Ouders mogen leraren betalen 4 WEKEN Stoeterij Scherpenisse gaat in vlammen op Onderzoek naar declaraties Spahr en wethouders Werknemer overlijdt na ongeval in fabriek W esterscheldetunnel Sirius aan de ketting na actie tegen walvisvangst Bond eist tientje extra tegoed op belkaarten KPN VOOR 16,00 Critici vrezen voor tweedeling in arme en rijke scholen Studentenprotest Iran verboden Rusland waarschuwt voor crash Mir op aarde Dieven tillen container met sigaretten van Ierse trein Milieukeurmerk in recreatie Uur van de waarheid voor Boogerd 18 - 22° 15° ^Éiy NW 3 Enkele buien Vandaag wolkenvelden enkele buien mogelijk met onweer. Maxima 20-23 graden. De wind matig uit het noordwesten. 242e jaargang no. 163 dinsdag 13 juli 1999 losse nummers 1,80 Ingeborg hengelt naar wereldtitel PAGINA 14 door Joost Bosman TERNEUZEN - De aanleg van de Westerscheldetunnel heeft een eerste dode geëist. In de be- tonfabriek aan de Nieuw Neu- zenwegin Hoek is maandagoch tend een 27-jarige werknemer uit het Duitse Wittenberge om het leven gekomen. De man was bezig met een zoge heten portaalkraan betonnen tunnelsegmenten te verplaat sen. Rond 9.00 uur werd hij lig gend op de grond gevonden met een hoofdwond. Die was zo ern stig. dat de man er ter plaatse aan overleed. Hoewel de technische recherche van de politie en de arbeidsin spectie de toedracht van het on geval nog onderzoeken, wordt vermoed dat het slachtoffer be kneld is geraakt tussen een tun nelsegment dat in het hijstoestel hing en een aantal op elkaar ge stapelde betondelen voor de tunnel. Die wegen zo'n tien ton per stuk. Volgens een politie woordvoerder zijn er geen ge tuigen van het ongeluk. Veiligheid Een ex-medewerker van de be- tonfabriek zegt dat de Duitser nog maar een week in dienst was. Volgens hem is er heel wat mis met de opleidingen en daar mee met veiligheid van het per soneel van KMW. „Werknemers krijgen niet meer dan tien minu- DEN HAAG - KPN moet ge bruikers van een prepaid tele foonkaart een tientje extra beltegoed geven, eist de Consu mentenbond. Het tientje moet de ergernissen compenseren die de gebruikers van de kaarten ondervinden bij het bellen. Uit een onderzoek van de bond blijkt dat de prepaid klanten van KPN vaak niet kunnen bel len. Vier op de tien keer krijgen zij geen verbinding. De bond bemoeide zich met de zaak na een aanhoudende stroom klachten. Tijdens het onderzoek werd driehonderd keer gebeld met telefoons van alle vijf de aanbieders van mo biele telefonie. Alle aanbieders gaven problemen, maar KPN sprong ei-uit. GPD ten instructie op zo'n kraan. Daarna mogen ze al met 11 ton beton rondrijden. Meteen na het ongeluk heeft de bedrijfsleiding van de betonfabriek de rest van het personeel op het hart gebon den de mond te houden over het voorval. Het is gewoon een ver ziekte atmosfeer", zegt hij Bij KMW was gisteren niemand voor commentaar bereikbaar. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wik een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 of een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving k 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC door Jeanne de Nijs SCHERPENISSE - Het ge bouw van Stoeterij Mazuna Arabians aan de provinciale weg in Scherpenisse is maan dagmiddag totaal in vlammen opgegaan. Eigenaar J. Machura schat de schade aan kantoor en stallen, die in het gebouw waren on dergebracht, op enkele ton nen. De paarden stonden bij het uitbreken van de brand buiten. Alleen de hond van de eigenaar leek een uur na zijn bevrijding nog niet helemaal bekomen. „Hij wilde niet uit zijn hok", vertelt Liesbeth van Zundert, die regelmatig helpt bij de verzorging van de paarden van Machura. „Twee jongens hebben de deur ingetrapt, toen