In 't Opper bouwt volledig nieuw Glasvezelkabel onder Oosterschelde Tweede leven voor oude gewassen Schetsboek voor meer authentiek Zeeuws landschap zeeland dinsdag 13 juli 1999 s 13 Grotere appartementen, meer zorgverlening voor zelfstandig wonende ouderen Fietstochten langs natuur 3ii landbouw Dronken man rijdt sloot in RENESSE - Een 36-jarige automobilist is maandag de sloot ingereden bij de Lagezoom in Renesse. Omstreeks 15.25 uur reed hij over de Lagezoom in de richting van het Transferium toen hij op een of andere wijze in de watergang aan de linker zijde belandde. De politie vermoedde alcoholgebruik en nam hem mee naar het politiebureau in Renesse. De bestuurder weigerde echter mee te werken aan een blaastest of bloed proef. Zijn rijbewijs is ingenomen en hij zal zich in september voor de rechter moeten verantwoorden. De auto, die bij de manoeuvre schade opliep, is weggesleept. Golf inbraken in Ylissingen VLISSINGEN - In de Vlissingse wijken Bossenburgh en Pa pegaaienburg is vier keer ingebroken in de nacht van zondag op maandag. Uit de huizen verdwenen een giromaatpas, een portemonnee met geld, een mobiele telefoon, autopapieren, een bankpasje, een cd-speler, een fototoestel, cd's, geld en een gouden halsketting. In de Lunenburg alarmeerde een blaffende hond de bewoner, waarna de inbreker op de vlucht sloeg. In drie gevallen zat de deur niet op het nachtslot en kwam(en) de inbreker(s) de wo ningen binnen via de zogeheten hengelmethode. In de Kana- riesprenk was een raam niet afgesloten. Arduin biedt Melkertiers scholing GOES - Stichting Arduin biedt tien medewerkers met een Melkertbaan aan zich verder te scholen. Op kosten van Ar duin mogen ze een driejarige SPW-opleiding bij het Regio naal Opleiding Centrum Zeeland gaan volgen. Daarna ligt de weg open voor de functie van gekwalificeerd zorgmedewer- ker bij de instelling voor gehandicaptenzorg. Duizenden overtreders geflitst GOES - De zogenaamde duocamera's die bij een aantal ver keerslichten op het traject Goes-Zierikzee-Grevelingendam staan hebben weer voor een regen van bekeuringen gezorgd. In nog geen week, tussen dinsdag 6 juli enzondag 11 juli, heb ben deze camera's 3000 overtredingen geregistreerd. Ze flit sen automobilisten die door rood rijden of te hard passeren. In dezelfde periode deelde de politie op andere plekken op dit traject 1446 bekeuringen uit wegens te hard rijden, 23 omdat de inzittenden van een auto geen gordel droegen, één voor het niet dragen van een helm en twee voor overige zaken. Vanaf vrijdag 16 juli tot en met zondag 15 augustus zal dage lijks gecontroleerd worden in de regio West-Zeeuws-Vlaan deren. Verzwijgen compostopslag beboet MIDDELBURG-De economische politierechter heeft maan dag in Middelburg een 37-jarige man uit Colijnsplaat wegens het onvermeld laten van opslag van compost veroordeeld tot 500 gulden boete. De verdachte zei gisteren op de zitting principiële bezwaren te hebben tegen de gemeenteverordening van Noord-Beve land. Politierechter A Melens vond 500 gulden boete accepta bel. De verdachte overweegt tegen de straf in hoger beroep te gaan. Illegaal risicovol vervoer beboet MIDDELBURG - Het Belgische bedrijf Wiljo nv uit Antwer pen is maandag in Middelburg door de economische politie rechter bij verstek veroordeeld tot 600 gulden boete. Een motortankschip van Wiljo voer vorig jaar 26 juni op de Wes- terschelde nabij Terneuzen zonder vervoersdocument voor gevaarlijke stoffen. door Ali Pankow BRUINISSE - Zorgcentrum In 't Opper in Bruinisse wordt ge sloopt en in een geheel nieuwe opzet weer opgebouwd. De hui dige bouwlijn blijft gehand haafd, maar het nieuwe com plex wordt aanzienlijk breder en krijgt twee in plaats van de huidige drie bouwlagen. De ap partementen worden bijna tweemaal zo groot; daardoor vermindert het aantal huisves tingen van 84 naar 65. De totale investeringskosten bedragen twaalf miljoen gulden. Volgens directeur F. Postema van In 't Opper neemt de nieuw bouw ongeveer twee jaar in be slag. Gedurende die periode geldt een opnamestop voor het Bruse zorgcentrum. Het is de bedoeling dat in februari 2000 met het werk wordt begonnen. De nieuwbouw zal in twee fasen worden uitgevoerd. In die perio de worden de bewoners onder gebracht in een semi-perma- nent complex