Eerste paal voor Zwin College Sarah draait warm voor tunnel De h van Spahr ligt in de handen van rechter of koningin Jeugdige sportvisser naar WK Schetsboek voor een meer authentiek Zeeuws landschap z-wear zeeland dinsdag 13 juli 1999 z 14 Nieuwbouw Oostburg augustus 2000 af textieldruk groothandel Filmpost De betere kijk Ad Stouten b.v. modV/ie Verkoopmedewerkers (m/v) part-time verkopers (m/v) door Joost Bosman TERNEUZEN - De eerste boormachine voor de aanleg van de Westerscheldetunnel is zondagoch tend om acht uur aan zijn karwei begonnen. Sa rah, de naam die de boor afgelopen vrijdag kreeg, legt om te beginnen zo'n tweehonderd meter af, waarin alle onderdelen op elkaar worden afge steld. Dat is het langzaamste traject van het hele boor- proces. „Het zijn natuurlijk allemaal nog prototy pen, die één voor één moeten worden ingesteld", zegt projectmanager P. Diete van Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW). Met het over bruggen van de eerste afstand is Sarah volgens Diete minimaal drie tot vier weken bezig. Daarna gaat ze de grond in, om gemiddeld zo'n twaalf me ter per dag weg te boren. In totaal zullen de twee boormachines ruim zesenhalve kilometer afleg gen. „Vergelijk het maar met een autofabriek. Daar worden de auto's ook niet in één keer in elkaar ge zet, maar onderdeel voor onderdeel. Ook bij de tunnelboormachine gaat dat zo. Telkens een stuk je verder, en telkens weer een kleine aanpassing van de onderdelen." Diete zegt dat de 180 meter lange Sarah zich momenteel nog steeds in de boorschaeht bevindt. „Maar met de neus zit de machine praktisch in de grond." Gecompliceerd In september zal de tweede tunnelboormachine, Neeltje Suzanna, beginnen volgens precies de zelfde procedure. „Het is zo'n gecompliceerd proces, dat het niet mogelijk is om beide boorma chines parallel aan elkaar te laten beginnen"ver klaart Diete. Afgelopen vrijdag werden de beide tunnelboren al officieel ten doop gehouden door commissaris van de koningin W. van Gelden Zaterdag volgde een open dag op de bouwplaats, waar zo'n tien duizend belangstellenden op afkwamen. door Michelle Koek VLÏSSINGEN - Wie zijn ge slachtsnaam wil wijzigen moet de koningin om toe stemming vragen. Dat geldt ook voor mensen die hele maal geen achternaam heb ben. Zij vragen de Kroon om een naamsvaststelling. Wie een foutje in zijn naam heeft, moet naar de rechter. Die kan een naamsverbetering vor deren. En dat is de gang die de Middelburgse burgerva der L.H.B. Spahr van der Hoek moet maken als hij zijn familienaam in ere wil her stellen. Zelf vindt Spahr van der Hoek de onduidelijkheid rond zijn geslachtsnaam 'een storm in een glas water'. Want hoewel hij als Spar van der Hoek te boek staat, offici eus hoort de 'h' in zijn naam thuis. Rond 1900 zou een ge meenteambtenaar zijn fami lienaam verkeerd in het bevolkingsregister hebben opgenomen. „Een naamsverbetering is de meest 'zuivere' manier om een fout in de geslachtsnaam te veranderen", zegt C. S. Post van de Nederlandse Ver eniging van Burgerzaken. „Naamsverbeteringen zijn ingewikkelde en langdurige procedures. Er moet onder zoek worden gedaan en in dit soort zaken komen vaak meerdere familieleden voor een verbetering in aanmer king. Een rechter kan in één zaak de verbetering van tien tallen geboorteakten vorde ren." Immigranten Als er een lange tijd is ver streken, kan het gebeuren dat een vooronderzoek on voldoende duidelijkheid geeft. In dat geval kan de Middelburgse burgemeester ook voor een naamsvaststel ling in aanmerking komen. Deze procedure is eigenlijk bedoeld voor mensen zonder achternaam. Zo hebben im migranten uit Indonesië bij voorbeeld vaak geen ge slachtsnaam, maar een rij voornamen achter elkaar. Post: „In sommige gevallen wordt deze procedure ook toegepast als er onvoldoende bewijs is of er wel of geen fout in de naam staat. Nedeiiand houdt pas sinds 1887 een be volkingsregister bij. Daar vóór werden gelachtsnamen voornamelijk in kerkregis ters bijgehouden. Dat zorgt wel eens voor moeilijkhe den." De derde mogelijkheid, een naamswijziging, is voor Spahr van der Hoek de meest onlogische weg. De