Boogerd op breekpunt in carrière Bruyneel heeft draai gevonden Oud-wielrenner Furlan verhoord In dopingzaak Lance Armstrong verlengt contract Rabo-kopman staat volgens ploegleider voor mentale krachtproef Jimmy Casper houdt het voor gezien 11 c&i lucr Oud-winnaar Hinault heeft nergens spijt van door René Banierink SAINT-JEAN-DE-SIXT - Er moet nog ruim anderhalve week gefietst worden in Frankrijk, maar nu al staat vast dat Mi chael Boogerd een nieuwe fase in zijn loopbaan heeft bereikt. De gestaag oplopende presta tiecurve van de Hagenaar, die vrijwel geheel in de pas liep met zijn grote ambities, is onderbro ken. Voor ploegleider Theo de Roov geen aanleiding voor pa niek, wel reden om goed na te denken over het vervolg. „Het is een beetje een breek punt, een moment om te kijken hoe hij dit mentaal verwerkt. Voor zijn toekomst is het heel belangrijk hoe hij de rest van deze Tour doorkomt", meent De Eooy. Met een hoop mooie plannen vertrokken de ploegleider en zijn Rabobank-coureurs ander halve week geleden naar Frank rijk. Maar de meeste plannen liggen op de bodem van de zee, geeft de ploegleider toe. Na de voor de Nederlandse ploeg ta melijk dramatische afloop van de etappe naar St. Nazaire, ze ven dagen geleden, kregen De Roov en zijn mannen de nodige kritiek te verwerken. De ren ners die voorop reden (Dekker, Jonker en Den Bakker) zouden niet op het voor de hand liggen de idee gekomen zijn om hun kopman te halen toen die tot twee keer toe gevallen was en de ploegleiding zou verzuimd heb ben die coureurs daar opdracht voor te geven. De Rooy haalt de schouders op. „Ik heb het allemaal niet zo dra matisch ervaren. Natuurlijk is er een aantal inschattingsfou ten gemaakt, daar hebben we Julich verlaat het ziekenhuis METZ - Bobby Julich heeft maandag het ziekenhuis van Metz verlaten en is naar zijn huis in Nice gebracht. De Amerikaan moet weken rust houden. Hij liep zondag in de tijdrit bij een valpartij zwaar gekneusde ribben op. De kop man van de Cofidis-ploeg gold als favoriet voor de eindzege in de Tour de France. ANP METZ - Jimmy Casper, de ta lentvolle Franse sprinter, heeft maandag op de rustdag van de Tour de vliegreis naar de Alpen niet gemaakt. De 21-jarige renner is in Metz door zijn familie opgehaald en mee naar huis genomen. Casper eindigde zondag als laatste in de tijdrit van Metz. Ploegleider Madiot wilde niet dat hij zich nog langer zou uit putten. 8,5 15,5 28,0 38,5 47,0 58,5 64,0 88,0 98,0 109,5 122,5 145,5 154,0 181,5 192,5 201,5 213,0 213,5 FRANKRIJK LE GRAND-BORNAND 1 Saint-Jean-de-Sixt 1 Thónes Marais A Faverges Tamié 1 Frontenex 1 Aiton 5 1 Aiguebelle 1 La Chambre 1 Saint-Jean-de-Maurienne 1 Saint-Michel-de-Maurienne 1 Télégraphe A1 Galibier Col du Lautaret 1 Briancon S 1 Montgenèvre A 1 I T A L I Cesana Torinese 1 Sestriere A11 SESTRIERE 1 Bron Société du Tour de France over gepraat. De zaken zijn in tern opgelost. We werken met deze ploeg lang genoeg samen om te weten dat niemand iets met opzet doet." Haaien Hoe het ook zijde topklassering' van Michael Boogerd was naai de haaien. En dat was een grote teleurstelling voor Neerlands hoop, ondanks het fraaie voor jaar dat hij achter de rug had. Het is wennen, ook voor De Rooy. „Drieeneenhalf jaar lang heeft er een stijgende lijn in zijn presteren gezeten. Je kon bijna van week tot week verbetering zien. Iedere keer weer een stapje hoger. Er waren talloze momen ten waarop ik dacht: goh, dat hij dat ook nog kan. We