Outletcentrum volgens de regels Stoomsleper wacht op onderdelen Onkruid geniet van verbod op gif Terneuzen wil uitleg over ruzies dierenasiel Feest in Koewacht voor diamanten paar Van Doorsselaer zeeland dinsdag 13 juli 1999 z 13 Verenigbaarheid met bestemmingsplan staat voor provincie voorop door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Het zal vele Terneuzena- ren niet ontgaan zijn: de oude Zweedse stoomsleper Stockvik, die begin mei af meerde in het sluizencomplex om kolen in te nemen en vervolgens weer door te va ren, ligt er nog steeds. Het vervallen schip uit de jaren dertig, dat de Zweedse eige naar wil opknappen en verbouwen tot va rend museum en rondvaartboot, moet eerst nog een reparatie ondergaan vooral eer het naar zijn uiteindelijke thuishaven mag varen. De zeventien ton kolen, benodigd om het schip varend te houden, zijn intussen met het motorschip Nordiclink uit Zweden gearriveerd. Toch kan het schip nog steeds niet het sluizencomplex verlaten; de vlampijpen zijn dringend aan vervanging toe. Geruchten gaan de ronde dat de sleper niet zeewaardig zou zijn, maar A van de Wege van de Verenigde Bootlieden uit Terneuzen, die dagelijks contact heeft met de eigenaar in Zweden, spreekt dit te gen: „De eigenaar heeft een certificaat van zeewaardigheid in het bezit. Het is wachten op een aantal onderdelen, die als het goed is half juli arriveren. De eigenaar denkt nog twee weken nodig te hebben om de Stockvik aan de praat te krijgen. Begin augustus vaart hij dus waarschijnlijk via Denemarken naar Zweden af, waar hij uiteindelijk komt te liggen in de haven van Stocka, net boven Stockholm." Illegaal risicovol vervoer beboet MIDDELBURG - Wiljo nv uit Antwerpen is maandag in Mid delburg door de economische politierechter bij verstek ver oordeeld tot 600 gulden boete. Een motortankschip van Wiljo voer vorig jaar 26 juni op de Westerschelde nabij Terneuzen zonder vervoersdocument voor gevaarlijke stoffen. Tegenligger laat gewonde achter TERNEUZEN - Een 22-jarige bewoner van Hulst heeft maandag op de Rooseveltlaan in Terneuzen een gekneusde schouder opgelopen, nadat hij tijdens een uitwijkmanoeuvre met zijn bromfiets voor een tegemoet komende bromfiets ten val was gekomen. De tegenligger reed met hoge snelheid door een bocht en kwam daardoor op de weghelft van de Hulstenaar terecht. Na het ongeluk is het tweetal dat het ongeluk veroorzaakte, een donkergetinte jongen en een blond meisje, op de vermoedelijk Belgische bromfiets doorgereden. Verzet bij inbeslagname auto SAS VAN GENT - Een 48-jarige bewoner van Lochristi kreeg zondagnacht op de Westkade in Sas van Gent een dagvaar ding uitgereikt en een rijverbod opgelegd wegens rijden on der invloed. De man, die twee passagiers vervoerde, beloofde pas weg te rijden nadat zijn rijverbod voorbij zou zijn. Maar even later werd de auto toch weer rijdend gesignaleerd op de Willem de Zwijgerlaan. Nu bleek een 54-jarige medepassagier uit Asse (B) te sturen. De man had eveneens gedronken, maar weigerde een bloedproef. Dat kwam hem op een dagvaarding en inna me van zijn rijbewijs te staan. De auto werd in beslag geno men, wat tot fysiek geweld leidde. Een 34-jarige derde passa gier uit Asse werd geboeid afgevoerd. Boete voor negeren vaarvoorschrift MIDDELBURG - Scaldis International Bunkering b.v. uit Terneuzen is maandag in Middelburg bij verstek veroordeeld tot 1.500 gulden boete. De economische politierechter legde de geldboete op, omdat het bunkerbedrijf zich niet had ge houden aan de voorschriften. In Vlissingen bleek op 25 maart vorig jaar een motortankschip van Scaldis geen blauwe kegel te voeren, ondanks dat er gevaarlijke stoffen aan boord wa ren. Een gasdetectiemeter was evenmin aan boord. Feest op weekmarkt Terneuzen TERNEUZEN - De nieuwe indeling van de weekmarkt in Ter neuzen zal op woensdag 1 september officieel in gebruik wor den genomen met een speciale feestmarkt. Reeds vanaf ko mende woensdag staan de kramen in het nieuwe patroon van drie blokken naast elkaar op het midden van de Markt. Hier bij is rekening gehouden met de marktverlichting en verfraai ingen die binnenkort worden doorgevoerd, zoals een kiosk, verplaatsbare bomen en een kunstwerk. Het marktpubliek kan vanaf