PZC Parkeermeters in Goes staan klaar ™eer authentiek Jeugdige sportvisser naar het WK PRÉ-P Schetsboek voor Zeeuws landschap Tholen steekt 1,4 miljoen in dorpshuis Sint Philipsland Sarah draait zich warm voor de tunnel Bestemmingsplan beslissend voor gunnen outletcentrum z-wear li*- OPRUIMING zeeland b14 Vanaf volgende week betalen in centrum Ad Stouten b.v. textieldruk groothandel Verkoopmedewerkers (m/v) part-time verkopers (m/v) Filmpost De betere kijk Bij SiffpeH in de div. B-H's ■r u 1^®^^ dinsdag 13 juli 1999 door Rolf Bosboom GOES - De eerste fase van de uitbreiding van het betaald par keren in Goes is volgende week een feit. Bij elkaar zijn er dan zo n driehonderd plaatsen bij gekomen waar de automobilist die de binnenstad wil bezoeken voortaan de portemonnee moet trekken. Later dit jaar volgt nog het Molenplein, waar het aantal parkeerplaatsen wordt vergroot tot ongeveer vierhonderd. De gemeenteraad heeft in fe bruari, zij het met grote aarze ling, ingestemd met de uitbrei ding van het betaald parkeren. De achterliggende gedachte is dat de nu nog gratis parkeer plaatsen aan de rand van het centrum een groot deel van de dag worden bezet door mensen die in de binnenstad werker- Met parkeermeters en -automa ten hoopt de gemeente meer ruimte te scheppen voor de be zoekers van het centrum. De ingrijpendste verandering is het Hollandiaplein met 190 plaatsen, die vaak worden be nut door mensen die in de omge ving werken. Vanaf volgende week, als er twee automaten worden geplaatst, is het parke ren er niet langer gratis. Er geldt hetzelfde tarief als in de hele binnenstad: 1,75 gulden per uur. Op het Hollandiaplein wordt het ook mogelijk voor 3,50 gul den een dagkaartje te kopen. V er gunningparker en Verder komt er een parkeerau tomaat op het terrein aan de Ou de Singel, dat veertig plaatsen telt. Op de Dam wordt het aan tal parkeervakken met vijf uit gebreid. De parkeermeters maken daar plaats voor één par keerautomaat bij het Ceres- beeld. De gemeente bekijkt nog of met een herinrichting van de Dam het aantal plaatsen verder is uit ie breiden. Op donderdagavond en op za terdag wordt het mogelijk, ui teraard tegen betaling, te par keren op het terrein achter het GGD-gebouw aan de Westwal. Daar is plaats voor veertig au to's. Er komt een toegang via het Bleekveld. De Frans den Hol landerlaan wordt deels betaald parkeren (met meters) en deels vergunningparkeren. De gemeente heeft de voorbe reidingen voor de uitbreiding inmiddels getroffen. Vanaf vol gende week dinsdag worden de automaten geplaatst. Extra borden waarschuwen vaste be zoekers daarna tijdelijk dat het parkeren niet langer gratis is. De parkeerwachten zullen in de beginperiode ook coulant op treden tegen overtreders. Alle automaten, zowel de nieu we als de bestaande, zijn ge schikt (gemaakt) om te betalen met chipper of chipknip. De nieuwe automaten zijn boven dien voorzien van een zonnepa neel dat de accu in het apparaat oplaadt. Daardoor is het niet meer nodig om, zoals in het ver leden, de apparatuur aan te sluiten op het laagspannings net. In het voorjaar heeft de ge meente al een aantal afgeschre ven parkeermeters vervangen door centrale automaten die op zonne-energie werken. Eind dit jaar wordt het betaald parkeren op het Molenplein in gevoerd. De gemeente werkt aan een herinrichtingsplan voor het terrein, zodat het aantal parkeerplaatsen wordt vergroot tot vierhonderd. Dat gaat waar schijnlijk ten koste van het groen aan de kant van de Ring baan. De tarieven worden gelijk aan die van het Hollandiaplein. Onduidelijk is nog wat de gevol gen van alle maatregelen zijn voor de woonstraten in de direc te omgeving. De kans is groot dat bezoekers op zoek gaan naar een gratis plekje en daarmee de plaatsen