Arnemuidse kermis gaat niet door PZC Jeugdige sportvisser naar het WK Schetsboek voor meer authentiek Zeeuws landschap De h van Spahr ligt in de handen van rechter of koningin 329 zeeland 14 Sarah draait zich warm voor tunnel UW VOORDEEL SLAGER Ad Stouten b.v. Verkoopmedewerkers (m/v) part-time verkopers (m/v) Filmpost De betere kijk dinsdag 13 juli 1999 Omwonenden te laat geïnformeerd door Miriam van der Schot ARNEMUIDEN - De eerste ker mis in Arnemuiden die deze week zou plaatsvinden, is door burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek afgeblazen. Om wonenden maakten bezwaar toen ze pas vorige week hoorden dat er woensdag een kermis zou komen. Bewoners aan de Langstraat en omgeving vonden vorige week een briefje in de bus met de me dedeling dat auto's ergens an ders geparkeerd moesten wor den in verband met een kermis van 14 tot en met 21 juli. Omdat bewoners daar in een eerder sta dium nog niets van gehoord hadden en het ook niet hadden verwacht, maakten ze bezwaar en werden in het gelijk gesteld. Ik vind dat men niet vijf dagen van te voren met een briefje aan de deur kan komen. Dat is te kort door de bocht. Mensen uit Arnemuiden hebben daarop ge appelleerd en dat vond ik recht vaardig", zegt Spahr van der Hoek. „Het is een goede gewoonte dat de komst van een kermis redelij - kerwijze bekend wordt ge maakt aan buurtbewoners. Aangezien er in Arnemuiden nog nooit een kermis is geweest kwam de mededeling helemaal als een verrassing. De volgende keer zal daar dus uitermate seri eus naar gekeken moeten wor- Toerclub Axel houdt grenstocht AXEL - De Toerclub Axel houdt zondag 25 juli de jaarlijkse 'grenstocht' op de fiets langs rustige wegen in Zeeuws- Vlaanderen en België. Deelnemers kunnen kiezen tus sen de afstanden 60 of 120 kilo meter. De tocht begint tussen 7.30 uur en 10.00 uur. Inschrij ven kan in café Cambrinus op de Markt in Axel. TERNEUZEN - De eerste boor machine voor de aanleg van de Westerscheldetunnel is zondag ochtend om acht uur aan zijn karwei begonnen. Sarah, de naam die de boor afgelopen vrij dag kreeg, legt om te beginnen zo'n tweehonderd meter af, waarin alle onderdelen op el kaar worden afgesteld. Dat is het langzaamste traject van het hele boorproees. „Het zijn natuurlijk allemaal nog prototypen, die één voor één moeten worden ingesteld", zegt projectmanager P. Diete van Kombinatie Middelplaat Wes- terschelde (KMW). Met het overbruggen van de eerste af stand is Sarah volgens Diete mi nimaal drie tot vier weken be zig. Daarna gaat ze de grond in, om gemiddeld zo 'n twaalf meter per dag weg te boren. In totaal zullen de twee boormachines ruim zesenhalve kilometer af leggen. „Vergelijk het maar met een au- tofabriek. Daar worden de au to's ookniet in één keer in elkaar gezet, maar onderdeel voor on derdeel. Ook bij de tunnelboor machine gaat dat zo. Telkens een stukje verder, en telkens weer een kleine aanpassing van de onderdelen." Diete zegt dat de 180 meter lange Sarah zich momenteel nog steeds in de boorschacht bevindt. „Maar met de neus zit de machine praktisch in de grond. Gecompliceerd In september zal de tweede tun nelboormachine, Neeltje Su- zanna, beginnen volgens precies dezelfde procedure. „Het is zo'n gecompliceerd proces, dat het niet mogelijk is om beide boor machines parallel aan elkaar te laten beginnen", verklaart Die te. Afgelopen vrijdag werden de beide tunnelboren al officieel ten doop gehouden door com missaris van de koningin W. van Gelder. Zaterdag volgde een open dag op de bouwplaats, waar zo'n tienduizend belang stellenden op afkwamen. Woninginbraak KAPELLE - In een woning aan De Schuur in Kapelle is maan dagmorgen tussen zeven en twaalf ingebroken. Uit de woning werden onder meer audioapparatuur, een tv en cd's gestolen. De daders kwa men binnen door een ruit in te slaan. De politie vraagt mensen die iets verdachts hebben ge zien, zich te melden. den", aldus de burgemeester. De