Plan dumppaleis Goes wankelt PZC PZC Lasten stijgen fors op N-Beveland Bloemdijken in de belangstelling Bewoners moeten parkeren op niet-bestaande weg Woonlasten Tholen gaan fors omhoog zeeland 13 Gemeenteraad wil snel duidelijkheid van college zaterdag 10 juli 1999 door Rolf Bosboom GOES - De animo van de Goese gemeenteraad voor een outlet- centrum wordt steeds kleiner. Dat er nog een meerderheid voor te vinden is, is vrijwel uit gesloten. De fracties willen dat de knoop in elk geval zo snel mo gelijk wordt doorgehakt. Als het college niet zelf op korte termijn een beslissing neemt, doet de raad dat uiterlijk in zijn verga dering van september. Gedeputeerde Staten'lieten de ze week blijken dat Sas van Gent beduidend meer kans op een outletcentrum maakt dan Goes, omdat de plannen daar waarschijnlijk wél zijn in te passen in het streekplan van de provincie. Uit de toelichting van gedeputeerde J. G. van Zwieten maakte wethouder S. J. Heijning op dat de kansen voor Goes vrijwelzijnverkeken. De Goese politiek heeft vorige maand besloten de beslissing over een outletcentrum uit te stellen tot september. De reden is dat de uitkomsten van het on derzoek naar de economische effecten van een outletcentrum, uitgevoerd in opdracht van pro jectontwikkelaar BAA McAr- thurGlen, nog altijd niet be schikbaar zijn. Heijning zei deze week dat door de uitspra ken van de provincie, die enige bezinning vragen, september ook moeilijk haalbaar wordt. GroenLinks en PvdA zijn nooit voor een outletcentrum ge weest. De WD - de partij van Van Zwieten en Heijning - lijkt er inmiddels ook niet meer in te geloven. Fractievoorzitter W. F. den Herder: ,,We moeten niet te lang meer doormodderen. Het ziet ernaar uit dat Sas van Gent doorgaat en dan is er voor Goes geen plaats meer. Dan moet je zeggen: het spijt ons, we trekken ons terug.Den Herderwil datB en W snel 'de koppen bij elkaar steken'. Wat hem betreft staat de uitkomst vast. „Ik geloof niet dat het zinnig is om te zeggen: we gaan door en we gaan er voor." Verbazing Dat de provincie nu al met een mening over outletcentra komt, heeft alfe fracties verbaasd. Zij hebben steeds begrepen dat GS pas hun standpunt formuleren als de gemeenten hun plan heb- Auto schept twee fietsers HEINKENSZAND - Op de kruising Boerendijk-Noord- landseweg bij Heinkenszand zijn vrijdagmiddag twee acht tienjarige fietssters uit de ge meente Goes geschept door een overstekende auto. De meisjes hadden verzuimd voorrang te verlenen aan de au to, die werd bestuurd door een 66-jarige vrouw uit de gemeente Borsele. De fietssters werden overgebracht naar het zieken huis in Goes, maar konden na behandeling naar huis. Vrouw betrapt met cocaïne TERNEUZEN - Een 36-jarige vrouw zonder vaste woon- of verblijfplaats is donderdag avond in Terneuzen betrapt met een kleine hoeveelheid cocaïne. De politie controleerde de vrouw in de Burgemeester Geillstraat. De politie heeft de vrouw na verhoor weer laten gaan. De agenten vermoeden dat de harddrugs niet voor haarzelf maar voor 'een klant' waren bestemd. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl ben ingediend. A A van Oosten (GroenLinks) wil daarom op heldering, zowel van de wet houder als van de gedeputeerde. Van Oosten heeft statenlid en partijgenoot F. van Kollem ver zocht vragen te stellen aan GS. Van Oosten wil geen uitstel van het raadsbesluit. „Wat mij be treft blazen we het plan in sep tember af." Onacceptabel Het CDA, dat zijn standpunt nog niet definitief heeft bepaald maar evenmin enthousiast is, had al grote moeite met het uit stel tot september. Een verdere vertraging is daarom voor frac tievoorzitter M. K. Dieleman onacceptabel. De raad, zo zegt hij, moet eerst zelf een mening vormen, desnoods zonder het rapport van de ontwikkelaar. „Als er dan geen .meerderheid is, kom je aan