Metselaar wordt priester PZC KVWZ door geldgebrek geliquideerd Willy Rekveld wil voortaan met mensen bouwen levens beschouwing opvoeding School verpleegkundige Heer Bommel en de Pasmunt wordt te opdringerig MET DE AUTO OP VAKANTIE NAAR HET BUITENLAND? puzzel recept Parelhoen met 'truffels' het weer Varia dinsdag 13juli 1999 Wegens geldgebrek is de Katholieke Ver eniging voor Woon- en Zorginstellingen (KVWZ) opgeheven. Het erfgoed van de vereniging wordt overgeheveld naar een nieuwe stichting, zo meldt 1-2-1, het blad van de RK Kerkprovincie. Het belang van de katho lieke identiteit voor de kwaliteit van de ouderen zorg was de taak van de KVWZ geworden. De ver eniging besloot drie jaar geleden om meer betaalde dienstverlening op te zet ten om die missie veilig te stellen. Daartoe werd er de afgelopen twee jaar fors geïnvesteerd in het ontwikkelen van scho lingsmateriaal. Tegen de muur Voordat de investeringen konden worden terugver diend, valt het doek voor de vereniging, die twee jaar geleden het veertigj a- rig bestaan vierde. In 1998 liep het tekort op tot bijna 3.5 ton. „We staan met de rug tegen de muur", zegt bestuurslid Ben Peters. „We hebben gekozen voor liquidatie voordat we failliet gaan." De KVWZ, die 350 leden huizen had, richtte zich sterk op de integratie van identiteit in de hele zorg. De katholieke identiteit mag niet alleen een zaak van bestuur en pastores zijn, was de achterliggen de gedachte. De cursus sen, trainingen en publi caties zijn dan ook gericht op alle geledingen in de ouderenzorg, inclusief be woners en verzorgend personeel. Verschillen Wegens verschillen van inzicht ging vorig jaar een fusie met de Katholieke Vereniging van Zorgcen tra (onder meer zieken huizen) niet door. Voor de vijf medewerkers van de KVWZ is inmiddels ontslag ANP door Theo Krabbe Hij stond vijfentwintig jaar op de steigers. Met troffel en specie bouwde hij muren, huizen, gebouwen en zelfs een zwembad. Metselaar Willy Rek veld (4S) werkt al een tijdje niet meer met stenen en cement. „Ik wil nu met mensen bouwen", zegt de omgeschoolde bouw vakker, die op 25 september door kardinaal Simonis tot priester wordt gewijd. In okto ber gaat hij aan de slag in de Twentse parochies van Henge velde en Beutelo. „Ik ben een pastor die mensen nabij is." Zijn zeven broers en zussen zijn getrouwd, maar zelf is hij de wa re nooit tegengekomen. ,,Als ik de vrouw van mijn leven had ontmoet, was ook ik getrouwd. Maar ik ben haar gewoon niet tegengekomen. „Met mijn diakenwijding heb ik beloofd ongetrouwd te blijven. Ik ben niet tegen gehuwd pries terschap, maar ik denk dat het werk me zo in beslag zal nemen dat ik dat een vrouw niet aan wil doen. Ik werk al gauw zeventig uur per week, vaak 's avonds en in het weekend. Ik heb een hu welijk met God en Zijn geloofs gemeenschap gesloten." Rekveld werd als vijfde kind ge boren in een traditioneel katho liek gezin in Heeten bij Raalte, Salland. Zijn vader was huis schilder in Lettele bij Deventer, waarnaar het gezin al snel ver huisde. Op de lts koos Willy Rekveld voor het vak van met selaar. Zo'n 25 jaar werkte hij in de bouw. Zes jaar geleden stopte hij daar mee, toen hij na een re organisatie van zijn bedrijf in de WW en zelfs de bij stand beland de. Harde wereld „Ik heb altijd met plezier in de bouw gewerkt", blikt hij deson danks voldaan op die tijd terug. Op Bovendonk, het priesterse minarie voor 'late roepingen', begon hij aan zijn omscholing. „De bouw is een harde wereld. Willy Rekveld gooit het overeen andere boeg na een kwart eeuw op de