De Grave zuivert top van MID 2 HALEN BETALEN Minister komt op voor Gele Rijders 7!5 i Forensische experts vinden kinderlijken in Kosovo EUROPAKKER Iraanse president tracht onvrede bij studenten te sussen 4 WEKEN ^intratuin 19° ti? 9t/m 14 Net geklede heren manipuleren pinautomaten Dienst hield informatie achter over racistisch gedrag Dutchbatters Lotto Jackpot van 1,3 miljoen valt in Tholen inde zon AZC betrokken bij mensensmokkel Vernieuwing op het platteland VOOR 16,00 JA, ik wil: opruimingzomeropruimingzotneroprui Opklaringen In de ochtend bewolking en perioden met regen. Vanuit het westen 's middags opklaringen. Maxima rond de 19 graden. 242e jaargang no. 164 woensdag 14 juli 1999 losse nummers 1,80 van onze redactie binnenland BILTHOVEN - Een landelijk opererende bende is er onder meer in Bilthoven in geslaagd vijf keer geldautomaten van de Postbank en ABN Aniro zo te manipuleren dat de apparaten pinpassen even vasthouden. De bendeleden zijn in staat de passen er weer uit te krijgen en er geld mee op te nemen. De schade kan oplopen tot dui zend gulden per opname. In het tv-programma 'Opspo ring Verzocht' is gisteravond aandacht besteed aan de ben de. Het gaat om keurig geklede heren, die met hun behulp zaamheid niet alleen de pas, maar ook de pincode weten te bemachtigen. Volgens de politie in Bilthoven weten de mannen de automaat zo te bewerken dat de klant geld krijgt, terwijl de kaart niet terugkeert. Op dat moment meldt een bendelid zich om te zeggen dat hem hetzelfde is overkomen. Hij adviseert de code nog eens in te toetsen om de kaart terug te krijgen. Dit leidt echter tot niets. Als het slachtoffer op advies van de boef naar de bank gaat om te vertellen wat hem over kwam, wordt er met het pasje nog eens snel geld opgenomen. De boef blijft dan ook nog wachten tot het slachtoffer te rugkeert. Hij overhandigt de kaart met de mededeling dat die er toch uit is gekomen. „Door deze overrompelende manier van doen krijgen de mensen geen argwaan", aldus de politie. Tot gisteren deden vijf inwo ners van Bilthoven aangifte van diefstal volgens deze me thode. Uit andere delen van het land kwamen tien meldingen. Een getuige in Baarn zei dat er mogelijk sprake is van van vier mannen die rijden in een Peu geot met Frans kenteken. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister De Grave van Defensie heeft de top van de Militaire In lichtingendienst (MID) gezuiverd. Het hoofd, de commodore H.J. Vande- weijer, en diens plaatsver vanger R. Wielinga heb ben volgens de minister 'een cruciale taxatiefout' gemaakt en stapten daar om gisteren zelf op. Twee weken geleden bleek dat de MID over informatie be schikte rond mogelijk racistisch en discriminatoir gedrag van Dutchbatters jegens moslims in de moslimenclave Srebrenica m Bosnië. Nadat De Grave vorig jaar de onderdelen van Defensie sommeerde alle informatie over Srebrenica op tafel te leggen, hield de MID vier verslagen over de zaak toch achter. De Grave kreeg de documenten pas boven tafel na doorvragen in zijn eigen apparaat, nadat in een televisie uitzending aan het bestaan er van was gerefereerd. TIIOLEN - De Jackpot van 1,3 miljoen gulden in de Lotto is af gelopen weekeinde op Tholen gevallen. De zes juiste getallen (3, 18, 29, 32, 34 en 38) werden vorige week donderdag inge vuld bij kantoorvakhandel Dielcman in de Hoogstraat in Tholen-stad. Onduidelijk is nog wie de gelukkige is. De winnaar heeft zich nog niet bij de Lotto gemeld. Bij Dieleman zijn ze ook reuze- benieuwd welke Tholenaar zich voortaan miljonair mag noe men. „Je vraagt je toch af: wie is het geweest?", zegt Davina Scherpenisse van de kantoor vakhandel. „Maar voor ons is het ook gissen. Misschien is de winnaar wel na donderdag op vakantie gegaan." Zij sluit niet uit dat de gelukkige zijn of haar pas verworven fortuin elders gaat innen om zoveel mogelijk anoniem te blijven. Het is voor het eerst dat een der gelijk kapitaal valt op een lot dat de Thoolse winkel heeft ver kocht. „Dit is zeker bijzonder. Zoiets gebeurt hier natuurlijk niet dagelijks", zegt Scherpe nisse. Zij verwacht dat de Lot to-hoofdprijs best wel eens ex tra mensen, die ook wel eens gokje willen wagen, naar haar zaak zou kunnen trekken. „Het is te hopen dat er een hoop men sen op afkomen." Tot nu toe hebben dit jaar al twaalf mensen de jackpot ge wonnen. De Lotto heeft de afge lopen maanden veertig miljoen gulden aan prijzen uitgekeerd. In maart werd iemand in één klap tien miljoen gulden rijker. De Grave reageerde woedend op de