Middelburg verder met Bakker PZC Nieuw speelveld voor de Koningshof Jacht op verwilderde katten in Vlissings stadshart geopend Kinderen beleven het Wilde Westen Waterschap bekijkt ook Middelburg als locatie nieuwbouw zeeland dinsdag 13 juli 1999 w 13 Golf inbraken in Vlissingen Arduin biedt Melkertiers scholing Duizenden overtreders geflitst Verzwijgen compostopslag beboet Morsen tarwe in water beboet Illegaal risicovol vervoer beboet Raad unaniem akkoord met samenwerking adviesbureau BVR Sprookjes Wissenkerke in teken van agrarische folklore Boerenmarkt Middelburg Kinderen uit Koudekerke en wethouder E. J. Gelok vieren de opening van het speelveld in Koningshof. foto Ru ben Oreel Koudekerkse jeugd en wethouder vieren opening met suikerspinnen door Lukas Fransen KOUDEKERKE - Wethouder E. J. Gelok opende maandagavond in het bijzijn van een groot aantal kinderen en ouders het speelveld aan de Soestdijklaan in de wijk Koningshof in Koudekerke. Direct na de opening namen de kinderen hun speelveld enthousiast in bezit en deden zich samen met de wethouder tegoed aan zoete sui kerspinnen, die door de kinderenzelf wer den gedraaid. „Een hele poos geleden kwamen er twee kinderen naar het gemeentehuis en die vroegen naar mij", haalde Gelok zich in zijn toespraak nog helder voor de geest. „Ze wilden een voetbalveldje, omdat ze nergens mochten voetbaden. Met de smalle straatjes en het ontbreken van stoepen, is er in de Koningshof niet zo gek veel ruimte om te spelen. Voorlopig kun nen de kinderen hier lekker voetballen." De wethouder zei 'voorlopig', omdat het de bedoeling is dat er in de toekomst hui zen op de locatie van het speelveld worden gebouwd. Kaal veldje Gelok sprak de kinderen nog wel aan op hun verantwoordelijkheden, voordat hij het speelveld aan hen toevertrouwde. „Jongens, probeer nu niet in de tuinen van de mensen te lopen, want ze hebben hier hele mooie planten hebben staan. Is dat afgesproken?" Hierop antwoordden de kinderen met een volmondig 'ja'. Koen Kempe (12), een van de jongens die op eigen initiatief naar het gemeentehuis stapte, is heel blij met het speelveld. „Het was hier toch maar een kaal veldje. We zijn daarom naar het gemeentehuis ge gaan om te vragen of ze hier iets voor ons konden maken. We hebben handtekenin gen opgehaald in de buurt, maar dat hielp niets. Uiteindelijk waren onze moeders het zo beu, dat ze zelf naar het gemeente huis zijn gegaan." Dat maakte gezien de afloop een sterke indruk op de wethouder. VLISSINGEN - In de Vlissingse wijken Bossenburgh en Pa pegaaienburg is vier keer ingebroken in de nacht van zondag op maandag. Uit de huizen verdwenen een giromaatpas, een portemonnee met geld, een mobiele telefoon, autopapieren, een bankpasje, een cd-speler, een fototoestel, cd's. geld en een gouden halsketting. In de Lunenburg alarmeerde een blaffende hond de bewoner, waarna de inbreker op de vlucht sloeg. In drie gevallen zat de deur niet op het nachtslot en kwam(en) de inbreker(s) de wo ningen binnen via de zogeheten hengelmethode. In de Kana- riesprenk was een raam niet afgesloten. GOES - Stichting Arduin biedt tien medewerkers met een Melkertbaan aan zich verder te scholen. Op kosten van Ar duin mogen ze een driejarige SPW-opleiding bij het Regio naal Opleiding Centrum Zeeland gaan volgen. Daarna ligt de weg open voor de functie van gekwalificeerd zorgmedewer- ker bij de instelling voor gehandicaptenzorg. GOES - De zogenaamde duocamera's die bij een aantal ver keerslichten op het traject Goes-Zierikzee-Grevelingendam staan hebben weer voor een regen van bekeuringen gezorgd. In nog geen week, tussen dinsdag 6 juli en zondag 11 juli, heb ben deze camera's 3000 overtredingen