de provincie niet eens toe. Ik zie daarom geen ar gumenten om het proces verder te vertragen." D. W. van de Merwe (D66) is het daarmee eens. „Het is toch merkwaardig dat we na bijna een jaar nog steeds niet in staat zijn om onze gedachten te bepa len. Ik vind dat we snel richting de Goese samenleving en de an dere gemeenten duidelijk moe ten maken wat ons standpunt is. Als we dan later worden overru led door de provincie, dan zien we dat wel." „De kans voor Goes wordt steeds kleiner en dat betreur ik niet echt", zegt H. W. Hooger- land (PvdA). Hij wil ook uiter lijk in september een besluit van de raad en heeft geen behoefte te wachten op het rapport van de ontwikkelaar of meer helder heid van de provincie. Hooger- land wil ook boven tafel krijgen hoeveel de voorbereidingen de gemeente Goes inmiddels heb ben gekost. C. F. Möhlmann (SGP/GP V/RPF) heeft als enige fractie voorzitter weinig problemen met verder uitstellen. „Het standpunt van de provincie is een nieuw argument, dus dat vind ik redelijk. We hebben steeds gezegd: overhaast het niet." doorlngrid Huibers WISSENKERKE - De inwoners van Noord-Beve land moeten volgend jaar flink in de buidel tasten. Bijna alle gemeentelijke belastingen en heffingen gaan omhoog. Dal blijkt uit de begroting die het ge meentebestuur vrijdag afleverde. De hondenbelasting, forensenbelasting, onroeren- de-zaakbelasting en leges gaan met vier procent om hoog. Ook de precario- en lijkbezorgingsrechten gaan omhoog. De laatste met maar liefst vijftig pro cent. Het basistarief van de toeristen- en watertoe ristenbelasting gaat met een stuiver omhoog van ƒ1,15 naar ƒ1,20. Alleen de afvalstoffenheffing blijft gelijk. De verhoging is nodig om het gat dat wordt geslagen door tegenvallende rijksuitkeringen te dichten. Zo vervalt de startbijdrage gemeentelijke herindeling, in voorgaande jaren toch een slordige drieënhalve ton. Hoewel niet onverwacht - 'de financiële krapte die zou optreden in het begrotingsjaar 2000 is werke lijkheid geworden', schrijven burgemeester en wet houders - moet er nu wel ruim vijf ton worden bezui nigd. De uitvoering van het landschapsbeleidsplan dat eind april door de raad werd vastgesteld, wordt daar om voorlopig opgeschort. In 2000 zou eigenlijk be staande wegbeplanting waar nodig worden gekapt. Ook zou er met eigenaren van dijken worden gekeken naar jonge aanplant en het onderhoud daarvan. Maar dat moet allemaal een poosje wachten. Ook de restauratie van de kerktoren van Kortgene wordt weer een jaartje uitgesteld. Aanvankelijk zou de toren al dit jaar onder handen worden genomen. Nu blijkt er ook voor volgend jaar geen geld te zijn. Bestuurders noemen het echter 'verantwoord' om de werkzaamheden op te schuiven naar 2001. Een toenemende zorgenpost vormt de uitvoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Het aantal mensen dat een beroep doet op deze pot neemt hand over hand toe. Zo is er in de Oosterschelderegio een stijging van twee tot drie procent per maand te zien in de aanvragen. Regionaal gaan er stemmen op om de kosten te drukken. Maar ook lokaal willen de ge meentebestuurders in 2000 maatregelen gaan ne men. Welke dat zijn, is niet bekend. De raadsleden krijgen nog dit jaar een apart beleidsplan. Dorpsvernieuwingsplannen, tenslotte, zullen met minder geld moeten worden uitgevoerd. In 2000 zal er nog maar 150.000 gulden in het fonds dorpsver nieuwing worden gestort. In voorgaande jaren was dat nog 250.000 gulden.De commissie bestuurlijke zaken en financiën bespreekt de begroting hoogst waarschijnlijk woensdag 11 augustus. De commissie vergadert om 19.30 uur. De kerktoren in Kortgene moet nog een jaartje extra wachten op een op knapbeurt, omdat de gemeente moet bezuinigen. foto Willem Mieras Ook de Stichting Zeeuwse Schaapskudde wil met verschillende activiteiten bet