wisten ge woon niet waar het zou eindi gen. Of het hier eindigt? Dat durf ik niet te zeggen. De voor- bereiding is op zich gelopen zo als we hadden gedacht. Maar nu zie je maar weer dat wielrennen geen simpele optelsom is. Mi chael is geen robot, anders zou den we al lang een Tour-win naar hebben." De grote vraag zal nu zijn hoe de renner deze tegenslag incas seert. „Wij als ploegleiding heb ben nooit gezegd dat hij dit jaai de Tour zou winnen. Maar die stemming kwam er vanzelf, door zijn goede prestaties. En Michael is iemand die de lat voor zichzelf altijd vreselijk hoog legt. Hij voelt zich ontzet tend verantwoordelij k voor heel veel dingen." Tegenslagen „Hij heeft alleen in het begin van zijn loopbaan wat tegensla gen gehad met enkele blessures. Maar toen maakte zich daar nie mand druk om. Want het maakt nog wel wat uit of je als renner vrijwel onbekend bent en 30.000 gulden per jaar ontvangt of dat een hele natie jou als held heeft en jij het veelvoudige op je bankrekening krijgt." Boogerd heeft zichzelf altijd al een twijfelaar genoemd. De Rooy: „Hij heeft heel veel be hoefte aan zekerheid. Hij vraagt zich iedere week, iedere dag af of het wel goed is wat hij heeft gedaan." Dat is nu alleen maar erger geworden. „Tot aan de Ronde van Zwitserland ging het volgens plan. Maar het NK was een sof. Toen waren de twijfels er al. Daar kwam vervolgens nog een slechte proloog over heen en toen begon het pas echt. Eerst die maandag' en daarna nog eens de tijdrit van zondag. Hij is zich nu al hard aan het af vragen hoe het volgend jaar an ders moet. Dat is mij nog te vroeg, we willen eerst dit sei zoen afmaken en dan evalueren. Ik weet dat de Tour heel belang rijk is, zeker voor Michael. Maar we moeten het niet dramatise ren. Ik weet ook dat hij meer is dan een ronderennei'. Jongens als Julich en Ullrich zouden waarschijnlijk graag' met Mi chael ruilen op dit moment." Boogerd maakt het zichzelf niet gemakkelijk. Met alle tegensla gen van de afgelopen weken had niemand het de renner kwalijk genomen dat hij de verwachtin gen wat getemperd had voor de rest van de Tour. Maar hij bleef de afgelopen dagen stug vol houden dat hij ondanks alles morgen (woensdag) wil winnen op Alpe d'Huez. De Rooy: „Die instelling siert hem als sport man. Hij heeft die ambitie, die wil, die gretigheid. Maar hij maakt het zichzelf daardoor wel erg moeilijk. Dit is een hele be langrijke fase in zijn loopbaan, waar hij ondanks alles zijn voordeel mee kan doen. Het zal daarvoor wel heel belangrijk zijn hoe hij uit deze Tour komt." GPD Lance Armstrong (rechts) verkende gisteren met zijn ploeggenoot Christian Vandevelde het terrein van de bergetappe van vandaag. foto Laurent Rebours/AP De eerste bergetappe is meteen een uitermate zware. De aan komst in het Italiaanse Sestrie re, op 2020 meter, is bergop. In 1992 soleerde Claudio Chiap- pucci hier naar de zege. In 1996 pakte Bjarne Riis er de gele trui. door Fred Segaar LE GRAND-BORNAND - Er zijn men sen die de gave hebben zich onder alle omstandigheden onmiddellijk aan te passen, zonder daarbij hun eigen iden titeit te verloochenen. Johan Bruyneel dacht dat hij tot die categorie behoorde toen hij eind vorig jaar werd aangesteld als ploegleider van de Amerikaanse wielerploeg US Postal. Zijn koffer puilde uit van de ervaringen die hij als coureur had opgedaan in de traditionele wielerwereld in Frankrijk, België, Nederland, Spanje en Italië. Maar eenmaal aangekomen in het