Compacte camera is weer van metaal Daewoo kloont iMac Klassiek stripverhaal te lezen op computer i£ÉM§ §j§ PZC Kwaliteit lens niet gelijk aan uitstraling wetenschap en techniek 39 postzegels puzzel Cryptogram zaterdag 10 juli 1999 De alumunium Vectis 2000 dicht. De aluminium Vectis 2000 in uitgeschoven stand. Bijna alle fotocamera's zijn uit kunststof vervaardigd, maar metaal, vroeger heel gewoon, komt terug. Veel modellen hebben nu een metallic afwerking, maar er verschijnen er nu ook met een massief metalen behuizing. Ultracompacte staaltjes van hebberig makend design, solide aanvoelend en perfectie uitstralend. Maken ze waar wat hun uiterlijk suggereert? Fabrikant Canon zag als eerste dat metaal in een tijd waarin haast alles van kunststof is, een bijzondere uitstraling kan heb ben. De Canon Ixus, een fraai vormgegeven compactcamera met een roestvrijstalen behuizing, was van meet af aan zeer gewild. Het is een van de weinige modellen in de camerahistorie waarvoor wachtlijsten werden aangelegd. Het extreem compacte, zacht glanzende metalen doosje, prijs ca. zeshonderd gulden, was en is een hebbeding. Hij biedt volwaar dige fotografische mogelijkheden en heeft een 2x zoomlens. Menig deskundige uit de foto branche is er van overtuigd dat de aantrekkingskracht van deze ca mera de introductie van het nieu we APS-fotosysteem de definitie ve duw in de goede richting heeft gegeven. De compactheid van de Ixus is sterk toe te schrijven aan toepassing van dit systeem, dat kleinere negatieven en fotorolle tjes toepast dan het gebruikelijke kleinbeeldformaat. De keuze uit drie fotoformaten, inclusief de lange panoramafoto's, is het be langrijke andere voordeel van het APS-formaat. De Ixus, waarvan binnenkort een nieuwe versie met voornamelijk cosmetische aanpassingen ver schijnt, kreeg al vlot gezelschap van de Ixus L-l, uitgerust met een vaste 2,8/26 mm lens. Door het weglaten van de zoomfunctie be reikt de lens een hogere kwaliteit, belangrijk voor wie het onderste uit de kan wil en graag flinke ver grotingen wil maken. De hoge lichtsterkte maakt flitsen minder snel noodzakelijk, waarmee de L- 1 goed geschikt is voor sfeerfoto's binnen- en buitenshuis. Voor wie meer zoom wil werd het model Z- 70, met driemaal zoom, aan de reeks toegevoegd. Minicameraatje Het succes van de Ixus zette de concurrentie aan het werk. Minol ta's antwoord was de Vectis 300, ook met een roestvrijstalen huis maar met meer (3x) zoom. Een wat traditioneler ogend ontwerp dan de Ixus en daardoor beter hanteer baar. De lens van deze camera heeft een volledig metalen omhul sel, wat visueel sterk werkt. Zeer binnenkort brengt Minolta de alu minium Vectis 2000 uit, een zeer plat capsule-ontwerp: door hem uit te schuiven komen de zoeker en de 2x zoomlens vrij. Door de zo ontstane extra lengte is dit 150 gram lichte minicameraatje lek ker vast te houden. Fuji hanteert hetzelfde uitschuif- ontwerp met de Fotonex lOOOix MRC. Ingeschoven is het een ui terst klein rechthoekig doosje, waaraan je nauwelijks kunt zien dat het een camera is. Hij heeft een lichtsterke vaste 2,8/24 lens van hoge kwaliteit. Voor wie zoom wenst biedt Fuji de aluminium Fotonex 3000ix MRC en 3500ix MRC. Nikons duit in het zakje heet Nu- vis S. Een elegant ogend capsule model, waarvan het moeilijk te ge loven is dat er een 3x zoom in past. Het zoommotortje van de camera doet zijn werk ongebruikelijk stil, zeker een pluspunt. Konica's metalen luxecompact heet Revio. Hij onderscheidt zich door een relatief lage prijs, zo rond de ƒ450,-, de andere camera's zit ten op zes- tot zevenhonderd gul den. De Revio heeft een 2x zoom lens, in augustus verschijnt een model met bijna 3x zoom. Tot slot heeft ook Pentax, uitvin der van de zoomcompact, een mo del in deze luxe klasse. De Efina heeft een eigenwijze vormgeving, die echter een minder breed pu bliek lijkt aan te spreken. Qua mo gelijkheden staat hij pal naast de Ixus. Natuurlijk is het