Komst van grand café bijna zeker Wm PZC Jeugdige sportvisser naar het WK Sarah draait warm voor de Westerscheldetunnel De h van Spahr ligt in de handen van rechter of koningin z-wear zeeland Schouwen-Duiveland in oude ansichten Filmpost De betere kijk Ad Stouten b.v. Verkoopmedewerkers (m/v) part-time verkopers (m/v) dinsdag 13 juli 1999 s 14 Verzet in Zierikzee baat niet Ingeborg Audenaerd (17) uit Sas van Gent: „Je bent lekker buiten en vissen is spannend: bijten ze of niet?" foto Peter Nicolai door Nilsten Brinke ZIERIKZEE - De plannen om Bar Dancing De Steeg te sluiten en een grand café op het Haven plein te openen zijn in een ver gevorderd stadium. De gemeen te Schouwen-Duiveland verklaarde zich verleden week middels een voorlopige over eenkomst akkoord met de plan nen van horeca-ondernemer J. Meerdink. Zijn Zierikzeese col lega's tonen zich minder con tent. Volgens hen handelen Meerdink en de gemeente in strijd met de afspraak dat er geen nieuwe horeca in het cen trum zou komen. 'The Bell', dat wordt de naam van het nieuwe grand café dat. Meerdink rond Pasen volgend jaar op het Havenplein 25 hoopt te openen. Hij heeft het leeg staande pand. waar voorheen een schoenenzaak en een verf- winkel in zaten, begin dit jaar opgekocht. De gemeente Schouwen-Duiveland ver klaart zich akkoord met de nieuwe horeca-bestemming. Na een onderhandelingsperiode van anderhalf jaar tekende ze verleden week een voorlopige overeenkomst om Meerdink zijn voorstel te kunnen laten uitvoe ren. Binnen nu en veertien dagen worden twee procedures opge start om de bestemmingsplan nen van de oude en de nieuwe lo catie te wijzigen. Niveau Het. is de bedoeling dat het grand café, dat volgens Meerdink 'niveau' zal uitstra len, het hele jaar door zeven da gen per week open is. Meerdink wil vroeg open. Dagelijks om acht uur al, want in Zierikzee kan men volgens hem 's och tends in geen enkel etablisse ment voor een ontbijt terecht. Verder komen er het hele jaar door vijf kamers te hum te staan. Op het. moment dat het grand café geopend wordt, sluit de discotheek aan de Bedde- weeg definitief haar deuren. Dit tot opluchting van omwonen den, die vanaf de opening in 1978 aardig wat overlast van de discotheek hebben ondervon den. De Steeg moest, onder wisselende eigenaars, herhaal delijk dicht wegens geluids overlast of drugsgebruik. Er zit echter één addertje onder het gras. Vastgelegd is namelijk dat als de opening van het grand café op onoverkomelijke be zwaren stuit, De Steeg gewoon open mag blijven. V eront waardiging In ondernemerskringen is naar aanleiding van de overeen komst tussen Meerdink en de gemeente verontwaardigd ge reageerd op de mogelijke ope ning van een nieuwe zaak in het centrum. De ondernemers beroepen zich op het gemeenteraadsbesluit, dat de door hen bepleite horeca- stop heeft bekrachtigd. Meerd ink spreekt van een misver stand. „Er komt geen zaak bij, ik ga verhuizen. Dat is stuivertj e wisselen." Verder vindt hij de houding van een aantal collega's niet van lange-termijnvisie getuigen. „De vrees is dat de koek onder meer ondernemers verdeeld moet worden. Maar dat is onzin. Schouwen-Duiveland kan het Saint-Tropez van Zeeland wor den, met veel meer horeca-be- zoekers dan nu. Als het niveau en de kwaliteit maar omhoog gaan. Vergeet niet dat wij het zelf zijn, die de koekbakken." In de onlangs uitgebrachte structuurvisie van de gemeente Schouwen-Duiveland wordt overigens geopperd om het aan tal Schouwse horeca-zaken uit te breiden. door Joost Bosman SAS VAN GENT - Vier jaar ge leden tijdens een vakantie vroeg ze haar vissende vader of ze zijn hengel eens mocht vast houden, gewoon uit nieuws gierigheid. Ze heeft hem sindsdien niet meer losgela ten. Ingeborg (17) Audenaerd is inmiddels verknocht aan de hengelsport, en ze is er nog goed in ook: op 17 en 18 juli doet ze voor het eerst mee aan de wereldkampioenschappen vissen voor de jeugd, in Portu gal. Tijdens uitgebreide selectie wedstrijden onder zo'n dui zend wedstrijdvissers