wilde hij nog niet mee. Ze hebben hem moeten dragen." Machura fokt sinds tien jaar volbloed Arabische paarden op de stoeterij in Scherpenis se. „We hebben twee dekheng sten en een hoop merries", vertelt hij. Maandag was hij op pad om twee paarden naar België te brengen. Liesbeth en nog enkele andere paarden- verzorgsters waren met hem meegegaan. „Terwijl we daar na de paarden in de wei water gaven zagen we rook. Toen we in de gaten hadden dat de brand hier was ben ik meteen in het kantoor gaan bellen. Daarna moesten we echt snel naar buiten. Al dat hooi en stro brandt natuurlijk als een razende." Een kleine twintig brand weermensen met twee blus- wagens konden niet meer voorkomen dat het hele ge bouw in vlammen opging. De bluswerkzaamheden duurden tot ver in de avond. Een in de buurt van de brand staande auto kon nog op tijd worden weggehaald. De brandweer haalde ook een zak met muni tie uit het gebouw, en heeft die met water gekoeld. Naar de oorzaak konden politie, brandweer en Machura slechts gissen, tot technisch onderzoek daarover mogelijk uitsluitsel geeft. foto Wim van Vossen door Ab van derSluis MIDDELBURG - Er moet een onafhankelijk onderzoek ko men naar het declaratiegedrag van burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek van Mid delburg. Wethouder P. M. Bruinooge (CDA Financiën) doet vandaag een voorstel van die strekking in de collegever gadering. De twee coalitiepar tijen WD en PvdA zullen de suggestie steunen. De collegepartijen vinden dat hun eigen declaratiegedrag overigens ook deel moet uitma ken van het onderzoek. De bur gemeester, die van gesjoemel wordt beschuldigd door NRC Handelsblad, ziet de uitkom sten met vertrouwen tegemoet. Uit door de gemeente Middel burg openbaar gemaakte onkostennota's blijkt dat de burgemeester ook kosten decla reerde die hij al vergoed kreeg via zijn kilometervergoeding. Verder zou hij maandenlang etentjes ('werkbesprekingen') met zijn voorlichter K. W. A de Regt door de gemeente hebben laten betalen. Een deel daarvan betaalde hij terug, mét rente. De burgemeester declareerde ook uitgaven die hij vergoed kreeg via zijn maandelijkse belasting vrije vergoeding. Sinds zijn aantreden gaat het om honder den guldens. Nakijken Volgens Bruinooge moet het col lege zelf besluiten tot een onder zoek. „Ik ga ervan uit dat ieder een goed declareert. Hoor ik niks, dan ga ik ervan uit dat het goed is, tenzij ik tegenberichten krijg. Ik ben, ook al heb ik de portefeuille financiën, niet in gehuurd om de rekeningen van i te kijken. Sinds twee maanden is de regelgeving met betrekking tot declaraties aangescherpt door de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten. Ik vind dat we maar eens goed moeten kijken of wij alle maal wel aan die regels voldoen. Misschien heb ik zelf ook wel eens een bon verkeerd gedecla reerd." De wethouders J. C. van Dijk-Sturm (WD) en M. L. Strous (PvdA) zullen het voor stel van het CDA steunen. „Ik heb niks te verbergen", aldus Van Dijk-Sturm.Als de één on der het mes moet, dan moeten de anderen ook." De PvdA-wet houder (zijn partijgenoot en col lega P. Brakman is ziek) vindt dat een onderzoek alle twijfel over het declaratiegedrag van de burgemeester kan wegne men. „Op dit punt vind ik dat bestuurders absoluut onkreuk baar moeten zijn." Vuile was De burgemeester zelf zegt niet koud of warm te worden van alle publicaties over zijn stijl van besturen. Wel stoort hij zich aan het feit dat de gespannen, inter ne werkverhoudingen van het college op straat komen te lig gen. „Je hoort de vuile was niet buiten te hangen. De publica ties zeggen meer over de mensen die wat vertellen, dan over mij zelf. Discussies zijn de afgelo pen twee jaar op straat gevoerd. Dat