politie controleerde. Er was een mooie fuik gemaakt waar automobilisten ingeloodst werden om onderworpen te worden aan een blaasproef. Helaas, hij behoorde niet tot de uitverkorenen. De politie functionarissen bezijden de weg gebaarden dat hij kon doorrijden en hielden de auto achter hem aan. Het stelde hem zeer teleur. Had hij zich eens keurig ge dragen en nu bleven beloning en t riomf uit. Hij besloot een herkansing te forceren, maakte een forse omweg en reed nog eens op de fuik aan. En jawel, ditmaal wilden de controleurs weten hoe het met hem zat. Uitstekend dus; geen spoor tje alcohol. Alleen jammer van die ne gentig pièk boete omdat zijn licht benevelde gade de gor del was vergeten. Politie vindt wapens en drugs bij Terneuzenaar TERNEUZEN - De politie heeft woensdag een 27-ja- rige man uit Terneuzen aangehouden die in de nacht van zondag 4 juli een 21-jarige plaatsge noot zwaar had mishan deld. Zo had hij het slachtoffer met een voorwerp in het gezicht geslagen, in een wurggreep genomen, ge schopt en met zijn hoofd tegen een lantaarnpaal geslagen. Een hersen schudding en kneuzingen waren het gevolg. Huiszoeking bij de ver dachte leverde woensdag ook nog eens een behoor lijke vondst aan wapens en drugs op, zoals een stroomstootwapen traangas, .22-munitie, 250 xtc-pillen, ruim 600 lsd-trips, 15 gram amfeta mine en een zelfde hoe veelheid hasj. De verdachte heeft tegen over de politie verklaard dat de ruzie met het slachtoffer was ontstaan omdat de laatste racisti sche opmerkingen had ge maakt. De politie zet het onderzoek naar de ver dachte en de mishande ling voort. doorMaurits Sep MIDDELBURG - De eisen die de politie stelt aan kandidaat agenten zijn niet te hoog, de kennis van sommige sollicitan ten is te laag. Volgens waarne mend districts-chef van de poli tie Walcheren Hans Dirksen komen veel sollicitatanten niet door de selectie omdat hun ken nis van het Nederlands onvol doende is. Dirksen pleit er daar om voor op middelbare scholen meer te doen aan vooral de spreek- en schrijfvaardigheid van het Nederlands en aan sport (zelfverdediging), algemene vorming en ehbo. Uit een onderzoek van de poli tievakbonden en het Neder lands Politie Instituut bleek de ze week dat de politiekorpsen dusdanig hoge eisen stellen, dat veel kandidaten ten onrechte afvallen. De politie moet de lat wel hoog leggen, stelt Dirksen. Het grootste struikelblok is de kennis van de Nederlandse taal, verklaart Dirksen. „Ons vak be staat voor een groot deel uit schrijven: rapporten, proces sen-verbaal. Die gaan naar bui ten, naar rechters, officieren van justitie, advocaten. Boven dien komen we met veel ver schillende soorten mensen in aanraking. Je moet als agent de wet kunnen uitleggen. Dus is de eis van een goede beheersing van het Nederlands vrij domi nant." Taalvaardigheid Vooral sollicitanten met vbo of mavo schieten daarin te kort, is de ervaring van Dirksen, die van 1982 tot 1992 directeur was van de politieschool in Heerlen. Hij vindt daarom dat er op deze middelbare scholen meer aan de Nederlandse taalvaardigheid moet worden gewerkt. Maar dat is niet het enige. Dirk sen verbaast zich er evenzeer over dat op de middelbare scho len geen vakken worden gege ven die van belang zijn voor beroepen als agent, brandweer man, militair en veiligheidsbe ambte. Hij denkt daarbij aan ehbo en zelfverdediging. „Je krijgt toch ook vakken die je no dig Hebt om timmerman te wor den? Dat zou voor onze beroe pen ook moeten gebeuren. Geen tekort Overigens heeft de Zeeuwse po litie geen tekort aan agenten. Dirksen:,Er zitten veel mensen op de opleiding. Als zij klaar zijn, zitten we formatief vol. Tenminste, in