Beroepseisen agent zijn te zwaar Noord-Iers vredesproces op springen Wereldkampioene met mosselen aan de haal Provincie woest op columnist Elsevier na stuk over tunnel 4 WEKEN VOOR 16,00 Veel geschikte kandidaten voor politiescholen vallen ten onrechte af Weer twee aanhoudingen in moordzaak Zoutelande Albanees kaapt Griekse bus EU heft ban Brits rundvlees op H'tje maakt niets uit JA, ik wil: ■II 19° 115° ZW 4 Vrij mooi In de ochtend kans op een bui, later flinke zonnige perioden. Maximumtemperaturen rond de 19 graden. 242e jaargang no. 165 donderdag 15 juli 1999 losse nummers 1,80 door Hans de Bruijn DEN HAAG - Politie korpsen stellen vaak te hoge opleidingeisen aan kandidaten voor het be roep van agent. Daardoor vallen veel geschikte kan didaten af en wordt de doelgroep waarin kan worden geworven kleiner. Sommige korpsen werven al leen onder mensen met min stens een havo-diploma, maar dat is vaak helemaal niet nodig. Ook mensen met een lagere op leiding en goede kennis en vaar digheden kunnen uitstekende agenten worden. Dat blijkt uit een onderzoek naar de arbeids markt voor de politie, uitge voerd door de politievakbonden en het Nederlands Politie Insti tuut. Uit het onderzoek blijkt dat la ger opgeleide politiemensen niet onderdoen voor hun beter opgeleide collega's. Omdat de lager opgeleiden in aansluiting op de middelbare school ook een praktische en specifieke be roepsopleidingvolgen, wordt de achterstand in opleiding ge compenseerd. De politiebonden vinden dat belangrijk, omdat daarmee een groter reservoir kandidaten kan worden aange boord om het personeelstekort bij de politie op te vangen. De werving valt voorts tegen omdat het algemene imago van de politie onder schoolverlaters slecht is. „Voor het slagen van wervingscampagnes is het zaak om het imago te verbeteren", zo wordt geconcludeerd. Daartoe begint na de zomer een speciale Advertentie landelijke wervings- en imago campagne via de media. Ook vinden de politieorganisaties dat meer onder niet-traditione- le groepen geworven moet wor den. Daaronder vallen volgens de vakorganisatie ACP niet al leen allochtonen, maar ook her intreders, ouderen en mensen met een lichte handicap of een WAO-uitkering. „Ook die laat- sten kunnen op uitstekende wij ze invulling geven aan bepaalde werkzaamheden", aldus de ACP. Vooral in de regio's Am sterdam-Amstelland, Rotter dam-Rijnmond, Haaglanden en Brabant, waar de tekorten het grootst zijn, zou door werving onder deze groepen op korte ter mijn een daling van de werk druk kunnen worden gereali seerd. Uit het onderzoek blijkt dat tachtig procent van de politie mensen tevreden tot zeer tevre den is over hun baan. Maar dat betekent ook dat een op de vijf min of meer ernstige klachten heeft. De werksfeer onder de collega's en de zelfstandigheid worden geprezen, maar er is grote ontevredenheid over de carrièrekansen en de arbeids omstandigheden Zo vinden vooral de jonge, in opleiding zijnde agenten dat zij te weinig 'zakgeld' krijgen. Daardoor concurreert de politie volgens de onderzoekers onvol- Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 ZOUTELANDE - Twee Vlissin- gers van 26 en 30 jaar oud zijn woensdag aangehouden in ver band met de schietpartij in Zou telande, waarbij zondag een 28- jarige Rotterdammer omkwam. Met deze aanhouding is het aan tal verdachten op vier gekomen. Beide mannen worden verdacht van betrokkenheid bij de schiet partij. In hun woningen is woensdag huiszoeking verricht. Wat daar is aangetroffen wil de politie in het belang van het on derzoek niet kwijt. Kort na de schietpartij heeft de politie een man en een vrouw aangehouden. Zij zouden een woordenwisseling hebben ge had met het slachtoffer. Deze verdachten zijn in voorlopige hechtenis gesteld. Leontien van Moorsel kwam hoogstpersoonlijk mosselen halen in Yerseke. door Ingrid Huibers YERSEKE - Er klinkt een knal en ach ter de meer dan manshoge deksel op de Molendijk in Yerseke komt witte stoom vandaan. Dan wordt die langzaam om hoog getakeld en mogen de eerste vrachtwagens vol mosselen het dorp uit. Met het gezamenlijk vertrek van de vrachtwagens vanaf het grootste deel van de mosselhandelaren werd woens dag in Yerseke het begin van het mos