£23?» rv. j Snelwegbendes hebben vrij spel ƒ49,- ZONDAG GEOPEND! Bloedig protest studenten Iran Monumentale schuur in de as Jongeren mogen zelf beslissen over euthanasie KEUKENS HALF OED 4 WEKEN 25° BppH |p; Mm Alzheimer Hg tak'f 4È BH1- iBMHBBHBHHHMHHIiHHMHHBHaHHB Tunnelboor moet nog even op gang komen Samenwerking ontbreekt tussen Spaanse politie en jusitie Hulp voor vrouwen van veteranen <rvid .VACATURES Jury neemt Steels zege af ^otcLt Miniretqur NU "ƒ232;- mm VERKERKfKEUKENS: Kabinet verbiedt discriminatie op grond leeftijd VOOR 16,- ja, ik wil: Weer banenverlies bij Schelde Café maakt Zonnig met af en toe een paar ISw lw wolkenvelden. Matige noordoostenwind pagina 4 en een temperatuur van 25 graden. Sara en Neeltje-Suzanna. De gevaartes zijn vernoemd naar twee Tèrneuzense zus sen, wier familie jaren lang de grond bewerkte waar nu een deel van het project wordt uitgevoerd. Van Gel der werd geflankeerd door dames in Zeeuwse en Duitse klederdracht (de borenbou- wer komt uit Duitsland)'. De commissaris doopte de eerste boor die de grond in zal dui ken, Sara, met een fles cham pagne. zie ook pagina 11 foto Charles Strijd door Wout Bareman TERNEUZEN - Het boor- proces voor de Westerschel- detunnel is vrijdag officieel in gang gezet. Maar tegen de verwachting van de genodig den in gebeurde dat niet met een druk op de knop waarna de tunnelboor begon te snor ren. De eerste boormachine moet nog op toeren komen. Commissaris van de konin gin W.T. van Gelder onthulde in de bouwput wel de namen van de twee boormachines: Opnieuw gaat er een aantal banen verloren bij de Koninklijke Schelde Groep. Door de gevolgen van de economische crises in Zuid-Oost-Azië en in de offshore-industrie moet de reorga nisatie van de Machinefabriek eerder worden uitge- - voerd dan vernacht. Dat kost vermoedelijk zestig banen. doorHenkvan den Boom BARCELONA - De ben des die elke zomer de Spaanse snelwegen onvei lig maken en toeristen uit schudden, hebben vrij spel door het gebrek aan samenwerking tussen de politie en justitie. De over vallers worden elk jaar brutaler en gewelddadi ger, meldt de Guardia Ci vil. Al voor de echte zomerpiek is het aantal aangiften van gedu peerde toeristen groot. Op het kleine stukje tolweg tussen Bar celona en Tarragona zijn van ja nuari tot nu 887 overvallen ge meld. Op het traject Frans- Spaanse grens tot aan Barcelo- HHHHHHHHHHHi na is het niet veiliger, aldus de politie. De rovers hebben hun werkterrein dit jaar uitgebreid naar de secundaire wegen en toegangswegen naar campings. De tactiek is altijd dezelfde. Au tomobilisten worden door pas serende automobilisten gewe zen op een lekke band of andere mankementen. Wanneer de mensen stoppen, wordt dooreen tweede, 'toevallig' passerende automobilist vriendelijk hulp aangeboden. Wanneer het al dan niet bestaande euvel is ver holpen, zijn waardevolle eigen dommen uit de auto verdwenen. Het komt steeds vaker tot ge weld wanneer de truc wordt doorzien. Er zijn bendes die dan met vuurwapens of messen be ginnen te dreigen. Soms moes ten vakantiegangers toezien hoe de dieven er vervolgens van door gingen met hun auto en al van onze redactie buitenland TEHERAN - Bij gewelddadige betogingen tegen dé perseen- suur zijn gisteren in Teheran vier studenten gedood. Tiental len studenten raakten gewond. De betogers werden aangeval len door radicale, behoudende islamisten, die geen vooruit strevende hei-vormingen van de Islamitische Republiek dulden. Ook de politie trad hard op te gen de betogers. De militanten haddén donder dagavond al studenten aange vallen die protesteerden tegen sluiting van de grootste gema tigde krant, Salam. Tientallen studenten raakten gewond. De botsingen tussen voor- en te genstanders van de liberale wind die de in 1997 gekozen hervormingsgezinde president Mohammad Khatami wil aan wakkeren, kregen gisteren een bloedig vervolg. Drie bewindslieden, onder wie de minister van Binnenlandse Zaken Abdolvahed Moussavi- Lari spraken gisteravond op de campus van de universiteit in de wijk Amirabad met de studen ten. Het onderhoud leverde niets op. De studenten willen president Khatami spreken. Het Iraanse ministerie van Ho ger Onderwijs heeft het geweld veroordeeld en gewaarschuwd dat een nationale crisis het ge- Morgen is de Konmar in Middelburg geopend van 10.00 - 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel. (Advertentie) VANDAAG IN DEZE KRANT!! ADtöl. ,<i .'