Paria wordt weer populair Mario Cipollini lachende derde 1999 Tonkov en Olano in luxe uitgangspositie mm Mode in het peloton Telekom sleept Duitse professor voor rechter sport Van kilometer tot kilometer Tom Steels woedend na deklassering: dit is diefstal AMIENS - Met uitzondering van Mooie Mario Cipollini zijn de Australiërs de meest modieuze renners van het wielerpelo- ton. Stuart O'Grady rijdt al jaren rond met een ringbaardje, en sinds kort heeft ook de piercing zijn intrede gedaan in de Tour de France. De Australische Nederlander Henk Vogels, die bij Crédit Agricole de sprint aantrekt voor O'Grady, trekt elke dag veel bekijks met de piercing in zijn rechterwenk brauw. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze sportredactie BONN - De Duitse wielerfor- matie Telekom neemt gerechte lijke stappen tegen professor Werner Franke, die bepaalde renners uit de ploeg heeft be ticht van doping. Team Deut sche Telekom heeft bij de recht bank in Frankfurt een kort geding aangespannen. Ook het bedrijf Telekom sleept Franke voor de rechter. Franke trok zich daar echter al lerminst iets van aan en hield zijn beschuldigingen vol. De wetenschapper noemde giste ren voor het eerst zelfs de naam van een renner die dope zou hebben gebruikt. Het gaat om Dirk Müller, een 25-jarige ren ner uit Duitsland die aan het be gin van het seizoen van Telekom overstapte naar Mapei. Franke liet eerder al los dat de Duitse justitie een onderzoek had inge steld naar een Telekom-renner, maar dat bericht werd tot nu toe door alle betrokkenen ontkend. Franke beschuldigt de ploeglei ding van de Telekom-formatie overigens niet van betrokken heid bij doping. „Ik denk juist dat zij er niet bij betrokken zijn. Er is volgens mij een ander cir cuit, waarin lieden actief zijn die uiterst deskundig zijn op do- pinggebied." Die zogenaamde dopemakelaars zouden zelf standig renners van verboden middelen hebben voorzien, bui ten de ploeg om. AFP/SID Renner Gimondi in ere hersteld ROME - De Italiaanse wielren ner Massimo Gimondi is giste ren in ere hersteld. Zijn ploeg Amore e Vita ontsloeg Gimondi op 17 juni, nadat bij hem in de Ronde van Zwitserland een te hoge hematocrietwaarde was geconstateerd. Die bleek te zijn veroorzaakt door het gebruik van verboden middelen. Nu Gimondi aan de ploegleiding wil openbaren wie hem heeft aangezet tot doping- gebruik, mag hij terugkomen. De Italiaan heeft zich bereid verklaard met zijn ploeg 'mee te strijden tegen doping'. AFP zaterdag 10 juli 1999 Publiek sluit Richard Virenque langzaam weer in de armen MAUBEUGE - In Amiens star ten 176 renners voor de achtste etappe van de Tour de France over 171,5 kilometer naar het aan de Belgische grens gelegen Maubeuge. Het is warm. Jaan Kirsipuu draagt de gele trui. 6 km: Ontsnapping van 13 ren ners, met onder anderen Vogels en Konisjev. 21 km: Kopgroep ingehaald. 25 km: Ontsnapping van 18 ren ners, met onder anderen Jonker. 28 km: Kopgroep groeit naar 23 man met onder anderen Arm strong en Vinokoerov. 35 km: Doorkomst op de Cote de Cappy (4e categorie): 1. Piccoli, 2. Spruch, 3. Vasseur. 39 km: Peloton onder aanvoe ring van Olano haalt kopgroep in. 45 km: Marichal start solo. 56 km: Marichal ingehaald. 61 km: Eerste tussensprint: 1. Kirsipuu (6 seconden bonifica tie), 2. Zabel (4), 3. Hincapie (2). 64 km: Dekker en Aggiano gaan in de aanval. 69 km: Vlucht van Dekker en Aggiano ten einde. 72 km: Cerezo en Simon ont snappen. 74 km: Maignan en Guesdon voegen zich bij de twee leiders. 