nu in cirkels om de blokken heenlopen, en de bete gelde gedeelten van het plein worden beter benut. Duizenden overtreders geflitst GOES - De duocamera's bij een aantal verkeerslichten op het traject Goes-Zierikzee-Grevelingendam hebben tussen dins dag 6 juli en zondag 11 juli 3000 overtredingen geregistreerd. Ze flitsen bij door rood rijden of te hard passeren. Op andere plekken op dit traject vielen 1446 bekeuringen uit wegens te hard rijden, 23 omdat de inzittenden van een auto geen gordel droegen, één voor het niet dragen van een helm en twee voor overige zaken. Vanaf vrijdag 16 juli tot en met 15 augustus wordt dagelijks gecontroleerd in West-Zeeuws-Vlaanderen. De dertig jaar oude Stockvik, die sinds begin mei in het sluizencomplex van Terneuzen ligt, kan pas na vervanging van de vlampijpen zijn weg vervolgen. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst HULST - De gemeente die het eerst met een bestemmingsplan op de proppen komt waarin de komst van een outletcentrum op de juiste wijze is ingebed, krijgt de zegen van de provincie. Ge deputeerde Staten doen niet meer dan beoordelen of plannen voor grootschalige koopjespa radijzen procedureel juist in nieuwe ontwerp-bestemmings- planncn passen. En zelfs als dat het geval is, moet worden afge wacht of het Rijk - tot nu toe niet erg enthousiast - akkoord gaat met vestiging van een factory outlet centrum in een Zeeuwse plaats. Gedeputeerde G. van Zwieten waarschuwde maandag wet houder W. Kayser en burge meester A Kessen van Hulst. De twee gemeentebestuurders brachten hem officieel op de hoogte van de plannen voor cle Hulster binnenstad en de bouw van een factory outlet village in en om het stadscentrum. Van Zwieten hoorde de uitleg belangstellend aan, maar deed geen enkele uitspraak over de kans op succes. „Ik onderschrijf nog geen enkel plan. Het gaat er ook niet om of ik het fijn vind of niet dat er ergens een groot koopjescentrum komt. Als pro vinciebestuur moet het college van GS alleen ontwerp-bestem- mingsplannen toetsen en daar bij geldt het principe 'wie het eerst komt, het eerst maalt'." Grenstocht AXEL - De Toerclub Axel houdt zondag 25 juli de jaarlijkse 'grenstocht' op de fiets langs rustige wegen in Zeeuws- Vlaanderen en België. Deelnemers kunnen kiezen tus sen de afstanden 60 of 120 kilo meter. De tocht begint tussen 7.30 uur en 10.00 uur. Belang stellenden kunnen zich in schrijven in café Cambrinus op de Markt in Axel. Man rijdt sloot in RENESSE - Een 36-jarige drankrijder is maandag in de sloot gereden in Renesse. Hij weigerde een bloedproef en moest naar het politiebureau. Zijn rijbewijs is ingenomen. Naast Hulst denken ook de ge meenten Sas van Gent, Goes en Terneuzen aan het aantrekken van een outletcentrum. Alle vier de gemeenten hebben contacten gehad met geïnteresseerde pro jectontwikkelaars en/of inves teerders. De gemeente Sas van Gent is echter het verst gevorderd in het maken en uitwerken van plan nen en GS lieten vorige week dan ook weten dat Sas het mees te kans lijkt te maken. De meer derheid van de Goese gemeente raad heeft intussen weinig zin meer om ideeën voor een Goes' koopjescentrum verder uit te werken én Terneuzen heeft de plannen voor een outletcentrum 'voorlopig in de wachtstand ge zet', heeft Van Zwieten begre pen. Hulst Burgemeester en wethouders van Hulst gaan intussen gewoon door met. het ontwikkelen en uitwerken van plannen voor de komst van een luxe factory out let village dat de 'meest Vlaamse stad van Nederland' nog meer uitstraling als winkelhart moet geven. Van Zwieten kan het col lege geen ongelijk geven. „De gemeenteraad heeft zich intus sen volledig achter het binnen halen van een outletcentrum ge schaard en Hulst heeft dan ook alle recht om de plannen verder uit te werken. Ik schat in dat de gemeente Sas van Gent eerder een ontwerp-bestemmingsplan beschikbaar heeft. Of wij dat bestemmingsplan dan ook kun nen goedkeuren, blijft de vraag." De gedeputeerde bevestigt dat het CSM-terrein in Sas van Gent goed lijkt te passen in het streekplan. „Maar ook die vesti gingsplaats blijft voor discussie vatbaar, omdat je zowel kan stellen dat de plek als een na tuurlijke uitbreiding van het Sasse winkelcentrum kan 'wor den gezien als