doet geen goed, schept ver warring en leidt af van het uit eindelijke doel. Maar ondanks de druk op het dek, ligt het schip op koers en daar gaat het om." Spahr van der Hoek zegt in de recente berichtgeving nauwe lijks nieuwe feiten te hebben ge lezen. „Ik heb de laatste paar dagen veel oude koeien op Fan- fare-achtige platbodems zien wamm van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Noorse kustwacht heeft gisteren beslag gelegd op het Greenpeaceschip Sirius, dat onder Ne derlandse vlag vaart. Dit gebeurde na acties waarbij Greenpeace de Noorse walvisvaarder Kato het jagen probeer de te belemmeren. Het schip wordt naar de Noorse haven stad Stavanger gesleept. Naar ver wachting komt het daar vanmorgen om acht uur aan. Aan boord zijn 25 opva renden. Onder hen bevinden zich twee Nederlanders, onder wie de machinist. Volgens de milieuorganisatie hebben de Noren ook een rubberboot van Green peace kapot geschoten. De gebeurte nissen vonden plaats in de Noordzee, ongeveer 150 kilometer ten zuiden van Noorwegen. De Noorse kustwacht kwam met twee schepen op de actie af. Greenpeace is zeer verontwaardigd over de gang van zaken. Bij een vorige actie, half juni, heeft de Noorse kust wacht al een rubberboot van de milieu organisatie overvaren. Toen moest een zwaargewonde actievoerder naar het ziekenhuis. Greenpeace voert sinds eind mei actie tegen de walvisvaart in Noorwegen. Dat land heeft een quotum om op 753 dwergvinvissen te jagen. Inmiddels hebben de Noren 528 walvis sen geschoten. Ze willen het walvis vlees naar Japan exporteren. Green peace stelt dat deze handel verboden is op grond van het Cites-verdrag voor bedreigde diersoorten. ANP MOSKOU - Het Russische ruimtevaartbureau RKA vreest dat het ruimtestation Mir wel eens zou kunnen neerstorten als een bevoorradingsvlucht niet snel kan vertrekken. Kazach- stan houdt de lancering tegen. RKA gaf de waarschuwing na dat Kazachstan gisteren de lan cering had tegengehouden van een bevoorradingsschip. Dit ruimtevaartuig zou morgen voedsel, water en besturingsap- paratuur naar de Mir moeten brengen. Die apparatuur is no dig om het station onbemand te kunnen laten vliegen. Kazachstan wil eerst de resulta ten afwachten van een onder zoek naar de oorzaak van het mislukken van de lancering van een Proton-draagraket vorige week maandag. Joeri Koptev, hoofd van RKA zei gisteren dat het essentieel is dat de bevoorradingsvlucht ui terlijk 20 juli vertrekt. Zo niet, dan zal de bemanning wegens watergebrek het station moeten verlaten zonder dat het nieuwe automatische besturingssys teem volledig is geïnstalleerd. In dat geval is de kans groot dat de 140 ton wegende Mir begin vol gend jaar naar beneden komt. „Dat is een zorg voor alle landen aan beide kanten van de 51e noorderbreedtegraad", aldus Koptev. Deze loopt onder Zee land, over Gent. AFP/ANP DUBLIN - Met behulp van een gestolen hijskraan hebben die ven in Ierland gisteren een con tainer met voor 2,2 miljoen gul den aan sigaretten van een goederentrein gelicht. Door de kraan bij het niet meer gebruikte station van Dunleer ten noorden van Dublin op de spoorbaan te zetten, dwongen de dieven de trein te stoppen. De machinist en een bewaker wer den door een man met een vuur wapen bedreigd, terwijl de an deren de container op een vrachtwagen zetten. Vervolgens werd de machinist gedwongen door te rijden naar een ander ongebruikt station 65 kilometer verderop, waar hij sa men met de bewaker gekneveld werd achtergelaten. AP Actievoerders proberen de Noorse walvisvaarder Kato te hinderen. Foto rechts: Een geharpoeneerde walvis hangt over de reling van de walvisvaarder. foto's AP Adelmund betreurt het initia tief van de Brabantse school wel. Onderwijs