aangetroffen briefjes maakte volgens raadslid C. Marijs heel wat los.,In de eerste plaats heb ben we in Arnemuiden nog nooit een kermis gehad en dat willen we zo houden. Van oudsher zijn de Arnemuidenaren daar, van uit de geloofsovertuigingen, principieel tegen. We hebben een kermis altijd al weten tegen te houden en dat zullen we ook in de toekomst doen. Op de tweede plaats brengt een kermis in Arnemuiden relletjes met zich mee en op de derde plaats zijn buurtbewoners er tegen vanwege allerlei vormen van overlast." Voorstanders Nadat bekend werd dat de ker mis niet door zou gaan, werd door voorstanders met een be schuldigende vinger naar het wijkondersteuningspunt Arne muiden gewezen. „Er werd ge dacht dat wij tegen een kermis waren en dat wij daarom de ker mis verboden hadden. Maar het is helemaal niet aan ons om zo iets te doen. Dat ligt niet eens binnen onze mogelijkheden", zegt J. W. den Engelsman van het wijkondersteuningspunt Arnemuiden. Volgend jaar De vergunning voor de kermis was ongeveer anderhalf jaar ge leden aangevraagd door een ex ploitant uit Bergen op Zoom. „Daarover is toen in de wijkta- f el gesproken en naar ik heb ver nomen, waren de reacties over wegend positief. Een aantal leden reageerden voorzichtiger. Het college heeft toen haar toe stemming verleend", vertelt Spahr van der Hoek. „Normaal wordt meestal nog wel afge sproken wanneer de kermis zal plaatsvinden. Dat is niet ge beurd." Met de exploitanten heeft inmiddels overleg plaats gevonden en die hebben beslo ten nu een stap terug te doen, maar volgend jaar opnieuw te komen. Ingeborg Audenaerd (17) uit Sas van Gent: „Je bent lekker buiten en vissen is spannend: bijten ze of niet?" foto Peter Nicolai door Joost Bosman SAS VAN GENT - Vier jaar ge leden tijdens een vakantie vroeg ze haar vissende vader of ze zijn hengel eens mocht vasthouden, gewoon uit nieuwsgierigheid. Ze heeft hem sindsdien niet meer losgelaten. Ingeborg (17) Audenaerd is inmiddels ver knocht aan de hengelsport, en ze is er nog goed in ook: op 17 en 18 juli doet ze voor het eerst mee aan de wereldkampioenschap pen vissen voor de jeugd, in Por tugal. Tijdens uitgebreide selectie wedstrijden onder zo'n duizend wedstrijdvissers van veertien tot achttien jaar wist Ingeborg zich als enige dame voor het jeugdteam te kwalificeren. Sa men met vijf andere Nederland se deelnemers zal ze haar lijntje uitgooien in de rivier Raia bij de plaats Mora. „Vissen is leuk", zegt Ingeborg, zonder echt te kunnen zeggen waarom. „Je bent lekker buiten. En het is spannend. Bijten ze door Michelle Koek VLISSINGEN - We zijn ge slachtsnaam wil wijzigen moet de koningin om toe stemming vragen. Dat geldt ook voor mensen die hele maal geen achternaam heb ben. Zij vragen de Kroon om een naamsvaststelling. We een foutje in zijn naam heeft, moet naar de rechter. Die kan een naamsverbetering vor deren. En dat is de gang die de Middelburgse burgerva der L.H.B. Spahr van der Hoek moet maken als hij zijn familienaam in ere wil her stellen. Zelf vindt Spahr van der Hoek de onduidelijkheid rond zijn geslachtsnaam 'een storm in een glas water'. Want hoewel hij als Spar van der Hoek te boek staat, offici eus hoort de 'h' in zijn naam thuis. Rond 1900 zou een ge meenteambtenaar zijn fami lienaam verkeerd in het bevolkingsregister hebben opgenomen. „Een naamsverbetering is de meest 'zuivere' manier om een fout in de geslachtsnaam te veranderen", zegt C. S. Post van de Nederlandse Ver eniging van Burgerzaken. „Naamsverbeteringen zijn ingewikkelde en langdurige procedures. Er moet onder zoek worden gedaan en in dit soort zaken komen vaak meerdere familieleden voor een verbetering in aanmer king. Een rechter kan in één zaak de verbetering van tien tallen geboorteakten vorde ren." Immigranten Als er een lange tijd is ver streken, kan het gebeuren dat een vooronderzoek on voldoende duidelijkheid geeft. In dat geval kan de Middelburgse burgemeester