84 km: Tweede tussensprint: 1. Simon, 2. Cerezo, 3. Maignan. Guesdon rijdt lek. 90 km: Guesdon sluit weer aan bij de kopgroep. 101 km: Bij de bevoorrading rijdt het peloton op 8.20 achter stand. 110 km: Peloton gaat jagen op de kopgroep onder leiding van Saeco en Rabobank. 135 km: Derde tussensprint: 1. Cerezo, 2. Simon, 3. Maignan. 141 km: Valpartij in peloton loopt goed af. Voorsprong van de kopgroep slinkt. 163 km: Peloton bij kopgroep. 171,5 km: Steels wint de massa sprint, maar wordt even later door de jury gedeklasseerd. De ritzege gaat naar Cipollini, voor Zabel en Kirsipuu, die de gele trui behoudt. ANP Beat Zberg blijft Rabobank trouw MAUBEUGE - Beat Zberg heeft gisteren zijn contract met de Rabobank-ploeg met twee jaar verlengd. De 28-jarige Zwitser, die bezig is aan zijn tweede seizoen in de Nederlandse formatie, staat nu tot en met het jaar 2001 onder contract. De zaak werd gisteren rondgemaakt tijdens het bezoek van manager Jan Raas aan de ploeg tijdens de Tour de France. GPD Aan vooravond van eerste tijdrit door Fred Segaar MAUBEUGE - De Tour de France van 1999, die zou voor de klassementsrenners toch pas morgen beginnen met de tijdrit in Dijon? Dan, en geen moment eerder, zouden de verschillen worden gemaakt. De eerste week zou traditiegetrouw voor de sprinters zijn en de favorie ten zouden rustig meepeddelen, hun krachten sparend voor de eerste krachtproef: de rit tegen de klok over 56,5 kilometer. Maar de eerste week was niet voor alle klassementsrenners een Tour de Luxe. De illusies van Ivan Gotti, Christophe Ri- nero, Alex Zülle en Michael Boogerd bleven achter op de zeebodem voor de kust van Gois. Specialist Alex Zülle gaat morgen ongetwijfeld tijd win nen: hij was in 1996 immers we reldkampioen tijdrijden. Maai de Zwitser, terug na een schor sing van een halfjaar naar aan leiding van de Festina-affaire, staat net als de andere slachtof fers van de zeeslag in het rech- terrijtje van het algemeen klas sement, met 6.34 minuten achterstand op leider Jaan Kir sipuu, de sprinter uit Estland die vandaag voor het laatst in het geel rijdt. Bij de start in Le Puy-du-Fou konden met gemak vijftien kanshebbers worden genoemd voor de eindzege en dan nóg was er geen zekerheid dat de renner die straks in Parijs wordt gehul digd, zich daar bijbevond. In middels is de reeks uitgedund; althans voorlopig". Verschillen in de cols zijn snel gemaakt, maar ook snel goedgemaakt. Overlevenden Abraham Olano, Lance Arm strong, Alexandre Vinokourov (winnaar van de Dauphiné Li- béré en de Ronde van Valencia), Bobby Julich, Pavel Tonkov, Paolo Savoldelli (tweede in de Ronde van Italië), Giuseppe Guerini, Laurent Dufaux, Fer nando Escartin en ook Richard Virenque zijn de overlevenden van Gois en beginnen met voor sprong aan de tijdrit. Van hen is Abraham Olano de beste tïjdrijder, zeker als die wordt verreden over een langere afstand en helemaal als in het parcours niet te veel hoogtever schillen voorkomen. Dat is het geval in Metz. De wereldkampi oen tijdrijden van Valkenburg boekte zijn winst vorige week zaterdag in de proloog op het vlakke, maar verloor tijd zodra het iets omhoog ging. Ook Olano was even zoek in de chaos die ontstond toen het pe loton in Gois de zee in reed, maar Spaanse knechten is het besef bijgebracht dat hun be staan afhankelijk is van het welzijn van de kopman. En dus stopten de geel-zwarte helpers om Olano op te sporen. Afwachten Olano is nieuw in de Once-ploeg van de aanvankelijk uit de Tom- geweerde Manoio Saiz, die een vers team met jonge renners heeft opgebouwd. „Je moet atijd afwachten hoe het gaat in een