geregistreerd. Ze flit sen automobilisten die door rood rijden of te hard passeren. In dezelfde periode deelde de politie op andere plekken op dit traject 1446 bekeuringen uit wegens te hard rijden, 23 omdat de inzittenden van een auto geen gordel droegen, één voor het niet dragen van een helm en twee voor overige zaken. Vanaf vrijdag 16 juli tot en met 15 augustus zal dagelijks gecontro leerd worden in west-Zeeuws-Vlaanderen. MIDDELBURG - De economische politierechter heeft maan dag in Middelburg een 37-jarige man uit Colijnsplaat wegens het onvermeld laten van opslag van compost veroordeeld tot 500 gulden boete. De verdachte zei gisteren op de zitting prin cipiële bezwaren te hebben tegen de gemeenteverordening van Noord-Beveland. Politierechter A Melens vond 500 gul den boete acceptabel. De verdachte overweegt tegen de straf in hoger beroep te gaan. MIDDELBURG - Officier van justitie C. Oldenburger eiste maandag in Middelburg tegen Kole Grondverzet bv uit Ka- pelle 1.200 gulden boete. Een kraanmachinist van het bedrijf had op 12 oktober vorig jaar bij het overladen in de Middel- plaathaven tarwe en vrijgekomen stoffen in het water ge morst. De officier meende dat de verdachte bij een krachtige wind het risico had genomen dat het tarwe verwaaide. De di recteur van het bedrijf vond de eis onredelijk. De economi sche politierechter A Melens achtte het morsen van de tarwe, weliswaar zonder opzet, wel bewezen. Hij hield rekening met de omstandigheden en legde de verdachte een boete van 250 gulden op. MIDDELBURG - Het Belgische bedrijf Wiljo nv uit Antwer pen is maandag in Middelburg door de economische politie rechter bij verstek veroordeeld tot 600 gulden boete. Een motortankschip van Wiljo voer vorig jaar 26 juni op de Wes- terschelde nabij Terneuzen zonder vervoersdocument voor gevaarlijke stoffen. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente raad van Middelburg heeft maandagavond unaniem beslo ten de samenwerking met het stedebouwkundig adviesbu reau BVR van Riek Bakker voort te zetten. Het bureau gaat voor zes van de elf strategische projecten grote bedrijven/pro jectontwikkelaars (consortium) aantrekken. De overige projecten, waaron der een zwembad, neemt de gemeente zelf ter hand. In no vember wordt een definitief contract gesloten. De SGP- fractie stemde tegen de bouw van een schouwburg en het ver groten van het Veerse Meer. De gemeenteraad stelde vorig jaar de Kwaliteitsatlas 2030 vast. Daarin zijn de toekomst plannen beschreven en elf stra tegische projecten benoemd. Het gaat om onder meer de ont wikkeling van het Stationsge bied met woningen, kantoren, een nieuw stadskantoor en een nieuw busstation en het bedrij venterrein Mortiere in Middel burg-Zuid. Verder heeft de stad plannen voor een nieuwe schouwburg, de versnelde aan leg van de N57 inclusief aqua duct en verbetering van de bin nenstad. Deskundigheid Om alle plannen te realiseren werd het adviesbureau BVR aangetrokken. Die heeft nu de opdracht gekregen projectont wikkelaars/bouwbedrijven te AAGTEKERKE - Verhalenver teller Jos van Amsterdam komt vrijdag 16 juli naar Aagtekerke. Om 19.30 uur vertelt hij voor de kinderen tot ongeveer tien jaar een sprookje van de gebroeders Grimm. Om 20.30 uur vertelt hij een Iers sprookje. Die vertelling is bedoeld voor iederen boven de tien jaar. De verhalenverteller komt naar de schuur van de familie Franc- ke aan de Pekelingseweg 5 in Aagtekerke. De opbrengst is voor een diaconaal project, een vrouwentrainingscentrum in Abokobi in Ghana. interesseren voor alle plannen. „Die deskundigheid", aldus RPF/GPV-fractievoorzitter L. M. Luitwieler, „is binnen het college en binnen de diverse diensten niet