Persoonlijk zorgbudget nodig Strandhuisjes worden 'heilige huisjes' Razende zeeën en ijzige sculpturen PZC Campagne tegen drankmisbruik jeugd op vakantie Cowboy-verhalen uit Zeeuws-Vlaanderen zeeland 12 Vernieuwing gehandicaptenzorg vraagt andere financiering 1900-2000 kunst cultuur dinsdag 13 juli 1999 door Roelf Reinders GOES - Zeeland moet een deel van de twee miljoen gulden krij gen die staatssecretaris Vlie- genthart van Volksgezondheid. Welzijn en Sport heeft uitge trokken voor een proef met per soonlijke zorgbudgetten voor li chamelijk gehandicapten. Dat zegt directeur Leo van der Hoest van de Stichting Zorg Lichame lijk Gehandicapten (ZLG). Pas met dergelijke persoonsgebon den budgetten (PGB) kan vol gens Van der Hoest de zorgver nieuwing voor lichamelijk gehandicapten worden betaald. Zoals het nu gaat, kan het niet langer, vindt Van der Hoest. De ZLG (wonen en dagbesteding voor Zeeuwse lichamelijk ge handicapten) is flink bezig de toverwoordjes van de moderne zorgsector ('zorg op maat' en "vraaggestuurd werken') in de praktijk te brengen. Zónder dat daar extra geld voor komt. ,,De overheid loopt achter de ont wikkelingen aan." Dat is dus flink schipperen waardoor de ZLG keer op keer in financiële moeilijkheden komt. Oplossing Van der Hoest ziet in de per soonsgebonden budgetten de oplossing om 'de nieuwe kijk op zorg' in de sector van de licha melijk gehandicapten te beta- Mosselbedrijf wint rechtszaak DEN HAAG - Mosselkweker Prins Dingemanse heeft een kort geding, aangespannen te gen concurrent Roem van Yerse- ke, gewonnen. De rechtszaak ging over de vraag of Prins wel of niet een octrooi had op een verpakking met koolzuurgas en zuurstof, beter voor de kwaliteit van de mosselen. Roem van Yerseke werkte ook met deze methode. De rechtbank in Den Haag be sliste vorige week dat het oc trooi wel degelijk aan Prins Dingemanse toebehoort. Daar naast moet Roem van Yerseke een dwangsom van vijfduizend gulden per verpakking betalen als het bedrijf toch doorgaat met de voorgenomen plannen. len. „De budgetten in deze sector zijn niet afgestemd op zorgvernieuwing. Er komt geen financiële ondersteuning van de overheid. Maar zorg op maat kost gewoon meergeld." Zorg inkopen Tot nu toe konden alleen ver standelijk gehandicapten en ouderen die verzorging nodig hebben gebruik maken van zul ke persoonlijke zorgbudgetten. Niet meer een stichting of zorg instelling maar de oudere of ge handicapte krijgt een som geld. Daarmee kan hij zèli de zorg in kopen die hij nodig heeft. De ZLG wil 'zorg op maat' bie den. Omdat de gehandicapten dat willen, zegt Van der Hoest. Die willen meer zelfstandig heid, meer privacy, minder be tutteling. Dus gaat het pension tehuis De Schans in Goes dicht en komen er zelfstandige wo ningen in De Watertoren in Goes. „Dan krijg je de discussie: wie betaalt al die aparte aan passingen? De liften, de keu kens, de wc's? Zulke huizen zijn veel duurder dan de grootscha lige tehuizen. We kunnen geen beroep doen op WVG-gelden want dat is voor individuele ge handicapten. We zijn aangewezen op AWBZ- geld maar dat is toegespitst op grootschaligheid." De ZLG be taalt toch alles zelf, maar wel met geld uit een speciale pot waar de toestemming van de mi nister voor nodig" was. „De over heid begint zich te realiseren dat de regels als knellend worden ervaren." De aanpassingen in de Dobberende Doosjes-huizen in Vlissingen heeft de ZLG met geld van de gemeenten Veere en Vlissingen betaald. „Daar zijn we blij mee. Maar dat is natuur lijk geen structurele oplossing. Hij is ook op zoek naar wonin gen voor de jongeren die in ge- zinsvervangend tehuis De Tien de in Goes hebben geleerd zelf standig te wonen. „Die vragen Directeur Leo van der Hoest van de ZLG: „De sector van de lichamelijk gehandicaptenzorg is niet goed genoeg georganiseerd om