naams wijziging is bedoeld voor mensen die een compleet an dere achternaam willen. Wie zijn naam op deze manier wil wijzigen, moet de koningin een brief schrijven. Ook moe ten, net als bij de naamsvast stelling, documenten als ge boorteaktes, trouwaktes en beschikkingen over het (ou derlijk) gezag worden opge stuurd. Bezwaar Bij een naamsverbetering onderzoekt en beslist de rechter; bij naamswijziging én een naamsvaststelling stelt het ministerie van Justi- tie een onderzoek in. Dat kost vijfhonderd gulden. Het ministerie roept daarbij de hulp in van de woongemeen- te. Alle betrokken partijen, zoals ouders, familieleden en eventueel derden, krijgen een brief en worden gehoord. Zij hebben zes weken de tijd om bezwaar in te dienen. Na een aantal maanden stuurt de gemeente het dossier te rug naar Justitie. Die bekijkt het dossier nogmaals en stuurt het - bij een positief oordeel - door naar de konin gin. Zij zet er een handteke ning onder. En dan is de nieuwe naam geldig. Sinds 1 januari vorig jaar zijn de keuzemogelijkheden qua ge slachtsnaam verruimd. Ou ders kunnen nu ook kiezen of hun kinderen de achternaam van de moeder of-de vader krijgen. En ook als mensen in het huwelijk treden, neemt de vrouw niet altijd meer de achternaam van haar man aan. Mannen mogen nu ook de achternaam van hun vrouw aannemen. door Lilian Dominicus OOSTBURG - De eerste paal van de nieuwbouw van het Zwin College in Oostburg wordt van daag de grond in geslagen. De bouw moet hierna met gezwin de spoed doorgaan, want vóór de bouwvak, die al over twee weken begint, willen de bou wers nog 350 palen in de grond stampen. Plaatsvervangend rector en aanspreekpunt binnen de school voor de nieuwbouw, Th. de Bakker, is optimistisch gestemd over de ambitieuze planning. „Gemiddeld hebben bouwvakkers elf a twaalf dagen nodig om een dergelijk aantal de grond in te heien. Met twee we ken tijd moet dat wel lukken", reageert hij desgevraagd. Voorlopig is er nog geen tijd voor een feestje. „Pas in novem ber, bij de eerste steenlegging, willen we er een officieel tintje aan geven", verklaart De Bak ker. Ondanks het feit dat de da tum voor het in de grond slaan van de eerste p aal reeds ettelij ke malen is verschoven - er was al in maart sprake van en ook later is het gebeuren nog een aantal malen uitgesteld - verwacht hij dat het gebouw per 1 augustus 2000 kan worden opgeleverd, zodat de leerlihgen met ingang van het volgend schooljaar de nieuwe klaslokalen in gebruik kunnen nemen. Ruim Het groots opgezette, ultramo derne pand aan de Nieuwstraat in Oostburg, dat op het 6.500 vierkante meter tellende sport veld achter het huidige gebouw komt te staan, telt vier bouwla gen, 62 leslokalen, een grote au la voor vijfhonderd leerlingen en twee nieuwe, ruime gymnas tiekzalen. Daarnaast herbergt het gebouw een mediatheek met biblio theek, computers, televisies en video's, cd-spelers, een studie- en stilteruimte met tachtig plaatsen en twaalf kamers voor onder anderen een maatschap pelijk werker, een systeembe heerder en de directieleden. Modernisering Ook het oude gebouw krijgt een face-lift: de aula verandert in een restaurant voor de afdeling verzorging en de huidige gymnastiekzaal krijgt een be stemming als techniek- en mu- zieklokaal. De afdeling ver kooppraktijk verhuist naar de biologie- en scheikundelokalen. De kosten van het totale project zijn op vijftien miljoen gulden geraamd, welk bedrag groten deels door de gemeente wordt gedekt. Ook het Zwin college zelf draagt bij aan de bouwkos ten: zij betaalt zeshonderd gul den per ingeschreven leerling'. Ingeborg Audenaerd (17) uit Sas van Gent: „Je bent lekker buiten en vissen is spannend: bijten ze of niet?" foto Peter Nicolai door Joost Bosman SAS VAN GENT - Vier jaar ge leden tij dens een vakantie vroeg ze haar vissende vader of ze zijn hengel eens mocht vasthouden, gewoon uit nieuwsgierigheid. Ze heeft hem sindsdien niet meer losgelaten. Ingeborg (17) Audenaerd is inmiddels ver knocht aan de hengelsport, en ze is er nog goed in ook: op 17 en 18 juli doet ze voor het eerst mee aan de wereldkampioenschap pen vissen voor de jeugd, in