aan het lijntje Piet Paulusma brengt het weer op locatie PZC reportage 24 zaterdag 10 juli 1999 RUDEN RIEMENS Tussen een operakoor op de Amsterdamse Uitmarkt, op de kermis in Schagen of bij een openluchtspel in Dronrijp. Piet Paulusma, de 'selfmade' multimediaweerprofeet van de gewone man, gaat zes avonden per week op pad om voor televisiezender SBS6 op locatie een weerpraatje van 1 minuut en 45 seconden op te nemen. Piet Paulusma is de weerman van ie dereen. Kinderen en volwassenen roe pen „Oant moarn!" of „Hé Piet!" bij de benzinepomp of op het kermisplein. In vrijetijdskleding brengt hij elke avond via het SBS6-nieuwsprogramma 'Hart van Nederland' het weerbericht in hon derdduizenden Nederlandse huiskamers. In gewoon Nederlands, met vaak een kwinkslag en een verwijzing naar een evenement of iets anders van feestelijke aard op de plaats van opname. In zijn SBS6-ruimtewagen - met de aan duiding 'Weerman Piet Paulusma' op de zijkant" en zijn dagelijks slotkreet 'Oant moarn, Tot morgen' op de achterklep - rijdt Paulusma van zondag tot en met vrij dag na het avondeten vanuit z 'n Friese woonplaats Herbayum naar een plek er gens in Nederland. Zo rijdt hij voor zijn werk een slordige 100.000 kilometer per j aar.Wij nemen het vooral in de bovenste helft van Nederland op. De grens ligt bij Den Bosch of Breda", zegt hij. „Slechts enkele malen per jaar komen we in Zee land of Limburg, anders is het niet te doen." Het weer op locatie. SBS6 begon er 1996 mee, toen Piet Paulusma uit een hele rij gegadigden als meest geschikte bood schapper werd gekozen. De gewone jon gen uit Friesland die altijd zichzelf is bleek het beste bij de doelgroep te passen. Het veranderde zijn leven definitief. Paulusma, al jarenlang een fervent weer kundig hobbyist, gaf zijn baan als mana ger bij de PTT in Leeuwarden op om zich volledig op de meteorologie te storten. Een verzoek van SBS om in het Westen te gaan wonen wees hij van de hand. „Ik wil niet uit Friesland vandaan. Ik voel me daar thuis. We wonen er fantastisch en met de moderne communicatiemiddelen is het trouwens ook geen probleem." Apparatuur Inmiddels heeft de amateur-meteoroloog van weleer zich opgewerkt tot iemand die zich met de professionals kan meten. Het kantoor van PP Meteo Service in Her bayum staat vol met computers, waarop de hele dag de actuele weerkaarten te zien zijn. „Vroeger kon ik het weer nog gratis uit de lucht halen. Moet je nu eens kijken lijkse werkzaamheden voor de vaste klanten.,Piet houdt zich met het weer be zig, ik doe de rest. Hij is zo populair ge worden dat ik hem de hele week wel naar openingen kan sturen, maar Piet heeft ook maar één leven. Voor een weerprofetie van 1 minuut en 45 seconden zijn Paulsma en de SBS6-came- raman alles bij elkaar toch meer dan een uur kwijt. De kermisattracties moeten op het juiste moment draaien, de herrie maakt vlot communiceren onmogelijk en de j eugd dringt zich steeds talrijker opEn in een belendende straat moet steeds wor den gewacht tot het verkeer is gepasseerd voordat de autopeds ongestoord voorbij kunnen racen. Als Paulusma zich toch één keer ver spreekt, grapt een van de vrouwelijke au topedrijders: „Joh, die ene graad meer of minder, als het morgen maar lekker weer is. Je zit er toch wel eens vaker naast?" De weerman lacht mee. Improvisatie Zonder regisseur en zonder draaiboek neemt het duo alles vrij soepel op. „In het eerste jaar kreeg ik goede begeleiding en daar heb ik veel van opgestoken. Als j e dit iedere dag doet, weet je op het laatst ook precies hoe het moet, ook al ben j e elke dag weer ergens anders. Het weer staat voor op, dat zit goed in mijn hoofd. De rest is improvisatie. Het is leuk om op deze ma nier televisie te maken. En het. gaat hem goed af. Hij acteert