Studenten Iran blijven betogen Hoopvolle cijfers over arme landen PZC Ceausescu betaalde campagne Mitterrand Ploeg-Verhofstadt gaat aan de slag VS steunen China in afwijzen Taiwanese onafhankelij kheid FARC slaat weer toe Politie Servië houdt actie oppositie tegen buitenland Grenswachten ex-DDR veroordeeld Kernreactor Japan stilgelegd Oud-danser Igor Belski overleden Paus in november naar India Aardverschuiving in Roemenië Russen kopen weer tanks Oproepen tot kalmte lijken aan dovemansoren gericht Waarschijnlijk volgend jaar lagere BTW schoenmakers Oranjemarsen verlopen rustig dinsdag 13 juli 1999 van onze redactie buitenland BOEKAREST - Een oud-gene raal van de Securitatc, de veiligheidsdienst van de toen malige Roemeense dictator Ceausescu, heeft gisteren be vestigd dat Ceausescu zo'n 800.000 gulden heeft bijgedra gen aan de verkiezingscam pagne van de voormalige Fran se president Mitterrand. Ceausescu had een speciale band met Mitterrand. Hij gaf- hem ruim 800.000 gulden voor zijn verkiezingscampagne in 1981", zei oud-generaal Plesita in interviews met het Roe meense televisiestation Tele 7 ABC en twee Roemeense kran ten. Plesita ontkende beschul digingen van Franse en Duitse rechters dat hij de contactper soon was tussen Ceausescu en de Venezolaanse terrorist Ra mirez Sanchez, alias Carlos de Jakhals. Van 1977 tot 1984 leidde Plesita de buitenlandse inlichtingendienst van de Se- curitate. De Roemeense media melden dat Duitsland om uitlevering van Plesita wil vragen. Hij zou betrokken zijn geweest bij de aanslag van Carlos op Radio Free Europe in het begin van de jaren tachtig. De terrorist Car los, die in Frankrijk gevangen zit, gebruikte Roemenië als uitvalsbasis. De Roemeense justitie, die on derzoek doet naar de activitei ten van Carlos, meldde dat de terrorist in opdracht van Ceau sescu zeven moorden pleegde. Carlos zou onder meer verant woordelijk zijn voor de moord op Ion Mihai Pacepa, een voor malig lid van de Securitate, die als 'verrader van het vader land' werd gezien nadat hij in 1978 was uitgeweken naar de Verenigde Staten. De Roemeense justitie heeft Pace pa's naam onlangs gezuiverd. AFP BERLIJN - Een oud-commandant en de ex-stafchef van de grenswacht van de DDR zijn gisteren door de rechtbank in Berlijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van respectieve lijk vijftien en twaalf maanden wegens doodslag. Ze worden verantwoordelijk gehouden voor de dood van een Oost-Duitser die in september 1969 bij de muur werd neerge schoten toen hij naar het Westen wilde vluchten. De rechter achtte bewezen dat de nu 64-jarige oud-comman dant van het grensregiment een bevel had uitgevaardigd dat tot de dood van Oost-Duitse vluchtelingen leidde. De 63-jari- ge ex-stafchef werd medeverantwoordelijk geacht. AP CAMPAMENTO - Colombiaanse militairen doorzoeken de restanten van een politiebureau in Campamento. ten noordoosten van de hoofdstad Bogota. Rebellen van de Revolutio naire Strijdkrachten van Colombia (FARC) hebben bij him aanval op het stadje twaalf mensen, onder wie vijf militairen, gedood. De afgelopen dagen pleegden de rebellen al 24 aanslagen. Volgens het regeringsleger probeert de FARC met zijn offensief zijn onderhande lingspositie te vergroten met het oog op het ko mend vredesoverleg. foto EPA TOKIO - Een kernreactor in het West-Japanse Tsuruga is gis terochtend vroeg door technici stilgelegd, omdat er radioac tief water uit lekte. De lekkage levert geen gevaar voor het mi lieu of de volksgezondheid op, zei een woordvoerder. De reactor is van het lichtwater-type. Er is zo'n vijftig ton koelwater gelekt, maar daarvan is niets buiten het reactor complex terechtgekomen, zei de woordvoerder. AP MOSKOU - Igor Belski, de voormalige choreograaf van het wereldberoemde Kirov-ballet, is eerder deze maand in Sint Petersburg overleden .Het balletgezelschap heeft dat gisteren bekendgemaakt. Belski, die op 3 juli stierf, was 74 jaar oud. In de jaren na de Tweede Wereldoorlog was Belski