steiger te hebben gestaan. Eigenlijk was het niet mijn we reld. Iedereen kent wel de ver halen over bouwvakkers, die bij hun baas dreigen weg te gaan, als ze niet meer kunnen verdie nen. Zo'n type was ik niet." Toch kwam de overstap van de steigers naar het altaar en de p astorie voor Willy Rekveld niet als een plotselinge opwelling of noodsprong. Al tijdens zijn werk als metselaar was hij zeer actief in zijn parochie in Lettele. Eerst als lid van het herenkoor, acoliet en lector (voorlezer), la ter als lid van de werkgroep die de avondwake (een gebedsvie ring aan de vooravond van een uitvaartdienst) voorbereidt en uitvoert. „Daar kwam ik voor het eerst in aanraking met lij den en de betrekkelijkheid van het leven. Ikherinnerme twee jonge mensen die stierven bij een on geluk." Discotheek Ondertussen runde Rekveld met zijn broer en een vriend ook nog een drive-in discotheek. Voor carnaval, voetbalfeestjes en bruiloften „Dat was een hobby. Ik heb altijd met beide benen in de maatschappij gestaan. Dat doe ik nog steeds. In de bouw begon hij zich steeds minder thuis te voelen. „Toch een wereldje van ikke, ikke, ik ke, en de rest kan stikken." In de kerk wilde hij meer betekenen dan 'een goede vrijwilliger'. Zo rijpte zijn roeping. Maar net voor het begin van zijn zesjarige deeltijdpriesteropleiding in Bo vendonk sloeg in 1990 de twijfel toe en trok hij zich terug. Drie jaar later meldde hij zich toch weer aan. „Ze hadden mijn pa- door Annie de Vreugd Vlak voor de zomervakantie brengt dochterlief een pak papieren mee naar huis. Dit keer van de Jeugdgezondheids- dienst. Voor het gesprek met de schoolverpleegkundige dienen de ouders vier A4'tjes in te vul len en dochterlief mag een vra- genboekje van zeven pagina's doorworstelen. 'Weet je dat je de nagels van je vingers rond moet afknippen en die van je tenen recht?' Hé, kan je zoiets simpels als nagels knip- pen fout doen? 'Wat heb je gis terochtend gegeten? Brood, be schuit? Wat zat erop? Hagelslag of kaas? En 's avonds? Friet of aardappelen? Andijvie of appel moes? Heb je vla of yoghurt ge geten? Heb je tussendoor ge snoept? Waar bemoeien ze zich mee? Nog even en ze vragen de kassa bon van de supermarkt. 'Ga je voordat je naar school gaat en voordat je naar bed gaat naar het toilet? En poets je dan ook je tanden en was je je gezicht?' Hé, stop eens even, dat maken we hier zelf wel uit. 'Ben je wel eens bang?' Allicht, wie niet. 'Met wie praat je dan het liefst?' Wat, met je oom? Opvoedingsonzekerheid groeit, zo melden keer op keer de me dia. De vaste regels van kerk en staat staan op losse schroeven en elke ouder moet eigen regels opstellen om de grenzen van de opvoeding te bewaken. De Opvoedtelefoon staat rood gloeiend en pedagogische tijd schriften vliegen de winkel uit. Deskundigen zoals Jeugdge- zondheidsdiensten pakken het probleem van onzekerheid ste vig aan door over de hoofden van de ouders emmers vol infor matie uit te storten. Tot ze er bij na in stikken en het helemaal niet meer weten. Waar ouders denken een goed ritme van nachtrust, voeding en hygiëne te hebben gevonden, worden ze door eerder genoemde vragen lijsten weer aan het twijfelen gebracht. De antwoorden op de vragenlijsten van kind en ouder moeten wel met elkaar overeen komen. Anders val je nog door de mand. „Schrijf dat ijsje van gisteren maar niet op hoor schat, dan doe ik het ook niet." Taak van de ouders Ouders moeten hun kinderen opvoeden, zo staat in het Bur gerlijk Wetboek (Artikel 245 en 246). De roep in de maatschap pij wordt steeds sterker