aanwezig. Dit is geen verwijt, maar gewoon vaststellen van de feiten." Ook andere fracties lieten zich in soortgelijke bewoordingen uit. „We hebben", zei fractievoor zitter B. J. de Reu van de PvdA, „een professionele adviseur no dig om ons te ondersteunen en te begeleiden." Grijze vlek Veel onduidelijkheid bestond er aanvankelijk over de rol van het college en de gemeenteraad bij de uitvoering van de zes strate gische projecten die BVR moet realiseren. Als voorbeeld nam de PvdA de Edelstenenbuurt. Die wijk is in de Kwaliteitsatlas vooralsnog een grijze vlek. De Reu vroeg zich af wat er gebeur de als een consortium, dat het Stationsgebied gaat ontwikke len, het oog laat vallen op de Edelstenenbuurt. „Wat hebben wij dan te vertellen Ook D66- woordvoerder L. K. de Kraker noemde de rol van de gemeente raad 'onduidelijk'. Volgens wethouder P. M. Bruin- ooge (Ruimtelijke Ordening) neemt het college de beslissin gen. „Het is niet de bedoeling dat BVR opdrachtgever wordt. Een consortium bepaalt niet wat er gebeurt in het Stations gebied of met de Edelstenen buurt. Wij spreken met hen af wat de opdracht is, maar als zo'n consortium tot de conclusie komt dat zij naar de Edelste nenbuurt willen kijken, dan houden wij die bevoegdheid. De gemeenteraad neemt de uitein delijke beslissing." Risico's Bruinooge erkende dat de ge meente Middelburg risico's aan gaat. „We doen dat bewust. Loop je geen risico; dan komen er ook geen zaken van de grond." Hij stelde dat de ge meenteraad de plannen niet al leen kan ontwikkelen. „We zou den dan flink tekort komen." Het college streeft ernaar dat nog dit jaar de eerste palen voor het nieuwe bedrijventerrein Mortiere de grond in kunnen. Het ontwerp-bestemmingsplan is al klaar. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De Dierenbe scherming Noord- en Midden- Zeeland gaat verwilderde kat ten vangen in het centrum van Vlissingen en op het aangren zende terrein van De Schelde. De dieren worden gecastreerd of gesteriliseerd en waar mogelijk teruggezet. De actie vindt plaats tijdens de maanden okto ber/november. Bij het kantoor van de dierenbescherming ko men de laatste maanden regel matig klachten en opmerkingen binnen over de verwilderde kat- tenbevolking. Hoeveel verwilderde katten in het centrum en op het Schelde- terrein rondlopen is onbekend. Inge Zweedijk van de Dierenbe scherming: „Het terrein is enorm groot. Je hebt uren nodig om er rond te lopen. We hebben inmiddels contacten gelegd met de beveiligingsdienst van De Schelde, die gaat kijken waar ze zitten en om hoeveel 't gaat. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Maar het zijn er in ieder geval tientallen." In de binnenstad komen de katten voor in de om geving Walstraat, de Zee manserve en het Scheldeplein. Hoewel het probleem zich nu voordoet, kan de Dierenbe scherming op dit moment wei nig uitrichten. Het asiel, waar de katten voor en na de sterilisa tie of castratie tijdelijk verblij ven, is nu al overbevolkt. „Bo vendien worden nu de kittens geboren", vertelt mevrouw Zweedijk, „en dat gaat nog wel een tijdje door. Stel dat we nu de moederpoezen vangen, dan gaan de kittens dood, omdat de moederpoes voor hen zorgt. Dan sterven de jonge katjes wel een heel akelige dood. Daarom wachten we tot het seizoen voorbij is en het asiel weer plaats heeft." Voortplanting Het grootste probleem van de verwilderde katten is dat de po pulatie blijft groeien als niet wordt ingegrepen. Zodra in kaart is gebracht op welke loca tie de dieren zitten en om hoe veel het gaat, gaan inspecteurs met vangkooien aan de slag om ze te vangen. De poezen worden gesteriliseerd, de katers gecas treerd. De gevangen katten worden op ziektes