van veertien tot achttien jaar wist Ingeborg zich als enige dame voor het jeugdteam te kwalifi ceren. Samen met vijf andere Nederlandse deelnemers zal ze haar lijntje uitgooien in de ri vier Raia bij de plaats Mora. „Vissen is leuk", zegt Inge borg, zonder echt te kunnen zeggen waarom. „Je bent lek ker buiten. En het is spannend. Bijten ze wel of bijten ze niet?" Het beeld van de lui onderuit gezakte vijftiger die aan de rand van de vijver dagdro mend naar zijn dobber tuurt ten spijt, vissen is wel degelijk een sport. Ingeborg: „Wanneer je voor je plezier vist, is het lekker rustig. Maar als je het voor de sport doet, ben je druk bezig, hoor. Zo houdt een sportvisser zijn hengel altijd zelf vast. Als je een steun ge bruikt, kun je een vis net mis sen", legt Ingeborg uit. Maar er is meer wat iemand tot een goed sportvisser maakt, „Je moet ook weten wanneer je welk aas in het water gooit. En als de vissen niet bijten, ge bruik je trucs. Zo heb je spuit busjes waarmee je je aas kunt bewerken." Ondanks het feit dat uit een NIPO-onderzoek naar voren is gekomen dat zes tig procent van de Nederland se jeugd wel eens vist of dat heeft gedaan, is Ingeborg in haar omgeving een relatieve eenling. „Jongeren vinden vis sen over het algemeen saai", merkt de Sasse scholiere. Sommigen beschouwen vissen ook als dierenmishandeling, maar Ingeborg relativeert dat verwijt. „Als je normaal met je vissen omgaat, is er niks aan de hand. Je moet gewoon heel voorzichtig zijn met het haak je eruit halen." Concurrentie Bij het WK van vorig jaar, dat in België werd gehouden, ein digde Nederland in de mid denmoot. Ondanks de op nieuw zware concurrentie gokt de Nederlandse Vereni ging van Sportvissersfedera ties (NWS) in Portugal op een plaats bij de eerste vijf (van de ruim twintig deelnemende landen). Ingeborg is iets voor zichtiger en verwacht dat Ne derland als team zeker bij de eerste tien kan eindigen. Ook in het individuele klassement ziet ze voor zichzelf wel een plaatsje in de top tien wegge legd. Winnen is volgens haar deels een kwestie van tech niek, van het juiste voer in de juiste hoeveelheden en deels van geluk. „Het hangt ook helemaal af van de stek waarop je zit. Je hebt vaste plaatsen, en soms zit er bij nummer 1 nu eenmaal meer vis dan bij nummer 50." Bij het WK gaat het erom well? land het meeste gewicht aan vis boven water haalt. Karpers vangen dus, luidt het devies. „Want die kunnen wel acht ki lo worden", zegt Ingeborg met enig ontzag. door Michelle Koek VLISSINGEN - Wie zijn ge slachtsnaam wil wijzigen moet de koningin om toestemming vragen. Dat geldt ook voor men sen die helemaal geen achter naam hebben. Zij vragen de Kroon om een naamsvaststel- ling. Wie een foutje in zijn naam heeft, moet naar de rechter. Die kan een naamsverbetering vor deren. En dat is de gang die de Middelburgse burgervader L.H.B. Spahr van der Hoek moet maken als hij zijn familie naam in ere wil herstellen. Zelf vindt Spa.hr van der Hoek de onduidelijkheid rond zijn ge slachtsnaam 'een storm in een glas water'. Want hoewel hij als Spar van der Hoek te boek staat, officieus hoort de 'h' in zijn naam thuis. Rond 1900 zou een gemeenteambtenaar zijn fami lienaam verkeerd in het bevol kingsregister hebben opgeno men. „Een naamsverbetering is de meest 'zuivere' manier om een fout in de geslachtsnaam te ver anderen", zegt C. S. Post van de Nederlandse Vereniging van Burgerzaken. „Naamsverbete- ringen zijn ingewikkelde en langdurige procedures. Er moet onderzoek worden gedaan en in dit soort zaken komen vaak meerdere familieleden voor een verbetering in aanmerking. Een rechter kan in één zaak de ver betering van tientallen ge boorteakten vorderen." Immigranten Als er een lange tijd is verstre ken, kan het gebeuren dat een vooronderzoek onvoldoende duidelijkheid geeft. In dat geval kan de Middelburgse burge meester ook voor een n aams vaststelling in aanmerking komen. Deze procedure is ei genlijk bedoeld voor mensen zonder achternaam. Zo hebben