interessant om te weten of de uitstraling van kwali- Net als in de gewone boekenwereld heb je in de stripboekenwereld pulp en literatuur. Eén van de grootste namen is al decennia lang Edgar P. Jacobs met de albums van Blake Mortimer. Rasechte puristen zullen moord en brand schreeuwen wanneer een klassieker als De Valstrik uit de reeks op cd-rom uitgebracht wordt. Voor stripofielen grenst zoiets aan hei ligschennis. Van heiligschennis is hier echter geen sprake. In 1996, jaren na de dood van de oorspronkelijke tekenaar Jacobs, tekende de Belgische striptekenaar Jean Van Damme 'De Coca Cola heeft Pepsi en Mc Donald's heeft Burger King. In het bedrijfsleven lijkt een schaduwwe reld te bestaan van bedrijven die liever op andermans succes voortborduren dan iets zelf te verzinnen. De één vindt het uit en maakt het tot een succes, de ander maakt het na en laat zich gemakkelijk in de stroom meevoeren. Nieuw in de reeks: de iMac van Apple en haar kopie de E-power van Daewoo. Apple laat het er niet bij zitten en wil maker Future Power en moederconcern Daewoo voor de rechter slepen. De E-power lijkt sprekend op de iMac. Beide compu ters hebben geen externe kasten of towers; beeld scherm en computer zijn samengebracht in één apparaat. Onder de bijna iMac-verpakkingvan deE- power huist een Celeron 466 MHz processor, 64 Mb RAM,40-speed cd-romdrive en een 56 Kbps modem. De iMac heeft bijna een identieke techniek aan boord. Beide zijn uitgevoerd in doorzichtig blauw en door zichtig wit, al is het wit van de E-power wat grijzer. Evenals de iMac heeft Daewoos machine een licht ge bogen toetsenboi'd. De standaardkleur van beide pc's is blauw maar allebei zijn ook in vijf andere kleuren leverbaar. „Nee", antwoordt Power Future, „E-power is niet hetzelfde als de iMac. Ten eerste werkt deze compu ter gewoon met Windows 95, 98 en NT en ten tweede heeft de E-power een floppydrive die de iMac niet heeft." Het grootste vex-schil is de prijs. Met 1.650 is de E-power een derde goedkoper dan de iMac. Apple heeft de gang naar de rechter al gemaakt. De rechtbank in San Jose, Califonië zal beslissen of Po wer Futui-e zich al dan niet schuldig gemaakt heeft aan het stelen van het ontwerp. Voor Apple-baas Steve Jobs is het een duidelijke zaak. Hij heeft weinig begrip voor Daewoos actie. „Er is een heel univei-sum aan originele ontwerpen dat Future Power en Daewoo hadden kunnen maken, maar in plaats daaxwan hebben ze ervoor gekozen Apples ontwerp te copiëxen. We hebben veel geld en moeite besteed aan het ontwerpen en verkopen van ons winnende design en we zullen het fanatiek verde digen in de rechtbank", belooft Jobs. Guido van der Heijden teit ook samen gaat met een hogere afbeeldingskwaliteit. Voor som migen misschien teleurstellend: dat is niet het geval. Daarmee is echter niet gezegd dat de foto's zullen tegenvallen. In het alge meen leveren zoomcompactcame- ra's vanaf zo'n drie- tot vierhon derd gulden een prima kwaliteit. Meer betalen geeft meer zoom, soms extra functies, of zoals hier: een metalen j asAlleen de twee ca mera's zonder zoom scoren qua lenskwaliteit een stapje hoger. Wie maximale kwaliteit wil, op het niveau van een goede reflexca mera, komt in de hoogste klasse compactcamera's terecht. Met ca mera's uit titanium of magnesium, met topklasse objectieven en tech niek en een prijsklasse van dui zend tot over de drieduizend gul den. Prijs De prijs/kwaliteitsverhouding van de hier besproken lxxxe com pactcamera's is een wat lastig punt. Bij een vergelijking van de technische specificaties vallen ze duur uit. Ze zijn echter zeer com pact, wat betekent dat er soms hoogwaax'diger materialen moe ten worden toegepast en metaal is ook duurder te verwerken dan kunststof. Wie dus nuchter naar de cijfers kijkt kan geld in zijn zak houden, maar loopt wel kans straks in de winkel nog in verlei ding te worden gebracht. Want die metalen luxe compacts - het zijn overigens allemaal APS-camera's - zijn onweerstaanbare, koele ver leiders waarvan alleen het bezit al extra genoegen kan verschaffen. Lars Polder Honderd jaar geleden, van 18 mei tot 27 juli, had, na een ini tiatief van Rusland en op uitnodi ging van de Nederlandse regering in Den Haag de eex-ste Vredescon ferentie plaats. Meer dan honderd afgevaardigden uit 26 staten na men aan deze belangrijke confe rentie deel. De verwachtingen waren hoog ge spannen. Er stonden drie thema's op het programma: bewapenings beperkingen, humanitair volken recht en een systeem om interna tionale conflicten op te lossen. Al gauw bleek dat de tij d nog niet rijp was om tot verstrekkende afspra ken te komen. Toch is deze eerste Haagse Vredesconferentie van' historische betekenis geweest. Het is echter niet Nederland dat deze historische gebeurtenis postaal herdenkt, maar Duits land. Op 15 juli verschijnt een grij ze 300 pf.-zegel met daarop een vredesduif en de namen van de deelnemende landen, zoals Mon tenegro, Perzi, Servi en Siam. gehandicapten en ouderen. Mo tief: deel van een tapij t met minder validen die aan het werk zijn. O 220 Groot-Brittannië heeft 6 juli zijn zevende millennium-serie uitge geven en komt 3 augustus met zijn achtste. De 6-juli-emissie heeft als titel Citizens' Tale: 19p (num mer 24), Equal rights (geïnspi reerd op de lange strijd voor het vrouwenkiesrecht), 26p (nr. 23), Right to health (geïnspireerd op de introductie van schoon water), 44p (nr. 22), Right to learn en 64p (nr. 21), First rights (geïnspireerd op de Magna Charta, 1215). de titel 'Monarchs of the 2 0th Cen tury'. In het velletje zes 26p-zegels met portretten van koningin Vic toria (1837-1901), Edward VII (1901-1910), George V (1910-1936), Edward VIII (1936), George VI (1936-1952) en Eliza beth II (1952- ).Honderd jaar gele den werd de Manx Gaelic Society opgericht om de taal die op het ei land wordt gesproken niet verlo ren te laten gaan. Op 11 mei ver schenen vier herdenkingszegels met daarop sierspelden en tweeta lig de landsnaam (Ellan Vannin/Isle of Man), en de vier jaargetijden: 22p-winter, 26p-lente, 5 Op-zomer en 63p-herfst. Duitsland besteedt 15 juli ook aandacht aan de 100ste geboorte dag van Gustav Heinemann (1899-1976), die van 1969 tot 1974 (de derde) bondspresident was. Op een 110 pf.-zegel een portret van Heinemann. Heinemann was de tweede en laatste bondspresident van wie ook permanente zegels zijn uitge geven. Van 1970 tot 1973 versche nen in totaal in Duitsland 21 en in West-Berlijn 23 zegels. Met drie bijzondere zegels wordt 15 juli tevens een begin gemaakt met twee nieuwe reeksen: 'Kultur- stiftung der Lander'en 'Dienst am Nachsten'. Op de eerste: 110 pf., Lachende Alte van Ernst Barlach (1870-1938) en 220 pf., sculptuur 'Hoofd van een denker' van Wil helm Lehmbruck (1881-1919). De eerste zegel in de reeks Dienst am Nachsten' (110 pf.) hei'denkt het 115-jarig bestaan van Domi- kus-Ringeisen-Werk Ursberg, een organisatie die zich inzet voor De achtste Britse millennium-se rie heeft als titel Scientists' Tale. Aandacht voor Decoding DNA (19p, nummer 20), Darwin's theo ry (26p, nr. 19), Faraday's electri city (44p, nr. 18) en Newton (64p, nr. 17, met eenbeeld van Saturnus Vier van deze laatste zegel zit ten, zoals gemeld, ook in een velle tje dat ter gelegenheid van de totale zonsverduistering wordt uitgegeven. Ook eiland Man heeft nu millenni- xxm-zegels uitgegeven. Op 2 juni juni verscheen een velletje onder Old-timerbussen staan gepar keerd op zes zegels die 2 juni uit kwamen. Een mooie serie met een Tilling-Stevens, 1922 (22p),Thor- nycroft BC, 1928 (26p), ADC 416, 1927 (28p), Straker Squire, 1914 (37p), Thorncroft A2, 1927 (38p) en Leyland Lion LT9 (40p). De ze gels zitten ook in een boekje (4,70 pond) en er zijn maximumkaarten uitgegeven (3,71 pond).Verder is deel III van de permanente serie 'bloemen' uitgekomen (5p, 22p en 26p), is er een velletje uitgebracht met de vier RNLI-zegels en vier 