Waterschap kijkt buiten Bekhof PZC Brug kapot? Dan maar zwemmen! PZC Goes-West dicht voor sluip verkeer Streek VVV Tholen stemt voor fusie met Zuid-Beveland Wissenkerkse dag in het teken van agrarische folklore De h van Spahr ligt in de handen van rechter of koningin zeeland 13 Nieuw kantoor komt niet per se in Goes, Middelburg ook in beeld dinsdag 13 juli 1999 door Rolf Bosboom GOES - Het is nogallerminst ze ker dat het waterschap Zeeuwse Eilanden verhuist naar het Bek- hofgebied in Goes. De organisa tie bekijkt nog zeker vier andere mogelijkheden. Daaronder zijn twee locaties die Middelburg in de aanbieding heeft: het Sta tionsgebied en Veldzigt. „Bek hof is voor ons één van de op ties", aldus beleidscoördinator K. Vahlkamp van het water schap. Bij de presentatie van de defini tieve plannen voor het Bekhof, tweeënhalve week geleden in een extra vergadering van de Goese raadscommissie Binnen stad, leek de komst van het wa terschap in kannen en kruiken. De ontwikkelaar van het pro ject, het consortium Delta Ei landen BV, heeft de plannen zelfs aangepast toen het water schap zich kandidaat stelde voor een plek in wat De Stads poort gaat heten. Burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek van Middelburg wil het waterschap graag naar zijn gemeente halen en heeft Zeeuwse Eilanden daarom een aantrekkelijk voorstel gedaan. Daarbij zijn twee locaties in beeld. De eerste is het Stations gebied, waar de gemeente haar nieuwe stadskantoor wil bou wen. Volgens de laatste plannen komt het toekomstige onderko men voor de ambtenaren aan de kanaalzijde en is er langs de spoorlijn plaats voor kantoren. Daar is voldoende ruimte voor het waterschap. Buffer Een andere mogelijkheid is Veldzigt, de nieuwe wijk die mo menteel wordt gebouwd ten zu i- den van de spoorlijn, langs de Schroeweg. Als 'buffer' tussen de woningen en de drukke Schroeweg zou er een kantoren- strook moeten komen langs de doorgaande weg. Ook daar zijn volop mogelijkheden voor het waterschap. Er wordt alleen nog maar amb telijk gekeken naar Middel burg", benadrukt beleidscoör dinator Vahlkamp. „Dat zouden SINT-ANNALAND - De leden van Streek WV Eiland Tholen zijn maandag unaniem akkoord gegaan met het plan om op te gaan in de Stichting Regio VVV Zuid-Beveland en Tholen. De solicitatieprocedure voor het directeurschap van de nieuwe organisatie is in volle gang. Nog deze week worden gesprek ken gevoerd met een aantal kan didaten. Ruim twintig belang stellenden hebben gereageerd. De directeur zal vanaf begin volgend jaar de scepter zwaaien over de nieuwe VVV, die zich uitstrekt over de gemeenten Borsele, Goes, Reimerswaal, Kapelle en Tholen. Alle betrok ken gemeenten hebben toege zegd tot en met 2002 de organi satie financieel te steunen. De Stichting Regio VW Zuid- we met elke gemeente doen die zegt: wij hebben een toplocatie. Of het een reële optie wordt, is een bestuurlijke afweging." De andere mogelijkheden die het waterschap bestudeert zijn, be halve het Bekhof, een uitbrei ding tegenover het huidige pand aan de Piet Heinstraat in Goes op de zogeheten kavel-Pik en nieuwbouw op de locatie aan de M. A de Ruyterstraat in Goes, waar tot voor kort garage Z war- tepoorte was gevestigd. H. J. van Koeveringe, directeur van Delta Eilanden BV, zegt dat hij Zeeuwse Eilanden niet kan verbieden om zich breder te ori ënteren. „Er is nog geen over eenkomst. Het waterschap heeft een aantal eisen geformu leerd en daar hebben we ons plan aan aangepast. Maar we moeten nog doorrekenen wat het allemaal gaat kosten, dus we hebben nog geen definitieve of ferte kunnen voorleggen. Het waterschap heeft in elk geval wel meer dan normale belang stelling voor het Bekhof. De bestuurlijke besluitvorming bij het waterschap laat nog ze ker enkele maanden op zich wachten. Vahlkamp: „Dat krijgt op zijn vroegst in het na jaar zijn beslag. Ik denk dat het ergens in oktober wordt. Eerder valt erzeker geen beslissing." Zeeuwse Eilanden is dringend op zoek naar een ander onder komen omdat het huidige pand, dat