land waar de interesse in fietsen vergelijk baar is met de Nederlandse belangstel ling voor een sport als pakweg curling, kwam de Vlaming snel tot de conclusie dat hij in de VS opnieuw moest begin nen. Hij kende Lance Armstrong, de renner op wiens voorspraak Bruyneel ploeg leider werd bij US Postal. Hij was op hoogte van de vastberadenheid waar mee Amerikaanse wielrenners te werk gaan. Hij was ook geïnformeerd over de grote mate van onafhankelijkheid waarin ze hun sport beoefenen. Tóch werd Johan Bruyneel verrast. „De mentaliteit is héél anders dan bij ons in Europa. Ze zijn vrijgevochten. Amerikaanse wielrenners laten zich niet in een maatpak steken. Ze kiezen hun eigen weg en laten zich daarbij door niemand van de wijs brengen. Ik w£st dat toen ik begon, maar toch heeft het me verrast. Let wel, in positieve zin, hè. Het enige waar Amerikanen mee be zig zijn is: een plan maken, het plan voorbereiden én het uitvoeren. Daar heb ik in het begin nogal aan moeten wennen, nu weet ik niet beter." Centraal Neem nou het doel dat Lance Arm strong, een ex-kankerpatient, zich heeft gesteld: de Tour de France win nen. Het plan daartoe was snel ge maakt. Dat gebeurde enkele maanden na Bruyneels aanstelling ten tijde van het WK, vorig najaar in Valkenburg. De Vlaming had zich toen al dusdanig aan gepast dat niet de renner in kwestie, maar Bruyneel het seizoen uitstippel de. De Tour de France stond daarin cen traal. „Heel vreemd, maar Lance was Belg gelooft heilig in Armstrong Johan Bruyneel: „Toen ik renner was klikte het al goed met Lance." foto George Nusmeijer/GPD aanvankelijk niet akkoord. Een Tour zege is echter het enige dat telt in de VS. Bovendien, wat heeft hij te verliezen?" De voorbereiding verliep volgens Ame rikaans recept: niets werd aan het toe val overgelaten. Alle etappes werden in kaart gebracht, alle obstakels werden gemarkeerd. Armstrong ervoer in april al dat het wad bij Gois, in de etappe naar Saint-Nazaire, een gevaarlijke passage was. En in de stromende regen verkende hij intensief het tijdritpar koers in Metz. Ook oefende hij in het het Central Massief en in de Alpen, van daag, morgen en donderdag het decor van de Tour. Daarmee was deel één van het plan af gerond. Deel twee, de uitvoering, is in middels in volle gang. „Lance heeft in Metz een serieuze klap aan de concur rentie uitgedeeld. Hij wo u daar winnen, hij moést daar winnenIk heb hem zelfs een beetje moeten intomen. Na een ki lometer of tien bleek dat hij te hard van stapel was gelopen. Hij dreigde zich se rieus over de kop te rijden. Maar die in stelling, dat vanaf de eerste meters vol le bak rijden, spreekt mij enorm aan. Het is heerlijk werken met iemand die weet wat-ie wil. Daar komt bijna geen coaching aan te pas." Johan Bruyneel (34) was in zijn tijd een stijlvolle, uitgekookte wielrenner die een hekel had aan regen, wind en kas seien. Daarvan liggen er nogal wat in België en dus week hij uit naar Spanje, waar hij in de kleuren van ONCE mocht koersen op glooiende geasfalteerde we gen in zonnig Zuid-Europa. Het imago van een uitgekookte coureur dankt hij aan de Touretappe naar Luik in 1995, waarin hij zich kilometers lang liet meesleuren door Miquel Induarin. Op de streep klopte hij de latere Tour winnaar en pakte de gele trui. Hij werd dat jaar als luxe knecht van Laurent Ja- labert derde in de Ronde van Spanje. Hij won als jongeling de Tour de l'Ave- nir, maar kon de hoge verwachtingen die hij daarmee in