selseizoen gevierd. Door het gelijktijdig uitrijden van een grote caravaan vrachtwagens moet de start van het seizoen iets markants krij gen. Hordes Nederlandse en Belgische journalisten, een vrolijk tetterende drumband en ruim tweehonderd wach tende vrachtwagens doen hun best de spanning op te voeren. Maar als het mo ment suprème daar is, vullen de straten zich slechts met dieseldampen. Voor mosselen moet iedereen vandaag maar naar de visboer. Wielrenster Leontien van Moorsel kwam een partij mosselen per trans portfiets ophalen voor haar vader, die een visrestaurant in Rotterdam heeft. Directeur L. Lucas van het mosselkan toor toonde zich in zijn openings woordje zeer tevreden over de aanvoer van de eerste mosselen. Er kwam de af gelopen twee weken ongeveer dertig duizend ton meer mosselen binnen als in voorgaande jaren in die eerste we ken, vertelde hij. Ook de grootte en het vleesgewicht vielen Lucas niet tegen. Hij verwacht dit seizoen tussen de tach tig en negentig miljoen kilo mosselen te kunnen verhandelen. foto Willem Mieras Daarmee zou de aanvoer ietsje achter blijven ten opzichte van vorig jaar. Toen kwam er 97 miljoen kilo mosselen bin nen. Maar dat was volgens Lucas dan ook een 'uitzonderlijk' jaar. De vraag naar de 'zwarte Zeeuwse pa rels' groeit nog altijd. Hoewel verreweg de meeste mosselen naar België ver dwijnen - gisteren zelfs per helikopter naar Schoten bij Antwerpen -, groeit de afzet in Nederland de laatste jaren ook gestaag. Afgelopen jaar zelfs met negen procent. van onze redactie buitenland LONDEN - Het Noord-Ierse vredesproces stond gisteravond op springen. Het is daardoor on waarschijnlijk dat er deze week al een regering wordt gevormd. (Advertentie) RETSINA OF ATTIKA TRADITIONELE GRIEKSE, MILDDROGE WITTE WIJN MET TYPISCHE 'HARSSMAAK' 6.95 nü 5.95 Volgens een bron rond de Britse regering is de crisis het gevolg van de weigering van de protes tantse Ulster Unionistische Partij (UUP) en de katholieke Sinn Fein om de laatste voor stellen van de Britse premier Blair te accepteren inzake de uitvoering van het Goede Vrij dag Akkoord. Blair had gehoopt de protestan ten over de streep te trekken en hen al deze week zitting te laten nemen in een te vormen Noord- Ierse regering, door in noodwet geving over dit orgaan een tij ds- schema voor de ontwapening van de IRA op te nemen. Maar de protestanten willen meer garanties en wezen het voorstel af. Volgens de bron in Londen wordt er daarom ook geen haast gemaakt met de af ronding van de noodwetgeving. De Unionisten weigeren samen met de katholieke Sinn Fein partij in de regering plaats te nemen, zolang de IRA niet be gonnen is met het inleveren van haar wapens. De Britse premier Blair had twee weken geleden in samen spraak met zijn Ierse collega Bertie Ahern beslist dat het Noord-Ierse parlement van daag een ministeiTaad moet kiezen. Maar gisteravond bleek dat zowel Sinn Fein als de UUP- van beoogd eerste minister Da vid Trimble de Britse voorwaar den verwerpen. Gisteren door Blair te elfder ure aangebrachte extra garanties om de afwijzende Unionisten over de streep te trekken, bleken onvoldoende. Een korte zitting van de 120 man sterke partij raad van de UUP bleek Trimble en de zijnen niet van hun stand punt te hebben afgebracht. van onze redactie buitenland THESSALONIKI - Een Alba nese man heeft gisteren in Noord-Griekenland een pas sagiersbus gekaapt. De kaper, die een bivakmuts draagt en in het bezit is van een granaat met uitgetrokken pin, meldde via zijn mobiele telefoon met zijn gijzelaars naar Albanië te rijden. De man protesteert naar eigen zeggen tegen de hardhandige wijze waarop de Griekse auto riteiten hem poogden te de porteren, nadat hij negen jaar zonder problemen in het land woonde. Circa 45 passagiers werden snel vrijgelaten. Gisteravond laat hield de kaper nog zeven mensen vast; vijf passagiers, de conducteur en de chauffeur. Hij was met hen op weg naar de grenspost Krystalopigi. De man eist ruim 1,5 miljoen gul den losgeld en automatische wapens. RTR/AFP/DPA Een familielid troost de echtgenote van de chauffeur van de ge kaapte bus foto Nikos Giakoumidis/AP TIENDE ETAPPE doende met andere banen, waar jongeren wél onmiddellijk een salaris