in 1996 werd betrokken, te krap is om alle medewerkers goed te huisvesten. Het huidige pand heeft, inclusief een tijde lijke uitbreiding, een bruto vloeroppervlak van 6400 vier kante meter; er is behoefte aan 8600 vierkante meter. De Goese wethouder C. R. M. M. Linssen (CDA bin nenstad) was maandag vanwe ge vakantie niet bereikbaar voor commentaar. Bij de ge meente Goes kon ook niemand anders reageren. Beveland en Tholen krijgt een algemeen bestuur van zestien leden, waarin onder meer wet houders van de betrokken ge meenten en vertegenwoordigers van de plaatselijke midden stand, Recron, Horeca Neder land en Hiswa zitting hebben. Het dageüjkse bestuur bestaat uit vijf leden, waaronder een wethouder en twee vertegen woordigers uit het toeristische bedrijfsleven. In Goes komt een 'totaalvestiging', de overige vestigingen bieden een breed pakket van diensten aan dat ook de overige gemeenten omvat. Wat rest tot het einde van dit jaar zijn voornamelijk formele procedures. Zo is gisteravond tegelijkertijd met de stemming ook besloten tot opheffing van de Thoolse vereniging. doorRenéSchrier WILHELMINADORP - De brug te Wilhelminadorp over het Goese havenkanaal is maandagmiddag een uurtje defect ge weest. De oorzaak was een olielekkage, als gevolg van een storing. De olielekkage had weer tot gevolg dat er niet genoeg druk ge maakt kon worden om de brug te openen. Auto's konden omrij den via Goes maar voetgangers en boten moesten wachten. En kele jongeren besloten niet te wachten tot de reparatie gereed was. Ze sprongen in het 20 meter brede havenkanaal en zwom men naar de overkant. Omstreeks half 3 kwam het defect aan het licht en amper een uurtje later was de reparatie gereed. foto Willem Mieras Duizenden overtreders geflitst GOES - De zogenaamde duocamera's die bij een aantal ver keerslichten op het traject Goes-Zierikzee-Grevelingendam staan hebben weer voor een regen van bekeuringen gezorgd. In nog geen week, tussen dinsdag 6 juli en zondag 11 juli, heb ben deze camera's 3000 overtredingen geregistreerd. Ze flit sen automobilisten die door rood rijden of te hard passeren. In dezelfde periode deelde de politie op andere plekken op dit traject 1446 bekeuringen uit wegens te hardrijden, 23 omdat de inzittenden van een auto geen gordel droegen, één voor het niet dragen van een helm en twee voor overige zaken. Vanaf vrijdag 16 juli tot en met 15 augustus zal dagelijks ge controleerd worden in West-Zeeuws-Vlaanderen. Verzwijgen compostopslag beboet MIDDELBURG - De economische politierechter heeft maan dag in Middelburg een 37-jarige man uit Colijnsplaat wegens het onvermeld laten van opslag van compost veroordeeld tot 500 gulden boete. De verdachte zei gisteren op de zitting principiële bezwaren te hebben tegen de gemeenteverordening van Noord-Beve land. Politierechter A Melens vond 500 gulden boete accepta bel. De verdachte overweegt tegen de straf in hoger beroep te gaan. Morsen tarwe in water beboet MIDDELBURG - Officier van justitie C. Oldenburger eiste maandag in Middelburg tegen Kole Grondverzet bv uit Ka pelle 1.200 gulden boete. Een kraanmachinist van het bedrijf had op 12 oktober vorig jaar bij het overladen in de Middel- plaathaven tarwe en vrijgekomen stoffen in het water ge morst. De officier meende dat de verdachte bij een krachtige wind het risico had genomen dat het tarwe verwaaide. De directeur van het bedrijf vond de eis onredelijk. „Als ik kijk naar het product dan zijn kinderen die brood naar de eendjes brengen ook strafbaar. Want in brood zit tarwe. De watervogels heb ben de dag van hun leven gehad", merkte hij op. De economi sche politierechter A Melens vond dat er geen opzet in het spel was geweestmaar het morsen van de tarwe achtte hij wel be wezen. „Het is heel vervelend, maar onvermijdelijk in het be drijfsproces." Melens adviseerde de ruimte tussen het schip en de kade in het vervolg af te dekken met een stuk zeil. Hij hield rekening met de omstandigheden en legde de verdachte een boete van 250 gulden op. De Globe