baanderen wekte, niet waarmaken. Bruyneel was name lijk ook een brekebeen. In 1996 dook hij in de memorabele Tourrit naar Les Arcs over een muurtje in een ravijn waar hij door Rabobank- directeur Wijffels persoonlijk werd uit getakeld. Hij tobde ook met chronische blessures. Hij had een knipkaart bij de Duitse 'wonderdokter' Müller- Wolfahrt. Verlengstuk Na zijn verblijf in Spanje trad hij in dienst van de Rabobankploeg, maar die kreeg de 'oude' Bruyneel nooit meer te zien. Zijn laatste seizoen sleet hij op nieuw bij ONCE, waar hij dienst deed als 'verlengstuk' van ploegleider Ma noio Saiz. De in Spanje woonachtige Bruyneel ontdekte in de herfst van zijn loopbaan dat hij over kwaliteiten beschikte om jonge renners op te leiden. Dat was ook Lance Armstrong niet ontgaan. „Toen ik renner was klikte het al goed met Lance. Als de koers rustig verliep, dan maakten we achterin het peloton wel eens een praatje. Ik was wel verrast door zijn verzoek ploegleider te wor den. Kennelijk heb ik als renner een goede indruk achtergelaten. Ik kon het altijd met iedereen goed vinden. In het peloton ben ik nooit vijanden tegenge komen." „Ik wilde eigenlijk iets met de jeugd gaan doen, was helemaal nog niet van plan meteen de verantwoordelijkheid over een grote professionele ploeg op me te nemen. Maar toen dat aanbod kwam, heb ik niet getwijfeld. US Postal is namelijk een overwegend jong team. Die uitdaging wilde ik niet laten lo pen." GPD van orize sportredactie LE GRAND-BORNAND - De successen van Lance Armstrong in de eerste week van de Ronde van Frankrijk hebben geleid tot contract verlengingen. Hoofsponsor US Postal Service, kopman Armstrong en rijwielfirma Trek besloten nog twee jaar met elkaar door te gaan. De formatie blijft in elk geval tot en met 2001 bestaan. Het nieuws is maandag in Le Grand-Bornand officieel be kendgemaakt. Armstrong gaf op de eerste rustdag een verklaring voor zijn succes als tijdrijder dit seizoen. „Trainen als in een wed strijd. Heel vaak en heel lang." De ex-kankerpatient uit Texas won dit seizoen voor de Tour al twee tijdrit ten; in het Circuit de la Sar- the en de Dauphiné Liberé. Armstrong straalde maan dag veel zelfvertrouwen uit. Hij waagde zich echter niet aan voorspellingen. „In de tijdrit^ïeb ik gereden om de gele trui te heroveren. Ik wil de de gele trui heel graag hebben. Op de eerste dag was hij alles voor me en nu weet ik eigenlijk niet wat ik erbij moet zeggen. Ik ben half dood geweest maar door de beste dokters ter wereld voel ik me nu beter dan ooit." Vreemd Armstrong is van nature een aanvaller. „Ik weet niet goed wat ik met de situatie aan moet en hoe ik me in de berg etappes zal gedragen. Wat ik wel weet is dat ik niet meer hoef te winnen na twee etap pezeges. Voor mij is het een volkomen vreemde situatie in een grote wedstrij d een po sitie verdedigen. "ANP van onze sportredactie FLORENCE - Een dopingeen- heid van de Italiaanse politie heeft maandag in Florence oud wielrenner Giorgio Furlan ver hoord. Bij een huiszoeking von den agenten op 29 juni in zijn woning dopingmiddelen. In opdracht van de onderzoeks rechter werden ook de renners Eddy Mazzoleni (Saeco) en Fi- lippo Simeoni (Riso Scotti) on dervraagd. Bij hen waren eind juni medicamenten aangetrof fen die normaliter slechts in een ziekenhuis gebruikt mogen worden. Furlan en Simeoni zijn beiden bij arts Michele Ferrari onder behandeling geweest. Deze arts zou Simeoni tot twee keer toe een verboden