Recreatie werkt aan milieu Een groet uit het Mooiste Café van de Wereld Lekker in de schaduw Weg naar ziekenhuis in Goes te lang voor zwangere Zierikzeese Spookrijder (91) richt ravage aan op A58 11 Subsidie beschikbaar dè\ \reiskoffer Man gewond in Rilland zeeuwse almanak Dropveter zeeland dinsdag 13 juli 1999 doorMaurits Sep MIDDELBURG - Recreatiebe- drijven en jachthavens gaan nieer doen aan natuur en milieu. In het kader van het project NORT Zeeland worden 25 re- creatiebedrijven en 10 jachtha vens doorgelicht middels een milieuscan. Bedrijven die wil len investeren in betere milieu voorzieningen kunnen eenvijf de van de kosten daarvan vergoed krijgen. Uiteindelijk moeten twaalf bedrijven en ha vens over een milieukeurmerk beschikken. Het geld voor de vergoeding komt uit de 'NORT-pot' voor verbetering van recreatie en toerisme, die gevuld is met bij dragen van diverse overheden en het bedrijfsleven. Voorzitter J. de Waard van de Stichting NORT Zeeland (Nederlandse Ondernemers in Recreatie en Toerisme) heeft dat maandag in Middelburg bekendgemaakt. De financiering van het milieu project is nog niet voor heel Zee land rond. Voor de Kop van Schouwen en voor Zeeuws- Vlaanderen is dat wel het geval, voor de overige regio's verwacht De Waard in september te weten of het ook daar wordt uitge voerd. Tevreden Gedeputeerde J. G. van Z wieten (toerisme) toonde zich zeer te vreden over het milieuproject. „We kijken wel altijd naar de grote bedrijven en hoe zij met het milieu omgaan, maar de toe ristische sector is ook heel groot in Zeeland. En hierin is op mi lieugebied nog veel winst te boeken." De Waard maakte gisteren te vens bekend dat het NORT-pro- ject met 2,5 jaar is verlengd, tot eind 2001. Het project liep offi cieel op 1 juli van dit jaar af, maar de branche-organisaties Recron, Horeca Nederland en Hiswa (watersport) hebben be sloten ermee door te gaan. Ove rigens is de deelname van de Hiswa nieuw; de watersportbe drijven waren tot nu toe niet vertegenwoordigd in het pro ject, dat in 1995 begon. NORT Zeeland heeft tot doel de kwaliteit van de recreatie- en horecabedrijven te verbeteren. Ondernemers die in hun bedrijf willen investeren, kunnen de hulp en kennis inroepen van drie consulenten. Behalve aan milieu wordt de komende jaren nog meer dan voorheen aan dacht geschonken aan het me ten van de klantvriendelijkheid, aan gasteninformatiesystemen en aan de uitwisseling van kennis tussen de bedrijven on derling. Dat moet er mede toe leiden dat de ondernemers pro fessioneler gaan werken. De Vlaamse campinghouders organisatie CKVB heeft zich bij het project aangesloten. Vol gens woordvoerder Mare Eere bout van de CKVB hebben de re creatie- en horeca-ondernemers in Vlaanderen grote behoefte aan adviezen en scholing. „Wij kunnen profiteren van de voor sprong die jullie hebben en de Nederlandse initiatieven over- ARNEMUIDEN - Als de mussen door de hitte van het dak vallen kun je puffend en zwetend in je automobiel proberen de kust te be reiken om verkoeling te zoeken. Deze Arnemuidse ging gewoon voor haar huis zitten. Lekker in de schaduw sokken breien, want het blijft tenslotte geen zomer. foto Ruben Oreel KAPELLE - Een hoogbejaarde spookrijder uit Goes is maan dagmiddag op de snelweg A58 ter hoogte van Kapelle in bot sing geraakt met vier personen auto's. Daarbij raakte hij één auto zo danig dat de inzittenden met een ambulance voor observatie naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Ook de 91-ja- rige spookrijder zelf is voor ob servatie naar het ziekenhuis vervoerd. Uiteindelijk hoefde niemand opgenomen te worden. De eerste botsing ontstond na dat de bejaarde Goesenaar maandagmiddag om ongeveer tien voor één op het kruispunt Vierwegen met zijn auto de noordbaan van de A58 opreed. Dat is de baan die in gebruik is voor het verkeer dat richting Vlissingen rijdt. Nabij het via duct Schore botste de man op de eerste twee tegenliggers. Zon der zich daar verder