dat op het grasveld voor het huidige zorg centrum wordt geplaatst. „Een dure oplossing die ruim vijf ton meer kost dan het oor spronkelijke plan om de bewo ners tijdelijk onder te brengen in het voormalige gemeentehuis in Bruinisse", volgens Postema. In 't Opper vist achter het net bij de verkoop van dat oude ge meentehuis. De gemeente Schouwen-Duiveland moet volgens een uitspraak van de rechter het oude raadhuis ver kopen aan makelaar M. Geense, omdat het voormalige Bruse ge meentebestuur hem eerder toe zeggingen had gedaan. Zorgcontracten Dat betekende ook een forse streep door de verdere plannen van zorgcentrum In 't Opper voor de bouw van veertig huur woningen voor ouderen. Ook makelaar Geense wil hier huis vesting voor senioren realise ren, maar in dat geval gaat het om koopwoningen. Overigens sluit Postema geenszins uit dat toekomstige bewoners aldaar zorgverleningscontracten met In 't Opper kunnen afsluiten. De nieuwbouw van het Bruse zorgcentrum is noodzaak. De accommodatie werd 28 jaar ge leden gebouwd en is niet meer van deze tijd. De appartemen ten hebben een oppervlakte van slechts negentien vierkante me ter en beschikken niet over een eigen doucheruimte. De nieuwe huisvesting wordt ruimer en luxueuzer. Toch is ruim tachtig procent van de bewoners niet blij met de nieuwbouwplannen. „De meesten zijn dik tevreden met hun kamertjes en hoeven al die veranderingen niet", zegt Postema. Hij pleit voor een in tensieve, persoonlijke begelei ding van de bewoners tijdens de verschillende fasen van de nieuwbouw. De bouwtekeningen liggen in middels ter goedkeuring bij de provincie. Postema verwacht nog enige discussie over de keu kenvoorziening. De provincie is voorstander van centrale keu kens per regio. Volgens Postema kan zo'n centrale voorziening op Schouwen-Duiveland er niet binnen afzienbare tijd zijn. Bo vendien is hij persoonlijk groot voorstander van een eigen keu ken per instelling. Sponsoring Voor een stilte-aulacentrum in het nieuwe complex zal In 't Op per door middel van giften en sponsoring middelen moeten verwerven. Een mortuarium be hoort niet meer tot de basis voorzieningen in een zorgcen trum, maar het bestuur van In 't Opper hecht er toch grote waar de aan. Inspelend op maatschappelijke veranderingen zal een deel van het zorgbudget worden besteed aan zowel zorg- als dienstverle ning aan mensen die niet in de instelling wonen. Deze zorg op maat draagt bij aan het streven ouderen zo lang mogelijk thuis te laten wonen. Boete voor bunkerbedrijf MIDDELBURG - Scaldis Inter national Bunkering uit Terneu zen is maandag in Middelburg veroordeeld tot ƒ1.500 boete. De economische politierechter legde de boete op, omdat een motortankschip van Scaldis geen blauwe kegel had gevoerd, hoewel er gevaarlijke stoffen aan boord waren. Er was ook geen gasdetectiemeter aan boord. door Ali Pankow RENESSE - Hoewel de gemeen teraad van Schouwen-Duive land nog maar kort geleden ak koord ging met de voortgang van de bouw van het recreatief milieucentrum Ecoscope in Re nesse, is de aanleg van vier bij zondere tuinen daar omheen al geruime tijd in volle gang. De tuinen bieden onder meer een vorm van eerherstel voor oude teelten als meekrap en cichorei. In de jongste nieuwsbrief van de landinrichtingscommissie Schouwen-West wordt bena drukt dat deze oude teeltcultu ren destijds kenmerkend waren op Schouwen-Duiveland. De meekrap werd tot in de vorige eeuw veelvuldig verbouwd. Uit de wortels van de plant werd een rode kleurstof gewonnen die on der meer werd gebruikt in lak ken en verven. De meekrapakker bij het Eco scope wordt traditiegetrouw afgeschermd met houtwallen, zoals die destijds ook werden aangebracht ter bescherming van de planten. Een andere oude plant die een plaatsje krijgt in de tuin van het milieucentrum is de cichorei. Die is minder populair dan de meekrap. Cichorei werd geteeld in de periode na de Eerste We reldoorlog toen er in Nederland een groot gebrek aan koffie was. Uit gemalen en geroosterde ci choreiwortel werd surrogaat koffie getrokken. Zodra er weer voldoende aanbod aan koffie was, verdween de plant van de akkers. De cichorei had wel mooie lichtblauwe bloemetjes, maar leverde bepaald geen sma kelijke koffie op. Bloembollen Voordat ze door de lage fruitbo men