Defensie laat munitie liggen m Schelde moet weer banen schrappen Zorgsector wacht in spanning op geld Peuterrace in de showroom Boor begint dit weekeinde aan de lange reis Zomer tot 50% mmm SAROUK zeeuwse almanak Verkeerd verbonden UITVERKOOP DELSCHER Provincie vraagt om onderzoek naar andere dumpplaatsen Kandidaat voor overname mouterij Ibis zeeland zaterdag 10 juli 1999 luo gezichtsbehandeling C2 pers.): <.,nf 59.-voor 19.- Babelweg 2 Domburg DE,PAREL, tel.:0118-588299 KORTING Eigen import dus alles... Origineel en Echt Perzische en Ooslerse Tapijten Speciaalzaak KONINGSTRAAT 9 GOES TEL.0113-227101 Op zoek naar opleiding of beroep adviseurs opleiding Bel voor een advies-gesprek I [/IOB) Nieuwstraat 2 - 4461 CG GOES tel (0113) 23 05 48 - fax (0113) 25 18 66 Zomeropruiming bij Kui Beautycentrum De lichaamspakking met o.a. modder/ ajgen/karwendei vah: f 79.- f en HET BETOVERDE PLEIN Abdijplein/Zeeuws Museum Elke zondag 11.30 uur RONDLEIDING Nico Out Aanmelden: Informatiekiosk Info: (0118) 62 66 55 Juli is traditiegetrouw een drukke maand voor die door de wol geverfde, maar ietwat verstrooide wielerv er slagge ver uit Terneuzen. De Tour de France slokt al zijn tijd en aandacht op, en dan wil er wel eens iets misgaan. Zo bekroop hem, onderweg met de auto door het Franse land, het idee om zijn in Zee land achtergebleven colle ga's op de hoogte te brengen van het laatste nieuws uit La Grande Bouclé. Graaiend in zijn jaszak naar zijn mobiele telefoon, die hij vlak voor vertrek naar Frankrijk nog gauw even thuis van de tele visie had geplukt, voelde on ze reporter de vertrouwde contouren van het apparaat je. Hij viste het op en drukte zonder erbij na te denken de toetsencombinatie in. De verbinding werd tot zijn ver bazing niet tot stand ge bracht. Hoe hij het ook probeerde, Zeeland was on bereikbaar. Maar het is ook lastig bellen met de afstandsbediening van de videorecorder. door Maurits Sep VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen moet opnieuw banen schrap pen, deze keer bij de Machinefa briek. Hoewel het bedrijf nog geen aantallen wil noemen, wordt een verlies van zestig ba nen niet uitgesloten. De Raad van Bestuur beslist binnenkort of dit bedrijfson derdeel wordt samengevoegd met Schelde Gears. Dat zou ten koste kunnen gaan van enkele tientallen banen. De Centrale Ondernemingsraad zegt onaan genaam te zijn verrast door de nieuwe reorganisatie. Die komt aanzienlijk eerder dan ver wacht. De Machinefabriek on dervindt indirect de gevolgen van de crises in Zuid-Oost-Azië en in de offshore-industrie. Het bedrijf heeft veel klanten die lij den onder deze crises. „Er is wel werk. maar het aannemen van nieuw werk geeft aanloopver liezen", legt KSG-woord voer der T. L. van de Poel uit. „De markt is dun, dat leidt tot lage prijzen. En dat drukt het resul taat van de Machinefabriek. Halvering De slechte markt heeft een reor ganisatie bij de Machinefabriek niet veroorzaakt, maar wel ver sneld. In het kader van de ver huizing van de KSG naar Vlis- singen-Oost werd sowieso onderzocht wat de beste positie is voor de Machinefabriek. De optimale omvang is in elk geval kleiner dan de huidige, beaamt Van de Poel. Hij kon nog geen aantallen noemen. Vast staat dat bij een samenvoeging van de twee bedrijfsonderdelen de ma chinefabriek het zwaarst zal worden getroffen. Een halve ring van 120 naar zestig mensen wordt niet uitgesloten. Schelde Gears zit goed in het werk. Het personeel van de Machine fabriek en Schelde Gears (40 werknemers) is deze week inge licht over de problemen en de manier waarop die hoogstwaar schijnlijk worden aangepakt. De opheffing van de BV's Ma chinefabriek en Schelde Gears en de oprichting van een nieuwe BV waarin zij worden onderge bracht, ligt volgens voorzitter R. de Jonge van de Centrale On dernemingsraad voor de hand, omdat de werkzaamheden in el- kaars verlengde liggen. Na de verhuizing naar Scheldepoort zouden ze toch al bij elkaar wor den gezet, legt hij uit. Toch zal de Centrale Onderne mingsraad in