een sterke lobby in Den Haag te beginnen." foto Willem Mieras door Arjan vari Westen MIDDELBURG - Het Zeeuwse Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZC AD) gaat weer campagne voeren te gen alcoholmisbruik onder vakantie vierende jongeren. De zomercampagne 'Ben je sterker dan drank' moet de grootste jongerenactie worden in de geschiedenis van de ZCAD. Dat is nodig omdat het mis bruik van alcohol in bij jongeren popu laire badplaatsen als Renesse nog steeds ongekend groot is. Onderzoek, onder meer in Renesse, heeft aangetoond dat alcohol consume rende jongeren tijdens hun vakantie extreem veel drinken. Gemiddeld drin ken ze 21 bier glazen bier per dag (de meisjes nuttigen tien glazen minder). „Veel jongeren beginnen al vroeg in de middag met drinken", verklaart M. planken, preventie-medewerker van de ZCAD dit hoge gemiddelde. Een zogenaamde Alcoshow, met rock band Desolation, quiz en drive-in- show, op het bedrijventerrein in Renes se vormt zaterdag het startsein voor de campagne. Vijfentwintig studenten gaan vervolgens drie weken lang leef tijdgenoten voorlichting geven over de nadelen van overmatig drankgebruik. Onder de paraplu van het Nationaal In stituut voor Gezondheidsbevordering (NIGZ) beginnen gelijktijdig ookin an dere Nederlandse badplaatsen cam pagnes. De campagne is nog groter op gezet als vorig jaar. De methode dat jongeren andere jongeren op hun drankgedrag aanspreken werkt vol gens Planken. De studenten delen ver der campagnemateriaal uit, zoals T- shirts, cd's en posters. De nadelen van overmatig drankge bruik staan op de spullen afgebeeld: overgeven, maar ook de gevolgen voor het uiterlijk. Het NIGZ wijst de meisjes er speciaal op dat zij door de drank wat al gemakkelijk in de seksuele omgang met jongens kunnen worden. Planken is tevreden over de medewer king van de Zeeuwse horecaexploitan- ten. Barpersoneel gaat bijvoorbeeld lolly's uitreiken met daarop de tekst: 'Doe me een LOLly, take a break'. De politie verspreidt 'alcoholzelftesten' in het Nederlands en in het Duits. In het najaar gaat de ZCAD de drinkge woonten van de Zeeuwse jeugd onder zoeken. ook om woningen." Van der Hoest vv.il toe naar een situatie dat de gehandicapte zelf een huis koopt of huurt en met een persoonlijk budget de zórg in koopt. „Dan kan de ZLG haar monopoliepositie verliezen, worden we één van zorgaanbie ders. Dat kan dus best beteke nen dat ze niet voor ons kiezen. Dat wil niet zeggen dat de zorg instellingen er maar op los moe ten concurreren, zegt Van der Hoest. „We moeten juist samen werken." En als je dan 'ns wilt samenwer ken, wordt dat weer gedwars boomd. De samenwerking met verpleeghuis Ter Weel en zorg centrum Ter Valcke in Goes op het gebied van dagbesteding is op niets uitgelopen. „De zorg verzekeraar wilde best meewer ken, als het maar geen extra geld kostte." Van der Hoest vindt dat er meer 'samen' moet. „Dat kan pas als de 'schotten tussen de regeltjes' weg zijn." Maar het is niet alleen de schuld van de overheid dat de lichame- lijk-gehandicaptensector ach ter loopt, zegt Van der Hoest. „Andere sectoren, zoals de ver standelijk gehandicapten staan vaak in de belangstelling, al was het alleen maar om de wacht lijsten. Maar die sector is ook beter georganiseerd en heeft een sterke lobby naar de politiek. De sector van lichamelijk ge handicapten is niet goed genoeg georganiseerd om ook zo'n lob by te beginnen." In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. MIMII FI'IUil f door Ann-Marie Knegt Het was bijna gelukt, in die nacht van 13 op 14 juli 1904. Negen jonge vee-smokke laars staken de Belgische grens over met drie melkkoeien. Nog geen vijf minuten later werden de mannen aangehouden dooi de hoeders der wet, die eisten dat de mannen afstand deden van de koeien. „Toen hier niet onmiddellijk aan werd voldaan