prestatiebevorde- rend middel hebben voorge schreven. Naar eigen zeggen heeft Simeoni beide keren ge weigerd. Furlan wenste maandagavond bij het verlaten van het politie bureau in Florence niet te reage ren op de inhoud van zijn ver- hoor. Ceruti De onderzoeksrechter van het parket in Turijn, Raffaele Gua- riniello, verhoorde maandag de voorzitter van de Italiaanse wielrenbond, Gian Carlo Ceru ti. Vorige zomer werd de preses al verhoord, ook toen in het on derzoek naar doping in de Itali aanse sportwereld. Guarinielló wilde van Ceruti details hebben over de renners die hebben ge weigerd deel te nemen aan de anti-dopingcampagne van het Italiaans Olympisch Comité. Ook werd Ceruti gevraagd naar de (inter)nationale reglementen en de medische activiteiten van de wielrenbond. AFP/SID door Leo van de Ruit LE GRAND-BORNAND - Hij was een van de grootste wielren ners van de eeuw en een van de vier die vijf keer de Tour de France wonnen: Bernard Hi nault, boer te Bretagne. Hij liet de pedalen spreken, sloeg er op los als de menigte te opdringerig was en kwam ronduit voor zijn mening uit. Tegenwoordig is hij een bemin nelijk persoon, glimlach op het gezicht en bescheiden onder deel van de grote organisatie van de Tour de France. Hij doet public relations en regisseert de dagelijkse huldigingen, een taak die vroeger was voorbe houden aan de schoonvader van Joop Zoetemelk. Hinault doet het graag, want zoals zoveel oud-renners in de smeltkroes van veel wielergeneraties, vindt hij het fijn erbij te horen. „Ik werk honderd dagen per jaar voor de Societé du Tour, daar vallen heel wat wedstrijden on der, zoals Parijs-Roubaix, de Waalse Pijl en de Ronde van de Toekomst." Boerderij Hinault reed acht Tours (5x eer ste, 2x tweede, een keer uitge vallen) en doet inmiddels zijn dertiende in 'jasje en dasje'. ,Het bevalt me. Het is een mooie afwisseling van het werk op mijn boerderij in Dinan, maar het is ook zo dat als men mij niet meer kan gebruiken, ik met evenveel plezier thuisblij f Zijn boerderij wordt bestierd door zijn 18-jarige zoon als hij zelf weg is. 'Le Blaireau' (de das) heeft hem vaak aangespoord te gaan wielrennen. „Ik zou het graag zien, maar hij wil het niet. Voor geen prijs." De Tour vindt hij groot maar niet te groot.,Zo is de Tour mooi en goed. Voor de renners zijn de zaken goed geregeld en ik weet zeker dat de rennersstaking van 1978 nog steeds effect sorteert. Wij zetten in Valence d'Agenhet peloton stil voor socialere om standigheden. Ze zijn er geko men. Het was een goede daad." De beminnelijkheid zelve heeft Hinault geen harde oordelen over de huidige rennersgenera tie en de talloze massasprints in deze Tour. „De wind blies voort durend in de rug en dat ver klaart bijna alles. In de tijdrit van Metz is duidelijk geworden wie deze Tour gaat winnen. Bernard Hinault stopte op 32- j arige leéftijd, hoewel hij nog j a- ren meekon op het hoogste ni- 1 veau. Spijtheefthij niet. „Ikheb nergens spijt van." In 1980 viel hij uit met ontstoken kniepezen en maakte de weg vrij voor de enige Tourzege van Joop Zoete melk. Hinault: „Joop was ook een zeer grote coureur. Hij heeft de pech gehad met zijn zware valpartij in 1974. Het ongeluk wierp hem achteruit. Was dat niet gebeurd, dan had hij mis schien wel meer dan één Tour gewonnen." ANP Vijfvoudig Tourwinnaar Bernard Hinault (rechts) regisseert tegen woordig de dagelijkse huldigingen. foto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 18