dat ou ders deze verplichting nako men. Zij bepalen dus hoe laat hun kind naar bed gaat en of het zich s morgens al of niet wast. Als deskundigen zich zo op de voorgrond dringen dreigt de op voeding door outsiders te wor den overgenomen. Vaak op een belerend toontje wordt ouders de wet voorgeschreven en ge sommeerd de zaak uit handen te geven. En dan te bedenken dat het met het gros van de jeugd gewoon hartstikke goed gaat. De meeste ouders kunnen de 'opvoeding prima aan en weten best gren zen te stellen. Hoe ouders de op voeding invullen is hun zaak. Excessen daargelaten. Gezondheidsdiensten zouden minder opdringerig kunnen zijn. Hun taak is het alert te zijn en open te staan voor echte pro blemen: wat te doen met die el lendige luizen waar menig ou der gek van wordt omdat niets meer helpt. Als je daarnaar vraagt, dan word je vaak met een kluitje in het riet gestuurd. De vragenlijsten zijn blanco re tour gegaan. GPD Annie de Vreugd is orthopedagoog. Daarop wierp hij heer Ollie een hatende blik toe en vervolgde zijn weg. „Dat is sterk", sprak heer Bommel. „Daar sloof ik me uit om hem zijn geld terug te bezorgen en ik krijg stank voor dank. Het spijt me, dat ik het niet gehouden heb, wil je dat wel geloven?" „Hm", zei Tom Poes. „Die oude verliest te veel munten. Daar ligt nog zo'n ding." Hij wees en toen werd hij de markies De Canteclaer gewaar, die achter hen het pad afkwam. De aandacht van de edelman was eveneens getroffen door een glinstering in het mos en terwijl hij zijn face-a-main hief, bukte hij zich om het voorwerp op te rapen. „Par- bleu!" sprak hij tot zichzelf. „Een merkwaardige munt met een (Advertentie) Sleutelwoord In sommige vakjes staat een getal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? 1Schutsvrouw; 2. laurierroos; 3. dubbele boterham met beleg; 4. rente; 5. doorvoer (van goederen); 6. sporenplant; 7. wild zwijn; 8. wijsgeer. 4 8 9 5 3 8 6 5 9 10 5 3 9 10 7 2 2 9 4 5 5 3 4 4 9 3 2 4 8 2 9 4 7 5 5 7 9 1 2 6 8 3 8 8 1 Oplossing maandag teug-lang e-kaper-e rg-tui-ae rot-l-ets ader-eelt -h-een-a- sein-kant tin-v-sta ad-hem-al n-pater-o door-teen 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Hans Belterman Het gezegde 'je kunt wel dansen al is het niet met de bruid' gaat ook op voor de truffel, want in plaats daarvan kunt u ook (kastan jechampignons nemen. De smaak verschilt met die van de echte truffel, maar dat doet de prijs ook. Trouwens, échte verse zwarte truf fels zijn er nu niet. Daarop moeten we tot in de herfst wachten. Wel zijn er zomertruffels uit Zuid-Afrika. Ze hebben een minder gepro nonceerde smaak en zijn dientengevolge ook wat schappelijker ge prijsd. Dat neemt echter niet weg dat u met (kastanje)champignons toch wel een stuk voordeliger uit bent. Voor 4 hoofdgerechten: 4 borstfilets van parelhoen, elk ca. 125 gram; 1 (zomer)truffel van 25 gram of 75 gram (kastanje)champignons; 1 stuk van bleekselderij- stengel, ca. 50 gram; 50 gram worteltjes; 60 gram boter; zout; witte peper uit de molen; 4 eetl. droge sherry (manzanilla); 3 dl slagroom; eventueel 2 theel. fijngehakte peterselie. Snijd truffel of champignons, bleekselderij en worteltjes (zonder oranje mïddenkernen) in staafjes (lucifers) met een gelijke lengte van 3 cm. Laat 20 gram boter in een pannetje, boven een hoog afgestelde warmtebron smelten. Schep alle staafjes erdoor, strooi er wat zout over en voeg na 1 minuut 1 deciliter kokend water toe. Laat alles slechts 2 minuten koken. Neem daarna de pan van de warmtebron en houd de staafjes warm in het kookvocht. Maak