werden verdrongen, waren er in de Westhoek van Schou wen ook hoogstamboomgaar- den. Ook daar wordt bij het Eco scope een indruk van gegeven, evenals van een laagstamboom gaard. In een ander stuk tuin worden akkertjes met bloem bollen aangelegd. De bloembol lenteelt was hier in het eerste gedeelte van deze eeuw vrij po pulair. Elzenmeetjes horen ook bij het oude Schouwse landschap. Het zijn langwerpige akkers waar de elzen langs werden geplant. De elzen werden om de zes of ze ven jaar geknot. Het dunne twijghout ging als brandstof naar de bakkerijen en het dik kere hout gebruikte de boer voor de eigen kachel. Inmiddels is de tuin, die speci fiek is bedoeld voor het vermaak van de kinderen, al voor een groot gedeelte gereed. In de tuin komen een doolhof, een avontu- renpad, een kruidentuin en een heemtuin. De oude drinkput die ooit werd gebruikt door het vee rondom de boerderij, krijgt een opknapbeurt. Het gehele Eco scope moet in juni 2000 gereed zijn. Directeur F. Postema toont de tekeningen voor de nieuwbouw van zorgcentrum In 't Opper in Bruinisse. foto Pieter Honhoff REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http ://www. pzc. n I e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Arjan van Westen WAGENINGEN - Zeeuwen wil len meer bomen en vinden dat het karakteristieke Zeeuwse landschap onvoldoende aan dacht krijgt. Dat blijkt uit een maandag in Wageningen gepre senteerd schetsboek van het Instituut voor Bos enNatuuron- derzoek (IBN), het Staringscen trum en IKC Natuurbeheer. De schets heeft invloed op de in breng van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij bij de totstandkoming van de vijfde Nota Ruimtelijke Ordening. Voordat er plannen konden worden gemaakt is de huidige stand van de natuur en de waardering ervoor geïnven tariseerd. De bewoners van Zee land zijn blijkens een door het Staringscentrum gehouden en quête, net als overigens in de meeste delen van het land, onte vreden over het landschap. „De provincie Zeeland is met zijn polders wel groen, maar kennelijk wordt dat niet als na tuur en i'ustgevend ervaren al dus P. Opdam van het IBN. Met name de bevolking van Walche ren, Zuid-Beveland en Tholen vindt dat er te weinig natuur schoon in de eigen woonomge ving is. Door de 'Zeeuwse iden titeit' weer in het landschap te brengen zal de waardering vol gens de onderzoekers wederke ren. Delta Grofweg worden er met betrek king tot Zeeland drie punten in het schetsboek genoemd. Uiter aard krijgt de rol van het water in het deltagebied veel aan dacht. Daarnaast zijn het erf goed uit de Tachtigjarige Oorlog in Zeeuws-Vlaanderen en de overgang van Zeeuwse delta in Brabantse wal natuurhistori sche gebieden die blijkens het schetsboek beschermd en ver der ontwikkeld moeten worden. Er speelt ook een economisch belang. „Want voor Zeeuws meisje komen wij niet meer naar Zeeland", verduidelijkt de Wa- geningse onderzoeker. Deze ge bieden moeten volgens hem aantrekkelijker voor recreatie worden gemaakt. Recreatie die voor de landbouw weer een al ternatieve broodwinning kan zijn. Naast het herstel van de zuid west dynamiek in de Zeeuwse wateren krijgen de Zeeuwse kreken en het dijklandschap veel aandacht in het schetsboek. Kreken moeten worden ver breed en de gebieden eromheen ontwikkeld. Opdam noemt de aanleg van een moerasbos. „Maar het gaat uiteraard wel om bomen die in Zeeland thuis horen." De dijken moeten worden ver hoogd, met name om verzilting van de bodem tegen te gaan. Het zout kan de landbouw bedrei gen. De onderzoekers raden Zeeland met betrekking tot die landbouw overigens aan zich meer te onderscheiden met streekproducten. Linie De verdedigingslinie die in het landschap van Zeeuws-Vlaan deren is ontstaan als gevolg van de Tachtigjarige Oorlog, moet door de Zeeuwen worden ge koesterd. Ook dit is volgens Op dam een toeristisch product van grote betekenis. De linie moet worden versterkt door beplan ting en kleinschalige land- schaps- en natuurontwikke ling. Samenwerking met België is hier volgens Opdam onver mijdelijk. Ook de samenwerking met de provincie Brabant moet beter. Het behoud van de overgang van Zeeuwse delta te Zuid-Be veland in de Brabantse zand gronden bij Ossendrecht eist dat. Opdam: „Dit landschap is uniek voor Nederland." Aanbe volen