viert verjaardag GOES - Documentatie- en winkelcentrum De Globe in Goes viert zaterdag 17 juli haar éénjarig bestaan. Het centrum no digt alle geïnteresseerden uit om het jubileum te vieren van 15.00 uur tot 17.00 uur. Tijdens het feest kunnen donateurs van Foster Parents Plan brieven en cadeautjes voor hun Fos ter Parents-kinderen kosteloos afgeven. De Globe zorgt voor gratis verzending. Foster Parents Plan, Amnesty Internatio nal, het Wereld Natuurfonds en talrijke andere goede doelen hebben zich aangesloten bij de Globe. Niet alleen verkoopt de Globe cadeaus, scholen kunnen er ook lespakketten krijgen. Het centrum is gevestigd aan de Joachimikade 5. Arduin biedt Melkertiers scholing GOES - Stichting Arduin biedt tien medewerkers met een Melkertbaan aan zich verder te scholen. Op kosten van Arduin mogen ze een driejarige SPW-oplei- ding bij het Regionaal Opleiding Centrum Zeeland gaan volgen. Daarna ligt de weg open voor de functie van gekwali ficeerd zoi'gmedewerker bij de instelling voor gehandicap tenzorg. doorlnqrid Huibers WISSENKERKE - Elk dorp op Noord-Beveland heeft een ha ven of ligt aan het water. Behal ve Wissenkerke. Daarom staat het jaarlijkse zomerfeest in het dorp, op zaterdag 24 juli, geheel in het teken van de landbouw. „We hadden al jarenlang elke zomer een braderie, maar dat werd op een gegeven moment zo kermisachtig", zegt organisator en voorzitter van de onderne mersvereniging Dirk Hage. „Daarom wilden we iets meer en dan kom je bij een dorp als Wis senkerke al snel op landbouw- folklore uit." 's Ochtends rond 9.30 uur begin nen de feestelijkheden met een rondgang van paarden en rui ters in klederdracht door het dorp. Even daarna begint het ringrijden. Van het trekkermu seum uit Nisse komt er een ver zameling oude tractoren naar Wissenkerke. Ook met deze ma chines wordt een ringrijwed- strijd gehouden. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Met de folkloredag mikt de on dernemingsvereniging nadruk kelijker op de toeristen, dan voorheen met de traditionele braderie. Een concept wat lijkt aan te slaan. „Vorig jaar hielden we hier de eerste folkloredag en toen hebben we zo tussen de vier- en vijfduizend bezoekers gehad", zegt Hage. Niet zo ver wonderlijk vind hij zelf. Hage: „Als ik naar Rhodos of Eilat ga, vind ik het ook leuk om daar wat van de historie te zien. Kinderen uit het dorp kunnen hun spulletjes verkopen op een kinderrommelmarkt, de molen is open voor bezichtigen, galerie de Praktijk heeft een zomerex- postitie en er zijn oude ambach ten te bewonderen. Ook is het mogelijk het eiland vanuit een helikopter te bewonderen. Hoeder van het Zeeuwse cultu rele erfgoed Ons Boeregoed uit Kruiningen treedt vanaf 13.00 uur 's middags op. Met zang en dans showt deze vereniging au thentieke klederdrachten uit diverse delen van Zeeland. Koe Rond 14.00 uur is het de beurt aan het koeschijten. Echt een traditie in het dorp. Een voet balveld wordt zorgvuldig in vakken verdeeld. Elk vak wordt door één of meerdere mensen 'gekocht'. En dan mogen er een stuk of drie koeien los. De 'eige naar' van het vak waar de koe uiteindelijk, na veel aanmoedi gingen van het publiek, zijn be hoefte doet, wint, De fokloredag eindigt rond 17.00 uur met de prijsuitreiking van het ringrijden. „We hebben er bewust voor gekozen om 's avonds geen bands op te laten treden, daar gaat het ons niet om", zegt Hage. „Wie zin heeft, mag blijven hangen en in het ca fé een borrel komen drinken." Inbraak in Kapelle KAPELLE - In een woning aan De Schuur in Kapelle is maan dagmorgen tussen zeven en twaalf ingebroken. Uit de woning werden onder meer audioapparatuur, een tv en cd s gestolen. De daders kwa men binnen door een ruit in te slaan. De politie vraagt mensen die gistermorgen bij de woning iets verdachts hebben gezien zich te melden bij het bureau in Kruiningen (tel. 381810). De rioolwerkzaainheden in Goes-West zijn slechts het begin; als ze zijn afgerond, volgen de maatregelen waarmee de gemeente het sluip- verkeer uit de wijk wil verdrijven. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Goes-West wordt in drie sectoren verdeeld om het sluipverkeer te weren. Au to's kunnen dan niet meer van het ene gebied naar het andere gebied rijden. De driedeling is het belangrijkste onderdeel van de herin richting van de wijk, die in haar geheel een 3 0-kilometerzone wordt. De uitvoering gebeurt eind dit jaar, in aansluiting op de rioleringswerkzaamheden die momenteel plaatsvinden. De eerste sector bestaat ruwweg uit het deel van Goes-West ten westen van de Evertsen- straat, met de Vogel wikkestraat, de Akker- distelstraat en de Lorentzstraat als ingan gen. Het tweede gebied ligt in grote lijnen ten oosten van de Evertsenstraat, met de 's- Heer Hendrikskinderendijk, de Schenge- straat en de Westsingel als ontsluitingswe gen. Het derde gebied is het deel ten zuiden van de Zuidvlietstraat. te bereiken via de Heemskerkstraat en de Willem Barentsz- straat. Om te voorkomen dat auto's van de ene naai de andere sector rij den worden wegen op di verse plaatsen geblokkeerd met paaltjes, die bij calamiteiten kunnen worden verwij derd. Er komen 'diagonale afsluitingen', die het verkeer dwingen af te slaan, op de krui singen Zuidvlietstraat-Evertsenstraat en Scheldestraat-Couwervestraat. Verder zijn er blokkades voorzien op de volgende plaat sen: de Evertsenstraat pal ten noorden van de J. P. Coenstraat, de Fluitekrui<lstraat na bij de kruising met de Evertsenstraat, de Scheldestraat pal ten zuiden van de Zuid vlietstraat, de Naereboutstraat bij de West singel en twee op de kruising Zuidvliet- straat-Scheldestraat. Eenrichtingsverkeer Om het verkeer verder in goede banen te lei den, worden of blijven de volgende wegen of weggedeelten eenrichtingsverkeer: de pa rallelweg van de Middelburgsestraat in oos- telijke richting, de Scheldestraat tussen de Middelburgsestraat en de Couwervestraat in zuidelijke richting, de Couwervestraat tussen de Scheldestraat en de Joost de Moorstraat in westelijke richting, de Joost de Moorstraat in zuidelijke richting, de Bankertstraat in noordelijke richting, het straatje tussen de Naereboutstraat en de Karei Doormanstraat in zuidelijke richting, de Zuidvlietstraat tussen de Evertsenstraat en de Scheldestraat in oostelijke richting, de Evertsenstraat tussen de Zuidvlietstraat en de Naereboutstraat in zuidelijke rich ting, de Heemskerkstraat tussen de Naere boutstraat en de Zuidvlietstraat in noorde lijke richting en de Westsingel. Enkele kruispunten die bekend staan als onveilig worden verbeterd. Het gaat om de oversteek op de kruising Scheldestraat- Westsingel bij het voormalige 'bananen- pakhuis' (nu het complex Overveste) en de kruispunten Piet Heinstraat-Westsingel, Willem Barentszstraat-M. A deRuijterlaan en Westsingel-Schengestraat. De straten waar rioleringswerkzaamheden plaatsvinden worden volledig ingericht als 30-kilometerzone. Dat zijn de Zuidvliet straat tussen de Akkerdistelstraat en de Lo rentzstraat, de Jacob Roggeveenstraat, de J. P. Coens traat, de Evertsenstraat tussen de J. P. Coenstraat en de Jacob Catsstraat en de Jacob Catsstraat. In de rest van Goes-West blijft het bij een 'sobere aanpak' met vooral plateaus op de kruisingen en hier en daar een verkeersdrempel. Het deel van de Cou wervestraat tussen de Joost de Moorstraat en de Scheldestraat wordt in nader overleg met de wijk heringericht. Ringbaan Een belangrijke factor voor het verkeer in Goes-West is het verlengen van de Ring baan in de richting van de Marconistraat, wat al een belangrijk deel van het sluipver keer zou kunnen wegnemen. De voltooiing van de ringbaan heeft al lang op zich laten wachten, maar de gemeente gaat er nu van uit dat de aanleg in 2000 kan woi-den uitge voerd. De gemeente heeft het 'verkeerscirculatie plan' opgesteld in overleg met de wijkver- eniging en een aantal bewoners van Goes- West. Het plan ligt tot en met 1 september ter inzage op het stadskantoor aan de Oost singel en in het wijkgebouw aan de Evert senstraat. Morgen, woensdag, wordt in de