de borstfilets droog met keukenpapier en wrijf ze in met wat zout en peper. Verhit een koekenpan en laat de boter er in smelten. Wacht tot het schuim begint weg te trekken. Bak de filets aan weers zijden in ca. 12 minuten, boven een niet al te hoog afgestelde warm tebron, goudbruin en nét gaar. Neem ze uit de pan en houd ze, ver pakt in aluminiumfolie, warm. Verwijderde bakboter uit de koekenpan. Blus de pan met sherry en 4 eetlepels van het kookvocht van de groentenstaafjes en roer de aan baksels van de bodem goed los. Wacht tot vrijwel al het vocht is ver dampt. Schenk daarna de room er bij Laat alles dan nog zo lang zachtjes koken tot een licht gebonden saus is verkregen. Laat intussen de groentenstaafjes op een zeef even uit lekken. Voeg ze aan de saus toe en schep alles om. Laat de saus dan nog 1 - 2 minuten zachtjes sudderen. Voeg naar smaak zout en peper toe. Snijd de borstfilets in de lengte in 5 - 6 plakken. Leg ze zoveel mogelijk in het oorspronkelijke model op voorverwarmde borden. Schenk de saus met de groenten er over. Bestrooi de gerechten die bereid zijn zonder truffel eventueel nog met wat peterselie. Tip: geef er drooggekookte rijst en peultjes of (verse) doperwtjes bij. Zeeland: Iets koeler Door: Jan Groot Bramel foto Eric Binkhorst/GPD pieren bewaard, want ze dach ten: die komt toch wel terug. Rekveld beseft zich dat hij niet voor een gemakkelijke weg heeft gekozen. De kerk is naar de marge van de samenleving gedrongen. Toch ziet hij moge lijkheden. „Ik wil net als Jezus met mensen op weg gaan, vooral met mensen die verdriet hebben en aan de rand van de samenle ving zitten. In deze ik-gerichte maatschappij is de behoefte aan saamhorigheid, onderling con tact en warmte groot. Daar kan de kerk op inspelen." GPD D Toonder Studio's Na een periode met zomers weer is het tijdelijk even iets minder. Vandaag beginnen we met bewolking in de regio waaruit enkele buien gaan vallen. Een enkele kan gepaard gaan met onweer. De wind is vannacht gedraaid naar het noorden en zal in de loop van de dag draaien naar west waarbij ze aanwakkerd naar matig. Deze draaiing resulteerd in aanvoer van lucht over het relatief koe le zeewater. De temperatuur boet dan ook enkele graden in van daag ten opzichte de afgelopen dagen. De maxima liggen rond de 20-23 graden. Dit is overigens wel een normale waarde voor de tijd van het jaar. Vannacht komt een storing vanuit het westen over on ze regio heen met opnieuw enige regen of enkele buien. Grote hoe veelheden worden er niet verwacht. De wind wordt op woensdag wel sterker en is westelijk matig tot vrij krachtig. In de middag komt het zonnetje er weer bij en is het met 19-21 graden nog best aan genaam. De donderdag staat ook nog in het teken van enkele buien mogelijk met een klap onweer mede omdat de bovenlucht iets kouder wordt. De wind is al weer Enkele bui 26 afgezwakt naar matig uit r cTT westelijke richting. Zoals het (]22°P - zich er nu laat uitzien is dat r^i"IïËp'f'r" lNW2 ook de laatste dag met enke- - lebuien want op vrijdag t"' neemt een hogedrukgebied jpT het heft al weer in handen en J laat het zomer weer terug- jlt °'i r keren. De wind draait naar \T?£\ NW2i t het zuidoosten waardoor er T drogere en warmere lucht aan wordt gevoerd. Het kwik stijgt enkele graden naar NW3 TfiF 23-25 als maximum en ook «.''