is in principe feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 17 en 18. De Iraanse autoriteiten hebben gisteren een ver bod uitgevaardigd op de monstraties van studen ten. Naar verwachting zullen die zich daar wei nig van aantrekken. Voor de vijfde achtereenvol gende dag kwam het gis teren tot botsingen tussen betogers en de politie. van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Staats secretaris Adelmund (PvdA) van Onderwijs vindt het niet wenselijk als scholen extra leer krachten aanstellen van de vrijwillige ouderbij drage. Maar zij wil er niets tegen doen. Vertegen woordigers van het CNV en de SP vrezen dat dit een nieuwe stap is naar een tweedeling in arme en rij ke scholen. Adelmund reageert op een initi atief van de rooms-katholieke Jenaplanschool Antonius Abt in Bokhoven. Die wil de twee hoogste groepen verkleinen. Deze groepen tellen nu elk 34 leerlingen. De Antonius Abt heeft de ouders gevraagd om voor een extra leerkracht een bijdrage op een speciale reke ning te storten van ten minste vijftig en ten hoogste tweehon derd gulden per kind per jaar. Basisscholen krijgen weliswaar al geld voor kleinere klassen, maar mogen dat alleen aan de lagere groepen uitgeven. Van Adelmund mag de school zijn gang gaan, omdat nergens is geregeld waar een school de ou derbijdrage aan moet uitgeven. De Wet op de medezeggenschap in het onderwijs (WMO) schrijft alleen voor dat ouders in de me dezeggenschapsraad moeten instemmen met de bestemming van de ouderbijdrage. kostenloos, ouderbijdragen zijn eigenlijk alleen bedoeld voor extraatjes buiten het reguliere onderwijsaanbod, zoals school reisjes. Het Tweede-Kamerlid Van Bommel (SP), die vragen over de kwestie stelde, is teleurgesteld over de reactie van Adelmund. „Zo ontstaan er grote verschil len tussen scholen die kunnen profiteren van bemiddelde ou ders en scholen die deze moge lijkheid niet hebben. Van een so- ciaal-democrate verwacht je zoiets niet." Van Bommel vreest dat meer scholen het voorbeeld van de Antonius Abt volgen. Onder druk van het lerarentekort en de langzaam vorderende klassen verkleining zullen steeds meer ouders zelf het heft in handen nemen, denkt het Kamerlid. De SP maakt zich al langer zor gen over de gevolgen van de ou derbijdrage. Uit een onderzoek van de partij uit 1997 bleek dat scholen de ouderbijdrage onder meer gebruiken voor onder houd en lesmateriaal, zoals computers. De bedragen varië ren van enkele tientjes tot hon derden guldens per jaar. De Werkplaats Kindergemeen schap in Bilthoven vraagt het meest. Hier betalen ouders dui zend gulden per jaar. Bestuurder Duinhouwer van de Onderwijsbond CNV vindt de actie van de Brabantse school 'begrijpelijk, maar afkeurens waardig'. Hij stelt dat de over heid moet zorgen voor genoeg geld, om een tweedeling in arme en rijke scholen op basis van de ouderbijdrage worden voorko men. „Zo'n tweedeling is een zaak die absoluut niet is na te streven." ANP Campings, jachthavens en andere recreatieondernemingen die in het milieu investeren kunnen een tegemoetkoming krij gen in de kosten. Het streven is dat twaalf bedrij ven en havens gaan voldoen aan de eisen van een milieu- j T keurmerk. De renners in de Tour de France trekken vanaf vandaag de bergen in. Mi chael Boogerd heeft zijn hoop gevestigd op de rit naar Alpe d'Huez van woensdag. Volgens zijn ploegleider Theo de Rooy (foto) is het voor de toe komst van Boogerd heel belangrijk hoe hij de rest van deze Tour doorkomt. De kopman van de Rabo- bank-ploeg beleefde tot nu toe een teleurstellende Tour. Hij heeft in het alge meen klassement een achterstand van ruim zes tien minuten op leider Lance Armstrong.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1