klonken revolverschoten en een der smokkelaars, een jongeling van 23 jaar stortte ter aarde." Smokkelaars hadden geen makkelijk leven. Overal langs de Belgische en Zeeuws-Vlaam- se grens wachtten grenswach ters de smokkelaars op. Het nachtelijke leven van een smok kelaar bestond uit het rennen over smalle donkere paadjes en het zwemmen door ijskoud wa ter. Smokkelaars moesten dus mannen van staal zijn. Ze wer den beschouwd als helden. De naam van Roman Plemelsoet uit Zandstraat bij Sluiskil, die de smokkelprins uit Zeeuws- Vlaanderen wordt genoemd, wekt bij veel oudgedienden uit het smokkel wereld je sentimen taliteit op. Roman H. was vooral actief in jaren van de boter- smokkelarij van 1958 tot 1973. Ondanks het grote risico van het beroep was de smokkelarij ze ker geen vetpotD e meeste man nen waren in hun dagelijks le ven landarbeider of langdurig werkloos. Dat was niet echt ver wonderlijk. Na zo'n nachtelijke tocht was men doodop. Je moest overdag wel uitrusten. Meestal werd het vee in groepen van twintig of dertig dieren over de grens gedreven, door een groep drijvers aan de ene kant en een groep opvangers aan de andere kant. De latere smokke laars beperkten zich meestal tot een paar dieren per nacht. In principe een drijver per dier. De beesten waren meestal verbon den door een touw, verder een voorman en een achterman om de kust te verkennen. Voor een kalf dat over de grens werd af geleverd werd zo'n drie gulden betaald. Dat moest dan over alle betrokkenen worden verdeeld. Het risico om gepakt te worden was dan minder groot. De Belgi- j sche douaniefs of kommiezen knepen nog wel eens een oogje toe. Zij kregen commissie over I de smokkelwaar die zij te pak- j ken kregen. De Nederlandse dounaniers waren daarentegen 1 een stuk strenger. Als zij een smokkelaar betrapten dan na men zij de smokkelwaar in en de smokkelaar werd gearresteerd. Botersmokkel De Zeeuws-Vlaamse grens streek is vooral beroemd om de smokkel van boter. Boter heeft i het langst een renderend inko men gevormd voor de Zeeuws- Vlaamse smokkelaars, daar voor waren het suiker, koffie en i veelal runderen die over de grens gebracht werden. Toen het prijsverschil van boter in België en Nederland eenmaal werd opgeheven, hield het smokkelen ook op. Toch wordt het smokkelen nog steeds geromantiseerd. Een leu ke anekdote is het verhaal over de smokkelaar die grenswach ters de hersenen deed pijnigen, omdat ze er maar niet achter konden komen wat de man nu precies over de grens voerde. Een paar keer kwam hij wel met een kruiwagen vol grond langs hun post. Bij steekproeven trof fen ze nooit een spoor van smok kelwaar aan onder die aarde. Tot ze na enige tijd ontdekten wat de man smokkelde: kruiwa gens! Ente Breed toont in zijn expositie de verschillende gezichten van Zeeland. Fotograaf Breed toont verfrissend beeld van Zeeland door Ben Oerlemans MELISKERKE - DeBiggekerk- se fotograaf Ente Breed heeft in een twintigtal foto's het leven in Zeeland vastgelegd. Vooral het bestaan op en om het water, de visserij en de landbouw staan centraal. Breed combineert in zijn werk diverse fotografische technieken en laat de kijker op een verrassende manier vanuit verschillende standpunten na der kennismaken met de pro vincie. Zeeland fotograferen leidt vaak tot geijkte plaatjes: de Zeeland- brug, Oosterscheldedam, mos selen, vrouwen in klederdracht en pittoreske kiekjes van Veere. Deze thema's komen geregeld terug op tentoonstellingen en op ansichtkaarten. Het is een ver dienste van Breed dat hij het le ven in de provincie op een rea listische manier heeft weten vast te leggen, zonder in clichés te vervallen. Het water speelt een grote rol op de foto's. Vanuit verschillende perspectieven en tijdens wisse lende seizoenen is het vastge legd. Een surfend kind, een vrouw die uit de zee opduikt