een van de topdansers van het Kirov-ballet. Twintig jaar danste hij voor dat gezelschap, waar hij vervolgens in 1973 terugkeerde als choreograaf. In 1992 werd Belski benoemd tot directeur van de balletschool in Sint Petersburg. AP VATICAANSTAD - Paus Johannes Paulus II reist waar schijnlijk i n november naar IndiaHij zal in Bombay de resul taten bekendmaken van de synode van de Aziatische bis schoppen die in 1998 in het Vaticaan plaatsvond. De paus bezocht India eerder in 1986. Tijdens de synode klonk de roep om meer zelfstandigheid voor de RK-Kerk in het continent en voor intensivering van de dialoog met andere godsdiensten. AFP/ANP BOEKAREST - Door een aardverschuiving in het zuidwesten van Roemenië zijn zeker negentien mensen om het leven ge komen en twintig mensen gewondgeraakt. De aardverschui ving deed zich voor bij een stuwdam, waar driehonderd men sen aan het werk waren. De stuwdam bleef onbeschadigd. De aardverschuiving is waarschijnlijk het gevolg van hevige regenbuien, die in het westen van Roemenië en Hongarije de afgelopen dagen ernstige wateroverlast en overstromingen hebben veroorzaakt. Het zuiden en oosten van Roemenië wordt al weken geteisterd door een hittegolf, die al aan zeker tien mensen het leven heeft gekost. AFP/DPA/RTR MOSKOU - Het Russische leger krijgt dit jaar voor het eerst in jaren weer eens nieuwe tanks, dertig stuks van het type T-90, aldus het Russische ministerie van Defensie gisteren. Rusland beweert dat de T-90, de Zwarte Adelaar genaamd, superieur is aan de geavanceerdste westerse tank. Volgens het specialistische tij dschrift Jane's Defense Weekly is de T-9 0 ge lijk aan de T-80, maar heeft de vernieuwde versie een kanon met een groter kaliber. Rusland beschikt over zo'n 20.000 tanks, waarvan echter de meeste in slechte staat verkeren. AP door Heieen Paalvast Voor Dehaene had Verhofstadt een afscheidscadeau. Een van BRUSSEL - De eerste paars- de eerste beleidsdaden van zijn groene regering in België is gis- regering was de oud-premier teren geïnstalleerd. Koning Al- minister van Staat te maken, bert nam de achttien bewinds- Dehaene blijft politiek actief als lieden - vijftien mannen en drie senator, maar hij wordt ook ge- vrouwen - de eed af, waarna een tipt als de nieuwe secretaris-ge- eerste ministerraad volgde. neraal van de NAVO. De Vlaam- Echte beslissingen bleven uit. se liberaal Verhofstadt weet De regering legt morgen in het zich omringd door vier vice- parlement eerst haar regeerver- premiers van de Vlaamse socia- klaring af, waarna een debat en listen, de Waalse socialisten, de de vertrouwensstemming volgt. Franstalige groenen van Ecolo Zaterdag vergadert de ploeg en de Waalse liberale PRL. van Verhofstadt voor het eerst. Alleen Agalev en Verhofstadts De aanpak van de dioxinecrisis, VLD leveren geen vice-pre- die de stoot gaf tot paars-groen, miers, terwijl in de vorige rege- staat op de agenda. ring de CVP van premier Dehae- Die vergadering zal plaatsvin- ne ook een vice-premier had. den aan de Wetstraat, het Belgi- Agalev maalt er niet om en ver- sche Binnenhof. Dat geldt trouwt erop dat haar belangen voortaan weer voor elke vrij- bij Isabelle Durant van Ecolo in dagse ministerraad, die ook ge- goede handen zijn. volgd zal worden door een pers- Voor de Groenen aan weerszij- briefing. De ï'egering-Dehaene den van de taalgrens is het een maakte aan die gewoonte een primeur. Nog nooit hadden zij einde om ongewenste lekken te regelingsmacht. Magda Aelvoet voorkomen. Zij kwam bijeen in van Agalev wordt minister van Heitoginnedal, een slot aan de Volksgezondheid, Durant gaat rand van Biaissel, waar de pers over Mobiliteit en Vervoer. Ver soms urenlang vergeefs wachtte der leveren zij elk een staatsse- op nieuws. c retains. ANP/Belga van onze redactie buitenland veilaten van dit principe bete kent dat het eiland een stap WASHINGTON - De Verenigde dichter bij het uitroepen van de Staten stellen zich op achter onafhankelijkheid is gekomen. China in de kwestie