Bevlogen liberaal premier België f: Paars in het op survivaltocht Catshuis feiten en meningen Guy Verhofstadt leider van eerste paars-groene kabinet bij zuiderburen [ff|| A 0 Monster Het eerste 'paars-groe- ne' kabinet in België is sinds gisteren een feit en zijn premier heet Guy Ver hofstadt. Een liberaal die zijn jeugdidool Thatcher heeft ingeruild voor soci aal-democraten als Kok Blairen Schroder. dinsdag 13 juli 1999 door Mare Peeperkorn Vertel de fietsmaten van Guy Verhofstadt niets over het onstuimige karakter van him nieuwe premier. De allereerste keer dat hij wielerpiste 'Het Kuipke' in zijn geboortestad Gent opdraaide., schoot hij er als een dolle stier vandoor. Als een razende vloog hij de steile bocht in om vervolgens met exact de zelfde snelheid genadeloos te gen de houten vloer te kletteren. ,.'t Is wat te rap gereden, niet", was het grinnikend commen taar van de tuimelaar zelf. 'Guy draaft soms een beetje door', heet het onder mensen die hem van dichtbij kennen. Zij noemen hem de 'Mozart' van de Belgische politiek: begaafd en enthousiast maar blind voor 'kleine stapjes' en 'smalle mar ges'. De eerste liberale minister president van België sinds de 'Tweede Wereldoorlog heeft evenwel meerdere bijnamen, minder vleiend ook, 'Da joenk' bijvoorbeeld, vrij vertaald 'dat ettertje', een betiteling waar voor de toenmalige voorzitter van de christelijke vakbond te kende. Toch zijn vriend en vijand het over één ding eens: de 46-jarige Verhofstadt is veranderd. Hij is milder geworden, gelouterd door zijn vroeg begonnen, pijl snelle politieke carrière. Het beste bewijs daarvan is de afge lopen verkiezingscampagne waarin Verhofstadt zich wijse lijk onthield van verbale kopstoten in de richting van de christendemocratische CVP en zijn socialistische kwelgeest Tobback. Zelfs toen zijn VLD (Vlaamse Liberalen en Democraten) als grootste partij uit de bus kwam. was er geen spoortje van de ar rogantie van de winnaar. En de formatie onder zijn leiding naar een paars-groene coalitie, ver liep on-Belgisch snel en soepel. De nieuwe en de scheidende premier van België, respectievelijk Verhofstadt en Dehaene nemen er een glaasje op. foto Yves Herma n/RTR Het is dan ook zijn droom, een regering zonder de almachtige christen-democraten. Verhof stadt wilde 'paars', maar 'paars' wilde tot voor kort Verhofstadt niet. Tobback kreeg al pukkel tjes bij het idee ooit naast hem op het regeringspluche te moe ten zetelen. Tobbacks Socialis tische Partij heeft evenwel ver loren, en de 'Lenin uit Leuven' heeft zich in zijn veste terugge trokken. Zijn opvolgers toon den zich aanzienlijk minder stal en het zware verlies van de CVP zorgde voor de rest. Ook Verhofstadt zelf heeft, ech ter een lange weg moeten afleg gen. Op 28-jarige leeftijd reeds voorzitter van wat toen nog de Partij voor Vrijheid en Vooruit gang (PW) heette, ontpopte de ambitieuze jurist uit Gent zich als een ultra-liberaal. Zijn idee- en kon hij in 1985 volop etaleren als de jongste vice-premier (32) én minister van Begroting in één van de vele kabinetten-Mar- tens. Het was niet zozeer het gedach- tengoed op zich dat hij uitdroeg over privatisering van staatsbe drijven en het breken van de macht van de vakbonden, maar veeleer de wijze waarop hij dat deed - hooghartig, eigenwijs en snel geïrriteerd - waardoor pre dikaten als 'da joenk' en 'de kruisvaarder voor het kapitalis me' werden geboren. 