de winter. In de zomer kunnen we wel tijdelijk meer mensen gebruiken. In dat verband zeg ik wel eens dat ons grootste probleem is dat we in Nederland geen werkloze agen ten hebben. Er mogen maar zo veel agenten worden opgeleid als de korpsen nodig hebben. Als er plotseling extra krachten nodig zijn, moeten we die eerst opleiden. Dat duurt twee jaar." Dat Zeeland geen structureel tekort kent, heeft twee oorza ken. Allereerst beschikt het korps over politiesurveillanten. Die nemen veel taken van agen ten over en promoveren, na een extra opleiding, tot agent. Bovendien verloopt de werving en selectie erg succesvol, zegt coördinator Saskia Machielse. Gisteren voerde zij de hele dag gesprekken met sollicitanten. Per maand zijn twee van zulke dagen plaats. Gemiddeld over leeft tien procent van de kandi daten de selectie. De meesten zijn man en jong. Daar zit wel een probleem, geeft Dirksen toe. „We hebben een te kort aan vrouwen in politieran- gen en aan allochtonen. Hier ligt een schone taak voor de politiekorpsen zelf, vindt hij. „Eigenlijk zou je allochtonen als surveillant moeten werven en ze langzaam opleiden tot agent. Daar hebben we helaas veel te weinig geduld voor." door Sheila van Doorsselaer CADZAND - Bij pizzeria La Spezia in Cadzand-Bad gaan volgende week twee asielzoe kers uit asielzoekerscentrum Hedenesse (azc) aan het werk. Eigenaar W. Rutte van La Spe zia heeft wat dat betreft de Zeeuwse primeur. Hij is de eer ste horeca-ondernemer die ge bruik gaat maken van de inzet van de vluchtelingen. Dit is nu in bepaalde gevallen toegestaan omdat de horeca te kampen heeft met een groot personeels tekort. In samenwerking met de direc tie van azc Hedenesse, heeft Rutte twee jongens van 19 en 21 jaar uit Afghanistan op gesprek gehad. Zij zullen in de keuken van de pizzeria en het fast-food restaurant aan de slag kunnen. Horeca Nederland heeft het voor elkaar gekregen dat de aanvraagtijd om asielzoekers aan te kunnen nemen is verkort van vijf weken tot vijf dagen. „Er hebben zeker al twintig mensen van Hedenesse bij me op de stoep gestaan met de vraag of ze konden komen werken", zegt Rutte. „Graag zelfs, want de si tuatie aan de kust begint hier, voor veel horeca-ondernemers, redelijk dramatisch te worden." Tot voor kort was het wettelijk niet toegestaan voor de horeca- sector om asielzoekers in dienst te nemen. De regels zijn nu aan merkelijk soepeler, maar toch zitten er nog veel haken en ogen aan de nieuwe regeling. Tot voor kort mochten asielzoekers, die al minimaal een half jaar in Ne derland verblijven, twaalf we ken seizoensgebonden arbeid verrichten, mits in de buiten lucht en in bijvoorbeeld de landbouwsector. Beperking De horeca was uitgesloten van deze regeling. Nu niet meer, maar voor deze sector geldt weer de beperking dat het een bedrijf moet zijn dat alleen in de zomer open is en de deuren in de winter sluit. Asielzoekers inzet ten mag ook als een ondernemer een tijdelijke vergunning heeft om een terras uit te baten. Rutte: „Ik heb ook een restaurant, maar daar mogen de vluchtelin gen helaas niet aan de slag om dat dat het gehele jaar open is." Rutte vindt het wel noodzake lijk dat er een goede financiële regeling wordt getroffen voor zijn nieuwe werknemers:„Ik heb begrepen dat er beperkin gen zijn aan het bedrag dat asielzoekers mogen verdienen. Wat ze méér verdienen dan is toegestaan, moeten ze weer in leveren. Eerst zouden er vier asielzoekers bij me komen wer ken, maar twee daarvan hebben al afgehaakt, juist omdat de verdiensten tegenvallen." Rutte hoopt dat zijn nieuwe werknemers volgende week kunnen beginnen. De mossel en (ook) Bruinisse zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow BRUINISSE - Geheel in de lijn van de Bruse eigenzin nigheid trekken sommige mosselhandelaren zich niks aan van de collectieve start van het mosselseizoen in Yerseke, zoals het Productschap Vis die promoot. In Bruinisse worden al twee weken mosselen verhan deld en gegeten. Van de bodem wel te verstaan. De hangcultuurmosselen zijn al eerder op gewicht en in de verkoop. Erwin Zegers van mosselhandel Hoogerheide in Brui nisse is enthousiast over de kwaliteit van de bodem mosselen. Volgens hem zijn vooral de Oosterschelde- mosselen dit seizoen aanzienlijk beter van smaak dan vorig jaar. „Wij zijn al een weekje bezig met de ver koop van mosselen, want wij werken apart van Yerse ke", laat hij met enige trots weten. door Richard Hoving VEERE - Staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat 3 gaat het gebruik van tributyltin s (TBT) in scheepsverf verbieden. 5 1 De concentratie van de chemi- g sche verbinding overtreft onder meer in de Zeeuwse wateren de toegestane norm. TBT wordt op scheepsrompen aangebracht om aangroei van algen en schelpen tegen te gaan. y Het giftige middel kan in de voedselketen terecht komen omdat het ook zeeslakken aan- 1 tast. Veldstudies wijzen uit dat deze organotinverbinding scha- t delijke effecten heeft op vissen. Aanleiding voor het verbod is een onderzoek van het Rijksin- stituut voor kust en zee. Uit me- tingen blijkt dat in de Wadden- i zee, de zone voor Noordzeekust I en de Deltawateren sprake is van TBT-vervuiling. Het gebruik van TBT is binnen r Europa op recreatieboten klei- l ner dan 25 meter al langer ver boden. Nederland heeft zich sterk gemaakt voor een wereld wijd verbod in 2003. Controles van de Milieuinspectie tonen aan dat het middel in de recrea tievaart nauwelijks meer voor i komt. Over een algemeen ver- i bod op TBT maakt staatssecre taris De Vries binnenkort afspraken met vissers en veer- x bootexploitanten. Elf Atochem Een van de producenten van TBT is Elf Atochem in Vlissin- gen-Oost. Een woordvoerder van het concern kon gisteren niet aangeven wat de gevolgen van een verbod zouden zijn. Co ordinator T. van Mierlo van de Zeeuwse Milieufederatie noemt het verbod op TBT een 'goede zet'. Volgens hem zijn eind ze ventiger jaren voor de Franse kust de schadelijke effecten van organotinverbindingen geble ken. „De oesterproductie ging er verloren." Greenpeace stelt dat de TBT in de Waddenzee en langs de Noordzeekust afkom stig is van Rotterdams haven- slib. De milieuorganisatie eist dat de stort van het vervuilde slib onmiddellijk stopt. Green peace vraagt om meer onder zoek naar de effecten op de gebleken dat mensen die veel vis staatssecretaris is er in Neder- volksgezondheid. Volgens de eten, bovenmatig veel TBT in land geen direct gevaar voor de organisatie is in Italië en Japan hun lichaam hadden. Volgens de volksgezondheid. (Advertentie) door Arjan van Westen Strand en uitrusten. Het kan in het zonverslaafde Nederland haast niet samen gaan. Wie op een doorde weekse dag naar de Verdronken Zwar te Polder in Nieuwvliet gaat, zal deze mix van vakantie-ingrediënten wél vinden. Eerst wandelen door het klei ne natuurgebied, daarna op het nabij gelegen strand het beachlife onder gaan. Op de voor fietsers gereserveerde Zee dijk, krijg je een goed overzicht van de polder, die ontstond door een duin- doorbraak in 1804. De houten weg die door de slufter naar de Noordzee voert, valt het meest op. Vlonders leiden re creanten naar het strand en reservaat. De meeste bezoekers negeren het in formatiebord dat het Zeeuwse Land schap hier heeft geplaatst en lopen al dan niet met bolderkar, jeu de boulles- set