om te be kommeren reed hij door in de richting van de Vlaketunnel. Daar botste hij nog eens tegen twee auto's. Door deze aanrij dingen werd zijn voertuig zoda nig beschadigd dat hij niet meer verder kon rijden. Honden De politie heeft het rijbewijs van de man ingenomen, in af wachting van een beslissing van de officier van justitie. Zijn ver nielde auto moest worden weg gesleept. In een van de auto's die hij in de Vlaketunnel raakte zaten twee mensen uit Bergen op Zoom met ■pi Lieve Lize, Zijn in Zonnemaire geweest. Dat is zo'n dorp - als je iets te veel gas geeft, verdwijnt het meteen in je ach teruitkijkspiegel. Dus indien je hier ooit eens komt, voetje van het gaspe daal, anders mis je het Mooiste Café van de Wereld. Als je vanaf Zierikzee het dorp bin nenkomt, ligt het op de doorgaande weg ergens aan je linkerhand. Het is een wat verzakt bouwsel, met klimop begroeid. Dateert van 1616 of daarom trent. Was vroeger een smederijwaar tra valjes stonden en paarden van nieu we hoefijzers werden voorzien. Op het uithangbord staat D' Ouwe Smisse ge schreven. Zo heet die kroeg. Veel hout en plavuizen, virtinekasten met daarin duizenden miniatuurmo tortjes en ander speelgerei. Duizenden grammofoonplaten staan er. Ze heb ben ook een paar ouderwetse juke boxen; druk op de knop en daar klin ken Harry Belafonte, Kate Starr, Winifred At well, Paul Anka Frank Sinatra, Glen Miller en Jo Stafford. In de Ouwe Smisse gelden ijzeren wet ten. De kroegbaas draait er zfjn mu ziek. En voor wie daar niet tegen kan, is het glaasje leegdrinken en wegwe zen. De man achter de tap mag ook graag een videootje vertonen; Nat King Cole, Gene Kruppa, Benny Goodman en meer van dat soort werk. Mooie vent, die kroegbaas. Jo Linssen, gevorderde zestiger, beetje pezig type, T-shirt van de commando's (heeft-ie vroeger bijgezeten), grijze kuif, dito kleur krulsnor. Zit boordevol fraaie vertellingen. Zat ooit op de grote vaart. Hij voer op majestueuze passagiers schepen van de Holland-Amerika- Lijn. Daar was hij eerst bell-boy, een hulpje van de huttensteward. Rond etenstijd ging hij met een xylofoontje rond om de passagiers te waarschuwen dat er gekaand diende te worden. Hij is er ook nog liftboy geweest - vooral als ze een haven aandeden, was dat een lu cratieve bezigheid; passagiers die aan wal gaan delen doorgaans royale fooi en uit. Verdienen deed hij daar genoeg, aan boord. Maar het was wel hard werken. En laat hij wel zijn; aan werken heeft hij geen hekel, maar daarin zijn na tuurlijk gradaties - zestien uur in touw en acht uur niksen - da's op den duur geen doen. twee honden. De Bergenaren zijn ter observatie naar het zie kenhuis gebracht. Een ber gingsbedrijf heeft zich over de honden ontfermd. Het verkeer is ongeveer een uur gestremd geweest, wat tot een flinke file leidde. Alleen de rechter rij strook was beschikbaar. Tegenover de politie verklaarde de man dat hij in de veronder stelling verkeerde dat hij op de goede baan zat en juist handel de. Hij was niet onder invloed van medicijnen of alcohol. Advertentie MITA copiers, faxen en printers HOEKMAflèi Noordzandstraat 6 Ycrseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 Groot aantal misdrijven opgelost foto Pieter Honhoff door Esme Soesman GOES - Er moet weer een moge lijkheid komen om in het Zie rikzeese ziekenhuis te bevallen, vindt Leonie Peute uit Colijns- plaat. Zij was donderdagoch tend getuige van de geboorte van haar neefje Kaj de Boer uit Zierikzee, die het levenslicht zag langs de N256 vlak voor de afslag Wilhelminadorp. „Het is goed gegaan, maar ik vraag me af of er eerst een baby of vrouw moet doodgaan voor er iets aan deze situatie verandert." Het gaat goed met Kaj en met zijn moeder Anja. Beiden kon den op de dag van de bevalling weer naar huis. Voor Leonie Peute, zus van de bevallen vrouw, is dat echter geen reden om haar verhaal niet te vertel len. „Want als ik denk aan alle mensen die deze gang naar het ziekenhuis in