vondst. „Ik had als minister moeten beoordelen wat er met deze zaak zou gebeuren. Dus had ik, en ook al voorganger Voorhoeve, deze informatie moeten hebben. Informatie is een cruciale schakel in het func tioneren van een bewindsper soon, ook in diens verantwoor delijkheid naar de Kamer." De Grave stuurde de MID-infor- matie vorige week direct door naar het openbaar ministerie, waar inmiddels een strafrechte lij k onderzoek naar de zaak loopt. Reorganisatie Formeel hebben Vandeweijer en Wielinga hun functie ter be schikking gesteld. Ontslag achtte minister De Grave een te zware maatregel in verhouding tot het vergrijp. „Het is allemaal niet moedwillig gebeurd, ik zie het als een cruciale taxatiefout. We bespreken met betrokkenen wat hun nieuwe functie zal wor den." Een nieuw hoofd van de MID moet volgens de minister ver sneld en doortastend de reeds aangekondigde 'ingrijpende re organisatie' van de dienst aan pakken. „En er voor zorgen dat relevante informatie bij mij te rechtkomt." Fotorolletje Het zoekraken van een fotorol letje met beelden van de gevol gen van een dodelijke schiet partij in Srebrenica is terecht niet gemeld aan de commissie- Van Kemenade en aan het Ne derlands parlement. Een jongen bekijkt de versierde graven van Kosovaarse burgers die op 25 maart zijn afgeslacht in Bela Crkva. van onze redactie buitenland CELINE - Britse forensische experts hebben 21 stof felijke overschotten gevonden van mensen die ver moedelijk door Servische militairen in maart zijn doodgeschoten. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Cook, zei gisteren dat het massagraf gevonden is in het dorp Celine, dat ten noorden ligt van de Koso vaarse stad Prizren. Volgens Cook zijn de lijken voornamelijk van kinde ren. „Elf van de 21 waren onder de zestien jaar en de jongste was net twee jaar oud", aldus de minister. De rest van de slachtoffers zijn vrouwen variërend van negentien tot 58 jaar en een oudere man. Experts me- foto Mike Nelson/EPA nen dat de slachtoffers omstreeks 25 maart van dicht- - bij in een greppel zijn neergeschoten. Cook noemt de vondst een rechtvaardiging voor de NAVO-bombardementen die op 24 maart begonnen. Hij zei dat het een grote fout is de NAVO de schuld te geven van de etnische zuiveringen in Kosovo. RTR zie ook pagina 5 Van Aartsen verzet zich tegen plaatsmaken voor de Russen in Orahovac van onze redactie buitenland PRISTINA - Minister Van Aartsen van Buitenlandse Za ken vindt niet dat Nederland als eerste moet wijken voor de druk om de Gele Rijders in Orahovac te laten plaatsmaken voor Rus sische KFOR-militairen. „Ne derland is geen voetveeg van de NAVO", zei hij gisteren na af- (Advertentie) Cuphea, dit laagblijvend ^-',4^ heestertje staat graag in de zon en bloeit de hele zomer. Verkrijgbaar in rood, roze en wit. Per stuk 3,25 3 stuks loop van een overleg in Pristina met generaal Jackson, de com mandant van KFOR. Van Aartsen liet weten Jackson duidelijk te hebben gemaakt de verhuizing van de Nederlandse troepen niet verstandig te vin den. Van Aartsen voorziet dat het vertrek van de Gele Rijders tot grote problemen kan leiden. De lokale Kosovaren demon streren namelijk al enkele da gen tegen de komst van de Rus sen, dif^zij als bondgenoten ziet van de Serviërs. De legering van de Russen in Orahovac zou een onderdeel zijn van de afspraken die de NAVO indertijd in Helsinki heeft gemaakt met Moskou. Van Aai*tsen bestrijdt echter dat Orahovac voorkomt in het Hel- sinki-akkoord. De bewindsman kondigde aan zich de komende weken samen met minister De Grave van De fensie in te zetten voor een di plomatieke lobby om de Gele Rijders op hun huidige basis te houden. KFOR-commandant Jackson zei gisteren zelf weinig te kun nen doen. „Het is een zeer ge voelige politieke kwestie ge worden die op het niveau van de hoofdsteden moet worden opge lost." Van Aartsen wilde voor alsnog niet ingaan op Jacksons idee de Nederlanders samen met de Russen het gebied rond Orahovac te laten controleren. Nadat de Russen geen eigen sec tor in Kosovo kregen en onder NAVO-bevel moeten opereren, zijn de Russen het beu om dan ook nog hun toegewezen plaats, Orahovac, te moeten delen met de Nederlanders. Maar omdat de Nederlanders al in Orahovac zitten en daar de afgelopen we ken hard hebben gewerkt om een hoofdkwartier, bunkers en controleposten op te bouwen, vindt Nederland het vernede rend dat zij plotseling weg moe ten en ruimte dienen te maken voor de Russen. Van de in totaal 3500 te stationeren Russische troepen, bevinden zich