van omwonenden in nemen. De gemeente wil eerst een gewenningsperiode af wachten. Daarna wordt, voor zover nodig, in overleg met de bewoners de zone van het ver gunningparkeren verruimd De uitbreiding van het betaald parkeren bezorgt de gemeente naar verwachting' vier ton aan extra inkomsten. Vorig jaar brachten de parkeermeters en - automaten én de bekeuringen Goes een winst op van ruim 1,1 miljoen gulden. De totale in komsten bedroegen meer dan 3,3 miljoen gulden. door Joost Bosman SAS VAN GENT - Vier jaar ge leden tijdens een vakantie vroeg ze haar vissende vader of ze zijn hengel eens mocht vasthouden, gewoon uit nieuwsgierigheid. Ze heeft hem sindsdien niet meer losgelaten. Ingeborg (17) Audenaerd is inmiddels ver knocht aan de hengelsport, en ze is er nog goed in ook: op 17 en 18 juli doet ze voor het eerst mee aan de wereldkampioenschap pen vissen voor de jeugd, in Por tugal. Tijdens uitgebreide selectie wedstrijden onder zo'n duizend wedstrijdvissers van veertien tot achttien jaar wist Ingeborg zich als enige dame voor het jeugdteam te kwalificeren. Sa men met vijf andere Nederland se deelnemers zal ze haar lijntje uitgooien in de rivier Raia bij de plaats Mora. Spannend „Vissen is leuk", zegt Ingeborg, zonder echt te kunnen zeggen waarom. „Je bent lekker buiten. En het is spannend. Bijten ze wel of bijten ze niet?" Het beeld van de lui onderuitgezakte vijf tiger die aan de rand van de vij ver dagdromend naar zijn dob ber tuurt ten spijt, vissen is wel degelijk een sport. Ingeborg: „Wanneer je voor je plezier vist, is het lekker rustig. Maar als je het voor de sport doet, ben je druk bezig, hoor Zo houdt een sportvisser zijn hengel altijd zelf vast. Als je een steun ge bruikt, kim je een vis net mis sen", legt Ingeborg uit. Maar er is meer wat iemand tot Ingeborg Audenaerd (17) uit Sas van Gent: „Je bent lekker buiten en vissen is spannend: bijten ze of niet?" foto Peter Nicolai een goed sportvisser maakt. „Je moet ook weten wanneer je welk aas in het water gooit. En als de vissen niet bijten, gebruik je trucs. Zo heb je spuitbusjes waarmee je je aas kunt bewer ken." Ondanks het feit dat uit een NIPO-onderzoek naar vo ren is gekomen dat zestig pro cent van de Nederlandse jeugd wel eens vist of dat heeft ge daan, is Ingeborg in haar omge ving een relatieve eenling. „Jon geren vinden vissen over het algemeen saai", merkt de Sasse scholiere. Sommigen beschou wen vissen ook als dierenmis handeling, maar Ingeborg rela tiveert dat verwijt. „Als je normaal met je vissen omgaat, is er niks aan de hand. Je moet ge woon heel voorzichtig zijn met het haakje eruit halen." Bij het WK van vorig jaar, dat in België werd gehouden, eindigde Nederland in de middenmoot. Ondanks de opnieuw zware concurrentie gokt de Neder landse Vereniging van Sportvis sersfederaties (NWS) in Portu gal op een plaats bij de eerste vijf (van de ruim twintig deelne mende landen) Ingeborg is iets voorzichtiger en verwacht dat Nederland als team zeker bij de eerste tien kan eindigen. Ook in het individuele klassement ziet ze voor zichzelf wel een plaatsje in de top tien weggelegd. Techniek Winnen is volgens haar deels een kwestie van techniek, van het juiste voer in de juiste hoe veelheden en deels van geluk. „Het hangt ook helemaal af van de stek waarop je zit. Je hebt vaste plaatsen, en soms zit er bij nummer 1 nu eenmaal meer vis dan bij nummer 50." Bij het WK gaat het erom welk land het meeste gewicht aan vis boven water haalt. Karpers vangen dus, luidt het devies. „Want die kunnen wel acht kilo worden", zegt Ingeborg met enig ontzag. door Arjan van Westen WAGENINGEN - Zeeuwen wil len meer bomen en vinden dal het karakteristieke Zeeuwse landschap onvoldoende aan dacht krijgt. Dat blijkt uit