nieuwe ploeg", aldus Olano. „Maar na een halfjaar kan ik niet anders zeggen dan dat het fantastisch gaat. Het is gewel dig hoe die jonge gasten voor mij op kop rijden. Dat geeft ver- trouwen." Toch heeft Olano dat nog maar zelden vertaald in overwinnin gen. Hij won twee tijdritten, in de Ronde van Asturië en de Bici- cleta Vasca. Bergop is het altijd behelpen geweest met de man die de ei-fenis van Miguel Indu- ï-ain met zich meetorst. „Bij Ba- nesto trainde ik veel in het hooggebergte. Ik verscheen daai-door altijd met veel moraal in Tom de France. Dit jaar heb ik nog bijna geen col gezien, er is daardoor ook minder druk. Ik heb zoiets van: ik zie wel hoever ik kom." Olano heeft de eerste week wei nig hoeven ti-appen, maar vol gens Mapei-ploegleider Patrick Lefevere heeft geen van de kanshebbers zich zó kunnen sparen als zijn kopman Pavel Tonkov, die in 1996 de Giro won. JDie heeft nog geen seconde met zijn neus in de wind gereden", aldus Lefevere. ,,We hebben nog niets hoeven doen en toch al twee ritzeges binnen." Tonkov is een type dat zich al leen in zeer beperkte kring uit laat over de dingen die hem bezighouden. Assistent-ploeg leider Mare Sergeant zou wel iets willen zeggen over de Russi sche ronderenner. „Maar wat? Dan zou ik tien minuten moeten zwijgen." Lefevere: „Hij is nu eenmaal niet zo'n prater. Maar hij wordt betaald om te fietsen, niet om te praten. En wie weet wat er gebem-t als hij straks in Parijs wordt gehuldigd als Tourwinnaar. Misschien is hij dan wel een waterval van woor den." GPD door René Banierink AMIENS - Een week geleden werd Richard Virenque nog met de nek aangekeken in Le Puy du Fou. Op het parcours van de proloog stond gekalkt: Virenque epo. De voormalige volksheld werd verketterd, ook door een groot deel van het publiek. En zijn collega-ren ners zaten al helemaal niet te wachten op de man die volgens ex-verzorger Willy Voet de grootste junkie was in het Fes- tina-tijdperk. Maar Virenque heeft de eerste storm overleefd, is niet afge stapt en rijdt komende week zijn terrein binnen: de bergen. Patrick Lefevere, de manager van Mapei: „Een goeie etappe en hij is weer net zo'n held als voor de Tom van vorig jaar." Stemmingen in en rond het pe loton. Supportersclub Hij is een opvallende verschij ning bij de start van iedei-e Tometappe: een supporter die is gehuld in een felrood trai ningspak. Op de achterzijde van het jack staat met sierlijke letters de naam Richard Viren que. Aan de voorkant staat een logo met de opdruk: Suppor tersclub Richard Virenque. „Nee, ik schaam me hier abso luut niet voor, integendeel", zegt Fabien Houdayex-. „Ik ben trots op Richard en laat dat zien. Daar heb ik nog geen ne gatieve reacties op gehad, al leen maar positieve. Oud-renner Hennie Kuiper loopt ook in het village départ rond, samen met wat gasten van de Rabobank. Als het om Virenque gaat, betrekt het al tijd blozende gezicht van de man die in 19 7 7 tweede werd in de Tour achter Bernard Théve- net, de Fransman die later toe gaf dat hij die Tour flink in de trommel met verboden snoep jes had gegraaid. „Ik vind het niks, die vent hooit hier niet", zegt Kuiper opmerkelijk scherp. „Waarom niet? Vorig jaar werd de hele ploeg nog uit de Tom gehaald, er werd ge constateerd dat er systema tisch doping werd gebruikt. Renners als Zülle en Dufaux hebben daarvoor moeten boe ten. Terwijl zij op een houtje beten, reed Virenque gewoon rond en nu zelfs in de Tour. Dankzij het gedoe achter de groene tafel. En dat hooit niet Richard Virenque is onverstoorbaar voor de start in