als een terrein in de periferie van de Kanaalzone. Wat rijksvertegenwoordigers van de diverse plannen vinden, moeten we ook afwachten. Voor ons college geldt dan ook dat we rustig afwachten welke plannen ons worden aangeboden en daarna zullen wij een afgewo gen oordeel vellen." Eerste Volgens het allersnelste scena rio - met niet al te veel bezwaren en vertragende juridische pro cedures - zou in Sas van Gent in augustus, september volgend jaar aan de bouw van een koop jescentrum kunnen worden be gonnen, zegt Van Zwieten met de nodige slagen om de arm. De Hulster wethouder Kayser is niet uit het veld geslagen door de uitleg van Van Zwieten. „Sas is inderdaad wat verder met het uitwerken van plannen en door lopen van procedures. Maar wij gaan gewoon door met onze ei gen plannen, omdat we ervan overtuigd zij n dat Hulst de beste plaats voor een outletcentrum is." door Barend Pelgrim TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen wil duidelijkheid over de gang van zaken binnen het Dierenasiel Zeeuws-Vlaan- deren. Aanleiding zijn de be richten over een langslepend conflict over een Newfoundlan der die zowat een jaar in de op vang zat en inzet werd van een steekspel tussen twee particu lieren en het asiel. Direct gevolg was dat de beheerster van het asiel twee weken geleden op stapte. Voorts staat vast dat de verhoudingen tussen asiel en de Dierenbescherming afdeling Zeeuws-Vlaanderen bar slecht zijn en ook in die kwestie ver langt Terneuzen klaarheid. De secretaris van het asiel, R. van Velzen, doet de hele affai re af als een incident en beweert dat er verder niets aan de hand is met het asiel. Volgens hem is het getouwtrek om de zesjarige Newfoundlander Wanda voort gekomen uit een communicatie storing en heeft het asiel niet on juist gehandeld. Er zou hooguit REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax:(0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl sprake zijn van een geëscaleerd conflict. Het stoort Van Velzen dan ook dat de kwestie breed is uitgesmeerd in de media. „De twee dames die Wanda uit het asiel wilden halen, hebben gemeend te constateren dat het bij ons fout zat maar dat is hün mening. Dat is dus een wezen lijk verschil met de feiten. Het asiel, dus werknemers en be stuur, doet zijn best om ge plaatste dieren zo goed mogelijk op te vangen, te verzorgen en te herplaatsen. Dat is de essentie." Ontslag Feit is echter wel dat de beheer ster van het Terneuzense asiel na de escalatie haar ontslag heeft ingediend. Onder druk van de Nederlandse Newfoun- lander Club kon de hond Wanda ternauwernood gered worden van euthanasie. Verder is het zo dat het asielbe- stuur en de dierenbescherming Zeeuws-Vlaanderen al jaren niet meer 'on speaking terms' zijn. Medio jaren negentig was het nog de bedoeling dat het die renasiel werd overgedragen aan de regionale Dierenbescher ming. In '95 werd daartoe zelfs een akkoord bereikt en de voor zitter van de bescherming, A Eefting, heeft toen persoonlijk een nieuw Stichtingsbestuur samengesteld om de overgang te effenen. Een jaar later waren de verhoudingen tussen Asielbe- stuur en Dierenbescherming echter dusdanig verziekt dat er sindsdien van samenwerking geen sprake meer is. Geen contact Van Velzen: „Het regiobestuur van de Dierenbescherming heeft in '96 de contacten verbro ken. Blijkbaar waren ze het niet eens met de statuten die waren afgesproken maar wat het pro bleem is weet ik niet. Wij zijn tot ieder overleg bereid. Volgens Eefting echter krijgt de dierenbescherming ondanks herhaaldelijk aandringen geen inzage in de jaarstukken van het asiel en heeft het aspirant-be stuur van het asiel zich op eigen houtje, zonder nader overleg met de dierenbescherming, in '95 ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Dit gebeurde na maandenlang touwtrekken over de statuten waaronder het asielbestuur zou gaan opereren. Het bestuur van de regionale dierenbescherming heeft de be stuurders van het asiel ge vraagd om een onderhoud zodat verhoudingen genormaliseerd kunnen worden. door Barend Pelgrim HULST - Het zonnige en bij tijden vochtige weer van de laatste weken zorgt voor groei-explosie van onkruid. Dat is niks nieuws, maar het onkruid verschijnt dezer da gen wel