en een plezierboot belichten de kanten van het recreatieve ge bruik van de zee. De foto's zijn uit kikkerperspectief genomen, zodat het lijkt alsof de sporters over de golven heen zweven. Waterspetters geven het geheel een levendig karakter. Ente Breed beschouwt ook de pleziervaart van een aantal kanten. Een zeilboot is vanaf de wal genomen en vanuit de lucht. Ook heeft de fotograaf op de boot plaatsgenomen en de mas ten afgebeeld en uiteraard is er een plaat waarbij vanuit de mast op het dek wordt gekeken- .Bij deze foto's is de zee vriende lij k, blauw en een plaats voor re creatie en plezier. Andere afbeeldingen tonen de duistere kant van het water. Een vissers boot ploegt zich door woeste schuimkoppen. En in de Arse naaltoren slaan de golven woe dend naar binnen. Natuurgeweld Een andere foto toont een boot van de reddingsbrigade op weg door het natuurgeweld; een ra zende zee en een grauwe lucht, die een contrast vormt met de felgele kiel van het schip. Bijna spookachtig zijn de beel den van een bevroren Veerse Meer. De schotsen kruien en vormen een majestueus spel van natuurgeweld. Een huis op de achtergrond lijkt miniscuul en valt nauwelijks op. Een andere plaat toont een ijzig bevroren watervlakte. De sneeuw heeft zijn werk gedaan en de strand- palen tot vreemdsoortige sculp turen gemaakt. De uitgestrektheid van het Wal- cherse platteland komt aan de i orde als Breed een geploegd veld 1 afbeeldt. Ook nu heeft de foto- 1 graaf weer een laag standpunt 1 ingenomen, zodat het lijkt alsof de vlakte immens vlakte is. Een I detailopname van graspollen en een stuk duin geven de indruk dat de beschouwer naar een im- mens landschap kij kt, zoals bij - i voorbeeld de Grand Canyon. Een boom op een duin trotseert j de storm en geeft de indruk dat hij daar al eeuwen tegen de ele menten vecht. Dit strijdthema komt ook aan bod in het symbool van Zee- lands gevecht tegen het water: het eiland Neeltje Jans. Het her denkingsmonument lijkt in 1 Breeds optiek een gigantische weergave van het heelal. De op een brede foto afgebeelde bollen eromheen, die zowel in de lucht als in het weerspiegelende wa ter te zien zijn, willen misschien zeggen dat in Zeeland de hemel, aarde en water een dusdanig sa menspel vormen, dat ze volledig één zijn geworden. De foto's van Ente Breed zijn te be- kijken in het voormalige gemeente huis in Meliskerke. De openingstij- den zijn iedere werkdag van 9.00 lot 12.00 en 14.00 tot 16.00 uur Op vrij dag is de locatie alleen 's morgens geopend. door Ben Oerlemans OOSTKAPELLE - Voorkustbe- zoekers zijn strandhuisjes mak kelijke onderkomens voor in de vakantie. Je kimt er je handdoe ken in leggen en even uitrusten en schuilen voor de zon tussen de zwembeurten door. Dat je met de hutjes hele andere din gen kunt doen, blijkt uit een ten toonstelling van drie huisjes in de Heemtuin van het Zeeuws Biologisch Museum, die tot 26 september te bezoeken is. De strandhuisjes zijn uit hun context geplaatst en door Juul Kortekaas, Anneke Schenk en Dorine Zelders omgetoverd tot kunstobjecten. De meest pas sende benaming is 'heilige huis jes'. Als een soort kapelletjes mét ieder een eigen godheid of religieus gegeven, bieden de huisjes een blik in een andere wereld. Casa Sacra. De naam van het huisje van Anneke Schenk zegt het al: heilig huisje. Als een schrijn staat het op het schel- penveld en het is aan de godin Nehalennia gewijd. Op de ach tergrond is een altaarsteen afge beeld die in 1970 uit de zee ge vist is. In het midden lijkt het alsof de godin zélf tot leven is gekomen. Nehalennia lijkt zich te hullen in een mysterieus waas, haar gestalte terugge bracht tot een wirwar van vis netten met schelpen. Ergens steekt er een hand uit. De muren van haar huisje zijn blauw en Zeeland in beeld GOES - Op initiatief van de Pro vincie Zeeland en de