ook voor een naamsvaststel ling in aanmerking komen. Deze procedure is eigenlijk bedoeld voor mensen zonder achternaam. Zo hebben im migranten uit Indonesië bij voorbeeld vaak geen ge slachtsnaam, maar een rij voornamen achter elkaar. Post: „In sommige gevallen wordt deze procedure ook toegepast als er onvoldoende bewijs is of er wel of geen fout in de naam staat. Nederland houdt pas sinds 1887 een be volkingsregister bij. Daar voor werden gelachtsnamen voornamelijk in kerkregis ters bijgehouden. Dat zorgt wel eens voor moeilijkhe den." De derde mogelijkheid, een naamswijziging, is voor Spahr van der Hoek de meest onlogische weg. De naams wijziging is bedoeld voor mensen die een compleet an dere achternaam willen. Bij voorbeeld die van hun moe der, voogd of stiefouder. Dit geldt ook voor mensen die (psychisch) onder hun ach ternaam lijden. Wie zijn naam op deze manier wil wij - zigen, moet de koningin een brief schrijven. Ook moeten, net als bij de naamsvaststel ling, documenten als ge boorteaktes, trouwaktes en beschikkingen over het (ou derlijk) gezag worden opge stuurd. Bezwaar Waar in het geval van een naamsverbetering de rechter onderzoekt en beslist, is het bij een naamswijziging én een naamsvaststelling het ministerie van Justitie dat een onderzoek instelt. Dit kost de aanvrager vijfhon derd gulden. Het ministerie roept daarbij de hulp in van de woongemeente. Alle be trokken partijen, zoals ou ders, familieleden en eventu eel derden, krijgen een brief en worden gehoord. Zij heb ben zes weken de tijd om be zwaar in te dienen. Na een aantal maanden stuurt, de ge meente het dossier terug naar Justitie. Die bekijkt het dossier nogmaals en stuurt het - bij een positief oordeel - doornaar de koningin. Zij zet er een handtekening onder. En dan is de nieuwe naam geldig. Sinds 1 januari vorig jaar zijn de keuzemogelijkheden qua geslachtsnaam ver ruimd. Ouders kunnen nu ook kiezen of hun kinderen de achternaam van de moe der of de vader krijgen. En ook als mensen in het huwe lijk treden, neemt de vrouw niet altijd meer de achter naam van haar man aan. Mannen mogen nu ook de achternaam van hun vrouw aannemen. wel of bijten ze niet?" Het beeld van de lui onderuitgezakte vijf tiger die aan de rand van de vij ver dagdromend naar zijn dob ber tuurt ten spijt, vissen is wel degelijk een sport. Ingeborg: „Wanneer je voor je plezier vist, is het lekker rustig. Maar als je het voor de sport doet, ben je druk bezig, hoor. Zo houdt een sportvisser zijn hengel altijd zelf vast. Als je een steun ge bruikt, kun je een vis net mis sen", legt Ingeborg uit. Maar er is meer wat iemand tot een goed sportvisser maakt. „Je moet ook weten wanneer j e welk aas in het water gooit. En als de vissen niet bijten, gebruik je trucs. Zo heb je spuitbusjes waarmee je je aas kunt bewer ken." Ondanks het feit dat uit een NIPO-onderzoek naar vo ren is gekomen dat' zestig pro cent van de Nederlandse jeugd wel eens vist of dat heeft ge daan, is Ingeborg in haar omge ving eenrelatieve eenling. „Jon geren vinden vissen over het algemeen saai", merkt de Sasse scholiere. Sommigen beschou wen vissen ook als dierenmis handeling, maar Ingeborg rela tiveert dat verwijt. „Als je normaal met je vissen omgaat, is er niks aan de hand. Je moet ge woon heel voorzichtig zijn met het haakje eruit halen." Concurrentie Bij het WK van vorig jaar, dat in België werd gehouden, eindigde Nederland in de middenmoot. Ondanks de opnieuw zware concurrentie gokt de Neder landse Vereniging van Sportvis sersfederaties (NWS) in Portu gal op een plaats bij de eerste vijf (van de ruim twintig deelne mende landen). Ingeborg is iets voorzichtiger en verwacht dat Nederland als team zeker bij de eerste tien kan eindigen. Ook in het individuele klassement ziet ze voor zichzelf wel een plaatsje in de top tien weggelegd. Win nen is volgens haar deels een kwestie van techniek, van het juiste voer in de juiste hoeveel