een maandag in Wageningen gepre senteerd schetsboek van het Instituut voor Bos en Natuuron derzoek (IBN), het Staringscen- trum en IKC Natuurbeheer. De schets heeft invloed op de in breng van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij bij de totstandkoming van de vijfde Nota Ruimtelijke Ordening. Voordat er plannen konden worden gemaakt is de huidige stand van de natuur en de waardering ervoor geïnven tariseerd. De bewoners van Zee land zijn blijkens een door het Staringscentrum gehouden en quête, net als overigens in de meeste delen van het land, onte vreden over het landschap. „De provincie Zeeland is met, zijn polders wel groen, maar kennelijk wordt dat niet als na tuur en rustgevend ervaren", al dus P. Opdam van het IBN. Met name de bevolking van Walche ren, Zuid-Beveland en Tholen vindt dat er te weinig natuur schoon in de eigen woonomge ving is. Door de 'Zeeuwse iden titeit' weer in het landschap te brengen keert de waardering volgens de onderzoekers terug. Grofweg worden er met betrek king tot Zeeland drie punten in het schetsboek genoemd. Uiter aard krijgt de rol van het water in het deltagebied veel aan dacht. Daarnaast zijn het erf goed uit de Tachtigjarige Oorlog in Zeeuws-Vlaanderen en de overgang van Zeeuwse delta in Brabantse wal natuurhistori sche gebieden die blijkens het schetsboek beschermd en ver der ontwikkeld moeten worden. Er speelt ook een economisch belang. „Want voor Zeeuws meisj e komen wij niet meer naar Zeeland", verduidelijkt de Wa- geningse onderzoeker. Deze ge bieden moeten volgens hem aantrekkelijker voor recreatie worden gemaakt. Recreatie die voor de landbouw weer een al ternatieve broodwinning kan zijn. Naast het herstel van de zuid west dynamiek in de Zeeuwse wateren krijgen de Zeeuwse la-eken en het dijklandschap veel aandacht in het schetsboek Kreken moeten worden ver breed en de gebieden eromheen ontwikkeld. Opdam noemt de aanleg van een moerasbos. „Maar het gaat uiteraard wel om bomen die in Zeeland thuis horen." De dijken moeten worden ver hoogd, met name om verzilting van de bodem tegen te gaanHet zout kan de landbouw bedrei gen. De onderzoekers raden Zeeland met betrekking tot die landbouw overigens aan zich meer te onderscheiden met streekproducten. Linie De verdedigingslinie die in hetj landschap van Zeeuws-Vlaan-S deren is ontstaan als gevolg van de Tachtigjarige Oorlog, moet' door de Zeeuwen worden ge koesterd. Ook dit is volgens Op dam een toeristisch product van grote betekenis. De linie moet worden versterkt door beplan ting en kleinschalige land- schaps- en natuurontwikke ling. Samenwerking met België is hier volgens Opdam onver mijdelijk. Ook de samenwerking met de provincie Brabant moet beter. Het behoud van de ovei-gang van Zeeuwse delta te Zuid-Be veland in de Brabantse zand gronden bij Ossendrecht eist dat. Opdam: „Dit landschap is uniek voor Nederland." Aanbe volen wordt het gebied te vrij waren van woningbouw en ver dere industriële ontwikkeling. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Als de raad van de gemeente Tholen zich kan vinden in de financiële plannen van burgemeester en wethouders, komt de renovatie van dorpshuis De Wimpel in Sint Philipsland eindelijk in zicht. Op de investeringslijst voor het jaar 2000 staat boven dien geld gereserveerd waarmee er een oplossing wordt gezocht voor de met ruimtegebrek kam pende Rehobothschool in Sta- venisse. Voor het grondig opknappen en uitbreiden van De Wimpel is een bedrag van 1,4 miljoen gulden uitgetrokken. In het dorpshuis wordt een steunpunt voor de thuiszorg, bibliotheek en peu terspeelzaal ondergebracht. Wat tot gevolg heeft dat de nu door deze instanties gebruikte ruimten kunnen worden afge stoten. Ook wordt De Wimpel aangepast aan