immigranten uit Indonesië bij voorbeeld vaak geen geslachts naam, maar een rij voornamen achter elkaar. Post: „In sommi ge gevallen wordt deze procedu re ook toegepast als er onvol doende bewijs is of er wel of geen fout in de naam staat. Ne derland houdt pas sinds 1887 een bevolkingsregister bij. Daarvoor werden gelachtsna- men voornamelijk in kerkregis ters bijgehouden. Dat zorgt wel eens voor moeilijkheden." De derde mogelijkheid, een naamswijziging, is voor Spahr van der Hoek de meest onlogi sche weg. De naamswijziging is bedoeld voor mensen die een compleet andere achternaam willen. Bijvoorbeeld die van hun moeder, voogd of stiefou der. Dit geldt ook voor mensen die (psychisch) onder hun ach ternaam lijden. Wie zijn naam op deze manier wil wijzigen, moet de koningin een brief schrijven. Ook moeten, net als bij de naamsvaststelling, docu menten als geboorteaktes, trouwaktes en beschikkingen over het (ouderlijk) gezag wor den opgestuurd. Bezwaar Waar in het geval van een naamsverbetering de rechter onderzoekt en beslist, is het bij een naamswijziging én een naamsvaststelling het ministe rie van Justitie dat een onder zoek instelt. Dit kost de aanvra ger vijfhonderd gulden. Het ministerie roept daarbij de hulp in van de woongemeente. Alle betrokken partijen, zoals ou ders, familieleden en eventueel derden, krijgen een brief en worden gehoord. Zij hebben zes weken de tijd om bezwaar in te dienen. Na een aantal maanden stuurt de gemeente het dossier terug naar Justitie. Die bekijkt het dossier nogmaals en stuurt het - bij een positief oordeel - door naar de koningin. Zij zet er een handtekening onder. En dan is de nieuwe naam geldig. Sinds 1 januari vorig jaar zijn de keuzemogelijkheden qua ge slachtsnaam verruimd. Ouders kunnen nu ook kiezen of hun kinderen de achternaam van de moeder of de vader krijgen. En ook als mensen in het huwelijk treden, neemt de vrouw niet al tijd meer de achternaam van haar man aan. Mannen mogen nu ook de achternaam van hun vrouw aannemen. Woninginbraak KAPELLE - Bij een woningin braak in Kapelle is maandag morgen onder meer audioappa- ratuur, een tv en cd's gestolen. De daders sloegen een ruit in. Het is eewprachtig landelijk tafereeltje, ergens op Schouwen-Duiveland, maar waarOndanks alle naspeuringen kwamenwe er niet achter waar de ze foto destijds werd genomen. De foto werd on langs - met enkele anderen - voor deze rubriek be langeloos afgestaan in de hoop dat lezers deze plek of de afgebeelde personen zullen herkennen. De foto werd vele jaren lang in Sirjansland be waard; misschien heeft de fotograaf destijds hier deze opname gemaakt. Reacties op deze rubriek zijn welkom bij C-. Pols, postbus 30, 4300 AA, Zierikzee. door Joost Bosman TERNEUZEN - De eerste boormachine voor de aanleg van de Westerscheldetunnel is zondagochtend om acht uur aan zijn karwei begonnen. Sa rah, de naam die de boor afge lopen vrijdag kreeg, legt om te beginnen zo'n tweehonderd meter af, waarin alle onderde len op elkaar worden afge steld. Dat is het langzaamste traject van het hele boorproces. „Het zijn natuurlijk allemaal nog prototypen, die één voor één moeten worden ingesteld", zegt projectmanager P. Diete van Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW). Met het overbruggen van de eerste afstand is Sarah volgens Diete minimaal drie tot vier weken bezig. Daarna gaat ze de grond in, om gemiddeld zo'n twaalf meter per dag weg te boren. In totaal zullen de twee boormachines ruim zesenhal- ve kilometer afleggen. „Vergelijk het maar met een autofabriek. Daar worden de auto's ook niet in één keer in elkaar gezet, maar onderdeel voor onderdeel. Ook bij de tunnelboormachine gaat dat zo. Telkens een stukje verder, en telkens weer een kleine aanpassing van de onderde len." Diete zegt dat de 180 meter lange Sarah zich mo menteel nog steeds in de boor- schacht bevindt. „Maar met de neus zit de machine prak tisch in de grond." In septem ber zal de tweede tunnelboor machine, Neeltje Suzanna, beginnen volgens precies de zelfde procedure. „Het is zo'n gecompliceerd proces, dat het niet mogelijk is om beide boormachines parallel aan el kaar te laten beginnen", ver klaart Diete. Afgelopen vrijdag werden de beide tunnelboren al officieel ten doop gehouden door com missaris van de koningin W. van Gelder. Zaterdag volgde een open dag op de bouw plaats, waar zo'n tienduizend belangstellenden op afkwa men. geen afc|uitfe!