Amiens. foto Patrick Kovarik/ANP zo in deze sport. Het gezond verstand dient te zegevieren, daarmee is deze sport groot ge worden. Maar ik mag dit niet eens zeggen. Als jij er mee naar de politie loopt, zit ik morgen in de gevangenis." Intussen komen de ploeglei dersauto's van Polti met de renners het terrein oprijden. De renners lijken allemaal in de gele camper te zitten. Maar een golf van gegil, gejuich en de aanmoedigingen begeleidt de gele Polti-ploegleidersauto die iets later arriveert. Het kan niet mis, daarin moet Richard Virenque zitten. En inderdaad, hij is het. Als een vrouw van middelbare leeftijd naar voren schiet met een foto om hem te laten signeren, draait Viren que het raampje open, lacht vriendelijk en zet zijn krabbel. Hij lacht, maar zwijgt vooral. Want er staan in mum van tijd weer journalisten en camera's om hem heen. „Ja, ik voel me uitstekend. Ik heb de slag van maandag overleefd en alles goed doorstaan." Hij bedoelt daarmee lichamelijk. Hoe het geestelijk zit, is niet helemaal duidelijk. „Die man heeft een enorme plaat voor zijn kopdat hij hier toch van start gaat", stelde Er ik Dekker voor de proloog al vast. Het merendeel van de col lega's dacht er een week gele den net zo over. Virenque pro beerde dat te bagatelliseren door te roepen dat tachtig pro cent van het peloton hem heeft gefeliciteerd na zijn ritzege in de Giro d'Italia, die hij overi gens verder als een naamloze afsloot. Maar deze week kon hij toch ook niet ontkennen dat het peloton hem als een paria is gaan beschouwen. Of, zoals Vi renque het zelf uitdrukt: 'een schurftig schaap.' Die uitspraak verleidde een toeschouwer aan het parcours tot het maken van een span doek waarop Virenque een lief lammetje wordt genoemd dat ze graag zouden knuffelen. Links en rechts zijn erlangs het parcours de laatste dagen steeds meer steunbetuigingen verschenen. 'Vive Virenque' en 'Virenque: de Tour van 99 is van jou', enzovoort. Volgens Virenque zelf zijn er nog veel meer adhesiebetuigingen. „Maar de Tourorganisatie heeft ze overgeschilderd", be weerde de renner even strijd lustig als gewaagd. Milder Het is opvallend dat de stem ming richting Virenque milder wordt. Niet alleen in het pelo ton, maar ook daarbuiten. Ma pei-manager Patrick Lefevere heeft het ook gemerkt: „De stemming is een beetje aan het draaien. Bij de proloog keken de meeste supporters nog de kat uit de boom, was de stem ming half om half. Langzaam slaat de balans nu door naar enthousiasme en aanmoedi gingen. Als Virenque straks in de bergen een keer toeslaat, is iedereen alles vergeten en is hij weer de oude held, net als vroe ger." Supporter Fabien Houdayer hoopt dat van harte en is vol vertrouwen voor de komende twee weken. Hij betaalt jaar lijks 110 Franse francs voor het lidmaatschap en krijgt daar voor onder meer het volledige raceprogramma van Virenque cadeau. De club is opgericht door de moeder van Virenque en telt inmiddels zo'n 3000 tot 3500 leden. Houdayer blijft lid voor het leven. „Let op, ik zeg het u. Richard heeft tot nu toe weinig tijd verloren, hij is in vorm en zal nu de bergen ko men alleen maar sterker wor den. Ja, Richardheeft een grote kans om de Tour te winnen." GPD Tom Steels huilt. foto Ed Oudenaarden/ANP lega Manuel Sanroma in de Ronde van Catalonië bang geworden zou zijn van het geweld dat de spurters in de finale ontwikkelen, kan kennelijk ook met angst sprinten. Hotel Cipollini was al in zijn hotel toen een van zijn verzorgers hem kwam vertel len dat hij alsnog naar de huldiging moest om voor de derde achtereenvol