de nieuwe eisen. Zo zal de zaal die de muziekver eniging als repetitielokaal ge bruikt, beter worden geïsoleerd. De opknapbeurt van het dorps huis stond al langere tijd op de agenda. Voor de uitbreiding van school gebouwen heeft de gemeente Tholen 1,1 miljoen gulden uit getrokken. Vooralsnog is het de bedoeling dat de Christelijke Nationale Basisschool De Re genboog met dit geld wordt uit gebreid. De school krijgt er twee leslokalen bij. Een deel van het bedrag wordt aangewend om de ruimtepro blemen op te lossen waar de christelijke Rehobothschool in Stavenisse mee kampt. Of er nieuwbouw wordt gepleegd of dat de leerlingen een onderko men krijgen in het gebouw van openbare basisschool De Schalm is nog niet bekend. Voor de laatste oplossing voelt de di rectie van de Rehobothschool weinig, zo maakte ze eerder tij dens het kernbezoek van het college aan burgemeester en wethouders bekend. Ook in de jaren na 2000 wordt flink in de huisvesting van scho len geïnvesteerd. Op de investe ringsplanning voor 2001 prijkt onder het kopje 'uitbreiding di verse scholen' bijna vier miljoen gulden. Een jaar later is voor datzelfde doel nog eens een dik ke acht ton gereserveerd. Eerder aan de orde is een nieuwe peuterspeelzaal in Sint-Maar tensdijk. de gemeente verwacht zes ton binnen te halen door een nieuwe rekenmethode van Del ta Nutsbedrijven voor de winst uitkering voor aandeelhouders. Van dat geld wordt vier ton uit getrokken voor de peuterspeel zaal. Die moet volgend jaar worden gebouwd. De gemeentelijke commissies adviseren het college na de zo mer over de financiële keuzes. door Joost Bosman TERNEUZEN - De eerste boor machine voor de aanleg van de Westerscheldetunnel is zondag ochtend om acht uur aan zijn karwei begonnen. Sarah, de naam die de boor afgelopen vrij dag kreeg, legt om te beginnen zo'n tweehonderd meter af, waarin alle onderdelen op el kaar worden afgesteld. Dat is het langzaamste traject van het hele boorproces. „Het zijn natuurlijk allemaal nog prototypen, die één voor één moeten worden ingesteld", zegt projectmanager P. Diete van Kombinatie Middelplaat Wes- terschelde (KMW). Met het overbruggen van de eerste af stand is Sarah volgens Diete mi nimaal drie tot vier weken be zig. Daarna gaat ze de grond in, om gemiddeld zo'ntwaalf meter per dag weg te boren. In totaal zullen de twee boormachines ruim zesenhalve kilometer af- „Vergelijk het maar met een au- tofabriek. Daar worden de au to 's ook niet in één keer in elkaar gezet, maar onderdeel voor on derdeel. Ook bij de tunnelboor machine gaat dat zo.Diete zegt dat de 180 meter lange Sarah zich momenteel nog steeds in de boorschacht bevindt. „Maar met de neus zit de machine praktisch in de grond. door René Hoonhorst HULST - De gemeente die het eerst met een bestemmingsplan op de proppen komt waarin de komst van een outletcentrum op de juiste wijze is ingebed, krijgt de zegen van de provincie. Gedeputeerde Staten doen niet meer dan beoordelen of plannen voor grootschalige koopjespa radijzen procedureel juist in nieuwe ontwerp-bestemmings- plannen passen. En zelfs als dat het geval is, moet worden afge wacht of het Rijk akkoord gaat met vestiging van een factory outlet centrum in Zeeland. Gedeputeerde G. van Zwieten waarschuwde maandag wet houder W. Kayser en burge meester A Kessen van Hulst. De twee gemeentebestuurders brachten hem officieel op de hoogte van de plannen voor de Hulster binnenstad en de bouw van een factory outlet village in en om het stadscentrum. Van Zwieten hoorde de uitleg belangstellend aan, maar deed geen enkele uitspraak over de kans op succes. Het gaat er ook niet om of ik het fijn vind of niet dat er ergens een groot koopjes centrum komt. Als provinciebe stuur moet het college van GS alleen