[i u -I PSQDUKTfE BAKKERS DOCENTEN TECHNISCHE TEKENAARS (Advertentie) Computertafel Maximaal 2 per klant, prijs exd. BTW, aanbieding geldt zolang de voorraad strekt Ei j sink weet wat telt hun vakantiebezittingen. "De 'Peruaanse bendes', zoals ze in Spanje worden genoemd, be staan al lang niet meer alleen uit Peruanen. Ze hebben zich 'ver sterkt' met gangsters uit Cuba, Uruguay en andere Zuid-Ame rikaanse landen. De politie heeft ook Spanjaarden aange houden en Marokkanen en Al gerijnen. Vooral deze laatste groep gebruikt volgens de Guardia Civil vaak geweld. De bendes zijn al veertien jaar actief zonder dat er echt tegen wordt opgetreden. Reisorgani saties uit verschillende landen en ambassades, waaronder de Nederlandse, hebben al diverse keren aan de bel getrokken bij de Spaanse autoriteiten. De politie beperkt zich voorna- melijktothet opmaken van pro cessen-verbaal en arresteert af MAUBEUGE - Tom Steels is gisteren na afloop van de zesde etappe in de Tour de France gede- klasseerd. De jury kende de ritzege toe aan de Italiaan Mario Cipollini, die daarmee zijn der de achtereenvolgende overwinning behaalde. Steels werd schuldig bevonden aan onregel matigheden in de slotfase van de rit over 171,5 kilometer van Amiens naar Maubeuge. De Belg week in de massasprint van zijn lijn af en kwam daarbij in contact met de Tsjech Jan Svorada. Steels passeerde vervolgens Cipolli ni, die zijn ellebogen gebruikte, maar dat werd niet als vergrijp beoordeeld. Het protest van de Mapei-ploeg tegen de dis kwalificatie van Steels werd afgewezen. Steels werd teruggezet naar de laatste plaats in het peloton, kreeg een boete van 200 Zwitserse francs en moest dertig seconden inleveren in het algemeen klassement. ANP zie ook pagina 19 en toe wat mensen. De afgelo pen maanden zijn 51 bendele den in de boeien geslagen. In de meeste gevallen ging het om 'oude bekenden'. Een van hen. de 51-jarige Luis Alberto Ro man Uribe, is al zeventig keer opgepakt. Het ontbreken van elke vorm van coördinatie tussen politie .en justitie wordt door de Spaan se toeristenbranche als de be langrijkste reden gezien dat de bendes vrij hun gang kunnen gaan. Omdat ze meestal geen geweld gebruiken, krijgen de aangehouden bendeleden een lichte straf. Maar meestal komt het niet eens zover, omdat de rechters het bewijsmateriaal onvoldoende vinden. Een con frontatie met slachtoffers is bij na nooit mogelijk omdat die al weer terug zijn in hun eigen land. GPD volg kan zijn. Het ministerie veroordeelt fel het optreden van de oproerpolitie in de nacht van donderdag op vrijdag. Het ge weld is georganiseerd om chaos te scheppen volgens het minis terie. AFP/DPA door René Schrier OVEZANDE - Een felle brand heeft gisterochtend een monu mentale landbouwschuur aan de Kolaardsweg bij Ovezande in de as gelegd. De blusgroep Ovezande van de Borselse brandweer wist door snel ingrij - pen het woonhuis van 't Hof Coolaard te behouden. Ook een belendende metalen schuur bleef overeind. In de schuur waren slijpwerkzaam- heden uitgevoerd, waarbij ver moedelijk vonken zijn overge slagen. Over het schadebedrag was vrijdag nog niets bekend. De verzekering en de technische recherche hebben de zaak in on derzoek. De landbouwschuur was niet meer te redden. Tussen de alar mering en het moment dat de brandweer al weer begon in te pakken zat amper een uur. Toen de Ovezandse brandweer rond kwart voor negen arriveerde werd meteen duidelijk dat de schuur verloren was. Op dat moment kwam er ook al rook uit het dicht bij de schuur gelegen woonhuis. Daarom heeft de brandweer zich daar eerst op gericht om erger te voorkomen. Ondertussen kwam er assisten tie van de groepen 's Gravenpol der, Baarland, Borssele enHein- kenszand. In totaal zijn tegen de vijftig Borselse brandweerman nen ingezet om het vuur te be strijden. De politie sloot de Ko laardsweg af om te voorkomen dat de de bluswerkzaamheden werden belemmerd. Redelijk vlot In de schuur stonden machines en landbouwmateriaal. Daar van is niets meer over. Over de oorzaak van de brand kon de politie vrijdag nog niets meede len. De blusploeg die het eerst aankwam maakte gebruik van een nabijgelegen bx-andkraan. (Advertentie) Naar Schotland ^/SCANDINAVIAN z7 seaways IJmuiden-Newcastle TEL. 0255 53 45 46 Daarna werd water aangevoerd uit een brede watergang in de buurt. Officier van dienst R. Baijens was tevreden over de snelle opkomst van de blusploe- gen. Hij legde uit dat het blus werk redelijk vlot is verlopen. Een van de waterstralen is con stant op een naast de schuur ge plaatste tank met dieselolie ge richt geweest om te voorkomen dat die door oververhitting in brand zou i~aken. (Advertentie) Alleen vandaag en zondag 11 juli (11.00 tot 17.00 uur) worden Caribbean keukens voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs aangeboden. Kom nu snel en profiteer van deze super aanbieding. GOES: RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 Voor het eerst biedt het Centrum van de Bond van Nederland se Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers (BNMO) in Doom hulp aan vrouwen van veteranen. In een nazorgprogramma wordt speciaal met de vrouwen gesproken over hun stress, be lasting en wordt mogelijkheid voor ontspanning ge boden. „Hier begrijpen ze wat niemand begrijpt", O zegt een vrouw van een veteraan. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19,20 en 21; reportage. 23,24,25, 27 en 29; vrije tijd: 33; bouwen en wonen: 34; tafel en trend: 35; auto motorfiets: 37; wetenschap en techniek: 39 De schuur en het woonhuis zijn nog maar recent gerestaureerd. De schuur was voorzien van een rieten dak en voornamelijk uit hout opgetrokken. Ongeveer tien jaar geleden moest de Ovezandse brandweer ook al eens uitrukken voor een brand in dezelfde schuur. Toen was de brandweer snel genoeg ter plaatse om het vuur in de rieten kap in de kiem te smoren. foto Willem Mieras Op dit moment is euthanasie nog strafbaar. In de praktijk wordt hulp bij zelfdoding echter niet vervolgd als de arts zich heeft gehouden aan de voor waarden. Als er straks een straf uitsluitingsgrond is opgenomen in het Wetboek van Strafrecht verandert er inhoudelijk weinig aan de gang van zaken. GPD door Ans Bouwmans DEN HAAG - Minderjarigen van zestien en zeventien jaar mogen in de toekomst zelfstan dig beslissen over euthanasie. Instemming van hun ouders is niet verplicht. Dat blijkt uit het wetsvoorstel 'toetsinglevensbe ëindiging op verzoek en hulp bij zelfdoding', waarmee het kabi net gisteren heeft ingestemd. Bij twaalf- tot zestienjarigen is de (Advertentie) instemming van ouders of voog- - den in principe wel vereist. In de nieuwe wet wordt officieel geregeld dat euthanasie niet strafbaar is, als de arts de hulp bij zelfdoding heeft gemeld en er aan de zorgvuldigheidseisen is voldaan. Het kabinet heeft hiermee het initiatief-wets voorstel overgenomen dat toen malig D66-Kamerlid Van Box tel vorig jaar samen met WD en PvdA indiende. In de oorspronkelijke plannen werd echter geen verschil ge maakt tussen minderjaiTgen vanaf twaalf tot achttien jaar. Op advies van de Raad van State is dat nu veranderd. Ouders of voogden moeten overigens wel betrokken zijn bij het verzoek van de jongei-e om euthanasie. Euthanasie op minderjarigen komt in de praktijk al voor, vooral bij jonge kankerpatiën ten. Er zijn echter geen concrete cijfers over. Volgens een woord voerder van het ministerie van Volksgezondheid zijn het inci denten en komt het slechts en kele keren per jaar voor dat kin deren vragen om zelfdoding. DEN HAAG - Er komt een wet telijk verbod om bij sollicitaties onderscheid te maken naar leef tijd. Het kabinet heeft gisteren een wetsvoorstel van die strekking voor advies naar de Raad van State gestuurd. Uitzonderingen op het verbod zijn alleen mogelijk als daar voor een zwaarwegend bedrij f s- belangkan worden aangetoond. Ook als werknemers van een be paalde leeftijd veiligheids- of gezondheidsrisico's lopen, geldt 8 71 het verbod niet. ANP (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16.-. een abonnement. De eerste twéé weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: ''Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 3214 00001 HIMB^^HMHBHHHHHHHH HU ZESDE ETAPPE 21. Van Bon (Ned) ALG. KLASSEMENT 1. Kirsipuu (foto) 26.57.55 ,2. Cipollini (Ita) op 0.26 3. Steels (Bel)op 0.31 21. Dekker (Ned) op 1.15 zie pagina 19 2. Zabel(Dui) z.t. 3. Kirsipuu (Est)z.t. 1. Cipollini (Ita) 4.11 .09 fite

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1