over onaf- Peking waarschuwt Taiwan hankelijkheid voor het eiland 'niet de moed en de kracht te on- Taiwan. Een woordvoerder van derschatten die het Chinese de VS verklaarde dit gisteren in volle kan opbrengen tegen af- reactie op een Taiwanese flirt scheiding door Taiwan'. Eerder met het uitroepen van de onaf- zwöer China onafhankelijkheid hankelijkheid. van Taiwan met geweld te zul- De VS houden vast aan het con- len tegengaan, cept van één Chinese staat, hoe- De VS, die goede relaties met wel het de beslissing van Tai- China nastreven, kwamen in wan een eigen politiek te volgen andei-e woorden tot dezelfde accepteert. Deze formule, be- conclusie. Volgens Washington kend. het één-China-principe, is de toekomst van Taiwan is was tientallen jaren leidraad bij 'een zaak van de Chinezen aan de onderhandelingen tussen het beide kanten' van het water. De vasteland en het eiland. VS herhaalden hun voorkeur Taiwan kondigde gisteren aan voor een vreedzame oplossing, het één-China-principe van Pe- Taiwan en China zijn vijanden king niet langer te accepteren sinds het einde van de burger- Voorzitter Su Chi van de Taiwa- ooi-log in 1949. De ver-slagen na- nese raad voor de betrekkingen tionalistische regering vluchtte met het vasteland zei dat de toen voor de communisten naar Chinese communisten dit con- Taiwan, dat door Peking sinds- cept misbruiken om Taiwan in- dien wordt beschouwd als een temationaal in te perken. Het afvallige provincie. RTR/ANP BELFAST - Tegen alle ver wachting in is de herdenking van de Slag bij de Boyne in Noord-Ierland gisteren vreed zaam herdacht. Protestanten kwamen massaal bijeen aan de rand van katholieke wijken, echter zonder dat het tot aanva ringen kwam. De politie was in de hoogste staat van paraatheid gebracht voor de Oi-anjemars. Vooral bij de Lower Oi-meau Road in Bel fast, waarde protestanten rake lings langs een republikeinsge- zinde wijk paradeerden, was de spanning vooraf te snijden. Twaalf juli is de dag dat in 1690 de Nedei'landse stadhouder Willem III bij de rivier de Boyne zijn katholieke rivaal voor de Britse en Ierse troon, Jacobus II, versloeg. Protestantse Oranje mannen die willen dat Noord- Ierland deel van het Verenigd Koninkrijk blijft, vieren elk jaar deze overwinning. RTR/ANP door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Alle ellendige be richten en sombere statistieken ten spijt, is er hoop voor ontwik kelingslanden. Met deze bood schap presenteerde de UNDP, de ontwikkelingsorganisatie van de Verenigde Naties, gisteren haar tiende jaarrapport. Liefst 97 landen waarover betrouwba re statistieken voorhanden zijn, staan er nu wat menselijke ont wikkeling betreft beter voor dan een kwart eeuw geleden. De UNDP plaatst Nederland deze keer achtste op haar 'ont wikkelingsindex', een ranglijst waarin inkomen, levensver wachting en scholingsgraad worden gecombineerd. Ons land is de afgelopen jaren een paar plaatsen gedaald, maar de verschillen in 'menselijke ont wikkeling' tussen Nederland en de andere rijke landen zijn mi nimaal. Maar belangrijker is dat alle landen er globaal genomen op vooruit zijn gegaan. Sinds 1975 groeien de inkomens in grote de len van de wereld, verbetert de gezondheidszorg en neemt de scholingsgraad toe. Voorbeelden van vooruitgang worden in het rapport geflan keerd door trieste voorbeelden van armoede en stagnatie. Een kleine greep: in 1997 hadden nog altijd 880 miljoen mensen onvoldoende toegang tot een voudige gezondheidszorg, 850 miljoen konden niet lezen en schrijven, 840 miljoen waren ondex-voed. Maar: tussen 1990 en 1997 steeg het percentage geletterden op de wereld van 64 naar 76. In 1997 waren er 84 landen waar men gemiddeld zeventig jaar oud werd, in 1990 was dat nog maar in 55 landen het geval. Ook de voedselproductie per hoofd van de bevolking steeg spectaculair en het aantal calo rieën dat alle mensen op de we reld gemiddeld per dag binnen krijgen eveneens. Gevaren Ondanks het optimisme van de UNDP, dreigen er