wordt het gebied te vrij waren van woningbouw en ver dere industriële ontwikkeling. Snuffelmarkt SCHARENDIJKE - In de Putmeet in Scharendijke wordt zaterdag 17 juli weer een snuffelmarkt ge houden met tal van kra men vol gebruikte spulle tjes en hebbedingetjes. Ook zijn er veel stands met verzamelmateriaal. In de kleine zaal van de Putmeet wordt een hob by- en creatiefbeurs ge houden. Voor kinderen worden er wedstrijden snoepzoeken gehouden en er worden diverse prijzen verloot. De snuffelmarkt wordt gehouden van 9.30 tot 15.30 uur. KPN hoopt karwei vóór eeuwwisseling af te ronden door Piet Kleemans ZIERIKZEE - KPN is begonnen met het aanleggen van een glasvezelkabel tussen Schouwen-Duiveland en Zuid- Beveland. Parallel aan de Zeelandbrug wordt de kabel over de bodem van de Oosterschelde gelegd. Voor het einde van dit jaar moet het karwei afgerond zijn. De glasvezelkabel is nodig om de capa citeit van het KPN-kabelnet op peil te brengen. „Gesproken woord, maar ook dataverkeer en internetverkeer, het is de laatste tijd zo enorm toegenomen dat deze uitbreiding noodzakelijk werd", legt KPN-voorlichtster B. Voerman uit. Hoe groot de capaciteit van de glasve zelverbinding wordt weet ze niet exact te melden. „Wat ik wel weet is dat er verschrikkelijk veel door een glasvezel kan. En het gaat hier om een 96-vezeli- ge kabel. Dat hebben we ook nodig omdat het kabelnet niet alleen door onszelf maar ook door andere telecom municatiebedrijven gebruikt wordt. Als we niet voor deze uitbreiding had den gekozen, waren we al heel snel in de problemen gekomen. Het dataverkeer per kabel neemt ontzettend snel in om vang toe." Voor het leggen van de kabel over de Oosterscheldebodem is om praktische redenen gekozen. Voerman: „We heb ben eerst nog geprobeerd om het moge lijk was om de kabel via de kruipruimte van de Zeelandbrug te laten lopen, maar dat bleek technisch niet moge lijk." Om de koppeling tussen de 'zeekabel' en de reeds aanwezige 'landkabel' mo gelijk te maken wordt de glasvezelka bel onder de zeewering door gevoerd. Wissenkerkse dag in het teken van landbouw WISSENKERKE - Elk dorp op Noord-Beveland heeft een ha ven of ligt aan het water. Behal ve Wissenkerke. Daarom staat het jaarlijkse zomerfeest in het dorp, op zaterdag 24 juli, geheel in het teken van de landbouw. Om 9.30 uur beginnen de feeste lijkheden met een rondgang van paarden en ruiters in kleder dracht, gevolgd door het ring- rijden. Van het trekkermuseum uit Nisse komt er een verzame ling oude tractoren. Ook met de ze machines wordt een ringrij- wedstrijd gehouden. De molen is open voor bezichti gen, galerie de Praktijk heeft een zomerexpostitie en er zijn oude ambachten te bewonde ren. Ook is het mogelijk het ei land vanuit een helikopter te bewonderen. Ons Boeregoed uit Kruiningen treedt vanaf 13.00 uur. Rond 14.00 uur is het de beurt aan het koeschijten. Een voetbalveld wordt in vakken verdeeld. Elk vak wordt door één of meerdere mensen 'ge kocht'. En dan mogen de koeien los. De 'eigenaar' van het vak waar de koe zijn behoefte doet, wint. De foldoredag eindigt rond 17.00 uur. SIRJANSLAND - De Vereni ging van Kampeerboeren (Ve- kabo) en Agrarisch Schouwen- Duiveland (ASD) hebben drie fietstochten uitgezet door het landelijk gebied. Het accent ligt op de natuur en de landbouw. De deelnemers krijgen bovendien informatie over gewassen die langs de on geveer tien kilometerlange rou tes worden geteeld en andere bijzonderheden in het land-, schap. De organisatie vindij plaats in samenwerking met de regionale VVV. De eerste georganiseerde tocht wordt verreden op maandag 19 juli; hij begint om zeven uur 's avonds bij de komkommerkwe- kerij van de familie Kik aan de Dillingsweg in Sirjansland. De route voert onder meer via de nieuwe tuinbouwkassen, het natuurgebied Dijkwater, Aqua- delta en buitendijks langs de Grevelingen. De volgende fiets tochten beginnen op 2 augustus vanaf akkerbouwbedrijf en mi- nicamping Van der Bijl aan de Rietdijk in Zonnemaire en op 9 augustus vanaf het grootschalig landbouwbedrijf van de familie Geertsema aan de Luchten- burgseweg in Zonnemaire. foto Pieter Honhoff Met behulp van graafmachines en een schip met speciale uitrusting wordt de kabel gelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21