samenspraak met de ondernemingsraden van de Machinefabriek en Schelde Ge- ars de plannen kritisch beoor delen. „We zullen kijken of ze realistisch zijn. Het mag geen overlevingsplan zijn. het moet een toekomstplan zijn. Wij zul len ervoor zorgen dat er zo veel mogelijk werkgelegenheid be houden blijft, voor nu en voor de toekomst. Dat laatste is zeker zo belangrijk. En de toekomst ligt op Scheldepoort." Stofkam Om de Koninklijke Schelde Groep klaar te maken voor die toekomst haalde de Centrale Ondernemingsraad eind vorig en begin dit jaar nog de stofkam door de organisatie. Die ene operatie, waarbij zeventig ba nen werden geschrapt, moest voorkomen dat er voortdurend kleine ingrepen nodig zouden zijn. Dat drie maanden later toch weer een reorganisatie op stapel staat, stelt De Jonge te leur. „Het is erg jammer dat dat nodig is. We gaan redden wat er te redden valt om de Schelde als groep bijeen te houden." (Advertentie) Lange Vorststraat 12 Goes door Arjan van Westen GOES - Het is nog onduidelijk hoeveel er voor de Zeeuwse zorg overblijft van de 1,6 miljard gulden die staatssecretaris Vlie- genthart (Volksgezondheid) de ze week aan de zorgsector heeft toegezegd. Wel heeft een woord voerder van het ministerie laten weten dat de verdeling per regio voor Zeeland 'gunstig' zal zijn. De helft van het geld waarmee Vliegenthart de komende drie jaar de wachtlijsten en de werk druk in thuiszorg, verpleeg- en verzorgingshuizen te lijf wil gaan, is bestemd voor regio's die een achterstand hebben in ver gelijking met de rest van land. Het organisatiebureau Price Waterhouse Coopers (PWC) heeft in opdracht van het minis terie onderzocht hoe de zorg er in de regio's voor staat. Ondanks een hoge mate van vergrijzing wordt Zeeland door het bureau niet meer als achterstandsge bied bestempeld. De Zeeuwse sector is daarom bang dat er bij de verdeling van de 1.6 miljard onvoldoende geld deze kant komt. Er zijn volgens PWC dus regio's waar de problemen met wacht lijsten en werkdruk in de zorg groter zijn. Toch verwacht woordvoerder G. Riphagen van het ministerie dat Zeeland meer geld krijgt dan bij eerdere ver delingen. Want het gaat volgens hem om de combinatie van het aantal 75-plussers in een regio en de achterstand in voorzie ningen. Riphagen: „Hierdoor verwacht ik dat Zeeland er in fi nanciële zin straks gunstig uit komt." In augustus wordt het exacte bedrag voor volgend jaar be kendgemaakt. In november laat het ministerie aan het zorgkan toor in Goes weten welk bedrag er de komende jaren voor de Zeeuwse zorg bij komt. (Advertentie) door Lilian Dominicus TERNEUZEN - De showroom van BMW-dealer Verbrugge in Terneuzen was gisteren tijdelijk het terrein van rondrennende peuters. Volwassen moesten re gelmatig opzijspringen om de her en der voorbij scheurende karretjes te vermijden en niet met blauwe tenen thuis te ko men. Garage Verbrugge schonk vrij dagmiddag aan een aantal kin derdagverblijven vijftien zoge noemde babyracers: kleine loopautootjes voor kinderen van een tot drie jaar. Het kon directeur R. Verbrugge voor deze keer niet deren dat de kleintjes zijn bedrijf bezetten. „Ik vond het gewoon een aardig gebaar. Vier jaar geleden werd een inruilactie opgezet: de ra cers konden na verloop van tijd worden ingeruild voor een 'ju nior bike' of een 'junior racer'. WALSOORDEN - Er heeft zich een serieuze kandidaat gemeld voor de overname van de faillie te mouterij Ibis in Walsoorden. In maart van dit jaar werd het faillissement uitgesproken, maar de kans op een voortzet ting van de activiteiten zijn nu reëel. Curator L. Jung wil nog niet veel kwijt over de belang stelling, maar dat de interesse concreet is staat wel vast. Om dat de overnamekandidaat niet geïnteresseerd is in de resteren de voorraden is de inhoud van de loodsen verkocht. Het gaat om een partij mout en gerst waarvan het grootste deel wordt geëxporteerd naar Rusland. Volgens Jung is er geen sprake van dat de mouterij wordt ont manteld. „Het is nog veel te vroeg om te zeggen wat er gaat