gevaren waardoor arme landen en hun inwoners uitgesloten worden van de groei in welvaart en wel zijn. Deze gevaren koppelen de UNDP-rapporteurs nu aan de tendensen van globalisering in de afgelopen tien jaai-. Die globalisering komt niet al leen tot uitdrukking doordat in de jaren negentig veel handels barrières zijn weggevallen en het kapitaal in enorme stromen vrij over de wereld beweegt. Ook de toename van het Inter- net-gebruik en het internatio nale telefoonverkeer leiden tot spectaculaire vormen van inte gratie. Probleem volgens UNDP is dat de arme landen hierin niet de len. In de doodarme landen van Afrika ten zuiden van de Sahara zit één op de duizend mensen op het Internet. Een inwoner van Bangladesh moet acht jaarin komens sparen om een compu ter te kopen, een Amerikaan heeft genoeg aan een maandsa- laris. In de VS zitten al 260 van de duizend mensen op het Inter net. Ook de beschikbaarheid van te lefoonlijnen is ongelijk. In kop loper Zweden zijn er 682 tele foonlijnen voor duizend mensen. In de landen die onder aan de ontwikkelingsindex hangen, zijn dat er vaak niet meer dan twee of drie per dui zend inwoners. GPD door Henk van 't Klooster BELGRADO - De politie van Belgrado heeft gisteren een nieuwe actie van de oppositie tegen de Joegoslavische presi dent Milosevic verboden. Agen ten bezetten 22 locaties waar handtekeningen werden verza meld onder een oproep aan de president om af te treden. Ondanks het politieoptreden gaat de oppositie met haar ac ties tegen Milosevic dooi-. Batic, coördinator van de Alliantie voor Verandering, verwacht binnenkort twee miljoen hand tekeningen te kunnen presente ren. De vakbond Nezavisnost meldde gisteren dat de afgelo pen week 32.445 personen hun handtekening hebben gezet on der een oproep aan Milosevic om te vertrekken. Brandstichtingen en plunderin gen blijven in Kosovo aan de or devan de dag. In Prizi-en werden in de nacht van zondag op maandag vijftien huizen in brand gestoken. De meeste wo ningen in de stad in het zuid westen van Kosovo zijn eigen dom van gevluchte Serviërs. De bijzondei-e VN-gezant voor de mensenrechten, Dienstbier, waarschuwde gisteren dat de brandstichtingen en plunderin gen niet op zichzelf staan. In Kosovo krijgt de georganiseer de misdaad en het terorisme steeds meer kansen. Albanese bendes zijn in de Servische pro vincie actief gewoi-den en uit de Verenigde Staten zijn volgens Dienstbier misdadigei-s ovei'ge- komen die met een lidmaat schap van het Kosovo Bevrij dingsleger (UQK) als dekmantel op hun eigen gewin uit zijn. Dienstbier riep de internationa le gemeenschap gisteren op snel meer politiepei-soneel naar de Servische provincie te sturen. Van de meer dan drieduizend toegezegde agenten zijn er tot dusver slechts ï-uim cluizencl in Kosovo aangekomen. Minister Van Aartsen van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren tijdens een bezoek aan Mon tenegro beklemtoond dat hij het streven naar gelijkwaardigheid van deze republiek met Servië ondersteunt. Montenegro en het veel grotere Servië vormen sa men de Federale Republiek Joe goslavië. De Montenegrijnse re gering ziet het bezoek van de Nederlander als een steunbetui ging aan de komende onderhan delingen. Maar Van Aartsen zei ook dat de NAVO en de Europe se Unie niets voor een autonoom Montenegi-o voelen, omdat dat zou leiden tot 'een forse instabi liteit en daarmee creëren we nog meer moeilijkheden dan we al hebben'. De afgelopen dagen waren er berichten dat Servië zijn leger in Montenegro wil versterken. Maar Servië sprak dit tegen. RTR/DPA/ANP BRUSSEL - Volgend jaar gaan de BTW-tarieven voor een aan tal arbeidsintensieve diensten, zoals die van schoenmakers, fietsenmakers en kappers, waarschijnlijk omlaag. Onder de Europese ministers van Fi nanciën tekent zich een meer derheid af voor een voorstel van de Europese Commissie om voor deze diensten het lage BTW-ta- rief te hanteren. Minister Zalm van Financiën heeft dat gisteravond gezegd na een vergadering met