publiek wijzen op het belang van de dijken. door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Zeven organisaties die de bloemdijken in de Zak van Zuid- Beveland een warm hart toedragen, heb ben de krachten gebundeld. Van 31 juli tot en met 7 augustus houden zij voor het eerst de Dijkendagen. Met diverse activi teiten willen zij het belang van de dijken bij een breed publiek onder de aandacht brengen. Het fijnmazige netwerk van binnendij ken is niet alleen uit landschappelijk en natuuroogpunt van belang, maar vertelt ook veel over de ontstaansgeschiedenis van de Zak. „Regelmatig houden organi saties er excursies en activiteiten, maar dat is allemaal afzonderlijk en verspreid over het jaar", zegt W. Halfwerk van Stichting Landschapsbeheer Zeeland. „Nu hebben we gekozen voor één grote, gezamenlijke campagne, in de hoop dat we veel meer mensen kunnen bereiken. Het idee is om dat jaarlijks te laten terug keren." Ideale tijd De periode van begin augustus is volgens Halfwerk ideaal voor zo'n campagne. „Er zij n veel toeristen, de mensen hebben meer vrije tijd, de bloemdijkplanten staan nu echt in bloei en er zijn veel vlin ders te zien. Het is dus een uitgelezen periode." De Dijkendagen worden geor ganiseerd door Vereniging Natuurmonu- menten, Stichting Zeeuwse Schaaps kudde, Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland, Milieu-educatiecen trum De Bevelanden, KNNV De Beve- landen, Vlinderwerkgroep Midden-Zee land en Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Bijna alle activiteiten, waar voor vooraf aanmelden soms noodzake lijk is, beginnen of worden gehouden bij de Schaapskooi bij Nisse. De Dijkendagen worden zaterdag 31 juli ingeluid met een wandelexcursie over de dijken (10.00 uur). Op maandag 2 augus tus kunnen belangstellenden met de Vlinderwerkgroep de vlinders op de dij ken bewonderen (14.00 uur). Stichting Landschapsbeheer Zeeland hooit en plagt dinsdag 3 augustus een paar dijken ten behoeve van bijzondere planten (9.30 uur, Noordpolderdijk Driewegen) en kan daarbij hulp gebruiken. Daarbij is het ook mogelijk om te leren maaien met de zeis. 's Avonds is er een dia-avond over bloemdijken (20.30 uur). foto Willem Mieras Voor kinderen tot 7 jaar is er woensdag 4 augustus een route met spelletjes en op drachten uitgezet rond de Schaapskooi bij Nisse (vertrek tussen 10.00 en 13.00 uur). Een dag later kan iedereen een in formatieve wandeling met opdrachten over de dijken maken (vertrek tussen 10.00 en 13.00 uur). Zaterdag 7 augustus is er een demonstratie van een imker (10.30 uur), een excursie wollige distels tellen (13.00 uur) en een fietsexcursie (13.30 uur). Uitgebreid Van 31 juli tot en met 8 augustus is de per manente expositie in de Schaapskooi uitgebreid met allerlei informatie over de dijken in de Zak. De Borselse wethou der P. J. Vollaard opent de expositie én de Dijkendagen op vrijdag 30 juli. door Nils ten Brinke BURGH-HAAMSTEDE - Wet houder C. Veerhoek wil snel een regeling treffen met de door par keerproblemen gedupeerde be woners van de Noordstraat in Burgh-Haamstede. De groep is de strijd aangegaan met de parkeerwachters van de gemeente Schouwen-Duive- land. Ze mogen niet voor hun huisdeur parkeren, maar be schikken niet over een uit- wijklocatie, met alle bekeurin gen vandien. De bewoners voelen zich 'gepakt' door de strengere parkeercontroles in het centrum van Burgh-Haam stede. Al drie jaar lang parkeren zij onbeboet op de Noordstraat. Op hun vergunningen staat de locatie Noordstraat Achterpad als toegestane parkeerplek ver meld. Maar volgens de gemeen te mogen zij alleen op het Achterpad parkeren. Dat het Achterpad helemaal niet be staat in Burgh-Haamstede, deed W. Ruyssenaers van de ge meente Schouwen-Duiveland verleden week af als een slor- digheidsfout. Bedoeld wordt het pad 'Noordwekken'. een