'Baby- Thatcher' is nóg zo'n koos naampje uit socialistische ko ker. Op den duur werd Verhofstadts optreden ook de christendemo cratische coalitiepartner te veel. Tijdens een geheim nach telij k CVP-beraad werd Verhof stadt gewipt. „Wij wensten de pretenties van 'da joenk' niet meer te slikken", luidde de ver klaring achteraf. Levenswerk Ongebroken begon Verhofstadt aan zijn volgende levenswerk: de ombouw van zijn PW tot een moderne, brede liberale partij en vervolgens daarmee de grootste worden. Het eerste luk te; in 1992 was de VLD een feit. De verkiezingsdoorbraak liet echter op zich wachten. Toen de liberalen er zowel in 1991 als in 1995 niet in slaagden het tradi tionele meerderheidsblok van christendemocraten en socialis ten te breken, verliet Verhof stadt gedesillusioneerd het po litieke centrum van Brussel, de Wetstraat. Hij trad af als partijvoorzitter- en trok zich terug op zijn olijf boomgaard in Toscane, waar hij lange fietstochten maakte. Hij dacht, schreef en ...keerde weer terug, want Belgisch politiek bloed gedijt niet in Italië. Wel hield hij volgens ingewijden een formidabele wijnkennis over aan zijn verlof tussen de Toscaanse heuvels. Vanaf 1997 kreeg de oppositio nele VLD het ene schandaal na het andere van de regering De haene (CVP/SP) in de schoot ge worpen. Verhofstadts grootste probleem zat in zijn eigen partij en heet Mare Verwilghen: de ra- zendpopulaire VLD-politicus die als voorzitter van onder- zoekscommissie-Dutroux de partijleider in bekendheid verre overtroefde. Maar Verhofstadt had zijn les sen geleerd en voorkwam een bikkelharde competentiestrijd. Ook zijn ideeëngoed ontdeed hij bij thuiskomst van zijn scherpe kantjes: bezuinigen is hervor men geworden en het ooit zo verafschuwde middenveld een onmisbare partner. Verhofstadt had inmiddels genoeg rondjes meegedraaid om de steile wand die de formatie van een 'paars groen' kabinet is, te nemen. Nu is het wachten of hij de hele rit uitzit. GPD zie ook pagina 5 De Koninklijke Landmacht reageert te laconiek j op de aanwezigheid van een grote partij munitie in een diep gat voor de havenuitgang van Zie- rikzee. Men wil de rotzooi maar gewoon laten liggenI omdat er sprake is van een minimaal risico en roeren in I de bodem ter plekke niet zonder gevaar zou zijn. Een woordvoerder van de Landmacht liet vorige week we-1 ten dat de kans dat iemand een dodelijke hoeveelheid fosfor binnenkrijgt duizendmaal kleiner is dan dat hij met zijn auto door de Zeelandbrug zou zakken. Daar mee leverde Bommen Berend zonder enige berekening een sterk staaltje grove statistiek. Die benadering duidt op een wijze van denken waarmee men het binnen het militair apparaat wellicht ver kan schoppen maar die daarbuiten niet onmiddellijk tot vervluchtiging van de ongerustheid leidt. Het feit dat jarenlang geen bijzondere aandacht is be steed aan de dumpplaats, die zelfs op simpele kaarten van de provincie duidelijk staat aangegeven, wijst erop dat het collectief geheugen lui is. De aanwezigheid van de stortplaats was bekend, maar vrijwel niemand dacht daaraan tot de ontsteking van een anti-tankmijn werd gevonden. Die vervaging' van de herinnering moet ter lering strekken van instanties die omgaan met afval van allerlei aard. Het besluit de fosforgranaten, en Defensie weet wat voor troep nog meer, op zestig meter diepte te laten lig gen, houdt in dat een erfenis wordt bezorgd aan volgen- de generaties. Door de grote diepte van de stortplaats is een kans op beweging van de bodem relatief gering, maar over een periode van decennia kan niemand ver anderingen voorspellen. Alleen al om die reden is het zaak reeds nu studie te maken naar mogelijkheden van berging. Wordt zo'n studie pas aangevat op het moment dat uit peilingen blijkt dat de bodem verloopt, dan is de kans groot dat in paniek moet worden opgetreden. Ove rigens, zodra deskundigen hebben vastgesteld hoe