krijgen. Ook het feit dat veel korpsen de agenten slechts tijdelijke, zes jaar durende ar beidscontracten geven, ver groot de animo om bij de politie te gaan werken niet. „Een vast contract trekt hen eerder over de streep."GPD 1. Guerini (foto) 6.42.31 j 2.Tonkov(Rus) op0.21| 3. Escartin (Spa) op 0.25 45. Boogerd (Ned) op 12.271 ALG. KLASSEMENT I.Armstrong (Vst) 46.14.03 2. Olano (Spa) op 7.42 3. Zülle (Zwi) op 7.47 57. Boogerd (Ned) op 46.25; Brits rundvlees kan voor het eerst sinds ruim drie j aar weer de wereldmarkt op. De Europese Commissie besloot gisteren om het exportverbod in te trekken dat werd ingesteld na het uitbreken van '~J> de gekkekoeienziekte BSE. Wel of geen h'tje in de naam van de Middelburgse burgemees- ter Spahr van der Hoek doet volgens de Tilburgse bestuurs- deskundige De Moor niets af aan de rechtsgeldigheid van door hem ondertekende besluiten: „Die ene let- fj ter is een kleinigheid en niet van essentieel belang." feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; jong: 10 en 11; zeeland: 13,15,17 en 19; sport: 21,23 en 24. Met zijn voorstellen, die er op gericht waren om sterkere dwang uit te oefenen op de Re publikeinen om te ontwapenen, riep Blair bovendien de woede van Sinn Fein over zich af. Par tijvoorzitter Gerry Adams: „Sinn Fein zal zich uit alle macht verzetten tegen deze we zenlijke inbreuk op het vorig jaar gesloten vredesakkoord." Een woordvoerder van Blair zei gisteravond dat de Noord-Ierse assemblee vanochtend toch bij een moet komen om een minis terraad te kiezen. RTR/GPD door Richard Hoving TERNEUZEN - De provincie Zeeland en de NV Westerschel- detunnel hebben een columnist van het weekblad Elsevier ter verantwoording geroepen. Twee afleveringen van Nic van Rossum met de titel Tunnelvisie bevatten 'klinklare onzin' en zijn 'absoluut onjuist'. In de Elsevier van 3 juli trok Van Rossum van leer tegen het be sluit om de Westerscheldetun- nel aan te leggen. „Een lokale, bovenregionale verbinding met internationale aspecten. Te krankzinnig voor woorden." Hoofd voorlichting van de pro vincie I. A van der Linde rea geerde op de eerste column. „Het aantal feitelijke onjuisthe den is dermate hoog, dat het ei genlijk niet mogelijk is om ade quaat te reageren", begint hij zijn brief aan de columnist. Van der Linde somt ongeveer vijftien onjuistheden op. Zo is volgens de columnist het besluit om de tunnel aan te leggen ge nomen toen het CDA in de rege ring zat. „Niets is minder waar. De beslissing is onder het eerste paarse kabinet gevallen." De mededeling dat dé Zeeuwen te gen de tunnel zijn, is volslagen uit de lucht gegrepen zegt het hoofd voorlichting. Ook voor de bewering dat er te weinig auto's van de tunnel gebruik zullen maken, is geen grond zegt hij. Onjuistheden De NV Westerscheldetunnel werkt aan een reactie op de co lumn van 10 juli. Het aantal on juistheden daarin is beperkt, er kent woordvoerder J. van Gorp. „Logisch, want het is een scien- ce-fictionverhaal." In het slot van zijn tweeluik weet Van Ros sum het zeker. De ramp in de tunnel komt er. Alle veiligheid is wegbezuindigd. Er zijn veel te weinig vluchtgangen, geen uit wijkmogelijkheden en de (voor geschreven) parkeerhavens ontbreken. Van Rossum voorspelt een infer no als gevolg van een ketting botsing. „Autorijders hadden geen schijn van kans om te ont snappen. Door de intense hitte, de zwarte rook, de wrakstukken en het uitvallen van de tunnel verlichting konden automobi listen die uit hun auto vluchtten de vluchtgangen niet vinden." Neerstortend beton maakte de plaats van de ramp onbereik baar voor brandweer en politie, zo citeert de columnist uit een. krantebericht van 25 juli 2006 met de kop 'Tunnelbrand eist tientallen doden'. Volgens Van Gorp is er niets mis met de veiligheid van de tunnel. „Ik durf te stellen dat het de vei ligste tunnel van Europa wordt." De woordvoerder van de NV Westerscheldetunnel vindt het vooral kwalijk dat Van Rossum mensen angst aanj aagt. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 of een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: 1 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC f132 000002 ggffiw?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1