erg prominent in het straatbeeld. Zelfs op plekken waar het ongewenst groen zich in het verleden nooit vertoon de, piepen tegenwoordig de bekende hardnekkige spriet jes tussen de straatklinkers en stoeptegels omhoog. In de Hulster gemeenteraads vergadering wilde CDA-frac- tievoorzitter J. Steijaert van wethouder van openbare wer ken W. Kayser horen wat de re den van de wildgi-oei is. ,„Het straatbeeld wordt ontsierd", constateerde Steijaert. „Stoe pen en pleintjes staan hier en daar vol met gras, mos en on kruid. Terwijl de meeste men sen met veel zorg hun eigen tuintje wel goed bijhouden, staat gemeente-eigendom er maar slordig bij." De opmerking van de CDA- woordvoerder was terecht, maar de gemeente kan er niet veel aan doen. Sinds dit jaar gelden andere regels voor de onkruidbestrijding. Waar in het verleden de chemicaliën- spuit eraan'te pas kwam, moet tegenwoordig op milieuvrien delijke wijze aan onder-houd gedaan worden. De overheid heeft sinds 1 januari een con venant afgesloten waarbij onkruidbestrij dingsmiddelen voortaan taboe zijn. „Het is misschien vervelend, maar mensen zullen toch moeten wennen aan dit gegeven", al dus wethouder Kayser. „Che mische middelen mogen niet meer en met dit weer schiet het groen heerlijk de grond uit. Ook de overheid gaat mee in het natuurbewustzijn en dat levert een lastige consequentie op, zowel qua onderhoud als op financieel vlak." Mogelijkheden Kayser doelt daarmee op de veel beperktere mogelijkhe den om het onkruid te hjf te gaan. Alleen een gasbrander kan worden gebruikt om het doorgeschoten bladgroen te verwijderen. „En we kunnen niet overal tegelijk aan de gang. Verder zit het ook op plekken die met de brandei- niet te bestrijken zijn. Rondom lantaarnpalen, aan stoepran den en tegen gevels is het nau welijks te doen." Het branden is tevens arbeids intensiever dan het werken met verdelger spuiten. Het Waterschap Zeeuws-Vlaande- ren kampt met dezelfde pro blemen. Woordvoerder M. van de Pas: „Sinds we niet meer spuiten, staat ons maaischema voor wegkanten onder druk. In dit jaargetijde groeit het bermgras veel harder en dus moet er eerder en vaker ge maaid worden. Dat kost dus ook weer meer mankracht en meergeld." Nu chemische onkruidbestrij ding niet meer mag, is goed te merken dat het groeizaam weer is. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst AXEL - Echt feest was het maandag nog niet voor André van Doorsselaer (83) en Elisa beth Margaretha (Lies) Kegels (80) uit Axel. Ze waren gisteren zestig jaar getrouwd voor de wet, maar 'echt' feest is het don derdag pas, als ze ook hun ker kelijk diamanten jubileum bereiken. De receptie in het Koewachtse gemeenschapscen trum De Vlaschaard en het feestje met de drie kinderen, twee kleinkinderen, familie en vrienden vinden dan ook over morgen plaats. Zoals veel jonggeliefden in de jaren dertig ontmoetten Van Doorsselaer en Kegels elkaar op de kermis. In hun geval op de kermis van Koewacht, de woon plaats van Lies. André kwam uit het Belgische Kruisstraat, een paar kilometer over de grens. „Het was bef de op het eerste ge zicht. Ik wist direct toen ik hem zag op de kennis, dit is mijn man", zegt Lies, zo'n 63 jaar la- ternog even enthousiast. Na hun trouwen trok het jonge paar bij de vader van Lies in en werkte André twintig jaar bi] een vlasfabriek in Koewacht. Tijdens de oorlog zat hij - als dienstplichtig Belgisch soldaat - negen maanden in Duitsland vast als krijgsgevangene. Na twintig jaar werken in de vlasfabriek kreeg Van Doorsse laer last van verschillende kwa len, waardoor hij uiteindelijk voliedig werd afgekeurd. Het huis en de tuin in Koewacht no digden op een gegeven moment teveel uit tot aberlei karweitjes, zodat het echtpaar twaalf jaar geleden verhuisde naar een huisje met een klein tuintje in Axel. Ze brengen daar de dag voorna melijk door met 'lui zijn', lacht Lies. Ze voegt er snel aan toe, als ze ziet dat haar woorden wor den opgetekend „We hebben wel zo onze bezigheden, maar ik ben niet meer zo druk met hand werken en breien als een aantal jaren geleden. Ik ben wel zo'n beetje uitgebreid voor kinderen en kleinkinderen." André van Doorsselaer (83) en Lies Kegels. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27