Goes vanuit Zie rikzee nog moeten maken... Dat is verschrikkelijk. Dat gun ik ze echt niet. De beleidsmakers moeten hier nog eens goed over nadenken. Niet dat ze pas als het fout gaat bedenken: goh, misschien kan dit wel niet." Voor vrouwen op Schouwen die in verwachting zijn, is er geen alternatief. Thuis bevallen is niet langer mogelijk en ook het ziekenhuis in Zierikzee heeft de kraamafdeling gesloten. Dat betekent dat de gang naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes gemaakt móét worden. Ie mand die op het punt staat te be vallen, seint het ziekenhuis aan de overkant in en vertrekt. Geen doen Zo ook de zus van Leonie, bij wie de bevalling echter - een maal onderweg - in een stroom versnelling terechtkwam. Dick de Boer, vader van Kaj, zette de auto langs de kant van de weg en probeerde na een vrachtwagen chauffeur aangehouden te heb ben de ambulancedienst in te schakelen. Leonie ontfermde zich over haar zus en over Kaj die op de voorbank van de per sonenwagen om tien over vijf 's ochtends ter wereld kwam. „Geen doen", aldus Peute, die zelf tamelijk koelbloedig wist te handelen en bovendien het ge luk had samen met haar zwager op pad te zijn. Bovendien was het rustig op de weg, want 'er is nu overdag geen doorkomen meer aan'. De ervaring vond ze echter verschrikkelijk. „Alle bobbels op de weg voel je. En dan gaat er geen één weg recht streeks naar het ziekenhuis, dus moet je al die achterlijke roton des nog eens over. Die weg naar het ziekenhuis toe is dan enorm lang." Volgens J. Broertjes van de raad van bestuur van Oosterschelde- ziekenhuizen is de bevalling langs de weg iets wat slechts in cidenteel - ook in de rest van Ne derland - voorkomt. In de anderhalf jaar dat zwangere vrouwen aangewezen zijn op het ziekenhuis in Goes is dit de eerste keer dat een geboorte in een personenwagen langs de weg heeft plaatsgevonden. „En dergelijke hele snelle bevallin gen zijn meestal ook ongecom pliceerde bevallingen", voegt hij hieraan toe. Broertjes be schouwt de afstand die zwange re vrouwen moeten afleggen naar het ziekenhuis in Goes als verantwoord. Over deze kwestie is uitgebreid gesproken met de inspecteur van de volksgezond heid en met een commissie van hoogleraren. „Die hebben de conclusie getrokken dat dit ver antwoord is." (Advertentie) HET BETOVERDE PLEIN Abdijplein/Zeeuws Museum Elke woensdag 13.30 -16.00 l KINDERWORKSHOP Aanmelden: Informatiekiosk Info: (0118) 62 66 55 RILLAND - In Rilland is maandagavond een man gewond geraakt toen hij werd aangereden door een auto. Het slachtoffer stond om kwart voor zeven op de Zimmermanweg met een andere man naast een tractor met een grondkar. De auto, bestuurd door een 19-jarige inwoner van de gemeente Reimers- waal, raakte in een slip en kwam op beide mannen af. Een van de twee kon onder de grondkar duiken, de ander werd aan zij n been ge raakt. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. BERGEN OP ZOOM - De politie van Bergen op Zoom heeft twee mannen aangehouden die ver dacht worden van een groot aantal misdrijven in Noord- Brabant en Zeeland. De aanhouding staat niet op zich. Op 22 juni werden al twee mannen aangehouden in ver band met een groot aantal mis drijven, in de sfeer van ramkra ken en (auto)diefstallen. Daar kwam vorige week dins dag de aanhouding van een 30- jarige inwoner van Sint Wille- brord bij en maandag gebeurde datzelfde met een 29-jarige in woner van die plaats. Ze worden beide verdacht van diefstallen met geweld en afpersing. Het viertal zou in totaal bij 61 mis drijven betrokken zijn. Het heet hét duivenwijkje van Zierikzee te zijn. Malta, ooit het domein van arbei ders. Een volksbuurt pur sang waar de mensen elkaar op straat nog steeds aan schieten voor een gezellig praatje. Al dan niet onder het genot van een pils in het voortuintje. Een buurt ook waar inwoners sinds jaar en dag bijnamen hebben en vaak daaronder beter gekend zijn dan hun burgerlijke sta tus. Zoals die