of surfplank door naar het aan grenzende strand. Op het door een camping gesponsorde bord valt onder meer te lezen wat de Verdronken Polder is en welke beesten en planten er voor komen. Eigenlijk mag je zonder gids van het Zeeuwse Landschap de schorren, zandplaten en duinen niet betreden, maar het hek gaat zo gemakkelijk open dat de ver leiding voor natuurliefhebbers moei lijk zal zijn te weer staan. Kan men dit wel, dan zijn er altijd nog de natuurex- cursies die het Zeeuwse Landschap in de zomermaanden op de woensdag avond verzorgt. Zwarte palen met rode toppen wijzen de weg in het slechts 56 hectare grote reservaat. Het pad dat naar een uit kijkpost leidt, kronkelt door de dui nen. De planten zijn er letterlijk boven het hoofd gegroeid. Niet gehaast duurt een wandeling er zo'n dertig minuten. Biologen en andere plantenkenners moeten er meer tijd voor nemen. Meer dan tweehonderd plantensoorten ko men hier voor. Hoewel je soms denkt dat er alleen maar bramen staan. Vo gels zijn er dan ook in overvloed. Keu tels van schapen ven-aden hun aanwe zigheid. De tent van Circus Bongo, dat een Zeeuwse campingtour houdt, is vanaf het hoogste punt in de duinen goed te zien. Een beetje vreemd is het wel, zo'n kleurrijk tentdoek in het Zeeuwse landschap. Hoewel de uitkijkpost foto Peter Nicolai slechts zestien meter boven zeeniveau staat, is het uitzicht toch de moeite waard. Het is er stil, groen en er heerst ondanks dat het strandleven zich en kele meters verderop afspeelt, volko men rust. Brugge is in de verte zicht baar. Alleen jammer dat een of andere idioot zijn milkshake-beker heeft ach ter gelaten. Vast geen lid van het Zeeuwse Landschap. 'Keep pushing me over the borderline' zingt Madonna. Bij strandpaviljoen St. Pierre hangen de luidsprekers bui ten. Het volume is beschaafd. Zo te zien komt het publiek ook niet voor la waai. Men drinkt hier liever Brugse Tripel dan pils, heeft een labrador in plaats van een pitbull, en eet hier eer der een pannenkoek dan een frikadel. En slechts een jongeman heeft een mo biele telefoon bij Uitrusten doen de toeristen hier. En kijken. Kijken naar de overgang van zee- naar landlucht, naar de kleurrijke en gevaarlijk dicht bij de het strand- volk komende vliegers en zo hoort dat op een terras, naar elkaar. 'Don't stop thinking about tommorrow', horen we nu van Fleetwood Mac. De relaxte en rustige vakantiesfeer overziend niet bepaald een plaats om deze boodschap in overweging te nemen. Opvallend veel dertigers met kinderen houden hier vakantie. We zien kleuter Sanne die door moeder gefilmd moet worden. Jammer dat ze alleen steeds wegloopt en meer interesse heeft in haar gekke bekken trekkende buur man. Als ze kwijt zijn, moeten de kin deren naar een 'verdwaalpaal' komen. 'Als je ons kwijt bent, ga jenaarNijntje Konijntje toe', moeten de ouders van Sanne en die van al die andere potenti ële wegloopertjes tegen hun kroost zeggen. Hebben de gasten van de Zwarte Pol der geen kinderen bij zich dan hebben ze wel honden meegenomen. Bakken water voor de viervoeters staan er in het paviljoen klaar. De Verdronken Zwarte Polder mogen ze aangelijnd in. Er komen dan ook veel konijnen voor. De jonge duinen horen bij het natuur reservaat. Toch worden ze ook door re creanten benut. De kleine duintoppen i blijken een goede schuilplaats voor jeugdige verliefde paartjes. Maar ook ouderen, die de Zwinroute fietsen en nu uitrusten van hun inspanningen, liggen hier onder de dijk te genieten van de mensen en wat de natuur biedt. Strand en uitrusten, het kan gelukkig nog samen gaan. Nieuwvliet GroenRijk Habo Renesse

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15