gende keer de bloemen in ontvangst te nemen. Daarmee evenaarde Super Ma rio het record van Gino Bartali, die in 1951 drie dagen achter elkaar een rit won. Cipollini heeft in totaal twee dag zeges meer dan zijn legendarische landgenoot Fausto Coppi. Erik Zabel tastte opnieuw mis in de etappe naar Maubeuge. Hij werd daar over na afloop verhoord door Duitse verslaggevers, die het gebrek aan suc ces van het Telekom-team niet kunnen verkroppen. Vandaag in Thionville krijgt Zabel een laatste kans. „Als het dan niet lukt, dan wordt het heel moei lijk." Een troost voor zijn toehoorders was dat Zabel vandaag in de groene trui mag vertrekken omdat Jaan Kirsi puu, de leider in het puntenklassement, ook eerste is in het algemeen klasse ment. GPD Mario Cipollini lacht. foto Laurent Rebours/AP door Fred Segaar MAUBEUGE - Vlaamse volkswoede vond gistermiddag in Maubeuge, gele gen tegen de Belgische grens, een uit weg naar het hoofd van een Frans jury lid. Jacques Sabathier, de president van een gezelschap UCI-leden dat toe zicht houdt op een ordentelijk verloop van de koers, deklasseerde na afloop van de zesde rit Toni Steels, omdat hij in de laatste meters met een ongecon troleerde beweging Jan Svorada uit balans had gebracht. Voor zover de eerste televisiebeelden dat nog niet hadden aangetoond, be wees de herhaling dat. Maar woede maakt blind en riep gisteren bij de Vlaamse toeschouwers het gevoel op dat ze door de Franse president van de jury waren geflikt. Zelfs Mapei-ploegleider Patrick Lefevere, doorgaans toch een nuchter mens, was woedend. Lefevere ging in beroep tegen de straf van Steels: twee honderd Zwitserse francs, een deklas sering naar de 172e plaats en een tijd- straf van dertig seconden. Het leverde geen resultaat opDaardoor ging de rit- winst naar Mario Cipollini, die aan vankelijk als tweede was geëindigd. Voor de Italiaan betekende de zege zijn derde op rij, zijn elfde in totaal in de Tour. Lefevere legde na afloop druk geba rend uit dat Jan Svorada met zijn voet van de pedaal was geschoten en daar door Steels had gehinderd, in plaats van andersom. „Dat was duidelijk te zien op televisie. Nee, ik heb het zelf niet gezien, maar hoorde het van men sen van mijn ploeg en neem van mij aan dat dat mensen zijn met verstand van wielrennen." Een overwinning van Steels had de sprinter uit Sint Gillis-Waas op drie se conden van de gele trui gebracht. Met de vlakke rit van vandaag in het ver schiet, was de kans groot geweest dat hij na de etappe naar Thionville het geel om de schouders had gekregen. Daarmee had de renner het volksop roer kunnen smoren dat rond,hem is ontstaan. De Belgische kranten spre ken al dagen schande van het gebrek aan steun voor Steels in de ploeg. Ma pei zou zich te weinig aan hém en teveel aan Pavel Tonkov opofferen. Anders zou Steels al veel meer overwinningen hebben behaald... Slechte reputatie De Vlaming heeft, zoals zoveel sprin ters, een slechte reputatie. Twee jaar geleden gooide hij in Marennes in de massasprint een drinkbus naar het hoofd van Frédéric Moncassin. Steels werd uit koers gezet. Met die beslissing kon de Belg toen nog wede hebben. Gisteren sprak hij van 'diefstal'. „Als ik die manoeuvre niet had gemaakt, wa ren de gevolgen weselijk geweest. Het is schandalig. Kennelijk mag je Cipol lini niet passeren. Dan is het altijd wat." In geval van winst zou Steels voorlopig snelheidkoning zijn geweest. Die titel moet hij nu aan Cipollini laten. Cipolli ni. die na de dood van zijn Spaanse col-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19