duivenmelker, in de wandelgangen Jannus Dropveter genoemd. Een naam om trots op te zijn, zo ondervond de verslaggever die er laatst op uit trok om de gewoonten in de wijk, ivaar hij recent ook zelf is neerge streken, in beeld te brengen. In zijn jeugdige overmoed had hij opgetekend dat de be vlogen hobbyist te boek staat als Jannus Droplul. In het Nederlandse spraakgebruik een staande uitdrukking. Zo niet in Malta. En omdat de Maltezen van hun hart geen moordkuil ma ken, werd de verslaggever het afgelopen weekeinde aangesproken op de slip of the pen. Of hij die bijnaam maar even snel en nadrukke lijk ivilde rechtzetten. Advertentie Hij was ook nog een poosje chef d'éta- ge in het Amsterdamse Victoria Hotel. Klinkt gewichtiger dan het was - moest hij hotelkamers rond met .drankjes en etenswaren. Maar ze wa ren er zó slecht voor het personeel - soep met klonten die nog zuur was bo vendien. Hij deed ook nog iets in schoenen werkte bij Wagon Lits, waar hij op de binnenlandse treinen de regie voerde over het restauratiepersoneel - dat be stond toen nog; dat je onderweg van Goes naar Groningen aan tafel kon. Tot hij in het Parool - hij las die alleen omdat Carmiggelt er in schreef - een advertentie zag staan. Maar laat hij eerst over Carmiggelt vertellen. Die was net als de kroegbaas een groot mu ziekliefhebber. Hij zond de auteur ooit een bandje op met muziekjes waarvan hij dacht dat die de Kronkelschrijver zouden behagen. Carmiggelt stuurde hem een bundeltje verhalen toe, voor zien van een handgeschreven tekstje: dank voor het bandje, schot in de roos. Die advertentie dus. Bij de First Natio nal City Bank vroegen ze een hoofd af deling inkoop. Nu heeft de kroegbaas, zegt hij zelf, van verkopen geen ver stand, maar van inkopen wel. Dat is net zoiets als boodschappen doen bij Albert Heijn - de schapjes langs, arti kelen naast elkaar leggen en de prijzen vergelijken. Zo simpel is dat. Die bank heeft een geld met hem verdiend, niet te geloven, dat ging echt om miljoenen. En hij was er zo vrij als een vogeltje, liep vaak te struinen op het Waterloo- plein. Daar tikte hij die tonnen op de kop die nu in zijn café dienst doen als krukjes. Een ras ritselaar, die Jo. De koperen poten, waarop de planken van zijn platenkast rusten, heeft hij uit het statige bankgebouw waar hij vroeger als inkoper aan de kost kwam. De voe tenplank aan de toog, dat waren de deuren van de directievertrekken. De vloerdelen heeft hij uit het Historisch Museum. Het trapje, vlak naast de bar, stond ooit in een Boldootwinkeltje aan de Kalverstraat, de enorme molen steen bij de open haard kocht hij voor een prik in Bruinisse. Heb ik nog niet verteld hoe hij in Zon nemaire kwam. Het heeft met zijn zwager te maken, die op Schouwen- Duiveland een geschikt horeca-eta- blissement zocht. In Zonnemaire gear riveerd, schudde de zwager het hoofd, maar Jo was verkocht. Iets als de Sher ry-Bodega in Amsterdam stond hem voor ogen. Het werd het Mooiste Café van de Wereld. Dat zeggen zijn klan ten. Ze hebben daarin gelijk. Het heeft één nadeel: het is slechts drie dagen per week geopend. Want om het geld - z'n vrouw heeft tenslotte een aardig inko men - hoeft hij het niet te doen. Lieve Lize, ik ga stoppen en pak er nog eentje: een Schouws Bittertje of een Smisse Bitter, misschien. Die maakt hij zelf. Zijn klanten zeggen: het is een wondermiddel, maar dat vindt Jo zelf een beetje overdreven. Hij vindt het gewoon lekker. PS: als je dit doorvertelt, moet je er wel bijzeggen dat hij zijn bitters niet stookt, maar trekt. Anders krijgt hij de Inspecteur van de Dienst Accijnzen aan de deur. En op dat soort klanten zit hij niet te wachten. Hartelijke groet uit het Mooiste Café van de Wereld, Willem van Dam Zonnemaire Voor een telefonisch retourtje USA betaalt u bij Tel maar 0,15 per minuut, extra abonnementskosten. Boven dien heeft u geen ander toestel of ander nummer n<

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 11