'sierzegels' met op n het IBRA-lo- go, en is het velletje 125-jaar stoomspoorwegen met de 25p-ze- gel overgedrukt, nu met in een hoekje het logo van Philex France 99. Hero Wit Een pagina uit De Valstrik naar het stripboek over Blake Mortimer van Edgar P. Jacobs. zaak Kapitein Blake' een volstrekt nieuwe af levering in de Blake Mortimerreeks. Het was een zeer verdienstelijke poging die op zijn minst bewees dat een klassieker niet per se naar oud papier hoeft te ruiken. Wie vreest dat de oude typische Jacobs-atmos- feer op een kil plastic schijfje niet tot zijn recht kan komen kan gerust gesteld worden. De Val strik op cd-rom is in principe gewoon een strip boek. Net als in een gewoon stripboek bestaat de cd uit bladzijden met frames. Maar dat is dan ook de enige overeenkomst. Binnen de plaatjes gebeurt heel wat meer dan in het boek zelf. Alle frames van het originele boek zijn ge woon op schijf gezet. Maar er is nog veel meer. Behalve door tekst en tekeningen wordt het verhaal ook begeleid met sfeergeluiden, sfeer muziek en bewegende beelden, al zijn die rede lijk beperkt. In plaats van een volgend plaatje waar ineens een ober bij het tafeltje van onze helden staat, zie je nu de ober naar het duo toe lopen. Een an dere keer rijdt een auto van buiten het kader van de pagina het beeld in. De bewegingen en animaties zijn niet spectaculair maar geven het verhaal net dat beetje meer. Het is de bedoeling dat de gebruiker een beetje met Blake en Mortimer meedenkt. Gaandeweg komen er steeds meer voorwerpen en aanwij zingen die opgepikt en bewaard kunnen wor den. Later zullen deze nodig blijken. Voor degene die gewoon een stripboek willen lezen is deze cd-rom misschien niet ideaal. Snel naar de volgende pagina's is niet mogelijk om dat je steeds ergens in het plaatje moet klikken om een volgend plaatje te krijgen. Waar je moet klikken verandert steeds en soms is het flink zoeken. Het zijn de momenten dat je geneigd bent het boek zelf uit de kast te pakken, op bed te ploffen en - heel gewoon - te lezen. Guido van der Heijden Systeemeisen: Windows een 468 of 66Mhz-computer, 16 Mb RAM, geluidskaart en een 4x speed cd- romspeler. Apple Macintosh: 68040 processor of Po werPC, 12 Mb RAM en een 4x speed cd-romspeler. Horizontaal: 5. Vaartuig in de olie (10); 7. Kat meteen verward orgaan (6); 8. Vrucht met een lichaam van niets (4); 9. Tijd waarin acteurs en sportlui actief zijn (12); 13. Spookte rond voorde prijs (6); 14. In het algemeen is het een mi litair (8); 15. Ze varen in een Duitse plaats (4); 16. Voor de markt die men uit schakelt (5); 18. Niets dan water voor de bakker (4); 19. Dat dier heeft de bof (4); 20. Zolang het duurt in een kleurenfilm (4); 21. Stommelingen die de kunst steunen (5); 23. Viswater in een industriegebied (6). Verticaal: 1. Zelfonderzoek? (11); 2. Het is om te stikken in Madrid (6,7); 3. Onderwijs van een vis bij de bank (8); 4. Je ziet er niets meer van! (6); 6. Modi euze taal? (8); 10. Gekunsteld is het niet vanzelfsprekend (11); 11. Middel waar men weg van is (7); 12. Vlinder in een kerkje (5); 17. Dat smeerseltje gaat niet op (8); 22. Beestje voor de sloop (3). Oplossing zaterdag 3 juli De sleutelwoorden van het kruis woordraadsel van vorige week zijn centimeter en lengtemaat. De prijswinnaar van de VVV-bon van f 50,- is C.M. Schilleman, Le- delplein 18 te Oostburg. De VVV-bonnen van f 25,- gaan naar S. Sandee, lepenstraat 11 te Goes; J. Schutte, Vlissingse Mo lenstraat 23 te Middelburg en J. Zacharlasse-Kerkhove, tolweg 1 te Biggekerke. De prijzen'zullen binnenkort wor den toegezonden. Stuur het ingevulde cryptogram - bij voorkeur per briefkaart - aan: Puzzelredactie PZC Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Uw inzending moet uiterlijk woensdagochtend in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VW-bon van f 50,Tweede, derde en vierde prijs een VW-bon van f 25, De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39