het tuig kan worden verwijderd, dient dat ook te gebeuren. Er zijn enkele miljarden uitgegeven om de Oosterschel- de te beveiligen op een manier waarbij het milieu zoveel mogelijk werd gespaard. Kostenoverwegingen mogen geen rol spelen als het erom gaat de rotte plek uit de zeer dure, schone zee-arm te verwijderen. Defensie is bereid gigantische bedragen te spenderen aan de vernietiging van gebouwen, bruggen en wegen in een land dat door de wereldgemeenschap tot de orde geroepen moet wor den. Het zou Defensie niet misstaan als goed geld wordt uitgegeven aan de verwijdering van bederf. Zeeuwse bestuurders hebben teleurgesteld gereageerd op de beslissing de zaak in de peiling te houden en ver der maar af te wachten. Die bestuurders hebben gelijk. Door de aanwezigheid van de munitie zit Zeeland op gescheept met een slapend monster dat de beschouwer thans met een minder mild oog naar dit gewest doet kic ken. En dat op termijn vuilspuitend en verderf zaaiend kan ontwaken. 13 juli 1949 Graandrogerij De Coöperatieve Landbouw- vereniging Eiland Walcheren in Middelburg heeft een nieu we graan- en koolzaaddrogerij en -schonen). De elfhonderd Waleherse boe ren die in Eiland Walcheren samenwerken konclen enige tijd geleden ook al een nieuwe kunstmestloods in gebruik ne men. Leger des Heils Het Leger des Heils herdenkt vandaag het feit dat zestig jaar geleden de Legervlag in Zee land werd ontplooid. In 1889 ondervonden de oprichters van het Zeeuwsekorps nog fel le tegenstand, maar gaande weg veroverden deHeilssolda- ten zich een plaats in de gemeenschap. Gedurende de wereldoorlogen werden honderden vluchtelin gen ondergebracht in de Le- gerzaal van het monumenten- pandje aan de Hoogstraat in Middelburg. Het korps telt nu 135 soldaten. Oesterbroed Het aantal larven in de water monsters uit de Oosterschelde is in verband met de oester- broedval nu gestegen tot 600 a 700 per 100 liter water. Nog steeds rekent dr. Korringa op een goede aanslag. Hij spoort de pannenboeren aan, beslist- met langer te wachten met het overboord zetten van hun pan nen. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 453Ö AB Terneuzen Tel, (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kanforen: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc nl e-mail: pzcredcity1@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot22,00 uur'' Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00; franco per post "128,50; per maand 35,75, per jaar 372,50, franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting, losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr3754316 t.n v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities.' tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer(excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV Struikelend over zijn eigenvoeten heeft het kabinet de va kantie gehaald. Paars-2 is opgestapt, weer opgelapt, raakte een minister kwijt, maar hield tvjee bedreigde vice- premiers binnenboord. Genoeg om nog eens over door te praten. Dus is er vandaag in het Catshuis een sessie ivaar de bewindslieden 'met de benen op tafel'bespreken hoe het al lemaal beter kan. Watis er mis metditkabinet? Het moet an ders, maar hoe? Adviezen aan een uitgeleefd Paars. rug te gaan naar de oude paarse waar den." Het gaat vooral om de presentatie, vindt Max Kerremans, communica tieadviseur bij HVR/PA/PR. „De kie zers willen gewoon hardwerkende mi nisters zien, die met plezier en visie met het land bezig zij n. Dat zit volgens mij ook in dit kabinet, maar het komt er niet uit. Dat is zo jammer. Het idee dat het kabinet uitgeblust is wordt op geroepen door de oppositie, maar