ontwexp-bestemmings- plannen toetsen en daarbij geldt het principe 'wie het eerst komt, het eerst maalt'." Naast Hulst denken ook de ge meenten Sas van Gent, Goes en Terneuzen aan het aantrekken van een outletcentrum. Alle vier de gemeenten hebben contacten gehad met geïnteresseerde pro jectontwikkelaars en/of inves teerders. Sas van Gent is het verst gevorderd en GS lieten vo rige week dan ook weten dat Sas het meeste kans lijkt te maken. Volgens het snelste scenario zou in Sas van Gent in augustus 2000 aan de bouw van een koop- jescentrum kunnen worden be gonnen, zegt Van Zwieten met de nodige slagen om de arm. Met dankbaarheid voor alles wat ze voor ons is ge weest, geven wij u kennis, dat is overleden onze ge liefde tante JOHANNA WELLEMAN sedert 1993 weduwe van Jan Apolonius Jacobus Dekker op de leeftijd van 91 jaar. Dankbaar zijn we voor de liefdevolle verzorging in het "Gasthuis" en "Ter Valcke" (afd. Jasmijnstraat) te Goes. Uit aller naam: J. W. Faase Goes, 12 juli 1999. Correspondentieadres: Korte Vorststraat 14, 4461 AB Goes Onze tante is overgebracht naar het Uitvaartcen trum "Goes", Zuidvlietstraat 37 te Goes. Aldaar geen bezoek. De rouwdienst zal worden gehouden vrijdag 16 juli om 13.30 uur in de aula op de Algemene Begraaf plaats te Goes, waarna aansluitend om 14,00 uur de begrafenisplechtigheid zal plaatshebben. Samenkomst in de aula om 13.25 uur. Na afloop van de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren in de aula. Autodemontagebedrijf te Oosterland, vraagt voor spoedige indiensttreding: Administratief medewerk(st)er Gevraagd wordt: minimaal MEAO of gelijkwaardige opleiding kennis van gangbare computerprogramma's leeftijd vanaf 18 jaar moet zelfstandig kunnen werken Uw handgeschreven sollicitatie met c.v. kunt u richten aan: Ad Stouten b.v. t.a.v. Mevr. C. Stouten Ringweg 1a, 4307 NK Oosterland Heden overleed onze schoonzuster en tante JOHANNA DEKKER-WELLEMAN 91 jaar. Goes: M. Dekker-Kole Wilhelminadorp: E. Dekker-van Loo Goes: C. Dekker-Kloosterman Kapelle: F. Dekker Kloetinge: J. T. Dekker-de Vrieze Neven en nichten 12 juli 1999. ^^^^^^^TLAATulÉMANrWAT "RIGllEN"/ Mr' ifjiF OF BELTUONS ZllF? pak de telefoon en neem de kortste weg van idee naareindprodukt! i vanaf bierviltje, floppy of cd, de rest verzorgen wij, zelfs binnen een week: van tos tot jas, bedrukt of niet,l keer of 10.000 keer! HARINGVLIETPLEIN 7 ZIERIKZEE tel.. 0111 - 450026 fox 0111 - 450031 geen ^bbo.nemen •fopên^'f^osten rfïi |Cet„be"en geen afsl„itkosten MIDDELBURG ROOSENDAAL TERNEUZEN OOSTERHOUT GOES 0118-651691 0165-5219S2 0115-616121 0162-420033 0113-240700 HAVENSTRAAT 28 ARENDSHOF 5 PEARYWEG 1 ELECTRONICS Filmpost is een snelgroeiende keten met 25 fotospeciaalzaken. Onze winkels bieden een breed assortiment kwaliteitsartikelen tegen de laagst mogelijke prijs. Hierbij streven wij een hoog serviceniveau na. De klant staat bij Filmpost altijd centraal. !n onze winkels wordt gewerkt in kleine teams met een grote mate van zelfstandigheid. Wegens toenemende drukte en uitbreiding van ons verkoopteam in Goes zijn wij op zoek naar: Voor deze jobs zoeken wij jonge ambitieuze mensen met goede contact uele eigenschappen, optimale inzet en flexibele instelling, die hun taken op een dusdanige manier invullen en ontwikkelen dat zij een positieve bijdrage leveren aan de verdere ontwikkelingen van Filmpost Goes Spreekt één van deze functies je aan, stuur dan binnen 14 dagen een sollicitatiebrief met C.V. en pasfoto naar: Filmpost Goes, Ganzepoortstraat 9, 4461 JX Goes, t.a.v. Dhr. J. Bentschap-Kook Filmpost is een onderdeel van EFPE Holding B.V. Bijna alle maten - vele kleuren 49r&5 NU vanaf 19,95 SPECIAALZAAK Klokstraat 21Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 20