Por tugal. Tijdens uitgebreide selectie wedstrijden onder zo'n duizend wedstrijdvissers van veertien tot achttien jaar wist Ingeborg zich als enige dame voor het jeugdteam te kwalificeren. Sa men met vijf andere Nederland se deelnemers zal ze haar lijntje uitgooien in de rivier Raia bij de plaats Mora. „Vissen is leuk", zegt Ingeborg, zonder echt te kunnen zeggen waarom. „Je bent lekker buiten. En het is spannend. Bijten ze wel of bij ten ze niet?" Het beeld van de lui onderuitgezakte vijftiger die aan de rand van de vijver dag dromend naar zijn dobber tuurt ten spijt, vissen is wel degelijk een sport. Ingeborg: „Wanneer je voor je plezier vist, is het lek ker rustig. Maar als je het voor de sport doet, ben je druk bezig, hoor. Zo houdt een sportvisser zijn hengel altijd zelf vast. Als je een steun gebruikt, kun je een vis net missen", legt Ingeborg uit. Maar er is meer wat iemand tot een goed sportvisser maakt. „Je moet ook weten wanneer je welk aas in het water gooit. En als de vissen niet bijten, gebruik je trucs. Zo heb je spuitbusjes waarmee je je aas kunt bewer ken." Ondanks het feit dat uit een NEPO-onderzoek naar vo ren is gekomen dat zestig pro cent van de Nederlandse jeugd wel eens vist of dat heeft ge daan, is Ingeborg in haar omge ving een relatieve eenling. „Jon- geren vinden vissen over het algemeen saai", merkt de Sasse scholiere. Sommigen beschou wen vissen ook als dierenmis handeling, maar Ingeborg rela tiveert dat verwijt. „Als je normaal met je vissen omgaat, is er niks aan de hand. Je moet ge woon heel voorzichtig zijn met het haakje eruit halen. Bij het WK van vorig jaar, dat in België werd gehouden, eindigde Nederland in de middenmoot. Ingeborg verwacht dat Neder land zowel in het individuele als team-klassement bij de eerste tien kan eindigen. door Arjan van Westen WAGENINGEN - Zeeuwen wil len meer bomen en vinden dat het karakteristieke Zeeuwse landschap onvoldoende aan dacht krijgt. Dat blijkt uit een maandag in Wageningen gepre senteerd schetsboek van het Instituut voor Bos en Natuuron derzoek (IBN), het Staringscen trum en IKC Natuurbeheer. De schets heeft invloed op de in breng van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij bij de totstandkoming van de vijfde Nota Ruimtelijke Ordening. Voordat er plannen konden worden gemaakt is de huidige stand van de natuur en de waardering ervoor geïnven tariseerd. De bewoners van Zeeland zijn blijkens een door het Starings centrum gehouden enquête, net als overigens in de meeste delen van het land, ontevreden over het landschap. „De provincie Zeeland is met zijn polders wel groen, maar kennelijk wordt dat niet als na tuur en rustgevend ervaren", al dus P. Opdam van het IBN. Met name de bevolking van Walche ren. Zuid-Beveland en Tholen vindt dat er te weinig natuur schoon in de eigen woonomge ving is. Door de 'Zeeuwse iden titeit' weer in het landschap te. brengen zal de waardering vol gens de onderzoekers wederke ren. i Delta Grofweg worden er met betrek king tot Zeeland drie punten in het schetsboek genoemd. Uiter aard krijgt de rol van het water in het deltagebied veel aan dacht. Daarnaast zijn het erf goed uit de Tachtigjarige Oorlog in Zeeuws-Vlaanderen en de overgang van Zeeuwse delta in Brabantse wal natuurhistori sche gebieden die blijkens het schetsboek beschermd en ver der ontwikkeld moeten worden. Er speelt ook een economisch belang. „Want voor Zeeuws meisje komen wij niet meer naar Zeeland", verduidelijkt de Wa- geningse onderzoeker. Deze ge bieden moeten volgens hem aantrekkelijker voor recreatie worden gemaakt. Recreatie die voor de landbouw weer een al ternatieve broodwinning kan zijn. Naast het herstel van de zuid west dynamiek in de Zeeuwse wateren krijgen de Zeeuwse kreken en het dijklandschap veel aandacht in het schetsboek. Kreken moeten worden ver breed en de gebieden eromheen ontwikkeld. Opdam noemt de aanleg van een moerasbos. „Maar het gaat uiteraard wel om bomen die in Zeeland thuis horen." De dijken moeten worden ver hoogd, met name om verzilting van de bodem tegen te gaan. Het zout kan de landbouw bedrei gen. De onderzoekers raden