onderzocht door een dierenarts. Voor poezen die nog niet verwilderd zijn, wordt een thuis gezocht. De anderen wor den teruggezet. Om te stimule ren dat mensen een zwerfkat in huis nemen, kost een kat tijdens de looptijd van de actie geen 175 maar 90 gulden. Vangkooien Het vangen van de verwilderde katten is een karwei op zich. Mevrouw Zweedijk: „Verwil derde katten zijn door mensen niet te benaderen. Als je ze op een paar meter nadert, begin nen ze meteen te blazen. Je kunt niet bij ze komen. Daar hebben we dan ook vangkooien voor, waarin we eten zetten. Als de kat naar binnenloopt, klapt het deurtje dicht." Bewoners in de binnenstad, die zelf een kat hebben, zullen uit gebreide informatie krijgen van de Dierenbescherming om te voorkomen dat hun huisdier door de vangers wordt meege nomen naar het asiel. De Die renbescherming zal zo mogelijk huis-aan-huis folders versprei den, waarin voorzorgsmaatre gelen worden gegeven door Miriam van der Schot door Inqrid Huibers WISSENKERKE - Het jaarlijkse zomer feest van Wissenkerke staat zaterdag 24 juli in het teken van de landbouw. Rond 9.30 uur beginnen de feestelijkheden met een rondgang van paarden en ruiters in klederdracht, gevolgd door het ringrijden. Van het trekkermuseum uit Nisse komt er een verzameling oude tractoren naar Wis senkerke. Helikopter De molen is open voor bezichtigen, galerie de Praktijk heeft een zomerexpostitie en er zijn oude ambachten te bewonderen. Ook is het mogelijk het eiland vanuit een helikop ter te bewonderen. Ons Boeregoed treedt vanaf 13.00 uur op. Om 14.00 uur begint het koeschijten. Een voetbalveld wordt in vakken verdeeld. Elk vak wordt door één of meerdere mensen 'ge kocht'. De 'eigenaar' van het vak waar de koe zijn behoefte doet, wint. door Rolf Bosboom GOES - Het is nog allerminst ze ker dat het waterschap Zeeuwse Eilanden verhuist naar het Bek- hofgebiedin Goes. De organisa tie bekijkt nog zeker vier andere mogelijkheden. Daaronder zijn twee locaties die Middelburg in de aanbieding heeft: het Sta tionsgebied en Veldzigt. „Bek hof is voor ons één van de op ties", aldus beleidscoördinator K. Vahlkamp van het water schap. Bij de presentatie van de defini tieve plannen voor het Bekhof, tweeënhalve week geleden in een extra vergadering van de Goese raadscommissie Binnen stad, leek de komst van het wa terschap in kannen en kruiken. De ontwikkelaar van het pro ject, het consortium Delta Ei landen BV, heeft de plannen zelfs aangepast toen het water schap zich kandidaat stelde voor een plek in wat De Stads poort gaat heten. Burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek van Middelburg wil het waterschap graag naar zijn gemeente halen en heeft Zeeuwse Eilanden daai'om een aantrekkelijk voorstel gedaan. Daarbij zijn twee locaties in beeld. De eerste is het Stations gebied, waar de gemeente haar nieuwe stadskantoor wil bou wen. Volgens de laatste plannen komt het toekomstige onderko men voor de ambtenaren aan de kanaalzijde en is er langs de spoorlijn plaats voor kantoren. Daar is voldoende ruimte voor het waterschap. Buffer Een andere mogelijkheid is Veldzigt, de nieuwe wijk die mo menteel wordt gebouwd ten zui den van de spoorlijn, tussen de Schroeweg en de Erasmus wijk. Als 'buffer' tussen de woningen en de drukke Schroeweg zou er een kantorenstrook moeten ko men langs de doorgaande weg. Ook daar zijnvolop mogelijkhe den voor het waterschap. „Er wordt alleen nog maar amb telijk gekeken naar Middel burg", benadrukt beleidscoör dinator Vahlkamp. „Dat zouden we met elke gemeente doen die zegt: wij hebben een toplocatie. Of het een reële optie wordt, is een bestuurlijke afweging." De andere mogelijkheden die het waterschap