heden en deels van geluk. „Het hangt ook helemaal af van de stek waarop je zit. Je hebt vaste plaatsen, en soms zit er bij num mer 1 nu eenmaal meer vis dan bij nummer 5 0Bij het WK gaat het erom welk land het meeste gewicht aan vis boven water haalt. Karpers vangen dus, luidt het devies. „Want die kunnen wel acht kilo worden", zegt In geborg met enig ontzag. door Arjan van Westen WAGENINGEN - Zeeuwen wil len meer bomen en vinden dat hel karakteristieke Zeeuwse landschap onvoldoende aan dacht krijgt. Dat blijkt uit een maandag in Wageningen gepre senteerd schetsboek van het Instituut voor Bos en Natuuron derzoek (IBN), het Staringscen trum en IKC Natuurbeheer. De schets heeft invloed op de in breng van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij bij de totstandkoming van de vijfde Nota Ruimtelijke Ordening. Voordat er plannen konden worden gemaakt is de huidige stand van de natuur en de waardering ervoor geïnven tariseerd. De bewoners van Zeeland zijn blijkens een door het Starings centrum gehouden enquête, net als overigens in de meeste delen van het land, ontevreden over het landschap. „De provincie Zeeland is met zijn polders wel groen, maar kennelijk wordt dat niet als na tuur en rustgevend ervaren", al dus P. Opdam van het IBN. Met name de bevolking van Walche ren, Zuid-Beveland en Tholen vindt dat er te weinig natuur schoon in de eigen woonomge ving is. Door de 'Zeeuwse iden titeit' weer in het landschap te brengen zal de waardering vol gens de onderzoekers wederke ren. Delta Grofweg worden er met betrek king tot Zeeland drie punten in het schetsboek genoemd. Uiter aard krijgt de rol van het water in het deltagebied veel aan dacht. Daarnaast zijn het erfgoed uit de Tachtigjarige Oorlog in Zeeuws-Vlaanderen en de over gang van Zeeuwse delta in Bra bantse wal natuurhistorische gebieden die blijkens het schetsboek beschermd en ver der ontwikkeld moeten worden. Er speelt ook een economisch belang. „Want voor Zeeuws meisje komen wij nietmeernaar Zeeland", verduidelijkt de Wa- geningse onderzoeker. Deze ge bieden moeten volgens hem aantrekkelijker voor recreatie worden gemaakt. Recreatie die voor de landbouw weer een al ternatieve broodwinning kan zijn. Dynamiek Naast het herstel van de zuid west dynamiek in de Zeeuwse wateren krijgen de Zeeuwse kreken en het dijklandschap veel aandacht in het schetsboek. Kreken moeten worden ver breed en de gebieden eromheen ontwikkeld. Opdam noemt de aanleg van een moerasbos. „Maar het gaat uiteraard wel om bomen die in Zeeland thuis horen. De dijken moeten worden ver hoogd, met name om verzilting van de bodem tegen te gaan. Het zout kan de landbouw bedrei gen. De onderzoekers raden Zeeland met betrekking tot die landbouw overigens aan zich meer te onderscheiden met streekproducten. Linie De verdedigingslinie die in het landschap van Zeeuws-Vlaan- deren is ontstaan als gevolg van de Tachtigjarige Oorlog, moet door de Zeeuwen worden ge koesterd. Ook dit is volgens Op dam een toeristisch product van grote betekenis. De linie moet worden versterkt door beplan ting en kleinschalige land- schaps- en natuurontwikke ling. Samenwerking met België is hier volgens Opdam onver mijdelijk. Ook de samenwerking met de provincie Brabant moet beter. Het behoud van de overgang van Zeeuwse delta te Zuid-Be veland in de Brabantse zand gronden bij Ossendrecht eist dat. Opdam: „Dit landschap is uniek voor Nederland." Aanbe volen wordt het gebied te vrij waren van woningbouw en ver dere industriële ontwikkeling. Met dankbaarheid voor alles wat ze voor ons is ge- w ^est, geven wij u kennis, dat is overleden onze ge liefde tante JOHANNA WELLEMAN sedert 1993 weduwe van Jan Apolonius Jacobus Dekker op de leeftijd van 91 jaar. Dankbaar zijn we voor de liefdevolle verzorging in het "Gasthuis" en "Ter Valcke" (afd. Jasmijnstraat) te Goes. Uit aller naam: J. W. Faase Goes, 12 juli 1999. Correspondentieadres: Korte Vorststraat 