Zeeland met betrekking tot die landbouw overigens aan zich meer te onderscheiden met streekproducten. Linie De verdedigingslinie die in het landschap van Zeeuws-Vlaan deren is ontstaan als gevolg van de Tachtigjarige Oorlog, moet door de Zeeuwen worden ge koesterd. Ook dit is volgens Op dam een toeristisch product van grote betekenis. De linie moet worden versterkt door beplan ting en kleinschalige land- schaps- en natuurontwikke ling. Samenwerking met België is hier volgens Opdam onver mijdelijk. Ook de samenwerking met de provincie Brabant moet beter. Het behoud van de overgang van Zeeuwse delta te Zuid-Be veland in de Brabantse zand gronden bij Ossendrecht eist dat. Opdam: „Dit landschap is uniek voor Nederland." Aanbe volen wordt het gebied te vrij waren van woningbouw en ver dere industriële ontwikkeling. Tijdens de eerste tweehonderd meter van de lange reis van tunnelboor Sarah worden nog onderdelen op elkaar afgesteld. foto Pete r N ico I a i Heden overleed onze schoonzuster en tante JOHANNA DEKKER-WELLEMAN jaar. Goes: M. Dekker-Kole Wilhelminadorp: E. Dekker-van Loo Goes: C. Dekker-Kloosterman Kapelle: F. Dekker Kloetinge: J. T. Dekker-de Vrieze Neven en nichten 12 juli 1999. ga 1IAAT U IEMAND WAT "REGELEN OF BELT U ONS ZELF? pak de telefoon en neem de kortste weg van idee naar eindprodukt! hef idee levert u: uit uw hoofd, vanaf bierviltje, floppy of cd, de rest verzorgen wij, zelfs binnen een week: van tas tot jas, bedrukt of niet,1 keer of 10.000 keer! HARINGVLIETPLEIN 7 ZIERIKZEE tel.: 0111 - 450026 fax 0111 - 450031 Autodemontagebedrijf te Oosterland, vraagt voor spoedige indiensttreding; Administratief medewerk(st)er Gevraagd wordt: minimaal MEAO of gelijkwaardige opleiding kennis van gangbare computerprogramma's leeftijd vanaf 18 jaar moet zelfstandig kunnen werken Uw handgeschreven sollicitatie met c.v. kunt u richten aan: Ad Stouten b.v. t.a.v. Mevr. C. Stouten Ringweg 1a, 4307 NK Oosterland Psalm 105 Met dankbaarheid voor alles wat ze voor ons is ge weest, geven wij u kennis, dat is overleden onze ge liefde tante JOHANNA WELLEMAN sedert 1993 weduwe van Jan Apolonius Jacobus Dekker op de leeftijd van 91 jaar. Dankbaar zijn we voor de liefdevolle verzorging in het "Gasthuis" en "Ter Valcke" (afd. Jasmijnstraat) te Goes. Uit aller naam: J. W. Faase Goes, 12 juli 1999. Correspondentieadres: Korte Vorststraat 14, 4461 AB Goes Onze tante is overgebracht naar het Uitvaartcen trum "Goes", Zuidvlietstraat 37 te Goes. Aldaar geen bezoek. De rouwdienst zal worden gehouden vrijdag 16 juli om 13.30 uur in de aula op de Algemene Begraaf plaats te Goes, waarna aansluitend om 14.00 uur de begrafenisplechtigheid zal plaatshebben. Samenkomst in de aula om 13.25 uur. Na afloop van de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren in de aula. damesmode Weststraat 3 4571 HJ Axel 0115-561553 Voor deze jobs zoeken wij jonge ambitieuze mensen met goede contact uele eigenschappen, optimale inzet en flexibele instelling, die hun taken op een dusdanige manier invullen en ontwikkelen dat zij een positieve bijdrage leveren aan de verdere ontwikkelingen van Filmpost Goes Spreekt één van deze functies je aan, stuur dan binnen 14 dagen een sollicitatiebrief met C.V. en pasfoto naar: Filmpost Goes, Ganzepoortstraat 9, 4461 JX Goes, t.a.v. Dhr. J. Bentschap-Kook Filmpost is een onderdeel van EFPE Holding B.V. Help het Wereld Natuur Fonds om de leefgebieden van beschermde diersoorten veilig te stellen. Want alleen zo kunnen we ervoor zorgen dat bijvoorbeeld de gorilla, de jaguar, de walvis en de zeeschildpad ook in de toekomst in hun natuurlijke Filmpost is een snelgroeiende keten met 25 fotospeciaalzaken. Onze winkels bieden een breed assortiment kwaliteitsartikelen tegen de laagst mogelijke prijs. Hierbij streven wij een hoog serviceniveau na. De klant staat bij Filmpost altijd centraal. In onze winkels wordt gewerkt in kleine teams met een grote mate van zelfstandigheid. Wegens toenemende drukte en uitbreiding van ons verkoopteam in Goes zijn wij op zoek naar: SIIUNHETWNF. GIRO 75.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 28