gebeuren. Van een doorstart wil ik niet spreken, maar het is heel goed mogelijk dat de mouterij weer eenzelfde invulling krijgt als voorheen." (Advertentie) Duikers van de marine hebben het onderzoek in opdracht van de landmacht uitgevoerd. foto Pieter Honhoff door Wout Bareman TERNEUZEN - De eerste tunnelboor - afgeladen met high-tech apparatuur - begint waarschijnlijk dit weekeinde aan de tocht van 6,6 kilometer onder de Westerschelde naar Ellewoutsdijk. Sinds afgelopen maandag testen boor- technici de apparatuur. Hier en daar zijn wat aanpassingen gepleegd en wat kinderziekten verholpen. „Want als we écht beginnen, moet alles helemaal in orde zijn", zei projectcoördinator W. van de Linde van de Bouwdienst van Rijkswaterstaat vrijdag. Naar verluidt was onder meer de af dichting van de centrumsnijder in het snijrad nog niet helemaal honderd pro cent. Woordvoerster N. Vinke van het Tunnelcentrum: „Het hoort allemaal bij het opstarten van zo'n ingewikkeld proces. Dat wordt vooraf ook ingecal culeerd. Maar tot vertragingen hoeft het allemaal niet te leiden." Het feit dat de eerste boor nog niet daadwerkelijk aan de overtocht kon begonnen, deerde de autoriteiten niet. Met bussen tegelijk werden ze aange voerd in de partytenten aan de rand van de bouwput. Nieuw elan Commissaris der koningin WT. van Gelder pleitte daar voor nieuw elan voor de Zeeuwse economie. Bedrijven kunnen profiteren van de enorme know-how. die nu via de hypermoderne tunnelbouwmethoden naar Zeeland stroomt. Net als bij die andere, verge lijkbare technologische hoogstandjes - de Deltawerken - kunnen ze daarmee hun voordeel doen, meende Van Gelder. „De kennis, opgedaan tijdens de Delta werken, wordt sinds jaar en dag door Zeeuwse bedrijven uitgedragen over heel Europa. Met de kennis die we nu opdoen, kunnen we opnieuw iets bete kenen voor Europa. De Westerschelde- tunnel is trouwens al uitgegroeid tot een Europees project, getuige de tien nationaliteiten die hier werken." Juist die opmerking van Van Gelder trof een kleine groep actievoerders van de Bouw- en Houtbond FNV als een dolksteek. Zij herinnerden de genodig den met teksten op grote spandoeken nog eens fijntjes aan het feit dat de tun nel vooral door buitenlanders wordt gebouwd, de Duitsers voorop. 'KMW succes met boren in CAO-banen'. luid de de tekst op het ene spandoek bij de afslag naar het bouwterrein in de Nieuw Neuzenpolder. Op het andere viel te lezen: 'Tunnelbouwers veel suc ces'. „Ondanks het gebrek aan mede werking van tunnelbouwer Kombina- tie Middelplaat Westerschelde willen we de ingezette werknemers natuurlijk tóch succes wensen", zei districtsmede werker O. Jacobs van de bond. „Maar dat dit hele project als werkgelegen- heidsobject voor Zeeland en Nederland is geflopt, is overduidelijk. Een kwestie van kosten. Een bouwvakker uit Portu gal is, alle mogelijke Europese afspra ken ten spijt, nog altijd spotgoedkoop, vergeleken bij z'n Nederlandse colle ga." Beduusd In de bouwput onthulde commissaris Van Gelder intussen de namen van de twee boormachines. De eerste, die nu de grond ingaat, werd Sara gedoopt, de tweede Neeltje-Suzanna. Peettantes zijn 'de dames Dekker' uit Terneuzen, wier voorouders decennia lang het land bebouwden, dat nu is opgeslokt door het tunnelproject. De familie deed vo rig jaar - na lange onderhandelingen - afstand van de hofstee met twintig hec tare landbouwgrond. De zuster rea geerden beduusd op de (media)belang- stelling. Sara Loof-Dekker: ,,'t Is niks voor ons, zoveel aandacht." Desondanks waren ze het middelpunt van de hele ceremonie, waarin ook twee Zeeuwse boerinnen en twee in Schwa- bische klederdracht gestoken Duitse vrouwen opdraafden. De bouwer van de boormachines, Herrenknecht in Schwanau, stamt uit die streek. Van daar. Van Gelder doopte de eerste boor machine met behulp van een fles cham pagne. En directeur M. Buis van de NV Westerscheldetunnel verzekerde nog eens dat bij de bouw van de tunnel we reldrecords zullen sneuvelen: de boor machines moeten dagelijks