14, 4461 AB Goes Onze tante is overgebracht naar het Uitvaartcen trum "Goes", Zuidvlietstraat 37 te Goes. Aldaar geen bezoek. De rouwdienst zal worden gehouden vrijdag 16 juli om 13.30 uur in de aula op de Algemene Begraaf plaats te Goes, waarna aansluitend om 14.00 uur de begrafenisplechtigheid zal plaatshebben. Samenkomst in de aula om 13.25 uur. Na afloop van de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren in de aula. Heden overleed onze schoonzuster en tante JOHANNA DEKKER-WELLEMAN 91 jaar. Goes: M. Dekker-Kole Wilhelminadorp: E. Dekker-van Loo Goes: C. Dekker-Kloosterman Kapelle: F. Dekker Kloetinge: J. T. Dekker-de Vrieze- Neven en nichten 12 juli 1999. DEZE WEEK 1 kg magere speklappen4,90 4 kg kipkarbonade9,90 1 kg runderriblappen9,90 barbecuepakket 5 art.)6,50 1 kg shoarmavlees7,90 10 soorten snijvleeswaren per 100 gram1,00 1 kg magere varkensrollade. 1 kg magere runderlappen 1 kg hamlappen 1 kg haasribkarbonade 1 kg rundergehakt 2 kg drumsticks 1 kg varkensfricandeau 1 kg kipfilet 1 kg kalkoenfilet 2 kg verse kippenbouten 1 kg varkensfilet 1 kg schouderkarbonade 1 kg gepaneerde schnitzels 1 kg runderlappen 1 kg varkenshaas 1 kg verse worst 1 kg magere paardenlappen.. 1 kg gemengd gehakt 1 kg malse runderbiefstuk t kg rundersaucijzen 1 kg lamsbout 1 kg varkensschnitzels 1 kg paardentw'efstuk 7,90 13.90 10.90 9,90 6.90 8.90 11,90 12.90 13.90 7,90 10,90 - 7.90 13,90 12,90 ƒ16.90 6.90 10.90 5,99 16.90 6.90 10,90 14,90 ƒ14.90 Wij zijn deze week open op woensdag, donderdag en vrijdag van 9.00-17 00 uur Slagerij Nieuwenhuijse Kanaalstraat 74, 0118-463091Oost-Souburg Mijn lieve vriend CLASINUS VAN EIJK is na een zware reis de veilige haven binnengeva ren. 13-07-1929 10-07-1999 Flora van Beveren Haamstede, 10 juli 1999. Met grote verslagenheid namen wij kennis van het plotseling overlijden van ons zeer gewaardeerd koorlid C. PADMOS-HAECK Wij wensen de familie veel sterkte toe bij het ver werken van dit zware verlies. Ned. Hervormd Kerkkoor Dreischor Autodemontagebedrijf te Oosterland, vraagt voor spoedige indiensttreding: Administratief medewerk(st)er Gevraagd wordt: minimaal MEAO of gelijkwaardige opleiding kennis van gangbare computerprogramma's leeftijd vanaf 18 jaar moet zelfstandig kunnen werken Uw handgeschreven sollicitatie met c.v. kunt u richten aan: Ad Stouten b.v. t.a.v. Mevr. C. Stouten Ringweg 1a, 4307 NK Oosterlafid Filmpost is een snelgroeiende keten met 25 fotospeciaalzaken. Onze winkels bieden een breed assortiment kwaliteitsartikelen tegen de laagst mogelijke prijs. Hierbij streven wij een hoog serviceniveau na. De klant staat bij Filmpost altijd centraal, in onze winkels wordt gewerkt in kleine teams met een grote mate van zelfstandigheid. Wegens toenemende drukte en uitbreiding van ons verkoopteam in Goes zijn wij op zoek naar: Voor deze jobs zoeken wij jonge ambitieuze mensen met goede contact uele eigenschappen, optimale inzet en flexibele instelling, die hun taken op een dusdanige manier invullen en ontwikkelen dat zij een positieve bijdrage leveren aan de verdere ontwikkelingen van Filmpost Goes Spreekt één van deze functies je aan, stuur dan binnen 14 dagen een sollicitatiebrief met C.V. en pasfoto naar: Filmpost Goes, Ganzepoortstraat 9, 4461 JX Goes, t.a.v. Dhr. J. Bentschap-Kook Filmpost is een onderdeel van EFPE Holding B.V. Help het Wereld Natuur Fonds om de leefgebieden van beschermde diersoorten veilig te stellen. Want alleen zo kunnen we ervoor zorgen dat bijvoorbeeld de gorilla, de jaguar, de walvis en de zeeschildpad ook in de toekomst in hun natuurlijke omgeving kunnen blijven leven. SIIUNHETWNF. GIRO 75. V Seen ^b°.nement Seen afsluitkosten AAIDDELBURC 0118-651691 MARKT 65 ROOSENDAAL TERNEUZEN 0165-521952 0115-616121 ROSELAAR 49 HAVENSTRAAT 28 pij ""J"" J™ Sik OOSTERHOUT GOES 0162-420033 0113-240700 ARENDSHOF 5 PEARYWEG 1 ELECTRON C S

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 14