bestudeert zijn, be halve het Bekhof, een uitbrei ding tegenover het huidige pand aan de Piet Heinstraat in Goes op de zogeheten kavel-Pik en nieuwbouw op de locatie aan de M. A de Ruyterstraat in Goes, waar tot voor kort garage Zwar- tepoorte was gevestigd. H. J. van Koeveringe, directeur van Delta Eilanden BV, zegt dat hij Zeeuwse Eilanden niet kan verbieden om zich breder te ori ënteren. „Er is nog geen over eenkomst. Het waterschap heeft een aantal eisen geformu leerd en daar hebben we ons plan aan aangepast. Maar we moeten nog doorrekenen wat het allemaal gaat kosten, dus we hebben nog geen definitieve of ferte kunnen voorleggen. Het waterschap heeft in elk geval wel meer dan normale belang stelling voor het Bekhof. De bestuurlijke besluitvorming bij het waterschap laat nog ze ker enkele maanden op zich wachten. Vahlkamp: „Dat krijgt op zijn vroegst in het na jaar zijn beslag. Ik denk dat het ergens in oktober wordt. Eerder valt er zeker geen beslissing." Zeeuwse Eilanden is dringend op zoek naar een ander onder komen omdat het huidige pand, dat in 1996 werd betrokken, te krap is om alle medewerkers goed te huisvesten. MIDDELBURG - De Markt in Middelburg vormt zaterdag 17 juli het decor voor de Zeeuwse Boerenmarkt. Thema dit jaar is: Mechanisatie door de jaren heen. Van 9.00 tot 16.00 uur staan allerlei antieke en moder ne landbouwmachines opge- steld. Bijzonder is een draaiende, ou derwetse dorsmachine met stropers. Zeeuwse landbouw producten, zoals groenten en boerenkaas, worden tijdens de boerenmarkt getoond en ver kocht. Verder zijn er demon straties van wolspinnen te zien. Medioburgum en de Folklore- briengers bakken en verkopen babbelaars. Afhankelijk van het aantal aanwezige leden geeft Medioburgum een demon stratie volksdansen. Voor de kinderen staat er een draaimo len. Het evenement wordt muzi kaal opgeluisterd door Apollo uit Domburg, die van 13.00 tot 16.00 uur op en rond de Markt speelt. MIDDELBURG - Gewapend met een hamer zijn maandag ochtend ongeveer zevenhon derd kinderen naar de bouw speelplaatsen in Middelburg getogen. Op het Meiveld en aan de Nassaulaan worden tot en met donderdag hutten ge bouwd en spelletjes gespeeld met als thema Het Wilde Wes ten. De rode draad wordt de ko mende dagen gevormd door toneelstukken waarin 'Wil lem' de hoofdfiguur is. Willem is een boerenjongen die in het Wilde Westen belandt en daar allerlei avonturen meemaakt. Net zoals in het toneelstuk, gaan ook de kinderen op zoek naar avontuur. Dat doen ze aan de hand van activiteiten zoals het maken van karton nen paarden en spelletjes waarbij ze bijvoorbeeld op zoek gaan naar goudklompjes. Om het geheel een extra cow boy-tintje te geven, kunnen de kinderen geheel in stijl ge schminkt worden. Ook maan dag waren er al enkele deelne- mertjes die als cowboys verkleed gingen. Warme broodjes Net als andere jaren is het hoogtepunt het bouwen van hutten. De ladingen van twaalf vrachtwagens hout gingen maandagmorgen als warme broodjes over de toon bank. In een oogwenk was al het hout in gebruik genomen. Nog geen anderhalf uur na de opening van de bouwspeel plaatsen hadden sommige kin deren al hutten gebouwd van twee verdiepingen. Het bouwen gebeurt overigens wel onder toezicht van een wij williger die kijkt of de bouwsels veilig genoeg zijn. De komende dagen worden de hutten verder afgebouwd, ge schilderd, behangen en voor zien van gordijntjes. De bouwspeelplaatsen zijn be doeld voor kinderen tussen de vier en twaalf jaar. De deelne mers kunnen zich iedere mor gen om 10.00 uur inschrijven. Op de Middelburgse bouwspeelplaatsen kunnen kinderen naar hartelust hutten bouwen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13