."ffirl de ZOn laat ZICh Weer Van de Minimumtemperatuur voor de komende nacht beste kant zien. Opnieuw een ofNSDAa®Ae«juLi mo T zomers weekeinde? Vooruitzichten woensdag donderdag vrijdag zaterdag weer O "V max. 20° 21° 22° 25° min. 14° 14° 13° 13° wind W 4 W 4 ZW 3 03 dinsdag onder21.58 woensdag op 5.44 Maan dinsdag onder 22.09 woensdag op 7.08 Nautisch bericht Westnoordwestelijke wind 3-4 Beaufort, met goed zicht, in buien met kans op onweer matig. De watertemperatuur 18 graden. En enkele buien. Waterstanden hoogst ongewone beeldenaar; een kraai, zo te zien!" Gedurende enige tijd liet hij de zon op het metaal spelen en er verscheen een glimlach op zijn anders zo stroeve trekken. „Een mooi stuk voor mijn verzameling", prevelde hij. „Fraai van glans en warm in de handMet deze woorden liet hij het besmuikt in zijn zak glijden en repte zich voort naar een bocht in de weg, waar hij opnieuw iets zag glinsteren. Zodoende passeerde hij heer Bommel en Tom Poes, doch zozeer was de hebzucht van de edelman geprikkeld, dat hij hen niet opmerkte. „Tiens!" hoorden ze hem mompelen. „Nog een exem plaar! Quelle veine!" DINSDAG Hoog water Laag water 13 JULI NM uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 02.35 248 15.02 242 09.06 208 21.32 219 Terneuzen 02.53 275 15.23 268 09.33 220 22.01 230 Bath 03.55 319 16.26 312 10.37 243 23.07 253 Roompot Buiten 02.30 187 15.00 178 08.55 148 21.20 159 Z'zee/Colïjnsplaat 04.25 171 16.55 164 10.15 142 22.45 152 Stellendam Buiten 02.45 186 15.11 176 08.49 092 21.09 100 Wemeldinge 04.20 196 16.50 190 10.25 159 22.50 169 Krammersl. West 05.00 177 17.30 174 10.20 153 22.50 163 WOENSDAG Hoog water Laag water 14 JULI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 03.22 257 15.49 244 09.49 205 22.22 226 Terneuzen 03.41 284 16.08 269 10.20 216 22.50 236 Bath 04.45 329 17.15 313 11.26 239 23.57 259 Roompot Buiten 03.20 196 15.45 178 09.40 143 22.05 164 Z'zee/Colijnsplaat 05.20 179 17.45 164 11.10 135 23.45 157 Stellendam Buiten 03.31 196 15.57 175 09.36 085 21.55 104 Wemeldinge 05.10 204 17.40 190 11.15 152 23.40 173 Krammersl. West 05.50 191 18.20 180 11.05 145 23.35 166 Ll H Hogedrukgebied lichte sneeuw matige sneeuw ^^3 mlsl zware sneeuw p lichte regen matige regen bage zware regen Isobaar Europa: Onweersachtig Op veel plaatsen in Centraal- en West Europa wordt het dinsdag een vochtig warme dag. In de klamme lucht ontstaan diverse regen- en onweersbuien. Maxima in Duitsland en Frankrijk liggen tussen de 28 en 32 graden. In de Benelux vallen er ook enkele onweersbuien. Met name in de kustgebieden koelt het enigszins af door een inzet tende noordelijke wind. Veel zonniger en droger zomerweer vinden we in het oosten van Europa. In het oosten van Polen en het noor den van Rusland wordt het regionaal ruim 30 graden. Het zuiden van Scandinavië profiteert ook van het warme weer. Met name in het zuiden van Noorwegen en Zweden is het zonnig en warm met maxima tussen 27 en 31 graden. In het noorden is het licht wissel vallig en een stuk koeler. In het zuiden van Europa is het onveran derd zonnig en warm zomerweer. In het noorden van Italië valt er een enkele regen- en onweersbui, elders in het Middellandse zee gebied blijft het zeer zonnig en droog. Onaangenaam warm wordt het in het westen van Turkije met maxima lokaal van 40 graden. Ook in het binnenland van Griekenland loopt de schaduwtempe- ratuur op tot rond 35 graden. Voor aanzienlijk koelere omstandig heden moeten we naar Ierland en Schotland gaan. Maxima liggen daartussen 17 en 22 graden. Regel nü de Vervang-Au to® Buitenland bij uw Internationale Reis- en Kredietbrief. Als uw auto afhaakt, rijdt gewoon verder. Bel 0800 - 0503 of kijk op www.anwb.nl ANWB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4