twaalf meter - 'en misschien nog wel meer' - afleggen. Buis gelooft daar heilig in. Ingeruilde racers zouden aan peuterspeelzalen en kinderdag verblijven in de regio toekomen; maar de karretjes kwamen nooit terug. Vandaar dat we hebben besloten er toch een aantal cadeau te geven. Een pleister op de wonde, zullen we maar zeggen." foto Peter Nicolai door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - De voor de kust van Zierikzee gedumpte munitie wordt - zeer tegen de zin van de provincie - niet opge ruimd. Er komt ook geen onder- Straf geëist voor aangevreten noten en vijgen DEN HAAG - Voor het bewaren van aangevreten noten, vijgen en dadels in een onhygiënische omgeving is gisteren in hoger beroep bij het Haagse gerecht hof tegen een Vlissingse noten- handel een boete van 3400 gul den geëist. De handelaar tekende hoger be roep aan omdat hij niet eens is met een eerdere straf. De Mid delburgse politierechter gaf de man een boete van duizend gul den en 2250 gulden voorwaar delijk. Advocaat C. J. de Wit van de notenhandelaar zei dat de aangevreten noten niet voor de verkoop bestemd waren en dat evenmin vaststond dat de noten in het magazijn zijn aangevre ten: „Het kan een Turkse of een Nederlandse muis zijn ge weest." (Advertentie) zoek naar mogelijke munitie- dumpplaatsen in het kustwater van Ellewoutsdijk en het Sloe- gebied. Dat maakte de Konink lijke Landmacht vrijdagmid dag bekend. Commissaiïs van de koningin in Zeeland W. T. van Gelder is te leurgesteld. Hij liet zich in een eerste reactie kritisch uit over het eindrapport van het in op dracht van de Koninklijke Landmacht door TNO uitge voerde onderzoek. De commis saris pleit voor een nader onderzoek naar mogelijke dumpplaatsen bij Ellewouts dijk en het Sloegebied. Voorals nog is ëen dergelijk onderzoek niet aan de orde, zo benadrukte generaal M. Schouten van de Koninklijke Landmacht vrij dagmiddag. „Voor ons staat voor 99,9 procent vast dat er be halve de kust bij Zierikzee ver der geen munitiedumpplaatsen in Zeeland zijn." De 30.000 ton munitie blijft on dertussen gewoon liggen waar het ligt. Volgens TNO-onder- zoeker N. H. A van Ham is dat de beste oplossing. Weghalen brengt in zijn visie te veel risi co's met zich mee voor het mi lieu. Gedeputeerde G. J. van Zwieten onderschrijft die con clusie niet. Hij wil het munitie depot opgeruimd zien. Voor lo co-burgemeester G. J. van de Velde-de Wilde van de gemeente Schouwen-Duiveland hoeft dat niet zo nodig. Zij zegt gerustge steld te zij n door de uitkomsten van het onderzoek. Verbod TNO pleit voor het instellen van een permanent anker- en vis verbod. Op die manier kan voor komen worden dat de munitie zich verspreidt via een sleepnet of beschadigd raakt door een neerploffend anker. De Land macht neemt die aanbeveling van TNO over. Dat geldt ook voor de suggestie om de dump plaats goed in de gaten te hou den en een nadere studie uit te (laten) voeren naar de effecten op het milieu van de in zeer slechte staat verkerende muni tie. Binnen het dumpgebied zijn verhoogde concentraties scha delijke stoffen aangetroffen, maar die zijn niet van dien aard dat er sprake is van gevaar voor de volksgezondheid. Ontstekers TNO heeft tijdens het onder zoek een opgeviste ontsteker van een anti-tankmijn getest. Deze bleek onschadelijk. Zon der nader onderzoek durft de landmacht de conclusie dat geen enkele in de Oosterschelde bij Zierikzee gestorte ontsteker kwaad kan niet aan. Gepleit wordt voor een vervolgonder zoek. Het is volgens de onder zoekers uitgesloten dat alle munitie met één grote knal ont ploft. De munitie ligt verspreid over een gebied van ongeveer Een munitiekistje dat boven water werd gehaald. een vierkante kilometer en voor het dumpen zijn ontstekers uit de munitie verwijderd en later afzonderlijk gedumpt. Theore- foto Koninklijke Landmacht tisch bestaat de kans dat witte fosfor uit fosforgranaten aan spoelt, maar die kans is volgens de onderzoekers uiterst gering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 55