stichting WCL Zak van Zuid-Beveland is een serie van achttien penteke ningen en kleurenfoto's over de Zak als ansichtkaarten in om loop gebracht. De prachtige foto's van een aan tal in de Zak voorkomende vo gels zijn gemaakt door natuur kenners Chiel Jacobusse uit 's-Gravenpolder, Hannie Jo- ziasse maakte macro-opnamen van vlinders, kikkers en plan ten. Jo Jobse heeft met een aan tal pentekeningen sfeervolle plekjes op papier gezet en als ansichtkaart uitgevoerd. De serie ansichtkaartenis op di verse verkooppunten in Zuid- Beveland verkrijgbaar. De teke ningen worden tot en met 3 0 juli in origineel groot formaat ten toongesteld in boekhandel De koperen Tuin aan de Keizers- dijk in Goes. van de twee werelden spelen woorden een rol. Daarmee be geeft ze zich op het terrein van de postmoderne filosofie. Met name filosofen als Derrida, Ri- couer en Lyotard gaan ervan uit dat er geen werkelijkheid is. De reëel waarneembare wereld kan niet met woorden worden ge vangen. Versluieren Dikwijls dienen woorden niet om de wereld op te helderen, maar versluieren ze deze in taal spelen. Een woord kan twee dingen betekenen; kust kan de kustlijn of zoenen inhouden. Maar ook water, kater, lijn en zee worden in het taalstelsel een naar elkaar verwijzend sys teem. Kortekaas heeft in haar huisje een mini-universum met een eigen taalspel gecreëerd, waarbij niet de reële werkelijk heid van belang is, maar de on eindige keten van naar elkaar verwijzende woorden, die op el kaar inlopen en aan elkaar ge spiegeld kunnen worden. Een doorlopend en bewegend systeem van naar elkaar verwij zende tekens is ook het huisje van Dorine Zelders. Zij maakt echter gebruik van traditionele symbolen die in inwijdings- scholen, de hermetische filoso fie en het Boeddhisme te vinden zijn. Centraal staat het levens- wiel, of het rad van geboorte en wedergeboorte, met daarop schaakstukken die als het ware verwijzen naar het grote spel dat tijdens het leven wordt ge speeld. Goed en kwaad Een geblokte vloer verwijst naar de overgang tussen goed en kwaad. Aanvankelijk verloopt deze recht en hoekig, maar na verloop van tijd wordt het pa troon vloeiend. De zon en de maan bestaan uit landkaarten: de bovenwereld wordt de benedenwereld en om gekeerd. En aan de muur van het huisje hangen symbolen en te kens die verwijzen naar de strijd die de mens moet voeren om aan zijn lijden te ontkomen en zo verlichting te bereiken. Het hele hutje heeft wel wat weg van een boeddhistische tempel: ervoor staan constructies die lij ken op Nepalese gebedsmolens en een lachende Boeddha ziet toe op alles. Ook op de draad van het leven die door de schikgo dinnen aan een spinwiel is ge maakt en die kwetsbaar voor de ingang hangt. Hel Zeeuws Biologisch Museum is in juli en augustus dagelijks ge opend tussen 10.00 en 18.00 uur. groen geschilderd; de kleuren van de zee van waaruit ze af komstig is. Op de grond lijkt de natuur binnengehaald te zijn. In een cirkel is een schelpenpa troon waarneembaar dat de zee voorstelt. Een boot drijft erop: voortgestuwd door het water. In het huisje van Juul Kortekaas is het water aan het woord. Let terlijk, want het woord speelt een centrale rol. Ze speelt met de zin 'Walcheren kust water', waarvan de woorden op de wan den van het huisje staan afge beeld. Deze zin kan tweeledig worden uitgelegd: de woorden Walcheren, kust en water, maar natuurlijk ook het Zeeuwse ei land in een romantisch samen zijn met het water. De zeespiegel wordt weergege ven door spiegels en een bruine verflaag die overgaat in hemels blauw. Het is letterlijk en fi guurlijk een spiegel; je kunt je zelf erin bekijken en op de rand Casa Sacra, gemaakt door Anneke Schenk. In haar strandhuisje heeft Dorine Zelders traditionele inwijdingssymbolen verwerkt. foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 12