dat moet wel tegengesproken worden." Het kabinet moet uitstralen dat het samen ergens voorstaat. „Bij Paars-1 ging dat vanzelf. Mensen zeiden: 'Goh, dat is een leuk stel'. Dit kabinet moet daar bewust aan werken." Het kabinet moet volgende week afspre ken dat ze besluiten eensgezind naar buiten brengen, dat ze aan de beeld vorming werken, meent Kerremans. „Ministers moeten beseffen wat het effect is als ze een kabinetsbesluit claimen als een partij overwinning. Het fijnslijpen van politieke verschil len wordt in het land niet gewaar deerd." Slakken Oud WD-minister Winsemius, nu werkzaam bij het organisatie-advies bureau McKinsey Company, waar schuwt ervoor op alle slakken zout te leggen. Een vertrekkende minister of staatssecretaris is van alle tijden: Lin- schoten 'in Paars-1, Van Thijn en Hirsch Ballin in Lubbers-3, Braks en Brokx eerder in de jaren tachtig. ,Dus of er nu zoveel aan schort? In het vorige kabinet was 'Wefk, werk, werk' het motto. Die doelstelling is inmid dels waar geworden. Het loopt aller aardigst met Paars. Prijs je gelukkig dat het kabinet economisch de wind mee heeft. Toen ik nog in het kabinet zat - en we nog op dinosaurussen re den - had je één groot probleem: het terugdringen van het enorme finan cieringstekort. Daar stond je voor." „Nu zijn er twee vragen: Wat is de in spiratie van dit kabinet en hoe staat het met het vertrouwen van de kiezer? Die krijgt de indruk niet serieus geno men te worden." Van de Bijlmerramp is blijven hangen dat de politiek de slachtoffers laat zitten als het om het eigen hachje gaat. „En bij het referen dum moest een noodrem worden inge bouwd, want de burger mocht eens op de loop gaan met de democratie." Dan moet je niet gek staan te kijken als het vertrouwen van de burger in de poli tiek afneemt, meent Winsemius. „De burger ziet dat het kabinet geen ver trouwen geeft en dan is het lastig men sen mee te slepen. Het is mij ook niet duidelijk wat de richting van dit kabi net is," geeft hij ruiterlijk toe. GPD door Jaco van Lambalgen en Lianne Sleufjes Ralph Bakkers' handen jeuken. Hij zou het wel weten: „Zet ze drie of vier dagen op de hei bij elkaar en laat ze onder leiding van een deskundige praten, een sterkte-zwakte-analyse maken. Dus niet als zombies in grijze pakken zelf alles nog eens dooranaly- seren, want dan kom je niet tot nieuwe ideeën. Ze moeten juist iets heel an ders doen, dan kom je tot een gedurfde aanpak." „Het is duidelijk dat er wat moet ge beuren, want dit kabinet zit absoluut niet lekker in zijn vel. Maar er is nog wel iets aan te doen", zegt Bakker die met zijn bureau Metavisie directies op spirituele gronden adviseert. „Alle di recties zien er uitgeblust uit ais ze hier binnenkomen. Kijk, het gaat erom dat je er een hecht team van maakt, waar bij iedereen het commitment uit spreekt om er weer wat van te maken. Dan komt de Schwung er weer in. Het kabinet straalt nu geen energie uit." Depaarse veerkracht is volledig opge gaan aan het bezweren van allerlei in cidenten in het afgelopen halfjaar. Se nator Wiegel liet het kabinet vallen door tegen het referendum te stem men. Ministers reageerden traag op berichten dat de volksgezondheid ge vaar zou lopen door Belgische gifkip- pen. De enquêtecommissie Vliegramp Bijlmermeer oordeelde hard over de wijze waarop het kabinet de ramp had afgewikkeld. Een andere parlementaire commissie onthulde dat corrupte ambtenaren hadden meegeholpen vijftienduizend kilogram cocaïne het land binnen te smokkelen. Kwesties als Schiphol, Srebrenica en het mestoverschot zeurden door. De inkrimping van de varkensstapel leidde zelfs tot het ver trek van D66-minister Apotheker (Landbouw). En passant dreigde mi nister Peper van Binnenlandse Zaken op te stappen, omdat hij anders in Utrecht niet de burgemeester kreeg die hij wilde. Dit alles schept geen beeld van een energieke en krachtda dige ploeg die ongeschonden de eind streep haalt. Ook premier Kok vindt het genoeg. Het kabinet moet bij elkaar gaan zit ten 'en bewijzen dat het 'millennium- proof' is. Het is heel belangrijk duide lijke afspraken voor de toekomst te maken. Ik heb geen behoefte aan een repeterende breuk, figuurlijk gespro ken, dan'. Maar daar is geen survival- tocht door de Ardennen voor nodig, meent Kok. „Dat is modern, hè? Wij doen het wel gewoon op het Catshuis. Wij moeten niet iets lummeligs gaan doen, zoals een motto verzinnen. Dat De verse ministersploeg in augustus 1998 nog ontspannen op het bordes van paleis Noordeinde. Nu moet er gesleuteld worden om de vaart erin te houden. foto Phil Nijhuis/GPD kwam bij Paars-1 ook pas halverwe ge. Maar een beetje brainstormen kan geen kwaad." Of ze nu op overlevingstocht gaan of met een sigaar het beleid doornemen, hoe ze het doen maakt oud-minister Alders niets uit. Maar het is hoog tijd dat het kabinet de touwtjes in handen neemt en zelf het beeld bepaalt. „Ze hebben één opdracht: 'Denk eens goed na hoe de politieke agenda eruit moet zien'. Het kabinet moet die zelf vast stellen Als het weer van in cident naar incident gaat, dan zit het niet lang meer. Het moet met inspirerende din gen komen. Dat is inderdaad hard nodig, oordeelt Lennart Booij, die eerder dit jaar nog meedong naar de functie van PvdA- partijvoorzitter. „Het kabinet voelt de tijdgeest niet aan. Er bestaat behoefte om jezelf te spiegelen aan de toe komst: wat staat ons te wachten? De mensen zijn beschouwender dan dit kabinet is." De samenleving heeft behoefte aan meer diepgang, meer kwaliteit, meent hij. „De economie draait als een tiere lier. Er is private rijkdom maar pu blieke armoede. Mensen kopen kwali tatief goede en dure dingen terwijl de publieke sector is verwaarloosd. Men wil in het onderwijs een Kennisnet aanleggen, maar de stoppenkast op school is niet zwaar genoeg en het on derhoud van de klaslokalen is be roerd." Kwaliteit is niet alleen een kwestie van geld, maar ook van creativiteit, meent Booij. „De verbeelding aan de macht. Dat was een term van de gene ratie mensen die nu in het kabinet zit. Maar ze geven niet aan waar zij heen willen met dit landje." Vertrouwen D66-senator en (onder anderen) oud minister Terlouw zegt dat het vooral omvertrouwen gaat. „Het voornaam ste is dat de partijen elkaar wat gun nen. D66 heeft het moeilijk. We waren bij bijna elk incident betrokken. De andere partijen moeten ons rugdek king geven, laten zien dat ze het be langrijk vinden dat wij er bij zijn. Je moet begrip hebben voor eikaars posi tie. Wij hebben een paar keer iets niet gehad, zoals de burgemeester van Utrecht. Zo hecht als Paars-1 is deze club niet. Dat blijkt uit de incidenten met Apotheker en Peper." „Ze moeten vertrouwen houden in de reden dat ze ooit met dit kabinet zijn begonnen. Een nieuwe vorm van sa menwerking waarvan men dacht: dit lukt nooit. Dat elan moeten ze niet verliezen", zegt Walter Amerika, cre atief directeur van reclamebureau FHV/BBDO. Hij vindt dat Kok en de zijnen niet krampachtig moeten pro beren iets nieuws te verzinnen. „Je zegt toch ook niet na vier jaar tegen Albert Heijn dat ze een andere winkel moeten beginnen? De andere manier van denken was de kracht van Paars. Die creativiteit moeten ze erin hou den. We werken niet voor politieke partijen maar ik zou ze adviseren te-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2