kantine van de Betho in Klein Frankrijk een informatieavond gehouden. De bijeen komst begint om 19.30 uur. door Michelle Koek VLISSINGEN - Wie zijn ge slachtsnaam wil wijzigen moet de koningin om toestemming vragen. Dat geldt ook voor men sen die helemaal geen achter naam hebben. Zij vragen de Kroon om een naamsvaststel- ling. Wie een foutje in zijn naam heeft, moet naar de rechter. Die kan een naamsverbetering vor deren. En dat is de gang die de Middelburgse burgervader L.H.B. Spahr van der Hoek moet maken als hij zijn familie naam in ere wil herstellen. Zelf vindt Spahr van der Hoek de onduidelijkheid rond zijn ge slachtsnaam 'een storm in een glas water'. Want hoewel hij als Spar van der Hoek te boek staat, officieus hoort de 'h' in zijn naam thuis. Rond 1900 zou een gemeenteambtenaar zijn fami lienaam verkeerd in het bevol kingsregister hebben opgeno men. „Een naamsverbetering is de meest 'zuivere' manier om een fout in de geslachtsnaam te ver anderen", zegt C. S. Post van de Nederlandse Vereniging van Burgerzaken. „Naamsverbete- ringen zijn ingewikkelde en langdurige procedures. Er moet onderzoek worden gedaan en in dit soort zaken komen vaak meerdere familieleden voor een verbetering in aanmerking. Een rechter kan in één zaak de ver betering van tientallen ge boorteakten vorderen." Immigranten Als ei- een lange tijd is verstre ken, kan het gebeuren dat een vooronderzoek onvoldoende duidelijkheid geeft. In dat geval kan de Middelburgse burge meester ook voor een naams- vaststelling in aanmerking komen. Deze procedure is ei genlijk bedoeld voor mensen zonder achternaam. Zo hebben immigranten uit Indonesië bij voorbeeld vaak geen geslachts naam, maar een rij voornamen achter elkaar. Post: „In sommi ge gevallen wordt deze procedu re ook toegepast als er onvol doende bewijs is of er wel of geen fout in de naam staat. Ne derland houdt pas sinds 1887 een bevolkingsregister bij. Daarvoor werden gelachtsna- men voornamelijk in kerkregis ters bijgehouden. Dat zorgt wel eens voor moeilijkheden. De derde mogelijkheid, een naamswijziging, is voor Spahr van der Hoek de meest onlogi sche weg. De naamswijziging is bedoeld voor mensen die een compleet andere achternaam willen. Bijvoorbeeld die van hun moeder, voogd of stiefou der. Dit geldt ook voor mensen die (psychisch) onder hun ach ternaam lijden. Wie zijn naam op deze manier wil wijzigen, moet de koningin een brief schrijven. Ook moeten, net als bij de naamsvaststelling, docu menten als geboorteaktes, trouwaktes en beschikkingen over het (ouderlijk) gezag wor den opgestuurd. Waar in het geval van een naamsverbetering de rechter onderzoekt en beslist, is het bij een naamswijziging én een naamsvaststelling het ministe rie van Justitie dat een onder zoek instelt. Dit kost de aanvra ger vijfhonderd gulden. Het ministerie roept daarbij de hulp in van de woongemeente. Alle betrokken partijen, zoals ou ders, familieleden en eventueeL derden, krijgen een brief en worden gehoord. Zij hebben zes weken de tijd om bezwaar in te dienen. Na een aantal maanden stuurt de gemeente het dossier terug naar Justitie. Die bekijkt het dossier nogmaals en stuurt het - bij een positief oordeel - door naar de koningin. Zij zet er een handtekening onder. En dan is de nieuwe naam geldig. Sinds 1 januari vorig jaar zijn de keuzemogelijkheden qua ge slachtsnaam verruimd. Ouders kunnen nu ook kiezen of hun kinderen de achternaam van de moeder of de vader krijgen. En ook als mensen in het huwelijk treden, neemt de vrouw niet al tijd meer de achternaam van haar man aan. Mannen mogen nu ook de achternaam van hun vrouw aannemen. Golf inbraken in Vlissingen VLISSINGEN - In de Vlissingse wijken Bossenburgh en Pape gaaienburg is vier keer ingebro ken in de nacht van zondag op maandag. Uit de huizen verdwenen een gi romaatpas, een. portemonnee met geld, een mobiele telefoon, autopapieren, een bankpasje, een cd-speler, een fototoestel, cd's, geld en een gouden hals ketting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19