er in middels 580 in Kosovo. (Advertentie) Grote bak vol éénjarige zomerbloeiers. Bloeien rijkelijk door tot in de late zomer. Keuze uit zes verschillende soorten in diverse kleuren. Van 12.95 voor NAVO-officieren in Pristina zeggen dat wanneer de Russen blijven weigeren om samen te werken met de Nederlanders, het westerse bondgenootschap de Russische plannen zal probe ren te torpederen. In het op 18 juni ondertekende akkoord, dat de aanwezigheid van de Russen in Kosovo regelt, staat namelijk dat er wel een Duitse eenheid in Orahovac mag worden ge plaatst, omdat de stad in de Duitse sector ligt. In een stoelendans van vredes troepen zouden de Nederlan ders dan worden vervangen door Duitsers, waarna de Rus sen naar binnen komen en er een Duits-Russische eenheid zou ontstaan. GPD/'ANP zie ook pagina 2 j I.Armstrong (Vst) 5.57.11 2.Zülle(Zwi) op 0.31 3. Escartin (Spa) op 1.26 60. Boogerd (Ned) op 18.02 ALG. KLASS Dat schrijft De Grave aan de Tweede Kamer naar aanleiding van de publiciteit over een tweede filmpje dat bij Defensie verdwenen zou zijn. De kwestie rond dit rolletje staat geheel los van de val van Srebrenica, aldus de minister. Er stonden opna men op van een schietpartij in december 1994 in de enclave Daarbij waren geen Nederland se militairen betrokken." ANP 1. Armstrong (foto) 39.31.07 j 2. Olano (Spa) op 6.03 i 3. Moreau (Fra) op 7.44 57. Boogerd (Ned) op34.23 I zie pagina 21 Het asielzoekers centrum van Heer len (foto) blijkt de spil te zijn van een netwerk van men sensmokkel. Moge lijk worden twee op de drie asielzoekers die in Nederland aankloppen via ben des geholpen. O Plattelandsvernieuwing: de (Zeeuw se) overheid introduceerde het begrip een aantal jaren geleden, maar de uit werking bleef nogal vaag. Hans Hoek man en Cynthia Bal geven het begrip tussen Serooskerke en Vrouwenpol der heel concreet gestalte. Ze hebben vier hectare verwaarloosde grond ver anderd in een kersen- en pruimen- boomgaard en houden open hof. Voor lopig verkopen ze nog producten, die ze elders betrekken. Want de eerste oogst is pas over een paar jaar te ver wachten. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 9,10,11, 13 en 14; zeeland: 15,16,17 en 19; buitengebied: 23,24,25 en 26. van onze redactie buitenland TEHERAN - De hervormings gezinde Iraanse president Kha tami heeft gisteren in een toe spraak op de staatstelevisie gepoogd het studentenprotest te bezweren. Hij distantieerde zich van een deel van de demon stranten. De president noemde de hon derden opgepakte betogers geen studenten maar 'oproerkraaiers die politiek voordeel nastreven en het islamitische systeem van Iran willen beschadigen'. Aanhangers van Khatami na men vorige week het initiatief tot de betogingen toen de popu laire, liberale krant Salaam werd gesloten. „Deze acties zijn niet in het belang van onze na tie, ons systeem en het rege ringsprogramma. Het is niet zo ingewikkeld om opschudding te veroorzaken. Daarom zijn wij vastbesloten dit geweld zo vreedzaam mogelijk te bestrij den", zei Khatami gisteravond. Door nieuwe schermutselingen tussen studenten, ordetroepen en radicale knokploegen ont stond er gisteren een chaos in de Iraanse hoofdstad. De studen ten, die politieke hervormingen en persvrijheid eisen, negeerden een verbod van de autoriteiten om de straat op te gaan. Gevechten Duizenden winkels gingen uit angst voor plunderingen en ver nielingen dicht. In de buur van de bazaar werd een moskee ge plunderd en staken de betogers drie bankgebouwen en bussen in brand. Zij vochten met de po litie en knokploegen van radi cale moslims. 's Avonds heroverden ordetroe penen de bendes de straten. Vol gens getuigen zijn honderden studenten aangehouden. De televisie riep de bevolking op vanochtend bij de universiteit vóór het bewind te demonstre ren. De manifestatie is niet al leen gericht tegen de inval van conservatieven op de campus van de universiteit in Teheran (die door Khamenei is veroor deeld) maar ook tegen de stu denten die Iran 'in anarchie wil len dompelen'. AFP/DPA/RTR (Advertentie) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 of een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met a 96,50 (Advertentie) KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS Koopavond: vrijdag tot 20.45 uur. Maandag t/m zaterdag v.a. 8.45 uur. Geldt voor alle artikelen met het speciale actiekaartje Kijk voor adressen h de Gouden Gids. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 32 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1