straatje dat achter de Noord straat loopt en dient als bevoor radingsroute voor de plaatselij ke winkeliers. Wethouder Veerhoek spreekt van een lastige, maar verklaar bare situatie. „Ik geef de bewo ners gelijk dat ze niet op het Achterpad kunnen parkeren. Ik begrijp het probleem en ik ga het oplossen." Luchtbuks in beslag genomen YERSEKE - Omdat hij een luchtbuks met kogeltjes open en bloot in zijn auto had liggen, heeft de politie in de nacht van donderdag op vrijdag proces-verbaal opgemaakt tegen een 24-jarige inwoner van Yerseke. Het wapen en de kogeltjes zijn in beslag genomen. Stankoverlast beboet VLAKE - De provincie heeft het Openbaar Ministerie ver zocht proces verbaal op te maken tegen schelpenverwerker van Oeveren in Vlake. Dit na tussenkomst van de Inspectie Milieuhygiëne Zuid-West. Volgens controlerend inspecteur P. Müskens heeft Van Oeveren half mei voor stankoverlast ge zorgd, door een vrachtwagen vol mosselschelpen uit te laden, terwijl er een deur van de loods openstond. Müskens bracht, samen met de provinciale controle-ambte naar, een bezoekje aan Van Oeveren naar aanleiding van een klacht van M. M. Kole. Zij klaagt al langer over stank van buurman Van Oeveren. In een brief verzekert W. Klein, regio naal inspecteur Milieuhygiëne Zuid-West, Kole dat de pro vincie handhavend zal optreden wanneer de toegangsdeuren van de loods van Van Oeveren onnodig open staan of bijzon dere bedrijfsomstandigheden, zoals het uitvallen bijvoor beeld de koeling, door Van Oeveren niet gemeld worden. Doorlichten begroting Schouwen ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland laat haar beleidsbegro ting 1999 doorlichten door de afdeling inspectie van het mi nisterie van financiën. Een ruime meerderheid van de ge meenteraad heeft daartoe besloten. In een motie spreekt de raad haar bezorgdheid uit over de in de voorjaarsnota gepresenteerde begrotingscijfers en de in verband daarmee dreigende financiële belasting van de bur- gers.Het college heeft het voorstel met instemming aanvaard. Partij vis gestolen in Tholen THOLEN - In het stadje Tholen is in de nacht van donderdag op vrijdag een partij vis gestolen. De vis werd ontvreemd uit twee geparkeerde visverkoopkramen. Beide auto's werden opengebroken. Eveneens in Tholen, aan de Ten Ankerweg, werd ingebroken in een schuur achter een woning. Daar wer den een scooter, twee fietsen en hengels meegenomen. De scooter werd teruggevonden in De Veste te Tholen. Winkeldievegge gesnapt GOES - Personeel van een winkel aan de Ganzepoortstraat te Goes heeft vrijdagmiddag een winkeldievegge op heterdaad betrapt. De vrouw, een 41-jarige inwoonster van Goes, had voor een bedrag van 60 gulden aan goederen in een plastic tas gestopt en was zo de winkel uitgelopen. Ze werd ontdekt toen het alarm afging en aangehouden door het winkelpersoneel. Ze moest de goederen in de winkel achterlaten en kreeg een bekeuring van 240 gulden. Start bouw parkvilla's RILLAND - De bouw van dertien parkvilla"s in de tuin van voormalig verpleeghuis de Werfkampen in Rilland gaat eer daags beginnen. Woensdag 14 juli zal wethouder M. van Overloop van de gemeente Reimerswaal de eerste paal slaan. In de gebouwen van het verpleeghuis zelf, is projecton wikke laar Rietland bv druk bezig met de vestiging van een groot cursuscentrum. Behalve een aantal lesruimten is ook voor zien in de inrichting van hotelkamers en een restaurant. Eer der al werd de voormalige kapel gerestaureerd en omgevormd tot een concertzaal. In de toekomst moeten in het pand ook al lerlei kleine bedrijfjes gevestigd worden. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Een gemiddeld Thools gezin met ei gen huis kan volgend jaar een verhoging van de gemeentelijke woonlasten tegemoet zien van 9,4 procent. Vooral de verhoging van het rioolrechtentarief met bijna zestig gulden weegt hierin door. De gemeente Tholen kiest voor het opschroeven van belas tingen en tarieven om het tekort van bijna twee ton op de begro ting van 2000 weg te werken. De heffing rioolrechten voor ei genaren en gebruikers stijgt - in beide gevallen - met bijna dertig gulden. De afvalstoffenheffing wordt voor gezinnen verhoogd met een tientje, terwijl alleen staanden 7 gulden 50 meer moe ten gaan betalen. De onroerend zaakbelasting wordt met 2,4 procent opgetrokken. Na aftrek van de zalmsnip bete kenen deze stijgingen voor men sen met een huis ter waarde van anderhalve ton, dat zij 77 gul den meer moeten betalen, ofwel 9.4 procent. Woningbezitters met een huis van twee ton beta len volgend jaar bijna 80 gulden (8,6 procent) meer. De woonlas ten voor huurders stijgen bij een huis van anderhalf ton met 7,9 procent. „De grootste boosdoe ner is het rioolrecht. De riole ring gaat veel kosten en daar hebben we deze aanpak jaren geleden al voor afgesproken", licht wethouder R. Ravesteijn van financiën toe. Voor de overige tarieven geldt een gemiddelde verhoging van 3.5 procent. Forensenbelasting, lijkbezorgingsrechten en de le ges bouwvergunningen en bur gerlijke stand worden met tien procent verhoogd. Alle overige heffingen stijgen met 2,4 pro cent, wat iets boven de inflatie uitkomt. Ook de hondenbelas ting is. op aandringen van de ge meenteraad, vastgepind op de laagste verhoging. Met het op trekken van de leges burgerlij ke stand met tien procent is 3 5 pro cent van de uitgaven gedekt. Deze ingreep is volgens Rave steijn onder meer verdedigbaar omdat de trouwzaal volgend jaar een flinke opknapbeurt krijgt. De zaal moet aantrekke lijker worden door een andere opstelling, nieuw meubilair, nieuwe kleuren en mogelijk wandschilderingen Tekort Het vorig jaar voor 2000 voor ziene tekort van 1,1 miljoen is dankzij verschillende ingrepen weggewerkt. Een grote rol daar in speelt de andere rekenmetho de die Delta Nutsbedrijven han teert om de winstuitkering voor aandeelhouders te berekenen. Dit levert de gemeente Tholen zes ton opGeld dat volgend j aar overigens gebruikt gaat worden om een nieuwe peuterspeelzaal in Sint-Maartensdijk te bou wen. Decijfers die op demeerja- renraming prijken, zien er min der rooskleurig uit. In 2001 wordt een tekort van ruim 5 ton verwacht. In het daarop volgen de jaar loopt dit tekort op tot 1,3 miljoen en in 2003 tot 1,6 mil joen. Voor nieuw beleid is slechts twee ton uitgetrokken. Medio oktober wordt een onder zoek ingesteld naar maatrege len om de tekorten terug te schroeven. De gemeente gaat voor de j aren na 2000 uit van een belastingverhoging voor de burger van rijf procent. Felle brand richt grote schade aan in woning SINT-MAARTENSDIJK - Een felle brand heeft vrijdagavond grote schade aangericht in een woning aan de Achter 't Bos in Sint-Maartensdijk. De bewo ners, die op het moment dat de brand uitbrak thuis waren, ble ven ongedeerd. Volgens de brandweer loopt de schade mogelijk in de tonnen. Het vuur moet rond zeven uur zijn ontstaan in de keuken. De bewoners ontdekten de brand. pas toen er een ruit sprong. Het; vuur verspreidde zich daarna snel via het zonnescherm aan de achterzijde naar het dak. De brandweer had de brand rede lijk snel onder controle, maar Ijon niet voorkomen dat de keu ken volledig uitbrandde, het dak deels instortte en de hele woning zware rook- en roet-! schade opliep. Dronken op de brommer VLISSINGEN - Vrijdagmorgen is door de koninklijke mare chaussee in de Coosje Busken- straat in Vlissingen een 22-jari- ge Vlissinger op een bromfiets aangehouden voor rijden onder invloed. Bj: controle bleek zijn promillage één promille (410 ug/1). Hij kreeg een transactie van 190,00 aangeboden een rijverbod van drie uren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45