^n UStflc! textieldruk groothandel pak de telefoon en neem de kortste weg van idee naar eindprodukt! het idee levert u: uit uw hoofd, vanaf bierviltje, floppy of cd, de rest verzorgen wij, zelfs binnen een week: van tas tot jas, bedrukt of niet,l keer of 10.000 keer! HARINGVLIETPLEIN 7 ZIERIKZEE tel.: 0111 - 450026 fax 0111 - 450031 Mijn lieve vriend CLASINUS VAN EIJK is na een zware reis de veilige haven binnengeva ren. 13-07-1929 t 10-07-1999 Flora van Beveren Haamstede, 10 juli 1999. Psalm 10j Met dankbaarheid voor alles wat ze voor ons is ge weest, geven wij u kennis, dat is overleden onze ge liefde tante JOHANNA WELLEMAN sedert 1993 weduwe van Jan Apolonius Jacobus Dekker op de leeftijd van 91 jaar. Dankbaar zijn we voor de liefdevolle verzorging in het "Gasthuis" en "Ter Valcke" (afd. Jasmijnstraat) te Goes. Uit aller naam: J. W. Faase Goes, 12 juli 1999. Correspondentieadres: Korte Vorststraat 14, 4461 AB Goes Onze tante is overgebracht naar het Uitvaartcen trum "Goes", Zuidvlietstraat 37 te Goes. Aldaar geen bezoek. De rouwdienst zal worden gehouden vrijdag 16 juli om 13.30 uur in de aula op de Algemene Begraaf plaats te Goes, waarna aansluitend om 14.00 uur de begrafenisplechtigheid zal plaatshebben. Samenkomst in de aula om 13.25 uur. Na afloop van de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren in de aula. Heden overleed onze schoonzuster en tante JOHANNA DEKKER-WELLEMAN 91 jaar. Goes: M. Dekker-Kole Wilhelminadorp: E. Dekker-van Loo Goes: C. Dekker-Kloosterman Kapelle: F. Dekker Kloetinge: J. T. Dekker-de Vrieze Neven en nichten 12 juli 1999. Met grote verslagenheid namen wij kennis van het plotseling overlijden van ons zeergewaardeerd koorlid C. PADMOS-HAECK Wij wensen de familie veel sterkte toe bij het ver werken van dit zware verlies. Ned. Hervormd Kerkkoor Dreischor Autodemontagebedrijf te Oosterland, vraagt voor spoedige indiensttreding: Administratief medewerk(st)er Gevraagd wordt: minimaal MEAO of gelijkwaardige opleiding kennis van gangbare computerprogramma's leeftijd vanaf 18 jaar moet zelfstandig kunnen werken Uw handgeschreven sollicitatie met c.v. kunt u richten aan: Ad Stouten b.v. t.a.v. Mevr. C. Stouten Ringweg 1a, 4307 NK Oosterland MARKT 65 ROSELAAR 49 HAVENSTRAAT 28 ARENDSHOF 5 PEARYVUEC. 1 Filmpost is een snelgroeiende keten met 25 fotospeciaalzaken. Onze winkels bieden een breed assortiment kwaliteitsartikelen tegen de laagst mogelijke prijs. Hierbij streven wij een hoog serviceniveau na. De klant staat bij Filmpost altijd centraal. In onze winkels wordt gewerkt in kleine teams met een grote mate van zelfstandigheid. Wegens toenemende drukte en uitbreiding van ons verkoopteam in Goes zijn wij op zoek naar: Voor deze jobs zoeken wij jonge ambitieuze mensen met goede contact uele eigenschappen, optimale inzet en flexibele instelling, die hun taken op een dusdanige manier invullen en ontwikkelen dat zij een positieve bijdrage leveren aan de verdere ontwikkelingen van Filmpost Goes Spreekt één van deze functies je aan, stuur dan binnen 14 dagen een sollicitatiebrief met C.V. en pasfoto naar: Filmpost Goes, Ganzepoortstraat 9, 4461 JX Goes, t.a.v. Dhr. J. Bentschap-Kook Filmpost is een onderdeel van EFPE Holding B.V. STEUNHEIWNF. GIRO 75. Ufr WW F Help het Wereld Natuur Fonds om de leefgebieden van beschermde diersoorten veilig te stellen. Want alleen zo kunnen we ervoor zorgen dat bijvoorbeeld de gorilla, de jaguar, de walvis en de zeeschildpad ook in de toekomst in hun natuurlijke omgeving kunnen blijven leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 22