niet, maar gedraagt zich zoals hij zich altijd gedraagt. Los in de omgang, altijd in voor een graplepelt hij een helder weerbericht op. Geen overvloed aan hoge en lage drukgebieden, atmosferische storingen en windsnelheden, maar gewoon de ver wachte temperaturen en een simpele aan duiding van wat ons in het noorden, mid den of zuiden te wachten staat. „Morgen lijkt een zomerse dag te worden." De cameraman neemt de band mee naar de tv-studio in Amsterdam en Paulusma houdt nog even een nazit met de Schager hoofdrolspelers. „Dat hoort er ook bij. Je kunt na de opnamen niet meteen vertrek ken. Dat wil ik ook niet." Pas tegen een uur of elf komt Harlingen weer in zicht. „Het zijn lange dagen, ja. Sommigen mensen verklaren mij wel eens voor gek. Maar als je er plezier aan hebt, is het geen probleem. Gelukkig ben ik nu bezig met vaste vervangers, zodat ik met m'n vrouw en kinderen ook eens vaker dan die twee weken vakantie van huis kan." Roel Snijder wat ik aan apparatuur heb." Hier begint ieder etmaal tegen half zeven 's morgens Piets werkdag. Eerst worden de recht streekse radiopraatjes voor Omrop Fryslan en Radio Noord, die hij omstreeks half acht houdt, voorbereid. Dan is het weerbericht voor het Friesch Dagblad aan de beurt, waarna om half één 's mid dags wederom de beide regionale omroe pen volgen. Daarna is er tijd voor Spits, de nieuwe gratis treinkrant. Om deze dagelijkse krantenpagina nog beter te kunnen maken heeft Paulusma net een nieuw contract gesloten met de Deutscher Wetterdienst in Offenbach, waardoor de onmisbare weerkaarten nog eerder op het scherm in Herbayum ver schijnen. Paulusma zendt de tekst voor Spits per e-mail naar zijn compagnon Lieuwe Hoitinga in Harlingen, die de pa gina met de uitgebreide kaartjes en gra fieken kant en klaar doorstuurt naar Am sterdam. Tussendoor tikt Paulusma zelf 's morgens en 's middags de actuele berich ten voor teletekst van SBS6 en de regio nale omroepen. En op vrijdagmiddag zijn er ook nog de televisieopnamen ergens in de provincie voor de Friese televisie. Afgezien van al deze activiteiten is Piet Paulusma ook nog hét weerhaken van menig festival of ander openluchtspekta kel. En 's winters komt er nog een extra taak op zijn schouders bij, want dan fun geert hij bovendien als de officiële weer man van de Vereniging De Friese Elf Ste den. Na de laatste omroepbeurten rond half zes is er even tijd voor de warme prak en een zoektocht in de klerenkast. Hij grist een uitdraai van de laatste weerkaarten mee en na een haastige scheerbeurt stapt Paulusma - alvast lichtjes gepoederd - in de auto. Dit keer gaat het richting Scha gen, waar een kermis is. Als aankondiging voor de autopedrace van morgen staan twee deelnemende teams klaar om bij het weerpraatje te figureren. Repeteren Op de Afsluitdijk haalt hij het opgevou wen weerkaartje te voorschijn. Eén keer repeteren is genoeg. Vrijwel alle weer- praatjes doet hij uit zijn hoofd; recht streeks op de radio en voor de camera. „Ik ben de hele dag al met het weer bezig, ik denk langzamerhand in weerblokjes. Soms heb ik maar een paar punten op pa pier." In zijn kantoor en onderweg in de auto rinkelen de telefoons bijna onophoude lijk. Omroepmedewerkers, het thuisfront, compagnons en zijn persoonlijke advi- Weerman Piet Paulusma is elke avond op tv te zien met zijn weerpraat je. seur Jan Deurloo melden zich voor de sis in Leeuwarden en nu pr-adviseur, leidt laatste standen van allerlei zaken. sinds maart vorig jaar de steeds talrijker Deurloo, zelf ooit weerman op de vliegba- wordende activiteiten van Paulusma in foto Paul Janssen goede banen. Van de kermis in Schagen tot de spreekbeurt in Amsterdam, alles stemt Deurloo nauwlettend af op de dage

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 24