zijn EU- collega's. Volgens Zalm zit er eindelijk schot in de besprekin- gen over dit onderwerp. Een aantal landen, waaronder Duitsland, stribbelt nog wat te gen. Maar er is gisteren wel be sloten om nog deze maand een lijst op te stellen van activitei ten waarvoor het tarief omlaag zou moeten. Het gaat hierbij om een experi ment voor twee jaar met als doel de werkgelegenheid in de be treffende sectoren te vergroten. Volgens Zalm gaat het om werk dat nu vaak zwart gebeurt. Door de sectoren onder het lage BTW- tarief (zes procent) te brengen, zouden ze 'gewit' kunnen wor den. De maatregel, die Neder- land al jaren bepleit, verdient zichzelf terug doordat er meer aan belastingen binnenkomt en doordat het beroep op de sociale uitkeringen afneemt. ANP van onze redactie buitenland TEHERAN - Iraanse studenten hebben gisteren voor de vijfde achtereenvolgende dag gede- monsti'eerd voor persvrijheid en meer democratie in hun land. De gouverneur van Teheran heeft voor vandaag alle demon straties verboden om 'ordever storingen' te voorkomen. 1 De politie ontruimde gister avond met geweld de straten I rond het terrein van de universi teit van Teheran. Volgens getui gen gebruikten de agenten traangas en sloegen zij met gummiknuppels. Ten minste tien studenten zouden gewond zijn geraakt. Eerder op de dag raakten vol gens getuigen bij schermutse lingen tussen studenten en de politie op het plein Vale Asr, en kele honderden meters van het universiteitsterrein, eveneens mensen gewond. Tientallen be- I togers werden aangehouden. Volgens het pei-sburau IRNA waren tienduizend demon stranten naar het plein geko men. Onder het uitroepen van J leuzen als'Allah Akbar'-God is de grootste - wierpen ze stenen en stokken naar de politie. De I autoriteiten hadden de demon stratie verboden. Eerder op de dag waren tussen tien- en vi j ftienduizend studen ten bijeen bij de centrale mos kee van de universiteit van Teheran. Bewakers van de on- dei-wijsinstelling hielden echter de hekken gesloten en belem- merden het vertrek van de stu denten. Ook buiten Teheran gingen stu denten de sti-aat op. De gouver neur van de noordwestelijke stad Tabriz beschuldigde de hervoiTningsgezinde studenten ervan tijdens schermutselingen met de politie en conservatieve tegenstanders een conservatie ve student theologie te hebben gedood. Er zouden verscheide ne mensen zijn gewond en over heidsgebouwen zouden schade hebben opgelopen. De betogingen kwamen don derdag op gang, nadat een spe ciaal gerechtshof de gematigde krant Salaam had verboden. De uitgever van de krant moet voor een geestelijke rechtbank te rechtstaan, zo werd gisteren bekend. Zulke rechtbanken worden door conservatieve geestelijken beheerst. De hervormingsgezinde presi dent Khatami riep de Iraniërs opnieuw op hun kalmte te be waren. In een ontmoeting met functionarissen van het hoger onderwijs prees hij de zelfbe heersing van de meeste studen ten die voor hervormingen plei ten Hij riep de studenten op met de regering samen te werken en haar in staat te stellen recht en orde te herstellen. Ook studentenleiders riepen de demonstranten op hun campus niet te verlaten en de conserva tieven niet in de verleiding te brengen in te grijpen. Maar hun oproepen lijken tot dovemanso ren gericht. De studenten willen ook dat het regime morgen uit roept tot een dag van nationale rouw voor allen die bij de beto gingen zijn omgekomen en dat de politieofficieren die voor hun dood verantwoordelijk waren, in het openbaar worden be- x'echt. Ook willen zij dat het huisarrest van grootayatollah Montazeri wordt opgeheven. Montazeri is de belangrijkste geestelijke die zich tegen de macht van de conservatieve ayatollahs verzet. De rellen zijn voor het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag nog geen reden om een negatief reisadvies voor Iran te geven. AFP/RTR/ANP Iraanse anti-oproerpolitie trekt door het centrum van Teheran. foto Behrouz Mehri/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5